COMMENTAAR WEDERWOORD JGSTI3D. VERZET. SfflANDEL SCHERPE AANKLACHT l™£»| TEGEN NAZI-GROOTHEDEN ZN. VRMGD Musici ut 1 Onbloedig treffen i DE PRIJZEN AAN DEN KETTING POLITIEK DEBAT EN ing" G. A. ezelschap r neuzen. del - GOES rsknecht STRIJD TEGEN DEN GIFHANDEL Textiel, meubelen, speelgoed en bloemen worden goedkooper Iraansche delegatie naar Moskou dt en Mr. B. C, -ijii een onopge- le volharding en oorlogsjaren van bijna banden t 122.— eek, per maandJ. he Bank per 37-0 le boekwerk te hte is spoedig TEL. 2319 editie voor de provincie zeeland Bur.; estslngei 75. Goes. Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem' Dtr».-teur: J. A. H. M. van Schiindel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Grotten. Middelburg; Rayonred. eeuwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 323 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1945 Comm v. Toezicht: C. J v. Hootegem: A B. Langenhorst; Mr Dr AJ .J. M. Mes; Mr 0U B L de Rechter; Mr Dr C. J M A v Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- uitbet.; J 3 38 per kwart., p post f 4.10 p week: (bij postbestelling) f 0.26 Losse nos 6 cent. t im VmBm slechts paedagogo of ook Partij JJET POLITIEK DEBAT in ons blad, 941-0 EKOfMEN: Mac. Corraick sel rupstractoren: ctor z'gzag-eggen; Maaimaohlnes willen wij U GEBRUIKTE ploegen, zoa - 18o -r kunnen wij U ren. en.MOTOR- elijkheid en zich gaarne HULST. tchbon. trham te beleggen Terneuzen. EDEN KLANTEN. ma le nab Im- nab. Jubilé orig. is groot, het aan- itte, Eigenheimer, toode Star, Furore verkoopt aan onze 138-0 ■■■■■■■■f 940-0 99 ias inkoo pen doet !s garnituren es enz. enz. artikelen. 16—0 KEL 13—0 GOES. 33-0 zoo vaardige wijze aan het rollen ge- gebracht heeft eenlge reacties gewekt. Het Goesche blad ,,De Vrije Stemmen" gaf een korte uiteen- stting van de beide stroomingen, die, joals terecht wordt opgemerkt, per slot slechts één doel kennen; een radicaal-vooruitstrevend beleid. De Svraag is slechts, hoe men dit het beste bereikt. Eén groote partij waarin allen op gaan? Of alleen samenwerking van alle partijen, die ditzelfde doel trachten te bereiken, liefst op een zelfde urgentie-program In ons vaderland komt deze twee de'mogelijkheid vooral hierop neer, dat onder invloed van de Neder- lar.dsche Volksbeweging sociaal-de mocraten en Roomsch-Katholieken samengaan, en dat daarbij talrijke andere groepen zich aansluiten. Naar onze meening zal dit thans het eenig bereikbare zijn. Een heel lange brief van een lezer vindt zijn kernpunt in de volgende rasiage: Wat heeft het volk aan debat of partijwezen? Er moeten daden ge steld worden op elk gebied. De geest van ons volk zal beslissen, waar heen wij streven en hier dient de persoonlijke kracht van den mensch te spreken, eensgezind en niet af brekend. VK7-e vermelden dit zonder commen- taar, doch we willen nog wel enkele opmerkingen maken bij de voornaamste punten uit een uitvoerige antwoord-beschouwing, welke de heer Ten Holder ons toezond. De heer Ten Holder heeft den in druk, „dat de redactie zich nu en dan meer door hoop dan door realisti sche zienswijze laat leiden; haar door geen enkel argument onder steund vermoeden, dat de kunst matige en onvruchtbare controver sen tusschen de partijen in de toe komst niet meer zullen treugkeeren, wijst daar zeer zeker op. We gaven wel degelijk een argument, namelijk het feit, dat niemand meer spreekt over „coalitie" en „uiterste noodzaak", de twee begrippen uit een overleefd verleden, welke vóór den oorlog het doorbreken naar nieuwe verhoudingen zoo zeer hinderden. De heer Ten H. meent; „De splitsing onder de katholie ken komt toch. De ontwikkeling in het denken, welke oorlog en bezet ting hebben teweeg gebracht, is niet voor den drempel van de practijk tot stilstand te brengen. Mocht zij mede ongewenschte gevolgen heb ben, dan valt de schuld daarvan te- ru j op de katholieke politieke lei ders, die hun oogen sluiten voor wat er in de harten van zoovele katho lieken leeft en verzuimen die ka tholieken op dit critieke punt in hun politieke bewegingen te leiden. (Want ook in de nieuwe formatie behoeft het verband der katholie ken niet. zonder meer opgegeven te worden). Het zou wel heel erg zijn, indien bedoelde katholieken te de zen aan hun lot zouden worden overgelaten, alleen omdat men vreest, dat men het er in de nieuwe partij wel eens niet over eens zou kunnen worden, of de ka tholieken een zetel meer of een zetel minder moeten erlangen. Bij zoodanig wantrouwen mislukken dergelijke besprekingen natuurlijk a priori." We willen er nog weer eens op wij zen, dat het geschil alleen maar be treft de vraag, wat er voor de eerst komende verkiezingen moet geschie den. Voor de verdere toekomst kan de heer Ten H. best gelijk hebben en de katholiek-politieke leiders zullen, naar we hopen, zoo noodig de bakens verzetten. Maar dat vele katholieken Ietwat huiverig zijn, Is nu eenmaal 'n feit. En wat zoo pas weer bij de radio gebleken is Zie „Christofoor" stijft hen in dit wantrouwen. De heer ten h.-. Als de N.V.B. iets niet moet doen, dan is het zich terug laten dringen tot de ongevaarlijke positie van al leen maar paedagoge van denkbeel den, welke men in het oude kamp toch niet wil. Zij zal integendeel als zooveelste partij aan den verkie zingsstrijd moeten deelnemen, om dat in haar partijwording de poten tie is gelegen tot een vereenvoudi ging mirabile dlctu! van onze partijformatie. Er zal dan nl. wel een partij méér zijn maar deze par tij zal zoodanige werfkracht kun nen bezitten, dat zij een van de (en kele) principieel-politieke partijen wordt, waaraan ons land dringend behoefte heeft." We dachten, dat de hoofd opzet van de n.v.b. steeds een paedagogische is geweest. Verschillende voormannen hebben dat ook getuigd. Als men bij voorbaat overtuigd is, dat men „ln het oude kamp" haar denkbeelden toch niet wil, begrijpen we niet goed, waar om de leiding dan toch nog steeds aan het onderhandelen is met dat „oude kamp". Overigens hebben wij er een zeer zwaar hoofd in, dat voor het eerste halfjaar (waarbinnen de ver kiezingen vallen), reeds een zoodanige werfkracht voor de nieuwe partij zou blijken, dat daardoor de politieke ver houdingen vereenvoudigd zouden wor den. En bij een mislukking zou, vree zen we, het huidige vooruitstreven de regeeringsbeleid wel eens ontijdig afgeknapt kunnen worden. riienslotte betoogt de heer Ten Hol- der, dat het denkbeeld van één vooruitstrevende katholieke partij met uitsluiting van de conservatieven „weinig fraai" is. „Ik vraag me af, waar men het recht vandaan haalt, zoodanige par tij als de Katholieke partij aan te dienen, iets wat toch al wel bijzon der grievend is voor en onrecht vaardig tegenover de minder voor uitstrevende maar daarom nog niet minder goede katholieken? Van tweeën één: óf men heeft een Ka tholieke partij, waarin alle goede katholieken thuis hooren en zich ook thuis kunnen voelen (en dit blijkt niet mogelijk; natuurlijk niet, omdat godsdienst en politiek nu eenmaal niet samenvallen, zoo als wij reeds betoogden); óf men heeft geen Katholieke partij." We teekenen hierbij aan, dat zulk een partij zich niet als „de" katholieke mag aandienen, doch wel als „een" katholieke, die meent, dat de saam- hoorigheid van een zoo groot moge lijk aantal katholieken ter verwezen lijking van de denkbeelden in de so ciale encyclieken waarmee ook de oer-conservatieven het niet eens zijn in dezen tijd nog geboden wordt om de bekende redenen. De heer Ten Holder weidt ook nog uit over het argument van de pro pagandistische kracht, welke uitgaat van een vriendschappelijke uitwisse ling van denkbeelden met andersden kenden. Dit vraagstuk hangt tenslotte zeer nauw samen met de geheele hou ding, welke het katholiek-zijn be paalt. Is dit katholiek-zijn iets, wat zich uitsluitend in het binnenste van den rnensch afspeelt of treedt het ook uit naar buiten? Is het, naar buiten, alleen afwerend en op be houden ingesteld of staat het in voortdurend contact met de stroo mingen van den tijd, zich er aan verrijkend, zich er aan toetsend, er mede worstelend, zijn geestelijk be zit er als het ware aan scherp slij pend, zich steeds vernieuwend? Is het, vooral ook, slechts op behoud van de eeuwige waarden voor zich zelf en zijn mede-geloovigen inge steld of is het expansief, dynamisch, steeds zoekend ook anderen met dit geestelijk bezit in contact te bren gen en hen daarvoor te winnen? We hebben al gezegd, dat we dit ar gument niet licht tellen, al heeft het natuurlijk ook zijn keerzijde, dat an dere stroomingen, niet minder propa gandistisch ingesteld, zullen trachten de jonge katholieken van hun begin selen af te trekken. Terwijl het op treden in katholiek-politiek verband UIT SYDNEY ontvingen we een uitknipsel uit de daar ver schijnende Daily Telegraph, waar in wordt verhaald van een eerste „t. effen" tusschen de Indonesiërs en 1600 man Nederlandsché troe pen aan boord van het Britsche s.s. „Stirling Castle", alsmede van honderden Nederlandsche zeelie den aan boord van het hospitaal schip „Tjitialengka". De Indonesiërs voeren met een sloep door de haven en door mid del van luidsprekers spraken ze de Nederlanders toe; „Jullie gaan naar Java om te vechten tegen de bevolking, die niet behandeld is, zooals werd beloofd door Ko ningin Wilhelmina in 1941". Op de Stirling Castle overstemde men echter door luidsprekermuziek de verdere toespraak. De mannen op het hospitaalschip hieven het „Wilhelmus" aan. Toen nam op de sloep een Australiër het woord om te schreeuwen: „Deze toe spraak komt tot u namens de Australische arbeidersklasse" De rest van zijn opmerkingen ging verloren in een „Lang leve Oranje" uit 2000 kelen, die daar na vaderlandsche liederen zongen. De sloep droop af. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niet beteekent, dat alle verkeer met andersdenkenden daardoor onmoge lijk wordt. Er zijn tal van andere wij zen, waarop dit tot stand kan komen en ook inderdaad komt. Doch nog eens: we ontzeggen aan dit argument zijn waarde niet en het is een kwes tie van afwegen der voor- en na deel in de omstandigheden van' het oogenblik, welke de keuze voor den een anders zal bepalen dan voor den ander. Kerkvervolging onderdeel van voorbereiding tot aanvalsoorlog. 5,700,000 joden worden ver* mist. Misdaden in Nederland aan de kaak gesteld. Echter niet voldoende. Oproep van minister- president pROF. IR. SOHERMERHORN heeft de veelomvattende actie tegen den gifhandel ((vroeger zwar ten handel geheeten) ingeleid met een korten oproep tot de bevolking om de regeering hierin bij te staan, van welken oproep een kort filmp je gemaakt werd, dat weldra in de Nederlatidsche theaters z%l draaien. Hetgeen minister Schermerhorn zeide is in het kort samen te vat ten in de mededeeling, dat van nu af aan iedereen die bij een .zwar te" transactie betrokken is kans loopt voor minstens 3 maanden of maximum drie jaar door den eco- nomischen politierechter naar de werkinrichting te Veenhuizen te worden gestuurd. Men zal er op kunnen rekenen. O PREKENDE OVER het z.g. Wes tersche bloc, zeide Eden in het Lagerhuis niet de bedoeling te begrijpen van de houding die Moskou hiertegenover aanneemt. Alle accoordon tusschen ons en de Westelijke buren zijn evenmin ge richt tegen de Sovjet-Unie als Moskou's accoorden met zijn buren gericht zijn tegen ons. TN EEN vlijmscherp en meester- lijk gesteld betoog heeft de openbare aanklager der Vereenig- de Staten, Robert Jackson, in Neurenberg de aanklacht tegen de Nazi-grootheden opgebouwd. Hij ekende op ondubbelzinnige wij ze af met het misdadigste regiem, dat de wereld ooit heeft gekend. Als signaal van de Nazi'-revolutie bracht hij den Rijksdagbrand in herinnering. Voorts releveerde hij den strijd tegen de arbeidersklasse, tegen de Katholieke kerk en tegen de Joden: TAe methoden, toegepast in den strijd tegen de Kerken, werden geillustreerd met Gestapo rappor ten. Men zal zich herinneren dat op 23 Juli 1938 de Nazis in het pa leis van Bisschop SproII te Rotten burg binnendrongen, bij welke gele genheid aartsbisschop Groeber van Freiburg werd mishandeld. De vol ledige bijzonderheden zijn thans bekend geworden uit de buitge maakte rapporten. Drieduizend Na zis van buiten Rottenburg waren met bussen naar dit stadje gebraclit om tegen den Bisschop te demon- streeren. Zij bestormden het pa leis. en doorzochten alle kamers en stichtten brand in een slaapkamer. Dertig hunner vonden Sproll sa men met Groeber biddend in de kapel. Bij vergissing hebben zij Groeber gegrepen, rondgesleurrt en mishandeld Behalve dit las Jackson een deel voor van de geheime order van Martin Bonnann d.d. Juni 1941 waarin gezegd wordt: „meer en meer moet het volk worden ge scheiden van de Kerken en de ker kelijke oisanen en voorgangers Juist zooals de verderfelijke invloed van sterrenwichelaars, helderzien den en andere zwendelaars is uit geschakeld en onderdrukt door den staat, zoo moest ook de mogelijk heiri van kerkelijken invloed totaal worden verwijderd". Jackson noem de deze kerkvervolging een onder deel van de voorbereiding voor den aanvalsoorlog In volkomen stilte luisterden de aanwezigen naar Jasksons bewogen relaas van 't joodsche drama. Van de 9.600.000 joodsche personen in het door de Nazis beheerschte Euro pa worden er 5.700.000 vermist, in landen waar ze vroeger leefden Streicher, de man, die schreef, dat de Joodsche kwestie in Europa niet kan worden opgelost, zoolang er nog een jood in de wereld leeft, zat klein tjes in de bank. Thans beweert hij, dat hij slechts zionist is £n dat hij alieen wilde, dét de Joden naar Pa lestina zouden gaan. Jackson staafde zijn betoog met uittreksels uit offi- cieeie Gestaporapporten. Hij toonde ook een boek met foto's over de ver nietiging van het Ghetto van War schau. Vervolgens vertelde Jackson met Duitsehe documenten in de hand over de toestanden in de concentratie DEHEERSCHING van loo- nen èn prijzen is noodza kelijk. Daarover is ieder 't wel eens. Niets ellendiger dan meegezogen/te worden in een inflationisti6che draaikolk. We kunnen een betere toekomst slechts ver zekeren, als we weer wer ken aan mogelijkheden van export. En dat gaat niet, als het loon- en prijspeil te hoog wordt. Waarnaar moe ten we dat „te.hoog" af meten? Op het Europee- sche continent zijn de ver houdingen nog zoo onvast en vlottend, dat we daar geen maatstaf vinden. Daar om is Engeland onze graad meter. Met dat richtsnoer voor oogen mogen de loo- nen niet veel meer omhoog Doch dan zullen de prijzen ook stevig gebreideld moe ten worden. Steviger dan in het naaste verleden ge- schiedde. Prof. Brouwers, die de prijzen-generaal in ons land is, heeft ons in 'n persconferentie verteld, dat er nu een veel scherper politiek te dezen aanzien zal worden gevoerd. De handelsmarges, waar omtrent we dezer dagen nog ergerlijke staaltjes ver meldden, zullen flink om laag gaan. Met name geldt dit voor textielgoederen. Inzake meubelen, waarvoor men fantastisch liet betalen f 5.00 kosten, poppenmeu- bels 3 en 4-deelig f 4.00, lap pen maskerpoppen van f 0.60 -£ 3.50, lappen beesten f 1.75 -f 2.95, ballen f 0.50-f 1.00, rieten kinderstoeltjes f 7.50, metalen jeeps van f 2.75- f 5.75, prentenboeken f 0.30 -f 1.50, kleurboeken f 0.50- f 0.75, kartonnen kubussen f 1.40. Ook aan de prijzen voor heeft men bereikt, dat door rationalisatie en het voor schrijven van bepaalde ty pes veel lagere prijzen mo gelijk worden. Voor speel goed zijn nu ook normen vastgesteld, welke Sinter klaas uit de „plutocrati sche" sfeer halen. Het speelgoed is geco deerd en iedere categorie heeft haar prijsgrenzen. Zoo mogen bijv, houten kip auto's (25x11 cM) hoogstens wild en gevogelte is met het oog op de a.s. feestda gen aandacht besteed. In overleg met de poeliers is bepaald, dat een wilde eend f 4.20 per stuk (panklaar) kost en een tam konijn f 2.25 per pond (panklaar). De bloementelers en de bloemenhandel bleken niet al te zeer geneigd tot over leg, zoo vertelde men ons, doch niettemin heeft men in het belang van het pu bliek voor snijbloemen en potplanten ook maximum prijzen vastgesteld. We vernemen dit alles met genoegen. Als nu ook maar ieder meewerkt, om overtredingen tegen te gaan en te signaleeren. Klachten dienaangaande kan men o.m. indienen te Goes (Leliestraat 68), Ter- neuzen (Nieuwstraat 32), Zierikzee (Oude Haven D 116) Breda (Sophiastraat 26 tel. 8885), Zevenbergen (Kon Wilhelminastraat 10, tel. 40) en Bergen op Zoom (Ha ven 57). De medewerking van het publiek is beslist noodza kelijk. Dè controle-ambte naren kunnen het alleen niet af. En kan de Over heid ook nog niet veel doen door het uitschakelen van overbodige tusscheninstan- tles? Prijsbeheerschtng is een uiterst moeilijk werk. Maar ze is noodzakelijk. Ons volk moet het vertrouwen in het „nieuwe geld" kunnen be waren. kampen en ging de geschiedenis der agressieoorlogen na, alweer gestaafd door officieele documenten, waaron der zeer belangwekkende. Zooals het plan tot den aanval op Rusland en Engeland. Er was een plan om Stalin te vermoor den, waartoe de Japanner Oshi- ma medewerking zou verleenen. Ook was er een plan voor een aanval op Amerika. Aangaande Rosenberg overhan digde de aanklager tal van bezwa rende documenten betreffende maat regelen in „Oostland". Hetzelfde geldt voor den leider der arbeiders deportaties. Sauckel, die met een vergenoegd gezicht den heelen dag op zijn bank zit te wippen, alsof hy nergens iets mee te maken heeft. Jackson vermeldde nog speciaal het doorsteken van dijken in Ne derland met het doel, de Neder landsche volkshuishouding te ver nietigen. De economische plunde ring werd aan de kaak gesteld alsmede hét wegrooven van kunst schatten, waarvan Rosenberg 'n schitterende catalogus van 39 dee len liet samenstellen. De vertegenwoordiger der Ne derlandsche regeering in het proces, kolonel mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerkcn die thans zijn bureau met zijn mede-/ werker kapt. mr. J. J. M. Witlox in het gerechtsgebouw betrokken heeft is van meening, dat mis daden door de beschuldigden tegen Nederland begaan in de aanklacht niet voldoende tot hun recht ko men. Hij hoopt er in te slagen de aanklacht aan te vullen, opdat daaruit zal blijken, dat ons land behoort tot die welke den zwaarsten druk hebben ondervonden. Oorspronkelijk 2ou mr. van Tuyll tot aanklager voor ons land optreden, doch later bleek, dat er niet meer dan 4 aanklagers konden zijn. Nu zal dr Fransche aanklager, Frangois de Menthon de belangen van Nederland behartigen, zoodat mr. Tuyll formeel is toegevoegd aan dezen aanklager. Tn ons land begane oorlogsmisda den kunnen gedurende den ge- heelen duur van het proces aan gevuld worden. Ten behoeve daarvan stelt mr. van Tuyll nu een rapport op over de verstikking in het Vrouwen kamp te Vught. Hij wil ook een al gemeen beeld geven van de fusil leeringen, die in ons land zooveel hebben plaats gehad. Voorts zal hy materiaal deponeeren over de verwoesting der havens en over de plunderingen, o.a. van de leegroo- ving van Arnhem, waarvan den Arnhemsche fotograaf destijds ver momd als waterleidingsman een se rie clandestiene foto's heeTt ge maakt. Plet drama van Putten zal niet worden aangeroerd, omdat dit voor rekening komt van Christiansen, die in Nederland zelf zal worden berecht. Hij zou daartoe vorige week naar ons land vervoerd zijn. Het rapport-Trip over de plunde ring van ons tand is thans bij den Amerikaanschen aanklager in be handeling. Over het feit dat de beschuldig den in de zaal gelegenheid hebben vrijelijk met elkaar te spreken, is mr. van Tuyll niet te spreken. Vol gens hem zouden de zetels van alle beschuldigden streng gescheiden moeten blijven- TYE MINISTER-PRESIDENT van Iran. Ikbrak Ibrahim Hakimi, heeft besloten een delegatie naar Moskou te zenden in verband met den opstand in de Noordelijke Iraansche provincies. Hij zou ook met den Russischen zaakgelastigde een bespreking over deze aangele genheid hebben. Volgens de Iraan sche pers is 'n veregenwoordiger' van den Iraanschen generalen staf aangekomen bij het hoofdkwartier van het Roode Leger te Kazvin om met den commandeerenden Sovjet-generaal het vraagstuk van het binnentreden van Iraansche troepen in de Noordelijke provin cies te bespreken. In Telleren loopt het gerucht, dat de Ver. Sta- 'en zouden intervenieeren.

de Stem | 1945 | | pagina 1