D ZEEUWSCHE GENOOTSCHAP op Walcheren TUBERCULOSE ONDER DE VARKENS hervat zijn taak Het Kerkelijk Jaar begint MELKRANTSOEN wordt verlaagt Kerkelijke kalender In Bandoeng namen Europeanen zaak in eigen handen ,e laatste berichten, die uit Bandoeng binnenkwamen, wij zen op een daar heerschenden on- houdbaren toestand. Een aantal vooraanstaande inwoners hebben zich in een petitie namens alle be dreigde personen op Java gericht tot ieder en tot elke organisatie, die bereid en in staat is om te helpen. Zij vragen meer militaire bescher ming; als er geen Britten genoeg zijn, dan Ned. troepen of tenslotte Amerikanen. Jonge Europeanen hebben thans de zaak in eigen hand genomen. Zij hebben 14 Indo nesische voedselauto's overvallen en het voedsel naar de kampen ge bracht. Verschillende winkels wer den met geweld door hen geopend, daar de voedseltoestand zeer ern stig is. Binnen een uur waren de winkels uitverkocht. Regeling gaai op 9 December in T\E melkrantsoenen kunnen niet op het huidige peil gehand haafd blijven. Met ingang van de op 9 December a.s. aanvangende distributieperiode wordt het rant soen van personen boven de 20 jaar verlaagd van 2 liter op 114 liter (welk rantsoen in het Zuiden des lands reeds bestaat), dat van de kinderen en jeugdige personen van 5-20 jaar van 314 op 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 0-1 en van 2-4 jaar van 6 li ter op 5 liter, alles per week. Jeug dige personen van 1520 jaar in 't Zuiden, die tot dusver 1% liter kre gen, zullen, nu het Zuiden met de rest van Nederland gelijkgesteld wordt, 3 liter ontvangen. TN de eerste bijeenkomst na de be- -* vrijding te Middelburg gehouden, is namens den commissaris der Ko ningin door den secretaris *n rede uitgesproken over het Genootschap tijdens de bezetting. A LLEREERST werd gememo- reeró het feit, dat in den Franschen tijd hef. Genootschap een knieval heeft gedaan voor Napoleon. Reeds toen het Duitsche gevaar dreigde had 6e voorz. jhr, Quarles van Ufford hef, voornemen gemaakt, dit nooit voor de Duit- schers *e doen, Toen <Jan ook na de overweldiging, de secretaris van het Genootschap, mr. Meer kamp van Embden, die nat. soc. werd, probeerde de poorten open te krijgen voor den bezetter, onder het motto da-t Münzer zoo'n vriend der Nederl. cultuur was, heeft het bestuur dit geweigerd, waarop Meerkamp heen ging. Laatstge noemde heeft hef niet zoover ge dreven, dat hü het Genootschap ten onder liet gaan. hoewel hem de macht daartoe door den boozen Duitscher was gegeven. MET DE BEZETTERS. WORSTELING A AN DEN LAST om den naam der Koningin en de namen der Joodsehe leden van de lijst te schrappen is niet voldaan; men gaf geen ledenlijst meer uit. Toen het hatelijke bordje „Voor joden verbodenmoest worden geplaatst op het gebouw, besloot de waarn. secr. mr. Veltman Truin, na overleg met den toen uitgeban nen jhr. Quarles den bestuurs leden te adviseeren, het gebouw te sluiten. Toen greep echter de waarn. voorz. (mr, v, d, Veur) in en ontsierde het bordje het gebouw tot a-an de bevrijding. 1LTR. DIELEMAN begon daarna het Genootschap te belagen. Hij stuurde het er op aan, dat de provincie het museum zou naasten omdat zg. het voortbestaan van het Genootschap zelf in gevaar werd gebracht De Beauftragto zou hm n.l, gezegd hebben, dat hij als waarn. Commissaris ook voorzitter behoorde te zijn en in die kwali teit. bestuur en leden had te be noemen. Mr. Dtoleman bleek he reto een commiss'e van advies aan te wijzen onder leiding van den heer C. Wit en na di°ns over lijden onder voorzitterschap van ér. Unger. De comnvsaris slaagde erin de zaak op de lange baan te schuiven, zoodat dit gevaar van de lucht was. Het museum qpOEN HET DUIDELIJK werd, dat Walcheren zwaar omstre den zou worden, is een deel van het museumbezit naar de duinen in Holland vervoerd, vanwaar het weldra zal weerkeeren. Zondag 2 Dec. 1ste Zondag v. d. Advent, 2de geb. v. d. H. Bibiana, 3de geb. van O. L. Vrouw. Paars. Maandag 3 Dec. H. Franciscus Xaverius, 2de geb. v. d. dag. Wit. Dinsdag 4 Dec H. Barbara, Pa trones der Kathedrale Kerk van Breda, met octaaf. 2e geb. v. d. H. Petrus Chrysologus, 3de geb. v. d. dag. Rood. Woensdag 6 Dec Dag onder het oct. 2de geb. v. d. dag, 3de geb. v. d. H. Sabbas. Rood. Donderdag 6 Dec H. Nicolaas, 2de geb v. h. octoaf, 3de geb. v. d. dag. Vrijdag 7 Dec. H. Ambrosius. 2de geb. v h. octaaf 3de geb. v d. dag. 4de geb. v d. vi,r,He van O.L. Vrouw Onbevl. Ontv Wit Zaterdag 8 D»c Onbevlekte Ont vangenis van Maria. 2de geb. v. d. dag. Credo en praef. v. O. L. Vr. Wit. Jammer genoeg is bij den ramp van 17 Mei 1940 een groote partij zeldzame voorwerpen alsmede ós kostbare bibliotheek verbrand in de Prov. Bibliotheek, waar men dit bezit veilig had gewaand. Het wiel van de Ruvter en het k'okje der zilvervloot werden gered. maar hef klokje is zwaar beschacVgd. rpiJDENS de laatste dagen der bezetting, sloegen Duitsche soldaten hun bivak op in het mu seum erf bOVOv,rt-iQr) 1 SO hll—'- vluchfelineén. Ook de O.D sloeg in het gebouw korten tijd zijn kwartier op en stookte de kachel kapot. 'n Woord van deernis werd gewiid1 aan de vermoorde Joodsehe leden en dank bracht de Comnrssaris aan hen die het Genootschap door den moeilijken tijd hielpen, in zonderheid aan concierge v. d. Driest. Nadat de klemtoon was geleed op den Nederiandschen aard van het Genootschap werd de toe- soraak besloten met eenige woor den gewüd aan H. M. de K""ine!n en haar. Huis waar het Genoot schap innig mee verknocht is. De bissehonswiiding' van Marr. Baeten. Thans kan worden medegedeeld naar we in „Sancta Maria" lezen, dat de Bisschopswijding aan Mgr. Baeten zal worden toegediend door Mgr. Hoomans, die hem ook pries ter wijdde, bij wien hij veel jaren secretaris was en laatstelijk Vica ris-Generaal. Als Episcopi assistentes zullen fungeeren Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond en Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. In verband met de Apostolische benoemingsbrieven, die nog niet zijn toegekomen, kan de datum van de Bisschopswijding nog niet wor den vastgesteld. Het verkeer gereglementeerd "DEEDS ZIJN de Walchersche we- gen drooggevallen en dus kan de schade worden opgenomen, die op verscheidene plaatsen aanzien lijk is. Ook het verkeer met de dukw's is niet zonder invloed op de wegen gebleven. Voor het herstel zullen belangrijke hoeveelheden materiaal noodig zijn. Reeds wordt uit Vrouwenpolder zand aange voerd, terwijl het voornemen be staat om in Vlissingen bij den Nolle dijk een zanddepot te vormen om daaruit te putten voor het herstel van het /.andbed, waarin de be strating is gelegd en dat veelal ge heel is weggespoeld. De bestrating zelf bestaat vrijwel uitsluitend uit klinkerkeien. Een kleine hoeveel heid daarvan werd al aangevoerd, maar het is twijfelachtig, of in de behoefte voldoende kan worden voorzien. De vraag naar klinkers is immers enorm groot en door ge brek aan brandstoffen kunnen zij niet in voldoende mate gebakken worden. Men moet dan ook reke ning houden met de mogelijkheid, dat hier en daar tijdelijk een ver smalling van het wegdek noodig zal zijn. V/ij hebben reeds eerder melding gemaakt van de instelling van een commissie, die de voorbereiding van maatregelen ten doel heeft, welke voor Walcheren na de droogma king noodzakelijk zijn. De sectie „Openbare werken en verkeer" diende reeds spoedig voorstellen in om te geraken tot het herstel der wegen, omdat dit uiterst belangrijk is voor het transport van materia len voor den wederopbouw. Op grond van die voorstellen heeft men het wegenherstel georganiseerd. De provinciale wegen en de helft der gemeentewegen zullen door den Rijkswaterstaat in orde worden ge. maakt; de andere gemeentewegen en die van den polder Walcheren onder leiding van den technischen dienst van dien polder. Eerst en vooral gaat het erom, de wegen berijdbaar te maken. Ten einde gedurende de periode van herstel de wegen voor verdere ver nieling te vrijwaren, heeft het Provinciaal Bestuur het wegverkeer gereglementeerd en het berijden der wegen voor bepaalde categorieën van voertuigen tijdelijk verboden. Deze maatregel zal, naar we ho pen, van zeer korten duur zijn. La ter kan het definitief herstel plaats vinden, waarbij de materialenposi- tie van grooten invloed ls. KOLENHANDELAREN DRINGEN AAN OP BETERE KOLEN- VOORZIENING Ongeveer 200 kolenhandelaren uit de Zuidelijke provincies hielden een protestvergadering ln den Stads schouwburg te Tilburg. Dit wegens het feit, dat sinds Augustus geen kolen meer voor de Zuidelijke pro vincies werden aangevoerd, en een verzoek van den kring Breda, om betere kolenvoorziening geen resul taat had. Vanuit deze vergadering werd we derom een telegram verzonden aan het Rijkskolenbureau te Den Haag, waarin er op aangedrongen wordt, spoedig kolen te doen afzenden voor het Zuiden, daar anders de twee bannen, welke binnenkort zullen worden aangewezen, niet kunnen worden gehonoreerd. WANNEER U MOR GEN uw missaal ter hand neemt om de H. Mis te volgen, zult u weer vooraan moeten beginnen, want we staan met den eersten Zondag van den Advent aan het begin van een nieuw Kerkelijk Jaar. Zooals de burgerlijke maatschappij zijn jaar telling heeft, zoo heeft ook de geestelijke ge meenschap der Kerk die in het kerkelijk jaar. En zij rekent niet met maanden bij de verdeeling ervan, maar de gebeurtenissen van Christus' leven bepa len de dagen en de feestweken en geven daaraan hun beteeke- nls. De komst van Christus, ziedaar 't be gin en eindpunt van dit jaar, ziedaar zijn groo te Inhoud. Naar Hem moeten we leeren ver langen in den Advent, als we opnieuw in ons beleven het begin der tijden en vanuit de duisternis der zonden uitzien naar Dengene, die komen moet om ons te verlossen: naar Hem zal de Kerk onze oogen richten op den laatsten Zondag van het Kerk^mk Jaar. als ze ons denken doet aan Zijn tweede komst „Heft uwe hoofden om hoog, want uw verlos sing nadert." De komst van Chris tus, dat ls het doel van het Kerkelijk Jaar, omdat het ook het doel moet zijn van ons le ven. Christus moet ko men naar ons en ons leven moet zijn een op gang naar Hem, 'n reis naar een adder land, waar alles van God is vervuld Christus komt tot de geloovige ziel in den tijd van den Ad vent, als Hij de duister nis van zonden en men- schelijke ellende ver breekt: Hij komt tot ons op Kerstmis als Hij neerdaalt in de harten van goeden wil als in 'n ander Bethlehem: Hij komt tot ons ook in de uren van de eenzaam heid en van het lijden, als we tot Hem onze toevlucht nemen om verlost te worden uit de beproeving, die ons overvalt en Hem het kruis van smart en pijn moeten nadragen in het Calvarie van ons leven. Hij komt tot ons in al de gebeurtenissen en feesten van het kerke lijke jaar, naarmate we deze dieper met Hem meeleven en vuriger naar Hem leeren ver langen. Daarom ook legt de Kerk morgen op den eersten dag ons de bede op de lippen „Tot U, o God, heb ik mijn ziel verheven, op U vertrouw ik". En daar we geen tegenspraak mogen dulden tusschen ons bidden en inze handelingen, vermaant de Epistel, dat we de werken van de duister nis zullen afleggen en eerbaar zullen wande len, zooals men dat doet op klaarlichten dag; niet in uitspattingen en dronkenschap, niet in wellust en oneerbaar heid. niet in twist en tweedracht, maar als bekleed met Christus zelf. Voor hem. die r. ch inleeft in de feesten der kerk. zal het /erlangen naar Christus steeds grooter worden, steed9 zal het verlangen groo ter worden. uit te groeien boven de ver leiding, waarmee de aarde trekt en ons ge bonden houdt. De bran dende Adventsbede „Kom. Heer om ons te bevrijden", blijft op de lippen en in het hart en maakt het kerkelijke jaar tot een groeien naar God en een waar dige voorbereiding op Ziin groote komst aan het einde van ons leven. Keuring bij huisslachtingen zou ernstige gevolgen voorkomen Wordt het nu geen tüd deze huisslachtingen voor keuring ver plicht te stellen? Weegt het beetje ongemak, aajn de keuring verbon den, niet op tegen de mogelijkheid dat tuberculeus vleesch opgegeten wordt en vooral kinderen geïnfec teerd worden, die eenige jaren la ter mogelijk sterven aan buik-tu- bereulose? Zoolang de keuring niet verplicht is. Hikt het in ieder geval geen overbodige weelde, dat de eigenaars uit eigen beweging de keuring aan vragen. Voor het behoud van Cen gezond gezin is het de moeite waard offers te brengen. TTOEWEL de slachtmaand voorbij is, gaat er toch nog menig zwijntje in de kuip. Het is een soort feestelijke gebeurtenis op de boer derij, als weer zooveel lekkers op tafel komt. Maar is dat alles nu inderdaad wel altijd zoo lekker? De dierenarts H. van de vijver te Biervliet schrijft ons het volgende hieromtrent: rpOEVALLIG was ik eenigen tijd geleden op een boerderij en keek zoo'n slachterij eens aan. Ik zag daarbij, dat het dier „verge ven" was van de tuberculose; lon gen, milt, lever, darmen, nieren, enz. Het was allemaal aangetast. De eigenaar heeft toen op mijn advies den heelen boel vernietigd en be graven. Ik vraag me af, wat er zou gebeurd zijn als ik daar toevallig niet was geweest. Een volgenden keer was het on geveer dezelfde geschiedenis. Een slager weigerde na het openen van het varken verder af te slachten, tenzij eerst een dierenarts werd ge haald om te keuren. Het bleek een zelfde luguber geval van vergevor derde tuberculose; het beestje was ongeschikt voor de consumptie. Deze slager was blijkbaar op de hoogte van den ernst dezer ziekte. Waarmee weer eens bewezen wordt, dat het een zegen voor de maat schappij ls als een vakman goed onderlegd is. Door den worstmolen DEN ANDERE SLAGER verklaar- de echter, dat hij bij een be paalden landbouwer al meer dan 20 jaar had geslacht, waarbij tuber culose geen zeldzaamheid was ge weest. Vroeger ksnde hij die ziekte zoo niet en werd alles maar door den worstmolen gedraaid! Was er daarom zooveel gesukkel geweest met de kinderen van dezen boer, waarvan er enkele verdacht ziek waren gebleven? Op boerderijen, waar tuberculose koeien zijn, die mogelijk besmette melk geven, worden de varkens ge voed met ondermelk. Besmetting kan dus heel gemakkelijk plaats vinden. Op andere landbouwbedrijven sterven vele kippen zonder dat naar de oorzaak omgekeken wordt. Deze blijkt heel vaak tuberculose te zijn. Vreten de varkens deze doo- de kippen crp (wat op sommige boerderijen regel Ls!) dan ls be smetting alweer heel goed mogelijk. Tribunaal Goes. DRIE „ZWARE JONGENS" Vrijdag stonden voor het Goesche Tribunaal drie personen terecht. p. J. v. Maaren. scheepsmakelaar te Hansweert, werd er van beschul digd, dat hij hulp verleend heeft aan den vijand door eind 1940 een aantal barkassen, afkomstig van de Nederl. Marine, van de Duitschers over te ne men en weer door te verkoopen, waaraan hij f 1172 heeft verdiend. Verdachte zei de bootjes gekocht te hebben van Padmos te Ierseke, die met Karl Emde samenwerkte; hij had wel geweten, dat het Nederlandsch bezit was. Hij zei te goeder trouw te zijn geweest. De pres. geloofde dat v. M. 'n stille NSB-er was, te laf om er voor uit te komen. Verd. ontkende en verklaarde nog niet geweten te hebben dat zijn zoon ook NSB-er was. Daar de verdediger niet was geko men, werd de zaak geschorst. B. B., kleermaker te Wolfaartsdijk was in 1943 lid geworden Van de N. S.B. en maakte zich voor de Duit schers verdienstelijk door na te gaan wie er naar den Engelschen zender luisterde. Dit laatste ontkende verd. De pres. wees er op, dat B. een zekere mej. Schipper bij de politie had aan gegeven wegens politieke beleediging en dat verschillende getuigen ver klaarden dat B. als radiospion was opgetreden. Zoo was een zekere Be- kelaar op aangifte van B. gearres teerd. Ook mej. Schipper was tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. B. bleef ontkennen verraderlijke handelingen te hebben gepleegd. In de middagzitting stond nog te recht H. v. M., expediteur te Hans- weert, die van 1940 tot 1942 lid was geweest van de NSB en op zakelijk gebied hulp verleende aan den vijand bij het inklaren van schepen, enz. IN T KORT De bijz. raad van cassatie heeft de behandeling van de zaak tegen mr. van Genechten, die door het bijz. gerechtshof te Den Haag ter dood veroordeeld is, be. paald op Maandag 24 Dec. a.s. om 10 uur. rpE DEN HAAG is opgericht een transeuropeesche wegtrans portonderneming. TlEZER DAGEN hebben wtj ge- meld, dat de vrije verkoop van olieverf en andere verfsoorten bin nen enkele weken tegemoet gezien kan worden. Wi.1 maken er belang hebbenden op attent, dat het bier alleen verf voor kunstschilders be- 1 treft. AUDIËNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maandag, Woensdag en Zater dag van de volgende week geen audiëntie verleenen. H.H. WIJDINGEN. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans zal op Zondag 9 Dec. in de kapel van de Zusters van Mariadal te Roo sendaal aan fathers van het Mis siehuis te Roosendaal toedienen- Het Subdia konaat aan de eerw. fathers Joes Keurentjes, Herm. Zo merdijk, Nic. Groot, Henr. Lyckia- ma, Clemens Stockman, W. Griin- demann, Bern. Hartering, Joes Praat, Corn, de Wit, Joes Jansen, Joes Bostenberg, Car. Wolf. Het Priesterschap aan de eerw. fathers Corn. Bekema, Joes Del phi] n, Franc Kle'nnerming, Ger. Rottinghuis, Ant. Timmerman, Jac. Bouma, P. Grimbergen, P. Pavers P. Spee, Joes Vaneman. Joes Biters Corn. Kamps, Ger. Preyde. Joes Thielier, Corn Witte, Jac. Diepen, Otto de Wolff en aan nog twee missionarissen van elders. H.H. COMMUNIËN. Blijkens de kroniek van het bis dom Breda in „Sancta Maria" was het aantal in 1944 uitgereikte H H. Communiën 13.063.860. Het hoogste aantal HH. Communiën werd uitge reikt te Breda (H. Sacrament) 326.190. Princenhage (H. Marti- nus) 294.150. Dongen (11. Lauren- tlus) 290 275, Roosendaal (H. Jo seph) 287 000, Breda (H. Hart) 245.000, Rijen 233.000, Oosterhout (St. Jan) 232.965. Gilze 213.645, Oudenbosch 206.225, Ginneken (H. Laurentius) 204 350. HULP AAN WEST-7EEUWSCH- VLt ANTI!?» RN Op een te Goes gehouden pers conferentie, werd omtrent Weste- l!'k Zeeuwsch-VIaanderen medege deeld, dat half December een 400- tal noodwoningen voltooid zal mjn, van Hollandsche. Zw1ts°rsnhe er Zweedsche origine. Er konden van de 53.000 m2 glas. afkomstig van een glasactie van de Hollandsche tuinders, 16 000 m2 ter h-schikking worden gesteld van Zeeuws-' -Vlaanderen. Als resultaat v-n do o"soo-(ng naar „ondergedo ken" voorraden materiaal, kwamen 150 000 dakpannen en 800 000 st.ee- nen te voorschijn. Uit de zg. Shaef- -n nan bevolking van het getroffen gebied van - -""--h-V'-anderen 3'00 overjas sen. loon costunms. 1900 horstrok ken, 1900 orderbroeken. 3700 direc- ^es. too d^tn-3—napipls. loon on derjurken. en 250 naar dameskou- cetl wnrrlon V*reff©ïrf- VERBETERING TREINENLOOP Na den eersten trein naar Hol land die ongeveer vier uur des morgens van Vlissingen naar Roo sendaal reed, ging er niet eerder dan 10 uur een volgende. Met In- r van Maandag a.s. komt hier in verbetering. Dan zal er om 725 een trein worden ingelegd die ook aansluiting op Holland geeft. Deze trein begint echter te Goes en niet t Vlissingen te loonen. Nog zij ge meld dat de trein die nu om 7 58 van Goes naar Vlissingen rijdt, met ingang van Maandag 4 min. eerder vertrekt. MINISTERS TE ZIERIKZEE De ministers Schermerhorn, Beel i Ringers, Mansholt, deel uitmakend van den raad voor herstel en *e' deropbouw uit den ministerraad, hebben Vrijdag een bezoek bracht aan Schouwen en Dulve-| land. Te Zierikzee ontvingen zy ten stadhuize o.m. vertegenwoordigers van visscherij en landbouw. Tijdens de-c audiëntie werden vele vragen gesteld en beantwoord. Vervoleens heeft het hoofd van het streekbu- reau „Noord-Zeeland" van den wederopbouw, een uiteenzetting fe' poven van den wederopbouw vtf ziin ressort. Het gezelschap bracht een bezo» aan d» geteisterde gebieden, o> Bruinlsse.

de Stem | 1945 | | pagina 2