OEK INDEL De Katholieke Kerk RUSTIGE KERSTDAGEN OP JAVA [EP ïren KERSTBOODSCHAP joes. 21 Avcl a/s WERELDKERK ten ng stof teren eds uit uwste aars, al in ver- alveren „Ontvang den rooden hoed" MINISTERS kardinaal de jong Siarir signaleerde een aanslag op zijn persoon. De bedrijvers ervan wisten echter niet, dat zij met Sjarir te doen hadden. van den H. Vader Ovoroonstomming m Procedure der GOES 'AN vele BEZOEK. :dag VAN aarne de adviezen! iS MG eering in Kinder- ;smantels Kinder- jrlogsche 170-O UDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Bur westsmgeJ 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van t Militair Gezag gedrukt op de persen v b Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. ..Stichting De Stem" Ut- 'teur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goes. Voor God, Koningin en Vaderland N«- 350 - DONDERDAG 27 DECEMBER 1945 Comm v Toezicht: C j v. Hootegem; A e. Langenhorst. Mr Dr A. j j m Mes; Mr H. 8 L. de Rechter: Mr Or C J M A v Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prUs bb voor- uitbet.: 3.36 pet kwart., p post f 4.10 p week (bt) ni«t-postbestelling) f 0 26 Losse nos 6 cent. ooooo KARDINAALSCREATIE ooooo van bijzondere beteekenis oooooooooc ooooooooooooooooooo Tel. 2458 voor alle ed. OR'OGSCHE s porte- 1nz. naar: t Schuttershof 169-0 rr BESTUUR. meerderheid der Italianen weer hersteld. Ook hebben enkele Pau sen van Fransche afkomst in de 13e eeuw bijna uitsluitend Fransche kardinalen benoemd, zoodat ook toen de meerderheid soms niet-Ita. liaansch was. En eenigen tijd daar na, toen de Pausen in Frankrijk, in Avignon, resideerden, dus van 1304 tot 1378. was dit zelfs geregeld het geval. Het groote verschil met nu is echter dat toen deze meerderheid uit enkel Fransche kardinalen be stond en dat thans tegenover de Italiaansche minderheid een meer derheid staat, wrelke geen eenheid vormt, maar uit de geheele wereld afkomstig is. Er is echter op het oogenblik nog altijd een meerderhid aanwezig van rcmaansche volkeren, nl. de Italia nen met de Fransche, Spaansche, Portugeesche en Zuid-Amerikaan- sche kardinalen. (Vervolg op k ig. 2) VERLATEN MOROTAI T^E LAATSTE kardinaalscreatie op den vooravond van Kerstmis is van bijzondere beteekenis, voor eerst voor de geheele katholieke wereld en verder voor de Nederlan dsche katholieken in het bijzonder. TJet eerste, wat opvalt, is het bui- ten gewoon groot getal, twee-en- dertig, der nieuw benoemden. Het grootste aantal, dat ooit in de ge schiedenis der Kerk is voorgeko men. Toch moet men voorzichtig zijn bij de beoordeeling van dit aan tal. De grootste promotie, die tot i nu toe heeft plaats gevonden, is die van het jaar 1517, toen Paus Leo X in ééns 31 kardinalen benoemde, dus nog één minder dan nu, in 1945, maar in 1517 beteekende 31 nieuwe kardinalen in ééns veel meer dan 32 in het jaar 1945. Want in de 16e eeuw telde het kardinalencollege gewoonlijk niet meer dan hoogstens 24 of 26 leden. Leo X benoemde dus in één keer meer nieuwe kardinalen dan er oude waren. Zijn bedoeling was hiermede volstrekt niet om coor deze aanvulling het college op plm. 55 leden te brengen, doch hij v.llde door de nieuwe kardinalen in ?e meerderheid te brengen den in- 'losd breken der oude leden, die legen hem samenspanden. Het college weer voltallig Tie beteekenis der kardinaals creatie van 1945 is een geheel andere Sinds de constitutie van Paus Sixtus V: Fostquam verus ille, uitgevaardigd op 3 December 1586 bestaat het college van kardinalen uit 70 leden. Dit aantal is bijna nooit compleet, meestal zijn er en kele vacatures. Het is al vaak voor gekomen, dat er verschillende jaren achtereen geen benoemingen van nieuwe leden plaats kon hebben en tcch benoemde de Paus dan slechts een aantal nieuwe leden, zoodat dan soms raeeivtLan IQ.^zeteJsonbezet bleven. Men neemt aan, dat dit met opzet geschiedde om steeds eenige plaatsen beschikbaar te houden ten einde altijd gewenschte candidaten in het H. College te kunnen op- Jnemen. Van deze politiek is ditmaal ge heel afgeweken, en, zooals uit alles blijkt, met opzet en met een bedoe ling. Niettegenstaande het zeer groote aantal opengevallen zetels (32), heeft de Paus ze alle willen aanvullen en er geen vacant gela ten. Ily heeft zelfs gezegd het te betreuren, dat hij het getal 70 niet ken overschri; 3en, anders had hy nog meer benoemd. En als men de lijst der nieuw ge- crcëerden nagaat, wordt de broe iing wel duidelijk: uit de geneele wereld zijn leden in het hoogste college der Kerk geroepen, niet al leen buiten Italië uit de overige Europeesche landen, doch zelfs buiten Europa. Alle werelddeelen zijn vertegenwoordigd, zelfs Afrika heeft nu zijn kardinaal, wel een Portugees van geboorte, doch bis- chop over een diocees in Afrika. "ieuw is ook het groote aantal kar- inalen uit Zuid Amerika: alle oornaamste staten van dit wereld- eel hebben thans een kardinaal razilië zelfs twee. Wat velen bij den aanvang van dit pontificaat hebben vermoed, is uitgekomen; kardinaal Pacelli, die Amerika uit uit eigen aanschouwing kende en daar veel relaties had, heeft, nu hij zelf Paus is geworden, de eerste ge legenheid aangegrepen om Amerika meer dan tot heden het geval was laten vertegenwoordigen in het «stuur der Kerk. Was dit al te erwachcen in 1939, zeker na den rlog, nu de positie van Amerika •ovel belangrijker is geworden, Rg deze oplossing voor de hand. Italianen in de minderheid boxookon a ANSTONDS na het bekend wor- den van het bericht over de be noeming van den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. J. de Jong, tot Kardinaal, kwamen de Vicaris-ge neraal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Huurdeman en de Deken der stad Utrecht. Mgr. A. Wiegerink hun opwachting maken. Ook alle pastoors der stad boden hun ge- lukwenschen aan. De minister-president prof. ir. VV. Schermerhom, de minister van Justitie mr. H. A. M. T Kolfscho ten, dr. L J M Beel, minister van Binnenlandsche Zaken en ir. T. S. G. J. M. van Schaik, minister van Verkeer en Energie, hebben even eens een bezoek gebracht aan den nieuwen Nederlandschen Kardinaal Dit bezoek duurde van vier uur tot kwart over vijf. AUSTRALIËRS zoroder Bon [NGEN. XERNEUZEN i}en tweede merkwaardigheid van deze benoemingen is liet feit. a' de Italianen nu in de minder- °'d zijn gekomen. Men heeft ge- 3Bd; voor het eerst in de gesehie- enis. Dit is niet geheel juist. Het is aeer voorgekomen, dal niet-Ita- aren in de meerderheid waren, oc'1 dit was slechts tijdelijk, om- er op een bepaald oogenblik 'eer Italiaansche zetels vacant wa- !n dan andere, en bij de eerstvol- Pr-de aanvulling werd dan de A's'feevt'g van de papierbespa- welke verkregen werd door N niet verschijnen an ons d op de beide Kerstdagen, wij in staat heden in dub- 0e'en omvang uit te komen. De Directie ZAP JAVA schijnen de Kerstda- gen vrij rustig verloopen te zijn, nadat over de dagen daar aan voorafgaande nogal wat be richten over botsingen, vooral in het Kramatdistriot te Batavia, thans verboden verklaard voor allen, die er niets te maken heb ben, waren binnengekomen. Er zouden zich slechts „incidenten" hebben voorgedaan, terwijl in Ban doeng nog slechts geLsoleerde groe pen van extremisten overbleven. De Indonesische „militaire poli tie" heeft hier 73 Nederlandsche gij zelaars losgelaten. Ondervoeding en mishandeling bleken hun deel te zijn geweest. In Batavia en te Buitenzorg, waar Indonesiërs "olgens andere berichten hun angst voor de extre misten beginnen te verliezen en zich weer normaal gaan gedragen,is druk Kerstmis gevierd. Tezelfdertijd kwam echter het ietwat sensationeele nieuws door, afkomstig uit republikeinsche krin gen, dat Woensdagmiddag te Bata via een aanslag op Sjarir is ge pleegd. Uit 'n auto. die den wagen van laatstgenoemde inhaalde, zou op hem geschoten zijn, echter zonder hem te raken. Sjarir verklaarde, dat de inzit tenden van de auto, waaruit de schoten waren gelost drie man nen en een vrouw om hem heen zijn gaan staan en hem hebben ge slagen. Van Britsche zijde werd echter gemeld, dat de gebeurtenis zich heeft afgespeeld na een aan rijding. waarbij Amboneesche sol daten betrokken waren. Toen Sja rir lang de plaats der aanrijding kwam. heeft een dier soldaten „er op los geslagenSjarir zelf zei, dat hij was neergeslagen, maar niet te gelooven. dat men wist wie hij was. Een Ned. officier zou volgens Sja rir een pistool op hem gericht heb ben. Men Is van meening. dat Sjarir slachtoffer werd van een po ging tot autodiefstal. De mannelijke daders zijn ge arresteerd en worden gestraft De Ned. leger- autoriteiten zijn op de hoogte ge steld. P<ven oplichtend uit de veelheid der ontvangen be richten was het nieuwtje, dat de hadji van Garoet, een der voornaamste extremistische leiders uit het gebied van Bandoeng en voorstander van „den heiligen oorlog" Is gesneuveld. In Malang staan 500 Nederlan ders onder bescherming van de T. K.R. het volksleger). Zij werden goed behandeld. De republikeinsche „regeering" heeft het veilig geleiden Ned. delegatie in Londen t>ROFESSOR Ir. W. Schermer- horn, is Woensdagmorgen in gezelschap van den minister voor Overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logeman, dr. H. v. Mook efc minister mr. J. H. van Royen, in Engeland aangekomen, voor het voeren van besprekingen met de Britsche regeering over den toestand in Indonesië. Deze be sprekingen zouden heden begin nen. Tegen het einde van deze week denkt minister Schermerhorn weer in ons land te zijn. Z. E. zal ook Philip Noel Baker (Britsch minis ter van Staat) ontmoeten. Baker vervangt Bevin. zoolang laatstge noemde te Moskou verblijft. Bij de Nederlanders, die thans naar Lon den zijn gekomen, bevindt zich, aldus gaat de correspondent ver der, geen militair deskundige, waaruit valt op te maken, dat de te nemen beslissingen uitsluitend op politiek terrein liggen. Minister Lieftinck is naar Lon den gevlogen voor zijn gewone maandelijksche routine-bezoek. en aan de geallieerden afleveren van geallieerd personeel, dat onder de Rapwi in midden- en Oost-Java valt, op zich genomen. De Amerikaansche pers maakte tenslotte melding van de mogelijk heid, dat de Sovjet-Unie de terug trekking van haar troepen .uit Iran afhankelijk zou stellen van die dei- Amerikanen en Britten in China en Indië. Australische troepen die het Ne derlandsche eiland Morotai bezet hebben, zullen het de laatste helft van Januari ontruimen. Een Indische vrouw vertelde aan de offi cieren der expeditie en aan perscorres pondenten waar de '"ken der te Bekassi vermoorde Britten begraven liggen. Het Kardinaalscollege een afspiegeling van de universaliteit der Kerk. -Samen werking, recht en gerechtigheid regee* re de volkeren rpER GELEGENHEID van het Kerst feest heeft Z. H. de Paus Maan dagochtend de Kardinalen ontvan gen, die Hem hun Kerstwenschen kwamen aanbieden. Z. H. hield een radiorede, waarin hij sprak over den treurigen toestand, waarin het menschdom zich na afloop van de zen oorlog bevindt. De Paus deed een beroep op alle menschen van goeden wil de handen ineen te slaan om de wereld weer op te bouwen. Aan de vereenigde Kardinalen deelde hij daarna zijn besluit mede tot het benoemen van 32 nieuwe leden van College. Z. H. gaf een historisch overzicht van de instelling van het Kardina laat en zeide, dat Sixtus V op 3 Dec. 1586 de Romeinsche curie gesteld heeft op 70 Kardinalen ter herinnering aan de 70 ouden van Israël. Na er aan herinnerd te hebben, dat de wereld dank verschuldigd is aan God, nu voor het eerst in 6 jaren tijd het Kerstfeest, zonder vrees en zonder ge varen uit de zee, van land en vooral uit de lucht, kan gevierd worden, re leveerde Z. H. hoe Hij in zijn vorige Kersttoespraak op de moeilijkheden zinspeelde, die Hem toen beletten de talrijker vacante plaatsen in oe Ro- meinsch.e Curie aan te vullen. De verheffing van 32 nieuwe kar dinalen wordt door speciale over wegingen gekenmerkt. Wij hebben willen terugkeeren tot de oude gewoonte om het Kardinaals college voltallig te maken en hebben hierbij in acht genomen de beperking in aantal Ons opgelegd door Paus Sixtus V. Een andere bijzonderheid van deze benoemingen is de uiteenloopendheid der naties, waartoe de toekomstige Kardinalen behooren. Inderdaad heb ben Wij gewild, dat een zoo groot mogelijk aantal volken zou zijn ver tegenwoordigd als een getrouwe af spiegeling van de universaliteit der Kerk. De laatste jaren van c Pon tificaat hebben Wij, ondanks den oor log en zelfs als gevolg van den oor log, een groote toevloed gezien uit alle naties en van de verst verwij derde landen naar de Eeuwige Stad. Nu het wereldconflict ten einde is zullen Wij de vertroosting genieten rond Ons verzameM te zien nieuwe leden van het H. College, komende uit de vijf hoeken der aarde. De Paus herinnerde er dan aan. dat de Kerk supernationaal is en ondeel baar zooals Christus zelf. Om het woord van Sint Eugustinus te gebrui ken: De Kerk is de geheele Christus. Sprekende over de tegenwoordige taak van de Christenheid zeide de Paus, dat de volken de handen ineen moeten slaan, met elkaar moeten sa menwerken en onderling de rivaliteit en vijandschap moeten uitbannen, die den vrede kunnen verstoren. De be straffing van de schuldigen en het op leggen van herstelbetalingen moet ge schieden op moreelen grondslag met eerbied voor de onschendbare rech ten der natuur. Moge ook dezelfde geest van gerech tigheid overheerschen in de betrek kingen tusschen de overwinnaars en de overwonnenen. De Paus besloot zijn Kerstboodschap als volgt: „de kracht van den tota- litairen staat heeft haar tyrannie ge toond. Eén pennestreek en grenzen werden veranderd. Eén haastig besluit en millioenen menschen hadden te lij den. Dit was een systeem, dat in strijd was met het menschelijk welzijn. Slechts één oplossing blijft er over: terug te keeren naar God en naar het ware Christendom, Onze gedachten moeten uitgaan naar de eindelooze reeksen krijgsge vangenen en Wij moeten denken aan het leed, dat zij verduurd hebben. Met ontroering gedenken Wij de onmen- schelijke behandeling van burgers en missionarissen in het Verre Oosten". „Elke poging om de Kerk te maken tot een gevangene en slavin van dit of dat speciale volk, haar af te ba kenen binnen beperkte grenzen Van een natie, of zelfs haar uit een der naties te verdrijven, is een heilig- schennende aanslag op den „totus Christus" en tevens een aanslag op de eenheid van het menschdom. Het individualisme van deze laatsete eeuwen heeft gepoogd de belangen van de Kerk te scttaden, haar eenma- kende kracht te verzwakken en tegen te werken, die eens zulk een belang rijk aandeel heeft gehad in de vor ming der beschaving van West-Euro pa. Wat is het gevolg geweest van al deze strevingen zonder en vaak tegen de Kerk? Er verschenen verplichte organisaties,^ wreedheid en barbarij, verwoesting en ineenstorting zooals de wereld nooit tevoren heeft beleefd en ir het bijzonder een smartelijke twee dracht en gebrek aan veiligheid. Voor haar eigen welzijn en voor dat van de menschheid moet de Kerk Haar uiterste best doen Haar individueele en onverdeelde eenheid te verster ken". vredesverara# Hf M O S kC O LJ *en »ereseld T T1T MOSKOU wordt elk oogen- blik het slotcommuniqué van de conferentie der drie ministers van Buit. Zaken verwacht. Dit communiqué zou reeds Dins dagavond opgesteld zijn en nog slechts op vrijlating tot publicatie wachten na de slotzitting, die Woensdagavond zou plaats hebben. In afwachting daarvan moet de wereld het nog even stellen met een voorloopig communiqué. Het luidt volgens radio Moskou als volgt: „De regeeringen der Sovjet Unie, Gr. Brittannic en de Ver. Staten verklaren, dat zij overeenstem ming hebben bereikt en de re geeringen van Frankrijk en China uitnoodigen met haar tot over eenstemming te geraken inzake een te volgen procedure betref fende de voorbereiding van vredesverdragen." Uit dezelfde bron stamt 't nieuws, dat de Raad van Ministers van Buit. Zaken te Londen na een reeks voorbereidende werkzaam heden een conferentie zal bijeen roepen ter bespreking van de vredesvoorwaarden met Italië. Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland. De conferentie zal worden belegd door de vijf leden van genoemden Raad, aangevuld met vertegenwoor digers van ai die geallieerden, welke daadwerkelijk in Europa aan den strijd hebben deelgenomen, en daartoe militairen in het veld heb ben gebracht, o.m. Nederland. De vredesverdragen zullen worden on derteekend door telkens drie landen, die met elkaar in oorlog zijn ge weest De onderteekening geschiedt door die staten welke de overeen komstige wapenstilstandsverdragen hebben gesloten. Reutervoegde hieraan toe, dat alle groote mogendheden met uit zondering van China aan het op stellen van het verdrag met Italië zullen meewerken, terwijl Finland bij de onderhandelingen slechts tegenover Gr. Brittannië en de Sov jet-Unie zal staan. Men neemt te Londen aan, dat hiermee een over koepeling tusschen de standpunten van Byrnes en Molotof is bereikt. De regeeringen van Frankrijk en China zijn intusschen in de gele genheid gesteld om den inhoud van het voorloopige communiqué te bestudeeren en kennis te nemen van alle beslissingen inzake kwes ties, die de genoemde landen direct betreffen. Frankrijk studeert er thans op, de Chfneesche regeering is het eens met de te Moskou geno men beslissing aangaande de proce dure bij het tot stand brengen der vredesverdragen, meldde 'n Ameri kaansche bron. tae BELGISCH-Nederlandsche spellingscommissie zal in Ja nuari met haar werk gereed komen. Er zullen zekere afwijkingen met de spelling Marchant komen. /GRIEKENLAND erkent de Joego- Slavische republiek; Heden zon onder 16.33 u„ maan onder 13.20 u., Vrijdag zon op 8,50 u., maan op 2,23 u. Weersverwachting: Meest ne velig of zwaar bewolkt weer, la ter in het Z W. van ons land plaatselijk eenige regen, iets toenemende Z. wind, weinig ver andering in temperatuur.

de Stem | 1945 | | pagina 1