MINISTER LOGEMANN R. K. Staatspartij gaat vergaderen zal een verklaring geven Naam en Program Berechting politieke delinquenten editie voor de provincie zeeland iw w es (singel 75, Goes; Dubbele poort I. Hulst Deze courant wordt op last van t Militair Gezag eedrukt op de persen v b. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De Stem", nincteur: 3. A. H. M. van Schtjndel: Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna; Alg Zeeuwsch red.: W. Groffen. Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. 3Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 34T VRIJDAG 21 DECEMBER I94S Comm v. Toezicht: C. 3. v. Hootegem; A. G. Langenhorst; Mr Dr A. J J M Mes; Mr Ft. B L. de Rechter; Mr Dr C. J. M. A v. Rooy, Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bil voor- ultbet.: 3.38 per kwart., p. post f Vlo p. week (by n1at-post bes telling) f 0.28. Losse nos. 6 cent. ^DE BONNENKLUCHT—e Interessant voorstel van den Bosschen Kring ftp 23 FEBRUARI 1940 kwam de Partijraad der R. K. Staats partij te Amsterdam voor het laatst bijeen Mr. Verschuur was voorzit ter en moest zijn rede reeds in het teeken zetten van den uiterst zorgelijken toestand als gevolg van het conflict, dat tusschen de groote mogendheden was losgebarsten, Maar hij en niemand der aanwezi gen konden bevroeden, dat er bijna zes jaren zouden verloopen, aleer de Partijraad weer bijeen zou ko men, terwijl de Voorzitter zijn leven moest laten in een concentratie kamp. Hoe zijn de toestanden nu veranderd! Materieel en moreel. Deze zes jaren wegen zwaarder dan tientallen jaren van vredes tijd. Ook met de politiek zijn we in een stroomversnelling geraakt en iedere partij moet zich opnienw bezinnen op haar bestaansrecht haar plaats en haar taak. De R. K. Staatspartij heeft zich aan dien plicht niet onttrokken. De Jeiding is tot de conclusie gekomen, dat een zelfstandig electoraal op treden der katholieken geboden blijft, doch dat tevens naar de nauwst mogelijke samenwerking met politiek-verwante groepen dient te worden gestreefd. Ze heeft de noodzaak van algeheele ver jonging en vernieuwing erkend. De mogelijkheid van een naams verandering komt aan de orde als mede de vaststelling van een ur gentie-program, dat geheel gericht moet zijn op de eischen van de ra dicale veranderingen, welke de na- oorlogsche tijd vergt. VAIat die naamsverandering aan gaat, heeft het D.B. geen voor stel of advies ter tafel gebracht. Wel echter hebben eenlge leden van den Kring den Bosch een ontwerpreso lutie ingediend, waarin als nieuwe naam wordt aanbevolen; Sociale Volkspartij. Door dezen naam wil men uitdrukken, dat de Partij in geen geval een verplichte eenheids partij mag zijn en evenmin een emancipatie-partij, die in de eer ste plaats de belangen van het ka tholieke volksdeel voorstaat en ver dedigt, doch een duidelijke staat kundige programmapartij, die op haar politieke verdiensten beoor deeld wenscht te worden. Andere namen zijn ook reeds naar voren gebracht, zooals Ka tholieke Nationale Party, Katho lieke1 Volkspartij e.d. Het is be trekkelijk maar een bijkomstigheid, doch psychologisch zeker niet zon der beteekenis. We verwachten er een warme discussie over. "yan grooter belang is natuurlijk het vaststellen van het urgen tie-program. Zooals men weet, werd dit opgesteld door de nationale leiding van het Centrum voor Staatkundige Vorming. De afdee- Iingen van het Centrum hebben het bestudeerd en, rekening hou dend, met de verschillende op- en aanmerkingen, wijzigden de samen stellers het oo verscheidene pun ten. De hoofdtonen zijn onaange tast gebleven. Hier en daar is een puntiger formuleering gekozen, doch ook heeft men er een enkele „verzachting" in aangebracht. Zoo was er eerst sprake van „een hu welijkswetgeving, waarby' het ker kelijk huweliik van een lid der Katholieke Kerk door de Overheid als huwelijk wordt erkend", wat hu is geworden: „Het verbod aan bedienaren van den godsdienst tot IJf ,.Yerr'chtcn van huweiyks- tleheden zonder voorafgaand tuIS huwelijk tusschen par- Z"ke vf»TÜI ingetrokken". Ter drukkeliil radl° wordt nu na- lüwlï gesproken over „eigefi ken'g mogeiyk moeten samenwer- en technisch zoo innig mogeiyk moeten wordt hnieWiSL^ /ake ,annexatic „verwijdering*" gesproken over bewoners", doch volksvreemde ring van die bewon^L -verwl'de" algeheele aanpaS"8' derlandsehen volksaardw 1" zienbaren tyd Set i. t"en af" wachten" 14 te ver zijgen0* Zü" W enkele w«- I)aarnaast is inmiddels versche- urgen^^^'^^wontwe^ bestuur van den Kring 's-Herto- genbosch der R. K. Staatspartij heeft opgesteld en dat al dadelijk opvalt door een betere overzichte lijkheid. Op verschillende afzonderlijke ponten loopt het evenwijdig met dat van het Staatkundig Cen trum, doch op andere punten laat het een meer beslisten en zelfs polemischen toon hooren. Zoo bijvoorbeeld in den aanhef, waar het spreekt over Nieuwe In stellingen „die de opkomst ver hinderen van een nieuwe dictatuur van rijksbureaux en plan-econo men". Inzake het radio-vraagstuk wordt de instelling van een publiek rechtelijk lichaam aanbevolen, „waarin de eendracht der volks gemeenschap en de zelfstandig heid der levensrichtingen tot haar recht komen". Verder valt in dit ontwerp programma o.m. op: Instelling van een Hoog Sociaal- Economisch Staatscollege als deel der Staten-Generaal, waarin de bedrijfs- genooten door vrij gekozen vertrou wensmannen gelijkwaardig vertegen woordigd zijn Bestrijding van economische po liepen. Nationalisatie van de bedrijven, die voor het algemeen welzijn zóó ge wichtig zijn, dat zij niet in particu lier beheer kunnen blijven, indien dat particulier beheer onvoldoende waar borgen biedt voor deugdelijke ex ploitatie ten algemeenen nutte. De jaarlijksche Staatsbegrooting worde het éénjarig hoofdstuk van een méérjarig nationaal welvaartsplan. Versterking van de positie van den Minister-president. Aanstelling van parlementair ver antwoordelijke staatssecretarissen. Instelling van écu departement van voorlichting. Vox'ming van een delbewuste en werkdadige Kamermeerderheid door overleg vóór de verkiezingen, opstel ling van een gezamenlijk program van actie van de groepen, die die meerderheid willen vormen en instel ling van een gezamenlijk uitvoerend comité, om de verwezenlijking van dat program te bevorderen. Vervanging van de Eerste Kamer door een Hoog College voor Sociaal- economische Cultureele Zaken. Wettelijke régeling van het partij wezen. Uitbreiding van de zelfstandige werkingssfeer der provinciën. Plaatsing van de gemeentebestu ren van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag op den voet van provin ciale besturen. Met ziet, dat hierbij veel Is wat slechts verwezenlijkt kan worden door een Grondwetsherziening. Het concept-program, door het Partij bestuur aangeboden, heeft zich daarvan blijkbaar met opzet wil len onthouden, om alleen te geven wat direct aangepakt kan worden. Over de vraag, of het juist is deze beperking aan te brengen, zal dan ook in eersten aanleg de discussie wel gaan. Doch in ieder geval heeft de Kring Den Bosch nuttig werk verricht door menig saillant punt scherp te stellen en tevens den weg te wijzen naar een meer pak- kenden vorm voor het program, opdat het beter het groote publiek kan aanspreken. We wachten met belangstelling af wat er uit de smeltkroes der de batten te voorschijn zal komen. /*\P 29 OCTOBER verscheen een Algemeene Bonaanwijzingsbe schikking. Met allerlei duistere strafdreigementen werd iedereen, dus ook den bladen aangezegd, dat ze de nieuwe bonnen in geen geval vóóf Vrijdagmiddag 12 uur moch ten publiceeren. Geweldige, hoe wel onbekende landsbelangen wa ren daarmee gemoeid. Wie iets van kranten-expeditie afweet, bé- grijpt wat voor strop dat voor veel bladen was. Maar javoor het landsbelang doe je wat. Er waren kranten, die de verzenen tegen de prikkels sloegen. Ze lieten hun exemplaren gerust vóór twaalf uur bezorgen. Nog weer andere, pres teerden het zelfs reeds Donder dagsavonds met de bonnenlijst voor den dag te komen. Sloeg nu de wrekende bliksem bij deze bladen in? Worden ze vernietigd onder den ambtelijken toorn? Zuchten directies en redacties reeds in de petoet? We lazen een circulaire van het hoofd der Afdeeling Voor lichting van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening, d.d. 17 December, welke zich aldus vrij laat verta len: „Lieve redacties, wezen jul lie nu braaf. Ik weet, dat er stou te kindertjes onder jullie zijn, maar braaf duurt het langst". En drie dagen later presteert de Maas bode het weer de bonnenlijst den avond te voren af te drukken. Men moet nu in Den Haag onder hand begrijpen, dat het bij zulk een gang van zaken voor andere bladen onmogelijk wordt zich al minstens niet meer aan het voor schrift van „Vrijdag niet vóór 12 uur uitkomen" te houden. Het heeft ook geen enkele beteekenis meer, als men den avond te vo ren in en voor ieder verkrijgbaar blad die bonnenlijst toch al kan lezen. Bovenden snapt nog nie mand er een sikkepit van, waarom er geen publicatie-uur kan wor den vastgesteld, dat de kranten expeditie niet zoodanig kwelt. Laat de betrokken perschef de krantenmenschen nu eens bij elkaar roepen, om hun dat haarfijn uit te leggen. Het zijn zulke booze menschen niet. Maar ze houden van redelijkheid. En een Overheids instantie, die op 29 October geba ren van flinkheid maakt en dan verder maar met haar voorschrif ten laat sollen, roept slechts den lachlust op. De Berlijnsche „Tier garten" met zijn fraai park werd door den oorlog ge troffen. Thans pro- beeren de Berlfjners er hun brandhout vandaan te halen. Van het fraaie park resteert nog slechts één boom en voor hoelang? Reeds na dert de bijl den stam Nederlandsche en Britsche regeering komen op Tweeden Kerstdag bijeen Washington uit zijn ern stige bezorgdheid over de Indonesische kwestie. In Bandoeng moest de Brit sche artillerie optreden. TVE MINISTER - PRESIDENT, de minister van Overzecsche Gebiedsdcelen en dr. v. Mook, vermoedelijk vergezeld door mr. J. H. v. Roycn, minister zonder portefeuille, zullen op den Twee den Kerstdag naar Londen ver trekken om er den Engelschen premier Attlee en andere leden van de Britsche regeering te ontmoeten. Rej^ds heeft dr. van Mook met le den van het Kabinet geconfereerd en zal hy nog met verschillende groepen uit het parlementaire en openbare leven, mitsgaders uit ver- eenigingen van Indonesische bur gers spreken. Er is dus, ondanks alle geluidloosheid, die sinds kort röBJ het Indonesische probleem schijnt te hangen, leven genoeg in de brouwerij. Meer inhoud bevattend nieuws hopen wij echter te kunnen putten uil een korte verklaring, die minis ter Logemann hedenmiddag om half twee in de Tweede Kamer zal afleggen over den toestand in Indië Zeven Tweede Kamerleden lieten er hun licht over schijnen, zoodat de minister tijd te kort kwam, allen te beantwoorden. rvVER het door de regeering ge- voeide beleid t.a.v. de politieke delinquenten voerde Donderdag in de Tweede Kamer nog zeven spre kers het woord. Ook dit keer ontbrak het niet aan critiek, aan byvalsbetuigingen en aan verzoeken om nadere inlich tingen. Verdeeldheid bleek te be staan over de uitvoering van de doodstraf. De heer v. Maarseveen (R.K.) wilde eerst de Staten-Gene. raai er zich over laten uitspreken, de heer Terpstra (A.R.) wenschte echter geen opschorting, voorts ook de heer Truyers IE.K.1 die meen de, dat het K.B.. waarbij de straf Is ingevoerd volledig kracht van wet heeft. De heer Wagenaar (com) eischte eveneens uitvoering van de In November bombardeerden Britsche vlooteenheden de kust van Socra- baja ter ondersteuning van het leger, dat te land dr extremisten te lUf ging. Chineesche vluchtelingen ontweken het bedreigde gebied. Men ziet ie hierboven met op den achtergrond de uitwerking van het bom bardement. GEEN KERSTAMNESTIE m doodstraf. Het probleem der vryla- ting wilde eerstgenoemde spr. op gelost zien door een onpartijdige rechterlijke beslissing. De toestan den in de kampen en het werk der P.O.D. vormden voor den heer Tero stra (A.R.) een steen des aanstoots zoodat alles byeen minister Terpstra teveel stof had om te ver werken, in de middagzitting toen hij aan zijn antwoord begon. De minister gaf om te beginnen vol mondig toe, dat in de beginne on- schuldigen zijn vastgezet. Het was echter een gevolg van de overgangs periode, toen men voor een ontzag gelijke teak stond. Een in Londen voorbereidde meer overzienbare or ganisatie zou zeker gewaardeerd zün. Intusschen zullen de Tribunalen niet door den proc.-fiscaal worden opgehouden. Ze te belasten met verlenging van bewaring is echter niet mogelijk. Dat zou de berechting zelf te veel ophouden en daarom moet hier een stukje rechtszekerheid worden op geofferd. Vrijlating met Kerstmis is onmo gelijk, omdat er geen lijd is voor een voldoende onderzoek naar de lichte gevallen. De minister bestudeert de moge lijkheid de dossiers door de raads lieden te laten inzien. Thans zijn 18 van de 19 Tribunalen ingesteld, binnenkort zullen allen kunnen starten. Inzake de interneering wil de re geering zich nauwkeurig houden aan de adviezen der tribunaleu, zoodat de beslissing in hoofdzaak bij den rechter blijft. Dit was voor Donderdag alles wat over het onderwerp gezegd weid Vrljda" volgt de rest. (VERVOLG OP PAG. 2) Dat de moeilykheden echter nog lang niet overwonnen zyn, valt af te leiden uit een verklaring van het Amerikaansche departement v. Buitenl. Zaken, waarin dit van „toenemende bezorgdheid" van de regeering der V. S. gewaagt en aan dringt op een „stap tot toenade ring" van alle betrokken partijen om een vreedzame oplossing te vin den van het conflict. Tntusschen houden de extremisten op Java het vuurtje warm. Het mag dan zijn, dat Sjarlr er op uit getrokken is om in midden-Java zijn gezag steviger te vestigen, in Bandoeng bleek het noodig, dat Britsche artillerie concentraties in werking traden. Het bombardement was de voorbereiding tot een groot- scheepsche zuivering-actiec in drie noordelüke richtingen. Het Isola- hotel werd bezet. Ned. Indische leger in actie Het Ned.-Indische leger schijnt thans dan toch ook in actie te zyn gekomen. Een Ned. bataljon is zon der moeilijkheden in Tjimahi, IX km. ten westen van Bandoeng aan gekomen. Overigens is de „resident" van Buitenzorg Barras, de politieke si tuatie in Bandoeng niet meer mees ter. In Semarang wordt nog steeds door de Indonesiërs brand gesticht. De leiders van de bende zouden by de Britten bekend zijn. De opera ties, die ten doel hebben de Pemoe- da's uit het Oostelyk deel van Se marang te verdryven, maken voort gang. De watervoorziening Is weer onderbroken, maar men heeft een noodwatertoevoer in werking ge steld. De kampong Pasar Minggoe, by Batavia, is op den 20sten Dec. door het Ned.-Ind. leger gezuiverd en bezet. Byzonderheden van de actie zijn nog niet beschikbaar. Ür schynt iets niet in orde te zyn met de verzorging van onze troepen in Malakka. Zij hebben nog steeds geen boeken en schryfmate- riaal ontvangen, terwijl de jongens ook bezorgd, zijn, dat de betalingen aan hun familiebetrekkingen in Ne derland onregelmatig of in het ge heel niet plaats vinden, zoo vernam een Ned. Officier, die hun een be zoek bracht. Hij achtte een verkla ring van de regeering dringend ge- wenscht. Hoe zit dat eigenlijk? rrusschen alle bedrijven door wor- den de oorlogsmisdadigers in het Verre Oosten niet vergeten. Er is reeds een lijst van 200 van die lieden, die op Java tekeer zijn ge gaan, samengesteld, van wie er 45 gearresteerd zijn. De beruchte Jap. kapitein Sonai zal door het Ned.-Ind. militair Gerechtshof ver hoord worden. In Singapore is ove rigens overeengekomen, dat de voornaamste oorlogsmisdadigers door een Britsch, en anderen door een Ned. of Britsch gerechtshof zullen worden verhoord naar ge lang er Britsche of Ned. belangen in het spel zijn. Ook in h°t Ven'e Oosten zullen de heercn hun ge rechte straf dus niet ontloopen. Heden zon onder 16 ?9 U"T, maan op 19.10 uur. Zaterdag zon op 8.47, maan onder 11.41 uur. Weersverwach'ing: Matige aan de wet'kost later tijdelijk k-achtige wind tusschen zuid en zuid--oost. Aanvankelijk plaatselijk mist, overi'ens meest' zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. Ze'i- de temperatuur.

de Stem | 1945 | | pagina 1