T [MAATKLEEDIN5 Radio- Officieele mededeelingen - - - --- - ---- - -- - BU iaw»»4issi - moordden 'eno- risten een aan tal Britsche sol daten. Een uitge zonden tankco- Icnne kwam te laat om hen te redden. Zij kon slechts de lijken bergen. WAAROM WERKT HET TRIBUNAAL ZOO LANGZAAM? In deze vraag welke men dikwijls hoort stellen ligt indirect het ver wijt opgesloten dat het Tribunaal zijn best niet doet. Dit verwijt is volkomen ongegrond. Kr worden bergen werk verzet en de leden van het Tribunaal doen hun uiterste best de zaak te bespoedigen. De hoofdoorzaak ligt ergens anders. Die moet men nl. zoeken in de wei nige bereidheid der juristen om toe te treden tot het Tribunaal. De zaak ligt zoo, dat het Tribunaal over mag gaan tot het stichten van verschillende Kamers. Na veel moeite is het onlangs gelukt om zoo'n „fi liaal" te stichten op Walcheren, maar voor Zeeuwsch Vlaanderen en voor Schouwen is men niet daarin geslaagd. Zou dit niet het geval zijn geweest, dan had men wekelijks een veertig verdachten, minstens, kunnen berech ten, in welk getal tenminste eenig perspectief had gezeten. Nu wordt er dikwijls geopperd waarom niet een grooter aantal ver dachten in één zitting berecht, maar met die vraag raakt men onmiddellijk aan de kwestie der rechtszekerheid. Thans heeft iedere verdachte 't recht zich te voorzien van een raadsman; die raadsman mag weer getuigen op roepen, welke soms een heel ander licht op de zaak werpen en men be grijpt dat bij groepsgewijze berechting de afzonderlijke belichting van ieder geval niet mogelijk zou zijn en men hervallen moet in de gewraakte Duit- sche methodes. De eenige oplossing is, dat men een aantal lichte gevallen in raadkamer zou behandelen, doch daar kan het Tribunaal niet zelfstandig toe over gaan; het hangt daarbij af van de beslissing der bocgere Instanties. SCHRIJVEN VAN GELUK- WENSCH AAN KARD. DE JONG De hoogweerw. Deken van Mid delburg zond onderstaand schrijven aan Z. Em. Kardinaal-bisschop de Jong te Utrecht: Geestelij kheid en geloovigen van het Dekenaat Middelburg in het Haarlemsche Diocees, geven gaarne uiting aan hun bewondering voor de stoere, principieele en sterkende houding, aangenomen door het hoogwaardig Episcopaat, onder de krachtige leiding van Uwe Eminen tie en bieden u, bij gelegenheid van uw verheffing tot kardinaal der H. Roomsche Kerk eerbiedig hulde en gelukwenschen aan. ZÜ verheugen zich dat het juist aan U Eminentie gegeven werd zulk een glorierijke bladzijde aan de kerkgeschiedenis van Nederland te mogen toevoegen en bidden U gaarne toe den zegen Gods en stoere levenskracht om nog vele jaren de Nederlandsche kerkprovin cie te besturen en te leiden. benoeming tot dijkgraaf Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Kleine Stellepol- der A. Kindt, te Hoek. HULP aan studenten Naar aanleiding van een cam pagne, gevoerd ten gunste van de Internationale Universitaire Hulp actie in de Vereenigde Staten van Amerika door onze Europeesche vertegenwoordigers hebben de Amerikaansche studenten zich on middellijk bereid verklaard spon taan hulp te bieden aan de hulpbe hoevende Nederlandsche studen ten. Zij stellen voor pakketten te zenden teneinde de ellende en ont beringen door den oorlog veroor zaakt, te verzachten. Het is daarom noodig dat aan het adres van Kap. Vandermeersche c.o. Mrs. Bradbury 405 W 23 rd street New York U.S.A. een lijst wordt ge zonden waarop de namen van de studenten en meisjesstudenten voor komen die hier te lande van deze hulpactie gebruik wenschen te ma ken. Op deze lijst dient ingevuld te wor den: de naam, de voornamen, ge maakte studie en hunne specialiteit, bovendien de reden, waarom de stu dent van de geboden hulp wil genie ten. (Ondervoeding, lichamelijke of geestelijke, storing, enz.) Kap. Vandermeersche verzoekt zoo veel mogelijk en zoo uitgebreid moge lijk correspondentie per vliegtuig aan hem te doen toekomen. Een copy der lijsten die naar New- York gaan, dient ook naar Brussel ge zonden te worden aan het adres van Mademoiselle V. Castiaux, IX Avenue des Narcisses 11, Uccle 111. Waarnemend adres voor Nederland A. S. Deschepper, 41 Baronielaan, Breda. architecten vergaderen In café „De Eenhoorn" te Oost burg vergaderde een aantal ar chitecten uit Z.-Vlaanderen met hun collega's uit Amsterdam. Ir. Klokken, ontwerper van de op- bouwplannen toonde en verklaar de plannen omtrent den herop bouw van Cadaand, Aardenburg, Sluis, Breskens, Schoondljke enz. Op de opbouwplannen van Oost- burg werd dieper ingegaan, omdat het hier niet geldt een stadsge- eelte te herstellen, doch om een geheel nieuwe stad te ontwerpen. Er werden maquette getoond, waarop de plannen duidelijk wa ren te bekijken. De architecten hadden over de daarop betrekkinghebbende pro blemen een levendige discussie. Besloten werd met een rondgang langs en door Oostburg. het „vierde beest" als tooneelstlk. De tooneelclub „Jantje van SIuus" te Sluis voerde met veel succes het drama van H. de Greeve pr. „Het vierde beest" op. Het stuk, dat reeds meer dan 100 maal door den auteur zelf werd gedeclameerd, werd thans in zijn tegenwoordigheid voor het eerst door een tooneelclub opgevoerd. Wij hopen er nader op terug te komen. immtouknooi te ierseke Met de Kerstdagen is In restau rant Nolet te lerseke een interna tionaal damtournooi gehouden, waaraan behalve Nederlanders ook Belgen deelnamen. Springer (Amsterdam), P Roo- zenburg (Rotterdam) en Gordijn (Den Haag) bleven ongeslagen, ter wijl het spel van de Belgen geen sterken indruk maakte. Het oordeel van de Belgen zelf was dan ook, dat de Nederlanders veel sterker spelen en vele jaren op hen voor zijn. Winnaars der verschillende groe pen: le groep: P. Roozenburg 6 p. uit 3 partijen, 2e groep: Springer 6 p. uit 3 partijen, 3e groep; Gor dijn 6 p. uit 3 partijen, 4e groep: Pors en Kaan, ieder 4 p. uit 3 partijen, 5e groep: Strooband, 5 p. uit 3 partijen. Aardenburg. 'nlanders verrichtten te Bekassi het °P«r»\ingswerk. Verboden handel. O. F. de Smet, landbouwersknecht, thans uit ande ren hoofde gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, kocht in Mei 1945 te Aardenburg, in strijd met de distributievoorschriften, 200 kilogr. blauwmaanzaad. Hij werd veroor deeld tot f 300 boete, subs. 2 maan den hechtenis. Breskens eerste tien steenen noodwoningen be trokken, benevens twee van de 16 Zwitsersche noodwoningen. Dit zijn de eerste officieele noodwoningen in W.- Zeeuwsch Vlaanderen, die gereed zijn. De Zwitsersche worden, eenvoudig gemeubileerd, beschikbaar gesteld, 't Meubilair bestaat uit 4 tabouretjes, ta fel, kachel, lamp, 2 ledikanten met bed en 2 dekens, eenige pannen en keukengerief. Ze zien er werkelijk aantrekkelijk uit. De steenen noodwo ningen worden, voor zoover het voor handen is, door de Hark gemeubi leerd. Een schip meubelen is uit Utrecht gearriveerd, zoodat althans de eerste bewoners betrekkelijk goed kun nen geholpen worden. Clinge. Veedieven veroordeeld. In Juni en Juli hebben wij al mededeeling gedaan over een dievenbende uit Bel gië die zich in Clinge schuldig maak te aan veediefstallen. De marechaus see uit Clinge wist, zooals wij ook reeds mededeelden, deze bende ach ter slot en grendel te krijgen. Nu is de veroordeeling uitgesproken. Drie bendeleden werden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De eisch was drie jaar. De bende werd tot vijftien maanden veroordeeld en f 31.000 boete. Een pluim voor de marechaussee van Clinge. Hoinkenauiid. Ontruiming noodziekenhuis. On langs meldden we de opheffing van 't noodziekenhuis, alhier. Thans kunnen wij reeds mededeelen, dat een aan vang is gemaakt met de ontruiming. Een aantal patiënten ie al overge bracht naar het door het Prov. Bu reau voor de verzorging van oorlogs slachtoffers geëxploiteerde nood-zie kenhuis Huize Irma te Domburg. Momenteel biedt dit noodziekenhuis waarin ook een kraamafdeeling is ondergebracht plaats aan plm. 30 patiënten. Half Januari zal het noodzieken huis alhier vermoedelijk wel geheel opgeheven zijn, waardoor de open bare lagere school weer haar intrek zal kunnen nemen in haar zoo oud, doch vertrouwelijk: gebouw. Ieroeke. Op 't glibberig pad. De oester- kweeker H. B. verhandelde 1420 En- gelsche sigaretten, in strijd met de distributiebepalingen. Dat kostte hem voor den pol. rechter f 7500 boete subs. S maanden hechtenis met ver beurdverklaring. Middelburg. RAADSVERGADERING. Een katholieke wethouder. Het belangrijkste punt der agenda was wel de verkiezing van een wet houder, wegens het verzoek om ont slag als zoodanig van Ir. Rothuizen (A.R.). Deze wethouder heeft zijn zeer moeilijke taak (Openbare Wer ken) op voorbeeldige wijze vervuld en de voorzitter dankte hem daar voor in hartelijke bewoordingen. Wat wel geen buitenstaander kon vermoeden is bü de verkiezing van zijn opvolger geschied: voor het eerst sinds de totstandkoming der gemeen tewet heeft Middelburg een R. K. wethouder gekregen in den persoon van den heer L. J. van 't Westende. De voorzitter deelde omtrent de herstelwerkzaamheden mede, dat het grootste deel van het drooggevallen gebied weer van drinkwater is voor zien. Aangezien de materialenpositie bevredigend is, maakt het herstel der electrische leidingen goeden voort gang. Het deel van den Singel tus- schen Meidoornloon en J. Catsstraat is reeds weer voorzien. De volgende maand verwacht men, in Nieuw-Mid- delburg met het herstel van het gas net te kunnen beginnen. Voor Mid delburg in zijn geheel werd deze maand 100.000 L. petroleum beschik baar gesteld, hetgeen 1 liter per per soon extra beteekent. De straatver lichting laat te wenschen over, zij zal binnen afzienbaren tijd worden uitgebreid. Tenslotte vonden een groot aantal benoemingen plaats. Nieuwe straatnamen. - Aan den ver bindingsweg tusschen Nieuwe Burg en Bachten Steene wordt de naam „Burggang" gegeven. Het plein tus schen Lange Delft, Nieuwe Burg, Groenmarkt en Onder den, Toren zal voortaan „Nieuwe Wal" heeten. OveMDde Ovezande ontwaakt. Door een propaganda-actie van de Ovezandsche studieclub, onder leiding van kape laan Loerakker, werd het led-mal var; de afdeel:ng Ovezande van de R. K. Staatspartij, opgevoerd tot 431 le den. Het ontbreekt in Ov nde dus niet meer aan politieke belangstel ling. Sluiskil. DE PANTSERTREIN WORDT GESLOOPT. Een moeizaam werk. Reeds eenigen tijd is men druk doende den pantser- en munitietrein staande op de lijn Terneuzen-Ger.t, te sloopen. Vlak vóór de bevrijding werd deze trein door de terugtrek kende Duitschers opgeblazen. Vooral voor het goederenvervoer vormden de brokstukken een ernstige belem mering. Eenige maanden geleden werd door de N.S. het object aangegrepen, uitgevoerd door de fa. v. Tatenhoven. He: materiaal, dat van dezen trein komt, zal als oorlogsbuit toekomen aar. de Nederlandsche Spoorwegen. Hoewel de trein uitgebrand is, wordt nog beschikt over behoorlijke wagon- deelen. Zoo is o.a. een Diesel-electri- sche locomotief in een reis van 18 uur via België door een Belgische locomotief naar Utrecht gesleept. Overige gedeelten worden rijdbaar gemaakt en weggesleept. Nu gaat men beginnen met het sloopen der beide geweldige kanonnen. Groote hoeveelheden granaten werden reeds door de fa. Tatenhoven in samen werking met de N.S. opgeruimd. Nu worden de Ioopen in kleine gedeelten gebrand en afgevoerd. Het is niet mogelijk de kanonnen weg te slepen, daar door het opblazen der onder stellen deze in het midden zijn door gebroken. Het werk zal nog wel eeni gen tijd vorderen. In de koude win termaanden is het niét mogelijk brandwerk te verrichten. Zoo zal het loopen tot eind zomer, vóórdat deze Belgische lijn vrij komt. Terneuzen R. K. Staatspartij. Zondag werd na langen ijtd van stilstand een ver gadering gehouden van de RKSP. De spreker voor dezen avond was ver hinderd. Een voorstel om een voor- loopig bestuur te kiezen, werd niet aangenomen, maar wel het kiezen van een definitief bestuur. Met algemeene stemmen werd de heer J. Everaart tot voorzitter gekomen. Tot secretaris A. J. Dekker, tot penningmeester I. Adriaansen, tot leden J. J. van Beys- terveld, A. Ysebaert, P. A. v. Bou- chaute, W. v. Galle. Biljartwedstrijd. De stand van de derde week is: BW 1614 p., De Schel de 1572, KOT 1191, TBC 1089. De Pontschool. In de erkende Pontschool vonden groote verande ringen plaats. Allereerst onderging 't corps leeraren een grondige wijziging. De taken zijn nu als volgt verdeeld: dir. F. J. Bernaut; typen: P. C. Luycks en F. J. Fernaut; steno: F. J. Fernaut; Engelsch: A. M. Dujar- din: Fransch en Ned.: H. S. M. Verhey; boekhouden: J. Ver wilghen. De school verhuisde bovendien van de L. Kerkstraat 13 (kelder) naar het pand Kersstraat 13. IJzendijke. Concert. Voor het eerst sedert 194C gaf het muziekgezelschap „Ge duld Overwint" zijn winter-concert. Twee avonden werden er gegeven en iederen keer voor een bomvolle zaal. Do muzieknummers werden behoorlijk uitgevoerd. Na de pauze was het woord aan den heer de Ruiter uit Vlissingen, die als humorist er de stemming inbracht. Het orkest van Jas. Anthonisse zorgde daarna voor eerste klas dansmuziek tot in de kleine uurtjes. VOETBAL op 2en Kerstdag In district 1 werd de wedstrijd Xerxes—RFC uitgesteld. De ontmoe ting Sparta-VUC in het 2e district liep uit op een 0-2 overwinning voor de laatste. Noad-Helmond in het 4e district liep uit op een 3-0 over winning voor de Tilburgers. Groote belangstelling bestond er voor de ontmoeting van de 2e klas- sers Intarnos-TSC. De Oosterhoutena- ren voerden 3 kostbare puntjes naar huis. Internos was gehandicapt door het spoedig na aanvang uitvallen van haar midvoor Jos. Snijders en na de rust van den rechtsbinnen M. de Bruyn. Er was bij beide clubs eenige zenuwachtigheid te bespeuren, het geen verklaarbaar was. gezien hun mooie kansen voor het kampioenschap Het was een mooie wedstrijd, waarbij De Geest zonder genade. Noodwoningen. Tusschen Kerst- mis en Nieuwjaar worden hier de 24.1 Bennett is cAis doorgedron gen in de werkplaats en het labo ratorium van de Bence en 't labo noff, 6e dieven van allerlei gehei men van uitvinders. Nu hoort hij stemmen in een vertrek dat liggen moet achter de deur die hij ziet, tegenover óe schuifdeur waar hij zo juist door wist binnen te c.Tin- gen in dit geheimzinnig vertrek. Opeens worden stemmer onder broken coor kreten. „Help! - Help!" Met de revolver in de hand gaat Bennett voorwaarts. Hij stoot de deur open en ziet hetzelfde tafreel dat Ben Brookes, zijn jonge helper, aanschouwde op het moment dat dicze ontsnapt was en het vertrek van c.e andere zijde binnendrong: Sir Edward Maitland, óe uitvin der van het geheim, hoe men gouc.' kan maken door atoomsn'itsing, geboeid aan een muur met een ijzeren ring om zijn hals. .- - y* van de 3 doelpunten de midvoor van TSC er twee wist te plaatsen.. Desk moest haar eerste nederlaag incasseeren tegen Concordia-SVO. De uitslag was 2-1. Van de 3e klassers won BSC met 4-1 van Zierikzee. Een gelijk spel (2-2) werd de uitslag tusschen MOC en Roosendaal. Bij de rust was de stand 0-2, doch daarna was MOC iets sterker en wist den achterstand in te loopen. RKFC bevocht een 1-0 overwinning op Halsteren. Een kwartier na aan vang werd het eerste en eenige doel punt in dezen wedstrijd gemaakt. Zondag 1.1. verloor Goes II met 3-4 van De Zeeuwen. V. d. VOORT 3e ACHTER DEN MOTOR. IN wielerwedstrijden achter den mo tor te Brussel, wist v. d. Voort zich in zijn serie als 3e te plaatsen, waardoor hij nog net in de finale kon uitkomen. Hierin kwam hij te vallen, doch plaatste zich desondanks als 3e na Decaluwe en Chaillot. NIEUW WERELDRECORD ZWAAR GEWICHT. HET wereldrecord half zwaarge wicht tweehandig trekken, staan de op naam van den Amerikaan John Davies met 125 kg. werd door den Rus Grigori Novak gebroken. Hij trok 127 kg. EEN in teressante interland rugby wedstrijd werd Zondag te Bussum gespeeld tusschen Nederland en Bel gië. De uitslag was 9-6. Vproari VRIJDAG n DECEMBER. HILVERSUM I: 6.45 Gymn., 7.00 nieuws, 12.00 Gram., 12.30 Ned. gaat weer aan den slag, 12.35 Gram., 13.00 Nieuws, 13.20 Tea Powder, 14.00 We reldprogramma, 15.00 Voor de vrouw, 15.15 Gram., 15.30 Kalender toonkunst, 16.00 Bijbellez., 16.30 Concert, 16.45 Kort verhaal, 17.00 Ork., 17.45 Voor de rij pere Jeugd, 18.00 Jetty Cantor, 19.30 Ar.ti-zwarthandelcampagne, 18.35 De schoolm. presenteert, 19.00 Nieuws, 19.15 Reportage, 19.30 Ork., 20.00 Bui- tenl. weekoverz., 20.15 Concert, 21.00 Op de brug, 21.15 Gram., 21.30 Muziek, 22.15 Mensch en maatschappij, 22.30 Gram., 23.00 Nieuws, 23.15 Avondwi.i- ding, HILVERSUM II: 18.00 Nieuws, 18.30 Trio Hegedüs, 18.50 Voor je slapen gaat, 19.00 Brahms programma, 19.30 Voor de Ned. strijdkr., 20.00 Ork., 21.00 Op de brug, 21.15 Muz., 21.45 Avond wijding, 22.00 Nieuws, 22.20 Muziek. DISTR. KR. 'S-HEER ARENDSKERKE Sluiting Distributiekantoren en uitreiking toewijzingen. Op 31 Dec. en 1 Jan. zijn alle kan toren van zijn dienst gesloten. Degenen, die op genoemde datum zijn opgeroepen voor het afhalen van waardemateriaal bij de agenten, wor den verzocht zich op de daarop vol gende zitting te melden. De uitreiking van toewijzingen aan winkeliers geschiedt op de gewone dagen en uren, met dien verstande dat de uitreiking geschiedt t 's-Heer Arendskerke, Ovezande en Oudelande op 2 Jan. en die te 's-Gravenpolder en Kwadendamme op 3 Jan. zal plaats vinden. Alleen voor boter en margarine vindt dan evenredige bevoorrading plaats. Uitrieking bonkazrtne 2e per. 1946. In verband met het sluiten van het Distributiekantoor op 31 Dec. zal de benkaartenuitreiking van de 2de per. 1946 te Ellewoutsdijk plaats vinden op 14 Jan. en die te Niss op 18 Jan. Op alle overige plaatsen zullen de uit reikingen geschieden zooals is aange geven op het inlegvel van het Hoofd van het gezin Zelfverzorgers van de artikelen vjeesch en melk moeten de opplak- vellen met dë opgeplakte bonnen van de bonkaart van de 13e periode 1945 nog niet inleveren. Dit zal bij de uit reiking van de bonkaarten voor de vol gende periode moeten geschieden. Klompendistributie. Aanvragen voor klompen kunnen ingediened worden tot en met 15 Ja nuari. Aanvragen kunnen om.: land bouwers, landarbeiders, scheepstim merlieden, schippers, smeden, tuin bouw- en tuniersbedrijven, "eetee'.'- bedrijven. Verder: vrouwen, voor zoo ver zij bij het verrichten van hun beid hoofdzakelijk op klompen ziin aangewezen. Ook voor kinderen kunnen aanv a- gen worden ingediend, vergezeld van een advies van den Dienst van Soc. 0 Zaker. der gemeente of van het hoo^d cler School. Nadere inkortingen w den verstrekt door de agenten van c. Distributiedienst. 397-o

de Stem | 1945 | | pagina 3