Bespreking ging niet door Stad en Landj Nieuwe bonnen Damaskinos afgetreden Ernstige bezorgdheid over Bandoeng IN 'T KORT Encycliek over wereldvrede verwacht Keuring voor Dienstplicht Eerste en Tweede Kamer bijeen Een rookertje voor de dames Doordat ds Nederlanders den vrede onder de -A- Indonesische bevolking zouden verstoord hebben. Wel bereidheid met Britten te onderhandelen. TN INDIE volgt de eene teleur- stelling op de andere. De In donesische leiders hebben de be spreking met Dr. van Pïoak, wel ke gisteravond zo-u plaats heb ben, uitgesteld. Motief, of liever gezegd voorwendsel; De Neder- ders hebben den vrede onder de Indonesische bevolking verstoord; zoolang de Nederlanders hun hui dige houding handhaven, zal het „de repub^keinsche regeering" niet mogelijk zyn aan eenige be spreking met Nederlanders deel te nemen. Wel is men bereid met de Britten te onderhandelen. Inmiddels blykt hoe langer hoe meer, dat de leiders van die z.g. Indische Republiek bitter weinig gezag hebben over hun volgelin gen. De correspondent van de News Chronicle constateerde terecht, dat Soekarno reeds lang geleden zijn recht op leiderschap heeft ver speeld omdat hij niet in staat is ge bleken de wetten en de orde te hand haven. Het is geruimen tijd betrekke lijk rustig geweest in Bandoeng, maar thans is er ernstige onrust. Blijkbaar zijn de extremisten vast besloten het werk van de Rap- wi te belmmeren. Zij trachten de voedsel bevoorrading af te snijden door de winkeliers en de boeren te in timideeren. Er wordt nog steeds gemoord en menschen weggevoerd. De Europeesche bevolking van Bandoeng, die gedurende de afge- loopen maanden door den komst der geëvacueerden tot ruim zestig- duizen is toegenomen bevindt zich in hoe langer hoe hachelijker par ket, gezien de met den dag stijgen de terreur en verslechtering van den voedseltoestand. Gedurende afgeloopen vier weken is de oorspronkelijke Europeesche be volking van zesendertigduizend tot zestigduizend aangegroeid, welk to taal thans alweer overschreden is. Negenendertigduizend personen wo nen nu buiten het interneeringskamp. Hieronder zijn elfduizend kinderen onder de zestien jaar en ruim acht tienduizend vrouwen. In verband met het groeiende aan tal gevallen van roof van menschen en eigendommen die in sommige ge vallen eindigen in moord, is het ge vaarlijk in de buitenwijken der stad zoodat de bevolking zich in het cen trum heeft geconcentreerd. Op advies van de Rapwi hebben de Britsche autoriteiten besloten een be schermd gebied in te stellen dat be waakt kan worden met de thans be schikbare middelen. De Indonesiërs die zich nog daarin bevinden, zijn aangezegd dit gebied te verlaten. De twee en dertig honderd leden van het Rapwi en het Roode Kruis in Bandoeng hebben een verzoek schrift gericht tot hun leider om maatregelen te treffen, teneinde hen in staat te stellen hun arbeid on gehinderd te kunnen voortzetten en waarin zij om behoorlijke be scherming verzoeken. Intusschen maakt de stad hoe langer hoe meer den indruk van een plaats die zich voorbereid op straat gevechten. Door de aanwezigheid van prikkeldraadversperringen, be waakt door mitrailleursnesten bij de voornaamste kruispunten der we gen. terwijl de ingangen der groote hotels en gebouwen door zandzak ken beschermd zijn. Het beperkt aantal troepen dat Bandoeng beschermd maakt de autoriteiten bezorgd. Ja aankomst van een trein uit Soerabaja hebben 500 extremis ten in Batavia het brutale staaltje uitgehaald door een kampong te bezetten en de bewoners daaruit te verdrijven. Later verdwenen de belhamels stiekum naar onbekende oorden. Overigens zyn in Batavia verscheidene plunderaars en gewa pende extremisten gearresteerd. Generaal Dempsey is in Batavia aan gekomen. Het is nog niet bekend waar heen de inheemsche troepen van het Na KNIL, die Batavia moeten verlaten, heengezonden zullen worden. Wat de situatie in Semarang aan- gaat, hier verhindert een te kort aan troepen het uitoefenen van effectieve controle op wapens, hoewel de stad voor een steeds groo- ter deel bezet wordt. Ambarawa met zijn 8.000-10.000 door de Rapwi verzorgde personen is een belegerde stad. De naar de stad opgerukte Brit ten zijn in gevechten gewikkeld. De Indonesiërs zouden het inter neeringskamp met mortieren in brand geschoten hebben. De zuive ring van Soerabaja heeft voortgang ondanks koppig maar ondoelmatig verzet. Dag en nacht wordt er ge schoten op de posities des extremis ten in en buiten de stad. /~ip Sumatra, nl. te Padang, zijn ook schietpartijen en arrestaties voor gekomen. Van Borneo komt het be denkelijke nieuws, dat communisti sche elementen onder de Australische bezettingstroepen de bevolking in an- ti-Nederlandsche geest trachten op te hitsen. Gezegd wordt, dat het Austra lische hoofdkwartier daartegen maat regelen neemt. 7 TT DE PAUS zou het plan hebben in 't begin van het a.s. jaar een encycliek over de ver. eischten voor een blij venden we reldvrede uit te vaardigen. In deze encycliek zou worden aangedrongen op onderling begrip tusschen de volkeren, respect voor de kleine naties en rechtvaardig heid voor allen. Waarschijnlijk, zou de encycliek ook wijzen op het gevaar van de atoombom voor die menschheid. m r\E REGELING der registratie van effecten is zoodanig ge wijzigd dat niet meer de geheele effecten, doch alleen de coupon bladen ter registratie behooren te worden ingeleverd. Bovendien is 'n mogelijkheid tot 'n zekeren han del in effecten geopend. ■VTA EEN UITGEBREID onder zoek is komen vast te staan, dat de op 15 Aug. 1944 bij Weert vermoorde burgemeesters van As ten en Sómeren door Ned. S.S— lieden lafhartig doodgeschoten zijn, als wraakneming voor het neerschieten van 2 landwaohters. TT ET BINNENKORT in distribu- tie te brengen dierlijk vet, verpakt in eenheden van 200 of 400 gram, mag ten hoogste aan den consument worden verkocht tegen f 1.65 per k.g. (f 0.33 per 200 gram). rpE CHESTER in Pennsylvanië is het 12.000 ton metende turbine motorschip „Limburg", het eerste van een serie van 10, welke voor Nederland gebouwd worden, te water gelaten. TTE NEDERLANDSCHE Kamer van Koophandel te Paramari bo heeft een telegram gezonden aan den Nederlandschen minister van Overzeesche gebiedsdeelen, waarin zij aandringt op een her opening van die handels- en beta- lingsfaciliteien tusschen Suriname en Nederland. Ook wordt in het telegram een beroep gedaan op de medewerking van den minister om een devaluatie van de Surinaam- sche gulden te voorkomen. T UIT. GEN. PATCH, de voorma- lige commandant van het ze vende Amerikaansche leger in Europa, is na een kortstondige ziekte in het hospitaal te San An tonio in den staht Texas overle den. Heden zon on der 16,39 uur, maan onder 12,30 u. Zater dag zon op 8,15 uur, en maan op 21,35 uur. Weersverwach tingAanvanke lijk mistig of somber weer, overdag tijde lijk hier en daar wat zonne schijn, des och tends lichte vorst in 't Noor den, c\fcrigcns temperatuur om het vriespunt. Begint 7 Januari TTET PLAN BESTAAT, 7 Januari 1946 te beginnen met de keu ring voor den dienstplicht voor de lichting 1945. Daarvoor zullen 45 Indeelingsraden worden ingesteld. Deze zullen een uitgebreide taak hebben met het oog zoowel op de belangen van land- en zeemacht als op die van de toekomstige dienstplichtigen. Voor eiken keuringsplichtige zal het uitgebreide onderzoek twee vol le dagen in beslag nemen. Als zittingsplaatsen van deze in. deelingsraden zullen uitsluitend aangewezen worden plaatsen, waar zich een röntgeninrichting bevindt. Aan de officieren en onder-offi cieren, die als hoofd van een In- deelingsraad zullen optreden, is op gedragen met de burgemeesters van de gemeenten In hun gebied thans overleg te plegen over de vertrekken, die voor de zitting noodig zullen zijn. Mr. van Schaik tot voorzitter 2e Kamer benoemd TN HET ADRES van Antwoord op de Troonrede, Donderdag behandeld in de Eerste Kamer der voorloopige Staten-Generaal wordt o.a. naar voren gebracht, dat ook de Kamer de gebeurtenissen op Java met groote zorg vervullen Den steun, dien Nederland na de bevrijding uit verschillende la'nden heeft ondervonden zegt het adres zeer op prijs te stellen. Ook de Kamer is van oordeel, dat Nederland in staat dient te zijn, in internationaal verband naar vermogen bff te dragen tot de handhaving der rechtsorde. Met groote instemming vernam de Ka mer, het streven der regeering tot snelle en rechtvaardige berech ting van politieke delinquenten. Dhr. Hiemstra (SDAPi betuigde er zijn spijt over dat in het adres onvoldoende tot uitdrukking was ge bracht de groote beteekenis van de passage in de Troonrede betr. loon- en prijsbeheersching en opvoering der productie. Nota over regeeringsbeleid. rpOT VOORZITTER van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is door H. M. de Ko ningin benoemd mr. J. R. H. van Schaik. Tijdens de zitting der Kamer heeft mr. van Scha'ik een rede uit gesproken, waarin hij er om. op wees, dat de zedelijke en stoffelijke wederopbouw van ons vaderland een moeizame zal zijn en ook dat het algeheel staatsrechtelijk en staatkundig herstel veel inspan ning, tijd en geduld zal vergen. Al zijn nu de kamers op zorgvul dige wijze weder tot haar grond wettelijk ledental gebracht, daar mede is nog niet de normale ver houding tusschen regeering en volksvertegenwoordiging terugge keerd. Het thans nog ontbreken vasi de begrootingen, de aard van den wederopbouwarbeid, en tal van andere factoren meer zijn oorzaak, dat het parlementaire stelsel voor alsnog slechts onvolmaakt zal kun nen werken. De deelneming aan de wetge ving in gemeen overleg met de regeering zal ongetwijfeld de bij zondere aandacht eischen daar in de naaste toekomst ingrijpende hervormingen zullen moeten tot stand komen, zoo zeide de voor zitter. Mr. van Scha'ik deelde nog mede, dat van den voorzitter der Belgi sche volksvertegenwoordiging een gelukwensch telegram was ontvan gen t.g.v. de opening der zitting van de voorloopige Staten-Gene raal. De Kamer benoemde daarna de verschillende commissies. "M"AAR AANLEIDING vail de interpellatieaanvrage van den heer Kupers (SDAP) over de door de regeering gevoerde loon- en prijspolitiek, deelt de voorzitter mede, dat de minister-president voornemens is, op korten termijn by de Kamer een nota in te die nen, inhoudende een uiteenzet ting van een aantal hoofdpun ten ion het te volgen regeerings beleid. Deze nota zal dc Kamer de gelegenheid bieden met de Re geering over den inhoud daarvan van gedachten te wisselen. Spr. is overtuigd, dat in die nota aan het onderwerp der aange vraagde interpellatie, de noodige aandacht zal worden gewijd. In verband daarmede besluit de Kamer op voorstel van den voor zitter de beslissing omtrent het verzoek van den heer Kupers, als mede e<-entueele schriftelijke vra gen aan te houden. 'S I: 25 NOV. t.m. 8 DEC. BONKAARTEN KA KB KC 513 1 300 t.m. 306 800 gram brood 307 3r 200 gram bloem 309 400 gram suiker 310 100 gram suiker 311 125 gram boter 312 250 gram margarine 313 100 gram vet 314 200 gram kaas 315 150 gram vleesch 316 317 2 kg aardappelen B 21 B 22 400 gram brood A 23 B 23 1>A liter melk C 23 3'A liter melk B 24 1 kg aardappelen BONKAARTEN KD KE 513 400 401 402 403 404 ■15 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst, rijstebl. of kindermeel of 250 gram kinderbiscuits 500 gram suiker 100 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 6 liter melk 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 400 gram brood 250 gram kinderbisc. 405 406 407 408 409 410 411 412 D 21 D 22 E 21 INLEGVELLEN; A 14 B 14 100 gram kaas TOESLAGKAARTEN M 513 M01 125 gram margarine M02 800 gram brood M03 400 gram brood M04 100 gram vleesch M05 114 kg aardappelen TABAKSKAARTEN, enz. T01 2 rants, tabaksartikelen (geen sigaretten) V 01 100 gram choc, of sul - kerw. of 2 tabl. Eng. choc, a 56 gram. X 01 2 rants, tabaksartikelen (geen importsigaretten) De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 1 Dec. a.s. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Nov. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van 26 November mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 315 of 411 voor vleesch en bon 316 voor aardappelen worden in geleverd. Op de bonnen T01, X01 mogen in geen geval importsigaretten worden verkocht. Deze dienen te worden be waard totdat te zijner tijd een nieuwe bon voor importsigaretten wordt aan gewezen. Extra vleeschbon. De bonnen 165 en 259 zijn in de pe riode van 18 Nov. tot en met 24 No vember aangewezen voor het koopen van 100 gram vleesch. lAAM.YSKINOK is afgetreden. Zijn functie wordt ad interim waargenomen door Kanellopoelos. De Grieksche minister-president Soephoelis heeft verklaard, dat de oorzaak van het aftreden moet worden gezocht in een verklaring van den Koning, waarin deze min of meer het aan den Aartsbisschop gegeven mandaat introk. De afgetreden Grieksche regent Damaskinos heeft op aandrang van de Britsche ambassade alsnog het kabinet Sofopoelis beeedigd. In het Lagerhuis over Grieken land sprekend zei Eden o.a. het aftreden van mgr. Damaskinos te betreuren. Erger nog achtte hij het uit stellen van de volksstemming over de monarchie met drie jaar, het geen strijdig is met de aan den Griekschen koning gedane toezeg gingen, die spraken over het hou den van een zoodanig referendum op een „vroegtijdigen datum". POLDERBESTUREN. Benoemd tot commissaris van den fiolder Walcheren voor den ongebouwden eigendom mr. J. A. Dumon Tak, en voor den gebouw den eigendom L. Janse de Jonge beiden te Middelburg. DOODELIJK ONGELUK BIJ MIJNEN OPRUIMEN. Dinsdagmiddag is aan de Isa- bellahaven een zeer ernstig onge luk gebeurd bij het mijnen oprui men. Bij het ontploffen hiervan wer den een Nederlandsche korporaal en een Duitsche onderofficier ge dood en een anderen Duitschen soldaat een been afgerukt. De zwaar gewonde is naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. DE ARBEIDERSLOONEN IN DEN LANDBOUW. Men schrijft ons; In de pers is de vorige week een mededeeiing van de Sociale sectie uit de commissie van de samen werkende Zeeuwsche lanbouw-, tuinbouw- en landarbeidersorga- nlsa'ties gepubliceed, inzake de verhooging van de arbeidersloonen en den datum van ingang mn de ze regeling. Deze publicatie is door genoemde sectie geschied, nadat de Stichting voor den Landbouw te 's-Gravenhage telegrafisch had voorgesteld de ver hooging te doen ingaan op 12 Nov. 1945. Onze Commissie heeft in haar vergadering van 17 Nov. jl. zich wel hiermede kunnen vereenigen, doch al leen met het nadrukkelijk voorbe houd, dat de destijds gedane toezeg ging door dqn Minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning na overleg met den Minister van Sociale Zaken, dat de prijzen van de producten in juiste verhouding tot de loonen zouden gebracht worden, tot uitvoering komt. De Secretaris van de Stichting, de heer Ir. J. Vet, die in onze vergade ring van 17 Nov. Jl. aanwezig was, deelde tijdens de bespreking mede, dat ook het bestuur der stichting zich nadrukkelijk aan deze toezegging houdt en op de uitvoering ervan ver trouwt. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Het motorschip „Koningin Em ma" heeft thans opnieuw, en dit maal zonder ongelukken, proefge draaid, zoodat we het wel binnen kort op de lijn Breskens—vlissingen in de vaart zullen zien, HET ZEEUWSCHE DAM KAMPIOENSCHAP. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Anderson-v. 6. Bulck 1—1, SinkeKaat 20; de JongeMaas 20; v. d. WeeleBlom 02; van BiemenStrooband Jr. 11; de SmetFlikweert 11. Opmerkelijk is het succes van den Zeeuwsch- Vlaming v. d. Bulck tegen den ti telhouder Anderson. Sinke kroop door het oog van de naald, stond een schijf achter maar won toch. Meer overtuigend was de overwin ning van de Jonge. V. d. Weele weerde zich goed, maar kon toch niet op tegen den Rotterdamschen kampioen. Ook de beide laatste par tijen stonden op hoog peil, al heeft de IJzendijkenaar de Smet waar schijnlijk de winstvoortzetting ge mist. Voor de tweede jonde werd reeds gespeeld de partij Strooband Jr.— de Jonge, die in remise eindigde. SPORT-URGENTIE-PROGRAM De Zeeuwsche sportcommissie is bezig met de samenstelling van 'n sport-urgentieprogramma voor Zeeland, ten dienste van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In verband hiermede heeft de commissie aan alle burgemeesters een uitvoerige vragenlijst gezonden omtrent alle sportvereenigingen in hun gemeente, sportvelden, zwem scholen, wielerbanen, enz. Ook het benoodigde materiaal mag worden opgegeven. RECTIFICATIE. In ons artikel over de berechting der politieke gevangenen van gis teren waren eenige storende fou ten geslopen. De lezing werd nl. g® houden door kapelaan Loerakker in Ovezande. Goee De Goesche haven. De Goescht haven en haven-arm Is weer bevaar baar. De wrakken ziin gelicht, zoo dat gevaar voor nieuwe ongelukken niet meer aanwezig is. Dat men niet eerder aanpakte is te wijten aan het feil dat „de Schelde" geen zwaar ma teriaal ter beschikking stelde. In Febr. Jl. boden schippers aan oe wrakstukken op te ruimen. Men glnf toen niet op het voorstel in omdat dc Engelschen beloofd hadden met bok te komen, welke belofte echter niet werd nagekomen. Zilveren jubilé vrouwenbond. Vorig jaar bestond de afd. Goes van den R.K. Vrouwenbond 25 jaar, maar omdat wij toen nog onder Duitschen druk zaten, voelde het bestuur weimS voor festiviteiten. Vandaar dat dl jubilé nu pas wordt gevierd en wel op Zondagavond a.s. Kap. Greitemann maakte een jubilé-revue, die door groote en kleine medewerk worden opgevoerd. Een verzoek om nlcttfnc"dc sten! S^oK^ bes,„« ningi^te^ verzoeken1 het aantal vC oTVg.rb'rnenrene voor en 5 tegen. Afscheid moeder Imelclina. Het bestuur van „St. Joanna" heeft a - scheid genomen van moeder imeioj na, die naar Maastricht werd over-

de Stem | 1945 | | pagina 2