Politieke opvoeding in Inferneeringskampen kamp in Ambarawa Averechtsch resultaat te verwachten DORP MET DE MEESTE PRIESTERZOMEN Mieter president Het Walhalla in afwachting Dr. van Mook' „Deur voor onderhandelingen blijft open" Extremisten overvallen Vrouwen en kinderen gedood Indonesiërs trachten Sema- rang te omsingelen REGEERSNGS VERKLARING VAM ne GAULLE editie voor de provincie zeeland Bur.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van t Militair Gezag gedrukt op de persen v h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De Stem". L)ir< .-teur; J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J H a. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 324 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1945 Comm v Toezicht: C J. v. Hootegem; a. B. Langenhorst; Mr Dr AJ J M Mes; Mr H, B L. de Rechter; Mr Dr C. J MA v Ro oy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor- uttbet.: J 3.38 per kwart., p post 4.10 p week (bij nt-n-postbestelling) f 0 26 Losse nos. 6 cent. B1 IJ HET ONTWERPEN van de interneeringskampen voor N. S.B.-ers, landverraders en andere onvaderlandslievende elementen heeft men blijkbaar de bedoeling voor oogen gehad om ze te laten dienen mede tot opvoeding van de gedetineerden tot behoorlijke staatsburgers. De vraag, of op het oogenblik reeds veel van die bedoeling in de interneeringskampen verwezenlij kt wordt, kan gevoeglijk buiten be schouwing worden gelaten. Belang, rijker is de vraag, of het juist zou zijn, iets van de bedoeling te verwe zenlijken, of, zoo dit beslist nood zakelijk zou zijn, in welke richting en op welke wijze dit dan zou moe ten geschieden. Wat to"h is het geval Opvoeding tot behoorlijke staats, burgers, zal in dte kampen, waar 't verblijf op zich reeds op dwang be rust. niet anders dan m"f dwang kunnen worden verwezenlijkt. Ge dwongen bijwoning van cursussen, verplicht aanhooren van andere theorieën, dan men tot dusver aan hing, gedwongen luisteren naar cri. tiek op nationaal-socialisme en fascisme en wat dies meer zij. Nu zit in elke opvoeding 'n ele ment van dwang, doch dit element moet toch afnemen, naarmate de op te voeden personen in leeftijd toenemen. Kinderen zijn dikwijls niet anders te regeeren dan met dwangmaatregelen. Lieden in inter- neeringskamnen, die meestal tns- schen 18 en 60 jaar oud zullen zijn, zijn met dwang niet meer om te buigen, aithans niet in bon ge dachteleven Stelt u zich voor, een 30-jarige, door N.S.B.-theorieën besmet, die tijdens een gedwongen verblijf van een jaar of vijf in een internee- ringskamp op zich reeds vol doende om hem recalcitrante!' te maken gedwongen wordt an dersluidende theorieën de zijne te maken. Het verste, waartoe men 't brengen zal, is, dat hij de aanvaar ding van deze theorieën zal huiche. len; het ergste wat zal gebeuren en wat, naar ik vrees, meestal zal gebeuren, is, dat hjj er zoodanig 't land krijgt door de schoolmeester achtige bedilzucht over zon vrijheid van gedachteleven, dat de eerste reactie zal zijn„Wat jullie me ook vertellen, dat aanvaard ik nooit." De consequentie schijnt voor de hand te liggen. Een derge lijk man komt na vijf jaar niet geestelijk genezen uit het internee- ringskamp in de maatschappij te rug. Hii is opstandig en zal zich, daar hij toch geen heil meer ziel Iri verderen aanhang van nationaal socialistische denkbeelden, aanslui ten bij andere extreme groepen, die evengoed de afbraak van den Ne derlandsehen staat ten doel hebben, of overigens van zeer revolutionai ren aard zijn. In dit verband mag terloops de vraag gesteld worden, die met dit r'-derwern wel niet te maken heeft, of het niet juist zou zijn, dengene, die van het kiesrecht of van het recht van verkiesb.heid wordt uitgesloten, tevens te verbieden hd te zijn van eenige po litieke organisatie, of od welke wijze dan ook 7.1 ch met eenige politieke activiteit in te laten. tim op het onder- werp terug te keerende vraag moet gesteld worden of, zoo het geschets te gevaar, dat aan de gedwongen opvoe ding in interneertngs kampen verbonden is te zwaar mocht zijn uitgewogen, deze ge dwongen opvoeding dan t >ch niet beter achterwege kan wor den gelaten, omdat zij geen zin meer heeft. Het is niet denk baar.. dat nu het na tionaal - socialisme als politieke factor is neergeslagen en doordat het geen voordeelen meer bie- ?en kan voor de aan hangers, de daaraan n grondslag liggen ae theorieën en de daaruit voortvloeiende practijken, nog door velen zullen worden aan gehangen. Meestal is het met de vat, die een politiek systeem op de massa heeft, zoo gesteld, dat zij afhangt van de materieele voordeelen, die het systeem aan de massa te bieden heeft. Nu de mogelijkheden van dit systeem practiseh tot nul geredu ceerd zijn en de daaraan verbonden voordeelen eveneens, zal het aantal aanhangers vanzelf met 99 pet. af nemen. Het aantal brood-N.S.B.-ers is grooter dan men gewoonlijk meent. Het 1 pet. idealisme kan men cadeau krijgen. De interneeringskampen make men tot harde en rechtvaardige oorden van straf, doch overigens late men het daarbij. Doet men dit, dan heeft men ge- reede kans, dat veel aldaar verblij- venden, overigens geestelijk met rust gelatenen, op den duur die stra' gaan aanvoelen als een wel verdiende en juiste correctie op het vroeger misdrevene, waarna zij als gezende leden in de maatschappij kunnen terugkeeren. of voorzoover zij plannen mochten hebben om zich te blijven verzetten, deze plan nen niet zullen volvoeren uit angst voor een herhaling van de cata strofe. Gedwongen geestelijke opvoeding in een nolitieken zin, die hen niet ligt, zal hen nooit doen omkeeren; integendeel, zij zal hen juist drij ven in een ander aan het Neder- landsehe volk vijandig kamp. VAN WOENSEL ZOMERJAPONNEN OP „GEWONE PUNTEN' XTET CENTRAAL* distributiekan toor deelt mede, dat met in gang van 15 Nov. a.s. zomerjapon- nen voor dames van 15 jaat en ouder vekrijgbaa,- zün op 12 van de onlangs aangewezen punten 1 t/m 15 óer textielkaart en zo- merjaponnen voor meisjes van 315 jaar op 7 van deze punten. Voor japonstoffen heeft men 3 van deze punten per M2 noodig. Voor bovenstaande artikelen be hoeven derhalve geen speciale tex tielpunten meer te worden aange vraagd HET bekende visschersplaatsje Volendam aan het IJsselmeer heeft van alle parochies en even eens van bijna alle steden in het bisdom Haarlem, de meeste pries ter-zonen. Bijna 60 Volendammer priesters zijn in Nederland en in de missies werkzaam. Het eigenaardige is dat die groote toename pas dateert van de laatste 25 jaren. 30 Volen dammer jongens bereiden zich momenteel op h£t H. Priesterschap voor. OP DE BRUG over berechting van oorlogsmisdadigers- TN ZIJ" radiopraatje „Op de Brug" heeft de minister-presi dent gisteravond nog eens de op sporing en berechting van oorlogs misdadigers toegelicht. Hij wees er o.m. op. dat het Nederlandsche plicht is ervoor te zorgen, dat deze misdadigers hun gerechte straf niet zullen ontgaan. In dit verband deed hü een dringend beroep op allen de in ons land opgerichte „Commissie voor oorlogsmisdadi gers" te helpen met gegevens. Het aantal der als repressaille op aanslagen of sabotage in ons land vermoorde volkomen onschuldigen, is nog niet bij benadering vast te stel len In Apeldoorn vielen tweehonderd slachtoffers en 186 te Amsterdam, als wraak op de aanslag op Rauter. In het concentratiekamp Vught wer den, toen men moest vluchten voor de geallieerden 400 menschen ver moord. In het dorp Putten, in de buurt waarvan een aanslag op een Duitseh officier werd gepleegd, werden 622 mannen gedeporteerd, waarvan er slechts 42 zijn teruggekomen. De an deren zijn omgekomen in een con centratiekamp In hetzelfde dorp wer den 105 huizen verbrand. Van de Joodscbe bevolking van Ne derland, welke voor de oorlog 140.000 zielen bedroeg, zijn er 105.000 wegge sleept, waarvan er 100 000 zijn ver moord in Polen. Tijdens den winter 1944--45 zijn 50.000 menschen van den honger omgeko men, tengevolge van den voedselroof der puitschers en tengevolge van hun verbód om levensmiddelen over het IJsselmeer aan te voeren. TTE AMERIKAANSCHE controle commissie in Duitschland heeft opnieuw 104 oorlogsmisdadigers aan de Hongaarsche regeering uitgele verd, w.o. 2 ministers uit het pro- Duitsche kabinet Szalasi. een Vrijdag in Batavia ge- houden persconferentie heeft luitenant-gouvcrneur-generaal v. Mook er nogmaals op gewezen, dat de deur voor verdere bespre kingen met de Indonesiërs nog open staat. Van Mook verklaar de: Ik ben voornemens de deur open te houden, wat er ook mo ge gebeuren, maar het initiatief moet van de andere partij ko men" De luitenant-gouverneur-gene raal voegde hier nog aan toe, dat, tenzy beide partijen tot een beter begrip komen van elkanders stand punt en bedoeling, het verkrijgen van een constructieve oplossing bui tengewoon moeilijk is. Dr. van Mook deelde voorts mee. dat de republikeinsche weigering is te wijten aan den aandrang, die van meer extremistische zijde is uitgeoefend. Dit draagt echter niet tot een vermindering van de span ning bij. Wij hebben hen niet gevraagd om in te stemmen met bepaalde voorstel len, maar slechts de situatie te be spreken en misschien een doelmatig besluit te nemen. Hij wees op de on juistheid der repubilkeinsche beschul digingen, dat de voornaamste func ties van departementshoofden aan Ne derlanders zouden worden gegeven en zeide, dat stilzwijgend alle func ties in de Ned.-Indische regeering ge durende de jaren der bezetting als tijdelijk beschouwd werden, daar „in het bezette Indië Indonesiërs en Indo- Chineezen verbleven, die meer aan spraak konden maken op permanente functies". Dr. van Mook legde er den na druk op, dat de Nederlanders en ook de Ambonneezen een zelfbe- heersching aan den dag leggen, die onder de tegenwoordige „vreesdij - ke spanning" bijna bovenmensche- lijk te noemen is. „De tegenwoordige ontzettende gebeurtenissen in Soerabaja en Semarang kunnen op g e e n e r- 1 e i w ij z e in verband gebracht worden met de tegenwoordigheid van Ambonneesche soldaten uit het Ned.-Indische leger". Hij verklaar de, dat de Europeanen in Soera baja reeds twee weken voor de aan komst der geallieerden in de ge vangenis waren geworpen, terwijl in Midden-Java de kampen der Europeesche vrouwen in brand wa ren gestoken, ondanks het feit, dat zij onder de bescherming stonden van het Britsche leger. T?XTREMISTEN hebben een in- terneeringskamp bij Ambara wa overvallen en daarbij vrouwen en kinderen niet gespaard. Ne gen vrouwen of kinderen zijn ge dood, tenminste 3 zijn sterven de en er zijn twintig zwaar ge wonden. Samenwerking met west en midden Europ. staten QEN DE GAULLE heeft in de Fransche constitueerende ver gadering twee wetsontwerpen aan gekondigd inzake de nationalisatie van het bankbedrijf en van de electriciteitsvoorziening. Later zul. len wetsontwerpen worden voorge legd betreffende het a-ssurantiebe- bedrijf. Uitvoerig wijdde de Gaulle uit over de buitenlandsche politiek van Frankrijk en over de vastbe slotenheid van Frankrijk om mede te werken aan de instellingen van de vereenigde volkeren. Frankrijk streeft er voorts naai de tra'ditioneele banden met de andere landen van West-Europa, maar meer in het bijzijonder met België, Nederland en Luxemburg opnieuw te verstevigen, zonder dat het zal ophouden de handen uitge strekt te houden naar de staten van midden-Europa, den Balkan en Scandinavië. Met Italië hoopt Frankrijk in staat te zijn eerlang wederom samen te kunnen wer ken, terwijl met Spanje hechter relaties alleen mogelijk zullen zyn, indien in dat la'nd wederom op democratische wijze zal worden ge regeerd. Het personeel van de Nederland sche Rapwi, dat ongewapend was, is niet aangevallen. Ongeveer 200 Indonesiërs sneuvelden bij den aanval! Intusschen is versterking' voor de artillerie-brigade van de drie-en- twingtigste Britsch-Indische divisie gearriveerd, terwijl ook 'n Britsche torpedojager de haven is binnen gevaren Nederlandsche vrouwen van het Tjidengkamp hebben een verzoek schrift gericht tot generaal Chris- tison om de Ambonneesche solda ten niet weg te zenden, aangezien zij onmisbaar zijn voor de bescher ming der Europeanen en bijzonder trouw ten opzichte van de Neder landsche zaak. Een duplicaat van het verzoek schrift is aan Koningin Wilhelmina gezonden. Soortgelijke verzoekschrif ten worden in andere kampen voor bereid. In Buitenzorg hebben Gurkhas een Duitsch marine-officier gearresteerd, die op straat in burgerkleding met een Roode Kruis-armband rondliep. Tndonesiërs van het Oosten en Westen trachten Semarang te bereiken, maar worden door de Britten met kanonnen en mortie ren bestookt. Te Soerabaja neemt de weer stand der extremisten af. Er hebben zich te Batavia geen nieuwe incidenten voorgedaan. Bevin, over den toestand in Ned.~ Indië in het Lagerhuis sprekende, zei i.v.m. het feit, dat de Nederland sche regeering niet wil onderhande len met dr. Soekarno, „dat enkele der belangrijkste gebeurtenissen in de ge schiedenis van het Britsche keizerrijk zijn voortgevloeid uit de omstandig heid. dat de Britsche regeering zoo verstandig was met de zoogenaamde rebellen tot een vergelijk te komen." Wat de bekwaamheid om te onder handelen en orde te houden betreft, hadden de Indonesiërs Bevin tot nu toe zeer teleurgesteld. Hoe eerder de Indonesiërs den strijd staken en met de Nederlandsche regeering gaan pra ten, hoe beter dat volgens Bevin voor het land zal zijn. De Britsche regee- ring zal daarbij assisteeren. CONSISTORIE UITGESTELD TN KRINGEN uit de omgeving van den H. Vader wordt ver klaard, dat Z. H. de Paus beslo ten heeft, den datum van het consistorium het eerste tijdens Zijn Pontificaat dat tegen Kerstmis zou moeten plaats heb ben, tot de komende lente nog uit te stellen. Hoewel geen enkele officieele reden voor dit besluit gegeven werd, verklaarden genoemde klin gen, da't de H. Vader zelf de reden hiervoor bekend zal maken in een encycliek, die omstreeks Kerstmis zal worden uitgegeven, aldus een bericht van United Press. Arbeidstijd banketbakkers op komende feestdagen. TAE MINISTER van Sociale Zaken heeft aan banketbakkers, die niet tevens broodbakkers zijn, toegestaan, dat van 15 tot en met 27 Nov. a.s. mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende elf uren per dag en ten hoogste zestig uren per week wer ken. Uitgezonderd 's Zaterdags moet de werktijd daarbij zijn gelegen tus- schen 7 en 20 uur; op Zaterdag moet hij liggen tusschen 7 en 22 uur. Van 15 Nov. tot en met 4 Dec. a.s. benevens op 24 en 31 Dec. a.s. mo gen jongens van 16 en 17 jaar gedu rende tien uren per dag en ten hoog ste vijf en vijftig uren per week wer ken. Hierbij moet de arbeidstijd ge legen zijn tusschen 7 en 19 uur. Werkt Ingevolge het bovenstaande een arbeider op Zaterdag na 13 uur, dan moet hij in dezelfde week een middag of een Maandagmorgen vrij hebben. Heden zon onder 16.38 uur, maan onder 13,12 uur. Zondag zon op 8,17 uur, zon onder 16,37 uur, maan op 22.49 uur, maan onder 13.43 uur. Maandag zon op 8,18 uur, maan op 00.02 uur, Weersverwachting: Zwaar be wolkt, overwegend droog, vrjj koud. Matige Zuidoostelijke wind.

de Stem | 1945 | | pagina 1