O EN IHUIS MUIJNCK n Zn. Die jeugd van tegenwoordig! Iavrpra cgnsvröens te SINGAPORE s Conferentie Aanvalsplan OP ONS LAND Nederland helpt Indië eeland GOES. ISES STERS N leuzen HET WAPEN Ijl van Mgr. Basten - Leiders der Ned. Unie voor Biji. Gerechtshof Mislukte aanslag op Gen. Christison beëindigt1 bestond reeds in Nov. '39 Hitler stelde inval eenige keeren uit Febr. '40 was alles in kannen en kruiken KLEEDING bereidverklaring XKXXX>0<K> goed. ie komt U 273—0 xx>ooooo<> aarvvangs\oo«v enst op ZJuid-. 378-o VBRIEK iiddelburg ermesje8 Izen bon. tit C1MERIEHAN» en worden tor de TELEF. 2201 ID ZIJN ODUCTEN c. a.s. taar den voet Vooruit be- tKSTRAAT 9. gyk. EKOMST" PEULVHUCH- I ER STHA NDEl» ITKRSE ZAAI- 536— Betaling op er waardoor omt aden. Granen 19. 995-0 vd ten en kinwo EUW NAMEN s i# Zaden TTM> editie voor de provincie zeeland pur westsinuei 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op tast van t Militair Gezag gedrukt op de persen v h Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem". D'r» i-teur: J. A. H. M. van SchIJndel: Hoofd redacteur: J. J H A Bruna; Alg zeeuwsch red.; W Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeccwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 336 ZATERDAG 8 DECEMBER 1M§ Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. K. Langenhorst: Mr Dr fi J .1 M. Mes; Mr O. B. l. de Rechter; Mr Or cj. M a v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag Abonn prijs bij voor- Ultbet.; 1 3 38 per kwart., p post 4.10 p week fblj niet-postbestelltnR) 1 0 28 Losse nos. 6 cent. Opvoedingsproblemen M ■pCHT EEN ONDERWERP om 'ns gezellig over te kankeren. Vooral als je zoo naar de zestig draait. En als je lil 't ietwat kortademig gezelschap bent van iemand die óók naar de zestig draait. En zeker vooral als je geen kin deren hebt, of kinderen die al lang groot zijn, zoodat je gerust kunt kankeren zonder je aangezicht te schenden. Die jeugd van tegenwoordig! Nee, dan in or en tijd'. Toen was er tenminste tucht! Wij waren belééfd in onzen tijd. We zouden het niet gewaagd hebben omen zoo voort De jeugd vormt een welkom on derwerp, als je over 't Militair Ge zag en over de textieldistributie eens een keer uitgepraat raakt. Maar dan wil ik de jeugd eens verdedigen. Dat komt, ik heb „Abraham nog niet gezien." Enik piag het wel zeggen: ik ga er dagelijks mee om, ja. niet met Abraham, maar met de jeugd. Entenslotteik heb ook nog wat koren te velde staan. Zouden we daarom samen niet eens kijken of er misschien wat goeds steekt in de jeugd? Of er misschien toch in de Jeugd goede krachten schuilen? Of misschien de jeugd toch niet zooveel slechter is als een tijd ge leden? Tk zal eens een paar meeningen in het midden brengen die een blijderen toon laten klinken in het sombere koor van de klachten. Misschien is dat goed voor mijn oudere ttjdgenooten. Misschien is het ook goed voor de jeugd zcif, die er toeh al zoo beu van is, altijd maar te moeten hoo- ren, en lezen (ja, ze lezen ook, meer dan vroeger;, dat ze niet deugt. Misschien, als jeugdige lezers mee neuzen in dit geschrijf, dat ze er door opgemonterd worden, en hoop krijgen, dat ze toch nog ergens voor deugen! Mijn eerste meening is, dat de Jeugd niet slechter is dan de oude ren. Mijn tweede meening is, dat, als er aan de j.ugd wat mankeert len dat zal wel, want noem eens iets op waar tegenwoordig niets aan mankeert), dat dit veelal de schuld ls van de ouderen. Mijn derde meening is, dat de jeugd behoefte heeft aan goede leiding en dat ze die lang niet al tijd krijgt. TVe jeugd is niet slechter dan de ouderen, beweer ik, en dat houd ik vol. Ik zal die balletjes die naar de Jeugd gegooid worden, eens mee helpen opnemen en teruggooien naar de ouderen. (De jeugd kan dat zelf moeilijk doen). „De jeugd is lui", zegt men. Ik vraag; Zijn de ouderen dan zoo ac tief tegenwoordig? Er wordt ge zegd, dat 't in den laatsten tijd wat beter wordt, met die ouderen, de kolenproductie neemt toe (de mi nister heeft het zelf gezegd) en de visscliers varen weer uit, en er zijn waarachtig al een naar boerderijen opgebouwd (hier en daar) en er zijn zelfs al een naar noodwoningen klaar (of nog niet. hoe zit dat ook weer?). Ja, hoe zit dnt ook weer, met die noodwoningen? En met die kolen? Zei de minister niet, dat hi1 ae kolen product Ie wilde opvoeren door rationalisatie en niet door zwaarder werk? Ais ik 't goed ver staan heb. zou het werk zelfs llch ter worden. En hebt u „ze" ook al eens zien „werken" aan de reparaties van weven en bruggen? Maar de jeugd is niet lui. De jeugd gaat naar school (als die school tenminste niet door „hard werkende" soldaten is bezet) en de jeugd begint al aardig den achter- stand in te halen. De jeugd komt dóór de kou op anderhalve klomn naar school, en heusch niet om zich te wannen, zooals ik wel eens gehoord heb. dat vilftig jaar ge leden gebeurde. En als de jeugd te op ,sch°o1 bedoel ik. dan al te dikwiils de schuld van moeder (neen, niet alleen van de moeders uit dien anderen stand) Ja, ik geef toe: 't valt voor moeder ook niet mee, heusch niet, maar geef dan de schuld niet aan het kind. Tie jeugd is niet ernstig" zegt men, „de jeugd wil dansen en naar de bioscoop gaan." Ik vraag: is de jeugd erger dan de ouderen? Ik zou ze niet graag den kost geven, de getrouwde mannen en vrouwen (of dames en hceren) op gevorderden leeftijd zelfs, die hun stijve ledematen een paar keer per week willen leeren wiegen en swingen op de maat van een zeer zonderling gekweel en gepiep. En de bioscoop! Als die exploitanten het alleen van de jeugd moesten krijgen, dan zou er wel hier en daar een plaatsje open komen. Ge brek aan ernst? Is dan ernst het eerste wat men van jeugd mag eischen? Mag men ernst eischen van 'n jeugd, die ziet, dat de ouderen voorgaan in licht zinnigheid. (Is dit woord te sterk? Eerlijk hoor!) Praat ik dat dan goed, dat dansen en dat bioscoop- loopen van de jeugd? Ik zal wel op passen: maar ik kaats alleen het balletje terug. En zoo moest ik nog meer bal letjes terugkaatsen. Dat balletje van de jeugd die baldadig zou zijn, omdat ze wel eens die eene ruit wil ingooien, die nog heel is in dat huis, dat overigens geheel „door geblazen" is (door ouderen, is 't niet?) Dat balletje van de Jeugd die onzedelijk is (de meisjes, wel te verst?an) omdat ze meeloopen met den eersten den besten vreem deling met een khakipak aan idat is toch ook een oudere, niet? hij zij dan mof of Canadees of Pool of Hollander). Dat balletje van de jeugd, die onbeleefd is, en ouderen onvriendelijk te woord staat of ze laat stikken. (Tusschen haakjes, hebt u ook wel rens ergens in een rij moeten staan voor een loket, waar zoo'n ambtenaar (een oudere) eerst op z'n gemak een sjekkie moest draalen, en toen een praatje moest maken met een collega, en toen nog een sjekkie moest draaien, en je toen alleen maar kwam zeg gen, dat je niet goed lezen kon, en dat je aan een ander loket moest zijn). Dat halletje van de jeugd, die met bonnen sjachert, en In 't zwart doet, enzoovoort, enzoovoort, maar ge kent het liedje al, lezer, de woor. den en de wijs. En daarom: IK houd vol: de jeugd is niet slechter dan de oude ren, die een voorbeeld moesten we zen. P. A. EGGERMONT A ANGER ADEN wordt by eml- gratieplannen eerst inlichtin gen te vragwi aan het departe ment van Sociale Zaken, den Haag. j^AAR „De Glderlander" meldt heeft de Groote Advies Gom miss "e van de Illegaliteit in haar jongste zitting het besluit geno men een aanklacht by het Bijzon der Gerechtshof in te dienen te gen de heeren prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. Linhorst Homan en mr. L. Eintho\»^n in hun kwali teit van leiders van de Neder- landsche Unie. TJIERBOVEN gL-ven wij een al- beelding van het wapen, dat Mgr. Jos. Baeten zal voeren. Op het schild, dat rood van kleur is, ziet men een gcyc.en zon. Daar onder zijn drie zilveren schuine kruisjes geplaatst. Op de bande rol is het devies „Aurora consur- gens" aangebracht Het mag niet verwonderen, dat cje stich.cr van de Maria-parochle te Ginneken, zijn veneering voor de H. Maagd ook in zijn wapen tot uitdrukking heeft willen bren gen. Zoo is de zon een symbolische aanduiding van O. L. Vrouw, zoo als de an ifoon, waaraan het sin- vies ontleend is, dat aangeeft: „Wie is zij, die daar op stijgit als de rijzende dageraad, schoon als de maan, uitgelezen als de zon, geducht als het leger in slagorde?" Door de drie schuine kruisjes wordt het land van Breda aange duid, waarover de zon haar stralen (A-rspreidt. Zooals de da geraad de duisternis van ten nacht verdrijft, zoo verdrjve Ma ria de machten van de tfulstem.s. De bedoeling van het geheel is uitdrukking te gnven aan de ver wachting van de komst van hei Rijk van Christus, wiens R'jk wordt gebracht door het Rijk van MaTia. t\E MINISTERS van Buitenland- sche zaken van Groot-Brtitan nië en der Ver. Stat»n en de volks commissaris voor Buiten'antóche zaken der Sovjets Unie zullen spoe dig büeen komen. In Semarang nieuwe aanvallen der extremisten verwacht. Geen Amerikanen naar Indie" V0leen TTIT HET FEIT, dat generaal Christison Singapore reeds heeft verlaten en in Batavia is teruggekomen, valt op te maken, dat de conferentie te Singapore al beëindigd is. Gen. Christison wenschte geen bijzonderheden mede te deelen over de besprekingen. Dr. van Mook zal nog een dag in Singa pore blijven. Een onaangenamen indruk maakt het, dat Christison bij zijn aan komst op het vliegveld te Batavia bijna het slachtoffer is geworden van een aanslag. Volgens een radio bericht uit Amerikaansche bron is er nl. een handgranaat naar hem geworpen. De aanslag mislukte echter. ..„ons een officieel communiqué zijn de resultaten van den ult- gevoerden luchtaanval op Ban doeng merkbaar. De Indonesiërs ontruimden het Zuidelijk deel. Bij na 500 vrouwen en kinderen, die verscheidene dagen zonder voedsel geweest waren, verlieten het Zui den van Bandoeng. Een kanon van de Indonesiërs vuurde op Ambarawa. Het is tot zwijgen gebracht door vliegtuigen, die ook gebouwen, waarin Indone siërs zich schuil hielden, bombar deerden. De Indonesiërs concentreeren zich ten N.W. van de stad. In Batavia blijft het rustig, be halve de actie van enkele scherp schutters. Er werden verschillende zuiveringsacties ondernomen, welke zes arrestanten opleverden, die met messen en speren gewapend waren. In Meester Corn "lis wordt nog steeds geschoten, doch er zijn geen slachtoffers gemeld. jfl^EURENBERG heeft weer in het teeken gestaan van den verraderlijken Duitschen inval in Nederland. Hoe intens infaam de heeren edelgermanen waren, blijkt wel hieruit, dat de volledige plannen voor den aanval op Nederland no- tabene reeds in November 1939 bestonden Op 7 November stelde Hitier den aanval voor „drie dagen" uit. Hit- Ier heeft den aanval daarna nog vele malen moeten uitstellen, tot Keitel op 9 Mei het bevel tot den aanval op den volgenden dag tee kende. Geheime instructies, gevonden in een Duitsch vliegtuig, dat 10 Mei 1940 in België neerstortte, hebben onthuld, dat de Duitschers toen van plan waren de neutraliteit van Ne derland, België en Luxemburg te Heden zon onder 16.28 uur maan onder 19 41 uur. Zondag zon op 8 36 uur en onder 16 27 uur maan on J2 24 uur eu on der 20 51 uur Maandag zon „p ,L "ur- maan on 33 53 uur Weersverwachting toi Zater- aaevond: Oostenwind met m*Tvre vorst. De onbeheerschte prijzen der Prijsbeheersching ,'t Heerlijk avondje" is er geweest! EU GING HEM EEN LICHT OP! Zóó zag Hess eruit, toen h|j in Neu renberg plotseling «eer zUn verstand terugkreeg. schenden. Het plan was door Bel gië en Luxemburg te trekken en dan met een gedeelte van dc f troe pen Nederland te veroveren. Uit het dagboek van bekl. JodI den vroegeren Duitschrn "chef van de legeroperaties, bleek, dat de Dnitschers reeds in Februari 1940 met hun plannen voor een inval in Nederland gereed wa ren. Jodls aanteekeningen van 1 Febr. 1940 bevatten nl. een notitie over een voorgenomen aanval met para chutisten op den Haag. Op 8 Mcl schreef Jodl in zyn dagboek: „De Duitsche inlichtingendienst heeft gerapporteerd, dat de Engelschen aan de Nederlanders toestemming bebbe-i gevraagd om binnen te ko men, maar dat de Nederlanders dit geweigerd hebben. Hitler heeft den tienden Mei bepaald als den dag voor den Inval en verder uitstel ge weigerd, omdat zijn intuïtie zich da--tegen verzette." De resident van Buitenzorg meld de de komst van 250 Indonesiërs uit Batavia. Hij verzocht militaire hulp om ongeregeldheden te voor komen, doch de toestand bleef rus tig tot nu toe. Een mobiele colonne versterkt door tanks vernielde een ammuni- tie-opslagplaats te Wonotjolotan ten Z. van Soerabaja. De geheele streek is gezuiverd door tanks. Een Britsche patrouille die den spoor weg bij Kendangan ten W. van Soe rabaja verkende, wordt met 6 zijner manschappen vermist. In Semarang verwacht men elk oogenblik nieuwe aanvallen door de extremisten. R.A.F.-piloten hebben vrouwen en kinderen ge- evacueerd. Oorlogsschepen kruisen voor de haven. De berichten die melding maak ten van het sturen van Amerikaan sche troepen of onderdeelen van de Amerikaansche vloot door Amerika naar Indië. blijken eiken grond te missen. Wel waren 2 Amerikaan sche generaals voor een verblijf van eenige uren in Batavia aanwezig op weg naar hun standplaatsen in den Pacific. londmr Bon voor kousen en sokken. "pve Directeur van het Centr. Distri butiekantoor te Vught deelt mede dat met ingang van 10 Dec. boven- en onderkleeding verkrijgbaar zal zijn, zonder dat voor het koopen daar van een bereidverklaring vereischt is. Wanneer een aanvraag om boven- of onderkleeding toegestaan wordt, zal de distributiedienst de benoodigde punten afgeven, waarop de aange vraagde artikelen rechtstreeks bij den handel kunnen worden gekocht. Eeu bereidverklaring is thans nog slechts noodig bij aanvrage om huishoud- en woninginrichtingsartikelen, truien, e. d. bedrijfs- en vakkleeding. Met ingang van 10 Dec. is op den letterbon A der textielkaart VA 510 benevens vier der reeds aangewezen bonnen 1 t.m. 15 dezer kaart een paar kousen of sokken verkrijgbaar, (de z.g. standaard kousen zijn verkrijgbaar op den letterbon A zonder inlevering van genummerde bonnen). 605~oo /"Officieel wordt thans uit den w Haag bevestigd, dat de verschil lende artikelen, waarvan wij, op gezag van de Maasbode in ons blad van 5 Dec. melding maakten zon der vergunning te verkrijgen zijn en wel met ingang van 10 Dec. a.s. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar. Indien de goederen echter in voor raad zijn mogen ze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van verschillende dezer artikelen is ook de punten waardeering ver laagd. Kunstzijden regenmantels, -capers en -jassen zullen verkrijg baar zijn tegen 12 punten; kunstzij den kinderondergoed (3-15 jaar) te gen 4 punten per artikel; kunst zijden naaigaren tegen 2 p. per 500 yards; Amerikaansche jongens pakjes in de Amerikaansche maten 5 t.m. 8 tegen 8 punten per pakje. Belangrijke gift van het Prinselijk paar. I ILIGT in het voornemen van het Prinselijk paar bin nenkort een belangrijke bijdrage voor de hulp in Indië beschikbaar te stellen. In het kader van de actie „Ne derland helpt Indië" heeft Prinses Juliana gisteravond een radiorede gehouden, waarin zjj aller huip in riep om de actie tot een succes te maken en het lijden van onze land- genooten in Indië gezamenlijk te lenigen. Na haar spraken oud-mi- niste- Weiter, namens het comité N. H. I. en dhr. Ketwich Verschuur dir.-gen. van het Roode Krui»,

de Stem | 1945 | | pagina 1