Regeering blijft zwijgen HANDEL EN NIJVERHEID!™ Coadjutor van Mgr. Hopmans CHRISTIANSEN Zij ontving een verklaring van dr. v. Mook over de besprekingen met Soekarno - Ook de It. gouv. gene raal blijft afwijzend staan tegen over laatstgenoemde in Nederland iereclil EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEECANO Bur.: WestsmeeJ Goes; Dubbele poort B, Hulst Brabant en Zeeland. Uitg „Sticht,ng De Stem "<Z-rr: J, t H A BrunafgA?gde'zeeu0W°sch "d w' Grótten. Middelburg, Ra-vo""d' ZeeV.wache eilanden: N. J Karhof, Goe.. Voor God, Koningin en Vaderland Xo. :S07. MAANDAG 5 NOVEMBER 1945 Comm v. Toezicht C J v. Hootegem; A. s. LangenhorstMr Dr A J .J M Mes; Mr. H. B L de Rechter Mr Dï C J MA v. Rooy, Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor- uitbete-/ 3 38 per kwart, p post f 4.10 p. week (bu p"i-postbestelling) f 0.26 Losse nos 6 cent. ZEELAND WORDT NIET VERGETEN OERSOONLIJKE ERVARING strekt meer tot leering d*ui andermans woorden vermogen. Op de persconferentie te Tei neuzen werd dan ook niet zonder een ge noeglijke glimlach de bekentenis van drs. Weisglas, chef van den Persdienst van het Dep-air te ment van Handel en Nijverheid, aange hoord, dat hij in een Antwerpsch kroegje „in het zwart" had ge daan. Voor den rit naar Zeeuwsch Vlaanderen door België was n.l. niet op francs gerekend en alleen de Schelde tunnel kost er al tien. Ware autopech niet uitgebleven dan zou de zwarte handkA nog grootere afmetingen hebben aan genomen. Deze ervaring werd nog door te weinig Noordelingen opge daan anders zou zeker niet de bepa ling zijn utigevaardigd, dat de Belgi sche francs uitsluitend door de Nederlandsche Bank, afd. Devie zen, te Amsterdam mogen worden verstrekt. Wat een rompslomp voor den Zeeuwsch-Vlaming, die zoo zeer op België georiënteerd en die immers door België moet reizen om zijn landgenoot en elders te be zoeken. Maar er is gelukkig eenige verbetering gekomen: over het veer Vlissingen -Breskens werd dezer dagen ae eerste auto vervoerd hetgeen althans voor West-Z.- Vlaanderen een stap vooruit be- teekent. Dat het verkeersprobleem opgelost dient te worden, daarvan is de Regeering overtuigd, zoo be toogde drs. Weisglas, en Zeeland heeft de bijzondere aandacht. Sprekende over de zaken, die meer speciaal op handelsgebied lig gen, werd de stichting vair een Centraal Plan-Bureau aangekon digd. De taak van dat bureau be staat in het ontwerpen van een welvaartsplan. hetwelk den invoer; het transport en de distributie der geïmporteerde goederen zal om vatten. I>e invoer is een belang rijke kwestie. Iedereen zal het met ens eens zijn, dat ons ge oi&terd en leeggeplit'.-oriG land em invoer an de meïs. verscheiden goederen van noode he ei t Maar die goece- rer moeten betaald worden; daar voor zijn deviezen noodig en die bezit ons land in geringe mate. Ons deviezenbezit kan slechts wor den verhoogd door uitvoer van eigen producten naar het buiten land. Export, praevaleert dus, óók in dezen tijd, boven import en dat brengt weer met zich mee, dat we ons offers moeten getroosten door onze consumptie te beperken. We moeten trachten de buitenlandsche markt voor onzen export te ver overen door het aanbieden van producten van." prima kwaliteit. Daarop is aan ook het streven van ae overheid zoowel als van het bedrijfsleven gericht en men tracht dit o.m. door technische scholing der arbeiders te bereiken. Met het verkrijgen van afzetgebieden is Directoraat-Generaal voor de buitenlandsche economische be trekkingen belast Economische missies werden reeds naar verschil lende landen gezonden en bereik ten daar gunstige resultaten, o.m. door het verkrijgen van overbrug ging s- en werkcrecieten, daar de invoer van bepaalde goederen nu eenmaal niet kan wachten, totdat de uitvoer groot genoeg is om haat te betalen. Aanvankelijk kocht de regeering zelf de noodzakelijke goederen in het buitenland. Zij was daarbij niet steeds gelukkig in haar keuze met betrekking tot de kwaliteit. Vandaar aat ten aanzien van de meeste dier goederen het bedrijfs leven is ingeschakeld, als( zijnde meer deskundig. In verband met de beschikbare hoeveelheid devie zen houdt de regeering de hand in de brij en schift en leidt die aanvra gen om deviezen en beslist in laat ste instantie zoolang dit noodza kelijk blijft. Op het terrein van den mid denstand is men bezig, de be drijfsorganisaties te herzien en be studeert de vervaging der bran ches", terwijl een wet inzake de bedrijfsorganisaties in voorberei ding is, welke ten doel heeft het bestaande zoo efficient mogelijk .in te schakelen in het bedrijfsleven. POOTAARDAPPELEN Groote vraag in het buitenland T/ORIGE maand is in ons land een aanvang gemaakt met den ex port van pootaardappelen. Belang rijke hoeveelheden zijn reeds defi nitief verkocht aan die landen wel ke vroeger tot onze vaste afnemers behoorden. Aan België 45.000 ton. Frankrijk 65.000 ton. Luxemburg 3500 ton. Zwitserland 4700 ton, Ita lië 3200 ton en Brazilië 1000 ton. Ook de mogelijkheid om beperk te kwanta uit te voeren naar an dere landen, wordt overwogen. De vraag is echter zoo groot, dat de gevraagde hoeveelheden slechts ge deeltelijk zullen kunnen worden ge leverd. De export-vooruitzichten voor het volgende jaar zijn even eens gunstig. De export van pootaardappelen is zeer belangrijk, omdat hij ons land deviezen verschaft, die noo dig zyn voor aankoopen in het bui tenland. TVJET betrekking tot de distribu tie werd opgemerkt, dat men zich bewust is van de nooden der getroffen gebieden, ook van Zeeland. Ter illustratie noemde drs. Wies- glas enkele cijfers. Van 1 Decem ber 1944 af werden aan dit ge west ruim 2 millioen punten voor serviesgoed ter beschikking ge steld. Gedurende de laatste twee maanden werden aan Zeeland toe gewezen ongeveer 9800 fluitketels, 22000 borden, 10.000 steelpannen, 8000 afwaschbakken, 1350 kachels en fornuizen, 1200 ledikanten en 2000 stoelen. Het departement is z'.ch bewust van de tekorten, die er nog op velerlei gebied zijn. en dat Zeeland, en in het bijzonder West - Zeeuwsch - Vlaanderen, bij zondere aandacht noodig heeft. Anderzijds mag niet uit oog wor dien verloren, dat de bevolking van het geheele land gedurende vijf jaren niets heeft kunnen koo- pen, terwijl ook de jonggehuwd m zich moeten kunnen inspannen. De groote gezinnen vormen 6e levens kracht van ons volk en de ge zinsvorming is een uiterst belang rijke zaak. Nu de getroffen gebie den bijkans van het allernoodza kelijkste zijn voorzien en de ver houding met de niet-geteisterde streken grootendeels is genivel leerd, dient aan de beide catego rieën aandacht te worden ge schonken. Niet genoeg kan ae wensche- lijkheid van het sparen beklem toond worden. Men moet beden ken, dat binnen niet al te langen tijd vele noodzakelijke goederen kunnen worden aangeschaft. Nu zijn vele inkomens voldoende hoog, zoodat men daar wat van kan overleggen om te zijner tijd die aankoopen te betalen. Doet men dat niet, dan is de mogelijk niet uitgesloten, dat men minder kan betalen dan ter beschikking wordt gesteld. Spaarzaamheid is dus ge boden. slaat MGR. JOS. BAETEN. Vicaris'Generaal van Bisdom Breda, benoemd Raat in Soo ra ba ja on Batavia N DEN OSSERVATORE ROMANO van Zaterdagavond stond het bericht, dat het Z. H. den Paus heeft be haagd te benoemen tot Coadjutor met recht van opvol ging van Mgr. Hopmans den hoogeerw. heer Jos. Bae- ten, Vicaris-Generaal van het Bisdom en Pastoor van het Beggijnhof. Door den hoogbejaarden Bisschop werd de tijding met groote vreugde ontvangen. Ook in het heele Bisdom zal algemeene vreugde heerschen om deze benoeming. TN de korte kantteekening bij de sobere vermelding van dit bericht Golonnos bij Magolang vr aangenomen De regeerings voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: De regeering heeft van den lt.- gouverneur-generaal de gevraagde inlichtingen ontvangen omtrent een bespreking met nationalisti sche vertegenwoordigers, waarbij ook ir. Soekarno aanwezig was. De vijfde divisie versterkt de 49e brigade van de 23ste divisie. De ge allieerden beschouwen blijkbaar Soerabaja als het gevaarlijkste puht op Java. Generaal Mersegh heeft gen. Mal laby's functie overgenomen en zich naar Soerabaja begeven. ^HRISTIANSEN, de voorma lige Duitsche militaire be velhebber in Nederland, zal binnenkort aan. de Nederland sche autoriteiten worden uit geleverd. Hij zal terecht staan wegens zün optreden tegen het dorp Putten, aldus Allied Press Service volgens Reuter. Hart! moest vorig jaar gevochten worden om het hezit van de Vlis- singsrhc Boulevard, verknoeid en volledig dichtgemetseld door den vuand, kon deze er tocht niet stand houden, neze foto's moehten door ont.iondieheden totnutoe niet gepubliceerd worden. In Midden-Java is het sinds 2 November, toen de Indonesiërs de Het antwoord licht toe onder wel- i voorwaarden van generaal Bethell ke omstandigheden en op welke 1 hebben aanvaard, rustig. Piloten motieven de luit-gouverneur-ge neraal gemeend heeft tegen de aanwezigheid van Soekarno bij deze oriënteerende bespreking geen bezwaar te moeten maken. De regeering acht het niet in 's lands belang thans in nadere be schouwingen hieromtrent te tre den. In het afwyzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bij den luit-gou verneur-generaal geen wijziging gekomen. JN SOERABAJA is de toestand rustig, maar gespannen; er kwa men slechts enkele schietpartijen voor, luidde de ofïicieele Britsche verklaring van Zondag. Den dag te voren hadden nog eenige plunderingen plaats gehad en had de Indonesische politie de hulp der geallieerde strijdkrachten ingeroepen Twee gewapende Indonesiërs had den ;s nacht in de haven een aan tal vaartuigen losgemaakt waarna schoten gewisseld werden tusschen schildwachten en de overtreders. Er waren geen verliezen. Vrijdag zijn 2486 vrouwen en 300 mannen per schip van Soerabaja ge evacueerd. Ook hebben de geal lieerden een groot aantal krijgsge vangenen bevrijd die in 1942 door de Japanners ingesloten waren, maar daarover zijn nog geen bij zonderheden beschikbaar. In Batavia is het op enkele plun deringen na rustig geweest. Een burger die zich tegen fouilleering verzette, is neergeschoten. Hij had een revolver met dumdumkogels bij zich. Te Ke1 ;oran hebben bandie ten een groepje Nederlandsche troe pen. die aldaar waren gestation- neerd aangevallen en de helft van het dorp in asch gelegd. 66 Menadoneesche vrouwen uit Batoedjadar (ongeveer 10 km. van Bandoeng gelegen) zijn naar het eveneens nabijgelegen Tjemahi ge- evacueerd, waar vele interneerings- kampen zijn. De vrouwen hadden dreigbrieven ontvangen. J. G. Kist, gouvernementssecre taris. is uit Australië te Batavia gearriveerd om aldaar zijn post te bezetten. De vijfde Britsch-Indische divi sie onder commando van generaal Mersegh is te Soerabaja geland, zoo dat nu Soerabaia het sterkst be zette punt op Java is. van verkenningsvliegtuigen, die bo ven Magelang opereerden, hebben gemeld, dat zij lange colonnes heb ben waargenomen, die zich in noor delijke richting van Djogjakarta uit begaven; de voorhoede dezer colon nes bevond zich op 4b kilometer van Magelang. Er kon niet worden waargeno men, of deze colonnes wapens met zich meevoerden. Het eskadron van het elfde cavalerieregiment is met tanks in Semarang gearriveerd en van daaruit naar Magelang getrok ken. In Magelang zelf zou er Vrij dagnacht weer gevochten zijn tus schen Britsche en Indonesische troe pen, waarbij de Britsche troepenaf- deeling in tweeën werd gesneden. De Indonesische troepen staan on der commando van den vroegeren commandant van de Peta, een leger corps, dat door de Japanners ge traind is. Te Palembang op Sumatra heeft men den Indonesiërs de vooroor- logsche politiebewapening afgeno men. Vanwege de incidenten, die plaats hadden te Medan zijn meer troepen aangekomen. Over het al gemeen is het rustig op Sumatra. Omtrent de door Soekarno aan gekondigde verkiezingen werd van wege de Indonesische „regeering" gemeld, dat die van de leden der vertegenwoordigende colleges vol gende jaar gehouden zullen worden. uit den Osservatore Romano eigenlijk alles gezegd wat er over deze gewichtige benoeming op te merken valt. De coadjutor is, naar men weet, de hulpbisschop, die den Ordinarius in het bestuur van het Bisdom terzijde staat. Hij ontvangt ook te zijner tijd de Bisschopswij ding. Doch natuurlijk moeten voor de nadere regeling van dit alles eerst de benoemingsbrieven uit Ro me ontvangen zijn. W4-* Mgr. Baeten is, hebben we in April van dit jaar nog geschetst, toen hij als opvolger van den be treurden Mgr. van Oers tot Vivaris- Generaal van het Bisdom werd be noemd. We herhalen hier nog even de voornaamste data uit zijn leven: Geboren te Alphen 8 April 1893, priester gewijd 2 Juni 1917; kape laan te Sas van Gent 21 Sept. 1917; conrector van het Instituut Sint Louis te Oudenbosch 24 Jan. 1921; secretaris van het Bisdom 27 Aug. 1921; pastoor der Mariaparochie te Ginneken 23 Aug. 1933; deken van het dekenaat Ginneken 26 Sept. 1934; Kanunnik Poenitencier 11 Maart 1942. Achter deze dorre feitenvermel- ding gaat een rijk priesterleven schuil Allen, die met Mgr. Baeten in aanraking kwamen, hebben zijn groote gaven van geest en hart lee- ren waardeeren. En heel het Bis dom verheugt er zich inderdaad over, dat de grijze Bisschop, gebo gen onder de zwaarte der tijden en den last der jaren, thans door de gunst van den Paus dezen helper verkrijgt in zijn hooge en verant woordelijke ambt God schenke op deze benoeming Zijn rijksten zegen opdat voor Zijn eer, de verbreiding der waarheid en het bewaren der goede zeden van ons Christen volk van groote waarde moge blijken. IN DE MISSIEGEBIEDEN van Nieuw-Guinea en de Philippij- nen verloren resp. 36 en 15 zusters van de congregatie der Dienares sen van den H. Geest van Bae- xem-Uden door oorlogshandelingen het leven. Uit Ned. Oost Indië kwamen bemoedigender berichten binnen. Er schijnt daar geen en kele zuster van genoemde congre gatie te zijn omgekomen. IXET MINISTERIE van Finan ciën heeft aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en -Weten schappen een deviezenbudget van f 5.331.000.toegestaan, waarvan f 441.000,ten behoeve van de uitzending van Nederlandsche stu denten naar het buitenland. Op a November 1944 werd Vlissingen bevrijd. Groot was de vreug de, die onder de weinige achtergebleven burgers heerschte. De aan de' stad toegebrachte schade was nochtans groot. Hierboven de ru ines van hotel Rrittannia, waar de Duitschers het laagst probeer den stand te houden.

de Stem | 1945 | | pagina 1