De provinciale Stad en De electriciteits- voorziening 'PERFECT Vooruitzichten niet ongunstig „Behouden schoonheid". Schilderijen uit Rijkshezit te Middelburg TEXTIEL OP PUrtTEM Kousen on sokken spoedig verweckt VERDWIJNENDE RIJKSBUREAUX in ZEG Uw winkelier MAATKLEEDING 'Gr u w I^U HET HERSTEL der provin- ciale vloot langzaam maar ze ker zoover is gevorderd, dat weer auto's kunnen worden vervoerd, krijgt het probleem der aanlegplaat sen meer actualiteit. In Breskens en Vlissingen waren de moeilijkhe den het minst groot en daar wa ren de nood-aanlegplaatsen dan ook het eerst in gebruik, en voldoen goed. Tusschen die plaatsen is reeds een geanimeerd autovervoer van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook in Kruinlngen en Perkpolder zijn reserve-aanlegplaatsen gereed ge komen. In de eerstgenoemde haven is evenwel een schip met grindla- ding tot zinken gebracht, zoodat zij by laag water slechts voor sche pen met geringen diepgang toegan kelijk is. Het wachten is op een bergingsvaartuig met zuiginstalla- tie, want de lading moet er eerst uitgezogen worden voor men het schip kan lichten. Deze Installatie wordt binnenkort verwacht. Het zelfde probleem, gebrek aan ber gingsmateriaal van voldoende ca paciteit, doet zich voor bij het vrij maken van de haven van Katsche Veer. Binnen zeer afzienbaren tijd (vermoedelijk nog in de eerste helft van deze maand) komt de „Konin- ging Wilhelmina" (die voorheen 'n dienst Middelburg-Rotterdam voer) gereed. Dit schip is bestemd voor de lijn Katsche Veer-Zierikzee en het zal in Schouwen ongetwijfeld met gejuich worden begroet. Maar in de haven van Katsche Veer ligt de „Albatros", naar men aanneemt vol met zand. De pogingen om dit schip te lichten met de beschikbare middelen, die tezamen een capaci teit van 200 ton hebben, zijn mis lukt. Ook hier is dus wachten ge boden en moet men voorloopig nog met de motorboot „Prinses Irene" genoegen nemen. De herstelwerken. TNTUSSCHEN verloopt het herstel A van de motorferryboot „Konin gin Wilhelmina" naai- wensch: naar het zich laat aanzien zal dit schip in het vroege voorjaar de lijn Perk. poIder-Kruiningen kunnen gaan be varen. Er wordt rekening mee ge houden, dat het geruimen tijd ach tereen in de vaart moet kunnen blijven. De reparatie van de zuster schepen van de .Koningin Emma", nl. de „Prins Willem I" en „Ooster- Schelde" is nu ook begonnen. Zij zullen beide ongeveer 6 meter wor den verlengd, terwijl vermoedelijk de 2e klasse kajuit zal vervallen, alles ten behoeve van een grootere dekruimte voor autovervoer. Er wordt op gerekend, dat zij in het begin van den zomer gereed zijn, zoodat voor elk der veren Vlissin- gen-Breskens, Terneuzen-Hoede- TIE GROOTE GEBEURTENIS van dit seizoen wordt onge twijfeld de tentoonstelling van oude schilderkunst, welke onder den sprekenden naam „Behouden Schoonheid" in de maanden De cember en Januari te Middelburg gehouden wordt. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen stelt zich op het standpunt, dat de schatten onzer rijke musea niet uitsluitend in de centra des lands behooren tentoongesteld ie worden, maar dat ook de provin cie" van de schoonheid der oude, gespaard gebleven, werken moet kunnen genieten. Na de exposities te Maastricht, Heerlen en 's-Her togenbosch komt thans Middelburg aa-n de beurt,. In he, volle vertrou wen, dat de Zeeuwen de geste van Zijne Excellentie op de juiste waar de zullen schatten belastte het be stuur der Zeeuwsche Volksuniver siteit zich met het organiseeren der tentoonstelling. In de zalen van 't museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat zijn behuizing aan de Wage- naarstraat met groote liberaliteit ter beschikking stelde, is men al druk aan het werk om de oude kunstwerken een waardige ont vangst te bereiden. De hoofddirec teur van he. Rijksmuseum. Jhr. D. C. Roëll. komt binnenkort met eenige zijner medewerkers naar Middelburg om de tentoonstelling in te richten. Op 15 December zal de Minister van O., K. en W„ Prof. Mr. Dr, G. van der Leeuw, de openingsrede uitspreken. En als dan de poorten voor het publiek ontsloten worden, dan zullen ontelbare Zeeuwen door hun bezoek hun dankbaarheid too nen voor dit grootsche gebaar: de eerste tentoonstelling van schilde rijen uit rijksbezit in Zeeland. kensker, Kruiningen-Perkpolder en Zierikzee-Katsche Veer een schip der eigen vloot beschikbaar zal zijn De gehuurde schepen, die vrijwel geen van alle voldoen aan de eischen die gesteld moeten worden, kunnen dan in reserve blijven. Nog steeds liggen er in of bij de buitenhaven te Vlissingen drie wrakken, nl. van de motorferrybooten „Prinses Ju liana", „Prins Hendrik" en bouw- nummer 215. Men streeft er naar, deze zoo spoedig mogelijk te doen lichten en te herstellen c.q. af te bouwen. Dan zal de „Wilhelmina" niet het eenige schip met koplading zijn zulke schenen zijn voor een vlot en gemakkelijk laden en los sen der autolading een eerste eisch. Een gunstig teeken. MET AL zijn de vooruitzich ten niet ongunstig. Er is een ander gunstig teeken: de staking van de bemoeiingen van de stoom bootdiensten met het verkeer op het Westelijk deel van Walcheren. De dienst Biggekerke-Valkenisse hield het 't langst vol. Nu is ook daar het water zoover verdwenen, dat het bootverkeer onmogelijk werd Souburg-Ritthem-Nieuwland is de eenige waterverbinding-overland op het geheele eiland. Het gaat goed zoo! AL. TIET textielvergunningsstelsel zal binnenkort worden afgeschaft, meldden wij gisteren. De Msb. wist denzelfden dag te vertellen, dat spoedig zonder vergunning, maar op de punten van de textielkaart ge kocht kunnen worden: bedjasjes, blouses voor dames, meisjes en jon gens, overkleeding voor kinderen van 0-3 jaar, gebreide vesten, pull overs, slipovers en truien voor da mes, heeren, meisjes en jongens, onderblouses, onderkleeding voor kinderen van 0-1 jaar, onderklee ding van kunstzijde voor kinderen van 1-15 jaar, overhemden met vas ten boord, pantalons voor heeren en jongens van 3 jaar en ouder, peignoirs, regenmantels en regen jassen van kunstzijde, rokken voor dames en meisjes van 3 jaar en ouder. Groote stukken, zooals jas sen, mantels en costuums zouden voorloopig nog aan vergunning ge bonden blijven. Binnenkort zou bo vendien nog een bon worden aan gewezen worden voor kousen en sokken. LEDEN der Christ. Hist. Unie, meest bekende persoonlijkhe den in den lande hebben zich tot het hoofdbestuur gewend om de voorgenomen federatieve samen werking met de A. R. te verwerpen. Als bezwaren tegen de samenwer- kir. noemen zij o m. de A.R. op vatting inzake de radio, voorts het sociaal economisch beleid en het Ned.-Ind. vraagstuk. TIE BEURS zal zeer binnenkort weer worden geopend, voorloo pig alleen voor binnenlandsche obli gaties en pandbrieven. (TA Q00 DUIVEN znhen uit En- geland worden aange voerd om de verliezen, die Neder land op dit gebied heeft geleden te compenseeren. De eerste 2000 zijn thans aangekomen. De Federatie van postduivenbond is met de dis tributie belast. pATER HARAPI O.F.M. die deel uitmaakte van den Albanee- schen regentschapsraad, is volgens „Presse Catholique" gefusilleerd. vyEEST ZUINIG met licht. In de eerste week van deze maand mag men 4.5, in de 2de eveneens 4.5 en in de 3e en 4de week elk 4.4 KWU worden ge bruikt. pRINS KAREL Johan van Zweden zal een morganatisch huwelijk sluiten en trouwen met de journa liste, mevr. Kerstin Wijkmach, een Zweedsche. De prins deed afstand van zijn koninklijke rechten en zal in zaken gaan. TIE CENTRALE filmkeuringscom. missie is Dinsdag te Den Haag geïnstalleerd. Haar doel is bescher ming der goede zeden, handhaving der openbare orde en de jeugd te bewaren voor dikwijls schadelijke invloeden van filmvoorstellingen. m pGYPTE onderhandelt met En- geland over de vorming van een Egyptische vloot. Zij zal bestaan uit kleinere vaartuigen voor de kustwacht. Vakgroepen zouden hun taak overnemen ¥^R GAAT een stellig gerucht, dat de opheffing van tal van RUksbureaux voor de deur staat. Hun taak zou aan de vakgroepen worden overgelaten. Men beoogt daarmee grootere efficiency en afvloeiing van overtoiling en on bekwaam personeel enz. Velen zullen verheugd zijn, zoo dit gerucht op waarheid berust, al is de hoognoodige reorganisatie der vakgrospen nog niet voltooid. Het ls een stap in de goede rich ting, van het staatskapltalisme af, dat ons economisch leven en den wederopbouw dreigde te verstik ken onder papier en onbekwaam- heida We moeten ongetwijfeld een geleide economie behouden, doch zoodanig, dat het zelf-doen der be drijfsgroepen tot zijn volle recht komt onder controle der Over heid. Op die wijze slechts kan men de bekwaamheden en de prik kels van het particulier initiatief tot hun recht doen komen binnen het raam van den dienst aan het algemeen welzijn en den nationa- len wederopbouw. Zóó slechts los de gelukkige syn these van vrijheid en gebonden heid mogelijk. Als de toestand van heden met zijn duizend ergernissen voort duurt, wordt slechts koren gedra gen op de molen van het oude liberalisme, dat ook nog zijn re presentanten heeft, die de gerecht vaardigde klachten aangrijpen om te trachten alle overheidsbemoeie nis voor ongewenscht en ongezond te verklaren. Aanval op Nederland werd uitgesteld. Vervolg var pag. 1. de, aanvalsoorlogen als positief mis dadig werden beschouwd. Het gaat ter zitting dus niet over beschuldi gingen achteraf, verweerde de aan klager zich tegen gemaakte opwer pingen, maar tegen schendingen van het bepaalde op de Haagsche conventie van 1899 en 1907, op de Pan-Amerikaansche conferentie van Februari 1926 en op een door den Volkenbond in Sept. 1927 aangeno men resolutie, welke zoo een oorlog een „internationalen misdaad" noemde. Als men wil aanvoeren, dat de beschuldigden slechts Hitiers be velen zouden hebben uitgevoerd, hebben zy in elk geval door hun steun Hitler in zyn machtspositie gebracht. Deze individueeel en collectieve (staats) verantwoorde- lükheid vooj- internationale gedra gingen vormden een der belang- rykste deelen van het besprokene. Het gaf uiting aan het groeiend aëuw internationaal rechtsbewust zyn, dat het oorlogvoeren met im perialistische bedoelingen strafbadr stelt, evenzeer als degenen, die aan zulk een opzet medewerken. Aan het hoofdstuk, dat aan het westen gewijd was, was nog voor afgegaan een gedeelte van de Amerikaanschen aanklacht inzake den aanval op Tsjecho-Slowakije. Alderman brach, aan het licht, wat zich achter dé schermen der Duitsche eomedie van München in werkeiykheid afspeelde, toen de wereld nog zoo naief was te ver trouwen in de schynbaar vredelie vende taal der Duitsche leiders te stellen. Het agressieplan liep als een uurwerk tot in de fijnste on derdeden uitgewerkt. Klassiek zal eens het document worden ge noemd, waarin tabelsgewijs alle mogelijke schendingen van het vol kenrecht welke Duitschland waar schijnlijk zou plegen, waren opge steld. Alderman riep de sfeer op van den zomer van 1938 toen de vre desgezinde wereld de angst om het hart sloeg voor he, losbarsten van den oorlog. De Nazis gingen recht op hun doel af en waren geen oogenblik geneigd hun prooi los te laten. De weerzinwekkende nazi-intri ges provokaties en schynmanoeu- vres passeerden de revue in brie ven en telegrammen, telefoonge sprekken en notulen, alles van Duitsche origine. TIE BRITSCHE TROEPEN in Duitschland zyn officieel ge waarschuwd tegen Duitsche aan vallen tegen hun leven. Dezer da gen werden twee Britsche soldaten gedood en 1 gewond. De verklaring zoekt men in de verslechtering van den voedsel- en brandstoffentoe- stand. TIE KOLENPOSTOE van de cen trale te Westdorpe, die zeer critiek is geweest (op een gegeven moment had men nog slechts voor 2 dagen kolen) verbeterde. Nu Wal cheren bewesten het kanaal droog kom, en verwacht wordt, dat de bevolking geleidelyk, mogelyk zelfs zeer snel, zal terugkeeren, is het noodig dat de electrische netten met huis aansluitingen zoo spoedig mogelijk weer onder spanning ko men. Het zal hierbij niet mogelijk zün om de aansluitingen van te rugkeerenden in volgorde van bin nen komende verzoeken af te wer ken, omdat alle aansluitingen op een bepaald netgedeelte in orde moeten zyn, voordat het betreffen de gedeelte onder stroom kan worden gezet; ook zou zoo'n me thode veel tijdverlies veroorzaken met heen en weer loopen. Het is de bedoeling verschillende herstelploegen te vormen, die ieder een bepaalde kom ter afwerking krijgen. Te Vlissingen, West-Sou burg, Koudekerke, Biggekerke en Oostkapelle zijn die ploegen reeds aan den slag en hier en daar is men aJ met he, werk gereed, o.m. te Serooskerke. Soms doen zich onvoorziene moei ïykheden voor. Indien het zich laat aanzien dat te lang gewacht moet worden, kies, de ploeg een ander terrein, om zooveel mogelijk men- schen vlug te helpen. Een deel van het P.Z.E.M.-perso neel ui, Zuid Beveland is eveneens op Walcheren ingeschakeld; uitbrei ding ligt nog in de bedoeling, waar by ook personeel uit Noord-Beve land gemobiliseerd zal worden. Een deel van de electrische in richtingen van transformatorsta- tions en verdeelkasten vraagt gron dige schoonmaak en herstel. Ten einde he,, buitendienstpersoneel hiervan té ontlasten, moeten deze werkzaamheden zooveel mogelijk te Goes en Middelburg verricht wor den. Zooals reeds opgemerkt, kan een netgedeelte pas onder stroom ge zet worden, indien alle aansluitin gen gecontroleerd zijn. He, komt voor dat sommige hulzen gesloten en de eigenaars onvindbaar zyn. In zulke gevallen moet een beroep worden gedaan op de plaatselüke autoriteiten om de P.Z.E.M.-man nen toegang te verschaffen. De P.Z.E.M stelt het zeer op prijs, wanneer haar gezegd wordt waar de huissleutels van zulke pan dm eventueel te bekomen zyn. Dat bespoedigt alles ten zeerste. In een groot aantal Zeeuwsche gemeenten is de straatverlichting zy 't beperkt, weer in gebruik ge nomen. pEORGI DIMITROF heeft zich uitgesproken voor de afschaf fing van de monarchie in Bulgarije ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Zaterdag herdenkt Zuster Ge- rardine (in de wereld mej. Rosalie de Wael ui. Stoppeldijk) van de Zusters Franciscanessen den dag waarop zy voor 25 jaar werd ge profest. Zuste- Gerard ne was ach tereenvolgens werkzaam in Ouden bosch, Rucphen, Poeldijk en te Breda gedurende negen jaar in de St. Annaparochie, waar zy de meis jes opleidde voor coupeuse. OP WALCHEREN VEEL VISCH. Het water op Walcheren is sterk gedaald en daardoo is de visch, o.a. in de grachten van Middelburg, zeer toegenomen, zooda, men haar bykans voor het opscheppen heeft. Wie nog nooit gevischt heeft, trekt er thans vaak met het meest pri mitieve gerei op uit. Vangsten van 15 tot 20 k.g. wij ting en bo, zun dan ook vrij nor maal. VOLKSHOOGESCHOOL. Een comité, bestaande uit de heer A. van Uxem, voorzitter, (Goes); Mevr. BouwmanGrutte- rink, seer. (Goes), en ir. M. de Vink, penningmeester (Middelburg) wil probeeren ook in Zeeland een Volkshoogeschool op te richten, 'n Uitgebreider commissie is in voor bereiding. Deze school stelt zich ten doel, het geven van een zedeiyk-geeste ïyke ontwikkeling aan volwassen personen als grondslag voor ver nieuwing der volkscultuur en ver sterking der volksgemeenschap". Het is de bedoeling de school op Walcheren te vestigen. KATH. BOEREN EN TUINDERS BIJEEN. Dezer dagen kwam het hoofd bestuur van den K.H.B.T.B. in ver gadering by een te 's-Hertogen- bosch. Besproken werd o.m. de samenwerking met de andere jeugd organisaties te verbreed en. De K.N.B.T.B. stelde een commissie in dat ge Maizeni fabrikaat Duryea wenscht. 't Is overal voorradig, maar uit sleur krijgt ga anders op Uw bon misschien iets, waar ge healomaal geen prijs op stelt. Voorloopig nog op de Varmicellibon. (Adv. 204oo) (Adv 231oo) om over dit belangrijke vraagstuk aan het hoofdbestuur te rappor teeren. Daar het noodig is. dat de noo- dige aandacht wordt besteed aan het emigratie-vraagstuk en de bin nen- en buitenlandsche kolonisa tie, vooral met het oog op de Jonge boeren en tuinders, werd besloten, een commissie te benoemen, welke deze vraagstukken onder de oogen. ziet. Afkeuring werd tenslotte uit gesproken over het telegram van het Bedrüfschap voor Zuivel aan de zuivelfabrieken over de vervan ging van boter door margarine voor de boeren. VERZOEKSCHRIFT AAN DEN MINISTER. Het hoofdbestuur en de plaatse lijke besturen (afdeeling Oorlogs getroffenen) der Vereenlging ter behartiging der belangen van Wes, Zeeuwsch Vlaanderen hebben een verzoekschrift gericht aan den Minister van Financiën tot het be komen van meerdere faciliteiten by het stellen der bekende verplichte zekerheidsstelling, ten aanzien van oorlogsgedupeerden. Zij stellen zich daarbij op het standpunt dat behoudens het verleenen van eenig uitstel van betaling er geen onderscheid by de invordering kan worden ge maakt tusschen gedupeerden en anderen, terwijl zy Zijne Excellen tie verzoeken in overweging te wü len nemen de mogeliikheid om de vergoeding wegens irlogsschade als onderpand voor de te stellen zekerheid te doen gelden. ONTSLAG BURGEMEESTERS Op grond van het Zuiverings besluit is by besluit van den mi nister van Binnenlandsche Zaken ongevraagd eervol ontslag verleend, onder toekenning van wachtgeld, aan; J. Geuze, bugemeester van wis- sekerke, met ingang van 22 Novem ber 1945 en aan: F. J. Domlnicus, burgemeester van Rilland-Bath me, ingang van 23 November 1945. NOODGEMEENTE RADEN. Oostburg: J. Mys, J. H. van Kam pen; F. Daanen Czn; P. Leenhouts P. Bot; A. I, Modde; Mr. E. J, N, M. Bogaerts. Oud-Vossemeer: M. J. Daane, P, van Driel Mzn.; J. L. van Gorsel; J. v. d. Klooster; J. H. Mees; M. P, van der Stel; P. W. C. van Westen. Sluis: F. S. Blaeke; J. P. Brevet; Alph. van Deursen; H, van Marijk, G. W. A. Metz; J. F, Smoorenberg, L. A. van de Vijver. POLDERBESTUREN. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben benoemd tot deskun- ge tot net doen van ce scha; rg van de pachtwaarde der gronden in de caiamiteuse polders Ser Lippens en Nieuw Othene den heer p Scheele-de Putter te Biczelinge. PECH BIJ RAMMEKE.VS. De caisson, die Zaterdag ter blok keering van he, dUkgat bij Ram- mekens tot zinken werd gebra nt, is als gevolg van den sterken stroom onderloops geworden en dermate wegtrezakt, dat by vloed het water er weer overheen loopt. Ook de aansluitingen zyn eenlgsrins ont zet. Ten gevolge h'ervan heeft Oost-Souburg weer las,, van het water.

de Stem | 1945 | | pagina 2