SHARIR bekent zijn ONMACHT Gerretson, R.V.D. enVanMook Sovjetunie over Iran HESS WILDE DEN VREDE Er komen weer klompen Scherpe critiek wa Dat noemt men godsdienst vrijheid IN 'T KORT Hij vreest Britsche repres- sailles na den moord bij Bekasi Semarang uit zee beschoten SCHADE In Bandoeng vonden rel letjes plaats Er is een andere regeling op komst editie voor de TROVXNCIE zeeland Bur weitalagci TS. Goes; Dubbele poort I. Hulst Deze courant wordt op laat van t Militair Gezag redrukt op de persen v tL Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De Stem D'n-oteur; J. A- H. M. van Schljndel: Hoofd redacteur: J. J- H. A.. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Grof f en, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 3SS DINSDAG 4 DECEMBER lMf Comm v. Toezicht: C. J. r. Bootegem: A. M. Langenhorst; Mr Dr A. J J M Mes; Mr EL B L. de Rechter; Mr Dr C. J M A v Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bU voor- ultbet.: 3.38 per kwart., p post 4.10 p. week (bU nW-postbestelllng) f 0 28 Louse nos 8 cent. Onbewezen beschuldiging Professor Gerretson deed in de Nieuwe Eeuw van 17 Nov. een feilen aanval op Dr. van Mooie, dien hij verantwoordelijk stelde voor het feit, dat er niet tijdig Ne- derlandsche troepen klaar stonden voor het verzekeren van orde en rust In Indonesië. Hij voerde daarvoor OJn. de volgende stellingen aan: „Het duurde niet lang, of er was in het Zv'den een aanzienlijke troepenmacht van '25000 man be schikbaar, c.a. 15.000 man oorlogs vrijwilligers, 10,000 man Binnen- landsche Strijdkrachten, die voor Indië klaar waren te maken Ook ontbrak de geallieerde hulp tot opleiding en vervoer geenszins; Amerika bood troepen-transport vliegtuigen z.g. Dakota's, Engeland een kamp in Zuid-Engeland aan. „In Januarl-Februari van dit jaar vertoefde de Luitenant-Gou verneur-Generaal in het Zuiden, doch alle activiteit ontbrak; de Generaal Verniers van der Loeff was genoopt het Engelsche kamp op te geven: tenslotte werden de uitstekende voor Indië beschikbare stoottroepen door de Regeering ter beschikking der geallieerden in Dultschland gesteldIn een woord, de wapening voor Indië werd, naar den indruk der be trokken militaire chefs, door Dr, van Mook stelselmatig gesabo teerd". En waarom deed hij dat volgens Prof. Gerretson in de N. E. van 17 Nov. Nederlandsche troepen zou den slechts het teere vertrouwen tusschen de Stuwliede zooals Dr. van Mook en de nationalisten schokken. In Maart 1945 werd aan Dr, van Mook in de V.S. militaire hulp aangeboden; deze is hooghartig afgewezen. Ziedaar de hoofdinhoud der be schuldiging. fat antwoordde nu de Regeerings voorlichtingsdienst In September 1944 werden van de geraamde mankracht in het Zuiden (29.000 man) 5000 man be stemd voor Indië in verband met de eischen van de Shaef. Begin Maart 1945 was op aan drang van Dr. van Mook het plan aanvaard tot uitzending van 22.000 man. De gecombineerde stafchefs hadden er bezwaar tegen. Minister van Kleffens en Dr. van Mook konden den heeren die bezwaren niet uit het hoofd praten. Van aanbieding van militaire hulp in de V.S. Is nooit sprake geweest. Tjyat zegt nu weer Prof. Gerret son Allereerst dat hij geen feit heeft medegedeeld, maar een indruk van geloofwaardige des kundigen weer gaf. We gelooven niet, dat dit veel verschil uit maakt. Htj was het dan toch, die deze beschuldiging voor het pu bliek bracht, omdat hy ze klaar blijkelijk geloofde. Verder zegt de Utrechtsche hoog. leeraar: Wanneer in September '44 5000 man met nut konden worden aangewezen, zou dit reeds toen ook met de volle noodige 22000 man kunnen zijn geschied. Prof. Gerretson gaat echter geheel voorbij aan het feit. dat de Shaef 't een en ander eischte. En de Shaef was in die dagen van volle oor logvoering oppermachtig. Niet onze Regeering stelde bepaa'de troepen beschikbaar voor Dultschland, maar Eisenhouwer bepaalde, dat hij ze noodig had. Ook handhaaft Prof. Gerretson de beschuldiging, dat Dr. van Mook de opleiding stelselmatig gesabo teerd heeft, doch hij verschuift PWsellng het motief: Van Mook wilde de opleiding in Australië doen gesc leden. Van angst voor het verbreken van het „teere ve-- trouwen is nu opeens geen sprake meer. Het zou dus nu alleen maar een verschil van Inzicht zijn ge weest. ten aanzien van de plaats waar de opleiding moest geschie den. En op zichzelf beschouwd was het toch ook zoo gek niet gezt»n. om Australië te prefereeren Dat dit nu mis geloooen is door het onverwachte besluit der Australi sche regeering, ls de schuld van Dr. van Mook niet. Doch hoofd taak is: de beschuldiging van de stelselmatige sabotage. TenslotteProf. Gerretson gaat neelemzal niet in op de weigering gecombineerde stafchefs. ,4.' „.<Tha0lt de mededeellng, dat h»ha2, !}ulh aangeboden zou nebben, ook niet. Alles by elkaar, kunnen we de stelling, dat den Britten geen ver- w«t treft, maar dat de volle schuld op Dr. van Mook valt, niet bewezen achten. We kunnen ons goed voorstellen, dat men bezwaren heeft tegen het beleid ten opzichte van Indonesië. Men uite die ook vrü en frank. Doch door slecht-gefundeerde per- soonüjke aanvallen wordt de at mosfeer slechts vertroebeld ZOOALS MEN WEET, is er min of meer vrede gesloten tus schen het Sovjet-bewind en de Russisch-orthodoxe (schismatieke) Kerk. Deze Kerk steunt Moskou in alles, tot in het belasteren van de Roomsch-Katholieke Kerk toe. Er zijn intusschen in Oost Europa ook groepen van geloovigen, die weliswaar den Oosterschen ritus volgen, doch zich één, geünieerd met Rome voelen en het opper gezag van den Paus erkennen. Van dergelijke geünieerde Oostersch- katholieken woonden er 3 a 4 mil- lioen in dat deel van de Poolsche Oekraine, hetwelk ten Oosten van de Curzon-linie lag en thans dus Russisch gebied is geworden. De Russische autoriteiten doen nu al hun best, om die katholieken van Rome af te trekken en in de schismatieke Russische Kerk te drijven. Al hun bisschoppen zijn gevangen genomen. Hetzelfde ge beurt in Roethenië, een stukje van Tsjecho-Slowakije, dat de Russen hebben ingepikt. Onder leiding van drie afvallige pries ters is zelfs een commissie samen gesteld, welke een plan voor de vereeniging van deze katholieken met de Orthodoxe Kerk moet ont werpen. Zoo ziet men, hoe .,het herstel van de godsdienstvrijheid", waarmee de propagandisten van Moskou zoo graag schermen, in Rusland alleen maar opgaat ten aanzien van een kerkgenootschap, dat (evenals onder de Tsaren) zich onder 't staatkundig gezag schikt. Zij vreest nationale „politieke terreur" QVER de verhoudingen In Iran is nog steeds geen overeenstem ming bereikt tusschen de Groote Drie. Wel zond de Sovjet-Unie een antwoord op het Amerikaansche voorstel de geallieerde troepen, zoo wel Britsche als Amerikaansche en Roode, met ingang van 1 Januari uit het land terug te trekken, maar hoe de inhoud van dat antwoord luidt, is niet bekend gemaakt. De onderhandelingen duren nog voort heet het. Ook de Britsche regeering kreeg antwoord op haar nota. Daarin heet het, dat de oorspronkelyk in Noord-Iran gestationneerde leger macht ruim voldoende zou zijn ge weest, wanneer dit leger zic'i niet zou hebben beziggehouden „met 't uitoefenen van een politieke ter reur onder de bevolking, die een bepaalde mate van zelfbestuur eisch te. waartoe zU naar de meening van de Sovjetautoriteiten gerech tigd waren". Daarom is de Sovjet unie gekant tegen het zenden van meer troepen door de Iraansche re geering, omdat de toestand dan aan zienlijk zou verslechteren. Overi gens verklaart de Sovjet-Unie zich te willen houden aan het verdrag van Teheran van 1942, dat het ver trek van alle bezettingstroepen be paalde op 6 maanden na het ein de van den oorlog tegen Japan, dat is op 2 Maart 1946. In Engeland staat men eenigs- zins sceptisch tegenover deze ver klaring. Er zitten in Noord-Iran slechts 6000 man nationale troepen en er zouden maar 1000 man btl- komer Men vindt dat geen groote !,wrnia^ J Overigens begrijpt men niet, dat deze troepen een tegen beweging van meer Russische troe pen tengevolge moest hebben In Azerbeldsjan zijn thans 30 000 man. heelemaal duicMijk l*jkt hejt antwoord niet, tenzij de Iraan- sche vrees, dat evenals voor 1907 het land weer het voorwerp van in- vloedsfeeren is geworden, niet hee- lemaal ongegrond is. TAE BRAZILIAANSCHE verkie- zingen voor een nieuwen pre sident, voor een senaat en een Kamer, zijn kalm verloopen. Vol gens A.F.P. viel een massale deel name van de geestelijkheid waar te nemen die tezamen met de „Katholieke liga" een actie heeft gevoerd voor ae verdediging der Christelyke beginselen als de on ontbindbaarheid van het huwelyk en het godsdienstonderwijs. •yOOR KERSTMIS zou een ont moeting plaats vinden tus schen Ghandi, Lord Wavel, den Britschen onderkoning in Indië en den staatssecretaris voor Britsch- Indië. TAE NEDERLANDSCHE-Belgische spellingscommissie is te Brus sel bijeen gekomen. Zy heeft in groote trekken de beginselen vast- "-legd van het verslag. dat aan u.- Belgisch en aan de Nederland sche regeering zal overgemaakt worden. De commissie hoopt den cWinitieven tekst van dit verslag te kunnen opstellen bü haar ver gadering, die in Januari 1946 te den Haag zal gehouden worden. CA AAA TWEEDEHANDSCH fiet sen, zijn in Engeland aangekocht en voor het grootste gedeelte bestemd voor de getrof fen gebieden. De unifome prijs zal f 55.bedragen. V1 EB RU IK van electriciteit voor etalage- en reclame verlichting blyft verboden. In winkels waar in niemand aanwezig is, mogen geen lampen branden. aJARIR heeft een vrü lange ver klaring afgelegd, waarvan de inhoud neerkomt op een be kentenis van onmacht tegenover de extremistische jongeren. Hy wil nu zelf nog eens naar Ban doeng reizen om te probeeren daar ernstige moeiiykheden te voorko men, maar na zyn scepsis, uitge drukt in de eerste regelen, valt daar niet veel van te verwachten. In de ze omstandigheden, zoo verklaarde hü overigens zou een verdere ont moeting met de Nederlanders nau welijks vruchtdragend kunnen zün. In zyn verklaring kwamen dan nog enkele interessante bijzonder heden voor. De organisatie „de zwarte stier", die verantwoordelijk is voor de moorden te Bekasi, noem de hy een voortzetting van een vooroorlogsche groep der Japan- sche jongeren, die zelfs nu nog het Japansche spel spelen. De houding van het Indonesische leger, waarvan het hoofdkwartier te Djokjakarta gevestigd is. noemde hij een nog onbekende factor. Hij wilde echter rekening houden met den invloed van een groot aantal jongeren. Tenslotte toonde hij zich bevreesd vor de belangrijke re- pressahles van de Britten jegens de renublikeinsche „regeering" als ge volg van den moord te Bekasi. Het geeft alles by een geen hoo- Koning George moest daartoe naar Hitier Jlil TXESS ZOU ZATERDAG in zün cel een verklaring hebben af gelegd over zyn vlucht naar En geland in 1941. „Ik vloog naar Engeland om Koning George uit, te noodigen voor een vredesconferentie met Hitler in Duitschland. Ik wilde de wereld van het bolsjewisme be vrijden. Ik dacht, da, de hertog van Hamilton, dien ik goed ken, mij bü den Koning zou brengen". Goering zei denzelfden dag: „Toen Hitier den brief, welke Hess voor zijn vertrek voor hem achter liet gelezen had. bleef hy enkele oogenblikken roerloos zitten. Daar na werd hü woedend en beval de arrestatie van allen, die van de vlucht van Hess op de hoogte wa ren". Hess had echter slechts zün secretaris en adjudant in vertrou wen genomen. J)e Duitsche aanval op Tsjecho- Slowaküe was Maandag het IIIIIIIIIIlP aan den LANDBOUW Bedraagt 6 a 800 mtllioen £)E AAN ONZEN LANDBOUW toegebrachte schade wordt ge schat op 6 tot 800 millioen gulden, naar den prysbasis van 1940. De rijksbijdrage zal bij lange na niet alle schade, aan bedryven toege bracht, kunnen dekken. Die schade zal wel 3 4 maal hooger zyn, zoo deelde ir. J. Sevenster, directeur van den ryksdienst voor landbouw- herstel op de persconferentie mee. Daarom zal naast de schadevergoe ding nog een ruim stelsel van cre- dietverleening noodig zyn, waarbij de herstelbank een rol zal kunnen spelen. Er zal daardoor op den boe renstand in de getroffen gebieden een zware finantieele last komen te drukken, vooral ook omdat in den landbouw het kapitaal zoo lang zaam rouleert. Over de kippen-stapel vertelde ir Sevenster, dat het nog ongeveer 2 jaar zal duren eer deze weer op een ruim peil zal zijn gekomen. Over den inzaai op zoute gronden op het eiland Tholen, vertelde ir. Hudig, dat de resultaten vry gun stig zijn. De gerst heeft gemiddeld op de voor inzaai vrii gegeven ge ïnundeerde gronden 60 pet. opge bracht van de opbrengst op de om liggende gronden die niet geïnun deerd waren. onderwerp van het proces in Neu renberg. Vervolgens zullen worden behandeld de agressies tegen Noor wegen, Nederland en Luxemburg. Inmiddels blijken documenten gevonden te zün van een aantal niet Duitsche sympathisanten in Engeland en andere landen, o.m. tot Hitier en Ribbenirop gerichte brieven. Aan de hand hiervan zal wellicht een aantal vervolgingen worden ingesteld. gen dunk van het vertrouwen dat „het kabinet" geniet. De Ned. regeering heeft intus schen een verklaring gepubliceerd over een door de BBC uitgezonden vraaggesprek met minister Loge- mann. Dat gesprek had in Indië nog al stof doen opwaaien. De re geering wenscht er echter den na druk op te leggen, dat de me- dedeelingen, die minister Logemann in een persoonlyk gesprek deed, on. juist geïnterpreteerd zün en dat al les wat te zeggen valt door de Re geering in haar verklaring van 6 November is gezegd. Tn Bandoeng hebben in het afge- loopen weekend relletjes plaats gevonden, waarbij Euroneesche hui zen in brand ziin gestoken en vier Europeanen ziin ontvoerd. In de geheele stad wordt door vrijschut ters gevuurd. Bü Semarang beschoot de 10.000 ton metende Britsche kruiser Sus sex Indonesische concentraties ten oosten en ten zuiden van de stad. De toestand is er nog gespannen. A AN VRAGEN VOOR KLOMPEN kunnen met ingang van 1 December op plaatselyk door de distributie te bepalen dagen, weer worden ingediend. De uitreiking der Bonnen zal op 1 Januari be ginnen. ME ROEMEENSCHE sociaal- democraten willen zelfstandig candidaten stellen by de verkie- z ngen. Wel willen zü met de communisten samenwerken in een „vereenigd arbeidersfront" mits zy een aan hun getalssterkte even redig aantal functies krijgen. TN NEDERLAND worden 25 ca- rillons vermist waaronder 3 uit Rotterdam, voorts 25 uit België en 'n groot aantal uit N.-Frankryk. A A AMERIKAANSCHE professo- ren zün in ons land aange komen ter uitwisseling van weten- schappeiyke ideeën en van tydens den oorlog opgedane ervaringen en uitvindingen. van textielhandelaren rpE GOES hield de vakgroep tex tielhandelaren Zuid. en Noord- Beveland in de Korenbeurs een bij eenkomst, die zeer druk bezocht was. De vergadering werd geleid door den heer A. Vermaire, die zün inleiding kruidde met een hartig woordje critiek op de huldge wan toestanden in het textielbedrijf. Zoo verkoopt het Arbeidsbureau te Goes, volgens spr., werkmans pakketten (prijs f 19.—) terwijl de winkeliers geen overalls kunnen af leveren. De ambtenaren van den buiten dienst der belastingen krijgen mo menteel ï.iet bont gevoerde jassen voor slechts f 12 50; de rest legt vadertje Staat erbij- De rijksambtenaren (essen) kun nen zich opgeven ter collectieve verkrijging van ondergoed en zelfs nachtjaponnen. En dat alles ter wijl het andere deel van ons volk, dat toch ook aan den wederopbouw moet helpen, door de distributie regeling zoo goed ais niets kan krijgen. In dit verband vroeg spreker aan den heer Uiterwüt van de Vakgroep of dit lichaam nog reden van be staan heeft. De chaos is z.i. alleen te wijten aan het Ryksbureau en de distributiebureaux, die geen vaste richtlijnen geven. Het eene bureau deelt plaatse lijk aan alle prsonen punten uit, terwijl het andere de punten kramp achtig vasthoudt en iedere aan vraag gaat onderzoeken. De heer Ulterwük wist op de grieven niet veel meer te antwoor den dan dat de Vakgroep geen Duitsche instelling is en reeds voor den oorlog bestond. Volgens hem komt ar binnen kort een nieuwe textMregeling, waarbij aan den krankzinnigen toestand van heden met bereid verklaringen, enz. enz. een einde komt. De vergadering beklemtoonde dat de toestand vooral bü de distribu tiediensten, onhoudbaar is. In Arn hem zit de zaak vast; te Amster dam is een achterstand van 140.000 vergunningen. Nadat de bestuursverkiezing had plaats gehad volgde de rondvraag, waarby de heer Godfriedt opmerk te, dat de geallieerde goederen al leen gegeven moeten worden aan de oorlogsgetroffenen. Zoo geeft de kring 's-H. Arendskerke deze goe deren ook aan welgestelden, wat 'n nadeel wordt voor de zaken. Ook over de verdeeling der goederen over de zaken was de heer G. niet te spreken; zoo ziet men thans büv. winkeliers heerenkleeding ver koopen die tevoren nooit in die branche deden. Heden zon onder 16,30 uur, maan onder 16.31 uur. Woens dag zon op 8,31 nur, maan op 9,06 uur. \Veerverwachting: Koude och tend met plaatselijke mist, die snel oplost, in den loop van den dag toenemende bewolking met in den namiddag of den avond regen, naar zuidwest te- rugloopende en aan de kust tot krachtige aangroeiende wind.

de Stem | 1945 | | pagina 1