Zij zijn ,,unschuldig"! RICHTLIJNEN LOONVORMING Het Commissariaat Noodvoorziening Een brutale Seyss Inquart in Neurenberg BERECHTING NOTA VAN IRAN aan Sovjet-Unie DE BERECHTING DER POLITIEKE GEVANGENEN Do Gautte staagde WELKE NEDERLANDER zou niet hunkeren naar een hernieuwde kennismaking met „Herr Reichskommissar Seyss Inquart"? Althans in de omstandigheden, waarin men hem thans in Neu renberg in de rechtzaal kan zien. In de beklaagdenbank kan men echter vergeefs zoeken naar het zelfbewust type, dat ons land ter roriseerde. Het mannetje in de be klaagdenbank is opvallend ner veus. Seyss maakt met vuurroode hoofd en drukke zenuwachtige be wegingen naar alle kanten wel den meest opvallenden en onbe schofte indruk van het stel Edel- germanen. Zal hij den strijd nog niet opgeven en zijn oude theorie trachten te verdedigen? Men ziet hem tenminste telkens brutaalweg druk doen met zijn confraters op het verdachtenbankje. Op een forschen toon las de Amerikaansche prosecutor Jackson de aanklacht tegen elk der be klaagden afzonderlijk voor. Hun werd niet alleen ten laste gelegd te behooren tot organisaties, waar van het misdadig karakter op dit proces moet worden vastgesteld, maar ook van bijzondere indivi- dueele verantwoordelijkheid voor een aantal oorlogsmisdaden. Goering reageerde door neen te schudden, toen hij als S.S. generaal werd betiteld. Van Seyss Inquart werden o.a. de functies door hem vroeger in Nederland en Oostenrijk vervuld genoemd met de opmerking dat hij bij 'n groot aantal misdaden tegen personen en zaken betrok ken is. Door de Stichting den Arbeid van voorgesteld TVE STICHTING van den Arbeid heeft, zooals wij reeds eerder meldden, aan den minister van So ciale Zaken richtlijnen aangeboden inzake de loonvorming. Nader werd thans gemeld, dat voorgesteld zijn gemiddelde weekinkomens, nl. voor de groote steden voor ge schoolde arbeiders f 42.20 (87M. ct. per uur), voor geoefende arbeiders f 38.50 80 ct. p. u.), voor onge schoolde arbeiders f 35.f73 ct. p. u.) voor het platteland voor de zelfde categorieën resp. f 38. (79 ct. p. u.), f 34.50 f72 ct. p. u.) en f 31.- (65 ct. p. u.). Het sociale minimum voor het platteland voor de laag ste loonklasse zou niet beneden de f 29.50 mogen dalen. Zou door het verruimen van de rantsoenen het distributiepakket het .sociale minimum gaan overschrijden, dan wordt daanbevolen bonnen met een alternatieve bestedingsmogelijk heid in te voeren en het sociale mi nimum te baseeren op de kosten van een distributiepakket van de goed koopste samenstelling. Bij het bepalen van deze gemiddel de loonen is uitgegaan van de be hoeften van een gemiddeld gezin, be staande uit man, vrouw en twee kin deren. Voor de grootere gezinnen zijn extra maatregelen voorgesteld. Tenslotte is bij de voorgestelde loo nen ook geen rekening gehouden met de uitgaven, noodig voor de aanschaf fing van schoenen, kleeding, huisraad dekking e.d. Ook ter voorziening in deze nooden zijn speciale maatregelen voorgesteld in den vorm van een spaar en voorschotregeling. Adviezen omtrent rijks' personeel. door den minister van Binnen- landsche Zaken ingestelde com missie voor het uitbrengen van ad vies over verbetering der financieele positie van het burgerlijk rijksperso neel heeft het invoeren van een tij delijke overbruggingstoelage geadvi seerd. Deze toelage zou dan behooren in te gaan op 1 Sept. 1945 en f 240 per jaar bedragen voor gehuwden en ongehuwden eenige kostwin- naars, terwijl de toelage voor de overige ongehuwden f 120 zou moe ten zijn. Deze toelage geldt niet voor hen die meer dan f 12.000 per jaar verdienen. Bovendien zou een bezoldiging ge garandeerd behooren te worden voor hen dien den 21-jarigen leeftijd heb ben bereikt. En wel voor gehuwden en onge huwden eenige kostwinnaar in een standplaats le klas f 1800, in een standplaats 2e klas f 1675, in de overige standplaatsen f 1550 en voor de overige onghuwden in standpl. le klas f 1400, in standplaats 2e klas f 1325 en in de overige stand plaatsen f 1250. Daarnaast adviseert de commissie een soepeler overgangsregeling om trent de kindertoelage. Nederland werd overigens ette lijke malen genoemd bij de op somming van de diverse schendin gen van vredesverdragen. Zoo worden de beklaagden ver antwoordelijk gesteld voor schen ding van de arbitrage-overeen komst met ons land van 20 Mei 1926 en va'n Duitsche verzekerin gen om de neutraliteit en de ter ritoriale onschendbaarheid van Nederland te waarborgen van 30 Januari 1927, 28 April 1919, 26 Augustus 1939 en 6 October 1939. Van elk der vroegere groothe den van het Herren volk" wordt de doopceel gelicht. De reacties bij elk dezer lieden is telkens anders als de zware beschuldigingen ge documenteerd, en zonder pathos naar voren gebracht worden. Maar daarna hebben zij allen hetzelfde antwoord klaar. Zij zeggen n.l. ..onschuldig" te zijn van oorlogsmisdadigers QORLOGSMISDADIGERS niet Nederlanders dus, die zich aan ernstige misdaden jegens ons volk hebben schuldig gemaakt moe ten zwaar gestraft worden. In an dere landen 'denkt men evenzoo over de lieden, die misdaden heb ben bedreven tegen die landen. Een uitgebreide organisatie waar in 17 landen vertegenwoordigd zijn, zal zich met de opsporing der oor logsmisdadigers bezig houden en deze aan techtbanken overgeven, die waar noodig geen genade zul len doen gelden. Als vertegenwoor diger van Nederland heeft overste Mouton zitting in de commissie. Het verzamelen van de namen en gegevens van oorlogsmisdadigers, geschiedt volgens een grondig uit gewerkt plan. In ieder land is een nationaal bureau, in ons land Ne- derlandsch Bureau Inlichtingen Oorlogsmisdadigers geheeten, dat als voorzitter heeft mr. A. M. Ba ron van Tuyll van Serooskerken, en waarvan het secretariaat staat onder leiding van mr. Bijl te Am sterdam. Dit bureau heeft in de verschillende provinciale hoofdste den, alsmede in Amsterdam en Rot terdam, sub-commissies,'die de ge gevens in hun district verzamelen en doorgeven. De verschillende ge meentelijke politie-organen of de burgemeesters verrichten hieraan plaatselijk hun medewerking. Oorlogsmisdadigers kunnen door het internationale Hof te Neuren berg, en in de landen waar zij hun misdaden bedreven, berecht wor den, doch zij kunnen ook in beide categorieën vallen. Zooals bijvoorbeeld Seyss In quart, die als rijksminister in Neu renberg terecht zal staan en daar na vermoedelijk ongeacht het von nis ook nog in Nederland zal wor den berecht, wegens zijn optreden hier. Het is de procureur-generaal bij het desbetreffende Hof, die de uiteindelijke aanklacht samenstelt. Het besluit opsporing oorlogsmis. dadigers roept iedereen op, mede te helpen deze lieden bijeen te bren gen en geen enkele te vergeten. ZOETE WINSTEN ZURE PRIJZEN "CiLKE handelaar mag naar recht en rede winst maken op de goe deren, die hij verkoopt. De vraag is maar, wat recht is en wat rede lijk. Bijvoorbeeld: een grossier mag op een deken een winst ma ken van 33 pet., een winkelier daarnaast een winst van 55 pet., op sommige stoffen mag de grossier 55 pet., de winkelier 40 pet. ver dienen, op een babypakje mocht laatstgenoemde zelfs 65 pet. win nen. Deze cijfers werden ons mede gedeeld door een terzake bevoegde en de vraag rijst dus: is dit nog redelijk? Wij zelf kunnen de vraag niet beantwoorden, maar als wij mogen aannemen, dat de verkoo- per van het babypakje eigener be weging met een belangijk gerin gere winstmarge genoegen nam, dan lijkt de vraag niet ongepast of in dit laatste geval de winkelier niet baanbrekend werk heeft ver richt in den strijd der overheid voor een juiste verhouding tus- schen prijzen en loonen. Overigens moge onbekend als de lijdende gemeenschap is met deze materie de vraag gesteld worden waarom winstmarges als de onderwerpeüjke werden toege staan. TAE IRAANSCHE TROEPEN worden nog steeds te Chari- bad 6 K.M. van Chazwin tegen gehouden en wachten op een vergunning om het onder Sov jet-Russische bewind staande ge bied binnen te dringen. Hakimi. de min-president, heeft in de kamer verklaard, dat 6e in cidenten in Azerbeidsjan indrul- schen tegen het beginsel van va derlandsliefde, zooals door alle Iraneezen en speciaal door de be woners van Azerbeidsjan erkend. De regeering staat niemand toe klach ten te uiten in een opstandigen geest teneinde druk uit te oefenen en onrust teweeg te brengen. De regeering zal alles in het werk stellen om de orde te herstellen. Tot de vreemde strijdkrachten, die zich nog in 't land bevinden richt te de premier het verzoek zich ln deze binnenlandsche aangelegen heden niet te mengen en de vrij heid van optreden der regeerings- troepen te eerbiedigen. De regeering van Iran heeft een nota gezonden aan de regeering van de Sovjet-Unie, waarin zij de Soyjet-regeering verzoekt de souve_ rciniteit van Iran te willen eerbie digen, en de Russische militaire autoriteiten te instrueeren zich te willen onthouden van inmenging in de bewegingen van het Iraan- sehe leger en de politiemacht. Kan en moet een N.S.B.er gestraft worden Kapelaan laerakker, die met de geestelijke verzorging der geïnterneerden ln het kamp te Ellewoutsdijk is belast, heeft op de bijeenkomst van de Driezandsche studieclub der R.K. Staatspartij een interessante be schouwing gehouden over een der punten uit het urgentie-program, n.l. dat over de berechting der landverraders handelt. Na eerst de verschillende mee ningen, welke over deze berechting post vatten, behandeld te hebben gaf Z.Eerw. zijn eigen opinie. Zoo wel de menschen, die vechten voor bestraffing op grond van recht vaardigheid, als Zij die de berech ting uit nuttigheidsoogpunt voor staan hebben ten deele gelijk en de waarheid zullen wij vinden door die twee meeningen te combinee ren: Straf moet worden gegeven op grond van rechtvaardigheid en nuttigheid beide. De reden wa'arom er gestraft kan worden is: dat er gezondigd is. De boosheid roept uit zichzelve om wraak. Het is een wet in heel de natuur: waar onevenwichtigheid is, moet het evenwicht hersteld worden. Dat evenwicht noemen wij in de moreele orde» rechvaardig- heid. Dus de rechtvaardigheid be paalt of er gestraft mag worden. Maar óf en hoevéél er gestraft moet worden hangt af van de nuttigheid.' Is het voo'r de ge meenschap, en is het voor de per soon die misdeed nuttig als hij gestraft wordt Zoo ja, dan straf fen. zoo niet, dan niet straffen. Lichtere gevallen zullen dus lichter gestraft moeten worden, niet om dat er geen zwaardere straf ver diend is want na dit leven wacht een ergere straf dan wij ons kunnen indenken dus niet, omdat er geen zwaardere straf verdiend ls, maar omdat de ge meenschap en ook de persoon ln kwestie er mee gebaat is, dat wij onderscheid maken tusschen lichte en zware gevallen. Ziedaar de princiepen over het strafrecht. Ze moesten algemeen bekend zijn, maar ons volk staat er vreemd tegenover. Een voor beeld Een zeer goede zeer beza digde katholieke krant schreef dezer dagen: „Hoe meer men leest over de gruwelen van het nazi dom, hoe meer men met afschuw vervuld wordt van een optreden, dat men beestachtig zou noemen, als men niet vreesde, de beesten daar mee te na te komen. Onlangs lazen we nog de gruwelen door de Nazi's tn Gallicië bedreven in: ..De geheele wereld moet hun metho den weten". Als er maar een tiende waar zou zijn van hetgeen in dit officieel Russisch rapport wordt meegedeeld en het percentage waairheid zal helaas veel grooter zijn dan zou men geneigd zijn, zelfs ieder greintje van medelijden af te leggen tegenover lieden, die ten opzichte van zulk een regiem ook maar het allergeringste blijk van sympathie hebben gegeven". Alle sympathie voor de Maasbode, maar wat zij ons hier biedt is on zin. Was het maar onzin, het is Oe hulp aan Woat-Zoouwsch-Vlaandaren ONLANGS SCHREVEN WIJ een en ander over de acti viteit van het Commissariaat Noodvoorziening, dat half Augus tus naar ons gewest kwam met de speciale opdracht voor den winter den ergsten nood in de getroffen gebieden te lenigen. Maandag hebben de kapiteins Ploegmaker en Sluys aan eenige vertegenwoordigers van de pers meegedeeld wat vooi» West Z.-Vl. reeds bereikt werd. Dit naar aanleiding van de her haalde klacht, dat dit gewest ver geten zou worden. Lang heeft het inderdaad ge duurd voor er op groote schaal hulp kon worden geboden, wat niet lag aan onwil doch aan onmacht. Nu is er echter verandering ge komen en daartoe heeft het C.N.V. mede haar steentje bijgedragen. Majoor Kroese verrichtte het pionierswerk, wat niet gemakkelijk was. De afgelegenheid van de streek, de verbroken verbindingen maakten snel handelen onmoge lijk; de telexverbinding, aangelegd door den staf van het C. N. V. bracht in de communicatie geluk kig veel verbetering. Een der eerste successen was de overbrenging van 30.000 M2 glas, dat door de tuinders in Holland geschonken werd. Dank zij ook ander aangevoerd materiaal kon toen met het noodherstël van wo ningen worden begonnen. Op last van prof. Schermerhorn werd een enquête gehouden om uit te zoeken, wie vóór den winter aan een onderkomen moest worden geholpen; 200 gevallen kwamen toen aan het licht. Een urgentie program was het gevolg en met man en macht werd het bauwen van noodwoningen aangepakt. Wederopbouw deed wat ze kon om een zoo groot mogelijk aan tal dezer woningen gereed te krijgen. De situatie is thans zoo, dat in West Z.-Vl. gemaakt worden 260 Bruynzeelwoningen, 88 Zwitser- sche huizen, 22 Zweedsche en 30 steenen noodwoningen. Alles wordt er op gezet, dat deze 15 December klaar zijn; een ge weldige bedrijvigheid heerscht dan ook op de bouwterreinen. Het C.N.V. was en is ook hier weer behulpzaam met het ver schaffen van transport, materiaal voorziening, onderdak voor en voeding van arbeiders, enz. Vooral de huisvesting der arbei- de-s baarde veel zorg. Elke acco- ïnodatie ontbrak en de kampen moesten als het ware uit den grond worden gestampt. Doch het kwam voor elkaar en daarmee was de wending ten goede bereikt. Ontzaggelijk veel is hier te doen, maar het begin is gemaakt en in W.. Z Vi. zal men niet meer het gavoel van verlatenheid hebben. Ook de belangstelling der autori teiten voor het zwaarbeproefde gewest deed weldadig aan. Ten be wijze dat het beter wordt, mag men nog geen astronomische cijfers verwachten; ons land is arm en ook op vele andere plaatsen is de nood hoog. Aanvoer van materialen PEN DER OORZAKEN dat er voor kort zoo weinig aan her stel der geleden schade werd ge daan, was het gebrek aan mate riaal. Dank zij het ingrijpen van het C.N.V. zijn er boven de rivieren, in de niet-getroffen gebieden, bouwwerken stil gelegd, waardoor materiaal vrij kwam voor de ge teisterde oorden. Bovendien spoor de de afd. Acquisitie door heel het land voorraden op. Buiten de offi- cieele toewijzingen om, kwamen daardoor voor W. Z. VI. 800.000 steenen en 150.000 dakpannen be schikbaar. Daarnaast moesten arbeiders worden aangetrokken voor deze streek; de meeste vaklieden voel den er niet voor te komen; de af stand en het gemis aan gerief en ontspanning schrikten af. Toch zijn ze gekomen en naar vermogen hielp het C.N.V. ze aan schoenen, jekkers, vakkleeding, gereedschap en dekking. De arbeiders begrijpen onze moeilijkheden; de stemming is goed onder hen. Zoo besloten dezer dogen de mannen in het kamp te Sluis, op een bespreking, gedurende den vrijen Zaterdag middag door te werken. Zooiets is bemoedigend rpENSLOTTE NOG IETS over de kleedingvoorziening. Aan de burgerbevolking is via de zoogenaamde uitdeelposten een groote hoeveelheid textiel ter be schikking gesteld. In den distribu tie-kring Oostburg werden tot nu toe verdeeld: 3100 overjassen, 1900 costuums; 1000 damesmantels, 1000 onderjurken, 3500 paar kou sen en 9500 stuks ondergoed. Op een desbetreffende vraag vernamen wij voorts nog, dat de C.N.V. ook eenigszins meegewerkt heeft aan het herstel der verbin dingen. Bereikt werd dat voorrang werd gegeven aan het herstel en den bouw van pontons voor de veren op de Schelde vergif. De kijk van ons volk is on juist, en de kranten werken daar aan mee, zij het dan met oprechte bedoelingen. Hoe moeten wij het dan bezien Volgens de princiepen die wij gaven is de oplossing gemakkelijk. Kan een N.S.B.-er of een dergelijk. iemand gestraft worden Ja, zeer zeker ja op een enkele uitzon dering na misschien van ontoe rekenbaarheid en de straffen die wij uitdenken zijn allemaal nog veel te licht. Moet een N.S.B.-er of een der gelijk iemand ook gestraft wor den En hier moeten we ons gaan bezinnen. Niet of die mensch ge zondigd heeft, maar; of het nuttig is voor dien mensch zelf en vóór de maatschappij als hij gestraft wordt. En dan meent spreker maar zegt er zelf bij: hier wordt mijn meening persoonlijk dat de zware gevallen zeer zweer gestraft dienen te worden, liefst met de doodstraf. De lichtere gevallen moeten niet gestraft worden. Waarom niet Was het geen zonde Zeer zeker. Maar noch die menschen, noch de gemeenschap is er mee gebaat als zij gestraft worden. Integendeel. Zelf ziet spr. dag in, dag uit, hoe die menschen lichamelijk en geestelijk ten gron de gaan, en met hen hun gezin. Ook voor de gemeenschap heeft het niet de minste zin dat die mis_ dadigers gestraft worden. De waan zinnige bestraffingsroes en de con_ centratiekampen zou spr. met Ge rard Knuvelder willen noeimen: Een nationaal schandaal. Er moet gestraft worden, en flink ook, dat is zeker, om te toonen hoe erg de boosheid is geweest, en om te voor komen dat zoo iets weer zou ge^ beuren. Maar voor da't alles dient ruimschqots de straf der zware gevallen. Spreker sloot met een zin uit het Urgentieprogram, die z.i. met gouden letters in de lucht ge schreven meest worden. Het is de katholieke kijk, die de Katholieke Staatspartij op dit probleem heeft. Luistert ernaar, leest het, laat het lezen, maakt er propaganda voor: „Langdurige vrijheidsberooving van een groot aantal politieke strafwaardigen is verwerpelijk". In de Nationale Verdedi ging wordt hij bijgestaan door een katholiek en een communist rjENERAAL DE GAULLE fc ge. slaagd in de vorming van een nieuwe Peansche regeering:. De communisten hebben hun oppositie laten varen, nadat hun toch een deel van een der ge- wenschte sleutelposities is toe vertrouwd. De figuur wordt na melijk zóó, dat de Gaulle zal op treden als hoofd van de regee ring, opperbevelhebber van het leger en leider van de nationale verdediging. In die laatste fun ctie wordt hjj bijgestaan door een Minister voor het Leger, t.w. den katholiek-democraat MAcheiet, en een Minister voor de Wape ning, t.w. den communist Tillon. De communisten zullen nu tot hun volgelingen kunnen zeggen: De Gaulle heeft toch maar toegegeven, een onzer mannen zit op positie, welke men ons eerst niet wilde toe vertrouwen. Doch deze concessie is zonder beteekenis, wijl Tillon maar eenling is in een drieman schap, dat de nationale verdedi ging leidt. In wezen heeft Dc Gaulle dus toch zyn zin. De communisten kregen verder de portefeuilles van Nationale Eco nomie (Billoux), Industrieele Pro ductie (Marcel Paul) en Arbeid (Ambroise Oroizast) en een zetel zonder portefeulle (Thorez). Voor de katholieke democraten zijn de posten van Buiten landsche Zaken (Bidault)en bevolking <R. Pri- gent) en een zetel zonder porte- feuile (Gay) Justitie (Teitgen). De socialisten tenslotte zitten aan Binnenlandsche Zaken (Tixier), Landbouw en Bevoorrading (Tan- guy Prigent), Publieke Werken en Transport (Jules Moch). Posterijen (Thomas) en een zetel zonder por tefeuille (Auroil). Financiën We deropbouw en Voorlichting worden door partijlooze figuren bekleed. A ls men de Gaulle dus niet meerekent, telt het kabinet 5 katholieek-democaten, 5 socia listen en 5 communisten. De andere zetels van het uit 21 leden bestaande Kabinet zijn uit de kleinere partijen voortgekomen. Het programma, waarover men het vóór de moeilijkheden van het weekend reeds eens was ge worden behelst o.m. de nations- lisatie van sleutclindustrieën. We zullen zien. of deze combi natie inderdaad tot vruchtbaar werken in staat zal zijn.

de Stem | 1945 | | pagina 2