Een gloriedag voor het Bisdom Breda Bij de Bisschopswijding van Mgr. «los. Baefen „Iedere hoogepriester wordt uit het midden der menschen genomen en ten bate der menschen aangesteld".... AURORA CONSURGENS No. 350. - TWEEDE BLAD DONDERDAG 27 DEC. '45 dWWWVWVA^WMVWWW -„".-.-„-.-.-.-.-■.-.-.-a Een gloriedag is het heden voor het bisdom van breda. vandaag toch zal 'n plechtige stoet van bisschoppen en prelaten, van geestelijken en geloovigen opgaan naar de kathedrale kerk, waar de innige smeekbeden en de diepe juichtonen der liturgie de gewijde ruimte zullen vervullen, nu uit ons midden een priester verheven wordt tot het bisschops ambt. vandaag op het apostelfeest van den be minden leerling st. joannes zal door de heilige wijding der kerk deze nieuwe hoogepriester als een schakel in de nimmer verbroken keten der apostelen op de meest innige wijze met christus worden verbonden, opdat hij zijn ver- losserswerk onder ons kunne voortzetten. TTit ons midden genomen 1 Om onzentwille ,,Want iedere hoogepriester wordt uit het midden der menschen genomen en ten bate der menschen aangesteld voor hun betrekkingen met God, om gaven en offers te brengen voor de zonden" Zoo leert het de groote St. Paulus. En daarom juicht vandaag het hart der geloovigen in stad en diocees Breda, omdat het weet en voelt hoe Christus in den bisschop en zijn priesters onaer ons voortleeft en hoe het een genade is, een leider en herder der zielen te ontvangen, die de nooden kan begrijpen en die medelijden kan hebben met onze zwakheden. Alphen het uitstekende. Een blik op de gewichtige levens data van Mgr. Baeten vermeldt ons, dat Alphen de geboorteplaats is geweest van den nieuwen bis schop. Alphen. Zooals een kathe draal uitsteekt boven de andere kerken, zoo steekt Alphen boven vele ander*- dorpen uit door zijn oude katholieke traditie. Hier was het, dat de groote St. Willibrordus preekte. de Apostel van onze landouwen, en de oude kronieken verhalen, hoe de edelmoedigheid der geloovigen hem hier rijke schen kingen deed voor de armen. Door de eeuwen heen bleef hier het oude geloof bewaard en het heeft er krachtige wortels als een oude eik en het is er even stoer en fier. Hier is een echt stukje Brabant met groote gezinnen, arm dikwijls en toch altijd rijk, eenvoudig en toch voornaam, rustig en toch steeds be reid voor het goede. Het mag dus geen verwondering wekken, dat hier in dit eenigszins eenzaam gelegen dorp wederom een bisschop zijn oorsprong vond. Neen, „geenszins zijt ge de minste der steden van Juda, want uit u is ge boren degene die het volk leiden zal." En deze leider van Gods volk heeft daar al die verheven eigen- schannen ontvangen en verworven, waarom ieder, die hem kent, zoo'n diepe achting voor hem heeft. Een Christelijk gezin. rtp den 8sten April 1893 werd Mgr. Josephus Wilhelmus Maria Baeten ln Alphen geboren als kind van Johannes Petrus Baeten en zij ne echtgenoote Lucia van Aert. Z'n ouders hadden een leerlooierij waaraan een klein joerenbedrijf was verbonden. Hun huwelijk werd gezegend met vier, dochters, van wie er drie in het klooster traden, en twee jongens. Het waren p geloovige menschen, degelijk, een voudig en voornaam. ..Hun heele leven is enkel een voorbeeld ge weest" zoo getuigde men ons in Alphen De beproevingen bleven het gezin niet gespaard; in 1902 stierf moeder, op vijftigjarigen leeftijd en gens zoo overtuigd en zoo sterk als in Alphen. Toen we vertelden, dat we van plan waren voor de krant te schrij ven over Mgr. Baeten, kregen we de eenvoudige maar hartelijke verma ning: „Geef hem alle eer, die ge geven kunt, want dat komt hem toe". Een priesterlijke loopbaan I n Juni 1917. De Weleerw. heer Joseph Wilhelmus Maria Baeten alhier geboren 8 April 1893, pries ter gewijd te Hoeven 2 Jilni IJ. droeg heden in onze parochie zijn eerste Plechtige H. Mis op, hierbij geassisteerd door den pastoor als presbyter assistens, den weleerw. heer kapelaan P. Martens als dia ken en den W.E.H. Corn. Gillis, conrector van het Pensionaat der Zusters te Oudenbosch als sub diaken; terwijl de pastoor de feest- predicatie hield Zoo staat het vermeld in het irchief der parochie Alphen. Reeds korten tijd daarna begon voor den jongen priester de zielzorg, eerst als kapelaan te Sas van Gent, daarna als (jonrector der Broeder- te Oudenbosch, de zielzorg, die na dat hij den Bisschop gedurende twaalf jaar geassisteerd had als secretaris, tot volledige ontplooiing in hem kon komen van al zijn krachten en veelvuldige begaafd- Aan M%r. Jos. W. M. Baeten bij de plechtige Bisschopswijding op den 27sten December 194 T^u rijst voor 't Bisdom, na een sombre nacht van lijden, de stille dageraad, in rozlg-rode pracht; een vrede-stemming stijgt, na 't donker woeste strijden, voorspelt de gulle glans van klare zonnekracht. TTet immer witter licht van 't midden-daggetijde, trekt allen veilig saam. die dwaalden door de nacht, het stut de zwakken, die de morgenkilte mijden, prikkelt de tragen, door zijn milde stralenmacht. ATaria, Dageraad, die rijst voor onze streken. Voorbode van een dag, vol zalig zonnelicht; Uw hooge helderheid kan alle wolken breken. TA an straalt over het land, met schitterende schicht, de rijke Christuszon. Het duister ls geweken: de wijde wereld wordt één gouden Zongedicht, Jos tiaeien op lb jatigen leeftijd in 1905 de vader, toen hij even de zestig was gepasseerd en de oudste broer en zuster namen toen de zorg voor de anderen over en hiel pen hen, hun roeping te volgen: drie der meisjes hadden hun ver langen gericht op het klooster en de nieuwe bisschop ging zijn priester-studie op het Klein Semi narie beginnen. Toen we laatst in Alphen op be zoek waren en met tijdgenooten spraken der familie Baeten, moes ten wij onwillekeurig denken aan hetgeen gezegd werd over St. Jan, den Voorlooper des Heeren: „Wat denkt ge, dat er worden zal van dezen jongen Er zijn nu een maal menschen, van wie men voelt, dat ze voor hoogere dingen ge roepen zijn en zoo wekte het dan ook geen verwondering, dat Mgr. Baeten tot het bisschopsambt werd uitverkoren. De „vox populi" die hem reeds Jaren tevoren dit verhe- A. J. SCHEERMAKERS, rector. heden, toen hü in 1933 tot bouw pastoor werd benoemd voor de nieuw op te richten parochie in Ginneken. Voorzeker geen gemak kelijke taak. De nieuwe pastoor kreeg een parochie, waarin stad en land elkander ontmoetten; in ver band met toekomstige uitbreiding lag de kerk eenigszins aan den kant der nieuwe kerkelijke gemeenschap De finantieele lasten waren ont zettend zwaar. Maar met zijn hel der doorzicht en kalm overleg, met zijn onvermoeiden -ijver pakte hij het werk aan. Zijn eenvoudige hartelijkheid, zijn meeleven met zijn parochianen oveTwon alle moeilijk heden. Zij zagen met eerbied op naar dezen echten herder hunner zielen, zij voelden zich mee om hoog getrokken door dezen man Gods, zy werden aangetrokken door de warmte zijner godsvrucht tot Maria, aan Wie hij zijn paro chie toewijdde, opdat Zij alle ge ven ambt had voorspeld, was ner- naden aan haar zou meedeelen. Op de parochie, die hij stichtte, drukte hjj zijn eigen stempel en zijn pa rochianen zijn er hem dankbaar voor. Rustig en voornaam ls de kerk, die hü bouwde, een kerk om er te bidden en tot rust te komen van alle wereldsche beslommeringen. Benijdenswaardig is het scholen complex, keurig en correct, waar hij aan de Koningin der Engelen de kinderen toevertrouwde. Al de goede eigenschappen, die hij eens als kind ontvangen en geleerd had, heeft hij hier verbreid onder de schapen zijner kudde en er htm onberekenbaar voordeel door ge daan. Het zware offer* ywaar moet het offer zijn geweest. toen de Bisschop hem riep naar de verstilde eenzaamheid van het Beggijnhof en zwaarder nog zal nu de last gaan drukken van het Bisschopsambt, nu de Vader der Christenheid hem riep in de rij der Apostelen. Maar deze roe ping beteekent een genade voor hem en ons. Voor hem gaat nu de volheid van het priesterlijke karak ter open en de H. Geest daalt door de wijding overvloediger over hem neer. Voor ons, die weten, hoe hij uit ons midden werd genomen en nu onze groote pleitbezorger zal zijn bij God. Als Christus Zijn Aposte len wil begunstigen, neemt Hij hen mede op den berg en openbaart hun daar Zijn heerlijkheid, opdat ze sterker staan als ze weer afda len naar de menschen in het dal. Op den eenzamen berg van het bisschopsambt zal als op een an deren Thabor Gods heerlijkheid lichtender over hem schijnen, op dat hij overvloediger nog kan hel pen degenen, die daar beneden le ven in het dal der aardsche nooden en ellenden. Ja, we hebben een hoogepriester. die uit ons midden is genomen en die medelijden kan hebben met hen, die dwalen en vallen. De jarenlange ervaring, in de zielzorg verworven, de noo den die aanklopten aan pastorie en biechtstoel, in kerk en vereeni- gingsleven, ze zullen hem bijblijven en vanaf de hooge plaats, die hij nu bekleedt, zijn oogen trekken naar allen die daar beneden zijn hulp noodig hebben. En dat zijn er velen Ook hier wederom, ja hier vooral wacht den nieuwen bisschop een zware taak. Want overal in het bisdom, waar heen het oog ook schouwt, ziet het verwoestingen. Kloosters en scholen en kerken moeten worden her bouwd ennog andere wonin gen Gods, die niet van steenen werden opgetrokken. 39 Kerken, 17 pastorieën, 30 kloosters en 3 Seminaries werden geheel of grootendeels verwoest 24 kerken liepen zware schade op. Dorre cijfers, maar bergen zorg Af et droefheid in het hart was het dan ook, dat Mgr. Hopmans in zijn laatste Herder lijk schrijven van zijn diocees af scheid nam, daar hij het bisdom, waaraan hij meer dan dertig jaren met zoo'n onvergelijkelijken werk ijver zijn krachten en zijn toewij ding had gegeven, nu in zulk een zorgzamen toestand moest overge ven aan zijn opvolger, nu vier gruwelijke oorlogsjaren erover heen getrokken zijn. Na de jaren van oorlog en ver woesting daagt nu de morgen van den vrede en de wederopbouw; zwaar hangen nog wel de wolken over het land, maar onwrikbaar is ons geloof, dat de dageraad zal doorbreken. Ook in de ruïnes in ons bisdom zal nieuw leven bloeien. Dank baar moeten we zijn, dat Mgr. Hopmans naar een helper en op volger heeft uitgezien om de gewel dige taak, die er wacht, ter hand te nemen; dankbaar op dezen dag, dat deze taak op de schouders werd gelegd van Mgr Baeten. En zooals Mgr. Hopmans in de donkerste uren van den oorlog ons wees naar het hart der Moeder maagd en voor ons om bescher ming bad temidden van dreigende oorlogsrampen, zoo wijst Mgr. Bae ten naar de lichtende gestalte van Maria, die als een rijzende dage raad Aurora consurgens op gaat boven de duisternissen van den tijd, waarin wij leven. Diep zal onze eerbied zijn voor onzen bisschop, trouw onze aanhankelijk heid, onverdeeld onze volgzaam heid. Wie aan den bisschop vast houdt. houdt vast aan God. Kapeiaan Baeten

de Stem | 1945 | | pagina 5