NAC's achterhoede niet op dreef Bedrog en geweld te Oostburg? grondbeginselen der Nazi-actie Een halfje" voor de proevers I^EUKENBERG leverde Maandag niet veel nieuws op. Een zeer vertrouwelijk memorandum kwam ter sprake betreffende een bespre king van Hitler met Rosenburg, Xjammers, Keitel en Goering en daaruit bleek, dat de heeren beslo- badden de wereld nimmer de "'einden van Duitschlands leggen. „Wat wij de wordt slechts door bepaald", zei 'at was in ■>n als in lemar- toen ■den om Ij volging, vervolging van kerken, ver nietlging van arbeidersorganisaties en roof van kunstschatten, welke laatste speciaal in het oosten door Rosenbergs „einsatzgruppen" ge weldige vormen heeft aangenomen. In de drie nog restende dagen zul len achtereenvolgens groepen: rijks regeering, SA, SS, SD en Gestapo worden behandeld en in aansluiting hierop volgt een specifieke beschul diging tegen Kaltenbrunner als chef van de Gestapo. DE CONFERENTIE TE MOSKOU taf: conferentie te Moskiu Is na een zitting van twee uur en twintig minuten verdaagd. Er werd geen nieuws verstrekt. In alle krin gen werd het strikste stilzwijgen ïver het behandelde bewaard. _.e mid- .uer blikken «X* concludeerde de ..tclager, dat de partij en - m Duitschland niet te on derleiden waren en dat daarom ue partijleiders in het bijzonder worden beschuldigd van Jodenver- //V T KORT TTET GEDISTILLEERD zal voor Januari-Februari 50 pet. bedra gen van de hoeveelheid, welke in 1939 aan de slijters werd verstrekt, d.i. dus 10 pet. meer dan over de loopende periode. Het vingerhoed je voor de proevers wordt dus nu een „halfje". Desalniettemin zijn de slijters lang niet tevreden, want 1939 was als basisjaar maar slecht, zeggen zij en dus kan er maar een krap halfje geschonken worden. TTE ONLANGS verdwenen nega- tieven van de Arnhemche film „thuiskomst" zijn door de politie opgespoord. T>IJ DE ONLANGS gepubliceerde prijzen voor bloemen, werden voor hyacinthen genoemd: f 0.25 kweeker; f 0.30 grossier, en f 0.45 winkelier. Dit geldt voor hyacinthen in knop. Voor bloeiende hyacin then mogen deze prijzen zijn resp. f 0.30. f 0 35 en f 0 50. TN ROTTERDAM woont opoe Herfst, oud 104 jaar. Een dezer dagen kreeg zij bezoek van den P.O.D., die naar poli- teke betrouwbaarhed kwam in- formeeren, meldde de Nieuwe Nederlander. Wat was namelijk het geval? Het vorig jaar had Opoe (die zich daartegen toch moeilijk kon verweren) op haar verjaardag bezoek gehad van den burgemeester, toenmaals den NSB-functionaris Müller. Zou de P.O.D. heusch alle men- schen willen „wegzuiveren", die wel eens een hand hebben gehad van een NSB-burgemees- ter? Als deze dienst dan eens onder de 100 begon? TTET EERSTE VLIEGTUIG van den officieel heropenden dage- lijkschen dienst Malmö-Kopenha- gen-Amsterdam is Maandag op Schiphol geland. Geysendorffer vloog de machine, waarmede 18 pas sagiers en 30 kg. post, 275 kg. vracht en 375 kg. bagage werd mee. gevoerd. T)E SCHOOLJEUGD moet er op gewezen worden, dat het be schimpen en bespotten van mede burgers onder alle omstandigheden in hooge mate onbehoorlijk is, heeft de minister van O., K. en W in een circulaire aan de schoolbe sturen verordineerd. TN HET ZUIVERINGSCOLLEGE voor de rechterlijke macht is o. a. benoemd mr. F. J. W. M. de Ne- ree tot Babberich, raadsheer in het Gerechtshof te den Bosch, voorzit ter is mr. J. v. Schaik, oud-minister van Justitie. Onder de bevoegdheid van dit college valt ook de Hooge Raad der Nederlanden. TN GRONINGEN hebben een aan tal personen uit Hervormden-, Gereformeerden-, Chr. Gerefor meerden en Baotistenkring olv den heer J. Hendriks een werkcomité benoemd ter voorbereiding van de oprichting van een nieuwee partij. Aftakeling West Z.-VL belangen. Men schrijft ons: Naar van be voegde zijde wordt bevestigd, ligt het in öe bedoeling van het De partement van Financiën binnen zeer korten tijd het kantooor der Registratie en Successie te Oost burg geheel op te heffen en onder te brengen bij het kantoor dier Rijksmiddelen te Middelburg. Het is mogeijk, dat deze maat regel past, 111 een grooter plan van reorganisatie. De organisatoren zien evenwel over het hoofd dat sij hiermee een klap in het ge zicht, geven van West-Zeeuwsch Vlaanderen. Er is een tijd geweest Novem ber 1944Mei 1945 dat men in deze streek niets anders zag dan afbraak en nog eens afbraak; op velerlei gebied. Dank zij het in grijpen der daarbij betrokken Mi nisters kwam er opbouw en daar mee ging het mooie peil stukken omhoog. Is er nu weer afbraak.? Waarom, zoo vragen wij ons af moet er iets verdwijnen wat sinds Napoleon's tijd reeds bestónd en tot op don huldigen dag reden van bestaan had? Weliswaar kunnen alleen in siders oordeelen over de noodza kelijkheid van een Registratiekan toor. Vooral de Notarissen, die c.e belangen van hun cliënten ken nen, zullen zich bij dezen maat regel niet zonder meer neerleggen. Het moet ons van het hart, dat de tijd daarvoor al heel slecht ge kozen is, althans voor dit gewest. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen door zijn eigenaardige geografische lig ging noodig heeft cat is een fris- sche Nederlandsche geest. En deze Nederlandsche geest wordt mece- gedragen door onze onderwijzers, ambtenaren, enz. Mogen we er soms aan herin neren. dat in sommge kringen de vraag gesteld is of Zeeuwsch- Vlaanderen gebaat zou zijn door een samenvoeging met België? Zeker, het Zeeuwsch-VIaamsche volk is gehechit aan het Oranje huis. Maar dat de vraag gesteld werd is een fout. Zeeuwsch Vlaan deren kan er nooit mee gecJend zijn als Ambtenaren deze Re gistratiemenschen zoo door en door bekend met het Zeeuwsch-Vlaam sche grondbezit (grootendeels in handen van buitenlanders) worden weggehaald. Wannee deze maatregel wordt getroffenen in 'f kader van een op handen zijnde bezuiniging, dan zijn er stellig wel andere wegen te bewandelen. Voor Indische gerepatrieerden- ALLE Indische gerepatrieerden, die nog niet in het bezit zijn van een door het C.B.V.O. (Centraal Bureau voor oorlogsslachtoffers) uitgegeven identiteitsbewijs, hetwelk recht geeft cp verschillende faciliteiten, moeten zich ter registratie en ter verkrijging van een zoodanig identiteitsbewijs wenden tot een der onderstaande dis- trictsbureaux verzorging oorlogsslacht offers, waaronder de gemeente, waar zij zich hebben gevestigd, ressorteert. De districtsbureaux zijn gevestigd: Zeeland: Prov. bureau Zeeland, te vens districtsbureau. Middelbbrg ph J Aecerlin, Gortstraat 30, Middel burg, tel. 2015-2085. Bijbureau Oostburg J Friezen. Raadhuis, Oostburg. Noord- Brabant Prov. bureau: W. C. D. Hoo- gendijk, geb. C. en A., Pensmarkt. Den Bosch, tel. 8679. Districtsbureau Den Bosch: F. G. D. H. de Leeuw geb. C. en A.. Pensmarkt, Den Bosch telf. 8972. Districtsbureau Breda: Th A. Kwaks, Ginnekenweg 125, Breda, tel. 8371. Districtsbureau Eindhoven: W P. J. Coppens, Nieuwstraat 5, Eind hoven. Districtsbureau Tilburg: drs. C A. de Jong, Heuvelstraat 103, Til burg, tel. M. BURG. VAN ROOY NAM AFSCHEID VAN HONTE- NISSE. Vele sprekers brachten dank en hnlde. TTET WAS een korte, maar zinvolle plechtigheid, die Zaterdag op het gemeentehuis te Kloosterzande plaats vond. Hier nam mr. dr. ch. J. M. A. van Rooy afscheid van de gemeente, waarvan hij vanaf Nov. 1939 burge meester geweest ts, om het burge meestersambt te Etten-Leur te aan vaarden. Onder het gezelschap ln de raadszaal verzameld, bemerkten wij o.a de Hoogeerw. Deken P. Rops, Dominé Saraber, de beide gemeente artsen Dr. Cammaert en Dr. Hermans eenige hoofden van scholen, 't secre ts rie-perroneel, de kapitein der mi- réchaussée v. Vuuren en den voltal- licen raad. De oudste wethouder, de heer P. A. Stallaert opende de rij der sprekers. Hij bracht de moeilijks tijd in her innering, toen de burgemeester gedu rende de bezetting om principteele re denen ontslag vroeg. Hij sprak over de wonderbaarlijke ontsnapping uit dep greep van de Gestapo en over de vreugdevolle terugkomst. Wethouder J. F. Asselman, weth. v. sociale zaken lief in zijn korte speech vooral de dank der arbeiders uitko men. De secretaris, de heer O. A. E. Ver- straaten bracht woorden van dank en hulde namens het gemeente-personeel en overhandigde ter herinnering een boekwerk over Zeeland's hoofdstad. In een ontroerende rede uitte deken Rops zijn dankbaarheid. Ook het hoofd der Neder]. Herv. gemeente. Dominé Saraber bracht namens zijn gemeente dank. Burgemeester van Rooy nam na de ze dankreden het woord. Hij zei o m. het volgende: „Dit zijn de laatste woorden welke Ik in deze gemeente ais burgemeester zal uitspreken. Als ik de voorbije jaren overzie, gevoel ik een groote dankbaarheid jegens allen die mij geholpen hebben. De lof mij toegezwaaid, valt voor een beduidend gedeelte terug op den secretaris. Hij met zijn ambtenaren heeft mijn taak voor een groot gedeelte verlicht. Ook den raad en het college van B. en W. werden tn dezen dank betrokken. Spr. memoreerde voorts den droe ver tijd van onderduiken, met als lichtende herinnering, de geweldige hulp, welke door de bevolking van Hontenisse werd verleend. De burge meester eindigde als volgt: „Op mijn eerste raadsvergadering in 1939 heb ik openlijk Gods hulp afgesmeekt. Nu wil ik Hem openlijk danken voor al het goede dat Hij mij en mijn gemeente heeft gebracht". Na deze woorden hing spreker wethouder P. A. Stal laert den ambtsketen om. Op 18 Dec. zal mr. dr. v. Rooy zijn functie in 1 Etten-Leur aanvaarden. DE INDISCHE AVOND. Het Indische gezelschap Bintang Mas, dat een tournée maakte door Z. Vlaanderen om geld te verzame len, teneinde een medisch team van uit Zeeland naar Indië te kunnen zenden, heeft over succes niet te klagen gehad. De opbrengsten wa ren evenredig. Door kaartverkoop en zaalcollecte, werd bijeengebracht Hulst f 796, Sas van Gent f 553, Groenendijk t 553.90, Terneuzen I 1370, Koewacht f 315.85 en Axel f 853.13. De eveneens te Axel gehouden straatcollecte bracht niet minder dan f 2800 op. BEEEDIGING. Voor den kantonrechter van het kantongerecht te Terneuzen vend de beëediging plaats van eenige mare- chaussées. Het waren hulpmar. Strobbe, de Koek, Vael en de Beule. Zij waren allen van de groep Hulst, post St. Jansteen. DIJKGRAAF EN HEEMRAAD. By K. B. zyn benoemd: tot dijk graaf van den stadspolder, J. D. Verburg te Kortgene; tot heemraad van het waterschap Schouwen, J. Padmos, te Duivendijke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hy zs" .itig jaar zal zijn ge worden; tot heemraad van het wa terschap Schouwen, C. A. Boogerd, te Hoordwelle; tot lid van het be stuur van het waterschap de Prins Hendrikpolder, A. Verwys, te Sint- Philipsland, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hy ze ventig jaar zal ziin geworden. SAMENWERKENDE LIJNDIENST ONDERNEMERS. Eenige dagen geleden had te Ter neuzen een vergadering plaats van de Bode- en Lyndienstondernemers van O.-Z.-Vlaanderen. Een com binatie, onder den naam Sablooz (Samenwerkende Bode- en Lijn dienstondernemers O -Z.-Vlaande ren) werd opgericht. Het doel is, een dagelijksche bode- en lijn dienst te onderhouden naar Zuid- Beveland en Walcheren. Het zou zeer zeker een stap ln de goede richting beteekenen naar het sneller vervoer in Zeeland. INTERNATIONAAL DAM. TOURNOOI TE IERSEKE Zooals we reeds berichtten, zal, onder auspiciën van het bestuur der Ierseksche Damclub met de Kerstdagen aldaar een internatio naal damtoumooi worden georga niseerd, waaraan prominente figu ren uit de nationale en internatio nale damwereld zullen deelnemen. Gespeeld zal worden in groepen van 4 personen. Voor de hoofd-, le, 2e en 3e klasse zyn in elke groep spelers Ingedeeld uit verschillende deelen van ons land. De hoofdscho tel vormen evenwel de eeregroepen. Wy vinden daar ln elke groep: 1 Belg, 2 Hollanders en 1 Zeeuw. De junioren zullen een afvalwed- strj'd spelen, met tot besluit een winnaars- en verliezersronde uit de demi-finale. Het ligt in het voornemen van de organisatiecommissie t.z.t. een geïllustreerd tournooiboek uit te ge ven, met alle partyen uit de eere groepen plus de mooiste party en uit de andere klassen. Geheel Ierseke werkt mede om dit internationaal tournool tot een succes te maken. DE KATHOLIEKE FILMACTIE. Het hoofdbestuur der K.F.A. verzoekt ons mee te deelen, dat in het zuiden te sectie kort na de bevrijding weer met succes is in gezet. Van het Hoogw. Episcopaat, mocht het hoofdbestuur de vol gende verklaring ontvangen: „Het is het uitdrukkehjk ver langen van het Ned. Episcopaat, dat de Kath. Film Actie haar ar beid hervat en aller medewerking inroept voor het „Werk voor de goede film". Voor Katholieken biyft op ddt gebied de K.F.A. öe aangewezen organisatie". Het Centraal Bureau de K.F.A. Nleuwitr. 24, 's-Hertogenbosch, verstrekt alle Inlichtingen. LIJK GEVONDEN. In den namiddag van 14 De cember is te VTssingen het lijk geborgen van den zoon van schip per Meerman. cV'e op 12 November bij het visschen op öe Wester- schelde met zijn Arnemuiden 9, op een mijn is geloopen, waardoor de geheele bemanning omkwam. Het stoffeiyk overschot is naar Arnemtrden overgebracht. Baronieaanval was te zwak. De belangrijke wedstrijd tusschen BW en NAC is geëindigd in een 3-2 zege voor de Bosschenaren. Zij wonnen deze ontmoeting wel voornamelijk door het sublieme .spel der voorhoede, waarin ditmaal Taus zich wel bijzonder onderscheidde. BW heeft zich met deze overwin ning, die zwaar moest worden bevoch ten, gezien de onvermoeide pogingen die de Bredanaars deden om de twee kostbare punten naar de Baroniestad te doen verhuizen, nog steviger aan den kop van de afdeeling in dit dis trict geplaatst. Het was een samentreffen van vrij groot formaat, terwijl het spelgehal- te op een hoog peil stond. De Bosschenaren wonnen zeer ver diend, doch zij stelden die overwin ning pas veilig in het tweede deel van den spannenden strijd, op een mo ment, dat de stand gelijk was (2-2). Wie toen van beide partijen kon doelpunten, had de overwinning zeker. Dit laatste speelde zich af in de laatste tien minuten, toen BW, na 'n technisch overwicht van de Breda naars, het heft weer in handen wist te nemen. Opvallend was, dat de Bosschena ren gedurende het grootste deel van de ontmoeting, de hun zoo vaak naar het succes gelelde speltactiek, het stopperspilsysteem, achterwege lieten. Zij maakten hiervan slechts gebruik na den 3-2 voorsprong, om op deze wijze NAC geen schijn van kans meer te geven. NO AD stak met hoofd en schouders boven de Baronie DNL uit en 't baarde dan ook geen verwondering, dat de Tilburgers met een 6-1 ever- winning huiswaarts togen. Deson danks vochten de Baronie-lui tot het laatste toe. Na de rust die inging met 3-0 voor Noad, slaagde Simons er in de eer te redden. De wedstrijd was amper 5 min. aan den gang. toen Wa- gemakers uit een hoekschop van van Laarhoven den bal in het Baronie-net werkte (0-1). De voornaamste reden van het ma tige spel school echter in het gebrek aan aanvalskracht bij Baronie. Her haaldelijk waren er ook corners. De Noad-midvoor kreeg van een der Til burgers den bal toegespeeld en bracht den stand op 0-2. Kort hierna maakte de rechtsbuiten Schilders er 0-3 van. N« de rust was Baronie weliswaar beter op dreef, doch bleek desondanks niet opgewassen tegen de sterkere te gen-partij. Eindelijk kwam het voor Baronie verdiende tegenpunt, toen Simons, on danks geblesseerde knie, na een voor zet van Brouwers, den stand redu ceerde (1-3). In de laatste 10 min. moest Merks al deed hij dan ook zijn best, den bal nog 3 maal nakijken. R.K T.V.V. zat onmiddellijk na aan vang voor het doel der Roosendalers. Een fraaie kopbal ging juist over. De bezoekers werden daarna iete sterker. en speelden eenigen tijd geheel op de helft der Tilburgers. Slordig af werken der aanvallen was oorzaak, dat er geen doelpunten kwamen. De bezoekers die een veldmeerderheld be zaten konden hun kracht niet in doel punten uitdrukken, terwijl de enkele kansen die RKTW zich wist te schep pen door slordig spel onproductief ble ven. De rust ging dan ook met blan ken stand in. De tweede helft ging al dadelijk met aanvallen op het RKTW doel gepaard maar de Tilburgsche doelman weerde zich dapper. RBC kwam goed opzetten. De bal ging evenwel tegen den paal en sprong in het veld terug waarop een duel voor het doel. Het publiek meende reeds dat er gedoelpunt was, maar de doelman redde. Ofschoon de bezoe kers de meeste aanvallen ondernamen was het toch de thuisclub die de lei ding nam. (1-0). Dit succes werd door RBC met een reeks van aanvallen beantwoord maar steeds zonder succes. De Tilburgsche verdediging wist alles te keeren. De RKTW'ers werden steeds meer in 't nauw gedreven. Eindelijk was het de spil van RBC die den stand op ge lijken voet bracht (1-1). Toch wist RKTW opnieuw de lei ding te nemen, toen bij een verrassen de uitval haar midvoor de RBC-ver- dediging verrastte (2-1). Na een half uur doelpuntte de RKTW linksbuiten in en o.i. buitenspelpositie (3-1). De stand is op het oogenblik als volgt: BW 4-8 Helmond 6-4 Longa 4-7 RKTW 5-4 Willem n 4-6 De Baronie S-4 NAC 5-6 Noad 4-5 Vlisslngen 5-2 Eindhoven 4-4 RBC 5-0 2e klasse V- Breskens verslagen Op overtuigende wijze heetf Goes met Breskens afgerekend. Het eerste half uur was het aantrekkelijkste van heel den wedstrijd. v d. Sluis maakte het eerste doel- punt, dat spoedig gevolgd werd door een tweede van Leyse. Kort daarop was de beurt weer aan v, d. Sluis, terwijl Nos den stand op 4-0 bracht. Na de rust kwam Breskens flink op zetten, doch zag geen kans doelpun ten te produceeren. Goes, dat zich volkomen veilig wist, deed het kalmpjes aan. De strijd werd daardoor echter niet fraaier. Tegen het einde werd nog kort ach ter elkaar driemaal gedoelpunt en eindigde de ontmoeting met een 7-0 overwinning voor Goes. 3e klasse Gelijk spel in Oostburg De ontmoeting Ierseke-Goes 2 liep op een gelijk spel uit (4-4) wat voor Goes winst beteekende na de ver schillende nederlagen. De Zeeuwen wonnen ook nq weer en wel van Zeelandia. De laatste verloor met 3-4. Op laag peil stond de wedstrijd Ter neuzen 2-ciinge (1-2). Clinge ver scheen met twee invallers. Van de rivalen Sluiskil en Hulst toonden de jongens uit Sluiskil zich met 5-2 de meerderen. Oostburg was voor de rust in de meerderheid, tegen Aardenburg. Fou ten in de Oostburgsche achterhoede hadden doorbraken van Aardenburg tengevolge, wat den bezoekers twee doelpunten opleverde. Rulst 3-2 Na dien maakte Aardenburg eelijk (3-3). NAGEKOMEN UITSLAGEN AFD. .ZEELAND. Cortgene-Robur 3-6. Robur 2-MJd- delburg 4 1-6. Roode Duivels kloppen Frankrijk Voor ruim 30.000 toeschouwers is te Brussel de internationale voetbalwed strijd gespeeld tusschen België en Het spel der Belgen was in de eer- Frankrijk. ste helft productlever, hetgeen in de 32ste minuut tot uiting kwam ln een doelpunt. De Belgen bleven in den aanval en na 43 min. werd uit 'n hoek schop het tweede doelpunt voor de Roode Duivels geboren In de tweede helft kwamen de Franschen meer in het offensief. De voorhoede legde een groot technisch overwicht aan den dag. Door het uit stekend werk der Belg. achterhoede slaagden zij er echter ln eerst na 32 min. in eer te redden. (2-1). De overwinning der Belgen is wel eenigsztns geflatteerd. Loodsen tegen elkaar opgewassen Het Nederlandsche Loodspersoneel speelde een vriendschappelijken wedstrijd tegen hun Belgische colle- ea's. De strijd bleef onbeslist in een gelijk spel-stand (1-1). Voetballende kommiezen. In Hulst werd een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de kommiezen O.- Z.-Vlaanderen en hun collega's van W.-Z.-Vlaanderen. Voor rust hadden de lui uit Oost de leiding met 4-0. Na rust gaf West wel den toon aan, doch kon niet tot een schot komen. Het einde kwam met 4-0 Ned. renners in Brussel Boeyen, Remkes en Verschuren re den Zaterdagavond te Brussel een koppel wedstrijd van 1 uur. Winnaars werden Cools-Fruythof die 49.115 km aflegden. Boeyen-Herman werden 6de en Remkes-Verschuren kwamen op de 12e plaats. ZONDAG is te Helmond de laatste partij gespeeld om het Nederland sche kampioenschap le klasse klein- biljart, kader 35-2. J. v. Bokhoven wist tenslotte winnaar te worden, v. Bekhoven en Eichelstein promoveer den beiden naar de hoofdklasse. JAN DE VRIES, de voorzitter van den Nederlandschen Zwem- en Reddingsbond is benoemd tot secre taris-penningmeester van de Interna tionale sportfederatie (Fina).

de Stem | 1945 | | pagina 2