Hl AXEL JRSUS Reorganisatie der legerleiding 945 IJDEN las van Gent EEREN Verontrustende verschijnselen 7 Hm Lm kolen De kosten van den R.V.D. ijdperk tikelen ti einde. Amsterdam. iTERS Voor God, Koningin en Vaderland DE EVOLUTIE TN INDONESIË DE gebeurtenissen van de laatste week hebben echter de vraag doen rijzen, of er inderdaad wel verstandig gemanoeuvreerd is. Yacafwes Staten - Generaal De hoogste bevelsbevoegdheid bij den chef van den Generaien Staf. - Legerraad ingesteE- Wij zigingen op het dep. van oorlog. HOOGERE L00NEN /ft ieder tg eva B Voor Sinterklaas suikergoed en marsepein DE geldzuivering is voor het Rijk lang niet onvoordeelig geweest Extra brandstoffen Ge PRINS EN PRINSES NAAR LONDEN. Eipoeder van winkeliers zonder bon iaat, prachtige uitvoering, in :nz. dekens, wit. [EEDOEKEN, ENS. ONNE, OF enz. enz. HULST GOES .onmgin offers. >ootgoed en zaden ■oed uit Noord - d in diverse soor- Uw gras- voeder- .aad om te le ur nen. atsen, waar wij enwoordigd zijn. I I 5 koopkrachtige RAAMBIL- den. AANBIEDING rpriseavond ers hartfwens Nic. on VI enz ut- houtboard, keus. worden AT luxe auto's, chriftelijk op als s nog slechts en^ £eeu wsch 3 Vlaan* ideren v. GoBdoron ischomti». 30 leuzen neuzen en Hulst) OOOOGOOOOOO JUR- Tuur mooiste Para- Goddarci e.a. naar gewoonte. - conversatie U.L.O. Scholen 1 5 tot 1 «ur, bU 31. TERNEUZEN ERNEUZEN. iten hebben over dat deze adressen ran de 756-0 te HAAMSTEDE' inlichtingen aaaj>t i>ortstraat 6 M»' -m-oo ed.tie voor de provincie zeelan® Bur.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulat Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem - Dm deur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Gioiien, Middelburg; Rayonred Zeeuwsche eilanden No. 3«5 VRIJDAG 2 NOVEMBER 194S. N. j. Karhof. Goes^ Comm v. Toezicht: C. j. v. Hootegem; A E. Langenhorst: Mr Dr A. J .J. M Mes: Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. j. M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag Abonn prijs bij voor uitbei 3.38 per kwart., p post f 4.10 p week (bü nl°t-postbestelling) f 0.25. Losse nos 6 cent. TN DE ONTWIKKELING der toe- standen in ons Indië zitten zeer verontrustende elementen. Minis ter Logeinann heeft een paar we ken geleden in de Tweede Kamer duidelijk gezegd wat de Regeering wil: le. Herstel van rust en orde; nieuwe bevestiging van het Neder - landsch feezag. 2e. Tegelijkertijd het zoeken van contact met Indonesische leiders, waarbij - natuurlijk als uitgangs punt moet gelden de wettigheid van het Nederlancsch gezag. 3e. Uitsluiting van Soekai'no en andere collaborateurs buiten dit contact. Het was zeker' niet de gemak kelijkste weg, dien de Regeermg hiermee koos. Eenvoudiger was het standpunt van den Gouverneur- Generaal: eerst de orde volledig herstellen, daarna pas praten. De ze houding echter miskent reeds in zooverre de werkelijkheid, dat we voor het herstel van orde en gezag de hulp onzer bondgenoo- ten, in dit bizondere geval de En- igelschen, niet kunnen ontberen. De Engelschen nu huldigden in den aanvang zelfs de meening, dat we met Soekarno in onderhandeling moesten treden. We kregen echter den indruk, dat Londen overtuigd werd, hoe dit van onze Regeering redelijkerwijze niet gevergd mocht worden. Doch als ze gezegd had: We praten niet eens, de opstand moet eerst geheel bedwongen zijn, dan gelooven we, dat we bij de En gelschen niet veel bereidheid tot hulpverleening gevonden hadden. Zij hebben zelf in Britsch-Indië ook geregeld met rebellen onder handelingen aangeknoopt, al wis ten ze er op hun tijd ook flink op los te slaan. Men denke maar aan Ghandi. Zulk een tactiek, welke liet con- fereeren noch het gebruiken van machtsmiddelen uitsluit. eischt echter een buitengewonen tact, een precies aanvoelen van wat men zich terwille van het eigen pres tige tegenover den Oosterling ver oorloven kan. TTfE kunnen het niet met Profes sor Gerretson eens zijn, die in de Nieuwe Eeuw betoogde, dat die bereidheid tot praten in dit stadium van den toestand reeds een kapitale fout geacht moet worden. De vergelijking met 1830 gaat aan vele Kanten mank. Een stukje grond als België is in ge ografisch en strategisch opzicht na tuurlijk volstrekt anders dan een eilandenrijk als Indonesië. Om in Indië te geraken, moet men wel wat anders doen dan even een grenslijn over te wippen. We waren toen niet uitgemergeld door een verschrikkelijken oorlog. Voor het bedwingen van de opstandelingen in België behoefden we geen bui- tenlandsche hulp in te roepen. En bovendien is het streven van In donesië naar zelfstandigheid in groote mate gerechtvaardigd, mits het zich maar niet bewegen wil buiten den band met het Konink rijk. Bij verstandig manoeuvreeren is het mogelijk in de gelederen der nationalisten juist langs dit „mits" een scheiding te bewerkstelligen, welke onze positie ten zeerste ver sterkt. We hoorden enkele dagen gele den onder de Indonesische leiders, waarmede men besprekingen wilde «penen, reeds Mohammed Hatta noemen, een dergenen die zoo scherp gebrandmerkt was als hand. langer der Japanners. Niet minder verontrustend was, bat de Engelsche bevelhebbers op Java Soekarno blijkbaar min of neer officieel gingen erkennen. Ge neraal Hawthorn nam hem mee in zijn eigen vliegtuig, om hem als be middelaar te doen optreden in Soerabaja. In beprekingen met de opstandelingen is gestipuleerd, dat het plan bestond Nederlandsche troepen in Soerabaja aan land te zetten. Latèr heeft de Britsche woordvoerder verklaard, dat er geen sprake was van een overeen komst betreffende het niet-toelaten van Nederlandsche schepen, doch slechts van het constateeren van den feitelijken toestand van het oogenblik. Doch het feif alleen al, dat dit punt in bespreking geweest is met de opstandelingen, wekt bezorgdheid. Er wordt trouwens ook bericht, dat een Britsch fre gatschip in allerijl Soerabaja ver liet, om twee Nederlandsche sche pen te onderscheppen, die naar gemeld werd, naar de haven on derweg waren. Dat alles veroor zaakte reeds een gevoel van groot onbehagen. Doch nu komt daarbovenop het bericht, dat de luitenant-gouver neur-generaal niet alleen met Mo hammed Hatta, maar zelfs ook met dr. Soekarno aan één tafel zou heb ben gezeten. Het komt ons onbegrijpelijk voor, dat dr. van Mook zich tot zooiets zou hebben laten verleiden, mis schien wel op aandrang der Engel schen. De Regeering heeft zich gehaast te verklaren, dat dit tegen haar be doeling en instructie ingaat. Zij staat nu voor een zeer moeilijke en pijnlijke beslissing. Als echter haar hoogste vertegenwoordiger in Indië op een kardinaal punt zou zijn afgeweken van het uitgestip pelde beleid, dunkt ons slechts één conclusie mogelijk; De hoogheid van het Nederlandsch gezag staat op het spel. Leden Benoemings commissie aangewezen TAP de leden na, welke de Eerste de commissie, welke de 41 vacatu res in de Staten-Generaal door be noeming zal aanvullen, is deze commissie thans compleet. Zij staat onder presidium van den vice-pre sident van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Plaatsvervangend voorzitter is staatsraad Th. F. J. Muller Massis. De Tweede Kamer wees aLs le den der commissie aan de heeren IJzerman. Tilanus en Deckers, de Nationale Adviescommissie de hee ren ds. J. J. Buskes te Amsterdam, mr. dr. J. Donner te Voorburg, mr. E. E. Mer.ten te Warmond, R. von Nordheim te Delft, en prof. dr M H. van Rooy te Sittard. Secretaris der commissie is mr. J. R. Stellinga, referendaris bij den Raad van State. HET OPTREDEN van It. gen. mr. H. J. Kruis als chef van den gene raien staf gaat gepaard met een reorganisatie van de hoogere legerleiding. De leidende gedachte hierbij is te geraken tot grootere cen tralisatie dan voor 1940 het geval was. Hiertoe is dn chef van den generaien staf, rechtstreeks onder den mi nister van Oorlog ressorteerende, met ingang van 1 Nov. de hoogste be velsbevoegdheid in de Kon. Landmacht opgedragen. Onder zün bevelen zullen worden gesteld de bevelhebber der Ned. strijdkrachten met d« onder diens bevel staande onderdeelen (in hoofdzaak de lichte'infanterie- bataljons, die uit oorlogsvrijwilligers zijn gevormd en waarvan er thans 27 naar Indië vertrekken), de commandant der Ned. troepen in Enge land met het in Engeland in opleiding zynd personeel der Kon. Land macht (in hoofdzaak bestemd voor de encadreering van twee in den loop van 1946 in Nederland uit dienstplichtigen te vormen divisies), de territo riaal bevelhebber in Nederlnd met de onder diens bevel staande gezags- troepen en verder enkele andere commandanten en autoriteiten der Kon. Landmacht. Met gelijken datum zal als sous-chef van den gen-, staf op treden gen. maj. B. L. G. Doorman. Het oude St. Willebtorduskeikje te Waalre, waar Zondag j.l. op grootsche wijze de gesneuvelden uit Brabant zijn herdacht. Tege= lijkertijd werd het historische ge* bouw ingezegend en opnieuw in gebtuik genomen. NOODZAKELIJK GEACHT Vijfvoudig voorstel van de Stichting van den Arbeid TAE STICHTING van den Arbeid, waarin vertegenwoordigers van alle werkgevers- en wernemers- organisa'ties zitting hebben, heeft zich tot de regeering gewenó met de volgende richtlijnen voor de loon- en prijspolitiek: 1 voor de groote steden wordt een loonsver- hooging toegestaan van 35 pet. op basis van 10 Mei 1940; 2 Voor het platteland een minimumloon van f 29.50; 3 Ingesteld wordt een stelsel van distributiebonnen met een alternatieve aanwending, waarbij men zich op een en cien- zelfden bon zoowel goedkoope als luxe artikelen kan aanschaffen. Dezelfde bonnen geven recht op een goedkoop of een duurder dis tributiepakket: 4 Aan kinderrijke arbeidersgezinnen wordt een sub sidie toegekend, b.v. in den vorm van distributie-waardebonnen waarop bepaalde levensmiddelen gratis verkrijgbaar zijn, te begin nen bij het derde kind: 5 Aan de regeering is verzocht den arbei ders met een minimum-loon een voorschot te geven voor het aan schaffen van noodzakelijke ver nieuwing in kleeding, dekking, huisraad en schoeisel. Heden zon onder 17,10 uur; maan onder 16.4.9 uur. Zater dag zon op 7.38 uur; maan op 5.39 uur. v^eer* nevelig of betrokken «reen regen van be tee- Veranderlijke wind, "^Peratuur. kenis, zelfde temp YoOR dezeia winter kan de le vering vaan 7 hl. brandstof gegarandeerd worden, zoo heeft de minister van Handel en Ny verheid, ir. H. Vos, op een ver gadering te Haarlem, mede gedeeld. De minister zegde bo vendien toe, dat half November de hoeveelheid kolen voor de tot nu bekend gemaakte 4 bonnen aan otize mijnen voor verzen ding gereed zal liggen. Over de sehoenproductie zei ir. Vos, dat volgend jaar de produc tie tot 600.000 paar per maand kan stijgen, zoodat eind 1946 ieder Ne derlander een paar kan hebben ontvangen. Voor textiel is er voldoende wol en katoen in ons land aanwezig. Er zijn ook genoeg kolen, maar er is niet voldoende spinnerij-personeel. De bewoners van de noodgebie- den zullen van dekens kunnen worden voorzien; de productie er van is thans 2.5 millioen stuks per jaar. Er is binnenkort ook voldoende babygoed. u keeft een wit voetje dij Sint Nicolaas willen verkrijgen Hij deelde namelijk mede. dat er voor St. Nicolaas suikergoed en marsejMun verkrijgbaar zijn. De minister vertelde, dat voor ongeveer f 500 millioen honderd- guiden-biljetten niet is ingele verd. En de intrekking van het overige papiergeld heeft het Rijk nogmaals een winst van f 300 millioen gebracht. De regeering heeft voor de zwarte- handelaren en hen, die aan dezen oorlog hebben verdiend, nog ver schillende verrassingen in petto. De fiscus beschikt nl. nog over vele gegevens. Ten aanzien van de door de re geering op het levensmiddelenpak ket verleende subsidie, zeide ir. Vos nog. dat hiervoor in 1946 ongeveer f 800 millioen noodig zal zijn. /AP GEZAG van „Het Binnenhof'' hebben we onlangs medege deeld, dat op de komende Rijksbe- grooting een post van twee millioen zou zijn uitgetrokken voor den Re- geeringsvoorlichtingsdienst. Deze dienst verzoekt ons nu te melden, dat het eindbedrag zeer ver zal blij ven beneden de door het Haagsche blad gelanceerde mededeeling. We nemen daarvan met dankbaarheid nota. HHevens zal worden ingesteld de func- tie van kwartiermeester-generaal der Kon. Landmacht, als hoedanig zal optreden de res.-gen. majoor S. J. v. d. Bergh met gen. majoor J. J. C. P. Wilson als plaatsvervanger. In deze functie zullen worden gecombineerd de vroegere functies van den hoofd intendant (verpleging), den directeur der genie met uitzondering van diens bemoeienissen met het personeel en de opleiding der genietroepen. De in spectie der genie zal op nader te be palen datum worden opgeheven. Haar taak zal eensdeels overgaan op den chef van den gen. staf voor wat be treft de opleiding en het personeel der genietroepen, anderdeels op den kwartiermeester-generaal (staf der genie). De inspecteur-generaal, de inspec teur van den geneeskundigen dienst der Kon. Landmacht onder wiens be velen tevens de mil. pharmaceutische dienst zal worden gesteld, en de in specteur der mil. administratie zul len rechtstreeks onder den minister van Oorlog blijven ressorteeren. De overige inspecties zullen niet we der worden ingesteld. Oe opleiding in haar vollen omvang komt te be- hooren tot het ressort van den chef van den gen. staf, de materieelvoor- ziening tot dat van den kwartiermees ter-generaal. nieneinde de werkzaamheden in de hoogere legerleiding te coördi- neeren, is met ingang van l Nov. onder voorzitterschap van den mi nister een Legerraad ingesteld, waarvan de leden den minister van advies dienen omtrent de hoofdlij nen van zün beleid. In dezen Leger raad hebben zitting, behalve Prins Bernhard als inspecteur-generaal, de secretaris-generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van den gen. staf, cle kwartiermeester- generaal en de adjudant-generaal. Uit twee functies in dezen Leger raad blijkt, dat ook eenige wijzigin gen worden gebracht in de organisa tie van het departement van Oorlog. Ook hier worden de werkzaamheden meer gecentraliseerd en in enkele groote groepen samengevat. Ingesteld wordt het Mfiitair Kabinet van den minister van Oorlog, dat tot taak heeft den minister en den secr. gene raal rechtstreeks ter zyde te staan in alle aangelegenheden van strategi- schen, militair organisatorischen, mi litair «technischen en kiügstuchtelij- ken aard, zoomede de van het depar tement uitgaande publieke voorlich ting te verzorgen. Chef van het Mili tair Kabinet is kolonel van den gen. staf. M. R. H. Calmeyer. Voor zieken en jonge moeders TAP 1 NOVEMBER is een regeling in werking getreden, volgens welke aan zieken extra vaste brand stoffen kunnen worden verstrekt, indien de behandelende genees heer zulks noodzakelijk acht. Het extra rantsoen bedraagt een een heid per 2 weken per gezin. Bij bevallingen, welke op of na 1 November a.s. plaats hebben, zal eveneens een extra rantsoen van vaste brandstoffen worden ver- verstrekt en wel 1 eenheid voor eenmaal. Dit rantsoen kan wor den aangevraagd met gebruikma king van hetzelfde fomuüer als waarop de andere verstrekkingen voor a.s. of jonge moeders worden aangevraagd. In verband met de groote moei lijkheden, waamede de gas- en electriciteitsvoorziening nog ge paard gaan, is het n.et mogelijk gebleken gas of electriciteit be schikbaar te stellen. TToor alle aangelegenheden van per- sooneelen aard betreffende het militair personeel der Kon. Land macht. wordt onder den secr. gen. in gesteld de functie van adjudant-gene raal, onder wien dus ook de sociale zorg, psychologische dienst en geeste lijke verzorging ressorteert. De overige afdeelingen, waarvan er enkele worden opgeheven, blijven rechtstreeks onder den secretaris-ge neraal ressorteeren. Dagorder van gen. Kruis. en. Kruis heeft bij het aanvaarden van de functie van chef van den generaien staf en daarmede van het bevel over «alle onderdeelen der Kon, Landmacht, een dagorder uitgegeven, waarin hij zijn dankbaarheid uitte je gens Z.K.H. Prins Bernhard en luit.- gen. Dijxhoorn, die „onderscheidenlijk; in de functies van bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten en van waarnemend-chef van den generaien staf onder moeilüke omstandigheden belangrijk voorbereidend werk heb ben verricht voor den wederopbouw van ons leger." De generaal riep ieder op zijn plicht als Nederlander en als soldaat op de beste wijze te vervullen en hem te helpen de Kon. Landmacht te maken tot een orgaan, dat eerbied afdwingt en waarop ons volk trotsch kan zijn! /Generaal Dijxhoorn heeft i.v.m. zijn benoeming tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof afscheid geno men van de officieren van zijn hoofd bureau. Hij zei daarbij o.a. voor op leiding te zijn van officieren langs den troep en voor algemeene dienst plicht. Hij bleek geen voorstander van vrouwendiensten in het leger, uit gezonderd voor diensten als secreta- ïesse, verpleegster, e d. pRINSES JULIANA en Prins Bernhard worden binnen en kele dagen te Londen verwacht H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn door het Engelsche Koningspaar uitgenoo- digd om op 6 November het noen maal in Buckingham Pa'lace te gebruiken. De Koningin zal haar intrek nemen in het Browns Hotel TIET EIPOEDER. dat nog' in kleine hoeveelheden bij de detaillisten aanwezig is, kan met onmiddellijken ingang vrij, dus zonder bon, worden verkocht. In dezen vrijen verkoop mogen niet de voorraden worden opgenomen, die buiten de bedrijven der detail listen' aanwezig zijn. Er kan over deze (grossiers-) voorraden slechts worden beschikt op aanwijzing van het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten. NIEUW BRAZILIAANSCH KABINET BIJEEN TTET nieuwe Braziliaansche ka- binet is voor het eerst bijeen geweest, onder leiding van presi dent Linhares. Het nam een reso lutie aan, waarin werd verklaard, dat zün eerste plicht zou bestaan in het voorbereiden van het volk voor de presidentsverkiezing, en voorts, dat alle burgerlijke vrij heden, zonder eenig politiek of godsdienstig onderscheid, zouden worden gewaarborgd. De ex-president Vargas is per militair vliegtuig vertrokken naar Sao Borja in de provincie Rio Grande do Sul. in Zuid-Brazilië.

de Stem | 1945 | | pagina 1