5ER- 'AGENS iEDIENDE vangen necht, SJARIR WARS VAN GEWELD OMA Duitschland 0M0NZET0EK0MSTI f enN-V-V- °t s, groote >artij en het evenwicht in Europa IT IVEKOT De terroristen zijn hem echter de baas Sjarifoedin zond tevergeefs boodschappers uit Bevin hoopt op Soekarno Wapensmokkel ontdekt MAAS-GREBBELINIE Duitschlands eerste doel HACHA WERD MURW GEBLAFT BLOKZIJLS DOODVONNIS VERKIEZINGEH VASTGESTELD Beier Bier lOO del 272—0 nai Algemeene gedeelte be en Donderdag eelte aangaat, 1946. Aan- -elschen en CENTRAAL ND 8 E X A ME N ENHAGE. >er briefkaart us. 200—00 >00000000 ZAAK wenst. Voor Ook trouwens, een geweldige editie voor de provincie zeeland p ,r vvestslngel 75. Goes; Dubbele poor! 8. Hulst Deze courant wordt op last van t Militair Gezag Hm at or. de persen w h Dagblad van Noord- gedrukt op de persen Brabant en Zeeland. Uitg „Stichting De Stem urtrteur: J. A. H. M. van Sehtjndel: Hoofd- i redacteur: J. 3 H A Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen. Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 334 DONDERDAG DECEMBER 1345 Comm v. Toezicht: C. J. Hootegem; A. M. Langenhorst: Mr Or A- 3 J M. Mes: Mr 9. B L. de Rechter: Mr Or C. J. M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor- uitbet.: 3.38 per kwart., p. post t 4.10. p. week (blj nt«t-postbestelllng) f 0.26. Louse nos. 6 cent. Hulst, voor- Kloosterzande ingesteld door Incie, terzake Waterschappen telt mede, dat liveringsbesfuifc Ung verzekerd Z. VI, woon- •oorzitter der insdag 18 De- 263-0 or-oorlogsche ;waliteil bin- }US GRATIS. 206-OO TILBURG mswaarde en lige handeling. j. elenbaas 124—o GOES ■er leiding va» ij die slech's practisohe eii spreken. Hej ehele cursu5 FE Am sterdam-A- VITE ZIJN de wintermaand nengetreden en de geallieerde autoriteiten, die Duitschland be sturen, zijn vol bezorgdheid en spanning over de vraag, hoe het daar zal loopen bij de totale mate- rieele en geestelijke ontreddering, welke er heerscht. Zoowel Ame rikanen als Britten en Russen zeggen nu, dat het hard noodig Is een eenvormig beleid te voeren ten aanzien ven allerlei openbare dien sten, zooals spoorwegen en poste- rijen, waardoor tevens weer het denkbeeld van het ééne, centraal regeerde Duitschland voedsel krijgt. Dit laatste is het echter, waartegen de Franschen onder Degaulle zich scherp verzetten. Zij zeggen; De Russen hebben Duitschland in het Oosten sterk mogen amputeeren, ongeacht de ernstige economische gevolgen, onder het motief, dat hun veiligheid eens-en-voor-al ge- i waarborgd moet zijn. Maar wij, die in driekwart eeuw tyds drie Duit- sche invasies hebben moeten be leven. mogen nu toch ook wel vei ligheidswaarborgen verlangen en daartoe is de eeftige mogelijkheid het scheppen van een zelfstandigen Rijnlandschen staat en de inter nationalisatie van 't Ruhrgebied. Als men de Duitschers weer lekker maakt met een eenheidsryk, dan komt de Groot-Duitscke droom vroeger of later toch weer tot leven. T\it Fransche standpunt is logisch en klaar. Geen maatregel mag natuurlijk onbeproefd blijven, om den dooi door honger en ontbering van de Duitschers te weren. Wraak blijft altijd onchristelijk. Tijdelijke coördinatiemaatregelen kunnen daarvoor noodig zijn. Doch we gelooven met de Fran schen, dat men den Duitschers niet meer de hoop moet geven op de opstanding van het Bismarekiaan- sche Rijk. Ook voor ons land is dat van enorm belang. We hebben eenmaal de klauwen van den Pruisischen adelaar gevoeld. We hebben ons i verzet met alle middelen en dat 1 verzet is zeker een der oorzaken ge I weest, waardoor de Groot-Duitsche misdaad verijdeld werd. We kunnen er echter zeker van zjjn, dat de heeren Pan-Germanisten dit niet zyn vergeten en dat ze het ons be taald zouden trachten te zetten, als ze er de kans weer toe kregen. Dat is ook een der redenen, waar om wij met Frankrijk op de bres moeten staan tegen de heropstan ding van het eene Duitschland. Vandaar ook de propaganda van het Genootschap ..Neerlands Toe komst", voor het scheppen van een afzonderlijken staat in Noord- West-Duitschland, een staat, die op den duur met Nederland en België tot een Statenbond zou kunnen uitgroeien en een factor van be- teekenis zou worden bij het schep pen van een nieuw Europeesch evenwicht. /")ok cultureele motieven pleiten daarvoor, zoo betoogt Dr. P. v d. Kooy in een brochure „De cul tureele verwantschap van Noord- West-Duitschland met de Neder landen", (uitgave N.V. Boekdruk kerij ..Helmond" te Helmond),. En hij gaat achtereenvolgens na, hoe voor zeer breede lagen van de bevolking van Noord-Duitschland het Hoogduitsch nog steeds een vreemde taal is; hoe de kerstening van de Nedersaksen geschiedde door de Nederfranken; hoe in de Mid deleeuwen van Vlaanderen en Hol land uit tal van landbouwkolonies werden gesticht in Westfalen en verderop; hoe onze beschaving ge stadig van het Westen naar het Oosten werd gebracht door bemid deling van de Hanze; hoe de Ne- derlandsche mystieke en ascetische school grooten invloed hebben uit geoefend in het Nederfrankische en Nedersaksische gebied; hoe het Christelijk Humanisme, dat zich in de tweede helft van de 15e eeuw van uit de Nedersaksische Nederlanden en Westfalen over de Duitsche lan_ .en verbreidde, in wezen van Ne der landschen oorsprong was* hoe Nederduitschland op kunstgebied onder den invloed van de Neder landen kwam te staan enz. Daar naast kan natuurlijk niet ontkend worden, dat de geheele bevolking van Duitschland, ook die van ons Oostelijk stamgebied, ten deele ver. pruist is. Zij heeft goeddeels ver leerd critisch te denken en de waarheid van een klaarblijkelyken leugen te onderscheiden. De pro paganda voor de Groot-Duitsche gedachte heeft wortel geschoten. Zij is min of meer verruwd, heeft een slaafschen eerbied voor macht en geweld. Maar Dr. v. d. Kooy acht het psychologisch ondenkbaar, dat een beschaving van meer dan duizend jaar in minder dan een eeuw bij geheel een volk te loor zou zyn gegaan. Hij gelooft dan ook vast, dat wij er op den duur in zouden kunnen slagen de bevol king van N. W. Duitschland weer binnen onzen beschavingskring bin nen te voeren en aldus voor de West-Europeesche beschaving te redden. Dit zal echter niet mogelijk zijn, als men de Bismarckiaansche, Wilhelmische en Hitleriaansce idee van de Duitsche eenheid niet grondig sloopt. Daarbij zullen zeker ook bepaal de annexatiemogelijkheden beke ken moeten worden als eenig doel matig middel voor een behoorlijke schadeloosstelling. Een politiek van heroriënteering van West-Duitsch land sluit er volkomen bij aan. Er gaan nu al stemmen op in Duitsch land, die ervoor pleiten zij aan zij met de Sovjets te gaan staan, die immers in 1917 door den afzonder lijken vrede het Duitsche Rijk ter- wille waren, die in 1939 Hitler in de gelegenheid stelden Polen aan te vallen. Voor de Berlijnsche radio onder Russisch toezicht is .dit door een Duitsch communist als een be wijs voor de onmetelijke vriend schap van de Sovjet-Unie voor het Duitsche volk in allen ernst aange haald. Een reden te meer, om daar tegenover te stellen een grootsche politiek van heroriënteering van West Europa ten bate van onze eigen toekomst niet alleen, maar omwille van den vrede en het evenwicht in geheel ons werelddeél. Na 't vakvereenigings- CONGRES in Parijs heeft het N.V.V. zich in besprekin gen over een mogelijke fusie met de Eenheidsvakcentrale begeven. Die besprekingen le ken nogal te vlotten, doch nu is er een kink in den kabel gekomen. In strijd met de af spraak heeft de voorzitter der E.V.C. in een openbare ver gadering te Rotterdam mede- deelingen over die bespreking gedaan. „Over de voorwaar den voor een fusie", zoo zei hij, zal niet in de conferentie kamer tusschen Kupers en mij, maar door de arbeiders in de bedrijven beslist worden". Hier ligt de demagogie dik op, zegt het N.V.V., want er was alreeds overeengekomen, dat het resultaat van een eventu- eele fusie in alle instanties binnen den kring van de vak beweging zou worden bespro ken. De E.V.C. zegt nu op haar beurt, dat het opschorten der besprekingen haar ten zeerste bevreemd, en dat er „op zeer lichtzinnige wijze" wordt om gesprongen met de zoo drin gend noodzakelijke eenheid. Ze oppert de mogelijkheid, dat het N.V.V. er alleen maar een propaganda-stunt in ziet. Toch wil ze wel verder aanpappen met Kupers. Wat ons nog altijd ten zeerste bevreemdt is, dat een man als Kupers zich gewaagd heeft aan zulke fusie-besprekingen. Hij weet toch wat de achtergrond van de E.V.C. is, de bevorde ring van een stelsel, dat de vak vereeniging slechts als staats- instrument kent. O 0<><XK>0<K><X>0C<><>0<>00<X><><> IN BANDOENG is nog steeds geen wapenstilstand gesloten. Een versterkte stelling werd door de extremisten na een Britsclie artilleriebeschieting ontruimd. Men ontdekte er „booby traps", wapens, munitie en een radio zender. Over den strijd in Soerabaja ver scheen inmiddels een officieel rap port, waarin wordt beschreven, dat op 27 October Moestopo, de com mandant der Indonesiërs, Soeraba ja in het geheim verliet, waarop den volgenden dag een zorgvuldig georganiseerde aanval op de Britsch Indiërs werd ondernomen. Onder steund door tanks en pantserwa gens vielen 20.000 getrainde en be wapende Indonesische soldaten en 120.000 man In ongeorganiserde benden, gewapend met geweren, zwaarden, vergiftigde speeren, stok ken en krissen de Britsche strijd krachten aan. Mocht er al twijfel hebben kunnen bestaan, over de initiatiefnemers tot den strijd, dan maakt dit rapport aan allen twij fel een einde. TAe politieke zijde van het Indo- nesische vraagstuk blijft ove rigens nog het sterkst de aandacht boeien. Sjarir blijkt op de reeds eerder gemelde persconferentie zich zoo te hebben uitgelaten, dat men geneigd is hem van vooroordeelen vrij te pleiten. Hij zei althans te L in bewaringskamp te Schoorl TN het bewaringskamp te Schoorl werd een meisje gepakt, dat op valsche papieren was binnengeko men. Tijdens haar verhoor bekende zij zich aan wapensmokkel schul dig gemaakt te hebben. Woensdag ochtend deden daarop 400 gezags- troepen en maréchaussees een in val. Alle 1095 gedetineerden werden gefouilleerd en naar Hoorn over gebracht. Het geheele personeel werd onmiddellijk vervangen door een meegekomen voltalligen bewa- kings. en bedieningsstaf. In verband met deze smokkel- affaire zijn in de hoofdstad reeds j 4 man gearresteerd. TN SEPTEMBER 1939 verzekerden de Duitsche gezanten in den Haag en Brussel plechtig, dat Nederlands en België's neutraliteit zou wor den geëerbiedigd. Een maand later, op 9 October( gaf Hitier de order uit tot voortzetting van den oorlog, met opdracht voorbereidingen te treffen voor een offensief op de noordflank van het Westelijk front, dwars door Nederland, België en Luxemburg. Aldus vertelde de Britsche openbare aanklager te Neurenberg en hij ontleende deze gegevens aan officieele documenten. f"*ver den toen voorgenomen aan- val op Nederland, beloofde de aanklager nog een document over te leggen, dat afkomstig is van Keitel. Diens orders spraken van de bezetting van een Maas-Grebbe- linie in den eersten stoot. Of die bezetting verder zou worden uit gebreid, zou afhangen van de mili tair politieke houding van de Ne derlanders en het effect van de waterlinie. Hij stelde echter voor op, dat zooveel mogelijk Neder- landsch gebied genomen moest wor den. Hoezeer het Hitier om de vero- I ver*-Tig van de macht in Europa en Zijn verzoek om cassatie I bëVSStiCfd werd vetwovpen Heden Zon onder 16.29 uur Maan onder 17.46 uur. Vrijdag Zon op 8.34 uur. Maan op 11.02 uur. Weersveiwachting; Noor den wind met wisselende bewol king en nog een-'ge buien, in het bijzonder in de kuststrook, legen den avond zal den wind «nemen en wordt het helder. V rp koud weer. TVE BIJZONDERE RAAD van cassatie heeft Woensdagmor gen het eerste definitieve dood vonnis uitgesproken. Max Blokzijls verzoek om cassa tie die beschuldigd is van het voort gezet misdrijf van het opzettelijk in tijd van oorlog aan den vijand hulp verleenen, door het Bjjz. Ge- rechtshoft ter dood veroordeeld, werd door den raad verworpen. Bjj het vonnis was tevens bepaald dat Max Blokzijl vervallen wordt verklaard van de hem verleende orde van Oranje Nassau en van het eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen. Max Blokzijl toonde geen ont roering. De Block van Scheltinga, oud burgemeester van Wassenaar, werd tot 20 jaar veroordeeld. Het Bijz. Gerechtshof had hem tot levenslang veroordeeld. In zijn uitspraken heeft de Bijz. Raad van cassatie zich tevens er over uitgesproken, dat de regeering bevoegd was de door de bijzondere or—'andigheden geboden maatrege. I kondiging van de besluiten niet op normale wijze heeft plaats gehad, dit geen onoverkomelijk bezwaar oplevert voor de rechtsgeldigheid van een norm. Uit een en ander moet dus geconcludeerd worden, dat de Raad van Cassatie een ver weer tegen de rechtsgeldigheid van het doodvonnis verwerpt. TAE VERKIEZINGEN voor de Tweede Kamer en voor de Pro vinciale Staten zullen op denzelf den dag gehouden worden. Ook de candldaatstelling voor beide colleges zal op denzelfden dag geschieden en wel op den 2en Dins dag van April '46. Binnen 45 dagen zullen daarna de verkiezingen vol gen. Ook is 'n datum vastgesteld voor de cand. stelling van leden voor de gemeenteraad en wel den 2en Dinsdag van Juni 1946 OO0OO00OOOOOOOOO0OOOOO O 0 Hitler wilde de neu- tralen de een na den ander „liquideeren" onder het mom van een vreedzame opera" tie; in werkelijkheid om Duitschlands ver- 5 overingsplannen te O kunnen verzenlijken. i0ooogoog00oooooooogo©e Binnenkort zal hieromtrent bij 'en van wetgevenden aard bij K B. de Tweede Kamer een wetsontwerp te treffen, en dat, alhoewel de af-word n ingediend. dus om strijd te doen was, toonde de aanklager aan door een citaat van Hitier: „in het algemeen ge sproken is het beste, dat de neu tralen de een na den ander geli quideerd worden". Niets kon de Führer en zijn kliek tegenhouden In zijn plannen, de interventie van den Paus, de bood schap van Roosevelt, het aanbod van Chamberlain waren tevergeefs en vat het ergste was, steeds be weerden de heeren schijnheilig, dat zij geen oorlog wenschten, noch met Denemarken en Noorwegen, voor welke landen de invasieplan nen al lang gereed lagen, mitsga ders de motieven, die de propagan da moest gebruiken, noch met welk ander land ook. Slechts was er eenige aarzeling welk land het eerst aangevallen moest worden: Neder land of Noorwegen. De weersge steldheid gaf den doorslag. Op 9 April werd Noorwegen aangepakt, voor welk land men de staatsgreep had uitgedacht om Quisling aan de macht te helpen. Officieel om Noorwegen te beseher men, in feite, zoo staat er in Hit- Iers geheime order letterlijk om de reden, die opgesloten ligt in zijn opdracht; „wij zullen ons uiterste best doen de operaties te doen voorkomen als een vreedzame ope ratie", maar in 'te'ijkheid „om onze ertsbasis in .eden te bevei ligen en de vloot en de luchtmacht een breeder uitgangspunt te geven voor den strijd tegen Engeland". Belangwekkende (bijzonderheden kwamen overigens aan het licht terzake de voorgenomen invasie in Engeland op 16 Juli 1940 gaf Hit- Ier de opdracht daartoe. In het aanvaarden, dat het „interview van minister Logemann misschien niet bedoeld is op de wijze waarin het was uitgedrukt". Hij verklaarde voorts twee afgezanten naar Ban doeng te hebben gezonden. Sjarifoedin, die eveneens ter conferentie aan. wezig was, deel de mee, dat hij na het neerschie i T 77!/ \8Cv7j ten van het Brit sche Dakota- vliegtuig bij Be. kasi een bood schapper had ge zonden om de gevangen geno men bemanning vrij te laten. De Sjarifoedin. man was nog niet teruggekeerd, maar zijn bood schap was te laat gekomen. Ook zou hü een officier naar Bandoeng en Soerabaja hebben gezonden om de extremisten te beïnvloeden, tot nu toe echter zonder resultaat. Men zou er uit willen afleiden, dat het Indonesische „kabinet" met goeden wil bezield is, maar tegen de extremisten vooralsnog niet op kan. Dit klopt ook met een verkla ring van Bevin in het Britsche La gerhuis, waar hij zei, dat de extre misten geen neiging vertoonen hun terroristische activiteit te staken. maar te hopen, dat het man daat, dat de Con "pntie aan ir. Soekarno zal ge ven, het moge lijk zal maken, de besprekingen tusschen de Ne- derlandsche en Indonesische lei ders te hervat ten. Al bij al zal de te Singapore te houden confe rentie wellicht eenige klaarheid brengen in de situatie welke zoet jesaan is ontstaan, een klaarheid die er stellig toe kan bijdragen de Indonesiërs tot hernieuwde bespre kingen te brengen. Een eere"saluut. Lady Louis Mountbatten, heeft na een reis door Z.O.-Azië mede gedeeld in de allereerste plaats ge troffen te zijn geweest door het hoogstaande moreel van zoowel mannen als vrouwen in gevangen- scha.zelfs in de slechtste gebie den en ondanks ongelooflijk licha melijk en moreel lijden. Zij was ten zeerste onder den indruk van de groote mate van discipline, vooral onder de Nederlandsche vrouwen, waarvan er velen aan de vreese- lijkste en ongelooflijkste omstandig hedee waren overgeleverd. Wij maken van dit oordeel gewag als van een eere-saluut aan onze landgenooten in Indië, die ondanks alles het hoofd boven water heb ben weten te houden. Soekarno. hooger PRIJS TXE BROUWERIJEN brengen thans weer bier in den handel met een hooger gehalte, waardoor het hier bijna op voor-oorlogsche kwaliteit wordt gebracht. De volgende prijzen per flesch zijn vastgesteld: voor lager bier flesschen van 30 cl. 45 cl. f 0.20- f 0.27. tusschen bier; 30 cl. 45 cl. f 0.22 -f 0.30, voor zwaar bier 30 cl. 45 cl. f 0.24- f 0.33, voor stout; 30 cl. 45 cl: f 0.23-f 0.36. najaaT was Duitschland echter volgens aanteekeningen van Rae- der niet langer meester in de lucht boven het Kanaal en was daarom genoodzaakt de invasie op te geven en zich naar het oosten te wenden. TAe zitting bracht overigens nog licht, over den aanval op Tsjecho-Slowakije. President, Hacha werd tijdens zijn bezoek aan Ber lijn murw gemaakt. In de Rijks kanselarij werden de Tsjechen aan geblaft door Hitler, Goering, von Ribbentrop en Keitel. Onder den druk der bedreigingen, teekende Hacha, die zoozeer was aangepakt, dat Hitiers lijfarts hem behande len moest.

de Stem | 1945 | | pagina 1