Besprekingen in Indië begonnen Stad en Land STRENGE MAATREGELEN l.V.M. MOORD OP MALLABY Meer jam Aardappelen voor wintervoorraad COMMUNICATÏËMIDDELLN ONDER DE LOUPE IN 'T KORT r\E EERSTE BESPREKINGEN tusschen Nederiandsche en Indonesische vertegenwoordigers op Java vonden plaats ten huize van generaal Christison en duur den twee en een half uur. Zij hadden den vorm van een vrije en informeele uitwisseling van gedachten tusschen dr. v. Mook en ir. Soekarno, den „president" van de Indonesische republiek. Hoewel een uiteindelijke regeling misschien nog niet in zicht is, is men van meening dat deze infor meele besprekingen den weg zou den kunnen effenen voor een indirecte samenwerking met be middeling van het geallieerde militaire gezag. Or. van Mook was vergezeld van den heer van der Plas, den advi seur voor Nederiandsche zaken bij de geallieerde autoriteiten. Behalve door ir. Soekarno waren de Indo nesiërs vertegenwoordigd door dr. Mohammed Hatta, den vice-presi dent van de „republikeinsche re geering" en drie andere Indone sische leiders. Noch generaal Christison, noch de heer Denning waren bij de besprekingen tegen woordig Naar vernomen wordt hebben de Indonesische leiders po gingen aangewend om bij de Neder landers het geloof te ontzenuwen dat de ..republikeinsche regeering" door de Japanners geïnspireerd is, terwijl de Nederiandsche vertegen woordigers de voordeelen en de noodzakelijkheid voor Indonesië en Nederland naar voren hebben ge bracht om ten wederzijdschen nutte samen te werken. "^aar aanleiding van bovenstaand Reuter-bericht, deelt de Regee- ringsvoorlichtingsdienst mede: Indien moet worden aangenomen BONKAARTEN KA. KB, KC 512 118 250 gr. bloem 119 200 gr. zout 120 250 gr. jam 121 250 gr. peulvr. 122 ong. 225 gr. huis houdzeep 124 150 gr. vleesch 125 126 2 kg. aardapp. B 06 1 kg aardapp. A 07 B 07 114 1. melk C 07 314 1. melk BONKAARTEN KD KE 512 213 250 gr. bloem 214 200 gr. zout 215 250 gr. jam 216 ong. 225 gr. huis houdzeep 217 150 gr. vleesch 218 1 kg aardapp. 219 6 liter melk TOESLAGKAARTEN M 512 M46 ..aardappelen" 1'- kg. aardapp. M46 „vleesch" 100 gr. vleesch TABAKSKAARTEN Q 413 04 1 rants, import sigaretten PETROLEUMK A ART UA 510 09 12, UB 510 09 11, UC 510 63: 4 liter; UD 112. 113, 14: 2 Op de geldige broodbonnen kunnen de bij de detaillisten nog aanwezige voorraden Eng. biscuits worden ver kocht, waarbij 400 gram brood gelijk wordt gesteld met 400 gram Eng. bis cuits. Zooals uit de bonnenlijst blijkt »s voor kinderen van 4 jaar en ouder één kg aardappelen extra ter be schikking gekomen. Dit extra rant soen is bestemd voor winteropslag. Op den voor jam aangewezen bon kan behalve 250 gram jam ook 250 gram stroop of kunsthoning worden verkocht, ofwel 150 gram hagelslag. Bovenstaande bon Op deze bonnen mag pas heden om 12 uur worden gekocht, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 5 Nov. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 125 voor aardappelen en 124 of 217 voor vleesch worden ingeleverd. Er is besloten, naast het eene kilo gram aardappelen, dat gedurende een nog nader te bepalen periode weke lijks wordt verstrekt tot vorming van een wintervoorraad, voor de volgende week nog een extra bon voor winter opslag aan te wijzen voor 2 kg, zoo dat men dus volgende week boven he, normale rantsoen van 3 kg een extra hoeveelheid van 3 kg. per per soon ontvangt. Tezamen met het eene kg., dat men in de week van 29 Oct. in. 3 Nov. ontvangen heeft, maakt dit dus een wintervoorraad van 4 kg. pei persoon. In verband met het bovenstaande maakt het Centr. Distributiekantoor bekend, dat bon 127 der bonkaart K 512 is aangewezen voor het koopen ran 2 kg aardappelen. Deze bon is geldvg tot en met 10 Nov. a.s. Dr. Van Mook en Soekarno aan één tafel tegen den wil der Nederiandsche Regeering. on lusten duren voTort Britsche versterkingen naar Java. dat dr. H. J. v. Mook met Soe karno een bespreking zou heb ben gehad, kan slechts worden verklaard, dat zulks zou zyn ge schied tegen den uitdrukkelijken wii der regeering. en haar in structies. Richtsnoer voor de re geering blyft, dat tusschen haai en Soekarno geen gemeenschap- pelyken grondslag voor bespre king bestaat en dat bespreking dus onjuist ware. Zij handelt dienovereenkomstig. Tn een gedeelte van onze Woens- dag-courant hebben wij nog kunnen melden, dat de Britsche bigade-generaal Mallaby, bevelheb ber der 49ste Indische brigade ty- dens besprekingen met extremis tische Indonesiërs te Soerabaja werd vermoord en dat twee ge allieerde officieren die in gezel schap van Mallaby waren, konden ontsnappen. Gen. Christison heeft in een over zicht over de gebeurtenissen in Soe rabaja o.m. het volgende verklaard: Een maand geleden had de Neder iandsche marine-officier Kapt. Huijer, de Japansche overgave geaccepteerd, zulk:: tegen de geschreven orders in, die hem door schout-bij-nacht Patter son waren verstrekt. Er waren in Soe rabaja groote voorraden wapenen, enz., die de Japanners aan Huijer overdroegen. Een groot aantal van óeze wapenen viel in handen van In donesiërs. Vele Indonesiërs in Soera baja hadden Japansche uniformen en er waren aanwijzingen, dat eenigen, zoo niet allen, werden geleid zoowel door Japansche officieren als door Duitschers. In de laatste maand wa ren vijf Duitsche duikbootkapiteins uit een kamp te Batavia ontsnapt en naar Soerabaja gegaan. Op 28 October vielen de Indonesiërs de Britsch-Indische strijdkrachten aan. De oorzaak daarvan was een mededeeling, die uit vliegtuigen was uitgeworpen, inhoudend dat alle on bevoegde personen hun wapens moes ten inleveren. Na het bezoek van ir. Soekarno aan Soerabaja scheen ieder misverstand uit den weg te zijn ge ruimd, doch de extremisten gingen voort den wapenstilstand te schen- den. Generaal maj. Hawthorn had 'n ontmoeting met de extremistische lei ders en zette de situatie der Britsche strijdkrachten op Java uiteen. De ex tremisten verklaarden, dat zij die si tuatie begrepen, aldus Christisona Mohammed Hatta verklaarde na z'n terugkomst in Batavia, dat de onge regeldheden waren veroorzaakt door een misverstand inzake het agree ment, gesloten door Mallaby met den door zichzelf uitgeroepen zg. re- publikeinschen minister van defensie Moestopo. Deze Moestopo is inmiddels onder gedoken". CHRISTISON heeft de Indonesiërs de strengste maatregelen be loofd. In zijn waarschuwing zei hij o.a.: „Zoolang de Indonesiërs die zich hebben schuldig gemaakt aan dergelijke, zich niet aan mijn strijd krachten overgeven, zal ik al mijn zee- en luchtstrijdkrachten alsmede alle moderne oorlogswapens tegen hen inzetten, totdat zij vernietigd zijn." Soekarno is gedwongen geworden voor de radio te spreken. Hij heeft daarbij den Indonesiërs gezegd den stiijd overal te staken. Hij zei den j moord op gen. Mallaby te betreuren, j "Tje Nederiandsche regeering heeft haar deelneming betuigd over i den moord en haar afschuw uit gesproken over deze laaghartige I daad. I Uiteraard reageert de geheele En- gelsche pers fel op het gebeurde in j Soerabaja. Men eischt spoedige en strenge maatregelen. Ook in het Engelsche Lagerhuis is de kwestie te berde gebracht. "yolgens nadere berichten bleef het in Soerabaja verre van rustig. Op eenige plaatsen braken vecht partijen uit tusschen gematigde en extremistische elementen. Ook vie len de Indonesiërs het Britsche hoofdkwartier aan en een Britsche compagnie in het postkantoor. Voorts is gebleken, dat vijf Brit sche officierei* vermist worden. Over de gevangen Nederlanders en Indo- Europeanen is nog niets naders be kend. De Britsch-Indische troepen, die hen moesten bewaken, hebben gevochten tot hun munitie op was en zich daarna overgegeven. Naar betrouwbare schatting bevin den zich ongeveer 15.000 goedgewa pende en uitgeruste Indonesiërs te Soerabaja. Kapt. Huijer zou door de nationalisten gearresteerd zijn. /"\p verzoek van den Britschen opperbevelhebber op Java spoeden zich inmiddels Britsche versterkingen, waaronder oorlogs schepen en gevechtsvliegtuigen naar Oost-Java. Uil Singapore komt het geheele 31e squadron van de RAF. Ook komen e: Nederlands'che Dakota's en men verwacht binnen tien dagen het Ned. Indische Mustangs-squadron. Radio Djokjakarta heeft tot 'n i algemeenen opstand aangespoord. Intusschen zijn er ook onlusten uitgebroken te Magelang tusschen Ghurkas en Indonesiërs. De RAF heeft de extremisten al onder vuur genomen, echter de Ghurkas heb ben het blijkbaar nog hard te ver- duren. In het gebied Kebajoran, Batavia heerscht er een felle strijd, waarbij Nederiandsche troepen 't lang niet gemakkelyk hebben. In Batavia zijn twee Nederl. mi litairen door een menigte Indone siërs met messteken gedood. De Ned. kerk te Buitenzorg is door de Indonesiërs geplunderd. Qp Bali is volgens Reuter ook een w onafhankelijkheidsbeweging te gen de Nederlanders gaande. Troe pen zijn al onderweg om de agita toren tot kalmte te brengen. Zeeu wsch- Vlaanderen is ook Nederland. p"R is den laatsten tijd hier en daar de indruk gewekt, als zou Zeeuwsch Vlaanderen een vergeten hoek van Nederland zijn. waarvoor van de zijde der overheid weinig of geen belangstelling zou bestaan, zoo schrijft men van officieele zijde. De regeering besteedt echter alle aandacht aan de verbinding met 't overige deel van Nederland, maar de uitvoering van de best-bedoel de plannen wordt geremd door ge brek aan materiaal. Zoo is de toestand in Zeeuwsch- Vlaanderen: de veerbooten zijn ver nield, de aanlegsteigers gesloopt, de pontons gezonken en de havens verzand. Dit is niet alleen op de Schelde zoo, maar practisch in alle Hollandsche wateren. Doch met het beperkte materiaal en de geringe hulpmiddelen, die ter beschikking staan, is men begonnen met den wederopbouw. Reeds zijn de havens van Krui- ningen en Perkpolder uitgebaggerd, de aanlegplaatens worden hersteld en dezer dagen komt daar een veerboot in de vaart, die ook auto's vervoeren kan. De provinciale veren, Breskens en Waalsoorden zullen tot rijksveren gemaakt worden en zijn inmiddels reeds vrij van veergeld geworden, volgens de theorie, dat een rijks- veer 'n verlengstuk van den vrijen rijksweg is. De veerbooten, die straks hier auto's zullen moeten overzetten, liggen nu nog in reparatie bij de scheepswerf „De Schelde', waar ook veel reparatieopdrachten voor de Engelsche marine moeten wor den uitgevoerd. Tot lof van onze bondgenooten moet hier echter na drukkelijk worden vermeld, dat voor dringend Nederlandsch repa ratie-werk steeds sportief voorrang wordt verleend. Tenslotte hoopt de regeering j spoedig de beschikking over nog eenige de Haviliand toestellen te krijgen voor den regeeringsvlieg- dienst. Zoodra deze hoop verwe zenlijkt is, zal ook Zeeuwsch Vlaan deren door een vaste dagelijksche luchtverbinding uit zijn isolement worden verlost. j Uit dit alles moge blijken, dat I Zeeuwsch-Vlaanderen niet wordt vergeten, maar integendeel voor- i aan op de urgentielijst staat. TtE Deensche verkiezingen hadden het resultaat: socialisten 48 ze tels, radicalen 11. conservatieven 26, linksche partij 38, rechtsche Liga 3. Deensche Unie 4, communisten 18. De sociaal-democraten, de con servatieven en de Radicalen gingen sterk achteruit. De Boerenpartij en in het bijzonder de communisten boekten winst. Da Deensche eerste minister heeft Koning Christiaan de ontslagaanvrage van zijn coalitiekabinet aangeboden, on danks het door den Koning gedane verzoek, dat het kabinet in functie zou blijven totdat een nieuwe re geering zou zijn gevormd. TRIBUNAAL GOES. Tot 10 jaar veroordeeld. Het Goesche Tribunaal heeft den N.S.B.-er W. Corstanje uit Boissele veroordeeld tot 10 jaar interneering met verbeurdverkla ring van zijn vermogen en ontzet ting uit kiesrecht en recht om openbare ambten te bekleeden. De landbouwer Corstanje is van 1940 tot het eind van den oorlog lid der N.S.B. geweest en was ook aange sloten bij de Landwacht, in welke kwaliteit hij ook onderduikers ver raden had. De N.S.B.-er P. J. uit Kruinin- gen, Fr. W. uit Borssele en G. G. uit Eellewoutsdijk kregen als hoofd straf 3 jaren interneering. P. van Houte uit Waarde, die met het be ruchte blad de Zeeuwsche Stroom heeft gecolporteerd, kreeg vier jaar interneering. A. B. uit Waarde, die weliswaar bij de Landwacht is ge weest, doch menschen ging waar schuwen wanneer hun radiotoestel in beslag genomen zou worden, kwam er af met 2 jaar. T\E reizigerstarieven zullen met ingang van 1 December met 25 procent worden verhoogd. Waarschijnlijk worden van 1 Januari af weer retours afgegeven. rpRUMAN heeft een vriendelijk antwoord op zijn mededeeling ontvangen van Stalin, zoo vertel de de Amerikaansche president zelf. Truman verwacht, dat de Sov jets spoedig zullen deelnemen aan de adviseerende commissie voor 't Verre Oosten. ZVVER de atoombom zou er vol- gens Truman geen geheime overeenkomst tusschen Churchill en Roosevelt gesloten zijn. NEDERLANDERS, woonachtig in Groot-Brittannië of elders in het buitenland, die een bezoek aan Nederland wenschen te brengen, hebben geen visum meer noodig. T\E mogelijkheid tot na-inlevering van bankbiljetten van f 500 en f 1000 zal Zaterdag 3 Nov. na kas- sluiting geëindigd zijn. VARKENSVLEESCH EN JAM. Het Roode Kruis heeft uit De nemarken een belangrijke partij varkensvleesch en jam ontvangen voor de geteisterde gebieden. In Zeeland is thans met de uitreiking hiervan een begin gemaakt. De be woners van Walcheren, West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen, Duiveland en Tholen krijgen deze week een extratje van 2 ons var kensvleesch en jam, die gratis wor den verstrekt. 20 JAAR GEVANGENISSTRAF. De Bijzondere Raad van Cassa tie, deed zijn eerste uitspraken, waarop zooals bekend mag worden verondersteld, geen beroep meer mogelijk is. E. de Kerf uit Axel was tot de Landstorm toegetreden, had als commandant van een stuk Duitsch pantser afweergeschut bij Veenen- daal aan de zijde van den vijand een werkzaam aandeel in den strijd gehad en had ook deel genomen aan een razia te Apeldoorn. Het Bijzonder Gerechtshof had hem tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, de Proc. Fiscaal had de doodstraf gevorderd. De Bijzondere Raad van Cassa tie veroordeelde de Kerf thans eveneens tot 20 jaar gevangenis straf. DRUKTE IN DE FABRIEKEN. In de Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent heerscht al eeni gen tijd volop bedrijvigheid. De beide suikerfabrieken brengen ook alweer verschillende dagen hun zoet product voort en de laatste dagen heerscht er een groote drukte aan de kade van de Chemi sche fabriek, waar een groot stoomschip in lossing lag, en ook kleinere, met grondstoffen voor het bedrijf, ook dit bedrijf zal dus weer op gang worden gebracht en I zal weer werk brengen voor ver schillende arbeiders en kunstmest voor den landbouw, pok de tex tielfabriek maakt aanstalten om weer het bedrijf te hervatten. VERBETERING VEERDIENST. Nog in den loop van deze week zal op den veerdienst Hellevoetsluis Mididelharnis het s.s. Moasóiep worden ingelegd, hetgeen een be langrijke verbetering van den dienst be teekent. Aardenburg. Dorpsvergadering. De werkgroep hield een dorpsvergadering, waarin 't I dorpsplan evenals in de raadsvergade- i ring door zijn ontwerper werd be- sproken. Waren toen de meeningen i nogal gematigd, thans ontstonden j twee groepen, één voor en één tegen, waarvan deze laatste, de grootste, geen goedkeuring kon hechten aan het la ten verdwijnen van de huidige Markt. Ook wenschte men ingelicht te worden met betrekking tot de financieele zijdfe van het plan, waarop echter geen afdoend antwoord kon worden gegeven. Na de pauze had de samen komst een meer huishoudelijk karak ter. Besloten werd tot oprichting van een afdeeling Aardenburg van de Vereeniging tot Bevordering van de Belangen van West Zeeuwsch Vlaan deren. ^Restauratie Sint Baafskerk. De St Baafskerk alhier, een der schoon ste monumenten in den lande op het gebied der bouwkunst, en tijdens de beschieting één jaar geleden, zwaar werd beschadigd, zal op betrekkelijk korten termijn geheel worden geres taureerd. Deze onderneming zal wor den aangevat door Monumentenzorg. Goede ontvangsta De deputatie, welke op uitnoodiging van de Hark aldaar, naar Goor vertrokr heeft er een gulle ontvangst ondervonden. In een druk bezochte samenkomst wer den zij verwelkomd en toegesproken. Er werd verder een rondrit door Twente gemaakt Beloofd werd om nog meerdere goederen te zenden en er zou geprobeerd worden om de Aar- denburgsche kinderen een Sinterklaas- 1 pakket te bezorgen. Goes Het gezonken schip. Woensdag schreven we reeds dat de ..Paulina" van v. d. Schuyt in den havenarm op een wrak was gestooten waardoor het water maakte en ten deele zonk. Het gebeurde op de hoogte van het Duitsche kerkhof. Doordat de schip per de neus van het schip tegen den wal zette, konden de 40 passagiers vrij gemakkelijk vasten grond onder de voeten krijgen. Ook de goederen, die op het dek stonden, konden wor den gelost. De lading in het ruim. w.o. bloem, is natuurlijk ten deele door het water bedorven. Niemand begrijpt waarom het wrak niet tijdig verwijderd is. Een van de gevolgen van het inci dent is dat de passagiersdienst op Rotterdam is stopgezet. Lichthapering. Tengevolge van een defect aan de electr. leiding, zat Goes Woensdagavond tot 8 uur zon der stroom en moesten de kaarsen weer voor den dag komen.. Vergadering ging niet door. Ten gevolge der lichtstoornis ging Woens dagavond de vergadering der Staats- partij-afd. niet door. Zij is uitgesteld tot a.s. Maandagavond. Gemeenteraad. Op de gehouden bijeenkomst van den noodraad werd het voorstel om weer een havenmees ter aan te stellen, aanvaard. Bij het voorstel voorschot voor den bouw van noodwoningen kwamen eenige discussies los. Het voorstel werd aanvaard. Het verzoek van de Horeca om te probeeren het aantal „vergunningen" in de gemeente te verhoogen met viei werd door verschillende leden bestre den en verdedigd door de heeren Rooze en Haverhoek. Daar de stemmen staakten, werd het voorstel aangehouden. Tot derden wethouder werd hier na benoemd de heer A. Buys met II van de 14 stemmen. Eervol ontslag werd verleend aan den gem.-ontv., den heer Koops. Bij de rondvraag kwam o.m. de heer Polderman met eenige klachten over het badhuis. Hulst Tentoonstelling B.L.O. Zondag en Maandag j.l. zullen er weer heel wat ouders zyn geweest, ciie met een gelukkig en tevreden ge voel na het bezichtigen van de tentoonstelling van het Bijzonoer Lager Onderwijs naar huis zijn weergekeerd. Ook zij die belang stellend naar de producten en leermethoden hebben gekeken, zul len niet langer tot de categorie behooren van hen die de leerlin gen van deze betitelen als half dwaze of achterlijke kinderen. Wanneer kinderen moeilijk lee- ren kunnen of afwijkingen vertoo- nen in een of ander opzicht, waar door zij niet of niet gemakkelijk meekunnen met de anderen, wor den zij op deze school individueel onderwezen met de voor ieder ge- eigende middelen, waardoor zij straks in het volle leven zich vrij zullen kunnen bewegen en werken. Nog veel te weinig wordt zoowel door ouders als door onderwijzend personeel met dit onderwijs mee gewerkt, hoewel het een algemeen maatschappelijk belang is. Middelburg OPENBARE VERGADERINGEN De burgemeester van Middelburg, brengt ter openbare kennis: dat in den vervolge voor het houden van een openbare vergadering geen voorafgaande toestemming meer noo dig is van het Militair Gezag, zulks op voorwaarde dat: le. ten minste 24 uren vóór den aanvang der vergadering of bijeen komst aan het hoofd der plaatselijke politie mededeeling wordt gedaan van de in de „Verordening openbare vergaderingen" vereischte gegevens; 2e. aan de politie en daartoe aan gewezen leden van het Militair Gezag steeds vrijen toegang wordt verleend en de door dezen te geven bevelen in het belang der openbare orde on verwijld zullen worden opgevolgd. Middelburg, 25 October 1945. 984-o De burgemeester voornoemd A. j. van der Weel, wnd. Opening Jeugdleeszaal. Vrijdag avond vond met een korte plechitg- heid de opening plaats van de Jeugd leeszaal, welke door een loffelijk po gen van de ZVU tot stand is geko men. De voorzitter, mr. F. Adriaanse. sprak het welkomstwoord, waarna mevr. de Vink eenige bijzonderheden vertelde over het vergaren der boe ken. Mej. A. Schmidt uit Vlissingen, gat in een korte causerie het doel van de Jeugdleeszaal weer, nl. de jeugd van 8 tot 18 jaar een aantrekkelijk en tevens leerzame bezigheid te verschaf fen. De tentoonstelling ..Het goede kinderboek" die tot 31 October in het gebouw van de Openbare Leeszaal ge houden wordt, toont duidelijk, met welke boeken men dit doel het beste denkt te kunnen nastreven. Jubileum Excelsior. Zaterdag werden de laatste feestelijkheden ge houden, die Excelsior ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan georgani seerd heeft. Het door een groote bloe- menschat omgeven bestuur had op de receptie talrijke gelukwenschen in ontvangst te nemen. Het college van B. en W. van Middelburg, kwam o.a. zijn opwachting maken, verder de Bond van Fanfarevereenigingen, tal rijke zustervereenigingen, enz. Op den feestavond, die in het uitver- 1 kochte Schuttershof weid gehouden, bracht de jubilaresse eerst enkele muzieknummers ten gehoore. Vervol- I gens zorgde „Het Overschotje" voor een niet onaardige jubileumrevue. waarvan het peil echter gerust iets hooger had kunnen zijn. De avond j werd met een gezellig bal besloten. Tabakssmokkel. De 37-jarige J- B.. los walkman had op verschillén- de tijdstippen in Sept. 1945 in Mid-

de Stem | 1945 | | pagina 2