Doodstraf geëischt tegen Mussert ilpt Indie Ook positief optreden en goe iekhandel HULST J m De overweldiging van Oostenrijk Ei, hM 'Militair Gezag gedrukt op de persen Imn het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland Rntgave van de ..Stichting De stem- Breda. Veldtocht der K.A. geboden idernemtn£ - Goes FIGL VOLGT RENNER OP Ooering speelt comedie Vuile rol van Von Papen en Seijss Inquart I „De leider" pleilte drie uren lang voor zijn eigen I zaak INDIE LENIGJy COLLECTE op, 1 DECEMBER 1^| 555-g editie VOOR DE PROVINCIE ZEELAND lBnr voor Redactie en Administratie: Reiger- I Bureaux da Deze COUran! wordt op last nir J A H M.. v. SchUndel; Hoofdredacteur: E'j" i'. A.' Brunai Chef der Redactie: P Alberts Voor God, Koningin en Vaderland No. 328 DONDERDAG 29 NOVEMBER 194* Com. v Toezicht: Dr L. A Ei Albertng; R. A. M E. Gommers, arts; Dr H M Houben, arts; Mr J H. Jacobs Ir H J M Steenbergen. Verschijnt eiker, werkdag Tel.: Redactie 8181; AdxnlQistr.: 8770 Abonn.prijs bij vooruitbet. f 3.38 per .cwartaa*. per post f 4.10. per week (bij ntet- posrhestelllng) f 0.26 Losse nummers cent. k voor Uw transport :s met Luxe geliee! outen laadbak. losst linksch stuur, kilo- moderne technische ns, Ford 4 dt e wagen. voor alle landwerk. luchtbanden elec- voor bediening van de motor, geschikt den wvg. elk bedrijf. OMOBIELF ABRlEff iTRIE BOONE, Terneuwo DTSMAN, Oostburg geëmailleerd en kookgelegenheid prijzen. van een vergun- verzorg*jn deze IKDGOOGOOOOGOfl INONDERNEMlNfl niet in den ste* SCHLAGERS Oren- g en, oud 1 keurig alge- reisje dol is I U1.5. tsf L- Lertc) GOH XOOOGOOGOOOGöj; en KERSTMITZIEj E ONZE ETALAGK de vooht NVVO PIT JUISTE A RECTOR VAN CAMPiüA. De diocesane directeur der K.A.. de Zeereerw. Heer Jos. van Campen, ontving ons dezer dagen op zijn „hoofdkwar tier", toen wij na vooraf gepleegd overleg aanklopten om bijzonder heden over de onder zijn leiding gevoerde actie. De vraag of er uitsluitend nega tief, dan wel óók positief werk ver richt wordt, was dan het onder werp van ons gesprek. „De door ons gezonden circulaire aan de gemeen tebesturen van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo verklaar flti dir. van Campen ons, was tot op zekere hoogte werk van negatieve strekking, zij 't dan ook, dat 'n ver ordenend optreden van overheids wege van onschatbare beteekenis is in de bestrijding der aan den dag tredende excessen op velerlei ge bied. Laat my er aan toevoegen, dat wij op ons verzoek reeds zeer ruime blijken van medeleven ontvingen, waarvoor wij natuurlijk zeer dank baar zijn". Het is echter niet onze bedoeling, alóus ging Dir. van Campen ver der, het hierbij te laten. Wij willen niet langer c5c kans loopen, dat de massa voortgaat ons onder den voet te loopen, zooals toch in feite zoo menigmaal gebeurt, als zij blijk geeft niet naar waarschuwingen, die tegen moreele gevaren gelanceerd worden, te luisteren. Wij willen niet slechts een papie_ ren actie, noch ook uitsluitend een door wet en recht afgebakend ont spanningsleven, wy willen boven dien aan dit leven actief gaan deelnemen. Hoe dat mogelijk is? Om dit te beseffen, dient men zich te reali seeren, dat er onder de exploitan ten van ontspanningsgelegenheden heel wat menschen zijn, die de verwordingsverschijnselen om zich heen met even leede oogen aan zien als U en ik. Zij lijden als het ware mee onder den verschroeien- den wind der immoraliteit, die kris kras ovur de wereld waait. Er zijn bioscoopdirecteuren, die niet licht vaardig oordeelen over de produc ten, tot welker vertooning zij let wel door de groote filmmaat schappijen „gedwongen" worden. Er zijn dansle^raren, die zich te weer stellen tegen de ongebreidel de zucht naar excentrieke en ero tische danser. En zoo stellen wij ons voor in overleg te treden met de bestaan de vereenigingen van dansleerarcn zoo plaatselijk als landelijk teneinde haar medewerking te ver krijgen tot wering van den ver keerden dans. Tegun den dans op zichzelf wen schen wij ons niet te verzetten. Zij is door alle eeuwen heen een mid del geweest om uiting te gv;ven aan vreugde of verdriet. Wij wenschen echter den goeden dans in een mo reel guzonde omgeving en wij zou den niet weten waarom de dans- leeraren daaraan niet zouden wil len meewerken. Wat kan er te gen zijn, dat bijv. db sierlijke, voorname menuet weer de plaats inneemt van den zinnelijken mo dernen dans? Wat zou er voorts op tegen zijn, dat db volksdans ook in de dansinstituten wordt in gevoerd en geleerd wordt door van bondswegte gepatenteerde danslee- raren? TAit alles wil niet zeggen, dat wij hiermee de jeugd een vrijbrief geven om te gaan dansen. De veelvuldigheid waarmee dit geschiedt, is al een exces op zich zelf, en de onbegrijpelijke vrijheid, die de jeugd daarbij dikwijls ge laten wordt door ouders en opvoe ders moet op onze uiterste tegen werking rekenen. Voor zoover ik hier het dansen toelaatbaar stel, bedoel ik daar mee het dansen met mate, in een gecont reiger de omgeving en vrij van alle zinneprikkelen.de emoties, maar wij zijn er zeker van, dat wij de medewerking van vele dans- loeraren zullen krijgen, als wij hen wijzen op de doorwoekerende ont- zedelijking van ons volk. Oostenrijksche Volkspartij heeft absolute meerderheid. QP TWEE ZETELS na is nu de uitslag der Oostenrijksche ver kiezingen volledig bekend. De* Ka tholieke Volkspartij behaalde met 84 zetels de absolute meerderheid. De socialisten kregen 76 zetels en de communisten hebben er altijd nog maar 3. Dr. Renner blijft tot de bijeen komst van het nieuwe parlement op 18 December a.s. met zijn kabinet in functie. Middelerwijl tracht Leopold Figl, leider der Volkspartij, een nieuw kabinet te vormen. Hij is 42 jaar oud, directeur der Oos tenrijksche boerenorganisatie en 'n vroegeren medewerker van Schuschnigg. Ten tijde van den Anschluss werd hij ook gearres teerd en maakte tot aan de bevrij ding kennis met de concentratie kampen in Dachau en Mauthausen. Hij is van plan den communisten ook een plaats in het Kabinet aan te bieden, als ze de vijf zetels ha len Maar ocherm, zoover zullen ze niet eens komen. Wie van dicht bij kennis maakt met Russische methodes, heeft er al gauw genoeg Heden zon onder 16.33 u., maan onder 14.57 u., Vrijdag zon op 8.25 u., maan op 3.28 uur. Weersverwachting: Naar Z.W. terugloopende en aan de kust tot prachtig toenemende wind, aanvankelijk overwegend droog, ater weer toenemende regen- ans, zelfde temperatuur. Mr. Zaayer over Mussert: Na geeste* lijk- volgde daadwerkelijk verraad Mussert over regeeringssystemen: Con» j tróle en vrije meeningsuiting onmisbaar Proc. fiscaal hield een requisitoir tegen de ge<= heele N.S.B. Het is het proces tegen Mussert, zei diens ver= dediger IN EEN REQUISITOIR, dat ruim twee uur duurde, eischte de procu reur-fiscaal van het Bij'- Gerechtshof te Den Haag Woensdag de dood straf tegen Mussert. De eisch maakte op dezen geen zichtbaren indruk, gedurende drie uur pleitte hti echter voor eigen zaak, nadat zijn verde diger, mr. Wyckerheld Bisdom eveneens een langdurig pleidooi had ge houden. hij het eerste Duitsche bezoek en den volgenden dag houdt hy be sprekingen met luitenant Toepfer, den man, dien in die dagen van Duitsche zijde de politieke zaken behandelde, besprekingen, die tot resultaat hebben: „volkomen over eenstemming van opvattingen tus- schen Toepfer en mij", zooals Mus sert in zijn dagboek schreef. Hy wil een samengaan tusschen Neder land met Duitschland, een sterk nationaal-socialistisch Groot Ne derland, verbonden met Duitsch land, maar met een belangrijke mate van zelfstandigheid. Zoolang hij met Toepfer te doen had, leek de situatie nogal hoop vol, maai- verder is het tegengeval len. Generaal Winkelman, met wien voor Mussert een onderhoud was afgesproken op 22 Mei, liet hem met zijn trawanten in de wachtka mer zitten, tot zij wegliepen en ook nadat Seyss Inquart de macht had overgenomen, was er geen sprake van, dat de Duitschers eenzijdig met de NSB zaken wilden doen. N.S.B. propaganda^geldon kwamen uit indië Mocht het requisitoir om den per soon, tegen wien 't gericht was, reeds een unicum heeten in onze va- derlandsche geschiedenis, minstens sinds het bestaan van ons Koninkrijk, het werd het nog meer door het feit, dat mr. Zaayer verklaarde, dat het proces voor hem er een geworden was tegen de geheele NSB en niet te gen Mussert alleen. Voor dezen bleef dan nog de twijfelachtige eer over de eeiste te zijn, die sedert het begin der 19de eeuw gedagvaard is voor fei ten als in de tenlastelegging zijn neer gelegd. Ir zijn requisitoir bepaalde mr. Zaayer zich niet tot den bezettings tijd; hij ging terug tot het ontstaan van de NSB, haar toen onmiddellijk getoonde oriënteering op het nat.-so cialistische Duitschland en de daar uit voortgevloeide logische conse quentie: het samengaan met Duitsch land na den vijandelijken Inval. De NSB-er6 waren Duitschlands bondge- nooten al lang voor den oorlog. Tegen dezen achtergrond moet men alles zien wat gebeurd is. Wat ieder nor maal mensch noemt een laffe en ver raderlijke overval van een groote mi litaire mogendheid op een kleinen, be- vrienden buurstaat, was voor Mussert ,,de bevrijding". TOEN MUSSERT ZICH „VRIJ" VOELDE TAirect na deze „bevrijding" is Mussert met de Duitsche auto riteiten in contact getreden. Reeds op den 16en Mei ontvangt Op 9 Juni 1940 kwam Brigade- fuehrer Berger der SS bij Mussert met het bevel tot oprichting van de SS Standarte „Westland". Alleen deze naam zegt reeds genoeg en Mussert was volkomen onthutst. .Voelde dit als een klap in het ge zicht. Beteekent dit inlijving?" staat er in zijn aanteekeningen over deze ontmoeting te lezen. En ver der: „het bleek mij, dat de hooge SS-leiding het Nederlandsche volk ziet als een Duitsch volk." Erkennend dat Mussert tegen an- TAE EERSTE PROOI, waarop de Nazis aasden, was Oostenrijk. Twee mannen, die thans in de be klaagdenbank van Neurenberg zit ten, hebben dezen moord op een onafhankelijken staat vooral voor bereid: Von Papen en Seyss In quart. De Amerikaansche assistent-aan klager Alderman heeft aan de hand van een stapel documenten daar over het noodige verteld. Merk waardig waren vooral de schrifte lijke verklaringen van Messersmith, Vroeger Amerikaansch consul-gene raal in Berlijn, die van 1934 tot 1937 ir. Weenen vertoefde. Hooggeplaat ste Nazis hadden hem in 1934 al toevertrouwd, dat er toen onlusten waren geënsceneerd, om Mussolini te winnen voor samenwerking met Duitschland. Von Papen deelde op de meest cynische wijze mede, dat het Duitschlands doel was de macht over geheel Z.O. Europa tot aan de Turksche grens te verkrijgen. Deze ambassadeur gebruikte zijn reputatie als „goed katholiek", om de Nazi-doeleinden te bevorderen. (De beschuldigde hief zijn oogen ten hemel en schudde heftig het hoofd). In den moord op Dollfuss had Duitschland zonder eenigen twijfel de hand. (Hier werd Goering opgewonden, en riep: „Nein, nein, nein!"). Vier jaar later onthulde Hess te Klagenfurth een gedenk plaat voor de terechtgestelde moor denaars van den Bondskanselier. (De aanklager toonde een foto van deze gedenkplaat, die verwoest is). Seyss Inquart misleidde Schusch nigg door groote vriendschap voor te wenden en tevens geheime be zoeken aan Hitier te brengen. En zoo werden alle details van Goering en Hess, ditmaal in een weinig glorie rijke houding dit groote schandstuk duidelijk ge schilderd. Goering speelde tijdens de heele ochtendzitting comedie van je welste. Hij lachte met een air van „Daar deugt niets van" en trachtte ook de anderen in zijn vroolijkheid te betrekken. Seyss Inquar zat echter voortdurend ingespannen over een blocnote gebogen. Hij had er alle reden toe, want zijn naam wordt herhaaldelijk ge noemd. Er wordt aan herinnerd, hoe hij in 1931 lid van de partij werd, doch tot 1937 op den achtergrond bleef en daarom de geschikte persoon voor de nazis was om op te treden, toen zij hun bedoelingen nog ca moufleerden en de dubbele taktiek volgden van rustig afwachten en in het geheim contact onderhielden met de Duitsche partij. In een brief van 14 Juli 1939 aan Goering, waar van men een copie bij Seyss Inquart heeft gevonden, geeft, hij een uit eenzetting van zijn eigen houding. Hij is geen vechtersnatuur. tenzij de eindbeslissing op het spel staat. Hoewel dit een fout van zijn per soonlijkheid is, blijft hij verbeten aan het doel verknocht, namelijk Groot-Duitsehland en den Fuehrer. Seyss is tijdens deze uiteenzetting onrustig, zijn kaakspieren in het rood aangeloopen gelaat, zijn voort durend in beweging door het op een klemmen van de tanden. Waar is Schuschnigg? gen vreemd geval is, dat Schusch nigg, een der voornaamste getuigen a charge, die reeds drie weken in Neurenberg vertoefde, thans plotseling zonder iemand te waarschuwen, naar Rome schijnt te zijn teruggekeerd. De advocaat Lawrence verzocht liet Hof hem terug te laten halen, als hy niet vry willig weerkeert. Schuschnigg heeft wel een schriftelyk getuige nis afgelegd. De toestand van Hess. Het rapport van verschillende medische deskundigen zegt, dat Ru- dolf Hess niet geestesziek is en zich zyn positie als oorlogsmisda diger terdege bewust is. Wel lydt hij eenigszins aan geheugenzwakte, doch hy is ook wel zoo slim om te trachten die uit te buiten. Volgens zijn verdediger interesseert het pro ces hem weinig, omdat hy toch overtuigd is, dat alle Nazileiders ter dood veroordeeld worden. Daar om leest hij maar romannetjes van Wallace e.a. nexatie van Nederland door Duitsch land was, stelde mr. Zaayer vast, dat de naieve wijze, waarop bekl. zich in de armen wierp van Duitschland een gevolg was van diens geestelijke oriën teering en van diens zucht om een rol te spelen. En hij vervolgde dan: „Er waren in het Duitsche kamp twee stroomingen. Seyss Inquart's standpunt kwam vrijwel overeen met dat van Mussert en ook Hitier zelf sprak woorden, welke den in druk wekten, dat hij Nederland niet wilde inlijven. Daartegenover staat Himmler en zijn SS, in Nederland vertegenwoordigd door van Rappard met zijn NSNAP en in de NSB door Rost van Tonningen en Feldmeyer. die voor onmiddellijke annexatie waren. De andere partij, waartoe trouwens ook Schmidt behoorde, wilde het niet onmiddellijk, doch er was geen enkele waarborg voor de toekomst. Nederland had de keuze om zich aan het Duitsche zwaard te onder werpen of door te strijden om de Duitschers te overwinnen. Daar was niets tusschen en ons volk heeft die keuze gedaan. Mussert en de zijnen hadden evenwel reeds lang te voren hun keuze gedaan: solida riteit door dik en dun met Duitsch land en zijn Fuehrer. Als bondge- nooten en handlangers van Duitschland hebben zij toen Neder land helpen bestrijden. Mussert stortte zich in dit avon tuur en brak de brug naar het ver leden af door zijn verloochening van het Koninklijk Huis op 5 Juni 1940. ONVOORWAARDELIJK ACHTER HITLER TAe procureur-fiscaal bracht ver- volgens Musserts plan voor de vorming van een Germaanschen Statenbond ter sprake. Schmidt zei toen tot Mussert „Om iets te bereiken is er maar een mogelijkheid en dat is zich on voorwaardelijk scharen achter Hit- Ier." Op een officieele bijeenkomst kreeg hij nog eens hetzelfde te hoo ien. Het is de gedachte, die bij de Duitschers voorzit en Mussert aan vaardde dit zonder tegenspraak. Op het geestelijk landverraad volgde hier dus het daadwerkelijk land verraad, zoo zei mr. Zaayer. Het strafbaar feit is dus gepleegd. Feitleijk is het zoo geweest, dat Mussert, zich eenigszins voordoende als de vertegenwooidiger van Neder land, zonder meer zich aan Hitier onderwierp, daarbij bescheidenlijk in overweging gevende of hij de verhou ding tot Nederland maar niet in den vorm van den Germ, bond zou willen regelen. Mr. Zaayer noemde een en ander een aanslag gepleegd, met het oogmerk om Nederland onder vreem de heerschappij te brengen. De ver zending van Musserts eerste nota aan Hitler was dus de beslissende stap op den weg van het landverraad. De procureur-fiscaal releveerde dan hoe Mussert zijn nota „zijn politieke geloofsbelijdenis" noemde en voor deze belijdenis moest ons geheele volk gewonnen worden. Spr. releveerde voorts de bloedsverbondenheid als grondslag van den Bond van Germ, volken, welke verbondenheid zou moeten worden bevorderd door.... de verwijdering der Joden naar Britsch-, Nederlandsch- en Fransch Guyana. De gemeenschappelijke economie, die M. voorstond, kwam in de piak- tijk neer op een leegplundering van Nederland, hetgeen Mussert tot de vei zuchting bracht: „Dit is niet wat ik er onder versta." (Vervolg op pag. 2) PRIJZEN AAN DEN KETTING ly/Tet ingang van 1 December wordt de gemiddelde prys van groote sigaren verlaagd van 18 '4 tot 15(4 cent per stuk (max. prijs 20 ct.)van cigarillos 10 ct., ter- wyi sprietjes hoogstens 5 ct. mogen kosten. De prys van 40 gram kerf tabak komt op 52 ct. Sigaretten blij. ven voorloopig 60 ct. per pakje. De pry zen voor Kerstboomen zijn vastgesteld van 50 ct. (tot 50 cm. hoog) tot f 5 (2-3 m. hoog).

de Stem | 1945 | | pagina 1