Een jaar van oorlog en vrede Menschen en Muzen emers San Francisco vredesdominant Er komt licht in de duisternis 3aeten 1893 1917 1917 ari 1921 |stus 1921 stus 1933 1934 ft 1942 1945 1945 Na harden strijd, kan slechts energieke arbeid en goede wil den vrede schenken. Idenmorgen de wding verrichtte iaal recht. 1 li wel uiterlijk In, waarop cle Irtoe aanmeldt. It beroep open |.n het Gewes- die een bin- |ft. van deze be- |het proces van nisch herstel ners, die door duitschland of de lasten van zich hebben I ook voor onze |n dienstplich- geling in be lees, niet meer geplaatst te bepaald werk is daar voor Icüt rustig kan peesd behoeven zijn werk ge ls ook van toe- ontzaglijk werk 11 herstel. Men l rknemer opvoe- J en het is juist lm de gerustheid 1 kunnen worden lin keuze, terwijl Jluit evenals het li geeft, waaruit 1 zonder toestem- Irecteur van het Idsbureau verbo- Ibetreffende her- lekrechtelijk ont- |ieeren wat Prof. heeft getypeer» j getiteld: ,.Bco- itan Nederland, [van den Arbeid' jet LondenscM lehoorj tot xiio nog meer, W ijf!" rschreven wor- _ne opmerkt ,1e Zekerheid op een besprekinf van de Staats- .rziening der 5°" [en, n.l. d% de in beschouwinf 'e regelingen d'< :n in andere even often, tn de b«- bezit en de be de behoefte oS> rbeid dat dege- bestaan te ver- ïinklijk Besluit 's i belangrijk sup- estaande arbeids- publiekrechtelij* wachtgeldregelib' tenten van nieu* in het bijzonder fsrecht. artikel zullen >p enkele andere luitengewoon Be- ludlngen 1945. G. V. MET een variant op de Duitsche propagandaleuze uit liet begin van den oorlog, konden de geallieer de legers in het begin van het thans wegkwijnende jaar 1945 zeggen: „de geallieerden winnen op alle fron ten". In het Verre Oosten voerden de Ame rikanen de eene landing na de andere uit. Na Mindoro volgde Luzon, het hoofdeiland der Philippijnen. We schreven toen Januari en in deze zelf de maand begonnen de Roode legers hun geweldigen opmarsch uit een punt ten Oosten van Warschau, om spoedig geheel Polen te bevrijden. In Hongarije dreven zij den tegenstander tot een capitulatie zonder voorwaar den. In het Westen, waar de Duit- scners een wanhoopspoging hadden ondernomen om dwars door de Ar dennen naar Antwerpen op te ruk ken, werden zij geleidelijk terugge dreven, nadat een coördinatie in de geallieerde bevelvoering had plaats gevonden, waardoor gen. Montgo mery de bevelvoering had gekregen over een drietal legers. TTe bevrijding van verschillende ge- bieden ofwel het uitzicht daar op bracht reeds spoedig ook haar po litieke consequenties mee. Engeland erkende de Poolsche regeering in Londen; de Sovjet-Unie hield het met het Lublin-comité. In Griekenland brak een strijd uit om de macht; in Joego-Slavië verleende Koning Peter de regeeringsmacht aan een regent- schapsraad. Het was een strijd om tronen, ministerzetels of machtsposi ties en om regeeringssystemen, die nog slechts vaag uit de nevelen der verwarring oplichtten. Tn Februari betraden de geallieerde legers Duitschen grond. Ruim vijf Jaren hadden de Duitschers den strijd op vreemden bodem kunnen voeren en al hadden zij daardoor niet kun nen voorkomen dat hun steden en verkeersinstallaties uit de lucht wa ren geteisterd, zij zouden nu eerst recht ondervinden welk leed zij an deren hadden aangedaan. Zoo zeker waren de geallieerden thans van de overwinning niet, of in een conferen tie der Groote Drie te Jalta, op 7 Februari begonnen, stelden zij een groot krijgsplan op, volgens hetwelk Duitschland den genadeslag zou krij gen. In Februari, Maart en April ging de strijd met ongekende hevigheid, maar ook met ongeëvenaarde snelheid voort. Terwijl de Duitsche tegen stand vooralsnog in de Rijnvlakte ten Westen der rivier nog krachtig ge noeg was om een snellen geallieerden opmarsch te belemmeren, werden zij meer naar het Zuiden bij Remagen verrast door de Amerikanen die er de rivier overschreden. Het Saargebied ging ondanks zwaren tegenstand voor hen verloren en dra rukten met de Amerikanen de Franschen ten Oos ten van den Rijn op, in de richting van Beieren en Oostenrijk. In het Noorden hadden Montgo mery's mannen met gebruik van luchtlandingstroepen eveneens den Rijn overschreden. Zij bezetten het Ruhrgebied, rukten tezelfdertijd ook Noordwaarts en kregen zoo Bremen, Hamburg en Maagdenburg in hun be zit. De Roode troepen naderden met groote snelheid uit het Oosten; zij bezetten Frankfurt a.d. Oder, over schreden deze rivier, deden een aan val op Berlin uit het N.o. en Z.O., passeerden de stad, die spoedig viel ondanks verbeten Duitsch verzet tot In de Berlijnsche ondergrondsche en reikten tenslotte de Westelijke ge allieerden de hand bij Torgau. Tlfat er In diS bedrijven inmiddels in Italië gebeurde, leek bij dit alles in het niet te zinken, zoo goed als de strijd In Joego-Slavië en Oos tenrijk, want dra bood Himmler Duitschlands capitulatie aan door be middeling van den Zweedschen graaf Bernadotte. Geheel zonder beteekenis was de strijd toch niet, al was het maar om de invloeden die middels een bezet ting van groote gebieden door ieder der strijdende en winnende mogend heden konden worden uitgeoefend. Roemenië, Bulgarije en Polen wa ren vroege voorbeelden daarvan; Hongarije en Oostenrijk, aan welk land op de conferentie van, Jalta zelf standigheid beloofd was, leverden daarna de voorbeelden van de waar de dier beinvloeding, zij het, dat de Publieke opinie later bij verkiezingen blijk zou geven meer naar de Wes- tersche democratieën over te hellen dan naar de Oostelijke dictatuur. Men ^e*k er althans iets geleerd te heb- ging om de geallieerden te schei den. S Mei, toen Doenitz Hitler had opgevolgd, den man van wien alle spoor verloren ging, capituleerde Duitschland definitief. Het was uit met de Duitsche heerschersdroom. De eer na den ande*- vielen de Nazi- grooten in handen der geallieerden. Goebbels en Himmler pleegden zelfmoord. Roosevelt stierf een maand vóór het einde van den Europeeschen krijg. Zijn machtige persoonlijkheid wordt sterk gemist in het concert der staats- liedena Tn het Verre Oosten toonde Mac Ar- thur zich de evenknie van Eisen hower in het Westen. Van eiland tot eiland springend, en tegelijkertijd zijn reuzenvogels uitsturend om Ja pan te bombardeeren, dreef hij de Jappen zoo in het nauw, dat het hen wel duidelijk moest worden de ver liezende partij te zijn. Toen de we reldsensatie: de atoombom werd uit- geworpc Toen ook Rusland zich nog tegen dit land keerde, koos het eieren voor zijn geld en aanvaardde het 't ultimatum, dat Hirohito reeds door de Groote Drie tijdens hun confe rentie te Potsdam in Juni was toege zonden. Blijdschap heerschte er over heel de wereld, niet het minst in ons Indië, dat In het geallieerde plan blijkbaar als een voorloopig te ver- waarloozen hoek was opgenomen ge weest. Nu zou de vrede weerkeeren.. "Tve vrede zal weerkeeren, niet ech- ter dan na even ingespannen arbeid als de oorlog van een ieder gevergd had, want al dra bleek hoe zeer tal van landen uitgeschud wa ren en bloedden uit vele wonden. De Unrra kreeg het druk met leve ranties, maar terwijl de sociaal-hy giënische en materieele omstandighe den landen en volkeren handen vol werk gaven, kwam ook de politiek, jaren lang in nationale frontvormin gen bedwongen, een woordje mee spreken. In Engeland werd de conservatieve partij in Juli jl. weggevaagd en met haar Churchill als 's lands leider, al werd hij persoonlijk dan ook met vele duizenden stemmen in het Lagerhuis herkozen. In Frankrijk viel een katholiek en nationaal reveil te beleven; werden de oude bewindvoerders weggestuurd en toonde de Gaulle zich de sterke, al gemeen aanvaarde man. Franco in Spanje kreeg den wind aan alle kan ten tegen. Nog regeert hij. Hoelang nog? In Griekenland moest de ortho doxe aartsbisschop Damaskinos het roer in handen nemen om_ te voorko men, dat het land in een politieken chaos geraakte. In België werd Ko ning Leopold het voorwerp van een onverkwikkelijken strijd, die nog steeds niet uitgestreden is. Brazilië beleefde eveneens zijn politieke revo lutie, in Joego-Slavië nam Tito het bewind in handen en werd de Koning van zijn troon vervallen verklaard. De Poolsche voorloopige refeering werd de Poolsche officieele regeering, Die, welke te Londen zetelde, moest noodgedwongen het veld ruimen. In China staat Tsjang Kai Tsjek voor de taak de communisten in 's lands Noordelijke provincies te bedwingen. Iran zit met het probleem eener naar zelfstandigheid strevende provin cie Azerbeidsjan. Het is een olie-ach- tig probleem, dat vermoedelijk in Moskou tot een oplossing moet ko men. Of Iran er beter van zal wor den is de vraag, maar in Moskou waar de Groote Drie vergaderen, schijnt het slechts te doen te zijn om de we reld een vrede te geven, die de groot ste gemeene deeler aller belang- gen behelst. Men is daar optimistisch gestemd. Nederland heeft zijn Indisch pro bleem en de achtergronden van dit al? Het gaat bij den een om sociale, bij den ander om economische of natio nalistische belangen; het gaat om in vloed, om rijkdom en macht; het gaat om veroordeeling van oude, vergane glories, waarvan Neurenberg een voorbeeld is en Belsen een rechtvaar diging. Veroordeeling van oude glories! Welk land kent deze processen niet. Frankrijk wierp zelf zijn ouden grij zen maarschalk Pétain uit, zij het, dat men hem het leven liet. Het bracht Laval ter dood. Noorwegen vonniste zijn Quisling; Nederland zijn Mussert; Italië zijn Mussolini. Maar boven dit alles gaat het om het terugwinnen van de orde en de rust, de regelmaat en de welvaart In de wereld, welker beveiliging men zich gedacht heeft in den nieuwen volkerenbond, die in het Handvest van San Francisco zijn statuaire fun deering kreeg. Daarom moge 27 Juni 1945 een da tum blijven in de geschiedenis der wereld, die ten voorbeeld zal strek ken aan vele latere geslachten. Het is een uiting van den goeden wil. En wie van goeden wil Is, hem zij de ware vrede Nederland leed en streed, verkreeg zijn vrij heid en onafhankelijkheid en maakte een be gin met den wederopbouw van wat maatschap pelijk-, economisch en staatkundig- vernield of gehavend was. ANS ZUIDEN mocht zijn vrijheid s nds twee maanden herkregen heb- ben, ons land zuchtte begin 1945 daarom onder niet minder moeilijke omstandigheden. Het was nog altijd de oorlogsgod, die regeerde, aan deze zijde van de groote rivieren als een welwillend krijgsheer, die het goed met ons meende, ten Noorden er van echter als een barre despoot, die de lijdende bevolking geen beproeving bespaarde. T^r is over deze eerste maanden van 1945 eigenlijk zoo heel veel te vertellen, dat belangrijk is voor de herrijzenis van onze gewesten en ons land, maar kan u op het oogenblik op een tijdstip, dat het om een vluchtige herinnering gaat iets méér boeien dan de herinnering aan den arbeid van Zuid helpt Noord, aan den arbeid van Mil. Gezag, aan de zuiveringsacties en den ideeënstrijd dienaangaande, waarin minister Bur ger een rol speelde; aan de eerste, moeizame wederopbouwpogingen, toen iedereen nog vacantie leek te houden en arbeidskrachten nauwelijks te krijgen leken, al was het maar om dat zij geen schoenen, geen kleeren en geen eten hadden. Herinnert gij u den strijd om de calorische waarde van ons sober maaltje; aan de herrijzenis van in bezettingstijd verboden orga nisaties! Een geschiedschrijver zal er een heele kluif aan hebben. "pvit alles was nochtans slechts een druppel in de zee van gebeurte nissen, die aan onze voeten voortgolf- de. Boven dén Moerdijk gingen de Duitsche deportaties op groote schaal voort en ondernamen de achterblij- venden hongertochten naar 't platte land, honderden kilometers van huis soms, om slechts eenmaal eens be hoorlijk te kunnen eten. Brabantvaar- ders kwamen over en vertelden er iets van. In het Oosten deden de ge allieerden telkens kleine aanvallen op de Duitsche stellingen. Roermond en Venlo werden deerlijk gehavend; Limburg geëvacueerd. Bij Nijmegen kwam toen de eerste forsche stoot in de richting van Wijier. Het heengaan van minister Burger in Januari werd gevolgd door een algeheele kabinetsreconstructie in Fe bruari, waarbij toen een vijftal Zui derlingen met portefeuilles werden belast. In Maart werd Limburg uit zijn ijzeren boeien bevrijd en rukten de Amerikanen in de richting van den Rijn. Ten Noorden van Nijmegen wer den dijkdoorbraken geforceerd als onderdeel van het aanvals- en verde- digingsspel. 400 landgenooten bleken gefusilleerd te zijn wegens een op Rauter gepleegden aanslag, maar al heerschte er rouw overal in het land, steeds meer vlaggen konden uit de Hhnmltrs aanbod op 3# April bleek slechts «en lokvogeltje en een po- LATEN WE dit ru briekje, dat op gezette tijden iets wil ver tellen over allerlei din gen, die het leven mooi en genoeglijk maken, openen met een vermake lijk geval, dat zich als kunst aandiende maar tenslotte amusement bleek te zijn. Te Amsterdam woont 'n ex-barkeeper, die in de oorlogsjaren een aardig duitje by elkaar ge spaard heeft. Thans wil hij zijn talenten mèt zijn centen in dienst stellen van ons herrijzend vader land door mee te werken aan den cultureelen op bouw. Voortvarend man als hij is, pakt hij de zaak meteen stevig aan. Hij stichtte een sociaal, eco nomisch en cultureel stu die-genootschap (S.E.c.) en richtte tegelijkertijd 'n onafhankelijk weekblad op, genaamd „Het Klank bord". De dichter Bertus Aafjes, een oude klant van den barkeeper had den man aangemoedigd door te zeggen„Maak er maar iets moois van". De nieuwbakken tijdschrift leider meende toen niet beter te kunnen doen dan den naam van Aafjes als redacteur in den kop van het blad te vermelden. De dichter zou hem deze vrij postigheid evenwel be taald zetten. Hij schreef in het tweede nummer 'n artikel over den dichter Eduard Ulco, een Antwer penaar, die door 'n vlie gende bom gedood zou zijn. In werkelijkheid wa ren de behandelde ge dichten door Jan Spier dijk geschreven, kennelijk geïnspireerd door Paul v. Ostayen. Men hoore b.v. den aanhef van dezen foxtrot: Hansje danst beter met Piet Klaas dan met Ben Ben Vooral als het een fox trot betreft, Een hete foxtrot betreft, Quick, quick slow, quick, quick slow. Hier bleef het niet bij, want In hel derde num mer paradeerde Aafjes met een essay over mo derne liefdespoëzie in de zen trant: 'k Ben de roos niet on trouw geworden. deze twee functies in zich vereenigt. Hij vervult nl. de hoofdrol in de film „Levensgang", waarvan dezer dagen te Helmond de première ging. Het is een documentaire, die ge draaid wordt ten bate van de oorlogsgetroffenen in de Peel. Inmiddels heeft men te Helmond nóg een film op touw gezet, ditmaal voor de Noordbrabantsche R. K. Blindenzorg. Het wordt een speelfilm naar Ex-barkeeper en letterkun dige. - Journalist en tiim- speler. - Deurwaarder en Broeder en schilder. Fliepje Vulderik weet het meeA Joehalizee, Joehalizee.. De soc, ec. cultuurlin- gen slikten dezen nonsens, welke uit de pen van Aaf jes zelf gevloeid was. Toen in de vierde afleve ring Jef Last ten tooneele verscheen met een bij drage over Chineesche poëzie, werd het lang zamerhand duidelijk, dat de redactie van „Het Klankbord" op een gran dioze manier in de maling was genomen. Het droevige van deze lachwekkende historie ls echter, dat voor dergelij- ken kolder papier wordt toegewezen. VAN DE VREEMDE dualiteit ex-bar keeper - tijdschriftleider komen we tot de niet minder zeldzame combi natie Journalist - film speler. Het is de hoofd redacteur van de Hel- mondsche Courant, die een verhaal van den kunstzlnnigen Kapucijn Pater Concordius, hoofd redacteur van „Katholiek Leven". Jac. Pompe heeft de regie en de heer Farla staat aan de camera. Ver antwoordelijk voor het geheel is het fotobureau „Het Zuiden". Men hoopt de film, waarvan de ti tel nog niet bekend is, in September a.s. te kunnen vertoonen. Ook te Haarlem is een filmgroep aan het werk getogen, genaamd de „Maz-film" naar den lei der Alfred Mazure. Deze schreef het scenario voor de film „Ten hoogste ne gen jaren". De Haagsche fotograaf Plet van der Ham is de productielei der. Adolph Engers, die dezer dagen zoo plotseling overleed, speelde in deze rolprent zijn laatste film rol. Naast dit grootere werk wordt ook een kort filmpje gemaakt, dat den zwarten handel in kolen tot onderwerp heeft. NU WE TOCH met zeldzame koppe lingen bezig zijn, willen we nog even de aandacht vestigen op deurwaarder Huineman te Terneuzen, die in zijn vrijen tijd het palet hanteert. En niet zonder succes, zooals de tentoonstellingen, die hij den laatsten tijd hier en daar hield, bewijzen. Pa ter J. W. Kerssemakers schreef uitvoerig over z'n werk in het Kath. Cult. Tijdschrift. Deze deskun dige Jezuiet wijst op ver schillende tekorten, maar heeft ook veel waardee ring, o.a. voor „Cadzand" en „Kerk te Hulst". Als laatste twee-een heid noemen we Broeder Donatianus uit Ouden bosch, orh zijn muurschil deringen in West-Brabant welbekend. Op het oogen blik werkt deze artist- kloosterling aan een wandversiering in de St. Aloysiusschool te Alk maar. De muur wordt verlucht met twee platte gronden van Alkmaar, en wel die van 1573 en een die de situatie van thans aanschouwelijk uitbeeldt. De Broeder heeft heel wat moeten ploeteren om de juiste sfeer te kunnen treffen. Dagenlang kon men hem vinden, met het schetsboek in de hand, voor een ouden gevel, bo ven op het dak van een hoog modern fabrieksge bouw, dan wel boven op den Waagtoren. Slop en steeg bezocht hij om het karakteristieke van de stad in zich te kunnen op nemen. Katholiek Alkmaar zal met deze muurschildering weldra 'n prachtig kunst werk rijker zijn. vensters gestoken worden. De Achter hoek werd in Maart - April bevrijd. Canadeezen rukten de Noordelijke provincies binnen, bevrijdden Fries land en welhaast leek geheel Neder land te zijn heroverd ..oen de Grebbe- linie dicht bleek te zijn. Op 35 km af stand van Amsterdam kwam er ag natic in den opmarsch naar het Wes ten. De Duitschers maakten op gioo- te schaal gebruik van onderwater zettingen. Eindelijk in Mei was ook Holland één vlaggenzee; 7 Mei capi tuleerden de Duitschers. Vijf jaar be zetting, vijf lange, bange jaren lagen achter den rug. TT"an toen af werd het bouwen. Ar- beiders, gevangenen en krijgs gevangenen keerden terug uit Duitschland. De regeering Gerbrandy bood haar ontslag aan; Prof. Scher- merhorn en de heer Drees vormden een nieuwe regeering, een team, dat ontelbare en moeilijke vraagstukken kreeg op te lossen. We schreven toen 9 Juni. De basis werd gelegd voor n nieuw Nederlandsch leger. Men be gon te praten over geldzuivering. In Juli moesten de f 100 biljetten wor den ingeleverd, keerden de Prinses en Haar kinderen in het land terug. Bijz. Gerechtshoven werden gesticht,- de Tribunalen werkten. In Augustus was er nieuwe vreugde om de capi tulatie van Japan, naast rouw ook om de ellende, die in Indië geleden was en die toen bekend werd. Voor Augus tus en September waren de Ko- ninginne- en bevrijdingsfeesten ka rakteristiek. De G.G. van Indië keer de terug; de sldzuivering begon; Ne derland sloot monetaire en handels overeenkomsten. Er kwam weer schot in de zaak heette het en inderdaad, al viel er nog heel wat te critisee- ren, de wagen, die zoo lang vast- gekneld had gezeten in den zompigen bodem van oorlog en bezetting, kwam weer op gang. De industrie kreeg kolen en brandstoffen; de we deropbouw "kreeg in bescheiden mate materialen; de inundaties konden meerendeels, dank zij opofferend en en gestagen arbeid, uit de wereld ge holpen worden. Er groeide eenige tot dankbaarheid stemmende verhelde ring van begrippen over zuivering en rechtsspraak en toen het' regeer in gs- apparaat weer zoover was, dat 't M G. tegen 1 December kon opgeheven worden en de beide Kamers der Sta- ten-Generaal althans in voorloopigen vorm weer konden gaan beginnen, toen leek het alsof de zwartste wol ken die boven ons maatschappelijk en staatkundig leven hingen, weer wat lichte randen gingen vertoonen. De Nota over het regeeringsbeleid gaf nieuwe inzichten; de millioenennola bracht weliswaar een ernstigen toe stand in concreten vorm aan het licht, maar tenslotte gaven zij gele genheid den toestand eenigermate te overzien en bij alle narigheid was tenslotte dit een winstpunt: toen wis ten wij, waaraan wij onze energie konden wijden en beter nog zullen wij het weten als straks het „natio nale plan" ons richtlijnen geeft. De Kamer heeft zich al met man nenmoed op de verwerking van deze belangrijke gegevens geworpen. Bijna op den drempel van het nieu we jaar werd Katholiek Nederland verblijd met het bericht over de ver heffing van Mgr. de Tong tot Kardi naal. Het is een schitterende beloo ning van een met heldenmoed gestre den strijd in de bezettingsjaren, waar ir kracht en moed en eminent beleid de fundamenten vormden van het op treden van het Ned. Episcopaat o.l.v. den Aartsbisschop. Verrassend maar begrijpelijk was tenslotte het bericht, dat mgr. Hopmans zich wenscht te rug te trekken en zijn werk, althans ten deele over te dragen aan een hulpbisschop. Mgr. Baeten werd de wij-bisschop. 1945 bracht Nederland vele proble men; wij zwegen nog over Indië, waai de Jappen een handig gebruik maak ten van tot collaboratie genegen Indo nesiërs, die op dit drijfzand een on afhankelijk Indonesië hoopten te kun nen bouwen zonder daarbij aan his torisch gegroeide rechten en gezags verhoudingen te denken. Nederland zal herleven, is de leuze waaronder wij leven en streven. Met God's H. Wil, zal 1946 ons weer een eind weegs verder op dien weg bren gen. Wü mogen er met zooveel meer reden op hopen, wijl wij niet langer In het wilde weg behoeven te wer ken, maar thans oog in oog staan met de problemen, die het ons las tig maken. Kwamen wij, volgens Prof. Schcrmerhorn, niet reeds van den absoluten in den gematigden chaos?

de Stem | 1945 | | pagina 7