Verklaring G van de Indische regeering De Provinciale Het streven der Indonesiërs naar een nationaal bestaan wordt als rechtmatig erkend en te verwezenlijken geacht langs den weg van een wettige evolutie Regeering ontvouwt haar programma //V T KOUT DE TWEE rantsoenen ROOKWAREN Stalin sprak niet editie vook oe provincie zeeland k, Hitsingel 75, Goes, Duobeit pjoit H sc □ezé courant wordt op tast van t Militair pezf*8 t- i uk- op de persen v n Dagblad van Nooia- Brabant en Zeeland Uitg ..Stichting De Stem Dm teut J. A H M var. Schyndel: Hoofd- iedacteurJ. J. H A Biuna; Alg- Zeeuwsch red.: W Groffen Middelburg Rayonred Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof. Goes. No. :m WOENSDAG 7 NOVEMBER I'M® Voor God, Koningin en Vaderland Cornm v Toezicht: C. J v. Hootegem; A. B. Langenhorst; Mr Dr A J .J M Mes; Mr a. B L. de Rechter; Mr Dr c J M A v Rooy. Verschijnt eiken werkdag Abonn prijs bh voor- ultbet.; J 3 38 per kwart., p. post 4.10 p. week (bij n^M-postbestelling) f 0.26. Losse nos. 6 cent. ZELFBESTUUR VOOR IMDIE G. G. van Mook. tve INDISCHE REGEERING heeft, in overleg met de Nederlandsche re- geering naar wij reeds in het kort in een deel van onze oplage meld den, te Batavia een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt hel oogenblik gekomen te achten om het programma der regeering, gebaseerd op de rede van de Koningin van 6 December 1942, nader uit te werken. bevorderd, terwijl aan de ontwikke ling van de Indonesische cultuur volle aandacht zal blijven gewijd. Ook een ruime en eerlijke volks voorlichting kan in dit verband ver meld worden. Voor modern gebruik zullen de In donesische taal en andere belangrijke inheemsche talen systematisch verder ontwikkeld worden, zoodat het ge- heele sociale, cultuieele en economi sche leven zich als voertaal daarvan zal kunnen bedienen. De erkenning van de Indonesische taal als officleele taal naast het Ne- derlandsch zal volledig doorgevoerd worden. Ook zal krachtig worden bevorderd de kennis van het Nederlandsch en van de voornaamste wereldtalen. Herstel van de volkswelvaart Onder systematische en krachtige leiding van de overheid zal de econo mische politiek gericht worden op het herstel en de vergrooting van de volks welvaart, onder meer door de oprich ting van de daarvooi geëigende or ganisaties en dooi 't totstandbrengen van deugdelijke werkplannen. Daarbij zal eenerzijds voor de ontwikkeling van groote. middelsoort en kleine be drijven voor alle landaarden ruimte geschapen worden en anderzijds deel neming van Indonesiërs, Indo-Aiabie- ren en Indo-Chineezen in groote be drijven bevorderd worden Met alle middelen, waaronder i«- dustrialiseering, zal worden gestreefd naar een verhooging van de pvoductie en een vei betering van de verdeeling van het volksinkomen, terwijl tevens de eigen kapitaalvorming met klacht zal worden bevorderd. Door voorloopige voorzieningen zal het muntwezen zoo spoedig mogelijk gezuiverd moeten worden om met in achtneming van de economische en financieele positie van Indonesië in de wereld op een vasten voet gebracht te worden. Een eigen weermacht Opgebouwd zal worden een krach tige weermacht op den grondslag van algemeene weerbaarheid, waaraan al le landaarden zullen bijdragen en waarin zij allen deel zullen hebben. Een duidelijke inhoud zal gegeven worden aan het burgerschap van In donesië, welke de gelijkwaardigheid tot grondslag heeft zonder echter bij zondere rechtsbehoeften van verschil lende groepen van de burgerij te ver- waarlobzen. Verschillende vraagstukken zullen Dlijkens de verklaring gaat de re- geering uit van de erkenning van 't rechtmatige streven der Indonesiërs naar een nationaal bestaan en van de overtuiging, dat dit streven door een goede samenwerking tusschen Indo nesiërs en Nederlanders, langs den weg van een wettige evolutie, te ver wezenlijken is. Doelstelling is daarbij de spoedige ontwikkeling van Indo nesië tot deelgenoot in een Koninkrijk, dat zoodanig geconstrueerd is, dat 't nationaal zelfrespect van alle daar aan deelnemende volkeren wordt ge waarborgd. Daartoe zal in dit land op wettige wijze de centrale regeering zoodanig geconstrueerd moeten worden, dat zij uit een volksvertegenwoordiging op democi atischen grondslag be staat, in belangrijke meerderheid samengesteld uit Indonesiërs en een Raad van ministers onder den Gou- verneur-Generaal als vertegenwoor diger van de Kroon. Door deze re geering zullen de inwendige aan gelegenheden van het land moeten worden bestuurd, terwijl daar be neden door een doelmatige decen tralisatie de regionale en locale be langen zullen moeten worden be hartigd. Het kiesrecht zal een onderwerp van nader overleg zijn, doch behoort op vrije vorming van de openbare meening en vertegenwoordiging van burgerij in haar belangrijkste gele dingen te berusten. Volledig deelgenoot Indonesië zal tot een volledig deel genootschap in liet Koninkrijk worden geroepen, welks organisatie dus uit de rijksdeelen zal worden opgebouwd. De vorm aan deze grondgedachte te geven zal door het overleg in de ron detafelconferentie en de behandeling van haar voorstellen door de wetge vende organen van het Koninkrijk moeten worden bepaald. Ook vraagstukken als die van een eigen vlag voor Indonesië, naast die van het Koninkrijk, zullen moeten worden beslist op grond van de voor stellen der rondetafelconferentie. De inschakeling van Indonesiërs en an dere burgers van niet-Nederlandschen landaard in de diensten van het Ko ninkrijk, kan aanstonds systematisch worden uitgebreid. Regelingen en Instellingen, welke nog berusten op of gevoeld worden als rasdiscriminatie, zullen verdwij nen of worden hervormd. Zoo zal de scheiding worden opge heven tusschen een Nederlandsch en Indonesisch bestuur evenals de ge scheiden strafrechtspraak. In alle publieke diensten zal de fei telijke opneming van burgers van niet Nederlandsehen landaard met kracht worden doorgevoeld tot in de hoogste rangen, evenals de onderlinge sainen- werking op den voe, van geiykwaar- digheKi. Ook in het bedrijfsleven zal door Indonesiërs en andere burgers van niet-Nederlandschen herkomst hun plaats behooren te worden ge vonden in de s'afbetrekkingen en de leiding. Onderwijs en taal Het onderwijs zal op zoodanigen voet dienen te worden hervormd, dat zoo spoedig mogelijk een einde aan het analphabetisine komt en dat het voor de landskinderen openstelt iecie- r«n vorm van opleiding, waaraan de maatschappij behoefte heeft. Daarbij zal, ter verbreeding van en grondslag, uitwisseling met Ne derland en het bulten j- d worden Min. I.ogemann. in dat kader een oplossing moeten vinden zooals b.v. het agrarische vraag stuk. De wederop bouw van Indo nesië is alleen te bereiken door werkelijke sa menwerking tus schen de bur gers van ver schillende land aarden, tusschen moederland en Indonesië die te zamen een veel sterker geheel kunnen vormen dan ieder op zich zelf. Wederoubouw moet snel ter hand worden genomen omdat anders de algemeene Verar ming en verwildering dusdanige af metingen aan zullen nemen dat her stel bijna niet meer mogelijk zal zijn. Aan de steeds verder gaande afbraak en verwoesting moet een einde ko men. Alleen door daarbij den wetti gen vveg te volgen van hervormingen kan dit proces in gang gebracht wor den. T.a.v. het gebeurde tijdens den oor log en van de jongste gebeurtenissen in Indië, verklaart de regeering. dat Bevrediging van het rechtsgevoel Een streep door het verleden zal kunnen worden gehaald ten aanzien van veel van hetgeen tijdens en na de bezetting is gebeurd, doch ten aan zien van bepaalde handelingen zal de rechter uitspraak moeten doen om dat anders het rechtsgevoel geen be vrediging zal vinden. Diegenen die willens en wetens aan hun medeburgei's leed hebben berok kend hetzij door vrijwillige samen werking met den vijand, of door het plegen van of aanstoken tot misdrij ven tegen personen en goederen, zul len ter verantwoording moeten wor den geroepen. Ook zal zoover dat nog ipogelijk is een ieder hersteld behoo ren te worden in hetgeen zijn recht matig eigendom was wanneer hem dit door den vijand of anderen is ont roofd. Daarbij zal het vraagstuk van de oorlogsschade afzonderlijk behandeld moeten worden en bij de oplossing daarvan zal rekening gehouden moe ten worden met de draagkracht van de geheele samenleving en -met de draagkracht der betrokkenen, terwijl ook daarbij herstel van de volkswel vaart het belangrijkste richtsnoer moet zijn. Ten slotte zullen de wapenen die de vijand wederrechtelijk heeft uitgele verd aan onbevoegden of die door bepaalde personen zijn geroofd, over gedragen moeten worden aan de ge allieerden, die daardoor krachtens hun functie of krachtens een vergunning van het wettig geza'g gerechtigd zijn. De verklaring eindigt met de op merking, dat de regeering niets lie ver wenscht. dan zoo spoedig moge lijk met den opbouw le kunnen be ginnen. Heden zon onder 17.02 uur, maan onder 18,29 uur. Don derdag zon op 7.47 uur, maan op 11,12 uur. Weersverwachting; Nevelig, rustig1 herfstweer. yOOR HERSTEL van beschadig - de tuinbouw-, bosch- en woeste gronden zijn regelen gesteld t.a.v. het gebruik dier gronden door par ticulieren. Zij zijn neergelegd in het Besluit herslelgronden 1945. ï^ONINGIN WILHELMINA heelt Dinsdag óe lunch gebruikt op Buckingham Palace by Koning George en Koningin Elisabeth. Geen andere gasten waren aanwe zig. t |")E JOEGO-SLAVISCHE -minis- ter van Financiën, heeft Zon dag j.l. op een verkiezingsbijeen komst iv Belgrado verklaard, aat Joego-Biavië een republiek is. De wijziging van den naam van „ko ninkrijk" in „democratische fede ratieve republiek" zou door het Joego-Slavische parlement, dat op 11 November a.s. zal worden ge kozen, geschieden. A AN D'E Friesch-Groningsche suikerfabriek te Groningen zijn 250 van de 1000 arbeiders in sta king gegaan. Zij wilden de Een heidsvakbeweging erkend zien en een loonsverhooging van 35 pet. hebben. Door bun optreden is reeds 70.000 k.g. suikerpap verloren ge gaan en 10.000 ton suiker loopt ge vaar niet in consumptie te worden gebracht. Er wordt getracht da productie te redden door het op roepen van vrijwilligers. ■yAN DE 60.000 POOLSCHE sol daten,, die nog in Engeland vertoeven, wenschen 35.000 naar Polen terug te keeren. TN POLEN verblijvende Neder- landers zullen eerlang via de haven Gdynia en via Zweden naar ons land terugkeeren. 'pUSSCHEN NEDERLAND en Noorwegen is een financieele overeenkomst gesloten, welke on middellijk van kracht wordt. TN DE AMERIKAANSCHE bezet tingzone van Duitschland zal op 1 Februari 1946 een burgerlijk bestuur ingesteld worden. Ut TEGEN BELGIE zullen twge in ternationale hockey wedstrii den worden gespeeld, één op 7 April 1946 in België en één op 28 April in Nederland. P»EN DIRECTORAAT-GENERAAL voor bijz. rechtspleging is in gesteld. Tot directeur-generaal is benoemd mi'. B. ter Veer, kan tonrechter te 's-Gravenhage. r\E LUCIFERSVOORZIENING blijft vooreerst nog zorgelijk, maar er is hoop op een kleine verruiming van het rantsoen. ,E IN HONGARIJE gehouden verkiezingen hadden tot nu toe het volgende resultaat: Van de tot dusverre bekend geworden resultaten van 812.000 uitgebrachte geldige stemmen komen voor reke ning van de partij der kleine be zitters 396.000, der socialisten 200.000. communisten 174.003. par tij der burgers l.democraten" 25.000 nationale boerenpartij 12,000 en radicale partij 5000 stemmen. De partij van de kleine bezitters be haalde 48,6 pet. van de stemmen. De definitieve resultaten zullen nader worden bekend gemaakt. Ook ui Denemarken was de onder;rondsche beweging ttfdens de Duit- SC Per«ode zeer actief. Een ten oonstelling van bet materiaal waar- inee 7y werkte is thans geopend In Stockholm. De foto toont het eeid van een ondergrondsche werker aan der. arbeid in zijn geheime wapen smidse*'. Knakjes en sprietjes ko men aan de markt gINNENKORT zal een kleine sigaar, een zoogenaamd knak- je in fabricage komen, waan an er 6 per rantsoen moeten worden verstrekt. Bovendien zal spoedig een klein model sigariilo, het z.g. sprietje aan de markt worden gebracht, waarvan er 20 stuks per rantsoen worden geleverd. Binnenkort zullen 2 rantsoenen tabaksartikelen voor mannelijke en l rantsoen voor vrouwelijke roo- kers boven 18 jaar worden gefa briceerd en beschikbaar gesteld. Op deze basis is de tabakspositie tot einde 1946 gegarandeerd Het bericht, dat de regeering 450 mil- lioen sigaretten in het buitenland zou hebben gekocht, werd officieel tegengesproken Aan de reparatie wordt hard gewerkt. AT AAR MEN WEET is de motor van het m.s. „Koningin Emma" tijdens het proefdraaien op hol ge slagen en ernstig beschadigd. On middellijk werd besloten de hoofd motor van het zusterschip „Prins Willem II" in versneld tempo af te bouwen en deze in de „Koningin Emma" te plaatsen. Dit zou naai de aanvankelijke schatting twee maanden vertraging geven, maar 't ziet er nu naar uit. dat eenige tijd kan gewonnen worden, zoodat zon der verderen tegenslag de „Ko ningin Emma" in de tweede helft van deze maand in de vaart zal ko men. Dan zal er weer wat verbeterd zijn, maar de toestand blijft nog verre van ideaal en het Provinciaal Bestuur zet dan ook onvermoeid de pogingen tot een snel herstel der provinciale vloot voort. Tal van regeeringsinstanties zijn daartoe aangeklampt en er bestaat gegron de hoop. dat op de werf te Vllssin- gen meer dan tot dusver aan de schepen der provincie kan worden gewerkt, nu voor de geallieerde ma rine minder reparaties moeten worden uitgevoerd. Het herstel van de ferryboot „Koningin Wil- helmina" is dan ook reeds met kracht aangevat. De schade daar aan is zeer groot, maar in het voorjaar van 1946 zal men het toch wel in de vaart zien. Op de werf der K.M. De Schelde staan ook een tweetal wrakken, nl van de „Prins Willem II" en de „Ooster-Schelde". Deze zullen niet slechts gerepareerd worden, maar daarenboven verlengd, zoodat meer dekruimte voor het vervoer van auto's wordt verkregen. Het ge huurde stoomschip „Koningsplaat" ligt in Rotterdam om opgeknapt te worden, maar de materialen-aan voer stagneerde. Maatregelen ter voorziening daarin zijn getroffen De „Zuiderzee". die tusschen Vlissingen en Breskens vaart, blijft een zorgenkind. Tijdens de stormen van eenigen tijd geleden was het geen pretje om er op te zitten! Hat moet 'dringend voor revisie uit de vaart, maar dat moet weer wachten tot een ander schip den dienst kan overnemen. Dat zal de ..Koningin Emma" deze maand nog kunnen doen en dan zijn we weer wat vooruit Molotof over den atoombom en het Westelijk bloc r\P DEN 28en VERJAARDAG van de October-revolutie heeft Stalin tegen de verwachting in niet gesproken. Hij woonde de her denkingsplechtigheid in het Krem lin niet bij, noch gaf hij de her- denkings dagorder aan het Roode leger uit. In zijn plaats hield Mo lotof een lange rede. Hij zei o.a., dat uitvindingen als van den atoombom in geen geval onder berusting van één staat of groep van staten konden blüien, „zooals zekere partijgangers van 't imperialisme buiten onze grenzen wel willen beweren", zonder een ernstige bedreiging van den vrede te veroorzaken. Hy pleitte voor de oprichting van een geallieerde controle-com missie voor Japan en verklaarae zich tegen bloc-vorming. Evenwel, aldus Molotof, deed men in het Westen pogingen om een bloc te vormen, dat een dui delijk anti-Sovjet-karakter zou dragen. (Wat Rusland in het Oos ten doet, is natuurlijk heelemaal geen bloc-vorming. Red.) Verder had hij het over de nood zakelijkheid van uitroeiing dei- laatste „nesten" vat* Nazisme en fascisme. Hen. die twijfelden aan de hechtheid van het verband der groote Drie, wees hij erop, dat ook tijdens den oorlog tusschen de Ver eenigóe Volken moei lij kheden zijn gerezen, en dat deze immer na een bepaald tijdsverloop zijn op gehelderd. Hij hemelde de Sovjet op, „die geen klassen van verdrukten en onderdrukkers kent", alsmede de „Sovjet-democratie", waarbij hij niet veel op bleek te hebben met de vrijheid van spreken. Tenslot te vertelde hij. dat Rusland in den pas wil marcheeren met andere technici en voortdurend bedacht zal zijn op het handhaven van den vrede.

de Stem | 1945 | | pagina 1