NEN rs Zn n trekt zich terug BRITTEN pakten SOERABAJA aan TEEN A 211 jchkapelkj r Mgr. P. Hopmans enbureau uispolder m, Traden 49. sen te Goes heester ONTROEREND AFSCHEIDSWOORD IN 'T KORT Soekarno wil nieuwe regeering vormen Extra suiker eschadigde erepareerd van Gent" ELLEMAN VS IN PAASFEEST ERS AKBON HERBIST 591-0 NIJMEGEN 772-0 AND SZAND ADVIEZEN AMME HeLnkeuszanc -terdaasm ddags stelt tijdig 921-0 ALSOORDEN EN I'ABWE - PE7-I ÏIGINEEL ei. Ie 547o| ER 770-0 Industrie. AlphaJ van uitgezocht^ Ie maten kuser- en Marie! rs gekeurd 290-4 eurd tijdig bij t .30—5.30 uur Fjiodire vrachtwasei ordt bil U th"'sbd 655 EN BESTEL- N en PEl'I.VHEt'llj k wgersthande DIVERSE ZAll 536 [RTEN ab NAK gekeurd soorten en klas>e<| NIEUW NAME! (vaart en daarbij bj dministratieve wei* rbij nauwkeurige tot dusver beklee f»n burgemeester T 1945. 78y EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Bur.: Wegtatngel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noofd- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De Stem". Directeur: J. A. H. M. van Schljndel; Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilandenN. J. Karhof Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 313 MAANDAG 12 NOVEMBER IMS Comm. v. Toezicht: O. J. v. Hootegem; A. B» Langenhorst; Mr Dr. A- J .J. M. Mes; Mr. IL B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Roof. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (blj nl^t-postbestelling) f 0.26. Losse nos. 6 cent. Alscheidsbriet van omen hoogbejaarden Bi «chop !n een kanselschrijxen deelde Z.H.E. aan zijn diocesanen mede, dat hij weliswaar aan het hoofd blijft staan van het Bisdom, maar het bestuur aan zijn coadjutor overdraagt Mgr. blijft priesterwijdingen verrichten en de belangen der religieuzen behartigen Niet zonder droefheid in 't hart moeten wij U een mede- deeling doen, die U wellicht niet zal verrassen. Wegens onzen hoogen leertijd en een vermindering van krachten durven wy de verantwoor- deiykheid van het bestuur van het ons zeer geliefd Bisdom niet langer alleen te dragen. Uit vrees, dat onze hooge ouderdom een beletsel zou kunnen worden voor het richtig bestuur en den bloei van ons Bisdom, hebben wij gemeend ons tot onzen H. Vader Paus Pius XII *te moeten wenden met de nederige bede, dat het Z. H. moge behagen ons zoo wel om onze hooge jaren als om de allermoeilijkste omstandigheden, waarin wij leven, een Coadjutor of hulpbisschop toe te voegen. Z. H. de Paus heeft zich gewaar- digd op onze bede goedgunstig te be schikken en ons welwillend een Coad jutor met recht van opvolging ge geven. Wij kunnen niet nalaten U, beminde diocesanen, de gevoelens, die ons hart thans bezielen, bloot te leggen en on omwonden te getuigen, dat het ons leed doet van U te moeten scheiden, aan wie we ruim 31 jaar onze her derlijke zorgen hebben mogen wij den. En wij mogen er aan toevoegen: wij hebben dat gedaan met de liefde er bezorgdheid van een teedermin- nenden vader. Hoe zwaar het ons ook valt niet meer voor U te kunnen werken, zooals wij nog van harte zou den willen, het belang van het ons dierbaar Bisdom staat ver boven onze persoonlijke verlangens en genegen heden. Van den anderen kant verheugt het ons toch, dat wij ons niet behoeven terug te trekken als een gebroken man en dat het Bisdom, naar wij meenen en hopen, toch geen zicht bare schade heeft ondervonden we gens gedwongen nalating van onze bisschoppelijke plichten. Onze krach ten waren van dien aard, dat wij tot hiertoe al ons werk nog konden doen. A 1 blijven wij nóg aan het hoofd staan van 't ons toevertrouwde Bisdom, zullen wij toch 't bestuur van het Bisdom met de daaraan verbon den werkzaamheden aan onzen Coad jutor overdragen, wyi echter onze krachten niet ge heel zyn uitgeput, waarvoor wU God niet genoeg kunnen danken, en wyi het ons niet ligt de dagen, die wy nog te leven hebben, zonder eeni- gen arbeid te siyten, hopen wy nog enkele werkzaamheden in het be lang van het Bisdom te kunnen doen. Het zou ons namelijk zeer welgeval lig zijn, als we nu en dan de verhe ven en ons hoogst aangename plech tigheid van de priesterwijding zou den kunnen verrichten. In de stille eenzaamheid, waarin wU ons zullen terugtrekken, zou dat voor ons een opwekkende afleiding en vertroosting zijf. In ieder geval hopen wij, dat het ons gegeven zal worden de door ons namens de geloovigen van Breda beloofde Mariakapel in te zegenen en misschien op het geconsacreerde al taar de eerste H. Mis op te dragen. Ook stellen we ons voor eenige werkzaamheden aan ons te houden in het belang van onze religieuzen, voor wie wy meer dan veertig jaar met volle toewyding hebben gearbeid. On- getwyteld, wij zullen de laatste zyn om het te ontkennen, hebben wij onze verheven plichten niet altijd zonder onvolmaaktheden en tekortkomingen volbracht. Ter verontschuldiging diene het woord Yan den H. Jacobus (S. 2): In vele zaken schieten wy allen tekort. Voor vergeving zult u te vin den zijn, als U voor oogen houdt het andere woord van de H. Schrift: Ver oordeelt niet en gy zult niet veroor deeld worden, vergeeft en U zal ver geven worden (Luc. 6, 37). Onze reli gieuzen derhalve zullen zich voor hun aangelegenheden tot ons biyven wenden. T7"oor alle andere aangelegenheden gelieven onze priesters en al onze diocesanen te gaan tot onzen hoog- geachten Coadjutor die de zware zorgen van ons geteisterd Bisdom met volle kracht op zich zal nemen en al de moeiiyke vraagstukken van den huldigen tyd zal op te lossen hebben. Mogen onze priesters, onze religieuzen en al onze diocesanen de zachte en wyze leiding van on zen Coadjutor volgen met dezelfde kinderiyke onderdanigheid, 'die zy altyd aan ons hebben betoond. Wij kunnen onzen H. Vader den Paus niet dankbaar genoeg zyn, dat Hij zich gewaardigd heeft uit de Candida- ten, door ons hoogwaardig Kapittel voorgesteld, te kiezen en te benoemen den oogeerw. heer Josephus W. M. Baeten. die ons vroeger als secretaris en laatstelijk als Vicaris Generaal trouw ter zyde heeft gestaan, die ons van harte welkom is en die onzeh ouden dag, we zijn er zeker van, zal veraangenamen. Met volle vertrouwen kunnen onze diocesanen tot onzen hoogvereerden Coadjutor hun toevlucht nemen met de zekerheid, dat hun belangen in zyn handen volkomen veilig zyn. Uit ondervinding is het ons bekend, met welke voorzichtigheid en wijsheid en goed inzicht hij de hem voorgelegde kwesties weet te behandelen en moei- ïykheden op te lossen. wy zijn er van overtuigd, we er kennen het volmondig, dat het Bis dom aan meer bekwame handen is toevertrouwd. Alleen durven we in alle bescheidenheid beweren, dat de voorbeeldige en ijverige Coadjutor zijn ouden Bisschop bezwaarlijk zal overtreffen in liefde voor het Bisdom. Het Bisdom /ligt ons zeer na aan het hart en geen offer viel ons te zwaar, als het gold het welzijn van ons on vergetelijk Bisdom. Juist in onze hoog gespannen liefde is de reden te zoe ken, waarom het afscheid ons ten slotte hard, zeer hard valt. Maar Gods H. Wil geschiede. Met volkomen onderwerping en tevredenheid aan vaarden wij het afgetrokken leven, dat ons wacht. Ni zullen wij over meer tijd kun nen beschikken om aan het gebed te besteden. Door cnze gebeden vertrou wen wy nog veel aan het heil van ons Bisdom te kunnen by dragen, wy zullen niet ophouden dageiyks voor het ons innig geliefde Bisdom en onze beminde diocesanen Gods onmisbaren zegen af te smeeken. Wilt ook Gy uw ouden Bisschop in uw gebeden niet vergeten. mogen niet heengaan zonder aan al onze diocesanen onzen meest oprechten dank te betuigen voor de kinderlijke genegenheid en den zeer ge waardeerden steun, die wy in de jaren van ons Episcopaat hebben mo gen ondervinden. De herinnering daaraan zal voor ons een voortduren de troost blijven. Gods rijke zegen komc over U en blijve te allen tijde op U rusten. Ten slotte willen wy U mededeelen, dat onze Coadjutor zyn intrek zal nemen in het bisschoppeiyk paleis en dat ons welwillend kamers zyn afgestaan door de Zusters van het Katholiek Gasthuis, Haagdyk 180 te Breda. Daar hopen we onze laatste levensdagen door te brengen en in innige vereenlging met God te leven. Moge onze barmhartige Vader in den hemel ons moed en sterkte blijven schenken. "VTIET zonder ontroering hebben de onderhoorigen van het Diocees Breda het afscheidswoord van hun beminden Herder verno men. Het was een woord, dat recht tot het hart ging, en dat tevens ge tuigde van de groote wijsheid en of fervaardigheid van hem, die 31 jaren lang den Bisschopsstaf voerde. Het afscheid wordt ongetwijfeld verzoet door de gedachte, dat de gryze Bis schop nog midden onder ons leeft en vooral door zijn gebed heel het dio cees wil blijven steunen. Gelukkig is het dan ook nog niet de tyd, om een balans op te maken van dit lang durige en zegenryke bestuur. Al zal de hulpbisschop, op wien de beste verwachtingen mogen worden ge bouwd, nu naar voren treden in het contact met priesters en leeken, toch zullen de harten vol dankbaar heid hun ouden Bisschop niet ver geten. God schenke hem nog vele aan geestelijke vruchten ryke jaren in de stille afzondering van het kloos- ter aan den Haagdyk Hetfcen zon onder I6.53 uur maan onder 23.02 uur. Dinsdac' op 7.56 uur. maan 14.46 uur. VrU koud, mees zwaa, bewolkt J** Wer en daar no* «enigen ol. r<ten' ""«se noord. •rnwlnd l»nj de kost. /"4PGERICHT zal worden een Katholiek Bureau van den Ar. beid, waarin alle katholieke stands- organisaties nauw zullen samen werken. TAB. L. G. KORTENHORST, gaat spoedig heen als algemeen se cretaris der Alg. Kath. Werkgevers Vereeniging; In zijn plaats ls nu aangewezen Dr. A. Albregts te Hil versum. TTIT IERLAND kwamen Zaterdag 630 ossen in ons land aan. Het waren de eerste dieren tot een to taal aantal van 10.000, dat komen zal. Van deze 10.000 zullen er 4000 een geschenk van Ierland vormen. lyrOR. TISSO, de gewezen presl- dent van den tijdens de Duit- sche bezetting gestichten onafhan- kelijken staat Slowakije, en de le den van diens regeering zijn door de Amerikanen aan de regeering van Tsjecho-Slowakije uitgeleverd. Zy zullen zich voor een volksge rechtshof moeten verantwoorden. TN CHINA zijn hevige gevechten ontbrand langs den grooten Chi. neeschen muur tusschen communis ten en regeeringstroepen. waarby voor het eerst artillerie en mortie ren in actie zijn geweest TT ET EERSTE Indiëvliegtuig is Zaterdagochtend van Schiphol vertrokken. Gezagvoerder was Par- mentier; er waren 28 passagiers en 1000 kg post aan boord. Tal van hooge autoriteiten sloegen het ver trek gade. TN NIJMEGEN "zyn in het oor logsjaar 1944-1945 2200 burgers gedood en 5500 burgera zwaar ver minkt. TAUITSCHLAND zal niet in vier aparte zones verdeeld worden, heeft Montgomery verklaard. Het voedselrantsoen ls er gemiddeld slechts 1200-1500 calorieën. TC GRONINGEN worden plannen uitgewerkt om een wereld- schaaktournooi te houden in het najaar van 1946. Er zouden 16 tot 20 spelers worden uügenoodigd. TN DDITSCHLAND heeft zich by Hildesheim een botsing voorge daan tusschen twee reizigerstrei nen. Er werden 35 mensehen ge dood en 117 gewond. TAE VBNA-VOORZITTER J. Bouwman, die gearresteerd was als verdacht van samenwerking met de Duilschers is weer in vrijheid gesteld TROEPEN DRONGEN DE STAD BINNEN, ARTILLERIE EN LUCHTMACHT TRADEN OP TEGEN VERZETSNESTEN DER EXTREMISTEN, DIE DE ONTWAPENING EN OVERGAVE WEIGERDEN STRIJDKRACHTEN van de 5e Br terdagochtend Soerabaja sciioo ters aan het werk en de Indonesi ren. zy gebruiken lichte tanks en veldgeschut. Tegen 't einde van den lerie en luchtmacht in den stryd. B tremisten de overhand hadden, wer stookt. Alle bestookte doelen waren tremisten. Britsche oorlogsschepen bescho ten het havengebied van Soera baja, het postkantoor en de andere regeeringsgebouwen. Ook Zondag ochtend kwam de artillerie in ac tie. Omtrent het resultaat dezer acties loopen de berichten uiteen. Een a tweederde deel der stad schynt thans door de Britsche strüdkrachten te zyn bezet. Zy leden eenige verliezen. Van Britsche zyde werd geen nieuws verstrekt over de uitwerking van het gewapend optreden; wel werd gemeld, dat er op Java niet hevig is gereageerd op het nieuws uit Soerabaja. „De Indonesiërs ne men de zaak bijna rustig op." Van extremistische zyde werd geseind, dat „Soerabaja en zyn om geving zyn vernield en duizenden Indonesische soldaten en burgers onder wie Chineezen, Nederlanders, Indo-Europeanen, Britsch-Indiërs. e.a., zijn gedood." De toevoeging, dat „de Britten burgers als dekking gebruikten", toen zy de stad binnenrukten, maakt het bericht echter tenden tieus, en volstrekt ongeloofwaar dig. TTit deze berichten valt af te lel- den, dat de extremisten geen gevolg hebben gegeven aan de in het door gen. Mansergh uitgevaar digde ultimatum. Radio Soerabaja zou zelfs Vrijdagavond opgewekt hebben niet toe te geven en Zater dag werden uit een door Indone siërs bestuurd vliegtuig boven Djokjakarta strooibiljetten uitge worpen, waarin de bevolking ver zocht werd te stryden voor de on- afhankelykheid en een ieder en alles te bestryden, dat trachtte haar te belemmeren die onafhan- keiykheid te verwerven. Soekarno, die ln deze plaats een jeugdcon- gres toesprak, maakte geen gewag van de gebeurtenissen te Soera baja en zei slechts terloops, dat orde en rust gehandhaafd dienden te worden. Hy heeft overigens een telegram aan de Britsche regeering gezonden waarin hy de geallieerde troepen beschuldigdt van bedrog. De hou ding van Engeland zou de weder invoering van het Ned. koloniale regime vergemakkelyken, hetgeen z.i. niet de bedoeling is van de Brit sche regeering. Ook Mohammed Hatta trachtte de schuld van het gebeurde af te schuiven op de En- gelschen. In politiek opzicht schynen de gebeurtenissen van invloed te zyn op de samenstelling van de repu- blikeinsche „regeering". Het is mo- geiyk, zoo verklaarde dr. Soe- bardjo. de „minister van Buiten!. Zaken", dat „eenige leden van het kabinet zuilen vervangen worden door andere, die een meer extreme kyk op de zaken hebben", en vol gens de „Merdeka", het blad der extremisten. zou Soekarno den TL* ET Sint Nicolaas zal voor groot en klein een ons suiker extra beschikbaar worden gesteld. 100 gram KAAS tot half December IJTET huidige kaasrantsoen zal wellicht tot ongeveer Decem ber gehandhaafd kunnen worden, waarna het tydelyk weer op 50 gr. per week zal moeten worden ge bracht. Deze kaas zal voor een zeer groot deel uit vette soorten be staan. NJEUWE raniaomnbonnmn TfOOR huishoudzeep is 'n nieuwe rantsoenbón ingevoerd met op druk ,,A 41 een rantsoen huishoud zeep". Hierop is circa 225 gr. ver krijgbaar. De bonnen „een rantsoen artikel C" blijven voor 1/4 rantsoen fplm. 5<5 gram) huishoudzeep. itsch-Indische divisie begonnen Za- n te vegen. Er waren verborgen schut- ërs schoten met lichte machinegewe- .volgens sommige berichten Japansch ochtend bracht gen. Mansergh artil- epaalde deelen der stad, waar de ex- den met granaatvuur en bommen be- bekend als verbiyfplaatsen van ex- voorzitter van het uitvoerend co mité, Soeban Aharit, hebben op gedragen een nieuw kabinet te vormen. Deze is tot nu toe niet ge slaagd. Een ander opmerkelijk feit is de oproep van een Mohammedaansch leider „Hadjibhaib" in het Bata- viasche blad „het Dagblad". Hy deed er een vurig beroep in om tot samenwerking te komen tus schen Nederlanders en Indonesiërs. /"wok uit Batavia werd stryd gé- meld. Zaterdagavond ontstond een kort, doch hevig gevecht in het Kramat.-? gebied van Batavia, waarby ge bruik werd gemaakt van mortieren. In het centrum der stad, achter Hotel des Indes, werd eveneens ge schoten. Omtrent de oorzaak van het uitbreken van het gevecht en het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Onrust werd in Batavia veroor zaakt door de ontvoering van een aantal kinderen, waarvan men na dien niets meer vernam. Tenslotte kwam een reeks berich ten over met verscheidenheid van nieuws. De Nica zou ophouden te DE Times-correspondent in Ba tavia is zeer somber gestemd. Volgens hem zou de landing van groote aantallen Nederlandsche soldaten „een massalen opstand'' tengevolge hebben. De Nederlan ders zouden niet voor een eind in het a.s. jaar operaties „ter her overing van Java kunnen onder nemen en zelfs dan zouden ze nog aanzienlijke Britsche hulp noodig hebben. Hij noemt dezen oorlog welhaast onvermijdeiyk en pleit voor Amerikaansche bemiddeling. Tevens kan hij weer niet nalaten ons te verwijten, dat we de ver denking der wereld op ons hebben geladen als zouden we ernaar verlangen met geweld op te tre den. De belangrijke tegemoetko mende verklaring schuift hy opzy met den dooddoener, dat ze te laat kwam. Maar intusschen moet hij toch ook toegeven, dat er onder het^ïndonesische verzet het zou over 100.000 geweren en lichte machinegeweren beschikken veel bandietery schuilt, welke door onverschillig welke regeering zou moeten worden onderdrukt. Dat blijkt nu trouwens ook wel in Soerabaja. We gelooven, dat dit onbillijk hakken op de Neder landsche houding een oplossing waarachtig niet ten goede komt. Het kan Soekarno c.s., die zoo bit ter weinig te vertellen hebben over hun eigen volgeningen, slechts styven in hun rampzalige houding. bestaan op Java, Sumatra, Ma- doera, Bali en Lombok. Een niet militair lichaam zal de werkzaam heden er van overnemen onder den naam Amacab, commandant gen.- majoor v. Straaten. De Chineesche K.v.K. te Batavia hervatte haar werk en behandelde vraagstukken tot herstel van het economisch le ven. Te Tandjongpriok arriveerden per schip 111 man van de Ned. Ind. luchtmacht. In Australië werd door Ned. Indië personeel gewor ven onder het gedemobiliseerde Australische luchtmachtwapen. Blijkens latere berichten heeft echter de Australische minister van Luchtvaart in een verbod be kend gemaakt, volgens welke geen leden van de Austr. luchtmacht Australië mogen verlaten om steun te verleenen aan de Nederl. troepen op Java. Ook de Franschen hebben moeilijkheden npUSSCHHN de Fransche troepen en de nationalisten ten Zuid westen van Saigon in Fransch Indo-China zyn wederom zware gevechten uitgebroken. De Fran schen maken gebruik van tanks en aan de Britsche artillerie is om hulp verzocht. Een der gealli eerde formaties stuit op bijzonder zwaar verzet.

de Stem | 1945 | | pagina 1