Dr. van Mook in ons land De afscheidsbrief Engelschman brengt zijn Kerstwenschen van Van Genachten Schuldbekentenis van een zelfmoordenaar BESPREKINGEN te Moskou geheim IN 'T KORT Ambarowa door Indonesiërs bezet Wai bef eekent Kei Poolsche leger? Nieuwe bonnen De Adelaar- Zeepfabrieken werken weer F Din GEDACHTENGANG van het heidendom is de bewuste zelfmoord een der hoogste uitingen van dapperheid en eergevoel, in t licht van het Christendom is het de ergste misdaad, welke men te genover zijn Schepper kan een hoogmoedig pogen in te grij p-n in Zün ordeningen en plannen, Ten vlucht uit de verantwoordelijk heid welke ons al onze levensdagen "'ook de vroegere N.S.B.'er en )go- cureur-eeneraal Mr. R. van nechten heeft zich nu gezelfmoord Hü heeft dien zelfmoord verklaard en verdedigd in een schrijven dat hü vlak te voren aan den griffier van het Bijzonder Gerechtshof richtte Dit schrijven begint met wn rouwmoedige schuldbekentenis. „Naarmate ik in de eenzaamheid aer cel de gebeurtenissen der laatste Jaren overwogen heb", zoo schrijft hij ,ben ik mij mt)n schuld hoe lan ger hoe meer bewust geworden. Het fs alsof ik uit een droom ontwaakt b6Fn' aan het slot van zijn brief be tuigt hij nog In het bizonder zijn spijt over de bitsige en haatdragende woo den, die hij tegenover Joden ge brDnt-' overwegingen somt hij op, waaroD de houding der leidende Ne derlandsche natlonaal-soclallsten was g£ibadaThet natlonaal-socialisme bij de' volkeren, waarin het doordrong, eigenschappen zou "n'wikkelen, v,en sterker zouden maken en in staat stenen een krachtige en rijke cultuur tBj SCdatPPDuitschland, dat door dien geest gedragen werd, Europa zou lel- den en dat het daarom een Neder landsch belang was zich een vriend van Duitschland te toonen en 3 dat, wanneer Duitschland ten on der ging in dezen strijd om de toe- komst van Europa, dit den ondergang, ook va.n het W®sten zou beteekenen, omdat zich dan een vernietigend bolsjewisme hiervan zou meester maken. Deze overwegingen wogen zoo zwaar, dat zij zich zelfs van de re- geertag en van de overgroote^meer derheid van het volk afscheidden, toen Duitschland Nederland binnen viel. Geen van dexe overwegingen Is echter door de feiten bevestigd. De vergissingen, die zij begaan hebben acht Dr. van Genechten dan ook te fundamenteel om door een beroep op goede trouw gedekt te wanneer men zich in een zoo cri- tischen tijd als het Nederlandsche volk heeft meegemaakt, afscheidt van de overgroote meerderheid en,van.^® oolitiek der wettige regeering, kan dit alleen verontschuldigd worden» doordafmen blijkt juist te hebben gezien Daarbij komt in mijn persoon lijk géval, dat Ik er mU bewust van ber. geworden, dat ik door mijn op treden het Nederlandsche voJc ten diepste heb gegriefd, zulks alhoewel lk ml) er steeds mede verbonden heb gevoeld en zeer gelukkig was temid den er van te kunnen leven. De oor- raak van dit optreden ligt in een ver- bitterden verstandelijken hoogmoed Mr. van Genechten betoogt clan, dat deze schuldbekentenis van principieele aard haar beteekenis zou verliezen, wanneer zij met een gratieverzoek gepaard ging en dat overigens hem de dood ook liever is dan het leven, dat hem bü ver- leening van gratie zou wachten. Hij poneert dan de onjuiste stelling, dat het Bijzonder Gerechtshof een gratieverzoek moest indienen, als hü het zelf niet deed, en zegt dan. „Om eerf dergelijke mogelijkheid W ondervangen, heb lk besloten zelf het vonnis van het Bijzonder Ge rechtshof w executeeren. En nu komt dan de eigenlijke 1110 - tiveering van dezen zelfmoord'. „tk doe dit, omdat de gevolgen bh een langer in leven blijven voor mijn gezin nog rampzaliger zouden zijn dan reeds het gevat is en omdat ik van meening ben, dat alleen wer kelijke zoenoffers de heillooze ver wijdering tusschen onze duizenden volgelingen en het Nederlandsche volk kunnen doen verdwijnen. Het is mij duidelijk geworden, dat alleen de verdwijning van de leidende natlo naal-soclallsten een werkelijke ver zoening met de duizenden ongeluk- klgen, voor wier gedachtengang wij in hooge mate verantwoordelijk zijn, kan mogelijk maken" Tot het laatst toe vergist deze procureur-generaal zich. De vergel dingsgedachte is juist, maar die moet uitkomen in een rechtvaar dige strafvoltrekking en mag nim mer tot zelfmoord leiden. Hij zegt te gelooven, dat het gie ten van deze vergelding in een strafrechteiyken vorm een aanzien lijke verergering van het leed voor alle betrokkenen zou beteekenen, doch dit is een volstrekt valsche opvatting. Het deemoedig belijden van schuld moet gepaard gaan met het deemoedig aanvaarden van straf. Zijn pleidooi is er een in den trant van de hara-kiri-filosofie der Japanners. Ook hier past het ons niet een eindvonnis uit te spreken. Dat heeft God reeds gedaan. Doch wel consta teert men met spijt, hoe een in telligent man tot op het allerlaatst zoo droevig faalde. Gedachten van over de zee. (ANDERSTAANDEN BRIEF moch ten wij ontvangen van den R. A.F. man Jack Beaumont uit York shire, Engeland. We laten hieronder de vertaling volgen: Vorig jaar Kerstmis, toen de oor log in al zijn verschrikking nog woedde, was ik een der gelukkige Engelschen, die in Nederland een tehuis hadden gevonden. Ik vierde de feestelijkheden met een Neder- landsch gezin, we gingen samen naar de kerk en zongen 's avonds „Stille Nacht" bij kaarslicht. Deze Kerstmis echter, nu-de oor log voorbij is en ik mijn 8 jaar diensttijd by de R.A.F. heb beëin digd, ben lk weer naar mijn fami lie teruggekeerd. Daarom moet ik God danken voor de goedheid mij veilig thuis te brengen. Ook moet lk God vragen te waken over m'n jongeren broer, die matroos is, en ook hem, als hij zyn diensttyd be ëindigd heeft terug te brengen uit Indië, waar hij samen met de vele Nederlandsche matrozen en solda ten zijn plicht doet. In de komende jaren zal ik nooit de goedheid van mijn Nederland sche vrienden vergeten. Ze zullen mij bezoeken en ik zal Zeeland een bezoek brengen. Zoo zullen we, door de jaren heen, één groote familie worden. Momenteel hebben we veel Nederlandsche kinderen dicht bij ons huis aan de zee. We helpen hen den oorlog te vergeten, helpen, op dat ze weer heelemaal gezond wor den. Zoo zullen ook zij aan onze groote familie worden toegevoegd. In dezen tijd van feesten, denk ik aan mijn gelukkigen tijd in Ne derland, ik denk aan de Nederlan ders, die zoo goed voor me waren, ouderen en jongeren, meisjes, stu denten, de postbode, de man van de boot, de fietsenmaker, de vis- scher, de bakker en al die vele an deren. Met deze gelukkige herinneringen aan een voorbije Kerstmis bij de Schelde, dankt mijn land jullie, dankt myn familie jullie, dank ik jullie voor je goedheid. Ik eindig met den wensch dat het geheele Nederlandsche volk be tere tyden zal krijgen in de jaren die komen. Moge God jullie allen zegenen. Stalin heeft zijn werkzaamheden hervat TVE CONFERENTIE der drie mi- nisters van Buitenl. Zaken heeft een „goed begin gemaakt", meldde Reuter. Bevin zou Dinsdagmiddag een bezoek brengen aan zijn Russischen collega Molotof, voordat de drie ministers bijeen zouden komen. Al le bijzonderheden van de agenda en omtrent de besprekingen wor den strikt geheim gehouden. De Sovjetbladen hebben tot dusverre nog niets anders gepubliceerd dan het bericht omtrent het formeele begin van de conferentie. Omtrent den afloop der confe rentie meent men, dat de kans op een betrekkelijk "succes minstens r ;t 50 pet. verhoogd zijn, omdat Stalin weer naar Moskou is terug- en zün werk heeft hervat. Gezicht op het St. Pietersplein te Rome en op de Eeuwige Stad. De fraaie toto werd genomen van den St, pjetee. Hechte Mee men de schitterende feeiemmeogaier* van Bemint i Voor z^jn vertrek naar Moskou werd Bevin, de Engtlsche minister van Buitenl. Zaken nog even in de deur opening van het vliegtuig dat hem zou overbrengen, gefotografeerd. De minister wuift de achterhlUvenden hartelijk toe. I>AÜIO ROME heeft medegedeeld nat een groep in het uniform van de S.S. gekleede mannen bij Trento in een vuurgevecht met Italiaansche partisanen-politie ge wikkeld is geweest. [AE GEALLIEERDE bestuursraad' van Oostenrijk heeft zijn goed keuring gehecht aan de herziene ministeriysi van dr. Leopold Figl. [AE SENAAT der V.S. heeft met overweldigende meerderheid van stemmen een resolutie aange nomen, welke de onbeperkte Jood- sohe immigratie in Palestina als een toekomstig Joodsche tehuis voorstaat. [[E PRESIDENT van de Franse he republiek zal krachtens een door dc constituerende commissie genomen beslissing door de Ka mer gekozen worden voor een ambtsperiode van zes jaren. [N DE MECHELSCHE parochie- kerken is Zondag J.l. een oproep voorgelezen van de Ned. bisschop- pen, gericht tot kardinaal van Roey, en waarin aan de Belgische geloovigen hulp wordt gevraagd, inzonderheid voor de noodlijden den uit Nederlandsch Limburg en Noord-Brabant. In zijn begelei dend schryven drukte Ce Belgi sche primaat uit, dat zyn land- genooten Nederland grootmoedig zullen helpen. [AE REGEERING van Iran stelt de Sovjet-Unie aanprakelijk voor de opstandige beweging in Noord-Iran. De Iraatische ambas sadeur te Washington heeft er op aangedrongen dat de V.S. protes teeren tegen de hulp die de Sov jets verleenen aan de sparalisten in Iran. LI EN WETSONTWERP, behelzen de een schenking van vloot- eenheden aan China, is door den Amerikaanschen minister van Ma rine, aan de scheepvaartcommis sie van de Kamer van afgevaar digden voorgelegd. TAK EFFECTENBEURS te Am- sterdam zal spoedig weer ge opend worden Het is mogelijk dait reeds op 2 Januari as. met den handel wederom een aanvang kan worden gemaakt. [AI. BRITSCHE militaire politie heeft te Dusseldorf een straat geveoht met revolvers en sten- guns moeten leveren bij het ach tervolgen van een bende jonge Duitsfders rüp den laatsten tijd' het platteland hadden geterrosi- seerd door het verrichten van aan val1 en op boerderijen. Verschil lende leden der Du'tsche Nmde ije pen veryondinve" op. jq Arresta- tteo werden verricht. In en rond Batavia is stevig gevochten. In Bandoeng drongen Indonesiërs naar 't noordelijk stadsdeel, in Semarang staken zij huizen in brand.' aitemuit-gouverneur generaal dr. H. J. van Mook i» in ons land aangekomen. Ter begroeting op Schiphol wa ren aanwezig prof. dr. J. H. A. Lo- gemann, minister van Overzeesche gebieden met echtgenoote, generaal J. C. J. Bongers, hoofd van Oost en West-Indische zaken en luit.- kol. A. Baars, hoofd van de afdee- ling transport van het ministerie van O.G., de heer J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische za ken van dit ministerie, de heer A. Plesman, directeur van de K L M., een delegatie van de vereenlging Nederland-Indonesië en eenige af gevaardigden van „Perhimpoenan Indonesia" die dr. v, Mook een ge sloten brief aanboden. Onmiddellijk na zyn aankomst is dr. van Mook in gezelschap van den minister van Overzeesche gebieds- deelen naar den Haag doorgereden, alwaar de minister en dr. v. Mook een eerste bespreking hielden in het hotel de „Vieux doelen". /Amtrent de gevechten van man tegen man te Buitenzorg is na der gemeld, dat minstens 100 In donesiërs werden gedood, aan Brit- sche zijde vielen 3 dooden en 29 gewonden. In de hoogste rangen zitten Russische officieren DE „CATHOLIC HERALD" brengt enkele gegevens over de herbezetting van Polen uoor de Russische troepen, die in strijd is met de Vier-Mogendheden- Verklaring onderteekend te Moskou op 30 October 1943, waarvan artikel VI bepaalt, dat „na de beëindiging der vyandelykheden zy (de Vier Mogendheden) hun strijdkrachten niet zullen gebruiken binnen het gebied van andere staten, behalve voor de doeleinden voorzien in deze Verklaring, en na overleg met hen". Niet alleen waren er geen be sprekingen voorafgegaan aan de overeenkomst, die deze nieuwe be zetting regelde, en welke van belde zyden werd gesloten tusschen de Sovjet-Unie en het bewind van M. Bierut en welke werd afgekondigd te Warschau op 18 October, maar ook was die overeenkomst in lijn rechte tegenspraak met de verzeke ringen, die Maarschalk Stalin te voren aan Mr. Bevin had gegeven. In het Lagerhuis zei Bevin 20 Aug.: „Tenslotte informeerde ik by Maarschalk Stalin, of de Sovjet troepen (uit Polen) zouden wor den teruggetrokken, en hy ver zekerde my, dat dat inderdaad zou gebeuren, met uitzondering van een klein aantal om de ver bindingen, noodzakeiyk voor de Sovjet-troepen in Duitschland, te onderhouden." Maar nadien marcheerden Sovjet troepen onder hun eigen generaals door geheel Polen, en z(jn er nu. ondanks alle ontkenning, toege voegd aan de 18 divisies van Maar schalk Kola-Zymlerski's leger, waar in Sovjet-officieren de hoogere ran gen ziften. (Amdat men kan zeggen, dat het gemakkeiyk is te generalisee ren in zulke kwesties als het com- mandeeren door Russen van een z.g. Poolsch leger, noemen wy en kele namen van beroepsofficieren van het Roode leger, die thans sleutelposities innemen in het ..Poolsche" leger in Polen. De chef van den Generalen Staf, Generaal Vladyslav Korczyk; de bevelhebber van de 'uchtmacht, Generaal Ko- lynin; de chef van den militairen berichtendienst, Lt.-Gen. Kozyszko; de Generaal-kwartiermeester Lt.- Gen. Loginov; de plaatsvervangend bevelhebber voor de politieke op voeding der Poolsche strijdkrach ten Gen.-Maj. Boleslav Kinievicz: de chef van de afdeeling jjersoneel Kolonel Krycky-, en zyn assistent, Lt.-Kol. Kutylovsky, de shef van de motortransportdiensten, Kol. Greczy chin; en de bevelhebbers van het Eerste leger, Generaal Stanislav Poplavski en van het Tweede leger. Generaal Karol Svierczevskl al deze mannen, gek1»»-1 in Poolsche uniformen, zijn »- Russisch- sprekende sol-1 nstig uit het Roode leger. Dinsdag was het er rustig, of schoon de zuiveringsacties er voort duurden. Buiten de stad ward een mobiele colonne door 300 Indone siërs aangevallen, zy waren met messen, geweren en machinegewe ren gewapend. Twee Br. Indische soldaten werden gedood en 2 ge wond. Uit een en ander biykt wel, dat er stevig gevochten is. Br.-Indische troepen bezetten het gebied ten noorden van Bandoeng. Zy ontmoetten lichten tegenstand. 250 Europenanen en Indo-Europe anen werden geëvacueerd. 32 an deren worden nog vermist. Van het zuiden van de stad naar het noorden is een georganiseerd binnendringen van de Indonesiërs merkbaar. Strenge maatregelen zyn hiertegen genomen. In Semarang werden Zondag nacht een aantal gemeentehuizen in brand gestoken. Het vliegve'd werd met mortiervuur beschoten, de mortieren ziin onmiddellijk tot zwijgen gebracht. Dinsdag was het rustig, maar er ts een voedseltekort. De Zwitsersche consul en zijn vrouw werden bevrijd. De stad Am- barawa werd door Indonesiërs be zet. In het gebied van Padang wer den 2 Br.-Indiërs door Indones'ërs aangevallen. Tien van hen w-rden gevangen genomen De piloot van de Thunderbolt die by Soerabaja was geland, ls on vindbaar gebleven. Uit dit gebied werd nog gemeld, dat de 2000 Europeanen, die na de ontruiming van Soerabaja wa ren vertrokken, nog niet zijn terug gevonden. Van officieele zyde werd tenslotte gemeld, dat over de vraag wie uit Indië naar Nederland worden terug gezonden, de Ned.-Indische regee ring beslist, ook wanneer en op wel ke wyze zy zullen reizen. De Ned. Regeertng oefent daarop geen in vloed uit. De correspondentie uit Ned.-In- dië, welke per luchtdienst Batavia- Amsterdam zonder kosten voor de afzenders ongefrankeerd wordt ver zonden, werd tot nu toe zonder hef fing van port aan de geadresseer den uitgereikt. Voortaan zullen de frankeerkosten voor stukken die na 17 Dec. per vliegtuig uit Ned.-Indië in den Nederlsndschen dienst wor den aangebracht, van de geadres seerden worden geheven. Deze kos ten bedragen voor brieven 30 cent per 10 gram en 20 cent voor een briefkaart. Re-evacuatie kleinbedrijf. HET KON. BESLUIT re-evacuatle vestiging kleinbedrijf 1945 is in werking getreden. Dit besluit beoogt recht te doen aan het groote aantal kleine ondernemers, die op grond van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 en het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 een bedrijf uitoefen den, waarvan zij de uitoefening heb ben moeten staken, hetzij omdat zij Joden waren of in krijgsgevangen schap of om andere redenen naar Duitschland werden vervoerd, dan wel omdat zij wegens afbraak of ontrui ming van het door hen bewoonde stadsgedeelte of perceel naar een an dere plaats of ander stadsgedeelte moesten evacueeren. al dan niet met overbrenging van hun bedrijf. Belanghebbenden dienen zich tot de betrokken kamer te wenden en wel z*o spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór 23 Januari 1946. Reparatieleder. Bon 03 van de lederkaart is aan gewezen voor 25 gram leder of rub ber aoien. en hakken-materiaal. Petroleum. De bonnen 369 en 469 van de bon kaarten E 513 zyn aangewezen voor 3 L. petroleum. De geldigheids duur- van deze bonnen loopt af op 19 Januari aa. (AdlV. 868)

de Stem | 1945 | | pagina 2