Koutle en politiek De gesties van het Driemanschap OPDRACHT AAN GEN. CHRISTISON AANZIENLIJK UITGEBREID HET AANVALSPLAN OP SPANJE EN GIBRALTAR Onderzoek of aanklacht RUSSISCHE olieboringen in Iran Dr. van Mook komt naar Nederland Nieuw document in Neurenberg EDITIK VOO It DK PROV1NCIK ZSBl^NU ureiuinxel IS. Goes. Dubbele Poort I Huut courant wordt op la.t van Mtlltat. Gezag gedrukt op de persen r h Dagblad van N°ord- Brabant en Zeeland, Ultg. „Stichting De Stem D'P. teur: J. A. H. M. van Schtjndel: Hoofd redacteur; J. J H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. SST MAANDAG 1» DECEMBER IMS Co mm v. Toezicht; C. J. Hootegem; A. 1. Langenhortt; Mr Dr A J J M Mes; Mr H. B. L. de Rechter; Mr Dr C. J M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abono prijs bij voor* uit bet.: 3 38 per kwart., p post 4.10 p. week fbfj nft-postbestelhng) 1 026 Lonse nos 6 cent. m— TT ET BERICHT omtrent, het ver- zoek om berechting van het Driemanschap der Nederlandsche Unie zullen ongetwijfeld velen met verwondering hebben gelezen. Het was bekend, dat er geen al- gemeene bewondering bestaat voor het optreden en het beleid van de Unie. Toen Prof. de Quay indertijd tot Minister van Oorlog werd be noemd, kwam dat al in een enkele persstem tot uiting. Onlangs heeft Het Parooi" de Unie nog eens aan een scherpe critiek onderworpen. Het zal wel mede naar aanleiding daarvan geweest zijn, dat het Driemanschap aan Prof. Schermer- horn verzocht, om een commissie aan te wijzen, welke het ontstaan en optreden van de Nederlandsche Unie aan een onderzoek zou onder werpen, een onderzoek, dat de rol van deze beweging in de Nederland sche geschiedenis van 1940-1941 ook zou vastleggen voor het na geslacht. Als we wei zijn ingelicht, is de samenstelling dezer commis sie reeds zoo goed als gereed. Ter wijl echter Prof. Schermerhorn aldus aan het werk was getogen, Vergaderde de Groote Advies Com missie der Illegaliteit op Woensdag 28 November en nam met groote meerderheid van stemmen 'n voor stel aan om een aanklacht in te dienen tegen het Driemanschap. Den vorm, waarin dit is geschied, kennen we niet. We hoorden ver luiden, dat niet het Bizonder Ge rechtshof te Den Haag, maar dat te Amsterdam erin gemoeid is. Zelfs loopt er een lezing, dat de aanklacht zou zijn geschied in den vorm van een verzoek aan den President, wat wel een vreemde Juridische figuur zou beteekenen. Tn afwachting van nadere ophelde. ring daaromtrent, vraagt men zich al dadelijk af: Wist men niet, dzt ?1 reeds een onderzoek was in geleid'? Of had men daarin niet voldoende vertrouwen? De voornaamste reden voor ver wondering schuilt echter, zeker hier in de ZuideUjke provincies, in het feil, dat men de Unie in zijn her innering' steeds terugziet als een echte broedplaats voor het latere ondergrondsche verzet, Tn het dragen van het speldje, het colporteeren, het. koopen en het openli'k lezen van het orgaan von den tien-, ja honderdduizenden een der eerste vormen van protest en uitdaging. De Unie wekte niet de hoop, zooals kortzichtigen in die dagen wel deden, dat de Duitsche bezetting maar een korte episode zou vormen, ze stelde zich in op arbeid van langen adem. op het toetsen van Duitsche beloften aan de werkelijkheid en zette zich toch schrap op belangrijke principieele punten. Dat heeft velen moed in gestort en na haar opheffing zijn duizenden harer aanhangers den zwaren weg der illegaliteit op gegaan. In bijna ieder verhoor door den S.D. verscheen de dreigende vraag: „Waren Sie Mitglied der Unie?" Talloozen van haar functio narissen zijn vastgezet, niet minder dan drie van de dertien districts commissarissen werden slachtoffer van de Duitsche moordwoede. Zoo ziet men, we mogen wel zeggen, zoo goed als algemeen, in het Zui den de Unie in de historische her innering. De aanklacht lijkt terug te grijpen naar de dagen, toen het zuiveringsprobleem nog als een verward complex in het pas bevrij de vaderland verscheen, toen het r\E Sovjets zijn bezig olieboringen te verrichten in Iran, zonder daarvoor de toestemming van de Iraansche regeering, welke hun verleden jaar werd geweigerd, af te wachten. De exploraties geschieden en SJahl. Hiermee zou reeds buna 3 maanden geleden een aanvang ztjn gemaakt. Tot op dit oogenbllk heeft de Iraansche re geering nog geen protest ingediend. J)E Iraansche regeering heeft 'n „Opperste Raad" van zes leden gevormd, waarin de minister-pre sident Hakimi, vier vroegere mi jter-presidenten en een vroegere ten rvl T?n lndustrle d"lng heb- het hlIÜC„u"e raad u belast met Ir, behandelen van „dringende Aangelegenheden" ln Iran, langs den weg eener moeilijke er varing nog niet zoo uitgebalanceerd was als thans. Ook in de kringen der illegaliteit hier in het Zuiden hoorden we stemmen van sterke verwondering opgaan. Zou het niet veel verstandiger zijn, als men de door Prof. Schermerhorn te benoe men commissie maar rustig haar werk liet doen zonder doorkruising met een gerechtelijke procedure? TNGAANDE 23 Dec. zal er een beperkte Zondagsdienstregeling door de Spoorwegen in het Noor den en Oosten worden ingesteld. rpOEN een Inwoner van Bloemen- daal na 4 maanden in arrest te zijn gehouden door den P.OJD., weer thuis kwam, bleek dat er voor een waarde van ca. 3 millioen gul den bij hem ontvreemd was. Engeland blijft souvereiniteit van Nederland in Indië erkennen. -- Nederlandsche troepen voor bescherming der kampen. Hongersnood op Java onvermijdelijk. De afgezette koning Peter van Joego slavië en koningin Alexandra in hun verblijf te Egham ln Engeland. /\VER de conferentie te Singa- pore is nieuws losgekomen. Een gezaghebbende Britsche woordvoerder te Batavia heeft nl. meegedeeld, dat de opdracht aan gen. Christison in Ned. Indië aan zienlijk is uitgebreid. Maatregelen zijn in voorberei ding. Christison de berichten uit Ame- rikaansche bron over een aanslag op hem, bleken onjuist zal nu te zorgen hebben voor herstel en handhaving der orde in een zoo groot mogelijk gebied om „het mo gelijk te maken dat een contitu- tkmeele hervorming en een zekere TTE Britsche aanklager te Neu- renberg is de vorige week nog niet gereed gekomen. Hij bleef Za terdag steken in de documenten over het drama van Griekenland en de geheele Balkan, Wat hij over Nederland zei, bracht per slot niet veel sensationeels. Nieuw was wel, dat ook eind Februari 1940 nog overwogen werd Nederland eerder aan te pakken dan Noor wegen en Denemarken. Op 3 Maart werd echter tot de operatie tegen Scandinavië besloten. De aanval op Nederland had eigenlijk iets eer der moeten beginnen. Goering drong aan op uitstel tot 10 Mei. Hitier stemde daarin tenslotte toe, hoewel dit, naar hij zeide, in strijd was met zijn intuïtie. Er is nog een nieuw document bekend gemaakt omtrent 'n niet uitgevoerd aanvalsplan op Spanje en Gibraltar. Op 12 Nov. 1940 werd een order uitgevaardigd, mede on- derteekend door Jodl, waarin dat stond beschreven. Officieren in burger moesten het in Spanje voor bereiden. Van Algeciras uit zou Gi. braltar eerst worden bestookt. Dan zouden vliegtuigen op de Spaan - sche vliegvelden landen en de troe pen binnenrukken. Ook Portugal zou aangepakt worden. Hitier re kende op de medewerking van de Spanjaarden, doch niet van de Ita lianen. Er moesten ook plannen worden gemaakt voor de verove ring van de Canarische en Kaap- verdische eilanden, de Azoren en Madeira. Er wordt in Neurenberg al druk gesproken over de Kerstvacantie. De Amerikanen, die niet naar huis terug kunnen, zullen die in Kopen hagen doorbrengen. De Fransche aanklager komt op 2 Januari aan het woord. Groote sensatie is in Neurenberg gewekt door den moord op een on der-officier, die als chauffeur in dienst was van den chef van den Sovjet-Russischen veiligheidsdienst. Volgens zekere inlichtingen zou de aanvaller een Amerikaansch uni form hebben gedragen. Door de mi litaire politie en den anti-spion- nagedienst van de Amerikanen is een uitgebreid onderzoek ingesteld. De aanslag is geschied by het par keerterrein tegenover het Grand Hotel. De man kwam den helder verlichten foyer van het hotel binnenwaggelen, terwijl het orkest den laatsten dans speelde. Hij hield zijn hand tegen zijn borst gedrukt en vertelde kreunend dat er op hem geschoten was. In het hospitaal overleed hij spoedig. Een ander nieuwtje is, dat Frau Streicher werd gearresteerd, omdat ze zich smalend over het proces uitliet. OOCDOOOGXDOOOOOOOOOGKDCDOO Dezer dagen werden de Nederlandsche postduiven liefhebbers verrast door een zending van plm. 2000 duiven uit Engeland, aan geboden door den Engel- schen Nationalen Post- duivendienst. Er zijn lieden in Duitsch- land, die voortdurend brieven naar de gevange nis sturen. De man, die de meeste brie ven krijgt is Goering. maar de meeste zijn in anderen toon, dan hij zou wenschen. Goering iaat er zich echter niet door be ïnvloeden en hij heeft naar aanleiding van hem toe gezonden ver- wenschingen gezegd: „Het doet er niet toe wat de menschen nu zeggen, ik weet, wat ze voor den oor log hebben gezegd." Uit Hamburg werd Goering gevraagd of hij nog steeds kanonnen in plaats van boter wenschte. Een ander troostte hem met de opmer king, dat hij nu genoeg tijd heeft om te denken over het duizendjarig rijk, maar er was ook iemand, die „foei, foei, foei" tot hem schreef. T\E WINTER is over een groot deel van Europa neergestreken. De winter is een machtig heer. Hij heeft Napoleon en Hitier de wa pens uit handen geslagen, toen zij op het punt ston den de heerschappij over 't oude werelddeel te vesti gen. HU dreigt nu helaas 'n minder weldoende rol te gaan spelen. Er is bijna geen land op het Europeesche continent, dat niet tobt met 'n enorm brandstof fentekort. Om de menschen tenmin ste voor den directen be- vriezingsdood te behoeden, moet men hier en daar drastisch ingrijpen in het economisch leven. Frank rijk laat minder belangrijke industrieën slechts drie da gen per week werken; dras tische beperkingen van het lichtverbruik worden Inge voerd, de winkels en de „ondergrond" sluiten eer der. In Itafië is de werk loosheid ontstellend wegens gebrek aan steenkool. Oos tenrijk wordt bedreigd door ellende en ziekten. Uit alle landen in Midden- en Zuid Oost Europa stijgen derge lijke kreten op. De Duit- schers krijgen heelemaal geen kolen voor huisbrand. Toch valt de export uit Duitschland verschrikkelijk tegen. De Franschen klagen leude storten. En op die ellende vegeteert de op standigheid. Slechts volkomen een drachtige samenwerking kan eenigszins dragelijke toestanden scheppen. Die eendracht echter ont breekt. Conferentie van Moskou toeken van tweedracht deswege steen en been. De Engelschen, die het beheer over het Ruhrbekken heb ben, zeggen echter: de transportmiddelen ontbre ken om alle gedolven kolen te vervoeren, we moeten de Duitsche industrie ook wel wat laten, al was het maar om de locomotieven en de wagons te repareeren. In de Sllezische kolenvelden lijdt men onder het gebrek aan geschoolde arbeiders na het uitdrijven der Sude- ten-Duitschers. De winterkoude zal een groot deel van Europa wederom dieper In de *1- T"\e te Moskou bijeengeroe- pen Conferentie van Drie is juist een teeken van tweedracht. Men zegt, dat er alleen maar gesproken zal worden over den atoom bom, over de geschillen, welke de Londonsche con ferentie deden mislukken en over de voorbereiding van de vredesconferentie. Frankrijk vreest echter, dat men thans beslissingen over het bestuur van Duitschland wil doordrij ven, welke de Russische winsten in het Oosten con- solideeren, doch de veilig heid van het Westen op losse schroeven laten staan. Tegen een centraal bestuur in Duitschland als zoodanig is het niet, maar als weer Duitsche bestuursambtena ren met macht bekleed wor den over Rijn, Ruhr en Saar, zegt het „neen". Wanneer er straks te Moskou beslissingen wor den genomen over onder werpen, waarbij Frankrijk geïnteresseerd is, en wan neer het niet wordt ge raadpleegd, zal bet zich niet gebonden voelen door de overeenkomsten, die ter conferentie geteckend wor den, aldus een offlcieele Parijsche verklaring. Nu ligt er ook een verkla ring van den Britschen mi nister Hynd, volgens welke Engeland niet bereid is mede te werken aan een actie tot centraliseering van het Duitsche bestuur, uit gaande van drie mogend heden zonder medewerking van de vierde. Met dat al is nog niet te zien, hoe de eendracht op dit belangrijke nunt gevon den kan wordeiw mate van zelfbestuur der Indone siërs in het kader van het „Ko ninkrijk der Nederlanden tot stand komen en besprekingen daarover gehouden worden op een geregelde en wettige wyze zonder vrees voor geweld." De Britsche woordvoerder legde er den nadruk op, dat de Engelsche politiek ook verder volgens de ver klaring van Bevin gevoerd zou worden, „waarbij de souvereiniteit van Nederland in Indië erkend werd, waar Indonesische onderda nen nu onafhankelijkheid vragen aan de souvereine macht." Hongersnood is onvermijdelijk en kan alleen verzacht worden als Sjarir erin slaagt het volk naar de Sawahs terug te brengen om een late oogst te krijgen. Sjarir en zijn kabinet hebben be loofd al hun krachten in te spannen en hebben de geallieerden reeds om hulp gevraagd. De details van deze hulp worden door een Britschen en Indonesischen staf uitgewerkt. De Nederlanders aldus de Britsche woordvoerder zijn tot dusverre nog niet bij dit speciale stafwerk betrokken, omdat hun toevoer door de staking der ha venarbeiders ln Australië ernstig is belemmerd. De voedselpositie is vooral critiek in Soerabaja, waar nog slechts voor vier weken voedsel is voor 400.000 menschen in het geallieer de gebied. Volgens A.F.P. is dit het gevolg van plundering der voedselvoorraden door de extre misten. Zuiver het transport van Neder- landsche troepen naar Indië is ook gesproken. Over het tijdstip is echter nog niets beslist. De Ne derlandsche troepen zullen wel voor politiediensten in door de Britten gezuiverde streken gebruikt wor den, doch niet aan de eigenlijke operaties deelnemen. Zij zullen deelnemen aan de be scherming van gezinnen binnen en buiten de kampen is een ba taljon Ned. Indische troepen ge vormd. Alle mannen, beneden de 50 jaar, die voordien tot het Ned. Indische leger behoorden, zijn ter keuring opgeroepen. Christison is gemachtigd zooveel Engelsche troepen voor de pacifi catie van Java te concentreeren als dit werelddeel hem tot zijn beschik, king kan stellen. Deze troepen moe ten o.m. helpen bij hefc evacueeren van minstens 20.000 Jappen uit Soerabaja en Semarang, die in han den zijn der extremisten, die wei geren hen te laten evacueeren. nper conferentie is ook een besluit genomen over de Ambonnee- sche troepen. Zij zullen naar Am- boina, Sabang, Banka en Billiton gaan. Slechts twee groepen blijven te Batavia, gedeeltelijk ter bewa king van een kamp van Ambon- neesche vrouwen. T\r. van Mook, terug in Batavia, verklaarde veel grootere mo gelijkheden te zien voor 'n nieuwe samenkomst van Nederlanders en Indonesiërs op korten termiin. Hij zal wellicht over enkele da gen naar Nederland vertrekken, indien de algemeenc toestand zulks toelaat. Van Mook sprak de geruchten, dat hij was teruggeroepen, tegen. De bedoeling van zijn bezoek is, de re geering een duidelijker beeld van den toestand te geven, mede i.v.m. de a.s. besprekingen met de Indo nesische leiders. In republlkeinsche kringen is men volgens ANP-Anela van moening, dat in het licht van de verklaring van den Britschen woordvoerder de kan sen op het succes van rechtstreeksche besprekingen met de Nederlanders niet zeer bemoedigend zijn Sjarir zal denkelijk vandaag een verklaring afleggen. Over den strijd op Java in het kort dit: Na de berichten, dat er in Bandoeng zware gevechten hadden plaats gevonden, kwam later do mededeeling, dat er overeenstemming was bereikt tusschen Sjarifoedin en de plaatselijke autoriteiten. In Bata via hebben kleine groepen Indonesiërs aanvallen gedaan in de havenwijken. Zij werden door Britsche troepen ver dreven.

de Stem | 1945 | | pagina 1