Raeder, Schacht en Jodl 3 onder 't mes Weloverwogen politiek der Sovjets Het proces te Neurenberg Het bedrog begon reeds in 1933 POLEN 1945 IN T KORT Personeelsbezetting Handel en Nijverheid DE D Professor had een theorie Nieuwe bonnen Herstel Het benoodigde geld kwam bijv. uit het Arbeidsfront en uit buitenland sc he mar- kentegoeden. TTVINSDAG kwamen Schacht, Jodl en Raeder by wyze van spreken onder het mes en met hen een stuk Duitsche oorlogs politiek, die reeds voor 1933 be gon, om zich sindsdien door alle volgende jaren heen voort te planten. De openbare aanklager versmaadde het een climax te zoeken in het effect dier politiek: de oorlog die wij beleefd hebben. Zijn opzet was een andere: by elke herinnering aan feiten, geput uit een reeks tot nu toe onbekende rapporten en an dere documenten, wees hij op den daaruit blijkenden wil den oorlog te ontketenen. Een der frappantste bijzonder heden, die hij memoreerde was ontleend aan een verklaring van Raeder: Duitschland wilde zich aan den letterlijken tekst van het vredes verdrag van Versailles houden. Daar het verdrag den bouw van onderzeeërs in Duitschland ver bood, richtte de marineleiding maatschappijen op in andere lan den om ze daar te doen bouwen. Zoo werden sinds 1920 constructieve exnerimenten in Nederland onder camouflage van een civiel bureau gedaan. Ook in Spanje, Finland, Japan, Turkije en Argentinië werd ge bouwd. Aan al deze verdragsschen dingen op marinegebied is de naam van Raeder verbonden. Oude orders van hem werden ge releveerd, bv. uit 1932 waarin hij opdracht gaf verkapte torpedoboo ten te bouwen, die pas bewapend zouden worden wanneer de toestand der politieke controle dit weer toe stond. Men herinnere zich, dat het jaar daarop de greep naar de macht plaats had. In diverse „geheime Kommandosachen" kwamen opmer kingen voor als „de overschrijding van het kwantum machinegeweren en dergelijke kan gebagatelliseerd worden", „moeilijk te ontdekken", „voorloopig niet vast te stellen", enz. Eerst daarna kwamen de bru tale nazi-methoden. Hoe men bij dit alles aan het benoodigde geld kwam, valt af te leiden uit den raad die in 1938 Hitier aan Raeder gaf: „Laat dr. Ley maar 150 millioen van het Arbeidsfront ter beschik king stellen." En tusschen al deze bedrijven door kwamen steeds plechtige verklaringen los, dat nazi-Duitschland geen territoriale aanspraken had in Europa Slechts medewerking der Regeering onder dwangJ tellectueel, die zoowel de Duit sche als de Russische bezetting heeft meegemaakt en die twee maanden geleden zijn land verliet, onthulde aan een verslaggever van de „Catholic Herald" eenige interessante bijzonderheden over de toestanden in het huidige Po len. Aan de hand van enkele vra gen, die de Engelsche journalist hem stelde omtrent de houding der Russen en het godsdienstige leven in het land, vertelde hij het volgende: WANNEER we de omstandighe den van het oogenblik verge lijken met die tijdens de Duitsche bezetting, dan mogen we beweren dat het land op het moment een paradijs is. Van een georganiseerde terreur, zooals de Nazis die toepas ter. is geen sprake. De Russen vol gen een weloverwogen politiek, die er duidelijk op gericht is, Polens gelaat naar het Oosten te keeren. De Sovjets hebben het doel voor oogen. de geheele cultuur en het geheele aanzien van het land te veranderen. Op hun manier trach ten zij de gunst van het volk te ver werven. De houding der Sovjet-sol daten grenst soms echter aan het schandalige. Plundering en roof ziin aan de orde van den dag. In Warschau alleen al zijn 10 000 vrou wen ir zwangeren toestand als ge volg van het beestachtige optreden der rood-gardisten. Dat dergelijke dingen niet bevor derlijk zijn voor een vlotte samen werking tusschen de bezettingsauto riteiten en het Poolsche volk, ligt voor de hand. Wanneer een Pool er dan ook in slaagt een op plundering betrapten soldaat in handen van zijn officieren te spelen, worden er korte metten met den misdadiger gemaakt. De man krijgt ter plaatse den kogel. In de practijk zijn zulke gevallen echter zeldzaam. Corns gebeurt het, dat de Russi- sche militairen zich tot vertrou welijke gesprekken laten verleiden; vooral wanneer zij onder den in vloed van Wodka of ander geestriik vocht verkeeren, waf nog al eens een keertje gebenrt. Zoo vernam ik van heel wat Russische soldaten, dat zii er weinig voor voelen naar hun land terug te keeren. wanneer zij er onder dezelfde omstandighe- Hedcn zon onder 16.34 uur maan onder 14 42 uur. Don derdag zon op 8,24 uur, maan op 2,21 uur. Weersverwachting: In den ochtend nog plaatselijke regen, later opklarend, doch te«pn den avond wee- buien. Iets kouder. tiideiijk krachtige Noord-Westelijke wind. den moeten gaan leven, als vóór den oorlog. Het komt my voor, dat Stalin zelf er ook betrekkelijk wei nig prjjs op zal stellen, dergelijke „geëmancipeerde" Sovjet-burgers in zijn "-nd terug te krijgen. Wat hun houding ten overstaan van godsdienstige zaken betreft: Ve len zijn zichtbaar nieuwsgierig en verbaasd wanneer zü onze kerken bezoeken. Een massa Russen echter gaan er prat op dat zij gedoopt zijn. „Welke politieke gedragslijn moet volgens U door de Polen worden gevolgd?" zoo informeerde de ver slaggever van het Engelsche blad. „De inspanningen van qns volk moeten voorloopig zuiver gericht worden op het herstel van Polen^ levenskracht. Slechts door een po litiek van samenwerking met de bezettingsmacht kan dit doel wor den bereikt. Een andere houding staat geliik met zelfvernietiging. Deportaties en erger zouden net gevolg zijn van een zich verzetten tegen de door de Russen gesanc tioneerde regeering. Pr is niet genoeg voedsel in het land. Slechts door hulp van buiten kan hierin verandering wor den gebracht. Hongerige menschen kmnen geen weerstand bieden aan arglistige propaganda; de Russen w"i— het uit ervaring Een belang rijke gebeurtenis had op 4 October plaats, toen de Katholieke bis schoppen in Czestochowa bijeen kwamen om 't vraagstuk der hulp verleening te bespreken. O de minister van sociale zaken, Stanc- ztik, was aanwezig. Hii gaf den bis schoppen volledige vrijheid inzake d organisatie van het hulpverlee- ningssvsteém, daar de regeering de controle der voedselpositie niet vol doende in handen had. Een Poolsche priester in Parijs, Fr. Wycislo, heeft zich nu tot de A: ïerikaansche bisschoppen gewend en kt met hen samen aan de oplossing van het voedselprobleem, Tjyanneer ik het verschil tusschen 't lot van Polen onder de Duit sche en de Russische bezetting aan schouwelijk voor moet stellen, dan kan ik het best zeggen: „Duitsch land was een tijger, die Polen aan stukken scheurde; Rusland is als een boa-constrictor, die zijn slacht offer met saliva bedekt, alvorens h-1 te verzwelgen." -er den werkelijken aanhang, dien de huidige regeering onder het volk heeft zegt het volgende vooral genoeg: Een document dat het aan tal Pro-regeering-Polen aangaf als zijnde 5 pet. van de geheele bevol king ontlokte e°n Fuss'schen offi cier éép alleszeggend woord: „opti mistisch". Duitschland hield zich aan den letterlijken tekst van Versailles, maar bouwde onder zeeërs o.a. in Neder land. Het buitenland betaalde. rioe financierde Duitschland ge- heel deze bewapening? Men gebruikte de bankbiljettenpers en alhoewel Schacht zulks betreurde, was het niet om het gebruik zelve maar om het tijdstip waarop zulks was gebeurd. In een memorandum aan Hitier had hij overigens mee gedeeld, dat de Reichsbank de bij haar berustende Marktegoeden van buitenlanders had gebruikt voor de financiering van de bewapening. Hij hield het voor noodzakelijk, dat an dere dan bewapeningsuitgaven sterk werden bekrompen. Jodl kreeg het tenslotte hard te verduren onder het vlijmscherpe mes van den openbaren aanklager, toen deze herinnerde aan diens rede van 1943, waarin hij niet als soldaat maar als nazi sprak. KRUIDENIERS PROTESTEEREN Zij wenschen een betere quota-verdeeling A msterdamsche kruideniers pro- testeerden tegen de quota-ver deeling tusschen het kleine zelf standige bedrijf en het grootbedrijf, die h.i. in het voordeel van het grootbedrijf is. Zij hebben voorge steld voor elk nieuw te distribuee- ren artikel éénmaal een voorinleve- ringsbon aan te wijzen, die via de grossiers naar den fabrikant gaan. Als men dezen op deze basis van grondstoffen voorziet, kan hij de goederen weer langs denzelfden weg den kruidenier doen toekomen. Geeft men den winkelier bovendien een surplus van ongeveer 10 pet., dan is klantenbinding niet noodig, wijl dan voldoende ruimte blijft voor klantenverschuiving. Studenten „bezetten" een gebouw. TVELFTSCHE studenten, leden van de R. K. Studentenver. Sanctus Virgillus bestormden en bezetten gisteren het gebouw van 't gew. arbeidsbureau uit protest te gen de langdurige inbeslagname van dit gebouw, eertijds toebehoorend aan de vereeniging. Negen uur lang handhaafden zij zich, toen greep de politie in. TIE REGEERING overweegt geenszins een heffing te doen op granen uit eigen oogst, die voor veevoeder worden gebruikt. Deze mededeeling is bedoeld als een weerlegging van het gerucht, dat een dergelijke heffing wel in het voornemen zou liggen. TïOESTAM EFFENDI, die sinds 1933 lid van de Tweede Kamer voor de Comm. Partij Nt-cierland was, is door zijn partij als lid ge schorst, met de bedoeling hem bij het a.s. partijcongres voor roye ment voor te dragen. TAE AMERIKAANSCHE ambas- sadeur in China, gen. majoor Datrich Jay Hurley, teeft zijn ontslag gevraagd en in een ver klaring een scherp protest geuit ebgen de Amerikaansche politiek in het Verre Oosten. ■yRIJWEL ALLE Amerikaansche vliegtuigen uit Birma en Br.- Indië woroen aan China overge dragen. 700 machines zijn reeds over de mmaiaya geviogen. Bij ceze massavlucht zijn er elf ver ongelukt door slecht weer. Het incue- vlieg tuig bracht jl. Vrijdag 31.471 poststukken mee uit Indië. Het gewicht hiervan be droeg 195 kg. rpE LONDEN vergaderde voor het eerst sedert 1939 de Int. Pad- vindersraad. Het aantal padvinders bedraagt 5.000.000. Overwogen werd de inschakeling van Duitschland in de Wereldbroederschap. Plannen voor de Wereldjamborée in 1947 in Frankrijk werden verder uitgewerkt. rvE Nederlandsche behoefte aan brillen en brilleglazen zal bin nen een half jaar weer voor een be langrijk deel worden gedekt. rvE DUITSCHE filmspeler Harry Piel is te Hamburg veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 5000 RM bo°te d«ar hij verzwegen h«d b»ciin~Hgend lid van de SS te zijn geweest. SLACHTOFFERS VAN HET VERZET Werden te Haarlem treffend herdacht Tn Haarlem werden Dinsdag in de groote St. Bavokerk. 422 slacht offers van het binnenlandsch ver zet herdacht. 5000 familieleden uit alle deelen des lands woonden de plechtigheid by. Vele honderden kransen en bloemstukken vertolkten het medeleven van ontelbare offi- cieele persoonlijkheden, vereenigin- gen, corporaties en particulieren. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de Koningin, Prinses Juliana, Prins Bernhard, den mi- nister-president en andere minis ters. Het woord werd gevoerd door dr. H. Wamsteker, namens het comité eeregrafhof, door den minister-pre sident, prof. H. v. Rooy O.F.M., ds. K. Gravemeyer en deken J. C. v. d. Wiel. zy allen eerden de gevallenen om hun moed en strijdvaardigheid. Het leven van hen, die wy heden gedenken, schenkt misschien aan ons volk de kracht tot herstel, mis schien ook den moed tot vernieu wing, zoo zei prof. Schermerhorn. Daarom is het goed, dat wy hier bij elkander komen, nu maar ook in de toekomst, niet alleen om getuigenis af te leggen van onzen eerbied voor de dooden, niet alleen om een woord van bemoediging te spreken tot de verwanten van hen, die vielen, r-->.ar bovenal om onszelf en elkan der te zeggen dat hun leven, hun strijd en hun sterven voor ons is het teeken aan den wand. Hun stryd en hun dood zeggen ons, dat er waarden zyn, die boven kracht en stof uitgaan, waarden, die in 't leven van ons volk door ons moeten worden gedragen en verdedigd. Niet 50, maar 11.000 man 50.000 ambtenaren zijn werkzaam in dienst van het departement van Han del en Nijverheid meldden wij onlangs op gezag van onzen Haagschen mede werker. De persdienst van genoemd ministerie deelde thans echter mede, dat op 1 October van dit jaar 2617 per sonen in directen dienst van het mi nisterie waren. Hieronder zijn ca. 1500 personen van het directoraat-generaal van de prijzen begrepen, welke dienst vroeger buiten departementaal ver band stond. Aan vaste diensten, o.a. het centraal bureau voor statistiek, waren op dien datum 1615 personen verbonden, aan de rijksbureaux 5606 personen en aan het centraal distri butiekantoor 1420 personen. Het totale aantal ambtenaren in dienst van het ministerie bedraagt dus 11.258. Het personeel van de plaatselijke distri butiediensten en degenen, die in dienst zijn van de organisaties van het be drijfsleven ressorteeren niet onder ge noemd ministerie. Deze laatste zin behelst de verkla ring voor het verschil, dat gelegen is in het door ons en het hierboven ver melde cijfer. •yiJF Joodsche nederzettingen in Palestina zyn door de Britten doorzocht i.v.b. met den jongsten aanslag op kustwachtstations. Ze ven Joodsche burgers werden vol gens Reuter, gedood en 80 gewond. |E FILM „Thuiskomst" een do cumentaire van Arnhem is ver dwenen. Een onbekende haalde b ~x van de filmfabriek, waar de negatieven waren geborgen, af om zich daarna niet meer te laten zien. Gelukkig bestaat er nog een copie van de film. |EN Bandjir heeft 4000 Indone siërs op Java dakloos gemaakt en twee kampongs vernield. VERKIEZINGEN VAN NOODGEMEENTERADEN BRESKENS: W. C. Carels, Jac v. Haneghem, E. K. H. v. Hootegem, J. A. Leenhouts, K. Maas, P. J. Note- baart, P. C. Roest, A. J. Vermeulen, T. A. Verschoor, M. I. de Visser, S. M. de Vuijst. VLISSINGEN: E. Andriessen, A. de Bart, H. B. J. Knoop, A. R. König, A. Korteweg, J. C. Limonard, J. Marijs, L. P. van Oorschot, M. J. v. Poelje, M. A. van Poperinge, W. Poppe, J. Post, H. van Rooijen, W. Sanderse, Jr., C. M. Schillemans, J. L. Verha gen, F. C. Wijsveld. ZIERIKZEE: J. Catshoek, Mr. C. J. B. du Croo, G. J. den Dekker, A. v d. Doe, G. van Duin, H. van Gees- bergen, R. Gerritsen, H. Minkema, J. W Raap, P. D. Verstrate, A. Groenen dijk, M. Polderman, Ir. H. Swaters. f 15.000.000. zullen dit jaar voor het Roode Kruiswerk noodig zyn. (Vóór 1940 bedroeg het jaarlyksch budget f 80 a f 90.000). Draagt U reeds Uw steentje daartoe bij? Zoo niet, wordt dan lit en vergeet de as. collecte niet! J?EN PROFESSOR in Bel J grado had op grond van de waarschijnlijkheidsleer =g berekend, dat men het best aa van bommengevaar ver- - schoond bleef als men boven in een telefoonpaal |g§ klom. By eiken bomaanval E deed hy zoo en het ging een tyd goed. Zóó goed, dat er tenslotte nog iemand was, §g een meisje, die in. dezu the- i §|j orie ging gelooven. Op zeke_ j ren dag toen de bommen begonnen te vallen, klom de professor in zyn telefoon- j |g paai, maar het meisje vond j g geen tyd om iets anders te i doen dan plat in de goot te i vallen. Het volgend oogen ic blik deed zich een ontzet- g tende ontploffing voor. De professor en de paal ver- dwenen. Het meisje bleef in i leven.... om de geschiede- nis te vertellen. FRUIT Om in de periode van 9 Dec. t.m. 5 Jan. fruit te kunnen betrekken, moet bon F 02 der fruitkaart u'ter- ïyk op 1 Dec. ingeleverd worden. Een vordering, die ontstemming wekt. QNS JAMMERLIJK geruïneerd land behoeft herstel Stoffelyk, zeer zeker; maar gees- telyk niet minder Vele krachten werken met groo- ten yver daaraan, wat uitermate te loven is. Bij dit geesteiyk herstel komt de vorming, en laten we het er maar by zeggen, de bescherming der jonge menschen op een voor name, beter gezegd op een eerste plaats. Onder de bezetting is jaren lang de jeugd, met name de rypende mannelyke jeugd, aan zich zelf overgelaten, en gedeeltelijk, helaas, schandelyk besmet geworden. Vanzelfsprekend verwachten alle goedgezinden gaarne daarin de zoo hoog noodige verbetering. Maarvan of f icieele zy de zou men moge verwachten, dat de po gingen daartoe werden gesteund, en allerminst, dat ze worden ge hinderd, veel minder nog, dat ze onmogeiyk worden gemaakt. Toch d-eigt zulks In Hulst b.v. hebben Nederland sche militairen (voor jaren wel licht,! het groote St. Joseph-patro- naat geëischt als kazerne'. De circa 250 jonge volksmen- schen, die daar bescherming en leiding zouden kunnen en gaarne willen krijgen, worden thans, niet door vijandelyke. maar door eigen machten weer uitgebannen, terwijl gelegenheid voor onderdak elders voor hen niet bestaat. Uiteraard is de gansche bevol king, om het zacht te zeggen, uiter mate ontsteld door deze vordering. De hoogst noodige herstellingen, met veel moeite tot stand gebracht, hebben daarby nog groote kosten meegebracht. Wanneer „algemeen belang" aldus wordt opgevat, zul len begrypelijkerwyze de goede krachten voor „herstel" tot werke loosheid gedoemd zijn, wat toch wel niet ten gunste van het hoogge roemde „nationale belang" is. Maar- wie redt de zaak Rechtszekerheid voor de beklaag den by de rechtbank Goed maar toch wel niet in mindere mate voor normale, goede Nederlandsche burgers. BENOEMINGEN. By K.B. zyn benoemd tot dyk- graaf van den Thoornpolder, W. de Jonge te Wissekerke, met in gang van 29 Dec. 1945 tot dyk- graaf van den Koudepolder J. de Dreu, te Hoek tot dijkgraaf van den Westkerkepolder, A. van Strien, te Wolphaartsdyk, uiteriyk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hy 70 jaar zal zyn ge worden. GEÏNTERNEERDEN ONTVLUCHT. Maandagnamiddag zyn twee ge- interneerden, uit het kamp by Rilland, die te werk waren gesteld by de fa. v. d. Have te Kapelle, ont snapt. Het waren de Brabanters S. en M., resp. afkomstig uit Eindho ven en Helmond. De politie werd gealarmeerd doch aanvankelyk waren de heeren niet te vinden. Gisterenmorgen tegen 5 uur lie pen zy echter in den val op het Goesche station, dat ln de gaten werd gehouden door twee agenten. Toen die twee mannen zagen ver schijnen op klompen, kregen ze arg waan. Even later waren ze ingere kend en bekenden de gezochten te zyn. Zonder een cent op zak wilden ze in den trein stappen om „op hoop van zegen" Brahant te bereiken. Eenige uren zijn ze op het politie bureau vastgehouden en daarna naar het kamp teruggebracht.

de Stem | 1945 | | pagina 2