Nieuwe recruten worden getest Stad en Land De Bisschoppelijke Hulpactie in het Bisdom Haarlem Onze klompenindustrie 'j 'n Tractatie Uiteenzetting van den hoofdaalmoezenier over hetgeen reeds bereikt werd IN 'T KORT Het burgerlijk beroep blijft richtsnoer PUBLIEKE TRIBUNE Nieuwe bonnen| 1 il Peace ft twee in het kkelykste zag niet men be- staking "ïrORIGE WEEK zijn er op een persconferentie in den Haag door rector van Hussen, den hoofdaalmoezenier van de B.HO. iBissch. Hulpactie voor Oorlogs slachtoffers) belangrijke mededee lingen gedaan over dit werk, dat in den korten tijd van zijn be staan, zoo ontzaggelijk veel leed lenigde. De actie ontstond reeds onder de bezetting op illegale wijze en heeft, vooral in de honger- periode, vele menschen van ver kommering en ondergang gered. In het bisdom Haarlem berust de leiding bij mgr. Huibers, die ter zijde wordt gestaan door een com missie van bijstand. Ieder Dekenaat heeft zijn hoofdaalmoezenier in het dekenaat Middelburg is dit pastoor Raaffels te Ierseke en iedere parochie haar aalmoezenier. De hulpactie wil door samen ven tot hulp bieden en B.H.O. ge raakte tot drie prachtige herstelllngs oorden, gelegen In het centrum van het Bisdom, drie hotels met bijna een volkomen ln tact gebleven Inventaris Hulp aan gezinnen, DE MOEDERS uit de gezinnen ha len mag alleen gebeuren bij werkelijke noodzakelijkheid: een an dere wijze van hulpverleening aan de moeders en daardoor aan de ge zinnen geschiedt door de Maatschap pelijke Gezinszorg. Hiertoe zijn wij geïnspireerd door de mooie hulp colonnes, welke dadelijk na de be vrijding uit het Zuiden onze gezin nen ter hulp kwamen. Deze Zuide lijke mobile colonnes hebben een uistekenden indruk gemaakt, met de grootste lof en erkentelijkheid wordt het werk der meisjes beoordeeld. Tot de oorlogsslachtoffers moeten ongetwijfeld ook gerekend worden binden der kath. krachten in iede- I de oorlogspleegkinderen. Rector re parochie de hulpvaardigheid - der niet-getroffenen zoo hoog mo gelijk opvoeren, alsmede door juiste leiding snelle hulp verlee- nen aan hen, die deze behoeven. Een breed standpunt. TAE HULP-ACTIE beperkt zich niet tot katholieken. Zoo helpt Poeldijk het andersdenkende Brui- nisse en werkt op het voor 95 pet. jiiet-kath. Schouwen een der hulp colonnes van de B.H.O. Hoe ruim de actie denkt bleek bovendien enkele weken geleden toen ook te Goes een zending voor de B.H.O. aankwam van de mach tige Kath. National Welfare Con ference te New York. Behalve St. Vincentlus en Kath. Armbe stuur werd de Hark royaal be dacht door haar. Goede samenwerking Is er ook met de andere sociale instellingen, behalve met Ned. Volksherstel, dat de rechten van anderen miskend. Dankbaar dat het grootste deel van het bisdom voor de oorlogs verwoesting gespaard bleef, wek ken B.H.O. en de K.A. de jeugdige vakmenschen op om hun werk kracht te geven aan de geteisterde gebieden. Behalve in hun materieel bezit le den de menschen vooral door den 1 aatsten winter veel in hun gezond heid. zeer bijzonder geldt dit voor de moeders en haar gezinnen, die afgemat door de angst over de vei ligheid van echtgenoot of grootere zonen, door gebrek aan voedsel, warmte en licht, voor groote moei lijkheden werden geplaatst. Bijzonder gezegend werd het stre- Met de houtpositie is het droevig gesteld TAE TOEKOMST ziet er voor de klompenindustrie niet erg rooskleurig uit. De prov. leider zei onlangs op een vergadering te Ter- neuzen: Er hangen donkere wolken, die in zware buien zullen losbar sten. Ook mr. Hendrikse, de secre taris van de vakgroep klompen-in dustrie, liet een pessimistisch ge luld hooren. Hij sprak nl. over de houttoewijzing 1945-1946. Tot nu toe heeft men voor de klompenindustrie slechts een kwantum gekregen van 31.000 m3 populieren voor geheel 't land. Dit is toch wel erg weinig als men weet, dat vorige jaren ongeveer 100.000 m3 ter beschikking werd ge steld. Met de houtpositie is het in ons land maar droevig gesteld. Er zijn provincies, zooals Groningen en Friesland, waar totaal geen hout meer voorkomt. Nu kan men dit 3,nnr„„en volgend jaar nog wel 100.000 m3 populieren kappen, maar dan blijft er voor latere jaren niets over. Er zouden nog plannen bestaan, aldus deelde mr. Hendrikse mede, om in het buitenland hout aan te koopen, vooral in West-Duitsch- land, doch tot heden kon hier nog niets van komen. Vóór den oorlog kon men in de Baltische staten i0pen',Ook daar zal thans wei of? I»n komen, omdat Finland dT nlVti- 2511 m°eten leve- hnnf i la n°e voldoende hout, maai dit land levert liever klompen Wat ook weer niet de be doeling is, want we willen graag onze eigen industrie op peil hou? Voorts zou het in de bedoeling liggen Okumeehout in te vtwren uit Zuid-Afrika. De voorzitter vS »z uVaugr?!p' ,de heei' van Hout te koeft al een proef genomen met dit hout, welke een bevredigend resultaat had. De transportkosten zullen hier evenwel een bezwaar vormen. Inmiddels worden pogingen in 't heür v om van Staatsboschbe- lrriiL„ T 00gere toewijzing te ver- Sch Z lU^uólt niet' dan zal men tot het buitenland wenden. Bokeloh mocht na veel gedelibereer komen tot stichting van een tehuis voor deze kinderen en wel in drie villa's van het bekende Marls Stella aan de Oude Scheveningscheweg. De B.H.O. heeft zich in verbinding gesteld met het Comité Holland Helpt Indië. Een 50.000 menschen worden terugverwacht. Half Decem ber zal de Nieuw Amsterdam arri- veeren met een drie duizend wedu wen en weezen. Aangezien er ver schillende zullen zijn, die niet by familie of bekenden een entrée kun nen vinden, heeft B.H.O. In over weging genomen een der hotels in Noordwljk te bestemmen als een pas santenhuis voor deze oorlogsslacht offers, waar zy hoogstens een maand zullen verbiyven. Ook zal de Hulp actie voor de katholieke gerepatri- eerden opname betrachten in ge schikte katholieke families. 7OO heeft B.H.O. haar bestaans- recht reeds duidelijk bewezen en vertrouwd wordt dat de katho lieken zich achter haar zullen biyven scharen, ook wijl dit prin cipieel wenschelijk blUft. Rector van Hussen besloot zijn uiteenzetting met 'n woord van hulde aan mgr. Huibers voor zijn initiatief, waardoor priesters en leek en de mogelijkheid kregen, om vasthoudend aan de christelijke traditie en rechten een helpende hand uit te steken naar zoovelen, die door den oorlog hulpbehoevend wei cien. IA YRNES heeft verklaard, dat het aftreden van den Amerikaan- schen gezant ln China geen wijzi ging brengt in den politieken koers der V.S. ten aanzien van China. ZD blijven middelaarsdiensten bewij zen aan de Chineesche regeering en de communisten. ItE ZOON van den vroegeren on- der-koning van Britsch Indië, de 33-jarige John Amery, is ter dood veroordeeld wegens radio-uit zending in Duitschland en andere politieke handelingen. DE HELP HOLLAND COUNCIL besloot thans ook een adopta- tie-plan te gaan uitvoeren. Bepaal de geteisterde streken in ons land zullen worden geadopteerd door Engelsche steden. TAE TSJECHO-SLOWAAKSCHE bankbiljetten die voor 1 No vember in omloop waren, hebben hun geldigheid verloren per 15 No vember 1945. rpE UTRECHT werd gisteren een congres gehouden van de Stichting van den Arbeid. O.a. was minister Drees aanwezig. Sprekers waren mr. D. Stikker, mr. M. Le- venbach, prof. mr. K. Romme en E. Kupers. TfOOETAAN zijn in het postver- keer met Nederlandsche en ge allieerde strijdkrachten in 't Verre Oosten (correspondentie, voorzien van veldpostadres, of de aanduiding SEAC) al dan niet aangeteekende brieven en briefkaarten, toegelaten. De brieven mogen niet zwaarder zijn dan 30 gram, De verzending heeft plaats per vliegtuig, als mili taire post. Luchtrecht is niet ver- sehnidigd. (GISTERMORGEN vertrok van Schiphol de tweede DC 4, Sky. master, onder commando van Moll, met 24 passagiers, 549 kg post en 383 kg vrachtgoederen naar Ba tavia. beslissen over de plaats die zij in het leger zullen innemen ONS LEGER zal met een psychologischen dienst verreijkt worden. Wat daarvan de bedoeling is, \er- telde majoor mr. M. v.d. Graaf, die met de leiding er van belast is. Het eerste belangrijke werk, dat door den psychologischen dienst zal worden gedaan, is deel te nemen aan de keuring van de lichting 1945, die in Mei a.s. on der de wapenen zal komen. Het is de taak van den dienst er naar te streven, dat iedere man, die dienst neemt, terecht zal komen bij dat wapen en dat dienstvak, waar hij de meeste kans heeft om zijn capacitteiten te ontplooien. Belangrijk is tevens, dat de func tie, die de nieuwe recruut in het leger zal krijgen, zooveel mogelijk overeenkomt met zijn beroep in het burgerlijk leven of het beroep dat hij hoopt te kunhen kiezer,. Om dit te bereiken zullen de jonge recruten bij hun intrede in het leger niet alleen medisch, maar bovendien psychotechnisch worden gekeurd. Dit houdt in, dat de keuring niet meer zooals vroe ger één dag in beslag zal nemen, maar vermoedelijk anderhalven dag of twee dagen zal duren. Voor iederen man een stamkaart. TAE JONGE RECRUTEN zullen eerst worden getest doof een aantal onderofficieren, die volgens een uitgebreid schema werken en de resultaten op een kaart invul len, welke een soort „stamkaart" zal zijn, die steeds geraadpleegd worden, wanneer een of andere beslissing ten aanzien van den recruut genoemen moet worden. Bij de keuring is voorts een aan tal selectie-officieren ingeschakeld, wier taak het o.m. is een gesprek van ongeveer een half uur te voe ren met den jongeman, die ge keurd wordt, om op deze wijze een inzicht te krijgen in het karakter en de persoonlijke wenschen. Ook de resultaten van dit gesprek wor den nauwkeurig genoteerd en blij— Ve? ™,r' invloed op de verdere ontwikkeling van den recruut ais militair. Zoo wordt bijvoorbeeld nage gaan of de jongeman in kwestie eventueel geschikt zal zijn voor de opleiding tot onderofficier of offi cier. Indien het resultaat te dien aanzien gunstig is, dan zal de recruut gedurende de opleiding altijd in de gelegenheid gesteld worden een uitvoeriger onderoffi ciers- of officierskeuring mee te maken. Dit alles houdt evenwel niet in, dat van nu af aan iedereen, die in het leger komt, ook zonder meer op een als het ware voor hem ge schapen plaats wordt geschoven. De selectie, hoe nauwkeurig ook uitgevoerd, blijft in zekeren zin globaal en er zal dus ook steeds een percentage verkeerde uitsla gen te registreeren blijven. Na de keuring blijft de dienst een oogje houden op de jonge sol daten. De selectie-officieren en de test-onderofficieren vinden dat werk bij den troep, ten eerste om de resultaten van hun onderzoek te controleeren, ten tweeede om adviseerend op te treden bij de troepeneommananten en ten derde om de eischen, welke aan de manschappen en officieren van de verschillende onderdeelen worden gesteld, nader te bestudeeren, het geen bij keuring van de nieuwe lichting van het grootste nut is. Er is wild genoeg. E. F. de K. te Hulst beklaagt zich over overdreven ambtenarij in de grensstreek. Soms worden er op 500 meter van de grens bejaarde menschen bekeurd, omdat zij op verboden wegen loopen. Inzen der vindt dit flauw, er is wild genoeg om op te jagen. Laat die overdreven ambtenarij achterwege. Fietsbandenmisère. Ik moet eiken dag 50 km. fietsen naar mijn werk en dat op harde banden, schrijft S. uit Z. Een achterlicht kan ik daardoor niet op mijn fiets houden en dus staan mij heel wat bekeuringen te wachten. Kan dat nu niet anders? Ik heb fietsbanden aangevraagd, maar niet gekregen, terwijl menschen die tot den distributiekring Breda behoo- ren en 6 a 7 km. van de fabriek wo nen, wel banden kregen. Ook bij ons in Zevenbergen zijn er uitgereikt en niet altijd is het duidelijk waarom of lijkt de verdeeling eerlijk.-Als ik er niet voor in aanmerking kom, wie dan wel? MINISTERIEEL BEZOEK AAN SCHOUWEN EN DUIVELAND Vrijdag 30 November zullen de minister-president prof. ir. W. Schermerhorn, de minister van Openbare Werken en Wederop bouw, dr. ir. J. A. Ringers, de mi nister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, S. L. Mans- holt, de minister van Binnenland- sche Zaken, dr. L. Beel, de secre taris van den minister-president, de heer Vriesendaal, en het lid van het college van algemeene commis sarissen voor den wederopbouw dr. ir. Z. Y. van der Meer, zich per vliegtuig naar Zierikzee begeven, teneinde een bezoek te brengen aan Schouwen en Duiveland. In de morgenuren zal een be spreking plaats hebben met den commissaris der Koningin in Zee land en de burgemeesters van de betrokken gemeenten. Des middags zal een tocht over het eiland ge maakt worden om de aangerichte schade in oogenschouw te nemen en kennis te nemen van de plannen tot herstel en wederopbouw. IN EER HERSTELD. De burgemeester van Tholen, Mr. A. v. d. Hoeven, die vorig jaar wegens ingekomen klachten tegen zfjn bewind was gestaakt is na een ingesteld onderzoek onschuldig bevonden en door den minister in eere hersteld. Onder groote belangsteling óer bevoking heeft hij thans op offi- ciëele wijze zijn functie hervat. Vele personen voerden het woord en spraken hun verheuging over het eerherstel uit. DE GROOTSTE PAROCHIES. De Kroniek van 't Bisdom, wel ke Mgr. P. Hopmans in „Sancta Maria" publiceert, vermeldt de vol gende opgave van het aantal zielen der grootste parochies; Oosterhout (St. Jan) 6071, Breda (H. Sacrament) 6000, Roosendaal (H. Jos.) 5986, Breda (H. Anna) 5613 Etten 5600, Bergen op Zoom (O.L. Vrouw v. Lourdes) 5375, Princen- hage (H. Martinus) 5350, Oud- Gastel 5207, Oudenbosch 5150, Bre da (H. Teresia) 5130, Bergen op Zoom (H.H. Martelaren) 5000, Bre da (Christus Koning) 4995, Ber gen op Z. (H. Maagd Maria) 4925 Dongen (H. Laurentius) 4904. OOK ZEELAND HELPT INDIE. In het kader van de Roode Kruis actie voor de hulpverleening aan Indië, zal heden, Vrijdag en Zater dag as., de dagen waarop de col lecte gehouden zal worden, een co lonne bestaande uit 8 ambulance auto's en een geluidswagen, door een deel der provincie trekken. He den wordt Schouwen en Duiveland bezocht, Vrijdag Kruiningen, Yerse ke, Wolfaartsdijk en Noord-Beve land, terwijl voor Zaterdag Middel burg, Arnemuiden en Goes op het programma staan. DE BIETENCAMPAGNE GEËINDIGD. Woensdagmorgn om 8 uur ver maalde de Wittouck Suikerfabrie ken te Breda haar laatste suiker bieten terwijl de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, reeds drie dagen geleden haar machine stil legde; slechts Din- teloorö zal nog enkele dagen draaien. Het beëindigen van de campagne geschiedde dit jaar vroeger dan vorige jaren, daar de oogst beduidend minder was.. Over de geheele linie wordt gerekend dat 20 pet. minder dan vorige jaren werd geproduceerd. Dit matige verliescijfer vindt zijn interpreten- tie in het feit, dat nu ook de fabrieken van het noorden dit seizoen hun bijdragen konden leveren. Er zijn toezeggingen ge daan (en reeds gedeeltelijk vol daan) dat het tekort aan suiker in ons land wordt aangevuld door import van witte en ruwe suiker uit Engeland en Amerika. Hiermede is ons suikerrantsoen verzekerd. STREMMING VERKEER. Blijkens een bekendmaking van den Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, waarnemende den dienst in de Directie Zeeland te Middelburg, zal in verband met het uitvoeren van baggerwerken in de Tramweghaven van Anna Ja- coba het overzetten van vracht auto's en andere groote voertuigen van Anna Jacoba naar Sype of omgekeerd op Woensdag 5- De- cembr 1945 tot des namiddag 5 uur zijn gestremd. Breskens Breskens-Axel 4-0. De ontmoe ting van de 2e klassers Breskens-Axel vond te Hoofdplaat plaats. Voor de rust werd mooi en vlug spel te zien gegeven, waarbij Breskens éénmaal v/is' te doelpunten. Na de rust zat er minder pit in het spel. Met een zege voor elke gelegenheid Hoe U het nagerecht ook ser veert, ais een forsche, stevige feestpudding, of als toetje na eenintiem dinertje.HONIG'S PUDDING steekt overal bo venuit door zijn smaak en zijn niet te evenaren samenstelling Slaolie. Uiterlijk 1 December as. moe ten de bonnen 328 of 422 van de bonkaart K 513 worden ingeleverd voor een rantsoen slaolie. Voor nadere bijzonderheden zie men onder „Off. Mededeelingen". van 4-0 voor Breskens einde. Eede. kwam het Vlascursus. Op l Dec. zal een vlascursus beginnen, die zes achter eenvolgende Zaterdagen zal duren. Met medewerking van de gemeente Aardenburg, die voor dit doel een nissehut beschikbaar heeft gesteld en Van de Vlassersvereeniging alhier, zal deze cursus, waarvoor zich reeds 35 vlassers hebben opgegeven, gege ven worden door het hoofd van de Vlassersschool uit Koewacht, de heer Martinet en den vlasmeester de heer v. d. Putte. Het doel van dezen cur sus is verbetering in de bewerking te brengen, niet alleen, maar op de eerste plaats Inlichtingen te verstrk- ken voor den opbouw van de kapotte bedrijven. Hoofdplaat. Voetbal. In den thuiswedstryd te gen Schoondijke won Hoofdplaat met 2-1. St. Jansteen. Brand. Bij F. V. alhier, ontstond brand tn de beuken. Een petroleum- toestel raakte in brand, waardoor de zich in de onmiddellijke nabijheid bevindende kleeren en meubels vuur vatten en vernield werden. Eveneens werd aan plafond, deuren en ven sters aanzienlijke schade aangericht. Philippine Lezing Dr. van Loy. Voor een aandachtig gehoor heeft Dr. van Loij uit Sas van Gent zijn reeds bekende causerie gehouden over annexatie van Duitschen grond, zonder Duit- schers". In een gloedvol betoog van 2Vï uur heeft spreker Jn een klare taal aangetoond de noodzakelijkheid van annexatie van Duitsch grondge bied. Het applaus op het einde van zijn betoog, bewees wel, dat de toe hoorders het hiermede volkomen eens waren. Na afloop werden door enkele toehoorders nog eenige belangrijke vra gen gesteld en wel naar aanleiding van eenige uitlatingen van den mi nister-president. Deze vragen werden tot genoegen van de stellers opgelost. Het was een belangrijke en tevens een zeer nut tige avond. Oostburg. Z.L.M. Voor het eerst na de be zetting vergaderde de Z.L.M. Voor een stampvolle zaal traden op als spre kers ir. Geure, de heer Herweyer en de voedselcommissaris, de heer Dorst. Alle in dit district zijnde afdeelings- besturen waren aanwezig. Ir. Geure gaf een overzicht van de landbouw- stichting in Den Haag. De heer Her weyer sprak speciaal over heropbouw en schadeuitkeering." Hy nam daar voor enkele punten uit een door de regeering genomen besluit. De voedselcommissarls stak de land bouwers een pluim op den hoed voori hetgeen door hen reeds na de bevrij ding werd gedaan. Hij deelde mede, dat het tegoed! voor hooi binnen enkele weken en het tegoed voor suikerbieten binnen eenige maanden zal worden uitge keerd. Binnenkort zullen alle soorten kunstmeststoffen aankomen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Niet alle landbouwers gingen vol daan huiswaarts. Ovezande. Functieverwisseling. Wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd is de heer A. v. Loenhout alhier, eervol ontslagen als districts secretaris prov. voedselcommissariaat Tot zijn opvolger is aangewezen de heer Gerrit Krekelberg, die reeds ja ren assistent was van den heer van Loenhout. Cabaret. Het amusementsorkest van Jasper Anthonisse kwam weer voor het voetlicht met een geheel nieuw repertoire. Alle nummers vielen, zeer in den smaak bij de geheel uit verkochte zaal. Prudent, van Hijfte stal de harten der aanwezigen met Meiklokken, Virtuozen, enz. w. aan droeg met veel succes enkele actueele liedjes voor. Ontslag en benoeming. Met ingang van l Dec. a.s. is aan den heer A. van Loenhoud eervol ontslag verleend Districtssecretaris van de VVO. In deze vacature werd benoemd de heer G. Krekelberg.

de Stem | 1945 | | pagina 3