Stad en Land, MAATKLEEDING VOORNAAM DE De conferentie van Drie. cüï/sj J)F VOORBERADENDE com- IN T KORT V. VERLANGT EXCUUS VAN E.V.C. DE K.N.A.C. heeft zich met een adres tot den m'nister van Ver keer en Energ'e gewend naar aan leiding van de toegenomen ver keersonveiligheid op de wegen. Officieele mededeelingen Radio- v program aaM hel gasrantsoe*! I BRINTA behoeft niet ge- kook» te worden. Het is v reeds volkomen goor. Zon der gasverbruik kunt U met BR INTA pap, soep, pud ding en tol von andere k smakelijke gerechten maken. i/w (Adfv. 35oo) uitgekeerd door crediteering van de rechthebbenden bij de sinds kort opgerichte Maatschappij tot flnan cierlng van het Nationaal Herstel N.V. Voor den eigenlijken wederopbouw xullen flnancleele maatregelen kun nen worden tegemoet gezien ter financiering van het verschil tus- •chen Rijksbijdrage en bouwkosten. Zulks zal kunnen geschieden in den vorm van rentedragende en des noods rentelooze kredieten. Met de Nederlandsche Middenstandsbank is een regeling getroffen voor hulpver leening aan door den oorlog getrof fen mlddenstandsbedrijven. De nota geeft dan nog eens een definitie van de taak en de opvatting der Herstel- bank, waaromtrent reeds eerder pu blicaties verschenen en van de wijze waarop het Rijk de kosten der scha de-vergoedingen wil dekken, nl. door een algemeene belasting heffing ln het bijzonder uit een algemeene vermogensheffing, alsmede uit de heffing van een vermogensaanwas- belasting. Voor zoover de materieele oorlogsschade ten laste van de ge meenschap kan worden gebracht, dient zij door het geheele vermogens bezit der volksgemeenschap te wor den gedragen, waardoor het nauwe verband tusschen de vorenbedoelde heffingen en de vergoeding der ma terieele oorlogsschade naar voren komt. Iran ter tafel irliT SCHIJNT, volgens Ren- 11 ter zeker, dat te Moekou de Iraansche kwestlel ter tafel zal komen en dat ook de Japansche problemen zullen worden aange sneden Aanwijzingen hiervoor ziet men in het feit, dat de Britsche am bassadeur te Teheran naar Moskou zal komen om de conferentie bij te wonen, terwijl ook John Carter Vincent, hoofd van de sectie Oost- Azië van het Britsche departement van Buitenlandsche zaken aan c* besprekingen zal deelnemen. Bevin zal op zijn reis naar Mos kou vandaag Berlijn bezoeken. AMERIKAANSCHE minister van Buitenlandsche Zaken Bymes, heeft medegedeeld, dat te Moskou geen kwesties met betrek king tot Duitschland behandeld zullen worden, bij welke Frankrijk direct geïnteresseerd is. Er zal geen enkele beslissing, waarbij Frank rijk direct belang heeft genomen worden, voordat de F ran sche regee ring daarover van te voren zal zijn geraadpleegd.. Byrnes legde er voorts den na druk op, dat de conferentie te Mos kou geen vredesconferentie zal zijn, noch een bijeenkomst gelijk aan die van den raad van ministers van Buitenlandsche zaken. Of bij voorbeeld het wapenstilst andaver- drag met Italië te Moskou ter sprake zal komen kon Bymes niet zeggen. Nieuwe bijeenkomst. PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren medegedeeld, dat ln Maart 1946 te Washington een nieuwe bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken van de „Big Three" gehouden zal worden. N.V.} I Het verhaal der oorlogsschade op Duitschland. T"\e schadevergoedingseischen van Nederland zullen worden voldaan door uitlevering van de kapitaal goederen in de Westelijk bezette ge bieden van Duitschland, voor zoo ver zU niet strikt noodzakelijk zijn voor de Duitsche vredeseconomie, alsmede uit de Duitsche buitenland sche bezittingen. Vooralsnog bestaat er geen uitzicht dat daarnaast herstelbetalingen kun nen worden verwacht in den vorm van jaarlljksche betalingen of leve ranties gedurende een langere pe riode. Wel is de mogelijkheid geopend om reeds aansprcaak te doen gelden op industrieele installaties, die thans reeds voor wegvoering werden aan gewezen. In verband daarmede heeft de regeering een uitgeberide lijst in gediend, waarop de industrieele in stallaties staan vermeld, waarvoor Ne derland belangstelling heeft. Daaren boven zijn reeds wenschen kenbaar gemaakt inzake preferenties op be paalde industrieele installaties, die uit de Amerikaansche en Engelsche bezettingszone ter beschikking komen. -Inmiddels heeft de regeering een elsch tot schadevergoeding ingediend naar de prijsverhoudingen van 1938 (zulks in overeenstemming met de desbetreffende richtlijnen) tot een bedrag van 1 25.725 milliard. De staten Generaal zullen t.z.t. de resultaten van de internationale conferentie inzake de herstelbetalin gen vernemen. Het is niet aannemelijk, dat in deze conferentie ook compensatiemoge lijkheden in den vorm van annexa tie van grondgebied ter sprake zul len komen. Deze aangelegenheid zal dienen te worden behandeld in rechtstreeksch overleg met de groo- te mogendheden. (VOOR VERVOLG VAN VRIJDAG) ZIE ONS BLAD missie van de organisatie van Vereenigoe Volken heeft beslo- h" e eerste algemeene vergade- on in r&n Vereenigde Volken as biWnT1 a's- lp'r' °P 1 te roepen. IIKT N.V.V. heeft van üe E.V.C verlangd, dat de E.V.C. zich zal excuseeren over het tegen de a-fspraak in, bekend maken van fusiebesprekingen tusschen de 2 vakbonden. Bovendien verlangt het N.V.V. een verklaring dat de EV.C zich aan de gemaakte of nog te maken afspraken zal houden. In afwachting van het antwoord van de E.V.C. zijn de fusiebesprekingen opgeschort. TAK „BEUL VAN AMERSFOORT' üe Maandag door een bewaker neer te slaan uit de gevangenis van Hilversum wist te ontsnanpen is thans door de P.O.D. te Nijme gen achterhaald. TN EEN RONDSCHRIJVEN, dat de minister van Binnenland- sche zaken aan de gemeentebestu ren heeft gericht- is een bijdrage van 75 ten honderd in uitzicht ge steld ten behoeve van de kosten ter ondersteuning van gezinnen van gem terneer ae politieke delin quenten. UT ET NED. ROODE KRUIS ver zoekt ons er op te wijzen, cat het opsporingsbureau van vermiste personen in Duitschland in den Haag, Benoordenhoutscheweg 7, is gevestigd en dat hier dus aan. vragen kunnen worden ingediend. DEHOUDENS in gemeenten, waar tengevolge van het oorlogsge weld nog luchttoeschermingswerk- zaamheden moeten worden verricht of waar uit ds vaste kern van den luchtbeschermingsdienst hulpver- leeningsgroepen zijn gevormd, wal den de gemeentelijke luchtbescher mingsdiensten opgeheven. Het per soneel wordt uiterlijk 1 Jan. ont slagen. Het in vasten dienst aan gestelde hoofd van den luchtbe schermingsdienst wordt op wacht geld gesteld. ipENZIJ de Engelsche minister van Oorlog, een verzachting van de vonnissen wenscht, zullen 11 van de ter dood veroordeelden te Belsen binnen enkele dagen ter dood gebracht worden. TNLEGGERS by de rijkspostspaar bank kunnen tot elk bedrag be lasting van hun spaarbanktegoed voldoen. Zij moeten zich dan, met hun spaarbankboekjes en een ingevuld girostortingsformulier tot een P.T. T.-kantoor wenden. |)E BRUG bij Zaltbommel blijkt zoodan'g vernield'. dat daar voor een totaal nieuwe zal moeten worden gebouwd. Dat kost zooveel thd en materiaal dat althans voor 'oorXg hieraan niet begonnen kan worden. HOOGE ENGELSCHE ONDERSCHEIDING Voor hoofdmachinist W. van der Zwan Voor de ee.ste maal in de ge schiedenis der Nederlandsche Koopvaardij heeft een Neder- landsch officier uit handen van Koning George het Distin guished Service Cross ontvangen Het is oe hoofdmachinis. W-llem van der Zwan, van de voormai.ge ..Koningin Emma" van de Maat schappij „Zeeland", dat aan vrij wel alle invasies zooals bij Narvik Dieppe op Sicilië en Normancië heeft deelgenomen. In 1940 werd de „Koningji Emma" overgedragen aan de Britsche koopvaardijvloot, waarop van der Zwan zich onmid dellijk opgaf voor dienstneming bü de Britsche marinereserve, de RN V.R., aangezien de machines van het toen tot „Queen Emma" ver doopte schip bijzondere behandeling vereischten van een ingewijde als van der Zwan. Hij kreeg vergun ning naar de R.N.V.R. over te gaan zonder zijn nationaliteit te verlie zen en ontving den rang van lui tenant ter zee der 1ste klasse. Op den lsten September 1943 werd van der Zwan onderscheiden met de Oranje Nassau-orde met de zwaarden. DOODELIJK ONGELUK. Woensaagmddag om half drie had nabij de Hoeksche brug te Terneuzen ee.i ernstig ongeval plaats. De wielrijder J. de Visser, uit Sluiskil wero daa-r door een hem achteropkomende auto gegre pen en bekwam zulke ernstige ver wondengen, dat hij reeds na eenig„ oogeirblikken overleed. Een nader onderzoek naar de schuld wordt door de politie Ingesteld. SAMENWERKING OP FRUIT TEELTGEBIED. De drie Standsorganisaties in onze provincie, n.l. de afdeeling Tuinbouw van de Zeeuwsche land bouw Maatschappij (Z.LJM.) de Christelijke Boeren, en Tuinders- bond (C.B.T.B.) en de Roomsch- Katholieke Land. en Tuinbouw- bond (L.T.B.) besloten om krach tig mede te werken aan de vor ming van een groo te organisatie voor de behartiging van de cul tuurtechnische en economische belangen voor den fruitteelt. Voortbouwende op de tijdens de bezettingsjaren gelegde grondslag in ae Federatieve Zeeuwsche Tuin bouw Organisatie (F.Z.T.O.), be sloten de bovengenoemde Stands organisaties zich niet meer elk af zonderlijk bezig te houden met de behartiging van de culuurtechni- sche en economische belangen van den fruitteelt, maar dit op te dra gen aan de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Pomologische Vereeniging De standsorganisaties zullen hun leden die belang hebben by de fruitteelt verzoeken, om zich bij de fruittelersorganisaties aan te sluiten. In het provinciale bestuur van de fuitielersorganisatie zullen de standsorganisaties elk met een lid vertegenwoordigd zijn. Er zullen meerdere plaatselijke afdeelingen van de fruittelers- organisaties worden gevormd. Er is ook plaats in voor de fruitteeltar beiders. dïiar cultuurtechnische voorlichting één der belangrijkste doelstellingen is. Aardenburg. Goes. Een shag-zaak. De hulpmonteur J. B., alhier, werd in Juli gesnapt bij het verhandelen van 72 kg Belgische shag. De politierechter veroordeelde hem hiervoor tot f 500 boete of 3 m. De chauffeur P. G die de shag ver voerd had, werd vrijgesproken. a-Heer Arendskerke. Verboden vervoer. De chauffeur P. N., alhier, werd te Middelburg veroordeeld tot f 100 boete omdat hij zonder toestemming 1500 kg aardappe len vervoerd had. Hnlst Markt. Veel drukte en bedrijvig heid was er niet op deze veemarkt. Aangevoerd werden 3 stuks runderen, waarvan geen enkele werd verkocht. Kloetinre. Smokkelbende opgespoord. De politie alhier is een bende op het spoor gekomen, die er zich speciaal op toelegde vee over de grens te voe ren. Een aantal arrestaties werd reeds verricht, zoowel te Aardenburg als in Maldegem (België). Naar verluidt zou de bende zich reeds twee jaar lang met deze werkzaamheden bezig hou den en zouden ook tijdens de oorlogs handelingen vermiste koeten de grens overgegaan zijn. Collecte. Ten behoeve van de t.b.c.-bestrijdtng werd door „Herwon- neq Levenskracht" een straatcollecte gehouden. Allerwegen zag men het rose bloempje. De opbrengst mag be vredigend worden genoemd. Borssele. Clandestiene slachting. De bijz. politierechter veroordeelde den vee handelaar M. de S., alhier, tot 1 m. gev.straf voorw. en f too boete we gens eigenmachtig slachten van een varken. Heden zon onder 16,27 uur. Maan onder 0 44 u. Vrijdag zon on 8.42 uur. Maan op 14.14 uur. Weersverwach'lng: Aanvanke lijk matige wind, later ln het N.W. van het land krach'iger. Aan de kust tijdelijk tot storm achtig toenemende wind tus schen W. en N V. Meert zwaar bewolkt, nu en dan eenige re gen, aanvankelijk vrij zacht. Opbrengst Inzameling. De inzame ling voor de stichting 1940-1945 heeft in deze gemeente f 591.82 opgebracht. St. Nlcolaasfeest. Ond !e d n van het hoofd der school alhier, den heer C. de Bruin, en met medewer king van het overige onderwijzend personeel, is in deze gemeente het Sinterklaasfeest op waarlijk prettige wijze gevierd De hoofdschotel vormde de opvoe ring van het kindertooneelspel met zang en in 4 bedrijven „St. Nlcolaas" van J. Buma dat Woensdagmiddag voor de schoolkinderen met enkele genoodigden en Donderdagavond voor de ouders werd opgevoerd Vóór de uitovertng bracht Sinter klaas een bezoek aan de gemeente bewaarschool en deelde daar zijn goede gaven op minzame wijze uit. Na de tooneelultvoering werd zulks gedaan aan de kinderen der ge meente-school. Lamswaarde Benoeming ra belediging. De heer Jos. Asselman alhier, is be noemd tot wethouder van Sociale Za ken en tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand van Hontenisse. Voor deze laatste functie vond de beëediglng plaats voor de Arr. Recht bank te Middelburg. Middelburg. Zonneschijn, Onder dit motto bracht het gezelschap van Frans de Leeuw een echt zomersche ca- ba reu-revue die ons gedurende meer dan drie uur alle kou en kolenellende heeft doen vergeten, Jan van Ostade was rr'tir -'ijk de ster van den avond, Zijn nieuw atie met de sprekende vloo' deed het enthousiasme van de zaal ten ton stijgen. Alleen valt te betreuien d de uitstekende totaalindruk aange tast werd door enkele - overigens geheel onnoodige - banaliteiten. Oostburg Prijskamp. Voor het eerst na de bevrijding werd te Oostburg weer een prijskamp georganiseerd. Deze vond plaats ln het lokaal van dhr. J. Oos- terbaan. Hoewel de deelname niet groot was, gingen de beste spelers met de prijzen weg. De uitslag was: 1 A. Karels-A. Oosterhaan. 2 Gebr. Hin- neman, 3 J. Versprllle-E. de Smet. Succes! Herrijzend Ned. zond een bericht uit, hetwelk inhield, dat door de regeering 50.000 rijwielen waren aangekocht die beschikbaar zouden worden gesteld voor de getroffen ge bieden, o.a. werden genoemd Walche ren, Venlo e.a., terwijl Z.-Vl. niet werd genoemd. In verband hiermede zond het Hoofdbestuur der ver. Be hartiging belangen Oorlogsgetroffenen in W.-Z.Vlaanderen een telegram naar de betr. instanties. Als antwoord ont ving het bestuur een telegram met de verzekering dat ook Z.-Vl. ln aan merking zou komen voor een deel der betreffende rijwielen. Vlisslngen. INSTALLATIE VAN PASTOOR P, POPPEN Door den Hoogeerw, Heer Deken had de installatie p'aats van den nieuwen parochieherder ran Vlisslngen den ZeerEerw, heer P, Popoen, Reeds in alle H, Missen had de niuwe pps'oor zich met een hartelijke toespraak tot de pa rochianen gericht, waarin de wil en de behoefte tot uiting kwam voor onderlinge samenwerking. Dat alleen kan ons sterk maken en ons hier iets goeds doen be reiken, 's Avonds voor het I/>f had de installatie plaats met over dracht van de kerkelijke goede ren, Tijdens het Lof beklom de HoogEerw, heer Deken den preek stoel van waai- hij een verma nend woord richtte tor de paro chianen van Vlissingen en den pastoor voorstelde als iemand, die zich, ondanks de moeilijkheden, d'e hem hier wachten, volledig wilde inzetten voor hen, WAT IS ER TE DOCH? HULST: Vrijdag 14 Dee.: Concert trio Ellegiers, om 8 uur in het bioscoop gebouw. GOES: Donderdag 13 Dec.: Uitvoering Onderling Kunstgenot, in „De Prins van Oranje", 20 uur. Vrijdag 14 Dec.: /.bonnementsuit- voering gezelschap Cor Ruys in Schuttershof, 20 uur. DISTR.KRING MIDDELBURG De uitreiking van bonkaarten voe dingsmiddelen voor de le periode '46 te Arnemuiden, Klaverskerke en Nieuwland, zal als volgt plaats vin den: Arnemuiden: 19 Dec. 9-12 wijk A, 13.30-17 wijk B, 20 Dec. 9-12 wijk C, 21 Dec. 9-12, 13.30-17 wijk D en E. 22 Dec. 9-12 na-uitreiking. Zelfverzor- gers 17 en 18 Dec. Deze worden zoo veel mogelijk persoonlijk opgeroepen. Kleverskerke: 14 Dec. 9.30-12 en 13 30 -16 u. voor alle zelf verzorgers en ni et- zelf verzorgers. Na-uitreiking uitslui tend te Arnemuiden op 22 Dec. 9-12. Nw. en St. Joosland: Zelfverzorgers op 14 en 15 Dec. Deze worden zoo veel mogelijk persoonlijk opgeroepen. Nlet-zelfverzorgers 18 Dec. 9.30-12 en 13.30-16 u. letter A t.m. L, 19 Dec. 9.30-12 en 13.30-16 u. letter M t.m. U. 20 Dec. 9 30-12 letter V t.m. Z. 21 Dec. 9.30-12 na-uitreiklng. Medegebracht moeten worden de stamkaarten met inlegvel, terwijl zelf verzorgers de opplakvellen met de op geplakte bonnen van de bonkaarten 51? K voor de artikelen aardappelen en melk mo*»*en m^d^bren^en. 44-o CENTRAAL DISTRIBUTIEKANTOOR. Aflossing voorschotten gebak etc. Detaillisten die nog, zonder inleve ring van toewijzingen, voorschotten gebak, beschuit of versnaperingen van hun leveranciers ontvangen, na dat zij de reeds verstrekte voorschot ten door middel van afzonderlijke daarvoor bestemde toewijzingen heb ben afgelost, moeten de eerstbedoel de voorschotten aflossen met de in den toekomst voor deze artikelen aan te wijzen gewone coupures. Rantsoen zeevisch. In den vervolge bedraagt het rant soen zeevisch, d.i. de hoeveelheid zeevisch, welke per aangewezen bon verkrijgbaar is, de volgende hoeveel heden: 506 gram versche zeevisch of 260 gram zeevisch in moten of 2U0 gram gefileerde versche zeevisch; 250 gram gerookte of gestoomde zeevisch of 150 gram gefileerde, gerookte of gestoomde zeevisch Toast. Met ingang van heden is het artikel toast of Weerter beschuit verkrijgbaar gesteld op de voor bloem aangewe zen bonnen. Hierbij wordt 100 gram bloem gelijkgesteld aan 100 gram toast of Weerter beschuit. Rantsoenbonnen terpentijn- De oude rantsoenbonnen voor ter pentijn zijn niet meer geldig. Op deze bonnen wordt geen terpentijn meer afgeleverd. Zoodra wederom met de distributie van dit artikel kan worden begonnen, zullen rantsoenbonnen voor terpentijn van een nieuw model in gebruik worden genomen. Bestelbonnen voor rijwielen. Handelaren in rijwielen dienen de van hun afnemers ontvangen bestel bonnen voor rijwielen op te zenden aan den grossiers of fabrikant wiens naam op den bestelbon ls vermeld. Fabrikanten, importeurs en grossiers moeten de ontvangen bestelbonnen vergezeld van maandstaten, maande- lijksch Inzenden aan het Rijksbureau voor de Metalen Verwerkende In dustrie. 959-00 VRIJDAG. HILVERSUM I. 6.45 Ochtendgym. 7.01 en 8.01 Nieuws. 12.01 Kwintet. 12.30 Nederland gaat aan slag. 12.35 Gram. 13.01 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.01 Wereldprogram. 15.00 Kwartier v. d. vrouw. 15.15 Concert. 15.30 Kalender toonkunst. 16.00 Bijbellezing. 16 30 Lie deren. 16.45 Kort verhaal. 17.00 Or kest. 17.30 Lezing rijpere jeugd. 17.45 Gram. 18.01 Orgel. 18.30 Sportpraatje. 18.45 Gram. 19.01 Nieuws. 19.30 Orkest 20.01 Buitenl. Weekoverz. 20.15 So- listenprogr. 21.00 Op de brug. 21.15 Muz. 21.30 Orkest. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.35 Orkest. 23.01 Nieuws. 23.20 Avondw. HILVERSUM n. 18.01 Nieuws. 18.30 J. Corduwener. 18.50 Voor je slapen gaat19.00 Orgel. 19.30 Ned. Strijd- kr 20.01 Omroeporkest. 21.00 Op de brug. 21.15 Concert. 21.45 Avondw. 22.01 Nienws. 22.20 Muz. De Geest zonder genade. 14) Door de alarmbel te luiden geeft John Maitland het bevel, alle vensters van het huis te slui ten. Het electrisch licht weigert, zodat het in huis geweldig donker wordt. Plotseling rinkelt glas en de damp stroomt de kamer binnen. In de richting van het gebroken venster ziet men een fel, groen- schjjnend licht naderen.... Bennett neemt een aunt in de richting van het groene licht. Er klinkt een scherpe kreet en h?t licht valt neer. Er naderen andere groene lichten. „Ben I" roept Ben nett, „breng in de gebroeders Mui., land in veiligheid -" Ben begnvt, dat Bennett een der aanvallers 'e pakken heeft gekresen en er zyn handen vol aan heeft.

de Stem | 1945 | | pagina 3