STRIJD IK AMBARAWA EK SEMARAK6 TE PARIJS GOERING voelt zich de LEIDER veel belangstelling voor Nederland IN 'T KORT De aanval op Dr. v. Mook V' FeKrK,7i' hRt k"d«-r zijn op leiding hebben beëindigd en naar Nederland vertrekken, waar he" dé opleiding ter hand zal nemen van de lichting 1945, die omstreeks Mei onder de wapenen moet komen Deze lichting zal na 5 a 6 maanden de.eerste opleiding hebben ontvan gen en de hieruit gevormde divisie zal in het najaar van 1946 naar Indië worden verscheept. Het is de bedoeling, dat deze mannen dan ongeveer een jaar in Indië zullen blijven. Sharir is niet duidelijk editie voor de provincie zeeland flur.: V.estslngel 75. Goes. DuDbele puoil U. lluisi Deze courant wordt op tast van t Militair Gezag .Mt-ukt op de persen v. h. Dagblab van Noord* ,i!;(!!* en zeeland. Ultg. „Stichting De Stem H. M van Schljndel^ Hoofd redacteur: J. J* H. A* Bruna; Alg. Zeeuwsch ic d.: W. Groffen. Middelburg; Zecuwsche eilanden N. J. Rayonred. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 325 MAANDAG 26 NOVEMBER 1945 Comm v Toezicht: C J. v. Hootegem; A. R. Langenhorst; Mr Dr A J .J M Mes; Mr H. B L. de Rechter; Mr Dr C J M A v Roojr. Verschijnt eiken werkdag Abonn prijs bU voor- uitbet.: 3 38 per kwart., p po^t f 4.10 p.' week (bij nt*t-post bestelling) f 0.26 Losse nos 0 cent. intern. Arbeidsconierentie (Van onzen Haagschen medewerker) TM EN NEDERLANDSCHE delegatie met oud-minister Dr. N. J. van <Jer Tempel aan het hoofd, heeft van 25 October tot 9 November de Internationale Arbeidsconferentie te Parijs bezocht. De Nederlandsche missie bestond uit 15 personen (waar onder een Indonesiër). Als technisch regeer ingsafgevaardigde vergezelde de heer Mr. M. B. C. Slotemaker, directeur van de Stichting van den Arbeid, de delegatie. Vandaag en morgen zuilen we iets mcdedeelen van zijn indrukken, waarvan hij ons in een onderhoud verhaalde TTet internationale aspect sociale problemen vormde van de reeds bij de Vredesconferentie van Versail les in 1919 een onderwerp van bespre king en de oude Volkenbond heeft dan ook een permanente organisatie in het leven geroepen met een blij- vend bureau het z.g. Internationale Arbeidsbureau met daarnaast het in stituut van de jaarlijksche algemeene vergaderingen, de Internationale Ar- beldsconferenties. I>e oorlog heeft de werkzaamheden van het Internationale Arbeidsbureau niet onderbroken, want tijdig werden de kantoren naar Montreal in Canada overgebracht. Sedert 1939 weiden er echter geen jaarlijksche conferenties meer gehou den tot 1944. In dit jaar kwam men op den vooravond van de invasie te Philadelphia bijeen. Nederland werd toen eveneens vertegenwoordigd door Dr. van den Tempel, toen Minister van Sociale Zaken. Niettegenstaande de oorlogsomstandigheden waren ei toen nog 41 landen vertegenwoordigd Deze zitting de zes-en-twintigste - werd voornamelijk gewijd aan de her- formuleer,lrg van de doelstellingen van de Internationale Arbeidsorganl satle, van de conferenties en van het Bureau. Wijlen President Roosevelt roemde deze conferentie een mijl paal in de geschiedenis van het men- schelijk denken. Een nieuwe formu leering was noodig door het feit, dat de oude Volkenbond had opgehouden te bestaan. De Internationale Arbeids organisatie kwam daardoot' ln de lucht te hangen. Te Philadelphia werd een voorstel gedaan om thans het uit voerend orgaan te worden van het In stituut der Vereenigde Volkeren. De desbetreffende resolutie beveelt een programmapunt aan, waarbij de Ver eenigde Volken de formeele verplich ting moeten aangaan onbeperkte en constante arbeidsmogelijkheden te waarborgen en ln geval eener drei gende daling van het algemeene peil der arbeidsmogelijkheden, door de Raad van Beheer van het Internatio nale Arbeidsbureau een bijzondere conferentie van de Organisatie te doen bijeenroepen, ten einde plannen te beramen voor het afwenden van dat gevaar. Deze en nog andere resolu ties en recommandaties werden op gesteld, o.a. ook betreffende sociale zekerheid, medische verzorging enz. |^|e conferentie van Parijs was eigen lijk een voortzetting van die van Philadelphia. Nogmaals werden de principén en grondstellingen van de Internationale samenwerking op ciaal terrein vastgelegd. De conferen tie vond plaats ln een typische sfeer. Het Angelsaksisch overwicht was merkbaar en overwegend we d ook de Engelsche taal gebruikt. De Nederlandsche delegatie onder vond alle belangstelling. Men infor meerde naar den welstand van de werkende bevolking en men werd niet moede te luisteren naar verhalen over S.D. en kameraad Woudenberg en de eensgezinde houding van de Arbeiders, toen de Bisschoppen het sein van den grooten uittocht hadden gegeven. Men was vol bewondering voor het verzetswerk en daarnaast was de hee le wereld verontwaardigd over het optreden van de Duitschers ln ons land. Speciaal kwam deze aandacht naar voren toen het erop aankwam de verschillende afgevaardigden ln de studiecommissies te benoemen. Zoo werd de heer Evelein, direc teur van den Socialen Dienst van de Philipsfabrieken, voorzitter van de werkgeversgroep in de commissie tot bestudeering van het werkloosheids vraagstuk. De heer Serravens, de se cretaris van het Internationaal Chris telijk Vakverbond werd voorzitter van de arbeidersgroep in de commissie, welke de toepassing der conventies tot object had, terwijl de heer Slote maker tot rapporteur dier commissie werd benoemd. Prof. Rutten van de Universiteit van Nijmegen, kreeg zit ting in de Commissie Jeugdzorg en zoo volgden nog andere benoemingen. Kon. trein teruggevonden. OIJ MüNCHEN zijn deelen van den particulieren trein yarn de Koningin teruggevonden. Zij zul len met andere Nederlandsche eigendommen naar ons land wor den teruggezonden. p£NT EXTRA EENHEID huis- brandturf is aan de bewoners van Groningen. Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland benoorden den Ryn beschikbaar gesteld. Over wogen wordt ook in overig Neder land t.z.t. een extra bon voor min der courante vaste brandstoffen aan te wijzen. T TITSLUITEND zomer japonstof is verkrijgbaar gesteld op de aangewezen punten 1 t.m. 15 der textielkaart. Per m2 zom er japon- stof heeft men drie van deze pun ten noodig. R.V.O. boUoht Prol. Garrotson van vondichtsetB vyE HEBBEN de vorige week om een nadere verklaring ge vraagd naar aanleiding van Pro fessor Gerretsons aanval op Dr. v. Mook in „De Nieuwe Eeuw". De Regeeringsvoorlichtingsdienst verzekert nu, dat deze aanval be rust op „een voorstelling van za ken. die geheel bezijden de waar heid is." De waarheid is volgens den R.V. D„ dat na het vertrek van Dr. v. Mook naar buiten Europa medio September 1944 door de toenmalige regeering in verband met de eischen van de Shaef van de ge raamde mankracht in het Zuiden van plm. 29.000 man voor Indië werden bestemd 4000 man gezags troepen, 1000 man luchtstrijdkrach ten en 600 man aan Niea-personeel. Na zijn terugkeer in Europa, eind Januari 1945, is door Dr. v. Mook kraehtig aangedrongen op meer afdoende maatregelen, en bij zijn vertrek in begin Maart 1945 was in Nederland het plan aanvaard tot uitzending van 20.000 man gezags troepen, 2000 man luchtstrijdkrach ten en 5000 man Nica-personeel. Hij drong voorts aan op concen tratie van de vloot en van alle luchtstrijdkrachten in het Oosten. Gedurende zijn verblijf in San Francisco op de hoogte komend van de bezwaren die onze plannen bij de gecombineerde stafchefs ont moetten. heeft hij zich met Minis ter van Kleffens naar Washington begeven om door een persoonlijk pleit bij die hoogste geallieerde mi litaire autoriteit haar goedkeuring te verwerven. Helaas zonder sue ces. De R.V.D. noemt het een ver dichtsel, dat ons te dien tijde in de Vereenigde Staten militaire hulp zou zijn aangeboden. Eveneens be stempelt de R.V.D. tot verdichtsel het geheimzinnige telegram, dat volgens Prof. Gerretson omstreeks 27 October uit Den Haag zou zijn uitgegaan en een uitdrukkelijk be vel der regeering zou hebben te niet gedaan. Voor het overige ligt 't niet ln de bedoeling van den R.V D. op de „vernuftige betoogen" van Prof. Gerretson in te gaan. Het is nu aan den Utrechtschen hoogleeraar, om voor zijn concrete beschuldigingen bewijzen op tafel te leegen ofamende honorable te doen. Seyss Inquart laat geen getuigen Het proces Nederland Icomen Neurenberg uit Fritzsche bracht het tot een voorwaardelijke ont» kenning van schuld. Nederland kroop in 1939 door het oog van de naald. Hitier vervalschte Hindenburgs testament Schending van verdragen van geen beteekems TJET NEURENBERGSCHE pro- ces werd Vrijdagavond ge schorst tot heden. Bijgevolg be hoorde er volgens gerenommeer de aetualitcitsbegrippen geen „nieuws" van te zijn, maar zoo uitgebreid is de stof, die de ver slaggevers er te verwerken krij gen, zij ontvingen tot dat doel alleen Vrijdag reeds 91.000 woor den, d.i. de inhoud van een groo- te roman, dat er van een onder breking der berichtgeving geen sprake kan zijn. Er valt dan ook heel wat te ver tellen: snufjes over de houding van een twintigtal beklaagden, over den inhoud van tot nu toe onbe kend gebleven stukken, die gewijd zijn aan Hitiers plannen tot ver overing van Europa Over de houding der verdachten: Goering zit vergenoegd op zijn ze tel heen en weer te schuiven, luis tert nauwkeurig, noteert, discus sieert met zijn medebeklaagden, berispt hen zoo noodig en toont zich „leider" te gevoelen van het gezel schap. Schacht is minder opval lend, toont zich echter niet meer zoo gerust over den gang van za ken en meer in het bijzonder pver de beteekenis, die men toekent aan zijn optreden in Duitschlands oor logsvoorbereidingen. Het lijkt alsof er iets bij hem begint te dagen over die beteekenis. Niettemin mag niet verwacht worden, dat alleen de ac- ten van beschuldiging hen zullen overtuigen van hur. schuld. Hess is bv blij. dat hij niet behoeft te ant woorden op een reeks vragen over gebeurtenissen uit het verleden, die hem z.i. slechts als Duitscher be treffen* er. niemand anders wat aangaan. Alsof de uitroeiing der Joden, om maar één ding te noe men, een particulier Duitsch genoe gen zou genoemd mogen worden, om maar niet te spreken over Duitschlands schending van inter nationale verdragen. LICHTING 1945 NAAR INDIë. Zij zal er een jaar verblijven JVffNISTER J. MEYNEN heeft tij- dens zijn bezoek aan de ver schillende opleidingseenheden in Engeland. medegedeeld, dat, in verband met de ontwikkeling van de omstandigheden in Indië, be sloten is, de in Engeland opgelei- de wannen (och zoo spoedig mo gelijk naar Ned.-Indië-uit te zen den. In September 1946 begint de op leiding eener tweede divisie, welke z.t. de eerste in Indië zal aflos sen. tenzij intusschen het Kon. •led. Indische leger in staat zal zijn zijn taak in onz» overzeesche hjkrgebieden over te n en. Bevin stak een kaarsje op voor vergeetachtige Lagerhuisleden. Extremisten gingen zich weer eens aan wreedheden te buiten. De radiostations Djokjakarta en Soerakarta werden uit de lucht bestookt. Ambon- neezen blijven op Java TN AMBARAWA wordt nog steeds gevochten. Er zijn Brit- sche versterkingen aangekomen, nadat Indonesiërs aan den Oos- tclijken en Westelijken oever van het meer geland waren. Vlieg tuigen uit Batavia vielen met succes een aantal booten op het meer aan. Een Thunderbolt werd neergeschoten. Ook in Semarang zijn de Brltsche troepen nog steeds bezig de stad van den vijand te zuiveren. De In donesiërs verzetten zich hevig en gebruiken mortieren. In het alge meen kan men zeggen, dat de Brit ten de zaak in handen hebben. De stad zelf heeft echter zwaar geleden Een aanval van duizenden Indone siërs onder wie 400 geüniformeer de en goed gewapende leden van het „vredeslegor" werd met behulp van artillerie afgeslagen. De lucht macht bracht met 16 racketbommen de zendstations van Djokjakarta en Soerakarta tot zwijgen. Op welk een doortrapte wijze de extremisten soms den strijd voeren, werd weer eens duidelijk na de ver missing van een Dakota-vliegtuig. Uitgezonden patrouilles vonden de zwaarverminkte lichamen van vuf RAP-Ieden en Britsch-Indische mi. litairen. Daar kort nadat de Brltsche Da kota was neergestort een ander vliegtuig vijf leden van de RAF en 20 Britsche soldaten bij het brandend vliegtuig had zien staan, schijnt het oorspronkelijke vermoe den, dat deze 25 personen door In donesiërs zijn ontvoerd, bevestigd. Bij den onderzoekingstocht werd tenslotte een aantal lichamen zonder armen en hoofden aan getroffen. In een geval werd zelfs een arm in een boom gevonden. Zonder aarzelen gaf de brigade generaal het bevel, dat de kam pongs in de onmiddellijke nabijheid van het neergestorte vliegtuig in brand moesten worden gestoken. De extremistische wroedlieden hebben de Britsche soldaten woe dend gemaakt. Omtrent het in veiligheid bren gen van geïnterneerden werd ge meld, dat 2500 hunner uit 't kamp van Soekaboemi naar Buitenzorg zijn overgebracht. 500 vrouwen en kinderen werden van Batavia naar Bandoeng gevlogen. Inrake de bestemming van de den laatsten tijd besproken Am- bonneesche en Menadoneesche troepen werd geseind, dat er geen sprake is van hun verwijdering van Java. Men mag hoogstens spreken over 'n hergroepeering van de Ned. Ind. strijdkrachten. Uit de residentie Riouw en om- derhoorigheden kwam tenslotte het bericht, dat de eilanden Riouw, Linga en Karlmoeti weer geheel onder het gezag der Ned. Indé regeering zijn gebracht, zij het, dat ook hier Japanneezen en extremistische agitatoren van Su matra hebben gepoogd de boel in de war te sturen. TYe „Indonesische nationale con ventie" vergaderde Zondag. Sharir legde daarin een niet zeer duidelijke verklaring af. „Ik weet", zoo zei hij, „dat er oorlog is in Soerabaja, Semarang en op andere plaatsen, maar wij moeten de om standigheden onze houding niet la ten beïnvloeden. Terwijl ik eerbied heb voor hen, die hun leven hebben geofferd, moet ik verklaren, dat de leiding van het land ln handen van de regeering moet berusten. De re- geering zal het programma leiden, dat wij moeten volgen. Onze po sitie is sterk, ondanks de omstan- d.:-heden en wij zijn van meening, dat wij ons niet door andere groe pen in een richting kunnen laten dringen, die wü niet in willen." Bedoelt hij hiermee de Britsche en Nederlandsche stuwing naar een accoord DEVIN heeft ln het Britsche La gerhuis eenige woorden ge wijd aan de Ned. Ind. moeilijkheden en die leden van dit hooge regee- ringscollege, die zich al te kort van memorie hadden getoond, er zeer terecht op gewezen, dat het Nederland was, dat Engeland bij stond toen dit land door Japan werd aangevallen. Nederland was in feite de eerste, die Japan den oorlog ver klaarde. Het is niet Nederlands schuld, noch die van Ned. Indië, dat zij niet in staat waren de con trole uit te oefenen. Het is derhalve volkomen duidelijk. aldus Bevin. dat H.M. regeering met Nederland zeer bepaald is overeengekomen de Ned. Ind. regeering zoo spoedig mo gelijk in staat te stellen de volle aansprakelijkheid voor het bestuur van de Ned. Ind. gebieden weer op zich te nemen. Opmerkelijk was overigens zijn mededeeling. dat 1e geallieerden geen aanwijzingen hebben gehad, dat hun troepen verzet zouden ont moeten. Het mag daarom wel opmerkelijk heeten, dat er althans een ding is, dat het gezelschap onrustig maakt en één hunner zelfs tot een „voor waardelijke ontkenning van schuld bracht. De beschuldiging de Joden te hebben uitgeroeid zit kennelijk allen dwars, maar Fritzsche, eer tijds rechterhand van Goebbeis. liet het niet bij een uiting van onrust alleen, hij begon te spreken: „Wij werden bedrogen en verraden eu wij hebben fouten gemaakt, waar voor wij misschien verdienen te hangen. Maar beschuldig ons niet kortweg van het goedkeuren van den massamoord op de Joden." Hij verklaarde dan bedrogen te zijn geworden door zijn eigen partij- genooten, die beter wisten. Ook Bal- dur von Schirach toonde zich ont daan over het Jodendrama. „Wie heelt het bevel gegeven hen- uit te roeien." en Goering antwoordde hem: „Ik veronderstel Himmler." yijn deze heeren werkelijk bedro- gen, en niet in staat te achten tot gruwelijkheden, als de aan klacht schildert? Men zou het ter- wille van hen en van het Duitsche volk willen gelooven. maar dan komt er weer een aanklacht op de proppen. Frick heeft een aanklacht tegen Goering ingediend, waarin hij verklaart, dat laatstgenoemde in 1934 de partij zuiverde, ongeacht schuld of onschuld van de slacht offers. Er werden toen 100 of meer menschen zonder proces gedood... Qeyss Inquart zal verbaas u niet geen getuigen uit Ne derland laten komen. Zoo vertelde zijn verdediger. Twee staan er hem thans ten dienste. Ook Keitel zal geen getuigen in Nederland laten dagvaarden. Zij zouden er ook niet veel kunnen vinden of het moest zijn tetuigen a charge. Dra zal blij ken. dat deze er zeker t.a.v. Se.vss Inquart genoeg zullen zijn. Nederland komt uiteraard nogal dikwijls voor in de documenten, die het bezwarend materiaal be vatten tegen de aangeklaagden. Tot de belangwekkende bijzonderheden mag gerekend worden, dat reeds in 1939 een inval in ons land heeft gedreigd. Zou Engeland hebben in gegrepen bij den invai in Polen, dan zou „Holland" op bevel van Hitler met den grootsten spoed be- ze' moeten zijn. Toen dit plan werd opgesteld, sprak Hitier tot zijn in tiemste medewerkers woorden, die hem ten voete uit teekenen: „Het is niet langer een kwestie van recht of onrecht, maar het gaat om het leven of dood van 80 mil- lioen menschen." Europa mocht ten onder gaan, mits Duitschland slechts zou leven en heerschen. Het incident te Venlo wordt er ook in genoemd. Daar werd een Ned. stafofficier doodgeschoten. „Op een gegeven oogenblik zal ik van het incident gebruik maken om mijn actie te motiveeren", ver klaarde Hitier tegen zijn medewer kers. Een voorts: „Het schenden van de neutraliteit van België en Holland is van geen beteekenis. Niemand zal daarover spreken, als wij gewonnen hebben. Wij zullen de schending van de neutraliteit niet op zoo'n idiote manier laten blijken als in 1914". Deze woorden, die door daden ge volgd werden, vormen overi gens lang niet alle bewijzen van Hitiers volstrekte cynische nega tie van alles wat recht en wet was. Volgens Associated Press heeft von Papen thans een verklaring af gelegd, dat Hitier een vervalscht testament van von Hindenburg aan het Duitsche volk bekend heeft ge maakt. Deze zou in zijn laatste wils beschikking, zoo lezen wij in de Volkskr., geëischt hebben, dat de functies van hoofd der regeering en staatshoofd nooit door één persoon vervuld zouden worden. Hitier deel de echter later mede. dat von Hin denburg zou verlangd hebben, dat hij rijkspresident en rijkskanselier tegelijk zou zijn. TAR. GUIDO SCHMIDT, Oosten- rijksch minister van Buit. Za ken, in het kabinet van Schusch- nigg, van 1936, is uitgeleverd aan de voorloopige Oostenrijksche re geering. Hij zal binnenkort te Wee- nen als oorlogsmisdadiger terecht staan.

de Stem | 1945 | | pagina 1