Elf milliard tekort lUYTIER 'ITTE in de oorlogsjaren STRAF-EXPEDITIE TEGEH BEK AS I I Ijynck AUTORISATIE - BEGROOTING VOOR HET TWEEDE HALF JAAR '45 BEVAT NADEELIG SALDO VAN 1812 MILLIOEN Belangrijke Belastingplannen: I DE BISSCHOPSWIJDING inbouw tukker hulst Ialen x I LICHE's er s Llsi (huis lenstbode E' van Mgr. Basten vastgesteld op 27 December 1 VAN GENECHTEN PLEEGT ZELFMOORD DE KERKEN en de pontieke gevangenen JOUDEN WDE wü sturen 33oo ndbouw motor- I the id en gaarne DIST. 172-0 i. 51 FATIMA f 1.50 k f 3.75 994O EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND elk gebied, ndelscorres- h*ie. Boek- lïige Persoon- staat klaar. 951-00 I en A iat 88a I UW ELI ER liOOOOOOOQÖ SLUISKIL |lmes- ulsche TOïG. ïd aanbevelend; 2—0 len is tijdig i ekenfilms KSTRAAT 8 B geu voorloopig model en ge- i heerep- en ■avure. Diverse i. zegelringen AUe sieraden GOES Bur westsmgel n, Goes; Dubbele poort S. Hulst Deze courant wordt op last van I Militair Gezag gedrukt op de persen h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. „stichting De Stem". Directeur: J. A. H. M. van Schijnüel: Hoofd- redacteur: 3. 3 H. A. Bruna; Alg Zeeuwsch red.: W. Grotten, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karliof, Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 341 VRIJDAG 14 DECEMBER 1945. Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. G, Langenhorst; Mr Dr A. 3 .3 M Mes; Mr H. B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M. A v. Rooy, Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs btj voor- ultbet.: 3.38 per kwart., p post 4.10. p. week (by ni«t-postbestelllng> f 0.26 Louse oos. 6 cent, V ermogensaanwasbelasting. Heffing in eens. Afschaffing vennootschapsbe lasting en Vermogensbelasting op lichamen. Herziening omzetbelasting. W eeldebelasting Verhooging successierechten en schenkingsrechten. T>IJ de TWEEDE KAMER is ingediend een Nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën. Er komt binnenkort nog een ontwerpbegrooting voor het tweede halfjaar van 1945. maar die kan slechts als oefen-begrooting wordqn beschouwd, die ter informatie wordt gepubliceerd- Bij afzonderlijk wetsvoorstel zal Minister Lieftinck machtiging vragen, om haar tezamen met die voor het eerste halfjaar 1945 vast te stellen. Autorisatiebegrooting 2e halfjaar 1945. I De thans ingediende Nota kondigt een aantal belangrijke plannen aan. 1. Op het gebied der belastinghef fing zijn maatregelen van drieërlei aard te verwachten, a. Speciale heffingen, welke rullen worden gebezigd voor de dekking der uitgaven wegens geleden oor logsschade en voor de vermindering der staatsschuld. De eerste en be langrijkste dezer heffingen, de ver mogensaanwasbelasting, is in ont werp gereed en is in studie bfj de belasting-adviescommissie. De voor bereiding van een heffing in eens is ter hand genomen. b. Afschaffing van de vennootschaps belasting en van de vermogensbelas ting op lichamen en vervanging door resp. een minder drukkende over winstbelasting en een zg. winstge- rechtigde-belasting als voorheffing op de inkomstenbelasting. Doel dezer belastingherziening is de belemme ringen voor een ontplooiing van een gezonde ondernemersactiviteit weg te nemen en Nederland aantrekkelijker te maken voor de vestiging van nieuwe ondernemingen, hetgeen op den duur tot een stijging van het na tionale inkomen en van de belasting opbrengsten zal leiden, c. Herziening van de algemeene om zetbelasting, gepaard gaande met een vermindering of vrijstelling van deze heffing op noodzakelijke le vensbehoeften; invoering van een weeldebelasting; verhooging van de successierechten en van de schen kingsrechten. 2. Het streven zal er op gericht zijn de uitgaven uit den gewonen dienst te dekken uit belastingen en voor den buitengewonen dienst te putten uit binnenlandsche besparingen en bui- tenlandsche leeningen. Voor de uit gaven op den buitengewonen dienst staat de minister het systeem van meerjarige begrootingen voor. De op stelling daarvan zal in nauw overleg moeten geschieden met den dienst van het nationale plan, welke de regee ring voornemens is in het leven te roepen. 3. De Staatsbegrootlng zal in het kader moeten worden geplaatst van een ie ontwerpen nationaal budget, dat de raming bevat van het te ver wachten volksinkomen, zijn bronnen en zijn besteding. Aldus zal er naar gestreeld worden om ook budgetair de zienswijze tot uitdrukking te bren gen, dat de publieke financiën niet als een op zichzelf staande grootheid, maar als een Integreerend bestand deel van de volkshuishouding dienen te worden beschouwd. 4. Om een zoo efficient mogelUke besteding der overheidsgelden te waarborgen, worden thesaurie-ln- f specteurs opgeleid, die aan de ver schillende ministeries zullen worden gedetacheerd en den minister van Financiën van voorlichting zullen dienen. Voor alle organen, welke naar ver wachting binnen 5 jaren kunnen ver enen, of belangrijk kunnen worden worde,?™Pe"' Za'een "Wdatieschema «erk ,PgeSteId' Met hel oog "P de ooit een óngd" Per50neelsuhKaven. is richt! °p de hoogste efficiëntie ge- n«ïsformahes^er'h T a"e Pe"°- «es ter hand genomen. Met inspanning van alle krach- ten zal worden gepoogd het be- grootingstekort binnen verantwoor de grenzen terug te brengen, voor dat een einde zal zijn gekomen aan de deflationistische tegenstrooming, welke op het oogenbllk de inflatio- nistische werking van het begroo- tingstekort in belangrijke mate op heft. Deze deflationistische tegen strooming is een gevolg van den verkoop tegen practlsch contante betaling van goederen, welke in buitenland op credlet worden ge kocht. 6. Als onderdeel van de noodzakelijke reorganisatie der rijksadministratie is de voorbereiding van een centrale vermogensrechtelijke boekhouding voor het Rijk met crediteuren- en debiteurenadministratie ter hand ge nomen. Tekorten in de oorlogsjaren. "Interessant zijn de cijfers, welke de Nota vermeldt omtrent inkomsten en uitgaven van gewonen dienst en kapitaalsdlenst samen gedurende de oorlogsjaren. Allereerst van het be wind hier te lande (in millioenen gul dens) Uitg. Ink. Nad. saldo 1940 1720 1005 715 1941 3464 1749 1715 1942 3639 1832 1807 1943 3405 1487 1918 1944 3712 1525 2187 Deze cijfers zijn dan nog te voordee- lig, want er komen nog aanzienlijke stroppen bij. Voor het bewind te Londen komen we tot de volgende bedragen, in mil lioenen ponden sterling uitgedrukt: Uitg. Ink. Nad. saldo 1940 5.4 0.8 4.6 1941 13.7 0.7 13.0 1942 9.5 2 7.5 1943 19.7 0.9 18.8 1944 122.0 68.1 53.9 Als men al die nadeelige saldi in Londen en Nederland samentelt komt men tot een bedrag van 11 milliard gulden. Over dit alles zal nog een Witboek verschijnen. Uit hoofde van de civil-affairs-sup- plies is aan Nederland tot en met 30 Juni j.l. voor 142 millioen dollar ge leverd. De regeering heeft aan de ge allieerden doen weten, dat zoowel deze leveringen als die, welke na 30 Juni uit dien hoofde werden gedaan, noodig waren om ons verhongerde en verzwakte volk kracht tot herstel te geven. Deze uitgaven zijn dus te be schouwen als een direct oorlogsge volg en als èen consequentie van de uit militaire factoren volgende nood zaak der étappengewljze bevrijding van ons vaderland. Een zeer ruwe schatting heeft uit gewezen, dat voor schadevergoedin gen wegens oorlogsschade 3 milliard zal zijn te betalen. Kasbegrooting 2e halfjaar '45. 0.8 1.3 0.8 11.1 17.3 33.9 82.7 86.9 309.2 242.0 78.1 32.9 22.7 7.3 3.9 29.1 64.2 2.4 is een kasbegrooting voor het tweede halfjaar van 1945 opge maakt, welke aan uitgaven en inkom sten resp. 2994 millioen en 3038 mil lioen aanwijst. Salaris, loonen en materieele uit gaven komen op 452 millioen, afwik keling M.G., interneeringskampen, enz., 50 millioen, uitrusting van het leger 150 millioen, van de marine 25 millioen, wederopbouw 144 millioen, steun oorlogsslachtoffers 110 mil lioen, landbouw en landbouwcrisis- fonds 491 millioen, aankoopen handel en nijverheid 258 millioen, sociale za ken 166 millioen, enz. De ontvangst der directe belastin gen kan op 755 millioen worden ge schat en het bedrag der daarboven uitgaande zekerheldsstelllngen op 200 millioen, T\e geheele dienst vermeldt aan uit- U gaven ca. 2451 millioen en aan inkomsten 639 millioen, zoodat men komt tot een nadeelig saldo van 1812 millioen. Voor den gewonen dienst zijn in millioenen guldens de uitgaven als volgt gespecificeerd: Uitg. Ink. N.sald. Huis der Koningin 0.8 Hooge Colleges van Staat 1.3 Alg, oorlogvoering 0.8 Buitenl. Zaken 11.2 0.1 Justitie 19.9 2.6 Directoraat-gen. v. politie 38.1 4.2 Binnenl. Zaken 89.1 6.4 Onderw. K. en W. 95.4 8.5 Nationale schuld 330.3 21.1 Oorlog 244.7 2.7 Marine 78.7 0.6 Opènb. Werken 40,5 7.6 Verkeer en Energie 25.4 2.7 Handel en Nijverh. 8.9 1.6 Scheepvaart 3.9 Dir.-gen. v. d. prijzen 4.2 4.2 Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening 30.7 1.6 Sociale Zaken 65.9 1.7 Overz. Gebiedsd. 2.9 0.5 Financiën vermeldt alleen een voor- deelig saldo en wel van 434.2 millioen. Het totaal van den gewonen dienst vermeldt aan uitgaven 1141.3 millioen, aan inkomsten 549.4 millioen, dus een nadeelig saldo van 592.4 millioen. Op den buitengewonen dienst vin den we aan uitgaven 1309 millioen, aan inkomsten 90 millioen, dus een nadeelig saldo van 1219 millioen. Onder dien buitengewonen dienst troffen we o.m. aan nadeelige saldi voor de oorlogvoering w.o. M.G. van 65 millioen; Landbouwherstel 370 mil lioen; Noodhulp (w.o. tegemoetko ming getroffen gemeenten, verzorging oorlogsslachtoffers, subsidieerir.g N.V. H en H.A.R K.) 73.5 millioen; D.U. W., wachtgeldregelingen, overbrug- gingssteun en andere sociale bijstand 176 millioen; C.D.K., tegemoetkoming gemeentelijke distributiekosten, Rijks bureaus, prijstoeslagen, waaronder de uitkeeringen aan het Staatsmijnbe- drijf en de particuliere mijnen, fonds prijspolitiek. C.C.D., nadeelig saldo Landbouwcrisisfonds 391 millioen. De staging der personeelsuitgaven T\e stijging der uitgaven is voor een vrij aanzienlijk deel te wijten aan de personeelsuitgaven, die (met inbegrip van de wachtgelden en de pensioenen) in het geheele jaar 1939 f 274 millioen bedroegen en voor het tweede halfjaar 1945 f 345.5 millioen. Weliswaar zijn de loonen en salaris sen in Overheidsdienst sedert 1939 met ongeveer 25 pet. gestegen en komt een belangrijk deel der nieuwe uitgaven voor rekening van de ministeries van Oorlog en Marine, doch anderzijds is de stijging ook een gevolg van de sterk toegenomen overheidsbemoeiing en van het vaak inefficiënt functio- neeren van het bestuursapparaat. Dp beoogde liquidatie van alle over tollige en de reorganisatie van alle onmisbare personeelformaties zal zich volgens den Minister zeker in de ko mende begrootingen weerspiegelen. Naar een gezond budget. T~\e Minister zet tenslotte uiteen, dat hij op het oogenblik eenigen tijd heeft om orde op zaken te stellen door de geldsaneering en door een groot overschot op de kasbegrooting als gevolg van den verkoop tegen practisch contante betaling van goe deren, welke in het buitenland op crediet werden gekocht en voorts de omvangrijke stortingen bij de Rijks postspaarbank en den postcheque- en girodienst.. Hij zal dezen tijd uitbui ten om het budgetale deficit binnen verantwoorde grenzen terug te bxen- gen. De regeering wenscht een actieve financieele politiek te voeren ten einde den wederopbouw van ons zoo zwaar getroffen land, binnen de tech nisch daaraan gestelde grenzen, zoo veel mogelijk te stimuleeren. Daartoe zal vooreerst de fiscale politiek dienst baar worden gemaakt. Maar ook in haar beleid op het stuk der over heidsuitgaven zal zij de opvoering van het nationaal inkomen zich voor oogen stellen. De geleidelijke toeneming van het nationaal inkomen en de daarmede gepaard gaande stijging van de fiscale inkomsten eenerzijds, de ln de toe komst verminderde noodzaak de over heidsuitgaven als stimulans voor de bedrijvigheid te bezigen anderzijds, stellen een verdwijnen van het defi cit in het verschiet. Dan zal ook de budgetaire saneering bereikt zijn. TN „SANCTA MARIA" deelt A Mgr. Hopmans mede, dat bij den Apostolisch Internun tius te 's Gravenhage telegra fisch bericht is ontvangen dat te Rome verlof is gegeven tot de Bisschopswijding van den Coadjutor over te gaan, voor dat de benoem ingsbulle is toe gekomen. De Bisschopswijding aan Mgr. Baeten zal nu door Mgr. Hop mans worden toegediend op Donderdag den 27n December, het feest van den H. Joannes, Apostel en Evangelist. Volgens 't Pontificaal wordt vereisebt, dat de Blsschops- wijding geschiedt op een Zon dag of op een Apostelfeest. De plechtigheid zal verricht worden in de Kathedraal en zal een aanvang nemen om 30 uur. Mgr. Hopmans verzoekt den geloovigen dringend, dat zij van Woensdag den I9n Dec. tot en met Donderdag, den 27n Dec. heel bijzonder zullen bid den, dat de H. Geest den nieu wen Bisschop moge vervullen. Sjaritoedin niet erg optimistisch Britsche actie tegen den moord op vliegeniers. Sumatra, zou achter Soekatno en Sjarir staan De heer v.d. Plas neemt ontslag. nat het de Britten ernst is met het ondernemen van acties om het extremisme op Java den kop in te drukken, blijkt wel hieruit, dat tegen Bekasi en haar inwoners een strafexpeditie is on. dernomen i.v.m. het vermoorden van overlevenden van een daar verongelukt Dakota-toestel. De geallieerde opperbevelhebber heeft de geheele verantwoordelijk heid voor de strafexpeditie op zich genomen. Overleg met de Nederlan ders heeft niet plaats gehad. Bekasi is in brand gestoken en vliegtuigen hebben volgens bevel met machine, geweren gevuurd op iedere groep dorpelingen, die probeerde te ont snappen. Aan de actie namen ook tanks en artillerie deel. gli zuiveringsacties in Zuid West Soerabaja werd tegen stand ondervonden van zwaar ma chinegeweervuur. Een peleton is uitgezonden om hulp te verleenen, Alle anti-Britsche en anti-Neder- landsche aanplakbiljetten te P a- d a n g zijn door patrouilles ver wijderd. Het kamp Kotaparis te Bui tenzorg was thans als doel der extremisten gekozen. Machine geweervuur jaagde hen echter weg. Een dorp ten Zuiden van O e n- g a r a n werd volledig gezuiverd, waarbij men vrouwen en kinderen, die door de Indonesiërs „geëva cueerd" waren, de vrijheid kon her geven. Ook Sidoardjo is gezuiverd, ondanks tegenstand van scherpschutters. Hier werd een mu nitiedepot vernield. CJjarifoedin, de republikeinsche minister van voorlichting, bleek niet erg optimistisch t.a.v. de nieuwe besprekingen tusschen Ne derlanders en Indonesiërs, waar omtrent Reuter gister bepaalde suggesties seinde. De minister verklaarde nl. niet te verwachten, dat er besprekingen zouden plaats vinden tusschen dr. van Mook en de Indonesiërs voor het vertrek van dr. van Mook naar Nederland. bestuur van Sumatra geheel achter Soekarno en Sjarir staat. Volgens nem wenscht het volk van Sumatra geen dominion-status, maar algeheele onaf hankelijkheid.. Hij betreurde de dooi de Britten gedane stappen om het vroegere Nederlandsche systeem te herstellen. „Elke Britsche actie tegen het volk van Java wordt gevoeld als ook gericht tegen het volk van Su matra", zoo zei hij. Volgens Amlr hebben op Sumatra veel incidenten plaats gehad tus schen de Indonesiërs en de Jappen. Van de 204 oorlogsmisdadigers op Java zijn er tot dusver 43 ge arresteerd. Het zijn bijna allen Ja panners en Koreanen en bovendien een of twee Indonesiërs. De heer C. O. van der Plas, lid van den Raad van Indië, heeft of ficieel ontslag gevraagd uit zijn functie. yAN GENECHTEN, de gewe zen procureur -generaal, die op 17 October door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag ter dood was veroordeeld, wegens het opzettelijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand, heeft zich in de strafgevangenis te Scheveningen door ophanging van het leven beroofd. In een in zijn cel aan den procu reur-fiscaal gerichten brief deelde hij mede van het door hem inge diende beroep van cassatie af te zien. Tn Batavia is een delegatie uit Sumatra aangekomen, w.o. dr. Amir. de waarne mend „gouverneur" Hij verleide aan I buitenlandsche cor- cespondenten dat het provinciale TT ET interkerkelijk overleg dringt aan op spoedige berechting van de werkelijk schuldige politieke de linquenten en op vrijlating van de onschuldigen. Ook de zgn. „lichte gevallen" dienen zoo spoedig mo gelijk in vrijheid te worden gesteld. Heropvoeding in de kampen is vol gens de kerken niet mogelijk. Aan de opvoeding van zgn. „staatskin- deren" kunnen de kerken geen medewerking verleenen. IN BATAVIA vindt een scherpe con trole op de wegen plaats door troepen van gen. maj. Haw thorn. Hier houdt 'n soldaat een ponny- wagen aan om te zien wat voor soort Indisch vleesch hij in de kuip heeft.

de Stem | 1945 | | pagina 1