sKaarten EN idiende Twee conferenties in zicht Mgr. Lucas NECHT V. en leminck terug in het vaderland S,Kui 1IN ES uders. Aanval op NEDERLAND werd uitgesteld HT ftlddelburg v zoontje! rneming eijaert IN 'T KORT g Oorlog een internationale misdaad - De agres- sieplannen waren tot in details voorbereid D* Gen. Lahausen de verdachten aKaqueert oooooooooooooooooooooe Elf plechtige verxeke- rlngon geschonden AZERBEIDSJAN wil los van IRAN nieuw hoeren, [is 1 1300.per tot en met editie voor de provincie zeeland Bur.; Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van t Militair Gezag tredrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. ..Stichting De Stem' Dm .'teur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No 333 WOENSDAG 5 DECEMBER 1948 Comm. v. Toezicht: C. J. V. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A- J .J. M Mes; Mr. H* B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij nl°t-postbestelling) f 0.26. Lo«se nos. 6 cent. *2, 127—0 Kuit&arfc S voor ons ot leveren. Breit- lGEN rdiige EHANDELING. J. ELENBAA3 124—0 wordt door het ■AG en WOENS DONDERDAG, irtoon vain een len.128O 102-0 104O ,,Dit is een prelatenfiguur, daar past een mijter op" T ANGS DE LANGE oprijlaan van het Missiehuis in Teteringen wap- perden de vlaggen en wimpels en hoog van het torentje wenkte de missievaan een welkom toen de nieuwe missiebisschop Mgr. M. Lucas, Apostolisch Dclegaat voor de Unie van Zuid Afrika, daar verleden Zondag vanuit Rome aankwam. Welwillend werden we door de Paters van hr.t missiehuls in de gelegenheid gesteld, dc feestelijk heden bij te wonen, waaimce zij hun vroegeren rector en provin ciaal hebben gehuldigd en ook Monseigneur zelf stond ons gaarne te woord. EERDEN ande adressen: J e Zn. I raat 80. GOES lehandel 130-0 eens. En lieerde soldaten. rk)GOEg Rome - Nederland. Het oude spreekwoord, dat alle wegen naar Rome leiden, kan men tegenwoordig gerust afschaffen, want de reis is uiterst moeilijk. Wel rijdt er één trein per dag van Rome naar Milaan, maar alleen als men dagen in de rij kan gaan staan, heeft men kans mee te kun nen. Mgr. Lucas vertelde, dat hij per autobus naar Milaan was ge komen en er 24 uren over had ge daan. Van Milaan is er een ver binding met Parijs en vandaar weer met Nederland. Alleen moet men niet teveel aan de vooroorlog- sche treinverbindingen terugden ken. want het duurt overal erg' lang en men is dagen onderweg. Stapte men vroeger even naar het loket om een kaartje van hier naar Rome te nemen, nu moet men aan de grens van ieder land, waar men doorreist een ander kaartje nemen en moet dus feitelijk ook die bui- tenlandsohe valuta bezitten of men komt in groote moeilijkheden. De reis is ontzettend duur. Over den toestand in Rome en in Italië kan Mgr. Lucas ons niets vertellen; de maanden, die hij er verbleef gingen voorbij in voorbe reiding op de verheven taak, die hem wachtte, en er was weinig ge legenheid, de toestanden te be- studeeren. Maar van andere zijde vernamen we, hoe de toestand ook In Rome verre van aantrekkelijk is, vanwege de scharschte aan le vensmiddelen en de onveiligheid. De menschen lijden honger en loof overvallen zijn er aan de orde van den dag. De bisschopswijding:. Betaling op )er waardoor comt iaden, Granen 19. 995-0 VLAKBROEDER mi te broeden. 82O IEIKANT B 204^ IUVEKOT GOES: puin, steen- egenbakken erialen levert u*' en Wegen- Ion hulst. mfrj? OES I T lever spreekt Monseigneur ons over den dag van zijn bis schopswijding en over zün toekom stig missiegebied. Midden October werd Mgr. Lucas door Kard. Fu- masone Biondi, prefect der Propa ganda Fide, Mgr. Constantlni, se cretaris der Propaganda, en Mgr. Jan Olav Smit, geconsacreerd. Wanneer we de rijzige gestalte van Mgr. Lucas in de purperen bis schopstoga aanschouwen, kunnen we ons indenken, dat Mgr. Lem- mens van hem voorspelde: „Dit is een prelatenfiguur. daar past een mijter op". En we kunnen ons de vreugde voorstellen van de gehec-le Nederlandsche kolonie in Rome, die hem als een man kwamen ge- lukwenschen en van de velen in Zuid Afrika, die een lawine van gelukwenschen op de schrijftafel van Mgr. deden neerkomen. Dc grootste vreugde evenwel was het ongetwijfeld, dat ook de H. Vader zelf hem onmiddellijk na de wijding wenschte te ontvangen. De Paus sprak met grooten lof over de Paters van het Goddelijk Woord en roemde hen als echte religieu- sen, alR flinke missionarissen en harde werkers. Als een kostbaar souvenir schonk de Paus aan Mgr. Lucas het bisschopskruis van Zijn voorganger Pins xi. De Paus is niet ziek, maar ziet er wel ontzettend slecht uit, als iemand, die doodmoe is. En dit is te begrijpen, als men weet, hoe de H- Vader bij al het vele en drukke werk. dat op zijn scnouders drukt, lederen dag uren lang audiënties verleent De Paus stelt er prijs op, dat de duizenden militairen die huiswaarts keeren over Rome ln de gelegenheid gesteld worden Hem te bezoeken en zij maken daarvan een zeer druk gebruik. Ook de ge beurtenissen d"r laatste jaren heb- endbladefl everd in verb®11'' 173—0 Heden Zon onder 16 29 uur Maan onder 17 04 uur. Donder dag Zon op 8.33 uur, Maan op 1008 uur. Weersverwachting: Krachtige wind uit het Zuiden later zal wind ruimen naar het Westen en tijdelijk afnemen. Vr.^st.swaar bewolkte lucht met j regen. Na het omgaan an den wind iets zachter. H. Vader lichamelijk ben den geschokt. Het toekomstig missiegebied TJet toekomstig missiegebied van Mgr. Lucas is de Unie van Zuid Afrika, met als residentie Bloem fontein. Een gebied, dat ons Ne derlanders om verschillende rede nen belang inboezemt. Niet alleen dat het onze Boeren zitn geweest, die daar streden voor de vrijheid, maar tot op heden, zijn zij aan ons verwant door de gemeenschappe lijke taal. Als Apostolisr» Delegaat komt Mgr. Lucas aan het hoofd te staan van meer dan 20 vicariaten en praefecturen, die een zeer gemeng de bevolking bezitten en daardoor een moeilijk missiegebied vormen. Naast inboorlingen en blanken leven er vele onderling verschil lende stammen, die vaak vijandig tegenover elkander staan. Op een bevolking van ruim 10 millioen, zijn er slechts een half millioen katholieken. Als Monseigneur mij deze cijfers heeft genoemd, is het een oogenblik stil in de kamer. Ik denk aan het moeilijke werk. dat daarginds te verrichten valt, aan de zes millioen heidenen, daar aan de zuidpunt van het donkere- wereld deel. Maar dan wordt mij de pur peren gloed van het bisschopskleed tot een symbool; de gloed der Christenliefde, die ook daar weer branden zal om alle tegenstellingen te overbruggen, en ik troost me met de gedachte, dat met dezen bis schop-missionaris straks een ver. overaar voor Christus zal uitzei len om de kaap der Goede Hoop te bereiken en daar zijn devies zal verwezelijken: „Ut sermo Dei cur- rat", dat het woord Gods moge verbreid worden r AARDAPPELEN In Zeeland vnïj A/TET INGANG van 23 December a.s. zullen in Zeeland de aard appelen vrij komen en dus zonder bon gekocht kunnen worden. m TN WEENEN is een lijst van 83 oorlogsmisdadigers gepubliceerd. Baldur von Schirach, de voorma lige Gaulisten van Weenen en Ar thur Seyss Inquart komen er op voor. pEN RIJKSDIENST voor de li- chamelijke opvoeding en de sport is ingesteld met het oog op de wenschelijkheid van een coördi natie van de te treffen maatrege len en voorzieningen op dit gebied. 9- TAOOR EEN ONDERZEESCHE aardbeving heeft het water aan de kust nabij Karachi eenige dor pen weggespoeld. 4000 menschen kwamen om het leven en 40.000 zijn dakloos, werd officieus gemeld. lE DUITSCHE operaties o.m. teggen Nederland vormden Dinsdag bet onderwerp van de rechtszitting te Neuronberg. De Britsche openbare aanklager legde een serie brieven over, waaruit bleek, dat de aanval op ons land eigenlijk begin November 1939 bad ingezet moeten worden, maar door de weersgesteldheid van dag tot dag moest uitgesteld wor den tot den fatalen loden Mei 1940. De eenige fout van dit land en van België en Luxemburg m, dat zij op den weg lagen van den Duitsclien invaller. De openbare aanklager vertelde, dat de Duitsche voorbereidingen voor den slag naar het Westen te rug gingen tot Augustus 1938. Reeds toen maakten de Duitsche staven plannen om de lage landen te ge bruiken als basis voor een beslis sende actie in het Westen, voor het geval, dat Engeland en Frankrijk TN HET PROCES te Neurenberg is tegen de twintig verdachten nog slechts één getuige opgeroepen. De openbare aanklager had daartoe generaal La hausen uitgenoodigd, het hoofd van den Duitschen geheimen inlichtingen dienst. Met zijn lange, rijzige figuur domineer de hij in de rechtszaal, maar meer nog door zijn intelligentie, zijn vlotte, afgemeten en scherp geformuleerde antwoorden, waarin de verdedigers ondanks hun kruisvuur van vra gen geen verwarring konden brengen. La hausen, die steeds in 'n sfeer van intriges en geheimzinnige activi teit heeft geleefd, de man met het scherpbe- sneden gezicht, vertel de van de bandieten mentaliteit en de wree- de brutaliteit der Nazi leiders, die hij zei be streden te hebben als deelgenoot in de samen zwering tegen Hitier. Hij is een der weinige complotteurs, die de Na zis vergaten te vermoor den en nu het proces loopende is, neemt hij zijn kans waar. Goering, die aan journalisten ver klaarde, dat hij nóg na- tionaal-socialist is, maar aan het leic-rsbeginsel in „gematigde concep ties" de voorkeur geeft, Goering, die verklaarde wel het begin gemaakt te hebben met de con centratiekampen, maar ze slechts als politieke heropvoedingsinstituten zou hebben bedoeld, Goering, die zich nu voor afhankelijke recht spraak uitsprak mocht Lahausen een „verra der" toeroepen, hij bleek tenslotte machte loos te staan tegenover dezen vinnig aanvallen den en zich tegen strik vragen scherp verdedi genden man. Roode Kruis te Batavia maakt zich zotgen TAR. VAN MOOK zal vermoe- delijk zeer binnenkort naar ons land komen voor 't plegen van overleg met de regeering. De Ti- mes-correspondent te Batavia seinde zelfs, dat het vertrek van den It. G. G. op heden bepaald was en dat deze zon vergezeld worden door mr. Idenbnrg. Het moet echter niet uitgesloten worden geacht, dat het vertrek van den heer v. Mook naar Singapore, waar Donderdag in het hoofdkwar tier van het Z.O.-Azië-conmmando zal worden gehouden, een rol speelt in de berichtgeving. Hieraan zouden met Adm. Mountbatten deelnemen, gen. Cristison, lt. gen. Dempsey, dr. v. Mook, adm. Hel- frich en mr. v. Oyen en Graaf van Bylandt. Er is bovendien sprake van een tweede conferentie en wel te Batvia, waar Nederlanders en republikeinen zouden bijeenkomen Qmtrent de verklaring van Sjarir tij dens een te Ba tavia gehouden personferentie j kwamen nog I eenige bijzon- derheden door, ij die een bewijs vormen dat de inzichten van het Indonesi sche „kabinet" of althans van diens leider in den toestand duidelijker worden. „Wij moeten", zoo zei hij, „open oog hebben voor de werkelijkheid. Het is duidelijk, dat zooals de za- n,U ™orstaan. wij in alles de Nederlanders moeten raadple gen Hij gaf voorts toe, dat de Britten slechts geïnterneerden hel pen en Japanners ontwapenen. IN BANDOENG HEERSOHT GROOTE SPANNING, BIJ SEMARANG DUURDE HEI OPTREDEN VAN OORLOGSBODEMS VOORT Alhoewel het nieuws uit de on- rustgebieden op Java verward ward blijft, mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat in Ban doeng groote spanning heerscht. Georganiseerde groepen Indone siërs gc iden in het noordelijk deel der stad petroleumbommen naar huizen. Zij sloten in een huis 14 menschen op, die levend verbrand den. Aanvallen op het Britsche hoofdkwartier werden afgeslagen, nadat versterkingen uit Batavia waren aangevoerd. Het Homan en het Preangerhotel werden vrijwil lig ontruimd. Over Magelang meldde het Ned. blad „de Nieuwsgier", dat alle amb tenaren van de Indonesische „re geering" en vier geestelijken door de extremisten zijn vermoord. Te Semarang werd een concentratie van Indonesiërs door granaatvuur van oorlogsschepen verspreid. Onmiddellijk ingrijpen gewenscht. ]VJag uit het voorgaande afgleid worden, dat ernstige maatrege len dringend noodig zijn om een dreigende chaos op Java te voor komen, uit de voorgenomen confe renties blijkt, dat het geallieerde commando de zaken niet licht op vat. Er zijn trouwens diverse aan wijzingen die een krachtiger ingrij pen rechtvaardigen. Een Ned. on derzeeër hield in Straat Soenda, tusschen Java en Sumatra een In donesisch schip aan, dat beladen was met republikeinen, waaronder communistisch propagandamateri aal. De invloed van dit materiaal zoo goed als van de nationalistische propagandisten kwam duidelijk aan het licht op het eiland Soembawa, waar de Nederlanders eerst welkom waren geheeten door de bevolking en daarna onvriendelijk werden be jegend. Overigens is 'n meer afdoend in grijpen zeer gewenscht met het oog op het groot aantal vrouwen en kinderen, dat in het binnenland vertoeft en omtrent wier toekomst wij via een vragensteller in het Britsche Lagerhuis mochten verne men, dat de Britsche regeering een dringend onderzoek instelt naar mogelijkheden voor het inrichten van ontvangstcentra en het ver schaffen van scheepsruimte. Het Roode Kruis te Batavia maakt zich zorgen, dat een groote tragedie kan ontstaan, ais er niet onmiddellijk ingegrepen wordt. De meening van de Ned. regeering over dit probleem is gevraagd, zoo ver klaarde de Britsche onderstaatsse cretaris van Buitenl. zaken. Maatregelen blijken inmiddels ge nomen te zijn t.a.v. 250 Ambonnee- sche vrouwen en kinderen, zij zijn naar Ambon geëvacueerd, omdat zij loyaal aan Ned. zijde staande, voortdurend in gevaar verkeerden. Alle Amboneezen zullen uit de ge vaarlijke zone worden geëvacueerd en zullen behandeld worden als Europenanen. Van Ned. zijde blijken voorloopig eenige administratieve voorbereidin gen te zijn getroffen om verande ring te brengen in den toestand. Bij Kon. Besl. is bepaald dat er „een bevelhebber der Ned. strijdkrach ten ln het Oosten" is, die verant woordelijk zal ziin aaa den lt. gou verneur-generaal, Tsjecho-Slowakije te hulp zouden komen. Deze plannen werden opge steld, hoewel aan Nederland, Bel gië en Luxemburg niet minder dan elf maal de plechtigste verzekering was gegeven van Duitschlands vre delievende bedoelingen. De rede van den aanklager bracht weinig nieu we feiten met betrekking tot den inval op Nederland aan het licht. Niettemin was zij indrukwekkend door de tegenstellinggen tusschen de Duitsche verzekeringen en de plannen, die zij tegenover elkaar stelde. Wie herinnert zich niet de plechtigste verzekeringen inzake de eerbiding van de neutraliteit door de Duitsche gezanten te 's-Graven- hage en Brussel. O0OO0O0O00OOOGOOOOOGO0 Op hetzelfde moment .waarop zij werden afgelegd, sprak Hitier tot de weermacht „als Nederland en België met succes worden bezet en gehouden, dan is een succesvolle oorlog tegen Engeland verzekerd. Tn de propaganda werden de aan- vallen v. Duitschland steeds voor gesteld alsof 't om de bescherming van dit land ging, maar generaal von Blomberg, eertijds minister v. oorlog, had in 1937 reeds vastgelegd dat de algemeene toestand wettig de, dat Duitschland de mogelijk heid van een aanval eener andere mogendheid niet behoefde te over wegen, omdat geen ander land den oorlog wenschte of voorbereid was. uyu VERNEMEN vanuit Rome, dat het bericht omtrent den vroegeren OostenriJkschen kanse lier Schussnigg, als zou deze plot seling zijn verdwenen vanuit Neu renberg voor dat de rechters ge legenheid hadden gehad, hem te ondervragen, daar eenige verwon dering heeft gewekt. De waarheid is, dat Schussnigg naar Neuren berg reisde om documenten te over handigen aan het internationale Gerechtshof en zelf verwacht had, dat men hem ook wel tegelijker tijd zou ondervragen. Toen men hem te kennen gaf, dat dit voor loopig zeker niet zou gebeuren, reisde de kanselier als vanzelfspre kend naar Rome terug. Van een soort vlucht uit Neurenberg is dus hoegenaamd geen sprake. Misdaden tegen den vrede. TAe geheele Britsche aanklacht sloeg op de „misdaden tegen den vrede" en wilde een bewijs zijn, dat op het tijdstip, waarop Hitier den tweeden wereldoorlog ontketen (Zie vervolg pag 2.) Voorloopig wordt een regionale regeering gevormd. TN AZERBEIDSJAN zijn verkie zingen gehouden gehouden voor den nationalen raad. Alleen de de mocratische partij stelde candida- ten. Deze zou morgen een nieuwe regeering vormen. Voorts zouden de autoriteiten in Azerbeidsjan be gonnen zijn met het oproepen van mannen, die dienst hebben gedaan in het Iraansche leger, voor de nieu we militie van Azerbeidsjan. Ver wacht wordt, dat de eerste stap van de nieuwe regeering zal bestaan uit een bevel aan de ambtenaren van de centrale Iraansche regeering zich aan de nieuwe regionale regeering van Azerbeidsjan te onderwerpen. Voorts wordt verwacht, dat deze nieuwe regeering zal overgaan tot het in feite vestigen van de auto nomie van de noordelijke provincie van Iran, voordat de einddatum zal zijn bereikt, waarop de Sovjet be zettingstroepen de noordelijke pro vincies van Iran zullen moeten ver laten.

de Stem | 1945 | | pagina 1