Gezonde taal op Sumatra „i Programpartij Eenheidspartij Lpolitiek Duivenmelkers lieten zichzelf „inkorven Duistere plannen in des Führers trein DEBAT Hei wantrouwen der „jongeren" Verongelukte vliegers vermoord gevonden voor baby GIRAUD EN WEYGAND HOESTEN WORDEN VERMOORD Tribunaalpresidenten tevreden gesteld fditie voor de provincie zeeland Bur.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag cedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem Directeur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilandenN. J. Karhof, Goes. No. 331 MAANDAG 3 DECEMBER 1945 Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. Hootegem; a. E, Langenhorst; Mr Dr J .J M Mes; Mr. EL B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- ultbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij n1Qt-postbestelling) f 0.26. Losse nos. 6 cent. WE ONTVINGEN van J. R., nog een uitvoerige bijdrage voor het po litiek debat, dat In ons blad is ont ketend, waarin de ten opzichte van 'n katholieke programparty afwijzende houding van „vele jongeren" nader wordt gemotiveerd. j. R. ziet het zoo, dat rechts de conservatieven afvallen, terwijl Pater Stokman het ook had over de moge lijkheid, dat we groepen „links" zou den moeten laten loopen. Inzender stelt in dit verband de vraag, waar om de leiders van de nieuwe katho lieke partij, dit erkennende, zoo'n bezwaar maken tegen, het voorloopig onderkomen, dat de N. V. B. in el kaar wil timmeren. J. R. gaat dieper in op het feit, dat de nieuwe katholieke party geen katholieke party in den ouden zin meer is: Lag in de 80 en 90-er jaren en in het begin dezer eeuw de beteekenis van de R.K. Staatsparty vooral hier in dat zij in het politieke strydtoo- neel trok voor bepaalde katholiek- pi incipieele verlangens (met name de vrijheid van de katholieke ouders ten opzichte van dc opvoeding hunner kin deren), en werd in de 30-er jaren de R.K. Staatspartij het katholieke bol werk tegen de heidensche nationaal- socialistische ideeën (de beteekenis van het beroemde vastenamendement van 1934), en voelde dan ook (haast) eenieder, dat alle katholieken in deze partij vereenlgd behoorden te zijn; n u echter erkent men van de in dit opzicht zeer gezaghebbende en onver dachte zijde: de vroegere algemeen heid laten we vallen voor onze con crete politieke programma-eischen. Dat het juister is om dan niet meer te spreken van „de katholieke par ty of „de katholieke-nationale par tij" is duidelijk. Deze naam toch sticht verwarring en doet voorkomen alsof de verhouding nog eender ligt als vroeger. Tnzender besteedt dan aandacht aan het verwijt, geuit door Mr. Duyn stee aan de vooruitstrevende jonge ren, dat hun activiteit beter besteed zou zijn In het katholieke partijver band, opdat het geheele katholieke bloc als één man en in één wensch de meest radicale vernieuwing na streeft". Of Mr. Duynstee zelf gelooft aan dit „geheele" katholieke bloc mag betwijfeld worden: hij gunt de con. servatieven eventueel hun eigen con- servatief-katholieke partij. Maar het is mijns inziens juist die steeds weer naar voren komende wensch om allen in één verband te willen houden, wel ke de jongeren, die het ernstig mee- nen met een vooruitstrevende politiek, zoo schuw doet blijven van deze nieu we katholieke partij. Zoolang door de leiders van de nieuwe katholieke par tij nog steeds getracht wordt, niet de conservatieven, die hun program matempo zouden kunnen en ook zul len verlangzamen af te stooten, maar de jongere vooruitstrevenden voor dat groote blok te winnen .zullen deze het onprettig gevoel houden, er toch weer met die conservatieven samen te komen en door hen geremd te worden Op welke gronden toch kan van hen geëischt worden, dat zij de bouwers van de nieuwe partij een blanco cre- diet ten aanzien van de gewenschte voortvarendheid zouden geven? Naar mijn meening zal dit niet mogelijk zijn. zoolang de leidende katholieke politici van de staatsparty niet den beslissenden stap zetten: het valsche ideaal van een katholieke massa-par ty opgeven. Nu kan men wel het vaste plan genomen hebben, de con servatieven, die niet weggaan, te doen „meedraven op het tempo van het nieuwe program", en de jonge ren mogen en zullen aan deze goede bedoelingen niet twijfelen, maar zij zijn zeer sceptisch gestemd voor wat het succes betreft. En wie zal durven beweren, dat het ten onrechte is? Te veel en laastelijk van de meest onver dachte zijde zijn de fouten van het vroegere verbond van conserva tief en vooruitstrevend in de ééne R. K. Staatsparty voorgehouden. Den jongeren komt het voor, dat men in de „katholieke partij" op de twee gedachten blijft hinken, en men eigen lijk zoekt naar een comoromis tus- schen een algemeene katholieke par tij en een programmapartij. Of dit compromis, dat men. verwerkelijkt acht door de uitersten ter rechter en ter linkerzijde uit de partij te verwij deren, zooveel beter zal zijn dan dat wat vroeger ln de R.K. Staatspartij is gevonden, mag toch wel betwyfeld worden." J. R. meent, dat onze katholieke eenheid op politiek gebied, onherroe pelijk verloren moet gaan, nu wij de party wenschen op te bouwen op be paalde politieke desiderata, gekristalliseerd in een program. Van hier naar de door de N.V.B. gewenschte nieuwe partij-verhoudin gen is nog maar een stap. Dien stap zullen wij zetten, als het blijkt dat de andere groepen de ka tholieken inderdaad zijn gaan zien als volwaardige medewerkers, Nederlan ders als zij. Velen in de N.V.B. mee- nen, dat dit stadium reeds aangebro ken is. Aan hen is het de vooruit strevende partij hiervan te overtui gen! Slagen zij hier niet in, of zou blijken, dat om godsdienstige verhou dingen het nog niet gewenscht is tot deze samenwerking over te gaan, dan zullen we voorloopig gaan werken, en vruchtbaar, met onze eigen gescheiden groepeeringen.... Als er twee katho lieke partijen komen wordt eenerzijds het gevaar dat de Kerk verantwoor delijk wordt gesteld voor de practi- sche politiek der katholieken verme den; anderzijds wordt een doelbewus te politiek van beide groepeeringen op basis van hun eigen partijprogram mogelijk, zonder dat er telkens een compromis behoeft te worden gezocht. Dit tweepartijenstelsel onder ons, Ka tholieken, brengt echter naar mijn meening een on gewenschte versnip pering van krachten mee, die alleen kan, maar dan ook moet worden aanvaard, als een samengaan van de vooruitstrevende en conservatieven onder ons met politiekgelijkgezinden, maar „andersdenkenden" niet is door voeren. Dit samengaan van de ver schillende conservatieve richtingen zal natuurlijk eerst dan komen, wan neer daarin de vooruitstrevenden zijn voorgegaan. Een gelijke opmer king moge ik nog maken ten aanzien van de katholieke partij, thans in op richting: Mr. Duynstee denkt dat de conservatieven wel van deze groepee- ring weg zullen blijven. Maar brengt hun conservatief-zijn niet tevens me de, dat zy vooral blijven vast houden aan de oude algemeene partijformee- ring? Daarom zullen zy gemakkelijk in de nieuwe katholieke partij, zooals deze thans begrepen wordt door de leidende' politici met een zoo groot- mogelijken kiezerskring, blijven zien de oude Staatspartij. Ook hierom is deze nieuwe partij voor de jongeren een noodoplossing, wellicht geschikt tijdens den practischen bouw van het zoo noodzakelijke urgentie-program: als alle noodwoningen echter haastig en ondeugdelijk opgetrokken, zullen wij ten spoedigste aan een werkelijk en voor geruimen tijd bruikbaar ste vig politiek tehuis moeten gaan bou wen. /"ONZERZIJDS willen we hierbij w aanteekenen, dat de Party is wat de leden ervan maken. Afscheiding van links-katholieken om de voor uitstrevenden nu maar eens zoo te noemen verwachten we slechts voor zeer kleine groepjes met uitzonderlij ke ideeën op bepaalde gebieden (b.v. de bewapening). Het concept-program van „de party voor katholieken zien we geenszins als minder vooruit strevend dan dat der N.V.B. Het pro gram zal o.i. dan ook geen enkel be zwaar bieden voor vooruitstrevende jongeren, om er zich bij aan te slui ten. En het zal mede aan hun over tuigingskracht en energie liggen, of de partij inderdaad wordt meegesleept in een nieuw élan, waarbij de con servatieve „ballast" overboord gaat. Overigens meenen we, dat die con servatieve fractie veel kleiner is dan men vaak denkt. Natuurlijk zullen er bepaalde spanningen in een massa party blijven leven. Doch dat zou ook het geval zijn met nieuwe eenheids- formaties. De N.V.B. toont evenmin een beeld van volmaakte homogeni teit. Als het anders ware, zou het onnatuurlijk zijn. We willen tenslotte ten volle onder schrijven een door J. R. gemaakte op merking, dat we, sprekende over voor uitstrevenden en conservatieven, vóór- en tegenstanders van een nieuwe ka tholieke partij, in geenen deele iets zeggen van de katholiciteit der groe peeringen. Eikaars eerlijkheid en trouw aan de katholieke zaak hebben we te veronderstellen en te eerbie- gen, „op straffe van dezen eerlijken strijd te verkeeren in een gevaarlijken aanslag op de democratie, op de va- derlandsche zaak en op de Kerk, waar in wij uiteindelijk allen één zyn en geheiligd worden".... Heden zon onder 16.30 uur. maan onder 16.06 uur. Dins dag zon op 8,30 uur, maan op 8 uur. Weersverwachting: Wisselen- de bewolking. Plaatselijk buiig. Iets kouder dan gisteren. Ma- «ge, aan de kust tijdelijk krach «ge wind tusschen west en zuid-west. J^E MAASBRUG by Buggenum is Zaterdag in gebruik genomen. i kTe*nen uit Limburg zul len thans de veel kortere route over eigen bodem kunnen afleg gen. £)E BENZINETOEWIJZINGEN zullen voor de komende maan den verre van gunstig zijn. Zui nig gebruik wordt daarom dringend aangeraden. IN BANDOENG WERD DE TOESTAND DREI GENDER. HIER EN BIJ AMBARAWA TRAD DE LUCHTMACHT OP. - IN DE PLATTELANDS DISTRICTEN ZOU HEVIGE TERREUR WOEDEN. TN JAVA'S groote centra blijft het woelig, van Sumatra kwamen gunstige berichten. Hier wenscht iedereen de vooroorlogsche norma le omstandigheden terug onder een systeem van zelfbestuur, met voor zoover zulks noodig was den steun van de Nederlanders, ver klaarden twee Indonesische leiders te Medan en Padang. Zij waren er zich van bewust, dat veel steun noodig is en hoop ten, dat alle Nederlandsche plan tages en zaken spoedig weer geo pend zouden worden, omdat al leen hierdoor de welvaart kan te- rugkeeren. Mag de toenadering, die uit deze woorden opklinkt, nog slechts een economischen achtergrond hebben, zy getuigt althans van gezond ver stand en dit vormt de beste waar borg voor een terugkeer naar ver houdingen, die op onderling vertrou wen berusten. Met het oog op deze gunstige stemming, wordt het thans van groot belang geacht, dat extremis tische invloeden op Sumatra zoo veel mogelijk geweerd worden. Het Bantamdistrict op West-Java wordt echter door hen beheerscht en de zeestraat tusschen Java en Suma tra herhaaldelijke overschreden. De verlangens gaan dan ook te recht uit naar een krachtige con trole er over. Zoo niet, dan liggen moeilijkheden in het verschiet. /\p Java en meer in het bijzonder „1 Bandoeng en Ambarawa wa ren die moeilijkheden niet gering. By laatstegenoemde plaats werd een hernieuwde luchtaanval uitge voerd op de Indonesische artillerie stelling, dit keer met volledig suc ces, in het gebied van Bandoeng moest de luchtmacht eveneens op treden. De toestand werd hier steeds dreigender. Tanks en artillerie hiel pen de Ghurka's om de 50.000 Ne derlandsche en inheemsehe vluch telingen te beschermen, die daar zijn geconcentreerd. De Indonesiërs schijnen met tegenzin bepaalde, in het hen gestelde ultimatum uitge stippelde gebieden te ontruimen. Er wordt in toenemende mate melding gemaakt van gevallen van moord op inheemschen. In de plattelandsdistricten zou volgens ANP Aneta een hevige ter reur woeden, waarbij godsdienstige T\E GELDBLO KKADE, die ook op den inhoud van de kas der duivensportver. „De Valk" te Baarle-Nassau al thans voorloopig beslag leg de, zette daarmee de leden op zwart zaad. De penningmeester zat met de handen in het haar, er moest iets gebeuren, want de jaarlijksche teerdag mocht er niet bij inschieten. Men vondt er het volgende op: Op een donkeren avond werden alle duivenmelkers in een vrachtauto geladen, die kris kras door kei- en zand wegen der beide Baarle's reed. Plotseling stopte de wagen, midden in een bosch) de klep van „de groote mand" ging open en de „duiven" spron gen in de vrijheid. Nu zoo snel mogelijk naar het clublokaal. Dat deze op. gaaf niet gemakkelijk uit te voeren was bewees een stroo- per, die in Zondereigen uit kwam! De belangstelling was groot, want het publiek had op de deelnemers gewed, zooals de melkers normaal hun duiven poulen, De afstand van het bosch naar het beginpunt be droeg 2.5 K.M. Eerstaankomen- de had slechts 13 min. en 2 sec. noodig. Wat de opbrengst aangaat." „De Valk" slacht een varken. 0<X><><X><X><KXXK><><><><X><><X>0 motieven opgeld zouden doen en waarby de inheemsehe dorpshoof den machteloos zijn. De daar opereerende terroristi sche organisatie is een nauwkeuri ge imitatie van de Japansche me thoden. In Soerabaja kwamen weer eeni- ge gevechten voor, zy het dan ook, dat de stad volkomen beheerscht wordt door de Britsche strijdkrach ten. Opnieuw moet overigens gecon stateerd worden, dat het vertrou wen, dat „het kabinet Sjarir" in eigen kringen geniet, nog steeds niet groot genoeg is om deze ex tremistische excessen, die meer en meer het karakter van een regel- matigen opstand tegen alle gezag aannemen, te beletten. /Ander het overige nieuws waren er nog een paar markante fei ten, Het lot der Britsche vliegers, die bij Bekasi waren neergestort, staat thans vast. Men heeft de zwaar verminkte lijken by de ge vangenis aldaar begraven aange troffen. Volgens getuigenis van een Ambonneesche vrouw is het een massamoord geweest, uitgevoerd door jonge leden van „de zwarte stier". Er werden 22 lijken opge graven. Na een officieel onderzoek is voorts gebleken, dat van Ambon neesche wandaden, waarover de In donesiërs beklag hadden ingediend geen sprak is geweest. De Indone siërs, die vermoord heetten door de Ambonneezen, bleken gesneuveld r GOED NIEUWS lyrOEDERS, wier baby ge- boren is op of na 1 Janua ri 1945 en voor 8 October '45 kunnen een aanvraag bü den plaatseiyken distributiedienst indienen, eventueel volgens plaatselijk geldende regelin gen, voor het verkrijgen van een babypakket. Dit geldt uitsluitend voor hen, die nog geen babypakket hebben ontvangen. De inhoud bestaat uit 6 luiers en 5O0 gram gram breigaren van zeer goede kwaliteit. te zyn in een gevecht tegen een Britsche patrouille. T\e heer Weiter, lid der Eerste Ka- mer heeft schriftelyk aan mi nister Logemann gevraagd voort aan wekelijks een zakeiyk mede- deeling te doen over de gebeurte nissen in Indië, opdat het publiek zich een oordeel kan vormen over de gebeurtenissen aldaar en voorts mede te deelen over welke machts middelen de regeering beschikt om de rust, orde en veiligheid in Indië te herstellen, c.q. op welk tijdstip zy verwacht in staat te zijn dit te doen. Het verzoek berust uiteraard op de groote belangstelling, die er in ons land voor de Indische, die te vens Nederlandsche zaak is, bestaat. Hoe groot deze belangstelling is en welke richting zij soms uitgaat, valt af te leiden uit een manifest van een aantal bekende Nederlan ders, onder wie lt. Admiraal Fiirst- ner en oud-minister Weiter, waar in eerst herstel van de orde en dan praten wordt gepropageerd. HESS KREEG ZIJN GEHEUGEN TERUG rjUITSCHLANDS veldtocht tegen Polen was nauwelyks begonnen of reeds doemden de contouren op van weerzinwekkende plannen, die ten deele reeds spoedig, voor een ander deel eerst later de wereld in beroering zouden brengen. War schau moest worden gebombardeerd de Poolsche intelligentia, de adel, de geestelijkheid, de Joden moes ten worden uitgeroeid. Het was ten deele de vrucht van een bespreking, die in des Führers trein tijdens den Poolschen veldtocht werd gehouden De reeds eerder genoemde getui ge, gen. Lahausen, legde daarom trent verklaringen af, die zoowel voor Ribbentrop als voor Keitel al lesbehalve vleiend waren en die wat eerstgenoemde betreft tot een uit barsting leidden, omdat hij het wenschte te bestryden den man ge weest te zyn, die zou gezegd heb ben, dat de maatregelen zoodanig waren voorbereid, dat alle gehuch ten in Polen in vlammen zouden opgaan en dat alle Joden doodge schoten zouden worden. Keitel zou by die gelegenheid gezegd hebben, dat hij geen invloed kon uitoefenen en dat Hitier besloten had, indien de weermacht onwillig mocht wor den, zijn maatregelen te doen uit voeren door SS en Sicherheits- dienst. De getuige voerde voorts als be zwarend materiaal tegen Keitel aan, dat hij opdracht zou gegeven hebben den in 1942 uit Koenigstein gevluehten Franschen generaal Gi- raud te vermoorden. Tal van, het gezelschap der Na- zigrooten karakteriseerende byzon- derheden kwamen trouwens los. Zoo werd tydens het verhoor gesproken over de executie van Sovjetgevan genen volgens ras. intellect en an dere motieven. Over een bevel van Himmler tot levering van Poolsche uniformen en identiteitskaarten waarmee na melijk gevangenen een aanval op Duitsch gebied moesten uitvoeren en vervolgens een opdracht om Wey gand, die toen in Noord-Afrika was te vermoorden. TIess, die tot dan toe romannetjes lezend den tyd gedood had, kwam met 'n vrrassing, Hy ver klaarde plotseling weer over z'n ge heugen te kunnen beschikken en der by te wonen. Slechts z'n concen tratievermogen zou wat verzwakt zyn. Deze verklaring deed uiter aard nog al sensationeel aan. Goe- ring cs. toonden zich opgetogen, de rechters wisten niet wat zy er van gelooven moesten. Zy besloten ech ter den man verder het proces te laten bijwonen. nnRJBUNAALPRESIDENTEN tncfnor/Ton Aiilomro /Tal 1 pro testeerden onlangs, dat beslis singen tot, invryheidsstelling van politieke delinquenten onderwer pen is aan de goedkeuring van den procureur-fiscaal. In een dezer da/ gen gehouden conferentie met den minister van Justitie werd te dien aanzien geconstateerd, dat in het zuiden een uitnemende samenwer king tusschen den proc.-fiscaal by het Byz. Gerechtshof en de Tri bunalen bestaat. Deze feiteiyke toestand werd als grondslag geno men voor binnenkort aan de an dere procureurs fiscaal door den minister van Justitie te zenden aanwijzingen, meer bijzonder be trekking hebbend op de erkenning en eerbiiiig'ng van de zelfstandige bevoegdheid der tribunalen om ter openbare zitting van het tri bunaal te besluiten delinquenten in vrijheid te stellen. Hef bezwaar, van de zijde der tribunaalpresidenten geuit, dat de tribunalen niet zelfstandig een de linquent in vrijheid kunnen stellen, doch van hun besluit to#- in vrij heidstelling den procureur-fiscaal in kennis moeten stellen, achtte de vergadering door deze toezeg ging van den minister practisch te zijn ondervangen. TP X-KON ING PETER mag by besluit van de Joego-Slavische constitueerende vergadering niet meer naar zijn land terugkeeren. Een voorspel is ingediend de func tie van president te doen uitoefe nen door den president der verga tiering en 6 vice-pres. als vertegen woordigers van de 6 federale een heden. Volgens den min. van Buit. Zaken wil Joego-Slavië het pro bleem der minderheid in Hongarye daarom in staat te zyn t proces ver 1 oplossen door bevolkingsruil

de Stem | 1945 | | pagina 1