HULST rEN éeT MUSSERT VOOR ZIJN RECHTERS Semarang uit zee beschoten e in 'S BIER ER Uw aponnen Tegen de dans en andere kwalen v. Ipt Indië. hestr. 50 Telf .ilO EN »umole«»n Veldtocht der K.A. 1800 Gespannen toestand in Bandoeng In Perzië botert het niet tielpunten. detaillisten van -xtielkaarten Va ten duidelijk van en, tezamen met xnten geschieden, l van het ont- ■07. ngen textiel met 81 tegen nieuwe tagen. autiediensten uit- ijzingen met het de distributie- mgewisseld tegen en, daar deze niet g geldig zijn. ng dient het ont- -07 als bewijs te end toewijzingen afgifte, welke ge- 1945. 476-00 ec. Betaling op >per waardoor komt Zaden, Granen 19. 995-o ren ONDEN •ng Muziek 437O Specialiteit iL BRONNEN plaatwerker) rtzichfcen. u De Stem. Goes tiel- en te Hulst i opgeroepen voor trekking van Ier school binnen 493-0 9, Hulst. 454-» ir in 4 a 6 dage11 terneuzsN HENER. 451-1' 7S: prima kwaliteit. iessins. 494-0 etalages van cms in. Voorraad 498-0 AARDENBURG editie voor de provincie zeeland Rl,r Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Huut Dr/A courant wordt op last van t Militair Gezag aedrukt op de persen v h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. ..Stichting De Stem or. teur; J. A. H. M. van Schljndel: Hoofd redacteur; J. J- H- A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.; W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeüwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 327 WOENSDAG 2« NOVEMBER 1945 Comm v Toezicht: C 3 v. Hootegema E. Langenhorst: Mr Dr A J .J M Mes; Mr H, B L. de Rechter; Mr Dr C. J M A v Rooy. Verschijnt eiken werkdag Abonn prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p post f 4.10 p. week (bij n^t-postbesteliinaf f i.M j»sse nos 6 cent. ^.raT' E ENIGE WEKEN geleden stuur, de de Katholiek Actie een circulaire aan de burgemees ters van West-Brabant en Z. Vlaanderen niet het verzoek het aantal dansgelegenheden te be perken, een sluitingsuur vast te stellen, c.q. nachtelijke danspar tijen te verbieden en een controle op dansgelegenheden in te voeren. In de tweede plaats verzocht zij om beperking van het aantal fees telijkheden en voorts om een ver bod van gemengd zwemmen en zonnebaden en om toezicht op uit leenbibliotheken. Het is duidelijk, dat een derge lijke reeks verzoeken niet zoo maai de wereld in gestuurd is. Er waren overvloedige redenen toe geweest, want zoo het normale waarne mingsvermogen de besten onder ons al niet gewaarschuwd had, dat er iets mis was met de volksmen taliteit, dan zou zelfs de meest te goeder trouw levende mensch wak ker geschrokken zijn door den uit slag van een enquête, die door de K.A. was ingesteld in alle lagen der bevolking. Er bleek ie*s veranderd te zijn onder onze eenvoudige Katholieke bevolking. Wilt gij er een voor beeld van URGENS^n West-Brabant ligt een dorp, welks Inwoners zich altijd gekarakteriseerd hebben, door den eenvoud van hun levenswijze, door hun soberheid en spaarzaamheid. Een tooneeluitvoering van een amateurgezelschap was er een eve nement, een muziekuitvoering van de harmonie een uiting van gezon de cultuurbeleving, welke extra glans verkreeg door de bijzondere zorgen, die de mukanten er aan hadden besteed. De oorlog kwam en daarmee een geleidelijke verandering. Weliswaar verdween de liefhebberij voor too- neel er niet, noch ook die voor. muziek, hoe moeilijk 't den corpsen ook gemaakt was door de „Kul- turkammer" - bemoeienissen, maai er kwam iets bij. Men werd er modern, zóózeer, dat er op het oogenblik 3 a 400, schrik niet, gehuwden danslessen wensehen te volgen. Kon men eer tijds in de omliggende centrum gemeenten ternauwernood eenige dansleeraren vinden, het dorp heeft er thans een alleen voor eigen lee- ringe ende vermaak noodig. Er wordt in ons bisdom gedanst in zalen, maar ook in garages, op de dorschvloeren van hoerenbedoe- TTET IS BEKEND, hoe men in Rusland al water in den wijn heeft gedaan ten aanzien van ver schillende communistische leer stellingen. En de communisten in de West-Europeesche landen gaan nog verder en vertellen, dat zij 'n beperkten particulieren eigendom volstrekt niet verwerpelijk achten. Echter blijkt men in Rusland nu bang te worden voor te ver-gaan de verwatering der beginselen. De ..Bolchevik", een leidinggevend orgaan, heeft opgewekt tot een ac tie, met het doel iedere afwijking of ketterij ten aanzien van de communistische leerstellingen te bestrijden. Het staat vast, zoo zegt het blad, dat vele kolchozen-boeren meer belang stellen in hun eigen hoeven dan in de gemeenschappelijke hoe ven. r>e „Bolchevik" waarschuwt vooral tegen de anti-sovjet-ideeën, WOrden door de "en- tallen mlllloenen burgers, die on der nazi-regime leefden. Als voor behoedende maatregel werden nieuwe scholen opgericht, waar de communistische doctrine zal ge doceerd en verplichtend door de partijleden zal bestudeerd worden. Intusschen ls wel gebleken, dat landen, die rechtstreeks kennis maakten met de Sovjet-Russen en wlen toch nog gelegenheid werd gegeven vrij te stemmen, niet veel meer van de communistische ideeën moeten hebben. In Oosten- rJJJc u-erd het zelfs een debacle, zoodat het eigenlijk belachelijk is, dat men aan de communisten toch oog een of meer zetels ln de re- geertng wil toekennen. ningen, op de zolders van fabrieken en werkplaatsen, op straat en in de binnenkamers en helaas, maar al te dikwijls ongecontroleerd, en in om standigheden die volkomen onaan vaardbaar zjjn, bij nacht en ontij. Er geven zich jonge menschen aan over, èn gehuwden, er treedt ge zinsontwrichting op en erger. Ergo; hc* is hoog tijd, dat de overheid er zorg aan besteedt, intensiever dan voorheen, vooral ook meer doel treffend. LIaar zorg dient voorts uit te gaan naar de excessen van het zwemmen en zonnebaden, waarvan de voorbeelden niet alleen in W. Brabant maar ook in Zeeuwsch- Vlaanderen te vinden zijn. Maar moet zij die zorgen slechts doen uitstrekken tot een verbod, d.w.z. tot een negatieve daad Het is een overweging, die bij het vorderen van de K.A. op den weg naar betere toestanden wel steeds klaardere ge dachten zal doen rijzen. De K.A. zelf is echter reeds nu geenszins van plan het bij een negatief optreden te laten. Zij wil ook (positief werken. r<EN. MAPNARNEY, opvolger van Eisenhouwer in Daiitsch- land, heeft verklaard, dat Duitsch_ land waarschijnlijk nog minstens 10 jaar bezet zal blijven. van de 50.00 in Canada aangekochte paarden zijn thans in ons land aangekomen. Mussert is het uitgesproken type van den na- gemaakten Fueh rer. Hij mist alle geestelijke eigen schappen om werkelijk leider te zijn en be schikt slechts over enkele na gebootste hou dingen en geba ren, afgekeken van Mussolini en Hitier. Zijn hou ding bij het binnentreden van de gerechtszaal was eenvoudig be lachelijk* (hij is ook nooit anders dan belachelijk geweest!) en of schoon het proces het ernstigste aller tijden is, barstte de over volle gerechtszaal meerdere ma len in lachen uit. Met innemen- den glimlach groette Mussert het talrijke publiek. Met zijn bestu deerde houding trad hij nage- maakt-waardig naar voren. Zijn béte glimlach wekte de spotlust van iedereen. Toen de zitting een maal begonnen was, verloor hij min of meer zijn bewuste houding en poogde hij door correcte en be leefde antwoorden zijn rechters te overtuigen van zijn hoogstaande bedoelingen met het Nederland- sche volk. Naarmate de aanklacht vorderde, nam zijn nervositeit zichtbaar toe. Meerdere malen knipperde hij met zijn oogen en streek hij zijn handen zenuwachtig over zijn kleeren. Het laat zich aanzien, dat hij zijn verdediging in deze richting zal leiden: dat hij door zijn optreden de uitgeweken regeering practisch heeft vervan gen en het Nederlandsche volk behoed heeft voor erger, zoo meldt onze speciale Haagsche correspon dent. Vrouwen op Java doen een beroep op de wereld voor een snelle evacuatie OEMARANG is door een Brit- kinderen. die ver van officieele concentratiekampen, zonder be scherming zfjn. De minister-presi dent zou reeds geantwoord hebben. sche torpedojager bescho ten. Ter -versterking van de Britsch-Indischc troepen zijn eenige honderden soldaten uit Soerabaja door de lucht aan gevoerd. Hun totale sterkte Semarang bedraagt thans een bataljon. In Bandoeng is de toestand zeer gespannen; men kan er zich niet op straat vertoonen, omdat er uit de huizen geschoten wordt. Amba- wara en Djokjakarta zijn opnieuw doelwit van luchtaanvallen geweest waarbij racketbommen en 500 pon ders werden gebruikt. Ziehier in een paar woorden schets van den toestand op Java, waaraan nog slechts toegevoegd be hoeft te worden, dat de extremisten verschillende kleinere plaatsen heb ben bezet, hetgeen bv. den toevoer van voorraden uit Batavia naar Bandoeng onmogelijk maakt, om te beseffen, dat de situatie blijft ge kenschetst worden door onrust. Slechts in Soerabaja is het rus tiger geworden. De Britten hebben er het Darmogebied in handen en het extremistische verzet schijnt daardoor goeddeels onmogelijk te zijn geworden. De strijd blijkt tot nu toe aan Britsche zijde nog al offers gevergd te hebben. In totaal werden 675 officieren en minderen gedood en gewond, voornamelijk uit de rijen der Britsch-Indische strijdkrach ten. Het is dan ook niet voor niets, dat dr. van Mook zelf deze maand in een officieel schrijven aan gen. Christison hulde heeft gebracht aan de Britsche soldaten te Soerabaja. Jnmiddels blijkt de toestand op Java voor de vrouwen en kin deren steeds moeilijker te zijn ge worden. 7.jj hebben een beroep ge daan op de geheele wereld om de evacuatie van 300.000 menschen op Java mogelijk te maken. Hun le vens loopen voortdurend gevaar, seinden zij. Melbou';n<- «ond bovendien de °"i kriJgsgevangenen en -geïnterneerden een telegram aan prof Schermerhorn om die eva cuatie zoo snel mogelijk te bevor deren. In het bijzonder wijst de af zender op de Ned. vrouwen, en Drie feiten werden hem ten laste gelegd: land* verraad, omverwerping van den Ned, regeerings» vorm en hulpverleening aan den vijand Hij ontkende echter Nederland onder vreemde heerschappij te hebben willen brengen. TR. ANTON ADRIAAN MUSSERT, gewezen hoofdingenieur, zooals op de rol vermeld staat, leider van de NSB in de Nederlanden, is Dinsdagochtend voor zijn rechters verschenen om verantwoording af te leggen voor hetgeen hij gedaan heeft in de jaren tusschen Mei 1940 en Mei 1945. Aanklacht en verweer leidden uiteraard soms tot markante discussies. Zoo kwam de befaamde nota van Mussert aan Hitier ter sprake, waarin eerstgenoemde de idéé van een bond van Germ aan- sche volkeren, waarvan Nederland deel zou uitmaken, onderschreef. Deze bond zou alle Germaansche staten omvatten, hun regeerings- vorm nat. socialistisch en hun weer macht en economie gemeenschap pelijk zijn. Hitier zou als dictato riaal hoofd zijn opgetreden, nadat hij na den oorlog, die er als ge wonnen in verondersteld werd, als leider van het Duitsche volk zou zijn afgetreden. Mr. Carp, een der naaste mede werkers van Mussert in de NSB en samensteller van het statuut van bedoelden bond, verklaarde als ge tuige, dat Mussert hem aanwijzin gen had gegeven te zorgen, dat er waarborgen kwamen ter handha ving van de vrijheid en geestcs- gerechtigheid van Nederland en ter vermijding van verlies aan natio nale waarden. De president van het Bijz. Ge rechtshof, mr. A. v. Berckel, merk te slechts droogjes op, dat uit het feit dat Hitier leider van den bond zou worden, duidelijk af te leiden valt, dat Dutschland alle macht zou hebben. Juist daarom, zoo repli ceerde Mussert naief, is deze bond nooit doorgegaan. Zijn rectificatie, dat het althans een der redenen was, kon het gelach niet voorito- men, dat op zijn verklaring voigde. Nochtans legde hij den eed ai op den Führer Natuurlijk bestond er voor dit pro ces zeer groote belangstelling, zoo groot, dat toen Mussert even voor het aanvangsuur van de zitting per auto werd „aangevoerd", hij met galgenhumor constateerde, dat „de be langstelling hem meeviel". Karakte ristiek was overigens dat vier perso nen reeds omstreeks middernacht voor den ingang van het gerechtsgebouw hadden post gevat om een plaatsje te kunnen bemachtigen. Mussert was gekleed in effen don kerblauw costuum; hij poseerde rus tig voor de talrijke aanwezige pers fotografen en scheen uiterlijk weinig van zijn zelfvertrouwen te hebben verloren. Hij zag er trouwens gezond en slechts licht vermagerd uit. De procureur fiscaal, Mr. J. Zaayer, legde Mussert drie dingen ten laste: le. getracht te hebben Nederland onder Duitsche heer schappij te brengen; 2e. gepoogd te hebben den grondwettelijken regee- ringsvorm van het Koninkrijk der Nederlanden omver te werpen; 3e. den vijand hulp verleend te hebben. Erkenning en ontkenning. TAeze tenlastelegging was door Mr. Zaayer in vijf getypte foliovellen omschreven. De voorlezing er van nam nogal.tijd in beslag, hetgeen niet belette, dat Mussert ononderbroken belangstellend luisterde. Toen hem gevraagd werd of hij erkende, dat vele stukken van zijn hand waren, gaf hij zulks onomwon den toe. Hij maakte slechts bezwaar tegei. de strekking, die de procureur- fiscaal er soms aan toekende. Ik heb Nederland niet onder vreemde heer schappij willen brengen, zei hij, ik heb integendeel alles gedaan om dit te voorkomen. Drie grootmachten kijken toe. TN Azerbeidsjan, deel van Iran (Perzië) bo tert het niet. Eenige we ken geleden kwamen de eerste berichten er van daan als zou er 'n op stand zijn uitgebroken met nationalistische tendenzen. De Perzische regeering zond troepen uit om de orde te her stellen, maar het Roode Leger, dat dit gebied bezet houdt, liet ze niet door. Sindsdien is een diplomatieke strijd aan den gang. De Ver. Staten zond de Sovjet- Unie een nota, waarin zij deze er aan her innerde, dat de Big Three op de conferen - tie van Teheran in 1943 de onafhankelijkheid van Perzië waarborg den. Zij stellen daarom voor alle troepen uit dit land terug te trek ken en wel tegen 1 Jan. a.s. De Britsche regee ring vroeg middels een nota, opheldering aan Moskou. Zij verklaarde te veronderstellen, dat „een misverstand" in het spel is. Of hier zui ver liefde voor het recht op onafhankelijkhleid van Iran in het spel is, mag natuurlijk niet worden betwijfeld. Even zeker is echter, dat de groote mogendheden belangrijke economische belangen in het land hebben en wel Rusland ln de petroleumvelden van Azerbeidsjan, de provincie, die aansluit bij het Sovjetgebied, en Engeland en de Ver. Staten in die, welke in het Zuiden van het land zijn gelegen, 't Mag daarom niet al te veel verwondering ba ren, dat de nationalis tische strooming in Azerbeidsjan de sympa thie geniet .van de Sovjet-Unie, zij het dan ook, dat voorloopig geen sprake schijnt te zijn van een afscheiding van genoemde provin cie van Perzië en samen voeging met Rusland. De „nationalisten" zelf verklaarden althans dat zij slechts zelfstandig heid wensehen binnen het Perzische staatsver band. Het mag evenmin verwonderen, dat Ame rika en Gr. Brittannië met bezorgdheid en ac tieve belangstelling toe zien. Dé eed van trouw. jVfussert maakte niet den indruk om 17-1. (je feiten heen te draaien. Hij gaf ook toe, dat hij den eed van trouw aan Hitier heett afgelegd, maar hij had de volgende toevoeging verlangd; dat hij nooit een daad behoefde te verrichten, welke in strijd zou zijn met de eer, de waardighid en de be langen van het Ned. volk. Van deze toevoeging is in Berlijn wel bitter wei nig nota genomen. Telkens opnieuw bracht de presi dent den Germaanschen statenbond op het tapijt. Hij las citaten voor, waar uit bleek, dat Mussert een zoo nauw mogelijke verbondenheid met Duitsch- land zocht. Deze erkende steeds de juistheid der citaten. Hij verklaarde dan, dat een sterke NSB de eenige mogelijkheid was om inlijving te ont gaan, verklaarde zijn steun aan den strijd tegen Rusland geboren uit zijn verlangen om hem zoover mogelijk van oqze landsgrenzen verwijderd tè houden. Mussert regent. /Apnienw kwam mr. Carp dan als w getuige voor. Ditmaal om te getuigen t.a.v. het feit, dat Mussert in 1942 gepoogd heeft door middel van een wijziging in den Raad van State zichzelf als regent uit te laten roepen en de bevoegdheden van de Koningin tot zich te trekken. Carp, die de geestelijke vader van dit denkbeeld was. waarvoor echter de Duitschers niets voelden, en Mus sert baseerden hun denkbeeld op de Grondwet, welke zou voorschrijven, dat bij afwezigheid van den Koning de Raad van State diens bevoegd heden overneemt en op een regent kan overdragen. Mussert verzocht toen ook om het gebruik van de als „Feindvermoegen" aangegeven Ko ninklijke bezittingen. Op grond van publicaties van Mussert veronder stelde de president, dat deze zijn regentschap zeker niet als tijdelijk heeft gezien of de Koningin ooit weer zou accepteeren als hoofd der regeering. Mussert verklaarde dat hij het bezit der Krooneigendommen had wensehen te behouden voor het Ned. volk. Nadat hy tenslotte ver klaard had geweten te hebben, dat Nederland in oorlog was met Duitschland, werd het derde punt der tenlastelegging niet verder meer besproken en de zitting ge schorst tot hedenochtend. Dan zou mr. Zaayer zfjn requisitoir houden.

de Stem | 1945 | | pagina 1