DE VLASINDUSTRIE IN HET NAUW tSet verzet Wat brengt de mode 7 I der Duitsche katholieken ■IN 'T KORT- Indië-Vliegtuig" IN HET RIJK DER VROUW J Een hooge hoed en een hooge hak, een smalle taille en een breede heup JACOBA VAN BEIEREN INSPIRATRICE N Een eerepllcht De kerken leverden een heldhaftiger verzet tegen 't Nazisregime dan de vakvereenigingen, de universiteiten, de intellectueelen of 't leger EEN der laatste nummers van het het groote Engelsche blad „Catholic Herald" bevat een uitgebreid relaas over het verzet der Duitsche Ka tholieken tegen het Nationaal-Socialismc voor en tijdens den oorlog. Het verslag, waarvan de gegevens door een specialen correspondent tijdens een reis door Duitschland werden verzameld, is een bevestiging van de verklaring in één der recente nummers van de „Times": De Kerken le verden een heldhaftiger en koppiger verzet tegen het Nationaal-Socialisme dan de vakvereenlgingen, de universiteiten, de intellectueelen of het le ger." Bovendien werpt het wel een zeer bespottelijk licht op de pogingen die van Russische zijde worden aangewend om de Kerk, die mannen voortbracht als Kardinaal Faulhaber en Mgr. von Galen, voor te stellen als handlangster van het corrupte Nzi-systeem. ■e'en der Interessantste fragmen- ten van het relaas is de weer gave van hot interview, dat de cor respondent van de Catholic Herald had met den plebaan van Pader- born. Plebaan Simon is een emi nente Thomist en een groot bewon deraar van Newman. In 1935 schreef hy een boek waarin hy vrijmoedig Rosenbergs „Mythe der twintigste eeuw" aanviel en in 1937 publiceer de hij een nieuw geschrift, dat de Kerk verdedigde tegen Goebbels' bewering als zouden duizenden Duitsche priesters gedegenereerd zijn. Dit boek „Das Menschliche in der Kirche Christi" werd direct na de uitgave door Goebbels verboden De encycliek van Pius XI, „Mit Brennender Sorge" noemde Mgr. Simon het beste antwoord op Ro senbergs ras- en bloedtheorie en de meest afdoende weerlegging van de minderwaardige ideeën van het Nationaal-Socialisme. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat door de geallieerde autoriteiten, de en cycliek nog niet in duizenden exem plaren over Duitschland was ver spreid. rpoen de Engelsche journalist in- formeerde of de encycliek in het openbaar van den preekstoel was voorgelezen, gaf Mgr. Simon ten antwoord: „Natuurlijk". De Nuntius zond per specialen koe rier een copie naar alle Bisschop pen: deze laatsten lieten de ency cliek stencillen en verspreidden haar onder de parochiegeestelijken met de opdracht haar voor te le zen van den kansel, zelfs al zou dit hun arrestatie ten gevolge heb ben. De instructies werden stip uit gevoerd. Het toeval wilde, dat op denzelf den dag dat „Mit Brennender Sor ge" in Paderborn werd voorgelezen, de profeet der ras- en bloedleer op het plein der Kathedraal een rede hield. Het was op Palmzondag 1939 Men besloot Rosenberg te boycotten en zoo gebeurde het, dat slechts 'n klein groepje Nazis op het plein verzameld was. Rosenberg wist niet dat slechts enkele uren van te vo ren de oorlogsverklaring van de Kerk aan zijn ketterijen in de Ka thedraal en jn alle andere kerken van Paderborn was geproclameerd. TI err Domprobst". zoo informeer de de correspondent na dit verhaal, „hadden er tijdens den oor log eveneens dergelijke boycots van Nazi-demonstraties plaats?" „Zeker en Nazis reageerden er vaak zeer krachtig op. U zult U herinneren, dat in 1943 de dam in het Möhne- dal door eeti luchtaanval werd ver nield. Een enorme hoeveelheid wa ter rolde de vallei binnen en de ramp eischte een groot aar 1 men. schenlevens. Dit laatste had voor komen kunnen worden, als de Na zis, in plaats van de menschen te verzekeren dat vernieling van den dam onmogelijk was, een eenvoudig waarschuwingssysteem in el kaar hadden gezet. De bevolking had dan op tijd naar de heuvels kunnen vluchten. Het verlies aan menschenlevens was bi- zander groot in het industriestadje Neheim en de Aartsbisschop zond zijn Vicaris-Generaal om een lijk rede te houden bij de teraardebe stelling. Allereerst echter hield de NSDAP haar eigen plechtigheden op de begraafplaats, die zoo goed als leeg was vanwege de sterke anti partij-stemming die er onder de bevolking leefde. Zoodra de Nazis vertrokken wa ren, stroomde een groote menigte die demonstratief voor het hek had staan wachten, de begraafplaats op om te luisteren naar de woorden van den Vicaris. Nauwelijks was deze met zijn re de begonnen, of de sirenes kondig den een nieuwen luchtaanval aan: de menschenmassa verspreidde zich echter niet. Enkele minuten later kwam een auto in volle vaart aanrijden en stopte onder geknars van remnlen. De jongeman in den wagen schreeuwde: „Vlugde heuvels op. de dam in het Sorpe-dal is ook doorgebroken." Het was gezien het groote ver lies aan menschenlevens van en kele dagen tevoren niet verwon derlijk dat er onder de menigte 'n paniekstemming ontstond. Gillend en dringend vluchtten de menschen de begraafplaats af en brachten zich op de heuvels in vei ligheid. De geestelijken bleven tot de doodendienst beëindigd was. Er gebeurde echter niets. De auto riteiten ontkenden ook maar iets af te weten van de waarschuwing en men kon onmogelijk er achter komen wie de auto naar het kerk hof had gestuurd. Kardinaal FAULHABER Een officier van de Luftwaffe, die vanuit Münster gezonden was om de zaak te onderzoeken, kreeg van de Gestapo het bevel zijn na- vorschingen onmiddellijk te staken. Aangezien er in het „Dritte Reich" niet zooiets als een vrije meenings- uiting bestond en er ook geen kran ten waren die dergelijke dingen durfden publiceeren, werd de kwes tie nooit opgelost. De Katholieke bevolking echter wist wel degelijk fiat het een Nazi-truc was die ten doel had epn einde te maken aan iets, dat men beschouwde als een demonstratie tegen het Hitler-re gime. TVE Douglas-machine, die de proef vlucht naar Indië heeft gemaakt is Maandagmorgen om 7 uur plaat selijke tijd weer uit Batavia ver trokken voor de terugreis naai' Ne derland. De „Skymaster" had 20 passagiers aan boord. Het toestel zal via Penang vliegen. EjYRNES heeft, volgens de Daily Mail. aangekondigd, dat de commissie voor de atoomenergie van de organisatie der vereenigde volkeren binnen de komende twee maanden zal worden ingesteld. V"AN DE 307 door de Dultschers gevorderde trawlers, loggers en kotters van 50 tot 150 ton is thans de helft weer terug. FRANKRIJK gaat een onderzoek instellen naar den frauduleu- zen invoer van een groot aantal aandeelen van de Kon. Ned. Olie Mij. QP WEG NAAR ZWEDEN is het Ned. s.s. Amstel op een mijn ge. loopen en gezonken. De" bemanning is gered. lyTACARTHUR heeft de arrestatie bevolen van den voormaligen Japanschen minister van buitenland sche zaken Matsoeoka, van den vroegeren ambassadeur te Rome Sjiratori, alsmede van elf Japan- sche leiders uit den oorlogstijd. ALLE BEDRIJVEN en filialen van Krupp in Essen zijn thans door het geallieerde militaire be stuur overgenomen en de naam van Krupp zal alleen nog maar blij ven bestaan in verband met de fa milie van dien naam. m TN ZANDVOORT is men doende een nieuw circuit ten behoeve van snelheidswedstrijden voor auto's aan te leggen. In 1946 zullen daar op echter nog geen wedstrijden kunnen worden gehouden. Wel zul len denkelijk in Zeist op een nieuw circuit wedstrijden georganiseerd worden. ai HET NATIONALE biljartkam- pioenschap 2e klas klein is ge wonnen door Franken, Tilburg. A DE ALGEMEENE verkiezin gen te Portugal is door Salazar de perscensuur ingevoerd, vermoe delijk om critische artikelen op de regeering te voorkomen. 7D Dï PAUS heeft mgr. Leon Suenens tot hulpbisschop van Mechelen benoemd. Hij zal den titel dragen van bisschop van Isin- da. De kardinaal-aartsbisschop heeft hem bovendien tot vicaris- generaal van het bisdom benoemd. TT ET INVOERRECHT op wijn en de voor den oorlog geldende regeling betreffende de heffing van accijns is hersteld. Het bedrag van de accijns is bepaald op f 24 p. H.L. rpOT GEZANT in Portugal is be- noemd jhr. P. A. van Buttingha Wichers. TVE ONLUSTEN in N.-Iran heb- ben zich zoodanig ontwikkeld, dat de separistische elementen thans verschillende steden in han den hebben Twee Iraansche regee- ringsbataljons zijn naar Azerbeids- jan onderweg TTE QUARANTAINE wegens kin- der verlamming in de kazerne te Weert is opgeheven en het 4e bataljon staat thans gereed om naar Indië te vertrekken "VTAAR aanleiding van het ANP- bericht, dat de productie van dekens thans 200.000 per maand zou bedragen, vernemen wij nader, dat dit aantal 90.000 stuks bedraagt. ■^A 15 December zijn met de „Oranje" te verwachten 800 zieken uit Indië aan boord en de „Nieuw-Amsterdam" met 3000 we duwen en weezen. De onmogelijkheid om da normaio kwanta te bewer ken beteekent een wegneming van de verdleneton der kleine vlaaaers TIE VLASINDUSTRIE die in W.- Brabant een zeer belangrijke bestaansbron vormt voor 'n groot gedeelte der bevolking heeft door de oorlogshandelingen een gevoeli- gen klap gekregen. In de omgeving van Standdaarbuiten en Klundert bv„ waar de verwerking hoofdza kelijk in handen was van de zgn. kleine zelfstandige vlassers, zijn ve len door het verlies van hun be drijfje in moeilijkheden gekomen. Met het oprichten van de „Stich ting tot bevordering van de vlas nijverheid", een achttal jaren gele den, werd het vlassen, dat aanvan kelijk seizoenwerk was, tot con tinubedrijf gemaakt, met het ge volg, dat velen in dezen tak van industrie volledig hun brood gin gen verdienen. Dat het rijk voor de totstandkoming van deze stichting gelden onttrok aan het werkfonds, bewees dat de bloei van deze in dustrie naar waarde werd geschat. In de dagen der bevrijding nu, werden zoowel de gebouwen der Stichting, met uitzondering van de roterij, die dit jaar op beperkte kracht heeft gedraaid, als het be drijf op Noordhoek door granaten vernield. Ook de aangrenzende vak school ligt in puin. Men heeft ech ter in eèn café te Standdaarbuiten vanaf 11 November de lessen weer op provisorische wijze hervat. Met de verwoesting in het par ticuliere bedrijf van den heer Brou wers is het iets minder erg gesteld. Er is een behoorlijk kwantum ge root, doch zwingelen is sinds Aug. 1944 niet mogelijk geweest. Hoogst waarschijnlijk zal men in Januari hiermee weer kunnen beginnen. TTAT HET VERLOREN GAAN van vele kleine en van enl.ele groote inrichtingen een enorme stagnatie tengevolge heeft gehad, laat zich begrijpen. Wanneer de ge bouwen der Stichting en het bedrijf van den heer Brouwers intact wa ren gebleven, dan zou den vlassers V. wellicht gelegenheid geboden zyn, hun voorraden liier te laten zwin gelen; nu dit echter door de groote voorraden, die in de eenige binnen kort beginnende fabriek in deze streek reeds liggen te wachten, on mogelijk is, zal naar schatting 60 pet. van de kwanta der kleine zelf standigen onbewerkt blijven. Door het gebrek aan materialen, zijn de mogelijkheden tot spoedigen wederopbouw uiterst gering. Het aantal noodzwingelarijen is zeer ontoereikend. Het gevolg van dit alles is, dat velen thans om in hun behoeften, te voorzien, genoodzaakt worden werk te gaan verrichten als arbei der op het land of in de bouw vakken. TIET GEHEELE vroeger zoo eco- nomisch evenwichtige en loo- nende vlasbcdrijf is ontwricht. Het is zaak dat de betreffende instan ties den ernst van den hierdoor voor de bevolking van de streek ge schapen toestand niet. onderschat ten cn hun aandacht wijden aan 't zoo spoedig mogelijk herstel van 't vernielde. TVE OORLOG is voorbij, de tex- tielnood zal zachtjesaan ver dwijnen. Zoo men er nog: aan kan twijfelen, wordt het laatste restje pessimisme weggenomen door 't initiatief van een verslag geefster, die een onderzoek is gaan instellen naar de gelden de. mode. Zij vernam o.a. op haar tocht het volgende over de dameskleeding De vormen zijn zeer vrouwelijk, namelijk smalle taille en breede heupen. In te genstelling met verleden jaar, toen smalle heupen in de mode waren. De schouders zijn zeer breed en opgevuld, het geen de smalle taille nog ac centueert. De rok is wijd en is gerimpeld, dikwijls ook met plooien aangezet, ter wijl de klokken reeds hoog be ginnen. De drapé's, zooals zakken en strikken zijn laag op de heupen aangebracht, waar door deze breeder lijken. Verder wordt overal, bij bijna iedere japon, de V-vormige lijn. die bij de taille begint en naar de schouders uit loopt, gebruikt waardoor de schou ders nog breeder worden. Plissé-rokken komen veel voor. Hierop draagt men dan een getail leerd, kort jasje, waarop dikwijls gedeeltelijk pailletten zitten, of waarop broderie voorkomt. De avondjurk wordt nog steeds lang gedragen. Deze heeft even eens een ruim aangezette, wijde rok, f mantelpak is streng getail leerd, of heeft dezelfde snit als de japon, namelijk sterk uitsprin gend bü de taille, met een smalle ceintuur. Het jasje is niet al te lang dikwijls zeer kort. Bij mantels ook bontmantels wordt het Swagger-model weer veel gedragen, maar ook hier ziet men veel dezelfde coupe als bij ja ponnen en mantelpakjes. De jurken zijn'meestal gecombi neerd sportief en gekleed en zijn dikwijls op de militaire dracht ge ïnspireerd. t is zeer modern en komt veel voor, gecombineerd met fluweelen lint. Ook ziet men hier en daar het pelerine-model weer terug. Veel ge dragen wordt zijde of stof, met pail letten of broderie. De modekleuren zijn olijfgroen en taupekleur, maar ook „bleu-nuit", pastelkleuren, tur koois en bruin worden veel gedra gen. De hoeden- mode is iets specifiek Fransch. Zij zijn of hoog met veel bont, veren en strikken, of puntig met een langen sluier (dit laatste inspireerd op de mode uit den tijd van Jacoba van Beieren. Natuurlijk zijn ook hierbij vele variaties. De hoeden zijn er, even. als het kapsel, op berekend het fi- guu" langer te maken, hetgeen niet \reemd is, als men bedenkt dat deze mode uit Frankrijk afkomstig is waar de vrouw over het algemeen klein is. Het haar is hoog opgemaakt met, veel krullen, of wordt laa8 in den hals gedragen, met 'n touffe krul len boven op het hoofd. De schoenen hebben een zeer hoogen hak. die vierkant of geheel rond ls. Daarnaast is de doorloo- pe- hak nog altijd in de mode. Tasschen worden veel gedragen van dezelfde stof als de japon of de mantel. Zij zijn groot en vrijwel vierkant. Schoudertasschen komen weinig voor. Byous, vooral oorbellen, zijn groot en worden dikwijls in dezelfde kleur gedragen als de japon. Maar ook komen vaak garneeringen en sie raden van oud goud voor, in een bijzonderen vorm. zooals bijvoor beeld schildpadjes, kevers en bloem motieven. Ook voor ons, Zeeuwen PR IS ALARM geslagen! Duizen- den menschen verkeeren ln nood. Het zijn ditmaal geen Chi- neezen, Britsch-Indiërs of van wel ke andere nationaliteit dan ook, neenhet 'zijn onze eigen land en rijksgenooten in Ned.-Indië. Bijna vier jaren Japaïische over- heersching hebben in Indië mensch onteerende toestanden doen ont staan, die hun weerga ln de ge schiedenis van de beschaafde we reld niet kennen. De sterftecijfers in de kampen zijn schrikbarend hoog. De hygiënische toestanden zijn ten hemelschreiend. Nu zal iedereen begrijpen; hier moet geholpen worden, koste wat kost.' Het Nederlandsche Roode Kruis, dat zich met deze schoone taak belast zag, heeft al verschil lende geneeskundige teams uitge zonden, doch er moet nog veel meer gedaan worden. Ter verkrijging van de kapitale sommen, naar schatting minstens twee millioen gulden die deze hnlpverleening zal vergen, heeft 't Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een plan opgesteld, waarbij aan elke provincie de verzorging van een aantal teams is toegedacht Zeeland zal tenminste 2 teams moeten uitzenden, waarvan de kos ten op f 50.000 worden geschat, nit beteekent dus, dat wij Zeeuwen, minstens een halve ton bij elkaar moeten brengen, of wel, zeer glo baal berekend, 22 cent per inwoner. Zou dit niet mogelijk zijn? Neen, Zeeuwen, dit kunnen, moe ten en zullen wij doen! Immers, hier staat het leven van duizenden op het spel. Zoo eenigszins moge lijk, zullen wij dit bedrag nog ver moeten overschrijden! Na ons prachtig optreden bij de hulpverleening aan de hongerpro- vincies kunnen wij thans, nu de te lenigen nood nog grooter is, zeket niet achter blijven. Wij hebben een naam, den naam van Zeeland hoog te houden en zullen dit doen ook! Op 29, 30 November en 1 Decem ber worden in alle Zeeuwsche ge meenten Roode Kruis collecten ge houden. Er wordt geen „gift voor een goed doel" gevraagd, doch een o f 1 e r. Werkelijk een olfer, voor onze berooide en lichamelijk gebro ken land. en rijksgenooten in In dië. Het is een eereplicht, dien wij niet mogen verzaken. Temeer, wan neer wij bedenken op welk een schitterende wijze Indië ln de ja ren '40 en '41 de Nederlandsche zaak diende door het schenken van een enorm bedrag aan het London- Committee van het Ned. Roode Kruis. Legt uw bijdrage alvast klaar. Uw geld geblokkeerd? Geen nood, van uw geblokkeerde rekening kunt ge ook vrijelijk voor dit doel over schrijven op de Ned. Handel Mij. te Vlissingen, giro 185283 of op giro 80563 van dokter G. Sissingh, Kring commissaris Ned. Roode Kruis te Vlissingen. TTET AANTAL repatrieerende uit uit Indië wordt op 50.000 ge schat. DE 15.000 wegvervoerbedrijven, dI ons land telt, vestigen door een cd lectieve reclame de aandacht van dt verladers op de taak. die deze ver voerbedrijven hebben bij den opbouw' van ons land. Men kan haar aantref fen op de vrachtauto's en paarden- wagens van de beroepsvervoerders.

de Stem | 1945 | | pagina 2