worden berecht DUITSCHE OORLOGSMISDADEN Stad en Land De komende VERKIEZINGEN 26 miljoen slachtoffers van concentratiekampen BEZWAREN v I togen oen I (katholiek-politieke organisatie I II UT ET EERSTE artikel besloot de heer ten Holder met de opmer king, dat het voeren van „princi- pieele politiek" neerkwam op het voeren van geen politiek, op het langzaam maar zeker doen onder gaan van de maatschappij. Hij gaat dan verder: IJ ET ZIJN ER maar zeer weini- gen, die voor dat euvel thans nog blind zijn. Maar omdat velen de oplossing niet willen vinden waar 2ij ligt, nl. in de doorbreking van de oude niet-wezenlyke tegenstel - lingen, moeten zij die zoeken op an dere wijze. Het parool is geworden: Handhaving der oude partijen bij verregaande samenwerking dier partijen. Even afgedacht van het feit, dat hiermede slechts aan een gedeelte der bezwaren zou worden tegemoet gekomen, een schoone leuzeMaar is zij, op den duur, ver wezenlijkbaar? Naar onze mecning neen, even min als vóór den oorlog, en wel, omdat die partijen uit den aard van haar bestaan in de verdere toe komst weer zullen moeten gaan wedijveren en, om hun bestaans noodzaak te bewijzen, met eigen op lossingen zullen moeten komen van de voornaamste politieke vraag stukken, oplossingen, waarvoor dan noodzakelijkerwijze weer geen meerderheid zal kunnen worden verkregen. Ook deze moeilijkheid wordt blijkbaar wel ingezien maar om toch maar niet de noodzakelijke i niet-begeerde) consequentie te moeten trekken, zegt men nu Goed, maar laten we in elk geval bij deze eerste verkiezingen de oude banden nog handhaven dan kun nen we later verder zien; de toe stand is nu nog zoo onoverzichte lijkIs het wonder, dat vele katholieke jongeren met grooten vreze vrezen, dat, als eenmaal het oude gareel van vóór den oorlog weer in eere hersteld zal zijn, de uitweg, dien zij noodzakelijk ach ten, dan minder dan ooit meer zal kunnen worden ingeslagen? IJet zijn niet alleen politieke maar ook zeer belangrijke godsdien stige overwegingen, welke tegen het katholieke isolement pleiten. In de eerste plaats brengt een „katholieke politiek" het gevaar met zich, dat andersdenkenden de uitingen daar van (en de uitingen van politiek zijn gewoonlijk nu eenmaal weinig ver heffend!) in nauw verband bren gen met den katholieken godsdienst zelf (waaraan zij immers ontspro ten willen zijn), iets, waardoor bij hen een valsch beeld van het ka tholieke leven wordt gevormd. In feite kan een andersdenkende hier te lande het begrip katholiek nau welijks las maken van de Katho lieke Staatspartij, wat ongetwij feld een zeer ongunstigen invloed heeft op de vorming van zijn idéé over de Kerk. Anderzijds ontneemt de katholiek zich door zijn isolement een be langrijken vorm van propaganda. Het is immers zoo. dat vele heil zame denkbeelden bv. op maat schappelijk gebied, welke onder de katholieken leven en door hen wor den gepropageerd, hoewel zij op zich zelf voor andersdenkenden zeer aanvaardbaar zouden zijn, automa tisch voor hen worden uitgesloten, omdat zij ten om-echte als uit sluitend katholiek worden voorge dragen en door een katholieke par ty, voor alleen katholieken dus, worden gestimuleerd. Niet alleen als burger doch ook als katholiek zal men zich dus terdege rekenschap moeten geven van alle facetten. welkt het vraagstuk heeft, vooral ter incn zyn keuze voor of tegen het isolement bepaalt. 1) IJ et zou te ver voeren hier uiteen te zetten, waarom naar de op vatting van de katholieke aanhan gers der Volksbewegingsgedachte de eigen partijformatie in den tyd van bchaepman wel noodzakelyk was en in hoeverre de omstandigheden in dit opzicht, gewyzigd zyn. Vol staan worde kortheidshalve met de stelling, dat isolement en wantrou wen het anti-papisme, dat men vtelal nog aanwezig acht, in elk ge val niet verminderen doch veeleer versterken. Ook verbiedt- plaatsgebrek hier nader in te gaan op de verhouding van de N.V.B. tot de verschillende godsdienstige en politieke stroomin gen, op de vraag, met wie zn meent wel en met wie niet te kunnen samenwerken, en op 't programma, dat zy zich te verwezeniyken heeft gesteld. Over deze onderwerpen be staat er trouwens reeds voldoende litteratuur, 2) welke door eiken be langstellende kan worden geraad pleegd. Onze bedoeling was slechts voor ae mede-katholieken enkele van de meest fundamenteele be ginselen en aspecten van het partij - vormingsvraagstuk vanuit het standpunt der N.V.B te belichten. Aan de redactie van „De Stem" hartelijken dank voor de gelegen heid, welke zy daartoe bood. J. J M. TEN HOLDER 1) Aanbevolen zij de lezing van het belangwekkende en heldere betoog, dat de bekende katholieke crimino loog, prof. dr. W. Pompe, in Het (zui delijke) Parool van 21 Juli jl. over deze materie heeft gehouden. 2) De aandacht moge hier o.a. wor den gevestigd op de geschriften van Geei t Ruijgers. CHOC. OF SUIKERWERK TIJDVAK VAN 11 t,m. 24 NOV. BONKAARTENKA, KB, KC 512 135 t.m. 141 800 gr. brood 142 143 200 gr. bloem 144 1 rants, gebak 145 70 gr. beschuit 146 400 gr. suiker 147 125 gr. boter 148 250 gr. marg. 149 125 gr. marg. 150 200 gr. kaas 151 100 gr. choc, of suikerw. of 2 tabl Eng. choc. 152 150 gr. vleesch 153 154 2 kg aardapp. B 11 B 12 400 gr. brood B 13 1 kg. aardapp. A 14 B 14 l'A 1. melk C 14 314 1. melk BONKAARTEN: KD, KE 512 235 236 800 gr. brood 237 238 200 gr. bloem 239 250 gr. rijst, rijs te bloem of kinder meel of 225 gram kinderbiscuits 240 1 rants, gebak 241 70 gr. beschuit 242 500 gr. suiker 243 y 250 gr. boter 244 125 gr. marg. 245 200 gr. kaas 246 100 gr. choc, of suikerwerken of 2 tabl. Eng. choc. 247 6 liter melk 248 150 gr. vleesch 249 1 kg aardapp. D 11 D 12 400 gr. brood E 11 250 gr. ryst. ryste bloem of kinder meel of 225 gram kinderbiscuits BRIEFWISSELINGEN OVER ITALIE'S TOEKOMST 4Jp den vooravond van de confe- rentie der ministers van buiten - landsche zaken, welke onlangs is gehouden, heeft president Truman der V.S. een brief gezonden aan Italië's eersten minister, Parri. De inhoud van dezen brief is thans te Washington gepubliceerd. Tru man sprak de hoop uit, dat Italië politiek en economisch weer de plaats zou innemen, die het ver dient. De brief was het antwoord op een boodschap van Parri. waar in deze zyn angst, voor de toe komst van Italië uitdrukte. Ook Byrnes en de Gasperi. resp. minister van buitenlandsche zaken der V.S. en van Italië, hebben met elkaar in briefwisseling gestaan. By monde van de Gasperi heeft Italië onder meer aanspraak ge maakt op koloniën. In zijn ant woord bleef Byrnes zeer algemeen. De verdachten zullen individueel en als leden van groepen en organisaties terecht staan, vei dacht van misdaden tegen den vrede, het oorlogsrecht en de menschelijkheid IJ ET A.S. PROCES te Neuren- berg, dat zooals reeds ge meld, op 20 dezer begint werpt zijnschaduwen voor uit. Reeds werden de para grafen uit de 43 pagina's tellen de dagvaarding van het internatio naai gerechtshof, die betrekking zou hebben op ons land gepubli ceerd. Thans is van het geheele document een bloemlezing versche nen, welker inhoud aan feiten zoo gruwelijk is dat het öen mensch, die er kennis van neemt doet verstommen. In de tenlastelegging wordt den beschuldigden byv. verweten, dat door hun toedoen naar schatting 60 millioen menschen den dood zijr. ingejaagd, waarvan alleen al 26 millioen in concentratiekampen. lïijkt-ns de dagvaarding zullen de verdachten individueel terecht staan, en als leden van groepen en organisaties, waarvan het misda dig karakter zal worden onder zocht. Deze organisaties zyn: de ryks- regeering (rijkskabinet), het corps der politieke leiders der N.S.D.A.P. de S.S., de S.D., de Gestapo, de S.A. en de generale staf en het op perbevel der Duitsche Wehrmacht, En dan volgt de opsomming van de schier eindelooze reeks misda den: tegen den vrede, tegen het oorlogsrecht en tegen de mensche lijkheid. Tegen den vrede: de beklaagden beraamden plannen en troffen toebereidselen voor agressie-oorlo gen en ontketenden ze, oorlogen, die een schending waren van in ternationale verdragen, afspraken en verzekeringen. Tegen het oorlogsrecht: de be klaagden namen het besluit niets ontziende oorlogen te voeren tegen landen en volken, met vertrapping van oorlogsreglementen en- ge woonten waarbij zy systematisch middelen toepasten als moord, mis handeling, wegvoering voor het verrichten van dwangarbeid en voor andere doeleinden van de burgerbevolking uit de bezette ge bieden voor het verrichten van dwangarbeid, moord en mishan deling van krygsgevangenen en van personen, die zich in volle zee bevonden arrestatie en vermoor ding van gyzelaars, het plunderen van publieke en particuliere eigen dommen. de moedwillige vernieling van steden en dorpen en verwoes ting, welke niet gerechtvaardigd was door militaire noodzaak. Tegen de menschely kheidde beklaagden zijn medeplichtig aan moord, uitroeiing, knechting, wegvoering en aan andere onmen- schelijke daden tegen burgerlyke bevolkingen voor en tydens den oorlog, zoowel in Duitschland als in de bezette gebieden, alsmede aan vervolgingen wegens politiek, ras of godsdienst. De tenlastelegging geeft dan een overzicht van de feiten, waarvoor de beklaagden, die daarin een aandeel hadden als leiders, organi satoren, initiatiefnemers en mede plichtigen verantwoordelijk gesteld worden. Een flink deel van het. materiaal blykt geput te zyn uit hetgeen de bevolking der Sovjet-Unie te lijden heeft gehad. Hier werden 1710 steden, meer dan 70000 dorpen en gehuchten en meer dan 6 millioen gebouwen verwoest of ernstig be schadigd en ongeveer 25 millioen personen dakloos gemaakt. Het materieele verlies dat de Sovjet- Unie heeft geleden wordt op 679 milliard dollar geschat. Met een kort zinnetje vermeldt de dagvaar ding het vermoorden van 11000 krijgsgevangen Poolsche officieren in Sept. 1941 in het bosch van Ka'tyn bij Smolensk. De tenlastelegging vermeldt de Baltische staten, het lijden der voorts verliezen aan ntenschen in Joden in Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië, de behandeling van burgers en geïnterneerden. Dit is een stuk lectuur, waarvan men zooals wij reeds zeiden. slechts stil wordt TAE ZWITSERSCHE regeering heeft een „Commissie voor atoombomonderzoek" benoemd ten einde het vraagstuk der atoom energie van burgerlyk en militair standpunt te bezien. T\E ENGELSCHMAN Joyce, die gedurende' den oorlog voor de Duitsche radio sprak en te Londen ter dood is veroordeeld, zal thans een laatste poging doen om het vonnis herzien te krygen. Hij wil zich tot het Hoogerhuis wenden. sport Voor zondag. Voetbal. In aansluiting op het voetbalprogramma dat wij gisteren publiceerden, (aten wij hier nog bet programma voor de 2e klasse C vol gen: District IV 2e klasse C: Axel-Goes D. Zeeuwen-Middelburg. Breskens- Terneüzen. INLEGVELLEN A 13 B 13 200 gr. kaas TABAKSKAARTEN Q 413; 05 2 rants, tabaks- art. (naar keuze) (geen imp.sigaret- ten) 06 10 sigaren of 20 cigarillos of 40 gr. tabak. TOESLAQKAARTEN M 512: M47 M48 „brood" 400 gr. brood M47 M48 „boter" 125 gr marg. M47 „vleesch" 100 gr. vleesch M47 „aardappelen" 1)6 kg aardapp. Toelichting De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen zijn geldig tot en met 17 November a.s. Wederom ontvangen personen van 4 jaar en ouder 1 kg aardappelen per week meer. Op de bonnen 150, 245, A 13 en B 13 zal in hoofdzaak Argentijnsche kaas worden afgeleverd. Hollandsche kaas zal voor zoover verkrijgbaar voor de helft in volvette of 40plus kaas en voor de helft in magere of 20plus kaas worden geleverd. Het voor het Zuiden geldende extra rantsoen van 200 gram, op de bonnen A 13, B 13 van de inlegvellen met opdruk Lim burg, Noord-Brab., Zeeland of Gel derland of voorzien van de kring- nummers" 353, 368 en 370, is bestemd ter compensatie van de in het Noor den verstrekte grootere hoeveelheid melk voor een tijdvak van 4 weken. Op de geldige broodbonnen kan men desgewenscht Engelsche bis cuits betrekken voor zoover de detail list of bakker deze nog in voonaad heeft. Evenwel geeft een bon van 400 gram brood voortaan recht op 400 gram Engelsche biscuits. Op de in bovenstaande bonaanwij zing voorkomende bonnen kan reeds op Vrijdag 9 November vanaf des middags 12 uur worden verkocht met uirzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waar op eerst met ingang van 12 Novem ber mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeren aldaar de bonnen 152 of 248 voor vleesch en bon 153 voor aardappelen worden in geleverd. Voor de week van 18 tot en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wot den aangewezen voor de artikelen vleesch, melk, aardappelen, ontbijt koek grutterswaren, zout, jam, peul vruchten, zuidvruchten en vermicelli. Blijkens een bij de .bonnenlijst ge voegde opgave van maximumprijzen mag het brood maximaal 20 cent per 800 gram kosten (op het platteland 18-20 cent) en de lucifers 2-3 cent per doosje. Scheerzeep in December. In den loop van de maand Decem ber zal wederom scheerzeep beschik baar worden gesteld. Deze zeep wordt verkrijgbaar ge steld op bon 11 der Tabakskaart. Men moet dezen bon bij zijn leverancier inleveren in de week van 11 t.m. 17 November a.s. tegen ontvangstbewijs De aflevering der scheerzeep zal te gen afgifte van dit ontvangstbewijs plaats hebben na 8 Dec. a.s. Per bon zal men 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercreme of 400 gram snelscheercreme kunnen koo- pen. ONTSLAG BURGEMEESTERS Aan C. v. Duyse is ingaande 19 Sept. j.l. ontslag verleend als burgemeester van Clinge, aan E. Kalle ingaande 5 September j.l. als burgemeester van Westdorpe, aan H. Dieleman ingaande 4 Sep tember als burgemeester van Zaam slag, aan J. R. v. d. Bent ingaande 5 September als bugemeester van Zuidzande. De ontslagen zijn ver leend op grond van de gevolgde zuiveringsprocedure. N.S.B.-BURGEMEESTER TUIJTEN. Zooals wij berichtten, werd de N.S.B.-er Tuijten, ex-burgemeester van Westkapelle en Kloetinge, toen zijn zaak voor zou komen door een beroerte getroffen (held haftigheid is nooit zijn sterkste zijde geweest). Uitstel beteekent geen afstel: nu zal hij op 21 No vember op het beklaagdenbankje komen. EXTRA VET. Op verlangen van den minister president za'l aan alle inwoners van de gemeente Oost- en West-Sou burg op Walcheren gerekend van 30 September j.l. af, tot nader te bepalen datum, een dubbel rant soen boter of vet worden toegewe zen. BRED. DIOC. MIDDENSTAND. Dinsdag a.s. zal in Modern" te Breda de centrale vergadering van den Diocesanen Middenstand worden gehouden. Het hoofdbe stuur treedt «in zijn geheel af. El* komt slechts één voorstel aan de orde. en wel van de a*fd. Ooster hout, om n.l. de katholieke vak organisatie in het leven te roepen. HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. Het Bestuur van den Zeeuw- schen Dam bond heeft besloten, de wedstrijden om het Zeeuwsche dam kampioenschap over enkele weken te doen beginnen. Aan dit tour- nooi kan één speler van elke aan gesloten vereenlging deelnemen. Hoewel door deze bepaling enkele sterke Zeeuwsche spelers van deel name zijn uitgesloten. waardoor dit tournooi wellicht iets van zijn aantrekkelijkheid verliest, is de meerderheid van het bestuur van meening, dait dit in deze overgangs periode de beste oplossing is en het meest animeerend voor de ver eenigingen. Goes. Klooster jubilea. Bij de Eerw. Zus ters van de St. Jacobusschool waren Woensdag twee zilveren jubilaressen, nl. Soeur Edith en Soeur P-etronella, die beiden verbonden zijn aan onze Bewaarschool. Het heeft de jubilares sen niet aan blijken van belangstel ling ontbroken: refter en kapel kon den rijk met bloemen worden ver sierd. In den namiddag is de hoog- eerw. Deken met het kerk- en school bestuur de zusters gaan complimen teeren en heeft ze daarbij hartelijk toegesproken. Z.Eerw. mat breed de verdiensten uit, vooral van Soeur Edith, die reeds 23 jaar haar beste krachten schonk aan de vorming der Goesche jeugd en wenschte beiden Gods rijken zegen toe. De feestelijke dag was ingezet met een gezongen H. Mis die door de meeste schoolkinde ren werd bijgewoond. Paardenmarkt. Op de taxatie paardenmarkt was Woensdag zooveel .materiaal" opgeroepen, dat het niet verwerkt kon worden met het gevolg dat de beesten op de Groote Markt ..overnachten" moesten, wat gezien het gure weer, geen pretje zal zijn geweest. Als het schip gezonken is Gister begon men er mee de Goesche haven te laten leegloopen om de wrak stukken er uit te verwijderen. Tevens krijgt men nu gelegenheid om het lek te dichten van de Paulina welke vorige week ten deele gezonken 16. Hulst Biggenmarkt. Aangebracht 17 big gen, verkocht 6 stuks. Middelburg Herdenking van Middelburg's be vrijding. In aansluiting op ons ver slag van Woensdag 7 Nov. kunnen wij nog het volgende mededeelen: Om 4.20 kondigden hoornblazers van af de Oostkerk het tijdstip der ber vrijding aan. Op den Dam had zich intusschen een groote menigte ver zameld, waarbij zich de diverse jeugd vereenigingen (waaronder de R. K. Verkenners met hun nieuwe vaandel opvielen) voegden. De voorzitter van ,,Uit het volk, voor het volk" de heer W de Graaf, hield de herdenkings rede, waarna mej. Hesseling een be vrijdingsgedicht voordroeg. Het Mid- delburgsch Muziekkorps speelde ver volgens enkele koralen en volkslie deren, waarna de wnd. burgemeester, mr. A. J. v. d. Weel, bloemen voor het monument van Koningin Emma legde. Met de volksliederen werd de plechtigheid besloten. 's Avonds werd in de Oostkerk een concert gehouden, waaraan mej. Ca- ro (sopraan), mevr. Bonthuis (viool) en de heer Ferwerda (orgel) hun me dewerking verleenden. Het bevrij dingsprogramma werd op sublieme wijze vertolkt. Herfstsymphonie. Dit was de wel luidende titel van de muzikale show. die het Babyton-gezelschap voor het voetlicht bracht. Het resultaat mag voor amateurs uitstekend heeten. De verzorging van décors en costumes verdient allen lof. Muzikaal was de show ook zeer te apprecieeren, hoe wel de klank soms iets te hard aan deed. De vocale prestaties deden er niet voor onder; alleen mag een be scheiden mimiek niet vergeten wor den. Namen noemen heeft geen zin, maar een uitzondering mogen we ma ken voor Rietje de Vos met haar zang en declamatie. De geheele show is met zorg samengesteld en geeft blijk van een goeden kunstzin, waarvan het slotnummer Argentijnsche Fina le" wel het beste getuigt. Uitvoering PTT-Vereeniging. Tus- schen het drukke dans- en showge- woel van den laatsten tijd, deed het goed weer eens te kunnen genieten van een Jeuk, pretentieloos blijspel als ,,De Ridder van den Kousenband" door Henk Bakker. De debutanten van de PTT-Ver. kregen hierin ruim schoots gelegenheid hun tooneelcapa- citeiten te toonen. Truus Akkermans als Mevr. Hoff- stede benutte deze kans uitstekend en in één adem noemen wij Bé Heyt als dienstmeisje. Bert Trommelen bleef air Theo Hoffstede ietwat te opper vlakkig, evenals zijn schoonouders (gespeeld door Coba Peerr^an en Wil lem Biesing), doch voldeed*wel. Lood gieter Jansen werd heel goed uitge- teekend door Jan Raamsdonk en de rol van Timm Boots door Rinus van Iwaarden. De overige spelers kunnen ui. dit stuk de ervaring putten, die hen een volgenden keer tot betre piestaties in staat stelt. Zooals ge woonlijk, verzorgde de Babyton-Band de rest van den avond met *n dansje. Lamswaarde Muziek. Door ons R.K. Muziek- en Tooneelgezelschap „Vrijheid Een dracht" is in studie genomen: het groote blijspel in 4 bedrijven ..Hel kostbare leven", vrij bewerkt naar von Moser's ,.De Lijfrente"' door Ge rard Nielen. Nieuw-Namen. 50-jarig huwelijksfeest. Op 20 de zer hoopt het echtpaar Th. Praet— Kindt zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Het ligt in de bedoeling der Hombachstraat. dit feest niet onop-

de Stem | 1945 | | pagina 2