Doodstraf tegen Mussent geëischt Wie is von Rintelen? BRITSCHE VROUW Onze klomi De Biss^ h< TROTSEERDE DE GESTAPO Officier, spion, diplomaat, saboteur en thans aavocaat Bandoeng wil strijd staken Uiteenzett\ over (Vervolg van pag. l) De strijd tegen Rusland, tegen het bolsjewisme is verder de ideeele basis geworden voor de militaire samen werking met Duitschland en daaiuit voortvloeiend het bevorderen van Ne derlands deelneming aan de Duitsche oorlogsvoering, Mr, Zaayer behandelde dan Mus serts poging om zich tot regent te la ten uitroepen, een incident zonder ge volgen, maar belangrijk als symptoom van Musserts zucht naar het spelen van een rol. De Duitschers hadden nog wel zooveel politiek benul, dat zij hem, die door zijn volk werd ver afschuwd en veracht, als leider on bruikbaar beschouwden. Mussert werd door hen slechts aan vaard als de „leider en voorspreker van de belangen van het Ned. volk". Dit was niet eens een half ei, maar 'n leege dop. De aanslag op den grond- wettelijken regeeringsvorm is dus in het stadium van voorbereiding blij ven steken. Tyjusserts voortgezette actie tot deelneming aan de Duitsche oorlogsvoering besprekend, zei mr. Zaayer, dat in 1943 volgens van Geelkerken van de 35.000 manne lijke NSB-ers er 23.700 op de een of andere manier in de oorlogsvoe ring waren ingeschakeld, waarvan 17.000 bij zuiver militaire onder deden. Meer dan iemand anders dient Mussert daarvoor gestraft te vorden Resumeerend verklaarde de pro cureur-fiscaal: Musserts politiek is een volslagen fiasco geworden; de realiteit was echter; onderwerping en medewerking aan Duitsche wen- schen, ook al heeft Mussert soms fel geprotesteerd. Aanwijzingen dat Mussert in 1940 het meevechten van zijn volgelingen tegen Nederland zou hebben bevorderd of gewild, heb ik niet gevonden. Mr. Zaayer concludeerde tenslotte tot de dood straf. VERDEDIGING AAN HET WOORD jyjusserts verdediger, mr. Wycker- held Bisdom, hield daarop 'n pleidooi van anderhalf uur, waarin hij het feit benadrukte, dat het hier gaat om strafrechtelijke en niet om politieke verantwoordelijk heid. Wij hebben, aldus pi., alleen naar Musserts eigen daden te zien, De verdediger belichtte dan Mus serts voortdurenden strijd tegen de annexionlstische partijen ln Duitschland, in het bijzonder tegen de SS en tegen de Nederlanders, die het hiermee eens waren. De dood van Schmidt, de steunpilaar van Musserts politiek, is een der be langrijkste invloeden, die er de oor zaak van zijn, dat Musserts wil nooit eenig werkelijk gewicht in de schaal heeft gelegd. PI. zei er van overtuigd te zijn, dat het optreden van Mussert een regeeringscombinatie Rost van Tonningen, Feldmeyer, Rambonnet, welke absolute annexatie zou hebben voorgestaan, heeft voorkomen. De verdediger achtte het feit, dat Mussert Nederland onder vreemde heerschappij heeft willen brengen, niet bewezen. Het is z.i. trouwens de vraag of er wel een begin van uitvoering is gege ven aan het misdrijf. Men kan van voorbereiding, niet van uitvoering spreken. T.a.v. het plan tot vorming van een Germaanschen statenbond ver klaarde pl. te betwijfelen of deze een verdergaande beperking inhield van de Ned. souvereiniteit dan thans in verschillende plannen van statenbonden wordt voorgesteld. OVERBRUGGINGSUITKEERING BUITEN WERKING. De minister van Sociale Zaken heeft besloten, de regeling der overbruggingsuitkeering voor tim merlieden, metselaars, straatmakers en loodgieters onmiddellijk voor 't geheele land buiten werking te stellen. Verder volgt hier een overzicht van de beroepen, waarvoor in de gemeenten, ressorteerende onder de hieronder genoemde gewestelijke arbeidsbureaux de overbruggings regeling eveneens buiten werking wordt gesteld. Deze buitenwerking- stelling zal zoo spoedig mogelijk moeten ingaan, maar in elk geval voor 15 December a.s. Breda; drukker, zetter, auto monteur, bakker, kappersbediende, schoenmaker, kleermaker, spinner. 's-Hertogenbosch: drukker, zetter, automonteur, kappersbedien de, schoenmaker, kleermaker, spinner, bakker. Middelburg: overbruggings. steun in de geheele provincie Zee land stopzetten, beoordeeling van land stopzetten, behalve voor ha venarbeiders te Terneuzen voor korten tijd ter beoordeeling van 't arbeidsbureau. Tilburg; drukker, zetter, auto monteur, bakker, kappersbediende, kleermaker, schoenmaker, spinner. De omvèrwerping van den grond- wettelijken regeeringsvorm staat vol gens pl. niet vast. Musserts persoon besprekend, ver klaarde pl., dat deze zich steeds te gen het fusilleeren van Nederlanders verzet heeft. Van lage motieven is bij hem niets gebleken. Men mag dit aan nemende, het ook niet bij zijn volge lingen veronderstellen. Dat kan ons, aldus pl., dichter brengen naar de op lossing van de groote politieke pro blemen van ons land. Dit kan de collectieve haat, die ons soms nog be- heerscht, doen wegnemen. Pl. besloot met den wensch, dat op waarlijk Ne- derlandsche wijze recht zal worden gedaan. MUSSERT PLEIT INrie uren achtereen pleitte •*-' Mussert dan voor zichzelf. Ik beschouwde het in 1940 als mijn taak, zoo zei hij, te voorkomen, dat Nederland zou worden ingelijfd en dat heb ik getracht te bereiken met mijn voorstel tot een Germaan schen statenbond. Mij stond 'n bond van gelijkberechtigde staten voor oogen, en waarin ook Engeland zou thuis behooren. Mijn standpunt was, dat de slechtste Nederlandsche regeering in Den Haag mij liever was dan welke andere ook. Ik heb niets kunnen bereiken, maar welke macht had ik achter mij? Enkde tienduizenden goedwillenden, dat was alles. Mussert bestreed de betichting uit ljdelheld gehandeld te hebben, „zoo ik regent wilde worden, dan deed ik het om de Duitsche kliek in Den Haag te doen inkrimpen. Ik bevorderde inder daad actieve deelneming in de Duit sche oorlogsvoering, maar alleen om Himmler den wind uit de zeilen te ne men en ons te beveiligen tegen het Aziatisch gevaar. Ik heb mij verzet tegen de Invoering van algemeenen dienstplicht. Om na Hitiers overwin ning een eervolle plaats te hebben in Europa, zijn onze mannen gevallen". Mussert verklaarde ln 1931 de NSB opgericht te hebben omdat hjj ordening der Europeesche volkeren wilde. Hij noemde Hitiers aanval op de Tsjechen een fout en een daad van Duitsch imperialisme, dat hij in 1939 onderschatte. Ik zag een Europeeschen statenbond onder lei. ding van Duitschland als de eenige mogelijkheid. De Duitsche poging daartoe is volkomen gefaald. Mus sert verklaarde vervolgens de Ned koloniale belangen steeds te hebben voorgestaan. „Het was de NSB die steeds ge vochten heeft voor de versterking van de verdediging van Indië en daarom kan ik nu zeggen, dat het geld, waarvan de NSB propaganda maakte, uit Indië kwam." „Toen Indië bezet was, was Japan voor ons daar de vijand en niet En geland." Mussert zette dan uiteen niets dan tegenwerking te hebben ondervonden. Ik heb steeds getracht Nederlander te zijn, maar tijdens de bezetting heb ik dat nooit kunnen zijn. Men moet de NSB zien als het leven van allen, die op hun post zijn gebleven en die daarmee het Ned. leven in stand hebben gehouden. Mussert bestreed het ..fabeltje" van de „gekruiste armen". Hij verklaarde gezegd te hebben „omdat wij uit het leger zijn gezet, moeten wij met ge kruiste armen toezien". Hij bestreed dan de beschuldiging dat hij Nederland onder vreemde heerschappij zou hebben willen bren gen. Ik heb getracht voor Nederland een plaatsje aan de conferentietafel te verkrijgen indien Duitschland won. Volgens Mussert wilde Hitier geen annexatie, maar voerde Seyss Inquart Hitiers bevelen niet uit. Dat ik mij „leider van het Nederlandsche volk" liet noemen, was omdat ik daarmee de erkenning kreeg, dat er een Ne- derlandsch vo!k bestond en niet een weggeloopen Duitsche stam, zooals de annexionisten dat zoo graag noemden. Ik heb niet veel kunnen bereiken, maar alles wat ik bereikte, was winst, zoo sprak Mussert. Tenslotte verklaarde hö „een re geringssysteem zonder controle apparaat en zonder vr^e meenings. uiting heeft geen levensvatbaarheid. Ik heb als idealist gehandeld, ik biyf den vaderland getrouwe tot in den dood." De uitspraak werd daarna be paald op 12 December ajs. rpiENT ALLEN manschappen van de geallieerde strijdkrach ten, met inbegrip van een aantal vliegers die boven Frankrijk wer den neergeschoten, hebben hun vrijheid te danken gehad aan 'n zestigjarige Engelsche vrouw, die, ondanks alle kwelling van de zij de der Duitschers, weigerde de geheimen te onthullen van de „ontsnappingsorganisatie" waar van zjj de leidster was. Het was Madame Kitty Bonnefous, een grijze Engelsche dame, gehuwd met een Parijschen wijnhandelaar. Tweemaal werd zij door een nazi. gerechtshof ter dood veroordeeld, doch het vonnis werd nooit vol trokken. Gedurende een der pro cessen stond de president van het Hof een Duftsche Generaal op en zei: „Mevrouw, als ik een hoed ophad, zou ik hem afnemen als huldeblijk voor Uw moed en Uw onverschilligheid voor het geen U te wachten staat. In November 1940 werd zij door de Gestapo gevangen genomen in Marseille, waar zij naar toe was gegaan, om zelf ervoor te zorgen, dat de geallieerde soldaten die door haar organisatie waren bevrijd, veilig en wel zouden worden „door gegeven". Vanaf dien dag tot aan haar be vrijding door het Roode r,eger op 12 Februari 1945 moest zij de bru- tal'teit en de kwellingen der Gesta po verduren ln gevangeniscellen en concentratiekampen. Een combinatie van scherpzinnig heid, koelbloedigheid en charme was de oorzaak van het welslagen van veel van madame Bonnefous' stoute stukjes. Eens, toen zij 'n ge wonden Engelschen korporaal ach ter hi haar auto had verborgen, vroegen twee Duitsche militairen haar of zij mee mochten rijden naar Parijs. Zij antwoordde dat er ach ter in den wagen een pakje lag met zeer .breekbaren inhoud en verzocht hen, naast haar in de ca bine plaats te nemen. Zij deden het onder dankbetuigingen. Het Duit sche paar werd in Parijs en de En gelsche korporaal werd veilig en wel in Groot-Britannië afgeleverd. Een van haar grootste triomphen behaalde Mad. Bonnefous toen zij zich wist te verzekeren van de hulp van den Duitschen commandant van de gevangenis van Doullens, waar, zooals zij had vernomen, 108 Engelschen waren opgesloten. Toen zij den commandant een brute domme Pruis verzocht, wat zeep, chocolade en andere „ver TJ"APJTEIN VON RINTELEN, zoo luidde een bericht, heeft aan geboden als verdediger op te tre den voor de belangrijkste oorlogs misdadigers, met uitzondering van Goering en von Ribbentrop. Vyie is die Von Rintelen? J. de S. vertelt het in de „Nieuwe Standaard". Machinegeweren. Bij het uitbreken van den eersten wereldoorlog was „Kapitanleut- nant" von Rintelen als stafofficier verbonden aan het Ministerie van Marine te Berlijn, waarvoor hij met Speciale opdrachten in het bui tenland belast was. Op het einde van 1914 vernam men te Berlijn dat een firma te Kopenhagen 300 ma chinegeweren van de modernste constructie aan Rusland verkocht had. Die M.G.'s had Duitschland ook kunnen gebruiken en von Rin telen werd naar Kopenhage ge stuurd om het zaakje op te knap pen. De Duitsche legatie begon met bij de Deensche regeering heftig te protesteeren tegen de levering van wapens aan Rusland, met het ge volg dat deze eenvoudig het em bargo op de 300 M.G.'s legde. Inmiddels was von Rintelen met een Britechen pas en vergezeld door een Deensch sprekend korporaal uit het Pruisische reserveleger te Konenhagen toegekomen. Het duurde niet lang of hü had contact aangeknoopt met de Rus sisch- agenten en hun wijsgemaakt dat hü een Engelsch agent was. Toen enkele dagen later een Rus sisch in feite een gecamou fleerd Duitsch schip te Kopen hagen toekwam, waren de Russen overgelukkig, met von Rintelen's hulp, hun eigen wapens op het Duitsche schip te laden. 's Avonds werd nog vroolijk op het succes gedronken. Dat liep bij na slecht af, want op een zeker oogenblik sprong de Deensch spre kende Gefreiter, wien de wijn wat naar het hoofd was gestegen, recht, klapte de hakken samen en vroeg met een eerbiedige buiging, den onthutsten von Rintelen „Darf ich Herm Kapitan-Leutnant eine Zigarre anbieten Het geheimzinnig* buisje. I lezen dat een geallieerd schip uit Amerika, na enkele dagen vaart, ten gevolge van een geheimzinnige ontploffing was omgekomen. Een eigen vakvereeniging. In de Vereenigde Staten waren stakingen alleen toegelaten wanneer zij door een officieel erkend syndi caat waren uitgeroepen. Von Rintelen beschikte over on beperkte financieele middelen: waarom dan niet een eigen syndi caat opgericht Zijn Labour's National Peace Council" met asjeblieft twee authentieke parlementairs in het comité, was het inschikkeljjkste van alle syndicaten: men zag niet nauw op de bijdragen en men be taalde gul zoo lang de staking duurde. Bij het einde van 1915 was zijn syndicaat één van de machtigste van het land en geen week ging voorbij zonder dat hier of daar een staking losbrak. In de val. Zij „stal" 100 krijgsgevangenen onder den neus der Duitschers V bruiksartikelen" naar de gevange nen te mogen brengen, stemde deze toe, op voorwaarde dat zijn eigen soldaten ook hun deel zouden krij gen van de Sinterklaasachtigheden. Zij werd goede maatjes met hem en ging zelf zoo ver haar nood te klagen over het gebrek aan benzi ne dat zij had. De commandant maakte een royaal handgebaar en geleidde haar naar 't Duitsche ma gazijn, waar hij persoonlijk, ten kos te van de Iegervoorraden, 50 L. ben zine voor haar tankte. Zij was op het laatst kind in huis in de citadel en bezorgde den gevangenen hand doeken, waarin naast de gewone goede gaven, Fransche bankbiljet ten waren genaaid. De soldaten be loonden haar met een fluisterend: „God zegene je Kitty, don 't forget to come back". En zij bleef terugkomentot op den dag dat de commandant be merkte, dat zijn gevangenis onge veer leeg was. moen z\ later zelf in gevangen- schap verkeerde, bleef de moedi ge vrouw, wanneer dit eenigszins mo gelijk was, haar werk voortzetten. Op een keer vernam zij, dat Fran sche werklieden bezig waren met het inrichten van een badkamer naast haar cel. Met een pennemes maakte zij een gat in den muur, groot genoeg om haar hand door te steken. Toen zü hoorde dat de Duitsche wacht zich verwijderde, drukte zij het laatste restje dunne steen dat haar nog van de badka mer scheidde in en reikte de Fran sche arbeiders boodschappen over voor de leden van haar organisatie De Duitschers ontdekten het gat, dat naar zij meenden het begin was van een ontvlucbtingspoging, en „Kitty" werd gestraft met 1 maand insluiting in een donkere cel, op 'n dieet van water en brood. pEN AARDBEVING van groote hevigheid is opgemerkt door den seismoloog J. J. Shaw te West- Bromwlch (Birmingham). Het cen trum van de aardbevin" bevindt zich waarschijnlijk in het westen van China of in het noorden van Voor-Indië. Drie en een half uur na den eersten schok trilde de aar- I de nog. In het begin van 1915 vinden wü von Rintelen te New York. Duitsch land wilde te allen koste Amerika's wapenleveringen aan de geallieer den verhinderen en daar Engeland meester was'ter zee, kon alleen in het land zelf een doelmatige actie gevoerd worden. Von Rintelen, die volmaakt En gelsch sprak, had in New York een maatschappij ongericht, de „E. V. Gibbons Inc." Op zekeren dag ont ving hij er het bezoelc van een ze keren Dr. Scheele, die hem één van zijn uitvindingen kwam voor leggen: een looden buisje, dat in het midden door een koperen schijfje in twee kamertjes was ver deeld. Wanneer men nu die twee kamertjes met twee strijdige zuren volgoot, kwamen deze, na het weg- wreten van de koperen scheiding ln aanraking met elkander en ver oorzaakten een geweldige ontplof fing, zonder een spoor van het buisje zelf over te laten. De meeste dokwerkers in de Sta tes waren Ieren, die in dezen tijd van Ierschen vrijheidsstrijd hevig anti-Engelsch waren. Het was dan ook een kinderspel, bü iedere la ding munitie die op geallieerde vaartuigen werd Ingescheept, door de Ieren een half dozijn van Dr. Scheele's buisjes te laten binnen smokkelen. Regelmatig kreeg men in de Ti mes of Lloyds Shipping News te Er was echter iemand die Rinte len al lang in het oog hield: dat was Admiraal Hail van de Brit- sche Admiraliteit. Onverwachts ontving Rintelen een telegram uit Berlijn, dat hij onmiddellijk naar het Marine- ministerium moest terugkeeren. Als Zwitsersch staatsburger scheepte von Rintelen in voor Europa. Bij het aanleggen te Rams- gate, werd hij door Hall in hoogst eigen persoon hü was de zender van het telegram gearresteerd, en na met zijn artsvijand in diens club te Londen, en tête a tète, te hebben gedineerd, werd hij in een gevangenkamp geinterneerd. Toen Amerika in 1917 op zijn beurt Duitschland den oorlog ver klaarde, werd Rintelen aan de Justi tie van de Vereenigde Staten uit geleverd Niettegenstaande de protes tatles van den „Kaiser" werd von Rintelen tot 4 jaar dwangarbeid veroordeeld. Tot 1921 werd hij ge detineerd. in wat hü in zijn ge denkschriften noemt, het „Grand Hotel" of de federale gevangenis ran Atlanta. Het einde van de geschiedenis? Naar Duitschland teruggekeerd, vond Rintelen er niet de waardee ring, die hij verwacht had. Hij week uit naar Engeland en ging zijn ouden vijand, Admiraal Hall, ln diens buitengoed op het eiland Wieht opzoeken. De oude herinne ringen werden opgehaald en de tegenstrevers werden vrienden. Von Rintelen is sinds 1936 En gelsch Staatsburger. Gedurende dezen oorlog hield hij zich bezig met passieve luchtbescherming. QENERAAL Marshall, tot voor kort chef van den staf der Vereenigde Staten, is benoemd tot ambassadeur in China. TAE HEEREN dr. H. Brugmans en J. Bommer (beiden SDAP) be dankten als Tweede Kamerlid. De Kamer zal nu voor beide vacatures candidaten stellen, waarna de be noemingscommissie voor leden van de Staten-Generaal tot voorziening in de vacatures zal overgaan. TN EEN DINSDAG door den me- dischen staf van de Unrra ge- publiceerd rapport is medegedeeld, dat de diphterie in N.-Europa epi- demischen omvang heeft aangeno men. Het bulletin meldt voorts, dat in Nederland diphterie met doodelijken afloop zooveel voor komt, dat het sterftecijfer door diphterie onmiddellijk volgt op dat door tuberculose. TT AN JAVA is het voornaamste nieuws, dat de Indonesiërs te Bandoeng om staking der vij andelijkheden hebben verzocht. De „gouverneur" van West Java verscheen voor de Britsebe linies met de witte vlag. De Britten hebben geëischt, dat alle Indonesiërs vóer vanmiddag 12 uur zich verwijderen uit een be paald gebied. Burgers mogen niet binnen een afstand van 200 m. van militaire posten komen. Mannelijke Indonesiërs, die zich bij versperrin gen ophouden, worden neergescho ten. Gisteren werd er in Bandoeng nog steeds geschoten. Bij Amba- rawa en in Soerabaja wordt ook nog gevochten. Generaal Christi- son vertrok naar Sumatra, waar hij Padang en Medan bezocht. De z.g. nationale republikeinsche conventie sprak met 84 tegen 15 stemmen en 8 onthoudingen haar vertrouwen uit in het „Kabinet" Nationale Conventie vertrouwt Sjarir van Sjahir. Een aantal nieuwe „mi nisters" zal er echter aan worden toegevoegd. In het communiqué over de zitting komt de veelbetee- kenende zinsnede voor, „dat de re geering eenigen druk had onder- g an van eenige leden der confe rentie die wenschten dat de regee ring een krachtige houding aan", nam ten opzichte van Soerabaja. Er is voorts sprake van een eco nomisch driejarenplan, waarvan bij den huidigen chaos natuurlijk niets terecht kan komen. Het radiostation van Soerabaja smeek te om voedsel voor de strijdende ex'-emisten. Men hoopt, dat de eerste groep Nederlandsche vrouwen de tweede helft van deze week Java zal kun nen verlaten. •yORIGE WEEl persconferentr door rector vd hoofdaalmoezenier (Bissch. Hulpactl slachtoffers) belf lingen gedaan ou in den korten ti| staan, zoo ontz lenigde. De act| onder de bezettin en heeft, voora periode, vele mfi kommering en oij In het bisdon de leiding bij mg zijde wordt gesfc missie van bijsta heeft zijn hooi in het dekenaat pastoor Raaffels iedere parochie De hulpactie binden der kath.l re parochie del der niet-getroffeif gelijk opvoeren, I juiste leiding sif nen aan hen, dl Een breed riE hulp-acH niet tot kathl Poeldijk het andl nisse en werkt oj niet-kath. Schouf colonne's van de Hoe ruim de bovendien enkelq toen ook te Goe de B.H.O. aankv tige Kath. Natid ference te New| St. Vincentlus stuur werd de dacht door haai] Goede samenv met de andere behalve met Ne de rechten van Dankbaar dat I van het bisdom i verwoesting ken B.H.O. en dl vakmenschen op] kracht te geven gebieden. Behalve in hun I den de menschel* laatsten winter vl heid. Zeer bljzonl de moeders en afgemat door de ligheid van echtgj zonen, door geq warmte en licht, 1 Hjkheden werden Bijzonder gezegej Met de houl droevig TVB TOEKOMsl klompenindil rooskleurig uit. II onlangs op een vl neuzen: Er hangf die in zware bu sten. Ook mr. H taris van de vak_ dustrie, liet eenl luid hooren. Hijf houttoewijzing la heeft men voor dl slechts een kwarf 31.000 m3 populil land. Dit is tochl men weet, dat vol 100.000 m3 ter bel steld. Met de houtpu, land maar droev provincies, zooaw Friesland, waar meer voorkomt, jaar en volgen 100.000 m3 popula dan blijft er voorj over. Er zouden no„. aldus deelde mrl om in het buiteif koopen, vooral land, doch tot 1- nlets van komen kon men in de 1 hout koopen. od niet veei van korf wel aan Rusland ren. In België hout, maar dit klompen. Wat ex, doeling is, wan* onze eigen indu den. Voorts zou he liggen Okumeehl uit Zuid-Afrika. I de vakgroep. deL Mill, heeft al el met dit hout, wel resultaat had. fl zullen hier even vormen. Inmiddels woh Jent gesteld om t een hoogerl «•"gen. Lukt di| zich tot het buil

de Stem | 1945 | | pagina 2