De taal der cijfers Van Mook heden naar ons land OPROEP van den Minister van Oorlog <DIEP IN HET MOERAS> NEDERLANDSCHE MARINIERS NAAR NED. INDIE Nieuwe troepen te Batavia aange komen, w-o. het luchtlandingsba- tal jon, dat bij Arnhem vocht Azerbeidsj&n voor Iran verloren? De oorlogsvrijwilligers naar Indië Secretaris R. K. Staatspartij editie voor de provincie zeeland Frnr weltlmüêT75. Goes; Duobeie poort 8. Huut neze courant wordt op last van t Militair Gezag zedrukt op de persen v R. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De Stem". Directeur: J. A. H. M. van Scbyndel: Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilandenN. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 342 ZATERDAG 15 DECEMBER IMS Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. I, Langenhorst; Mr Dr A. J J U Mes; Mr EL B. L. de Rechter: Mr Dr C. J M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bU voor» Ultbet.: 3-38 per kwart., p. post f 4.10 p. week (by n<at-postbestelltng) f 0.26 Loase nos 6 cent. - a i - I wegnemen, dat het Kabinet zich Een iaak voor de Overheid hier niet genoeg van den doortas- I I tenden kant heeft laten zien. In- en VOOr nei volktusschen heeft het beterschap be- loofd. Er komen thesaurie-inspec- 1 teurs, een liquidatieschema wordt opgesteld, een reorganisatie van alle personeelsformaties is ter hand genomen. Als dat nu ook maar niet In de ambtenarij blijft steken! Want men kan er op rekenen, dat er zwa re weerstanden te overwinnen zul len zijn. \XTE HEBBEN nu dan eenig zicht 'op onze armoede. De Nota over het Regeeringsbeleid heeft haar noodzakelijk complement gekregen in het cijfermateriaal, dat Minister Lieftinck bij elkaar heeft gebracht, om Iets te openbaren van de ver schrikkelijke tekorten, welke boven onze staatshuishouding en daar door ook boven ons geheele finan- cieel-economisch leven hangen. Precies is alles nog niet te bereke nen, maar we hebben dan toch eenig houvast aan de mededeeling, dat tn de oorlogsjaren hier te lan de ruün 8 milliard meer werd uit' gegeven dan er binnenkwam, ter wijl het bewind in Londen een klei ne drie milliard noodig had. Wat er hier te lande allemaal Is uit. gespookt op dit gebied door en on der Invloed van de Duitsche maat regelen, valt natuurlijk niet meer volledig te achterhalen en te spe- cificeeren, maar hoe men in Londen de gelden besteed heeft, hopen we dan te vernemen uit een Witboek, dat te zamen met het Memoran- dum-Gerbrandy nog veel wat ons duister en onbegrijpelijk is geble ven moet ophelderen. Ongedaan te maken is er niets meer; toch heeft die verantwoording achteraf haar beteekenis. al was het maar voor het oordeel der historie. ■jVTen kan deze Regeering vanzelf- sprekend niet verwijten, dat ze nu dadelijk maar geen sluitende begrootingen wist aan te bieden. Ze zit met een erfenis zoo druk kend en zwaar, dat men den moed moet bewonderen, om zelfs al te spreken over budgetatre sa neering ln de toekomst. Wat echter als het zwakke punt ln het beleid gevoeld wordt, is de overmatige groei van het Overheidsapparaat en de daaruit resulteerende stijging van de personeelsuitgaven. Prof. Schermerhorn heeft daaromtrent eens het zeer openhartige woord gesproken, dat er gesmeten wordt met overheidsgeld. Twee bedragen door Minister Lieftinck genoemd, illustreeren dit op onbarmhartige wijze: Over het geheele jaar 1939 bedroegen de personeelsuitgaven 274 millioen; over de tweede helft van 1945 zijn ze alleen al geraamd op 345 millioen. Over het heele jaar gerekend zijn die uitgaven dus met 2'4 ver menigvuldigd. Nu zijn daarin vol komen verklaarbare en toelaatbare factoren verwerkt. De Minister noemt zelf de salarisstijgingen met 25 pet., alsmede de meerdere kos- sten welke Oorlog en Marine ver gen. Dan mag men ook niet ver geten, gelijk de Minister betoogt, dat het bestuursapparaat op het moment der bevrijding reeds sterk in omvang was toegenomen. Gede porteerden en ondergedokenen wa ren vervangen; er werden baantjes gecreëerd om deportatie te voorko men; allerlei tijdelijke betrekkingen liet men onvervuld, ook al om de deportatie te dwarsboomen; nieu we takken van staatsdienst werden opgericht als gevolg van de buiten gewone omstandigheden. Het Ka binet vond bij zijn optreden ook nog het heele Militair Gezag, op- sponngs-, be waking. en hulpdiensten. Maar ook deze Regeering heeft zelf nog nieuw personeel aan genomen ten be hoeve van de tenuitvoerleg ging van haar program. En de sroote grief is. dat de liquidatie van al wat overbo dig en ze'fs hinderlijk is niet snel en vlot ge noeg geschiedt. De verhalen over lokloonen welke Rijks- instanties soms aanbieden, ziin toch ook niet geheel vit den duim gezogen. Daarom k»n- hen alle verkla ringen en ver_ OPtsehuleiMj, het feit ntetl Lien vaste overtuiging, dat de Re- j geering ten deze alles doet wat zij kan, is daarom ook van zulk een belang, wijl er van den belasting betaler zeer veel gevraagd moet worden. Wel is er in een enkel ge val sprake van belastingverlaging, doch het totale door den fiscus op te eischen bedrag zal natuurlijk enorm stijgen. In de plannen der Regeering is zeker een sympathiek streven naar het beter afwegen van de draagkracht en het wegnemen van belemmeringen voor de ont plooiing van 't bedrijfsleven zicht baar. Natuurlijk heeft iedere heffing haar bezwaren en er is gemakke lijk applaus te verwerven bij het breed uitmeten daarvan. In het landsbelang is het echter, het pu bliek ervan te doordringen, dat het Nederlandsche volk in zijn geheel nu eenmaal op een veel lager fi- nancieel-economisch vlak is komen te leven en dat het jaren zal duren, aleer de oude hoogte weer is be reikt. Het streven is er terecht op ge richt de uitgaven uit den gewonen dienst geheel door belastingen te dekken, We mogen op onzen schul denberg zeker geen nieuwe blokken stapelen. Belangwekkend is het denkbeeld, om de Staatsbegrootmg te plaatsen ln 't kader van een nationaal bud get, dat de raming bevat van het te verwachten volksinkomen, zijn bronnen en besteding. Het is een denkbeeld, dat ln Engeland door Sir Walter Beveridge sterk werd aanbevolen, die er het uitgangs punt van wil maken voor een so ciaal-economische politiek, welke de werkloosheid blijvend uitbant. En dat is zeker ook van het groot ste belang, dat we het groote ka pitaal, gelegen ln onze arbeids kracht, op geen enkel punt vruch teloos of braak laten liggen. Het laten bestaan van werkloosheid is nu meer dan ooit een misdaad Je gens het volk. Hard werken door iedereen van hoog tot laag, dat kan ons uit het moeras en welk een diep moeras! trekken. r»R. VAN MOOK heeft gisteren tijdens een persconferentie medegedeeld, dat hij vandaag naar Nederland vertrekt. Hij voegde er aan toe, dat hij verwachtte, dat tij dens zijn afwezigheid, wanneer dr. "'ienburg zijn politieke vertegen woordiger zal zijn. verdere bespre- DEZE INDONESIËR werd gevan gen genomen door Brltsche troe pen in een dorp t>D Batavia, waar de verminkte lUken van Britsche en Brltsch-Indische vliegeniers waren ontdekt. \rOLGENS den in Teheran terug gekeerden gouverneur van Azer- beidsjan is deze Noordelijke provin cie definitief voor Iran verloren. Alle Iraansche Iegeronderdeelen, die zich naar het Noorden tracht ten te begeven, voor het herstellen van de orde, zijn door Sovjet-Rus sische troepen tegengehouden. Op bevel van het Iraansche hoofd kwartier zijn zij naar Teheian teruggekeerd. In mijn radiorede van 28 September 1945 werd door mij medegedeeld, dat ik voor de taken, welke ons leger in Indië te wachten staan, nog 15.000 oorlogsvrijwilligers zou noodig hebben. Nu in de afgeloopen periode met het oproepen dezer oorlogsvrijwilligers een aanvang werd gemaakt, is gebleken, dat zeer velen aan dezer, oproep geen gehoor meer gegeven hebben. Dit is begrijpelijk. Immers, zij, die het langst op hun beurt hebben moeten wachten, hebben in verschillende geval len werk gevonden. Er Is hiervoor echter nog een belangrijke oorzaak, n.l. tallooze oorlogsvrijwilligers, die als eerste voorkeur dienst neming bij de luchtmacht, marine of mariniers te kennen had. den gegeven, bleken niet bereid deze voorkeur te wijzigen en zich voor de voor Indië bestemde troepen te doen inschrijven, ondanks het feit, da' er voor hen geen plaats by het dienst vak hunner keuze beschikbaar was. Helaas heeft zich bovendien de toestand, in Indië na 28 September in ongunstigen zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling maakt het noodzakelijk om tusschen heden en het tüdstip, waarop de eerste divisie kan worden uitgezonden, nog sterkere contingenten troepen naar Indië te zenden. Ik ben overtuigd, dat het noch de bedoeling is der Neder landsche bevolking, noch der oorlogsvrywilligers, om in dit moeilijk tijdsgewricht voor ons vaderland verstek te laten gaan. De regeering doet dan ook een dringend beroep op alle jonge mannen, welke zich als oorlogsvrijwilliger hebben laten inschrijven om aan de oproepen,welke hen tin bereiken, gehoor te geven. Dit geldt ook voor de oorlogsvrijwilligers, die gebo ren zijn in de jaren 1925, 1926 en 1927, welke ik eerst meende niet direct noodig te zullen hebben. Hun wordt verzocht zich alsnog ten spoedigste te melden bij het aanmeldingsbureau, waar zij geregistreerd zijn, ten einde hun inschrijving te ver nieuwen. Hun uitzending kan binnen korten tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om de eer en de toekomst van Nederland en Indië beide. 's-Gravenhage, December 1945. De Minister van Oorlog MR. J. MEYNEN. „Als jullie gaan opbou» wen, denk er. dan aan dat ik altijd het meeste last gehad heb van den buurman" f~|EZIEN de noodzakeiyke uitbrei- ding van het secretariaat i.v.m. de ontwikkeling der R. K. Staats partij, acht het dag. bestuur der Partij het wenschelijk nog een se cretaris te benoemen. Als zoodanig zal worden voorgedragen dr. L. A. H. Albering, leeraar aan het O. L. Vr. Lyceum te Breda en sinds de bevrijding majoor by den staf van Z. K. H. Prins Bernhard. De geconsolideerde Nederlandsche schuld TN een bijlage van de Nota be- treffende den toestand van 's Rijks financiën, welke door den mi nister van Financiën by de Tweede Kamer is ingediend, wordt 'n over zicht gegeven van de geconsolideer de staatsschuld per 30 Juni 1945. Daaruit blijkt, dat het totaal dier schuld op genoemden datum; f 5.766.918.000 groot was. Een tweede bijlage geeft 'n over zicht van de credieten door de Ne derlandsche regeering ln het bui tenland opgenomen. Op 30 Juni '45 was het totaal daarvan in Neder landsche valuta f 721.948.000. Op 1 November 1945 was het to taal gestegen tot f 1.048.629.000. kingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs plaats zullen vinden. Op een vraag of hy bereid was zich te houden aan de beslissingen vat) de „vereenigde volken" ten aanzien van het huidige conflict, antwoord de dr. van Mook: „Ik ben er meer toe geneigd een uitweg te vinden door directe besprekingen, dan door een beroep op een organisatie, die volgens de nieuwsberichten in haar eigen gelederen de eenegszindheid nog niet geheel gevonden heeft." Ten aanzien van de tweede regee- ringsverklaring in de Tweede Kamer verklaarde hij, dat het niet juist was te zeggen, dat Soekarno ongevraagd bij de eerste samenkomst aanwezig was geweest. De uitnoodiging van dr. van Mook, was toen gericht geweest tot allen, die wilden komen. Hij had zijn reis uitgesteld, omdat er contacten waren met de republi keinen, en hij wist niet, hoe deze zich zouden kunnen ontwikkelen." In antwoord op een vraag ten aanzien van de vragen in het Brit sche parlement of de Nederlanders den Indonesiërs een dominion-sta tus hadden aangeboden, en waarbij Labourleden de Nederlanders had den becritiseerd, antwoordde van Mook: „In feite geloof ik, dat onze voorstellen verder zullen gaan dan den dominion-status, aangezien zy het deelnemen aan de buitenland- sche politiek van het Koninkrijk in zich sluiten." It een radiorede over den zender Ba tavia zeide dr. van Mook de toe komst „niet zonder bemoediging en hoop" te zien en dat in een belang rijk deel van de buitengewesten zich 'net gebied uitbreidt, waar vrede en samenwerking heerschen. Hij be nadrukte dat er langzamerhand een einde moet komen aan al die mislei ding, verbittering en terreur, die thans de Nederlanders van de Indo nesiërs scheiden. p|e brigade mariniers, die in Amerika is opgeleid, is on derweg naar Ned.-Indië. Evenals de Amerikaansche mari niers, die zulk een belangrijk aan deel hebben gehad in de bevrijding van de eilanden in het Verre Oos ten, is de brigade voorzien van de modernste bewapening en uitrus ting. Een nieuw keurkorps mari niers, die de zware opleiding en training in de Amerikaansche kampen met glans hebben door staan, zal zich aan een nieuwe taak gaan wijden. Oorspronkelijk be stemd om deel te nemen aan de be vrijding van Ned. Indië, gaat de brigade thans na de capitulatie van Japan naar den Oost om daar het herstel van de orde en rust te helpen bevorderen. rpe Batavia zijn nieuwe troepen A aangekomen, nl. 2 compag nieën van de 3e en 4e Br. In dische divisie en het geheele 7e luchtlandingsbataljon, welke laat ste bekend is uit den slag om Arnhem. (Vervolg zie pag. 2) WEENEN Is geen vroolüke stad meer. Door de beroemde Weensche bosschen, waar Strauss zijn inspi raties vond voor ztfn wals-compo- sities, speuren nu talrijke arme drommels naar voedsel voor de kachel. Dit vrouwtje heeft blijk baar een zeer drukken dag achter den rug.

de Stem | 1945 | | pagina 1