Inflatiegevaar afgewend KERSTBOODSCHAP VAM DE KOHIMGIM Minister Logemann over Indonesië Wenschen naar alle deelen van het Rijk de gulden te vertrouwen Rusland Pe geldsanaerinq is geslaagd Nederlandsche troepen worden {Ij volledig ingezet II editie vook. de provincie zeeland n,/7: Westsingel 75. Goes; dubbele poort 3. Hulsï Deze courant wordt op last van t Militair Oezag Kikt op de persen v. h Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De Stem ><rt cteur- J A. K. M. van Schündel: Hoofd redacteur: 3. 3 H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W Grotten. Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. nut ZATERDAG U DECEMBER lutf Comm. v. Toezicht: C. 3 T. Hootegem; A. S, Langenhorst: Mr Dr A. 3 .3 M Mea; Mr IEL B. L. de Rechter: Mr Dr C. 3. M A v. Rooy, Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bU voor- tutbet.: 1.3e per kwart., p post 4.10 p. weeïc (bi) ni-t-postbestelllng) f 0.2« Loase oos 6 cent, WU MAMEM DEM FAKKEL OVER VAM HEM DIE VIELEM ooooooooooooooooo i Om den vrede te winnen, moeten wij Christus g 1 navolgen en eendrachtig onze schouders zetten g onder het te verrichten werk ll!M H.M. DE KONINGIN heeft Vrijdagavond de vol gende radio-Kerstboodschap uitgesproken: I Landgenooten, ^.\N DEN VOORAVOND van dit, mag Ik wel zeggen historisch Kerstfeest, het eerste na de jaren van benauwenis, van onrust, van opgejaagd zUn, van verbeten strUd en bitter lijden, die achter ons liggen, wil Ik, heree- nigd met U, een enkel woord door de microfoon tot U spreken. Tk weet niet hoe gij dit aanvoelt, maar Mij schijnt het toe, dat het komende feest In het teeken staat van de bezinning. In dit woelige leven moeten wij tijd hebben om tot ons zelf te komen en tot geestelijke klaar heid om ons te bezinnen op onze ver antwoordelijkheid tegenover elkaar en om ons te bezinnen op ons doel. Voor ons ligt onze taak om den vrede te winnen en dit zal geen eenvoudige zijn. Het verheugt mij op dit gebied ver blijdende verschijnselen waar te ne men. De onder den druk en dwin gelandij gegroeide hulpvaardigheid voortgekomen uit naastènliefdé en het besef van saamhoorigheid de wijd verspreide en in kracht winnende overtuiging, dat datgene wat Chris tus ujtdroeg uitkomst brengt in de geestelijke verwarring en den nood van dezen tijd, en de overtuiging van velen, dat hierin de normen liggen Met nog versch geslagen wonden en schrijnend leed, gelijk onze geschie denis nog nimmer heeft gekend, ver zamelen wij ons om Gods heerlijke ga ve ons in Christus geschonken, als vrij volk. Als vrij volk! Bij het uitspreken van deze woorden maakt zich een die pe ontroering van Mij meester, een ont roering die natuurlijk door U wordt gedeeld. Meer dan ooit danken wij God op een oogenblik als dit, dat hij ons uit redding schonk, danken wij Hem, dat wij dit feest als vrije menschen mo gen vieren, danken wij God voor zijn heerlijke Kerstboodschap. Moge dit Kerstfeest bovenal voor U er een zijn van Innerlijke waarach tige blijdschap en moge die vrede die alle verstand te boven gaat en ver licht, die vrede die alleen de Vrede vorst schenken kan, uw deel zijn. Dit wensch ik U allen van heeler arte toe. Gemeente a aan de van 1416 publiek ter 969-0 m 3EN 1 ORUÏT J RUS voor onze samenleving, overschillig tot welke sfeer of kring men zich voor het overige aangetrokken voelt, vormt een wezenlijken band en een hechten grondslag om de toekomst van het le ven op te bouwen. Doch het bestaan alleen van deze hoopvolle verschijnselen en mogelijk heden waarborgt nog niet het winnen an den vrede. Dit zal groote krachts inspanning van ons vragen op ieder gebied van het leven. Willen wij ons doel bereiken dan moeten wij daad werkelijk en eendrachtig den schou der eronder zetten, zoowel in de maat schappij als in den huiselijken kring. Wat dit laatste betreft, Christus gaf ons het voorbeeld. Hij groeide op In het gezin waartoe hij behoorde en heeft daarmee de hooge waarde aan gegeven, welke aan het gezinsleven moet worden toegekend. Hij geve U allen, ouders en kinderen, de liefde en de bezieling die vereischt zijn om binnen uw kleine gemeenschap alle mogelijkheden en al het schoone die zij kan bevatten tot ontplooiing te brengen en daarvandaan uit te dra gen in het leven, in onze groote ge meenschap die wij de wereld noemen en die in wezen slechts de voortzet ting is van het gezin. Toont bij uw werk, in uw werkplaats in uw uren van ontspanning, dat het juist in de practijk van het leven mogelijk is in toepassing te brengen ie liefde die Christus ons leert en waarin Hij ons is voorgegaan. noeten den vrede winnen, over winnen op duistere machten, op bergen van moeilijkheden, zoowel In ons persoonlijk leven als in dat van ons als volk en dit zien als vervolg op den arbeid van de onzen die hun Teven gaven voor vrijheid en recht en een betere toekomst. Wij hebben den fakkel van hun overgenomen. Niets past meer in de Kerstsfeer dan ons te bezinnen hoe die fakkel verder te dragen. Niets past beter bij ons heerlijk Kerstfeest, geen beter bewijs, dat wij de diepe beteekenis die het heeft begrijpen, geen getrouwere na- olgtng van Christus denkbaar, geen zuiverder weerklank op zijn vredes- verkondiging van mede te werken aan het winnen van dien vrede. Landgenooten, ATaar wty in gedachten vereenigd zijn om het Kerstfeest gaan onze wenschen en gebeden uit naar onze zwaar beproefde land- en rijksgenoo ten In Nederlandsch-Indië, zoowel bannen als vrouwen en kinderen, n*ar onze bevrijde krijgsgevangenen geïnterneerden en naar de velen die hier nog in onzekerheid over de hunnen verkeeren of treuren over één of meerdere van hen die hun lief zijn. Ik spreek de hoop uit, dat velen tusschen de keerkringen deze woor den zullen kunnen beluisteren. Totnutoe is het vrijwel onmogelijk gebleken hen te bereiken en toch is er in onze gedachten niet één verge ten geweest. Moge spoedig hun lij den beëindigd worden en ook daar de vrede worden gewonnen. Een hartelijke Kerst- en Nieuw jaarsgroet zenden Wij ook aan onze rijksgenooten in Suriname en Cura sao die, ik heb het zelf ervaren, zoo innig medeleven met het lijden hun ner rijksgenooten in het moederland en in Azië. Onze gedachten en goede wenschen omringen hen bij de wisse ling des jaars. eisoht van Turkije Maar de Turken wenschen niets af te staan TAE SOVJET-UNIE heeft blijkens het gesprokene in de Turksche Kanier eenige eischen gesteld aan Turkije. Welke eischen het zijn, valt min of meer af te leiden uit de woorden, die de afgevaardigde van Istanboel. gen. Kazim Karabekir, sprak. „De wereld dient te begrij pen, dat de zee-engten de keel vor men van Turkije en dat het pla teau van Kara Turkije's ruggegraat is. De Turksche minister van Bui- tenl. Zaken verklaarde: „Wij ver langen van niemand iets en wen schen ook aan niemand iets af te staan." TNGEVOLGE een oproep van Kar dinaal van Roey wordt in alle Belgische kerken een collecte ge houden voor Kerstgeschenken aan Nederlandsche kinderen. Giraal geld en geldkaart zullen worden vrijge geven. De effectenhandel wordt hervat, nieu we beleggingsmogelijkheden zijn geschapen. Spaarbankrente wordt verlaagd. lyfTNISTER HSFTINCK sprak Vrijdagavond over de slotacte van de geldsaneering. Z.Exc. deelde me-de, dat met ingang van 1946 het girale geld zal worden vrijgegeven, alsmede het geld, dat nog op de geldkaart staat, en daarmede nadert de geldvernieuwing haar einde. De splitsing van het geld in giraal en vrU, wordt opgeheven. De mogelijkheden van gebruik en beschikking worden t.a.v. al het geld, dat in omloop is dus met uitzondering van het geblokkeerde weer gelijk. Soberheid en spaarzin geboden Een stuk economische vrijheid, die velen zeer noode hebben gemist, keert terug, over enkele dagen kan 'n ieder weer zelf volgens zijn voorkeur bepa len, Ln welken vorm hij zijn geld wil aanhouden dan wel binnen de grenzen der mogelijkheden, die zullen worden geopend, besteden. Regeering blijft weg der besprekingen volgen TVE ERNST van den toestand in Indië wordt weer eens zeer duidelijk belicht in een verklaring, welke Minister Logemann gister middag voor de voorloopige Twee de Kamer heeft afgelegd. Hij heeft nu van Dr. van Mook het allerlaat ste nieuws ge hoord; hij staat vlak vóór de be langrijke bespre kingen te Lon den met de Brit sche Regeering. Aan zijn woor den moet op dit tijdstip dus bijzondere waar de worden ge hecht. Twee aspec ten heeft het In donesische probleem. Allereerst de onmiddellijk klemmende vraag: Min. Logemann, Wat zal er gedaan worden om een eind te maken aan het lijfsge vaar en de ontberingen van de Ne derlanders en van de andere be dreigde bevolkingsgroepen? Do conforontio vat9 Singapore De Minister vertelde, dat daar voor de Conferentie te Singapore op 6 December was belegd. Onze bondgenooten blijven zich strikt beperken tot de opdracht, die hun door 't geallieerde opper bevel is verstrekt: ontwapening en concentratie der Japanners, bevrij ding en beveiliging van' krijgsge vangenen en geïnterneerden. Binnen dat kader echter zal een eind komen aan de zeer onvolko men gebleken bescherming binnen kampen of wijken, die maar al te vaak bedreigde, belegerde vestin gen waren. Daartoe is het noodzakelijk de orde te herstellen in bepaalde zo nes, waarbinnen dan 'n meer nor male gang van het leven is verze kerd ten aanzien van persoonlijke veiligheid, functionneeren van de openbare diensten en van het eco nomisch verkeer. Binnen die sfeer van orde zullen betere woningtoe standen kunnen ontstaan, al is het geroofde en vernielde huisraad niet dadelijk te vervangen, zal de voed selvoorziening kunnen worden her steld en zal men weder aan den arbeid kunnen gaan. In die sfeer van orde en veilig heid zal ook de Indonesische sa menleving tot meer normale con dities kunnen terugkeeren en zal kunnen blijken, welke positie en bijdrage zij in staat en bereid is te leveren tot den herbouw van het geteisterde land. Do Inxot van onxo troepen Met dat al blijft het een bittere waarheid, dat in het binnenland verscheidene duizenden nog onbe reikbaar blijven. In Jogja zijn het er misschien 2000, in Malang wel licht 30.000 als voornaamste cen tra, maar exacte cijfers zijn niet te geven. vyaarom echter zijn onze eigen troepen slechts op beperkte schaal ingezet (VERVOLG OP PAG. II) Heden Zou onder 16.30 uur, Maan op 20.27 uur. Zondag Zon op 8.48 uur, onder 16.30 uur. Maan onder 12.09 uur, Maan op 21.43 uur. Maandag Zon op 8.48 uur. Maan onder 12.31 uur Weersverwachting: Matige, in het Zuidwesten des lands, tij delijk nog krachtige wind tus schen Oost en Zuid-Oost, Plaat selijk mist, voornamelijk in de Noord-Oostelijke provincies. Geen neerslag van beteekenis, vrij koud. De minister herinnerde hier aan den eertijds genomen maatregel, waar bij de z.g. girale rekening werd in gesteld ten bedrage van t 1000 plus 25 pet. van het saldo van 12 Sept. Na een terugblik geworpen te hebben op de ontwikkeling van den toen ge schapen toestand kondigde hij maat regelen aan inzake den effecten handel. De hervatting van den effectenhan del, waartoe in de eerste dagen van Januari zal worden overgegaan, moet voorloopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenlandsche obli gaties en pandbrieven tegen betaling van geblokkeerde rekening op ge blokkeerde rekening. VrU geld kan tot den handel iu oud effectenbezit nog niet worden toe gelaten, juist omdat op 't vrUe geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapitaalvorming ten be hoeve van den wederopbouw. Met het oog daarop is voor dit geld een nieuwe beleggingsmogelijkheid geschapen. Begin Januari zal een aanvang wor den gemaakt met de uitgifte van ver handelbare spaarcertificaten ter waarde van f 100.—, die een rente zullen dragen van 2.5 pet. Deze rente is aangepast aan de al- gemeene rentepolitiek, die de regee ring voert. Zooals U bekend is, streeft de regeering, mede ln verband met de sterk gestegen staatsschuld, naar een verlaging van den rentevoet voor langloopende staatsleeningen tot 3 pet. Dit percentage zal voorloopig gel den voor nieuw uit te geven staats leeningen zonder dat daaruit de ge volgtrekking behoeft te worden ge maakt, dat het in het voornemen ligt een algemeene renteconversie van reeds bestaande obligatie-leeningen op korten termijn ter hand te nemen. Dit laatste zou de meeste beleggingsin stituten zooals de levensverzekerings maatschappijen en de pensioenfondsen voor onoverkomenlijke moeilijkheden stellen, zoodat een geleidelijke verla ging in het voornemen ligt. Voor de spaarcertificaten, die een korten loop tijd zullen hebben, nl. niet langer dan vijf jaren, is een rente van 2.5 pet. voldoende te achten. Renteverlaging Rijkspostspaarbank. BU het begin van het nieuwe jaar zal de rente op tegoeden bU de rUks- postspaarbank van 2.64 op 2.16 pet. worden verlaagd, waarmede een aan sluiting zal worden bereikt aan de rente die tegenwoordig door de mees te spaarinstellingen wordt vergoed, BelegglngsmogelUkheid. Om de belegging in spaarcertifica ten aantrekkelijk te maken, is be paald, dat deze zullen dienen tot be taling van de te verwachten bijzondere heffingen en van de successiebelasting Bovendien zal op deze spaarcertifi caten kunnen worden ingeschreven tot een bedrag van f 300.uit ge blokkeerd tegoed, waardoor althans een gedeelte van dat tegoed vlottend en verhandelbaar wordt gemaakt Verder kan men voor den aankoop van deze certificaten voor een onbe perkt bedrag gebruik maken van hel tegoed op voormalige girale rekening en van andere vrije gelden. (VERVOLG OP PAG. II Dr. van mook is een van de mannen, die op het oogenblik in het middelpunt der be langstelling staan. Hier een recente foto van dr. van Mook, genomen op sUn bureau in Ba tavia.

de Stem | 1945 | | pagina 1