Si SEYSS INOUART Den Haag C en Neurenberg de eerste Quisling AXEL Leerzame processen Gewogen en te licht bevonden Nieuwe bonnen Een extra snoepje Het buitenland schrijft Soerahaja volledig bezet De bedreif/de democratie Stichting van den Arbeid G. A. editie voor de provincie zeeland wesuingel 75, Goes; Dubbele poort 8. Hulst courant wordt op last van t Militair Gezag cedniat op de persen v tl. Dagblad van Noord- Irabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De Stem", nirwteur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: 1. 1. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groifen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. No. 329. VRIJDAG 30 NOVEMBER IMS Voor God, Koningin en Vaderland Comm. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E, Langenhorst; Mr Dr A- J J. M Mes; Mr H. B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prU» bU voor- ultbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij n1«t-postbestelllng) f 0.26. Losse nos. 6 cent. NIMMER heeft de mcnschheid zoo'n kans gehad om lessen uit het verleden te putten. Want dat verleden wordt nu in groote pro cessen ongeschminkt en ongeverfd aan het licht gebracht. Wat anders eeuwen in archieven bleef sluime ren, is nu gemeengoed van de dag bladpers. In ons land werd dezer dagen de geschiedenis van de N.S.B., haar Schalten und Walten tijdens het Dnitsche schrikbewind volkomen openbaar. Het geschiedde niet in een dramatische ensceneering, die tenslotte zelfs aan schurken en verraders nog een zekeren roman- tischen glans kan verleenen in de oogen van het publiek, maar in scherp-juridischen vorm, naar de normen van een volstrekt eerlijke rechtspraak. De toegevoegd verde diger, een man, die tijdens de be zetting zijn sporen had verdiend met het pleiten vóór slachtoffers der Nazi-terreur. zorgde er gewe tensvol voor, dat alles wat ten gunste van den verdachte gezegd kon worden ook duidelijk naar vo ren kwam en Mussert zelf kreeg nog eenmaal de gelegenheid, om ten overstaan van het geheele Ne- derlandsche volk verantwoording af te leggen. •yoor hem geldt wat Koning Belsazar in vurige letters aan de wand vond geschreven; „Ge wogen en te licht bevonden" Hier stond een man, die zich wijs maakte, dat hij een roeping had te vervullen ten aanzien van zijn volk In een zeer moeilijk tijdsge wricht, die zichzelf optilde tot staatsmanshoogte en het profeet schap van den nieuwen tijd, en die zich almeer liet grijpen en in wikkelen In 't schurkachtige Nazi systeem. Hij spartelde wel eens wat tegen. Hij maakte wel eens een krampachtig gebaartje van verzet. Maar in den waan, dat hij het alleen goed zag en dat zijn tegen standers zich slechts lieten leiden door duistere machten, zakte hij al verder weg en sleepte duizenden mee in het ongeluk. Deze man heeft het werkelijk ge loofd, dat zün volk geen toekomst meer had zonder hem. Die toe komst is ermaar zonder hem en ondanks hem. Hij die de demo cratie altijd gehoond heeft, laat nu als laatste woord hooren: „Een regeeringssysteem zonder controle en zonder vrije meeningsuiting heeft geen levensvatbaarheid".... Eindelijk, maar te laat weer eens een Nederlandsch woord van dezen verdoolden Nederlander. Dit had hij toch In heel onze geschiedenis en ook in de geschiedenis van andere volkeren kunnen lezen. Maar hij luisterde liever naar en geloofde liever in den hysterischen korpo raal van Braunau, die een Duitsch volk kon biologeeren. maar waar voor een echt, gezond Nederlander immim had moeten blijven. yiak na zijn gevangneming heeft Mussert Hitier nog durven be titelen als „den grootsten idealist aller tijden". Ook deze waanvoor stelling moet nu wei voor hem uiteengespat zijn, ais hij kennis heeft mogen nemen van hetgeen er te Neurenberg voor den dag is ge komen. Wie zich niet liet bedwel men door de ronkende frases van den Führer. zag daarachter reeds een gewetenloos en onbeschoft su jet. maar dat deze diagnose zoo sterk bevestigd zou worden door de geheime rapporten, is toch ook voor de meesten nog een openbaring. Nog een paar staaltjes naast de gene, welke we reeds publiceerden, laten we hier volgen. Deze „groot ste idealist aller tijden" zei dan „Onze kracht is onze snelheid en onze brutaliteit. „Dsjengis Khan doodde millioenen vrouwen en kinderen volgens eigen wil en met vroolijk hart. De ge schiedenis ziet in hem alleen een groot staten-bouwer. Wat de slappe West-Europeesche beschaving van mij denkt. Interesseert me niet- „Wij zullen onrust stoken in het Verre Oosten en Arabië. Laten we onszelf beschouwen als meesters en deze volken op z'n best als gever niste half-apen, die de knoet moeten vuolen. „Ik ben maar vóór een ding bang en dat is, dat chamberlain of een ander vuil zwijn bij mij zal komen, om te trachten mij van gedachten te doen veranderen. Hij zal van de trappen gesmeten worden, zelfs al moest ik het persoonlijk doen voor de oogen van alle fotografen" Zóó was de man, die voor de microfoon stond te huilen over dat arme verdrukte Duitsche volk en zijn vreedzame regeering, die ech ter werden belaagd door een sa menzwering van Joden en pluto craten. Het is uitstekend werk wal daar te Neurenberg wordt verricht. Be ter kan het wat langer duren dan dat er ook maar eenigen twijfel zou ontstaan aan de eerlijkheid der proces-voering. En tevens wordt nu „de groote politiek", die zich maar al te graag bulten de wetten der moraal wilde plaatsen, onder den ban van ge rechtigheid en waarachtigheid ge steld. Thans geldt dit nog alleen voor het afschuwelijke schurken- tooneel der Nazi's. Het moet echter een precedent worden, dat heel dc toekomst der wereldpolitiek zal beheerschen. VOOR VREDE EN VEILIGHEID Oprichting Van oen permanent comité voorgemtold JN de zitting van de voorbereiden- de commissie der Vereenigde Na ties heeft de Nederlandsche delega '1,e.et" voorstel Ingediend voor dë ^v'chting van een permanent co- (25 NOV.—8 DEC.) BONKAARTEN KA, KB, KC 513 Nederland kent slechts één doel DELGISCHE journalisten brach- ten een bezoek aan ons land. Een der deelnemers schreef daar over in „La Métropole": „de (Ned.) bevolking Iaat zich door geen en kelen hinderpaal tegenhouden. On verschillig wat hun politieke of godsdienstige overtuiging is of hun plaats in de maatschappij, den be woners staat slechts één enkel doel voor oogen, nl. de wederopbouw". „Libre Belgique", een katholiek blad, verklaarde meer getroffen te zijn door den onverzettelijken wil, waarmee de Nederlanders hun puin. hoopen opruimen en hun gronden weer droog maken, dan door den aanblik der verwoeste steden en overstroomde landerijen. Ook in de Londensche city, waar alle draden van den wereldhandel tezamen komen, toont men zijn be wondering. Reuter meldde, dat men er in de hoogste kringen van over tuigd is, dat de Nederlandsche kracht en het Nederlandsche ka rakter over alle vernielingen, zoo wel physieke ais geestelijke, zullen triomfeeren. 318 125 gram biscuits 319 250 gram bloem 320 200 gram zout 321 250 gram jam 322 250 gr. peulvrucht. 323 100 gr. chocolade of suikerwerken 324 150 gram vleesch 325, 326 2 kg. aardappelen 327 225 gr. huish.zeep A 25 2 doosjes lucifers B 25 1 kg. aardappelen A 26, B 26 114 liter melk C 26 314 liter melk BONKAARTEN KD. KE 513 413 125 gram biscuits 414 250 gram bloem 415 200 gram zout 416 250 gram jam 417 100 gram chocolade of suikerwerken 418 150 gram vleesch 419 1 kg. aardappelen 420 6 liter melk 421 225 gr. huish. zeep TOESLAGKAARTEN M 513 M 06 >4 kg. aardappelen TABAKSKAARTEN ENZ. T 02 2 rantsoen, tabaks artikelen (geen im- port-cigaretten) V 02 100 gr. chocolade of suikerwerken X 02 100 gr. chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen op Vrijdag 30 November van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch melk en aardappelen, waarop eetst met ingang van 3 December mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 324 of 418 voor vleescli en 32? voor aardappelen worden in geleverd. Thee op 7 December. Een bon voor thee zal op 7 De cember worden aangewezen. Hij zal recht geven op 50 gram per per soon. ouder dan 4 jaar. Vier weken later volgt nogmaals een bon voor 50 gram. Hoe het dan verder zal gaan, hangt af van den thee-aan voer. De thee ls gemengd uit goede Engelsche soort en zal in één prijs klasse in den handel worden ge bracht. TVE STAATSLOTERIJ keert in haar ouden vorm terug. Het oude trekkingsplan is hersteld, er zullen weer evenveel prijzen als nieten zijn. Betaling der loten en uitbetaling van prijzen en premiën zal in vrij geld moeten plaats heb ben. VERRAAD, SLUWHEID EN GEWELD WAREN DE MIDDELEN WAARMEDE DE DUITSCHE EN OOSTENRIJKSCHE NAZIS DE MACHT IN OOSTENRIJK GREPEN. rpERWIJL OOSTENRIJK en de rol van Seyss Inquart in de on afhankelijkheid van dit land ook Donderdag weer de onderwerpen van gesprek vormden in het proces te Neurenberg, kwam telkens op nieuw ook weer het Duitsche drij ven naar oorlog, reeds lang vóór 1939 om den hoek gluren. Reeds In 1937 hadden de Duitschers hun oorlogsplannen voltooid, waarbij zij uitgepuzzeld hadden, dat men geen rekening diende te houden met een aanval van buiten, aangezien bij vrijwel alle landen het verlangen naar oorlog ontbrak. Aldus stond in een der als bewijsstuk naar vo ren gebracht document te lezen. Die plannen omvatten een voorberei ding tot mobilisatie zonder open bare aankondiging en een oorlog aan twee fronten: een in West en een in Zuid-Oost Europa. Trouwens, Goering had onomwonden aan Bullett, den Amerikaanschen ge zant in Parijs verteld; „Wij zijn ab soluut besloten Oostenrijk te an- nexeeren. Een andere oplossing be staat er niet." Oostenrijk was tot prooi uitverko ren. Maandelijks betaalde Schacht 200.000 R.M. voor hulp aan de Oos- tenrijksche liazis teneinde de Duit sche invloed in de partij te verster ken. Von Papen was reeds lang voor dien begonnen om het land met psychologischen en economischen druk te verzwakken. En zoo kwam Februari 1938, Schuschnigg ging naar Berchtesgaden, het Oosten- rijksche kabinet moest worden ge reorganiseerd. Seyss Inquart werd hoofd der politie. In Maart 1938 gaf Hitier de richtlijnen uit hoe Oos tenrijk „genomen" moe-' worden. Oostenrijk werd genomen, Seyss In quart moest een nieuw kabinet vor men. „Toen Duitschland aan Oosten rijk zijn souvereiniteit ontnam, was de greep naar de macht het werk van de Nazipartij met de politieke sluwheid van Seyss Inquart en de bedreiging met geweld door den Fuehrer", zei de openbare aankla ger. En hij sloot de ochtendzitting met deze markante karaktersteek Seyss Inquart is de eerste Quisling in Europa geweest, ook al heeft la ter een Noor zijn naam aan het landverraad gegeven." g OER ABA JA, de derde stad van ■Java, is thans volledig door de geallieerde troepen bezet. Uit de lucht heeft men 'n eva cuatie op groote schaal van Indo nesiërs waargenomen. Zij trekken zich terug op Waroe en Sidoardji. Het gebied van Darmo is onder wa- -- 4810.IIC mite voor vrede en veiligheid uit de 6e?e verSaderi"g van de orga nisatie der vereenigde naties. De bedoeling hiervan is o.m een 'kerenS vVere/°?.rbe2'eidin6 te verze- algeml^ de beraadslagingen der ties ovw J t a v- kwes- r "éde en veiligheid. In de onrustcentra werd het rustiger. ter gezet. In Soerabaja is thans een geallieerd bestuur ingesteld. In Bandoeng schijnt de rust we der te zijn hersteld. Het is bekend geworden, dat aan extremistische zijde zes Japansche tanks meestre den. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het rustiger is gewor den in de Javaansche onrustcentra. Een „groep Nederlandsche pa triotten" heeft, volgens het AFP. 'n verbond opgericht, dat zich ten doel stelt weer een wettige regee ring in te stellen. Het weigert het Engelsche leger te erkennen als scheidsrechter in interne kwesties, maar wil er slechts een geallieerde macht in zien. Volgens het AFP is het standpunt van het verbond „doortrokken van liberale beginse len". Te Den Haag blijkt inmiddels ter voorbereiding van de Rijksconfe rentie een commissie gevormd te zijn ter verzameling van sociolo gisch materiaal dat dienstbaar kan zijn bij de overweging van de struc tuur van het Koninkrijk. Voorzit ter is mr. van Helsdingen. A an de grens van het onmetelijke China en Mandsjoerije vinden vrij re gelmatig botsingen plaats tusschen Chineesche regeeringstroepen en Chineesche communisten. Het is Tsjang Kai Tsjek te doen om een één en ondeelbaar China, waarbij ook Mand.joerije is inbegrepen. De Chineesche communisten vreezen echter, dat zij hun machtspositie in de door hen de laatste Jaren gecontroleerde provincies zullen verliezen. Onderhandelingen worden thans gevoerd om uit de moeilijkheden te geraken. Hierboven geven wij een beeld van het „strijdgebied". Tientsin werd eenige dagen ge leden door de regeeringstroepen veroverd. Het Is een van de laatste be langrijke versterkingen van de door de communisten bezette hoofdstad van Zuid-Mandsjoertje: Moekden. Heden zon onder 16.32 u., maan onder 15.12 u., Zaterdag zon op 8 26 u., maan op 4.36 uur. Weersverwachting; Plaatselijk mistig, overigens nevelig tot zwaar bewolkt, geen regen, zelf de temperatuur, als gisteren. Aan de kust matige, overigens meest zwakke wind tussehen West en Zuid-West. Schacht betaalde 200.000 R.M. per maand GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 1%/|EN KENT het geroep „faseis- ten, fascisten", dat de com munisten aanheffen, zoodra iemand het niet met hen eens is. Men glimlacht daarover eens. In Italië echter schijnt er werkelijk weer iets van het oude fascisme op te staan, of liever, het is daar nog niet verdwenen. Een heel net werk van ondergrondsche fascis tische organisaties werd ontdekt. Bekende fascisten zijn uit hun cel ontsnapt en wel zóó gemakkelijk, dat ze hulp van buiten moeten hebben gehad. Er bestonden plan nen, om Mussolini's „Popoio d'ltalia" weer te gaan uitgeven. De actie dezer ondergrondsche fascisten wordt begunstigd door het slechts haperend werken van de parlementaire democratie in Italië en den grooten nood, die nog allerwegen heerscht. Grooten opgang maakt het blad „L'Homo Qualunque" (de Gewone Man), dat uitsluitend leeft van afbrekende critiek. In dit alles steekt een ernstige vermaning voor degenen, die de democratie liefhebben. En wel deze, dat ze geen onbedreigd bestaan leidt na dezen oorlog, waarin de groote autoritaire staten verslagen werden. We komen er niet door „democratie" als een leuze, als een vlag voorop te dra gen en verder maar ons eigen egoistisch gangetje te gaan, door ons over te geven aan kleine po litieke intriges en 't landsbelang aan de laars te lappen. En zeker ook niet door gehoor te geven aan de Sovjet-vrienden, die de diepste bewondering hebben voor autoritaire en imperialistische methodes, als ze maar Russisch gekleurd zijn TS DE STICHTING VAN DEN ARBEID reeds een levend or gaan of alleen maar een goed bedoelde papieren constructie? In een congres te Utrecht heeft men willen bewijzen, dat hier inderdaad sprake is van een belangrijk insti- tuut-in-wording, dat voor de toe komstige sociale structuur van ons land van de grootste beteekenis is. Thans reeds vervult de Stichting een belangrijke adviseerende taak, door de Regeering officieel erkend. Ze heeft zelfs een moeilijk vraag stuk als dat der medezeggenschap aangepakt en de samenstelling van een veelzijdige commissie voorbe reid, welke zal bestudeeren op welke wijze de medeverantwoorde lijkheid van az-beiderszijde meer dan tot dusver kan worden inge schakeld in het pioductieproces. Ze heeft een voortdurend en nauw contact met het College van Rijks bemiddelaars, dat de loonvorming in ons land beheerschen moet en dat houdt zich ook aan de aanwij zingen van de Stichting van den Arbeid. Zooals bekend, werken in deze Stichting alleen de oude, herrezen werkgevers- en werknemersorgani saties samen. De zg. Eenheidsvak centrale staat er buiten en ze scheldt ook geregeld op de Stich ting, als een instituut, dat de ar beiders aan de kapitalisten wil kluisteren. De voorzitter Mr. Stik ker, heeft in zijn rede echter vra genderwijs de mogelijkheid open gehouden, dat de heeren der E.V.C. zich nog wel eens vertrouwen waard zouden toonen. Anderzijds stelde hij de vraag, of het hier alleen maar een machtsformatie tot het najagen van materieele en politieke doeleinden betreft. zonder dat werkelijke eenheid bedoeld wordt. We gelooven, dat met die laatste vz-aag eerder de spijker op den kop is geslagen. De E.V.C. in de Stich ting van den Arbeid zou zijn als 't leggen van oen tijdbom. Laat men daaraan niet beginnen.

de Stem | 1945 | | pagina 1