Semarang gebombardeerd PENICILLINE Optimisme te Parijs Strijd in Iran gaat voort IN 'T KORT Eisenhower Staf-chef der Ver. St. Arbeidsvrucht DE, Mgr. prof dr. J. Beysens t PROCES TE NEURENBERG BEGONNEN R. K. W. V. wil nïet genegeerd worden De zuivering van het geldwezen zal ten spoedigste door een gezond making van de begrooting worden gevolgd. Door het opnemen van buitenlandsche leeningen zal het tekort op de betalingsbalans wor den aangevuld, tot deze door een hervatting van den uitvoer en van het internationale dienstbetoon weer in evenwicht zal komen. Een overzicht van 's lands finan ciën en ingrijpende belastingplan nen, die er mede op gericht zullen zijn om de loopende lasten op het bedrijfsleven te verlichten, zullen binnenkort aan de volksvertegen woordiging worden aangeboden. Sociaal-economische perspectieven TAe regeering is voornemens het gelukkig reeds ingetreden her stel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blijven bevorderen, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche productie als van den export. Reeds werden han delsverdragen afgesloten met eenige staten, terwijl verdere on derhandelingen gaande zijn. De in- dustrieele ontwikkeling van het land waarbij groote aandacht zal worden geschonken aan het weten schappelijk onderzoek zal verder worden geleid, uitgaand van een algemeen nationaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans worden gelegd. T and. en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaansbronnen van ons volk, zoo wel ten behoeve van de verzekering onzer voedselvoorziening als van een voor de volkshuishouding on- misbaren export. De regeering streeft er naar. de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet en tegelijkertijd een grootere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoering mogelijk te maken. In voorbereiding zijn wetsontwer pen tot regeling der bedrijfsorgani satie, waaraan zoowel een econo mische als een sociale taak zal wor den toevertrouwd. Beheersching van de ontwikke ling van prijzen en loonen en het scheppen van verhoudingen, waar bij het levensonderhoud voor allen gewaarborgd is, is een van de doel einden, waarop de economische en sociale politiek wordt gericht. Voor waarde voor een verruiming van het levenspeil is daarbij opvoering der productie, zoowel door voller bezetting der bedrijven als door ver hooging der arbeidsproductiviteit. Op den grondslag van een reeds in Londen tot stand gekomen rap port wordt een herziening der so ciale verzekering uitgewerkt, die deze van arbeidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. Wederopbouw TAe gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden, onder de gevolgen van de bezetting, zal groote waakzaamheid en krach tige maatregelen eischen. Ten einde het de bevolking mo gelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptiecredieten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschikbaar komen. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde woningen defi nitief worden hersteld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe woningen wor den gebouwd, terwijl het drievou dige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wederopbouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden ge bruikt. De plannen voor volledige bevrediging van de behoeften van volkshuisvesting en industrie wor den krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding tot verzekering van de doeltreffende uitvoering van dit bouwprogramma. Ook de wederopbouw van het cultureele leven heeft de volle aan dacht der regeering. Een reorgani satie van het cultureele leven, in begrepen het hooger onderwijs, is in voorbereiding. Op de terreinen der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd worden naar coördinatie van het geen uit de samenleving opkomt. Met groote aandacht volg Ik den wederopbouw van de overheids organen, zoowel burgerlijk als mili tair. De herziening van de rechts positie en de bezoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge het resultaat mede tot ver betering van de waardeering van Heden Zon onder 16.41 uur, Maan onder 10 20 uur. Donder dag Zon op 8.12 uur en Maan op 19.15 uur. Weersverwach ting- Vrijwel den geheelen dag mistig of nevelig weer, met weinig wind. Vrij koud. den ambtenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke overheidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de versterking van het bewustzijn van den ambtenaar, dat de diepste be vrediging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeenschap. AT'oor het overige wil Ik niet po gen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komen- d» tijd uw aandacht zullen vra gen, Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks vermoeidheid en teleurstelling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eenerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te bewaren en an derzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet slechts his torisch noodzakelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning in de jaren der verdrukking. De wegneming van den bezettings- druk, moge de eenheid die ons deel werd in het verzet maken tot eendracht in rijker schakee ring. De nieuwe krachten, die gewekt zijn, zullen zich blijven op dringen en winnen aan bewustheid en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van nocde, nu wij gewik keld zijn in een strijd van even groote hevigheid en beteekenis als die der oorlogsjaren: den strijd om den vrede, om de ware vrijheid en om hernieuwden voorspoed. Met de bede, dat God Mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in eendracht den weg der over winning zal doen betreden en uwen arbeid moge doen strekken tot heil des lands, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Veelzeggend ingrijpen der Sovjets )i: STRIJD IN IRAN tusschen opstandelingen en regeerings troepen gaat voort bjj Mianen. De laatsten bieden hardnekkig weerstand. De telegraafverbindingen met Tabriz en Una, de nieuwe hoofd steden van Azerbeidsjan, evenals met Marache werden verbroken. De regeeringstroepen hebben het bevel ontvangen om weerstand te blijven bieden. Veelzeggend en opmerkelijk is intusschen het officieele bericht, dat aan de bataljons Iraansche troepen, welke uit Teheran wa ren vertrokken voor het herstel len van de orde in Azerbeidsjan, door Russische militaire autori teiten een halt is toegeroepen in Kazvin en bevel is gegeven om terug te keeren. Kazvin ligt ongeveer 140 kilome ter ten noordwesten van Teheran. In Londen is men vooralsnog van oordeel, dat de binnengekomen be richten geen Britsche actie in Iran rechtvaardigen. Ook is van de regeering van Iran nog geen ver zoek in dien zin binnengekomen. Een dergelijk verzoek acht men overigens zeer wel mogelijk, daar de regeering Teheran wel zal ver laten en za'l uitwijken naar de Britsche bezettingszone in het Zul den, indien de opmarsch der, zich in de sympathie van da Sovjet- Unie verheugende opstandelingen naar Teheran voortgaat. IN BATAVIA LAAIDE DE STRIJD OP VELE PUNTEN OP In Soerabaja drongen de Britten weer vooruit. Katholieke priesters in Magelang vermoord. TAE STRIJD OP JAVA blijft cnlmineeren in Soerabaja, Semarang en Batavia. In Soerabaja zijn de Britten nog anderhalve kilometer in de stad doorgedrongen, waarbij vrij zwaar geweer- en mitrailleurvuur werd getrotseerd. In een school werden een muni tiedepot alsmede zestig Nederland- sche vrouwen en kinderen ontdekt, die thans naar de Britsche linies zijn overgebracht. Op den Meneng-weg vielen Neder- landsche strijdkrachten Indone siërs aan. De schietpartij bleef tot na het vallen van den avond voort duren. Volgens een Britsch officier be vinden zich ongeveer twintigdui zend goed uitgeruste Indonesiërs in Soerabaja met mitrailleurs, mortie ren van licht-, middelbaar- en zwaar kaliber en vijftien en een halve centimeter, alsmede vele ze ven en een halve centimeter kanon nen. Het bendewezen, zoo opmer kelijk in vroegere gevechten, heeft vrijwel afgedaan. De Indonesische verliezen zijn zeer groot vergeleken met de Britsche. Ze worden ge- scha1 op ca. 40.000 man. Gen. Christison heeft Soerabaja bezocht en is intusschen weer in Batavia teruggekeerd. In het ha vengebied van Soerabaja bevinden zich 5000 Nederlanders onder de hoede der Britten. Wat Semarang aangaat, hier blijkt het zoo fel toe te gaan, dat de Britten in verschillende kleine groepjes gesplitst zijn en dat de stad daarna door Thunderbolts met bommen is bestookt moeten worden, waarbij o.a. als doel gold het hoofdkwartier der extremisten. De opstandelingen hebben inmid dels het Rapids-gebouw bezet. /"Ap vele punten van Batavia's centrum zijn de gevechten feller opgelaaid en duren nog voort, o.a. op het Koningsplein. Men vermoedt, dat een aanzien lijk aantal jeugdige Indonesiërs, door de Japanneezen opgeleid en bewapend de stad binnenkomt. In verband met het doel van het „kabinet" Sharir om te voorkomen dat Batavia „een tweede Soeraba ja" zou worden wordt nu meege deeld, dat het „kabinet" besloten heeft al het personeel van T.K.R. uit Batavia te laten verdwijnen om een verdedigingsgordel om de stad te vormen, zulks blijkbaar tegen mogelijke extremistische aanvallen Een dergelijk besluit dat als be langrijk wordt aangemerkt tee kent toch wel de scherpe tegen stellingen tusschen Indonesiërs. Teekenend voor de situatie in Batavia is overigens ook. dat bij een overval op het politiebureau meer dan 2 ton verborgen gehou den wapens en munitie in beslag zijn genomen. 4~lver de plaats gevonden onlus- ten te Magelang wordt van R. K.-zijde bekend gemaakt, dat bij deze onlusten 5 priesters, 2 broeders en 1 Javaansehe broe der door extremisten zijn ver moord. Tn een rapport van een Britsch officier over den strijd in Ned.- Indië uit deze volgens Reuter sterke vermoedens over het gebruik van chloorgas door de Indonesiërs. Het rapport is op dit punt echter niet uitvoerig. Tn het Engelsche Lagerhuis is de toestand in Ned.-Indië weer ter sprake gekomen. N.a.v. een desbe treffende vraag van Labour-zijde, deelde Noel Baker mee, dat de ver klaring over de Nederlandsche re- geeringspolitiek door dr. van Mook op 6 Nov. gegeven, voor de publica tie aan de Britsrhe regeering be kend was. Een zekere heer Callaghan vroeg den onderstaatssecretaris zijn invloed aan te wenden om de Nederlanders te weerhouden van onzinnige aanval len op dr. van Mook, daar zij zijn po sitie slechts verzwakken en alles aan de Britsche soldaten overlaten". Ba ker zei alleen, „het zou misschien be ter zijn, dat ik in den tusschentijd het water niet ga vertroebelen" (dit i.v.m. de komende bespreking in Ba tavia). Hij had er echter eerlijkheids halve ook aan moeten toevoegen, dat de Nederlandsche jongens thans geen verlof krijgen van den Britschen mi litairen bevelhebber om in Ned.-Indië voet aan wal te zetten. Doch dat ze braafjes verder mogen „trainen" op Malakka. PRESIDENT TRUMAN heeft ge- neraal Eisenhower benoemd tot opvolger van generaal Mars hal als chef van den staf der Vereenigde Staten. TIET telefoonverkeer tusschen Nederland en Denemarken is op 12 November heropend. IIKT GRIEKSCHE kabinet van Kaïnellepoelos is afgetreden. rpROEPEN van de centrale Chi- neesche regeering hebben de stad Soeitsjoeng in Mandsjoerije veroverd. TTIT EEN OFFICIEELE Aimeri- kaansche verklaring blijkt, dat de opleiding van Ned, mariniers in de Ver. Staten zou ophouden na het einde der vijandelijkheden. In verband daarmede zouden de ma riniers die in Ver. Staten hun opleiding hebben genoten medio November hebben moeten vertrek ken. „SKYMASTER" komt denke lijk 22 Nov. in Amsterdam aam. een lastig, maar kostbaar geneesmiddel »JK>T DE GENEESMIDDELEN, die in oorlogstijd naam hebben ge maakt, behoort het penicilline. Duizenden menschen, die vroeger niet genezen konden worden, danken er hun leven aan en uiteraard is de mensch thans nieuwsgierig te weten wa' dat penicilline eigenlijk is. Dr Th. Schlichting gaf in „De Tijd" een antwoord op deze, vele men sehen bezighoudende vraag. Hij vertelt: vXfEMIN'ür TAE REGEERING der Ver. Staten is voornemens aan den alge- meenen raad der vereenigde vol ken de instelling van een controle commissie voor atoomenergie te gen Januari 1946 voor te ttollen, van drie geleerden In 1879 was Pasteur be zig met de be studeering der kippencholera. Hij vond dat het bloed van zieke kippen bemettelijk was voor an dere kippen van dat bloed werden cultu ren aangelegd en met de cul turen werden andere kippen ingespoten, die dan meestal ziek werden. Toen Pasteur na de vacan- tie van dat jaar in z'n laboratorium terugkwam, bleken de culturen on werkzaam te zijn. Men dacht er aan, den „rommel" weg te werpen, maar toen kwam Pasteur op het denkbeeld, de kippen, die met de onwerkzame culturen waren inge spoten en gezond gebleven waren, daarna in te spuiten met werkza me, dus doodelyke culturen van de kippencholera. En ziedaar I de kip pen bleven gezond. De vaccinatie was wetenschappelijk uitgevonden. Immers de onwerkzame i zwakke) culturen hadden bij de dieren de fabricage van verdedigende stoffen in het lichaam te voorschijn geroe pen en ze daardoor in staat van verdediging tegen de ziekte ge bracht, dus immuum of onvatbaar gemaakt. In 1928 maakte Fleming in Lon den culturen van ziekteverwekken de bacteriën, nl. staphylocoscenop deze culturen groeiden soms schim mels; om den schimmelgroei heen waren de culturen op de voedings plaat slap en zwak. Men dacht er over den „rommel" weg te werpen, maar Fleming dacht: hier is een middel om de bacteriën te verdel gen. Dit bleek Inderdaad zoo te zajn, maar er was enorm veel werk noodig, om een minimale hoeveel heid te vervaardigen. De schimmels scheiden nl. een bijzondere stof af, penicilline genaamd, in de vloei stof, waar zij boven op drijven. De schimmel heet pennicllium nota- turn, vandaar het woord pencilline. De opbrengst van penicilline is zoo gering, dat men er alleen op kleine dieren mee kan werken En in die jaren kwam daar nog de ontdek king van de sulfaniden (waartoe citranol behoort), die een enormrii vooruitgang brachten. Den penicil line kon daar niet zoo spoedig te gen aan. Genie Ie vlijt „Genie is vlijt" heeft Goethe ge zegd. De methoden om de schim mels te kweeken moeten uitgewerkt worden; daarna tallooze proeven, om de werking op zieke dieren te bestudeeren. Veel van dit werk werd gedaan door Florey uit Ox ford. In 1941 zou men eindelijk een mensch gaan behandelen, die ho peloos was. De patiënt verbeterde zienderoogen, maar toen was het penicilline op en de patiënt stierf. Met den tweede patiënt ging het evenzoo, maar voor den derden had men genoeg. Het bleek echter dat de fabricage In het groot onmogelijk tijdens den oorlog in Engeland kon geschieden Men wendde zich tot de Vereenigde Staten. Daar werden twintig fa brieken gebouwd, betere schimmel- soorten gevonden, de opbrengst aan penicilline door de schimmels er van verbeterd. Ook de distributie werd nauwkeurig ter hand geno- pROF. dr. J. TH. BEYSENS, is Zondag jl. te Den Haag over leden. Met hem ls een vooraan staande katholiek priester en ge leerde in Nederland heengegaan. In 1908 benoemde de universiteit te Leuven hem tot doctor honoris causa. Het daarop volgende jaar werd prof. Beysens vanwege de St. Radboudstichting tot bijzonder hoog leeraar in de wijsbegeerte benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Tot 1929 bleef hij dit ambt uitoe fenen, in welk jaar hij met emeri taat ging. Verschillende philosophi- sche werken verschenen van zijn hand in de loop der jaren. Aan prof. Beysens danken velen in den lande hun wljsgeerige vorming. Prof. Beysens was geheim ka merheer van Z. H. den Paus. eere kanunnik van het Haarlemsch ka pittel en ridder )n de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij bereikte den leeftijd van 81 jaar. men; deze geschiedt door directeu ren in de verschillende landen, en aan hen moet van elke behande ling nauwkeurig verslag worden uit gebracht. Het penicilline is lastig in het gebruik: het moet continu in een ader worden ingedruppeld, of het moet om het uur in de spieren wor den ingespoten, of het moet in compressen op de wonden worden gelegd. Het is speciaal geschikt voor etterende ziekten, algemeene bloedvergiftiging, koud vuur en ln- fectieve ontsteking van de hart vlies-kleppen. Men leest van aller lei ziektegevallen, die met de tot dusverre bekende methoden onge neeslijk waren, en die ln het bij zonder weerstand boden tegen de sulfamiden, en die door penicilline schitterend worden genezen. Nobelprijs aan drie geleerden De Nobelprijs is nu gezamenlijk aan drie geleerden uitgereikt, die aan het penicilline hebben gewerkt De eigenlijke uitvinder is Sir Alex ander Fleming, 64 jaar oud, een Schot, werkzaam in Londen; voor dat hij geneeskunde studeerde, was hy werkzaam aan een reederij. De tweede is Sir Haward Walter Flo rey, 47 jaar oud, een Australiër, werkzaam te Oxford. De derde is een der leden van den staf van Florey. Dr. Ernest Boris Chain. De. ze tracht thans het penicilline syn thetisch te maken, zoodat dan, naar wij hopen, de ingewikkelde fabri cage van schimmel-culturen niet meer noodig zal zijn. Het leven van vele menschen ls door het werk van deze geleerden en van hun staf ge red. Maar het middel is thans nog zeer duur." TAE GEEST van optimisme in Pa- rijs, die de onderhandelingen voor de vorming eener regeering omgeeft, gaat in stijgende lijn. Hoe wel geen enkele officieele verkla ring is afgelegd meent men, dat de drie groote partijen en generaal de Gaulle thans een basis van over eenstemming hebben gevonden en dat dientengevolge de vorming der regeering practisch verzekerd ls. De communisten hebben zich bevredi gend uitgelaten over den keer dien de onderhandelingen hebben geno men. Volgens sommige geruchten, die echter met reserve moeten wor den aanvaard, zou er sprake van zijn, hun het ministerie van oor log toe te kennen. Gisteravond heb ben de communistische leiders Tho. rez en Duolos een onderhoud gehad met de Gaulle. Zij weigerden ieti mede te deelen. Volgens het AFP is het mogelijk, dat Woensdag de regeering gevormd wordt. TT ET PROCES te Neurenberg is begonnen. Stuk voor stuk be traden de eens Rijksgrooten gehee. ten 20 leiders van het Nazi-isme de rechtszaal, de een met een angstig gezicht, de ander verbeten kijkend en tusschen óeze uitersten viel op de gezichten der aangeklaag den 'n weerspiegeling waar te ne men van alle gevoelens, die de ziel van 'n man kunnen beroeren als h)j tegenover rechters geplaatst wordt. Temidden van dit gezelschap zat Seyss Inquart, met een vuurrood geagiteerd gezicht, wild naar alle zijden rond te kijken. Heftig ge barend sprak hij zijn buren Speer en Streicher aan, terwijl allen - ieder naar hun aard, - gedurende bijna 2 dagen toeluisterden naar de lange dagvaarding, de eindeloo ze reeks van misdaden, die hei) ten laste wordt gelegd. Het proces is begonnen en reeds nu hoort men Duitschers zelf zeg gen „zij hadden reeds twee jaar vroeger veroordeeld moeten wor den OP DE voortgezette vergadering van het R.K. werkliedenverbond te Hilversum heeft de voorzitter bij de beantwoording van vragen me- edeeld dat wanneer blyker mocht, dat in de pohtiek menschd van de katholieke arbeidersbewe ging bewust zouden worden gene geerd ter wille van de z.g. Intel- lectueelen. de beweging wel dege- lyk van zich zou laten hooren.

de Stem | 1945 | | pagina 2