DE STRIJD om de Isabellasluis SOEKARNO'S ADVISEUR gearresteerd DE LAND/MG I over don Braakman oorlogsmisdadigers BLIKVISCH OP VLEESCHBON A R. contra N.V.B editie voor de provincie zeeland Bur westsingel 15. Goe»; Dubbele poort Hufcjt Deze courant wordt op last van t Militair Geaag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord^ Brabant en Zeeland. Uttg. „Stichting De - em Din cteur: J. A. H. M. van schijndel: Hoofd redacteur J. J. H. A Bruna; Alg. Zeeuwsch red' W. Groffen. Middelburg; Rayonred Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goee No, 308. dinsdag 6 november 1945 Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. Langenhorst; Mr Dr J .J. M Mes: Mr H. B L. de Rechter; Mr Or C. J. M A v. r007. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- ultbet.: J 3.38 per kwart., p. post r 4.10 p. week (bij nlat-postbestelllng) 0.26. Losse nos. 6 cent. TAS SNELLE OPMARSCH der ge- Ll allieerden naar de monding der Schelde bereikte op 22 Sept. [944 een voorloopig einde. De van Gent langzaam noordwaarts trek kende colonnes arriveerden op 14 September bij het Leopoldskanaal, dat West Zeeuwsch-Vlanderen aan de zuidzijde begrenst en o.m. door inundaties een vrijwel onneembare hindernis bleek te vormen. Andere mheden rukten intusschen van Antwerpen in noordwestelijke richting op en bereikten, na een snelle bevrijding van Oost Zeeuwsch Vlaanderen, de Isabellasluis, de nauwelijks 30 meter breede, zeer verdedigde toegangspoort tot het westen. Nochtans deden patrouil le- en artilleriebedrijvigheid in de omgeving vermoeden dat onze bondgenooten van zins waren, de zen toegangsweg te forceeren. De gedwongen evacuatie van eenige polders (den Koninginne-, Ange lina- en een deel van den Pas- sageule-polder)het koortsachtig heen en weer trekken der Duit- schers, en het uitbreken van dy senterie deden een geladen sfeer ontstaan, welke nog werd verhoogd dooi het aan den strijd deelnemen van „Typhoons" die vijandelijke munitie- en opslagplaatsen be stookten. Niettemin bleek de Isabellasluis niet te forceeren en de geallieerde legerleiding ontwierp een ander plan waarvan de uitvoering werd ingeleid op 28 September door 'n beschieting vanuit Hoek, welke klaarblijkelijk gericht was op den toren van Biervliet, die als een te goede uitkykpost voor den vijand werd beschouwd. De kerk en enkele huizen in de nabijheid werden be schadigd (gelukkig waren de histo rische kerkramen veilig opgeborgen in reeds bevrijd gebied), terwijl en kele burgers ernstig gewond wer den. In den nacht van 4 op 5 Oct. werd de beschieting herhaald, het geen een beschadiging van het noodziekenhuis aan de Markt ten gevolge had, gevolgd overdag door een aanval met racketbommen. Na 'n eindeloos schijnende span ning werd het nieuwe plan duide lijk enkele verkenningspatrouil les staken des nachts te voet den Braakman over, waarna grootere eenheden in den nacht van 8 op 9 October 1944 met amphibietanks aan wal kwamen in de nabijheid van Paulinahaven in de gemeen te Biervliet. Eéri groep bezette even ten W. van die haven de hofstede van Ingels in den Thomaespolder, de andere groep kwam. aan land bij de boerderijen van Dieleman en Simon v. d. Hooft, in den Paulinapolder. even beoosten de haven. Deze groepen vereenigden zich tevens de flanken dekkende, waarna de troepenaanvoer met honderden amphibietanks in Paulina-haven een aanvang nam. Het was een af- en aangerij en -gevaar van je welste. Waarbij op den terugweg gewonden en burgers mee naar Oost Zeeuwsch- Vl&anderen werden genomen. De slechte weersomstandigheden, die een doeltreffend optreden van de tacti sche luchtmacht verhinderden, en de geringe afmetingen van het brugge- hoofd, maakten het evenwel den Duitschers, die kort na de landing als paddestoelen uit den grond rezen, mogelijk om binnen korten tijd een gesloten front langs de landingsplaats te leggen. De terreinomstandigheden (een aantal concentrisch loopemie rin gen van zware dijken) gaven aan dit veidedigingsfront een betrekkelijk groote afweerkracht, welke den aan valler voor een zware taak stelde, daar hij in den beginne slechts over enkele infanterieregimenten en eenige „Brengun-catriers' beschikte. In O. Zeeuwsch Vlanderen en in België be zuiden het Leopoldskanaal stond ech ter een groot aantal stukken veldge schut opgesteld, die terstond na de landing hun vuur op de Duitsche stellingen concentreerden, hetgeen behalve voor de Duitschers, ook voor de burgerbevolking- minder aange naam was: meer dan 34000 granaten, zij het van licht kaliber, werden af geschoten. De aanval begint. -EVEN AMERIKA OPBELLEN DINNEN AFZIENBAREN tijd zal liet mogelijk zijn van tien eenen kant van het vaste land naar oen anderen te tele- foneeren door het nummer o\" de ktesschijf zelf te draaien aldus verklaarde Walter s Oiffora, president var. de American telephone and tele graph company. Op het oogeh blik is dit nog slechts in be perkte mate mogelijk. Men streeft er echter naai-, dat men elkaar in de Ver. staten en misschien zelfs wel in de ge- Ueele wereld zal kunnen opbel len met hetzelfde gemak, waar mee men thans een kennis in Qe stad van zijn inwoning aan toestel roept. OP DINSDAG 1» OCTOBER werd de aanval ingezet met als doel de kom der gemeente Biervliet. Eenig terrein werd gewonnen, maar dat ging in de verdere gevechten gedeeltelijk weer verloren. Toch werd in zooverre succes geboekt, dat de juiste steikte en posities van den vijand bekend waren geworden, zoodat de lucht macht in actie kwam. Nadat deze 'n nieuwen aanval had voorbereid en versterkingen waren aangevoerd, werd op 11 October de aanval van den vorigen dag herhaald. Boerderij, na boerderij, waar de Duitschers dekking zochten, werd, dikwijls na hevigen strijd, veroverd, een uur lang werd het dorp bescho ten, terwijl sneu met vlammenwer pers verscheidene huizenblokken van fanatieke SS-ers zuiverde. Om drie uur des middags was Biervliet door een regiment van de Canadian High- land Light Infantery bevrijd. De volgende twee dagen besteedde men aan het innemen van gunstige posities voor het verder ten uitvoer brengen van de overmeestering 'van Isabellasluis, waar het voor de bevrij ding van overig West Zeeuwsch- Vlaanderen zoo dringend noodige zware materiaal marschklaar stond, terwijl de westelijke flank gedekt diende te worden, Want al had men op 5 October van- het zuiden uit een bruggehoofd over de Leopoldsvaart kunnen vormen, de voor tanks onge schikte bodemgesteldheid verhinder - de daar aanvankelijk verder opruk ken. De weg ma ar de Schelde opeu. ()P ZATERDAG 14 OCTOBER werd w de aanval op de Isabellasluis zoo wel vanuit noordoostelijke als van noordwestelijke richting ingezet. Ge deeltelijk waren de Duitschers, die terecht een omsingeling vreesden, daar reeds teruggetrokken, zoodat den volgenden dag al kon worden medegedeeld, dat het vervoer over den Braakman werd stopgezet, om dat het transport over land kon ge schieden. De bevrijding van overig West-Zeeuwseh-Vlaanderen werd be gonnen. Het forceeren van den toegang tot de mondingen van de Schelde heeft intusscheiv vele slachtoffers gekost en groote schade is mede de prijs ge weest, die voor de bevrijding moest worden betaald. Velen van de bevrij dende troepen lieten het leven bü de landingsoperaties. Onder de burgers vielen 64 dooden, terwijl velen ge wond werden, 117 hulzen zijn totaal verwoest of verbrand, meer dan so landbouwschuren geheel vernietigd, ongeveer 30 pet. van het vee kwam om. Biervliet is dan ook, wat de land bouwbedrijven betreft, materieel de zwaarst getroffen gemeente van ge heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ver melding verdient nog, dat de burger Izak van der Linde, die zich gedu rende de voorafgaande dagen bijzon der onderscheiden had in heldhaftige naastenliefde, in het noodziekenhuis door een Duitscher lafhartig met een handgranaat werd gedood. DUITSCHE Aangifte van misdrijven en bedrijvers gevraagd. TAE7.ER DAGEN z«l door mid- del van aanplakbiljetten de Nederlander he bevolking worden opgeroepen tot het doen tun aangifte van oorlogsmisdrijven, tijdens den oorlog waar ook ge pleegd, door anderen dan Ne derlanders of Nederlandse he onderdanen. Met de algeheele militaire onder werping van Duitschland was het voornaamste oorlogsdoel bereikt. Daarnaast eischt echter de ge rechtigheid. dat de individuee'.e Duitsche oorlogsmisdadigers, die direct of indirect verantvoordelijk zijn voor tallooze gruweldaden, worden opgespoord en voor den rechter gebracht, opdat zij hun straf niet ontloopen. Te zamen met de andere vereenigde volkeren heeft ook Nederland de verplich ting op zich genomen deze taak met betrekking tot de door vijan- delijken onderdanen jegens onze landgenooten gepleegde misdrijven met kracht ter hand te nemen. Van slachtoffers van oorlogsmis drijven nabestaanden en allen, die hieromtrent verklaringen kunnen afleggen, wordt verwacht, dat zij daarvan mededeeling doen bij de politie. Deze aangifte moet schrif telijk geschieden, voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de aanplakbiljetten. Ei- wordt een dringend beroep op de bevolking gedaan, haar volle medewerking te verleenen. oooooooooo MGR. JOS. BAE.TE.N >0000000000 A ■*7*' - «i§|$ 4 'i-.: «sfÉ-Ji Karnemelk en yoghurt ÏYARNEMELK en taptemelk- yoghurt zijn sedert 28 October 1945 uitsluitend verkrijgbaar op r&'ntsoeiibonnen voor taptemelk. Rantsoenbonnen voor taptemelk worden uitgereikt ten behoeve van zieken en zuigelingen, voor wie karnemelk en/ofyoghurt door den arts is voorgeschreven. Een leening van 10 millioen dollar aan Indiê? TN SOERABAJA zouden volgens de Melbourne Herald naar offi- cieele schatting in de afgeloopen week 2500 Britsche en Britsch-In- dische soldaten tegenover 20.000 door Japanners uitgeruste en op geleide Indonesische soldaten en 'n half uitgeruste bende van honderd duizend Indonesiërs hebben gestaan Volgens Indonesische leiders zou den tijdens de gevechten in Soeyi- baja 3000 Indonesiërs zijn gedood. De Britsche verliezen zijn nog niet gepubliceerd, maar officieel is verklaard, dat zij gering zijn, uit gezonderd wat de officieren betreft. De Japansche Mohammedaan Shi mu7.u, die drie en een half jaar politiek adviseur van Soekarno is geweest, zou wegens gepleegde oor logsmisdaden door de Britten zgjn gearresteerd. Naar Reuter vandaag uit New- York meldde, zou de door Amerika niet erkende Indonesische repu bliek aangeboden hebben om Ame- rikaansche schepen met groote hoe veelheden rubber en kapok te laden die volgens den leider der natio nalisten in een onbekende haven van Java zouden zyn opgeslagen. De Amerikaansche consul te Bata via Dr. Walter Poote, aan wien, de OT. NICOLAAS nadert. Vader en moeder maken zich evenzeer als de kinderen be zorgd of de Sint er wel in slagen zal voldoende sur prises beschikbaar te hebben. Hun zorgen behoeven echter niet al te groot te zijn. De poppenfabrieken werken weer. is het geen verkwik kend gezicht deze frissche toetjes te aanschouwen? DE BENOEMING van den Vicaris-Generaal van het Bisdom Breda, Mgr. Jos. Baeten, tot Coad jutor, met recht van opvolging van Mgr. Hopmans, is zooals reeds voorspeld was met vreugde in het Bis dom ontvangen. De bewijzen daarvan bereikten Mgr Baeten Maandag den geheelen dag, zoowel in den vorm van schriftelijke gelukwenschen als in dien van persoonlijke bezoeken. Vele geestelijke en wereldlijke dignitarissen ver tolkten in een persoonlijk bezoek hun gevoelens. Zoo bracht Z. H. E. Mgr. W, P, A, M, Mutsaerts, bis schop van den Bosch met zijn vicaris, Mgr. F. N. J. Hendrikx den nieuw benoemden hulpbisschop een bezoek. Ongetwijfeld waren daarnaast tot de meest gewaardeerde bezoekers de burgemeester en de pas toor van Alphen, uit welk dorp Mgr. Baeten ge boortig is. Ter kennismaking van onze lezers met Mgr. Bae ten drukken wij hierboven diens foto af. <xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx> ooooooooooooooooooooö UET PUBLIEK dient er op be- dacht te zijn, dat het plaatse lijk of tijdelijk niet altijd mogelijk zal zijn op den vleeschbon, waar voor thans het rantsoen ls ver hoogd van 100 tot 150 gram, versch vleesch te betrekken. Men zal ook genoegen dienen te nemen met o|> den vleeschbon verkrijgbaar gestel de producten in blik, met inbegrip van visch in blik, voor zoover bij slager, winkelie,- of in den visch- winkel voorradig. Het ligt echter in de bedoeling op den vleeschbon voor een groot mogelijk gedeelte versch vleesch te verstrekken. //V T KORT „republlkeinsche minister van bui- tenlandsche zaken", volgens het be richt een bezoek zou hebben ge bracht, verklaarde echter aan den Nederlandschen verslaggever Robert Kiek, dat hij „van deze zaak niets afwist" en dat er „geen bezoek was aangekondigd of gebracht". Naar Reuter uit Washington heeft vernomen, overweegt de Ame rikaansche „Export-Import- Bank" om Nederlandsch ïndië een ieening van 100.000.000 dollar te verstrek ken. Het kabinet is h.i. niet nationaal UET TWEEDE KAMERLID, de heer Schouten, verklaarde in een vergadering te den Haag, dat z.i, de N.V.B. den invloed van nationaal socialisme en fascisme ondergaan. Dat zou volgens sj>r., aan de hand van het programma aan te toonen zyn. De A.R. /.ijn tegenstanders van eenheid van boven af, van een eenheid dus, die door de staats macht wordt opgelegd. Te betreuren is, dat de kabinetsfomateurs de ge legenheid verzuimd hebben, een werkelijk nationaal kabinet tot sta'nd te brengen. Het kabinet draagt duidelijk de signatuur van de volksbeweging en de sociaal democratie. Spreker schetste de bezwaren der A. R. tegen onder scheidene punten van beleid van dit kabinet, dat z.i. misbruik maakt van de staatsmacht en dat een staatkunde werd. die niet Neder landsch is. Wat Indië betreft, be. staan de gevaren, da't met opstan delingen zal worden onderhandeld, waardoor het gezag zou worden ge schaad en dat gevoerde bespre kingen voldongen feiten zullen te voorschijn roepen. TYARDINAAL VAN ROEY heeft verklaard, dat er reden te over is om de politiek te wantrouwen, die door de anti-Christelijke in zichten van de staatslieden der Sovjet-Unie wordt geinspireerd. Hij waarschuwde vervolgens voor den „golf van anti-Clericalisme. welke over België gaat". UET D. C. -i VLIEGTUIG, dat een proefvlucht naar Ned. Indië zal maiken zal door onvoor ziene omstandigheden, niet op 7, doch op Zaterdag 10 November vertrekken. Het vertrekuur van Schiphol is op 8.30 gesteld. De bemanning zal bestaan uit de vol gende heeren: Pannentier, Hak kenberg van Gaasbeek en Bak (pi loten) Siener en Diek (marconis ten!. Verhoef en Molenaar (boord werktuigkundigen TLT AARSCHALK MANNERHEIM. die een rustkuur moest hou den, is volgens A.P.P., per schip naar Portugal vertrokken. Heden zon onder 17.03 uur, maan onder 18.01 uur. Woens dag zon op 7.45 uuur, maan op 10. 9 uur. Weersverwachting tot Dins dagavond: Rustig herfstweer: weinig verandering, behoudens plaatselijke opklaringen.

de Stem | 1945 | | pagina 1