In Soerabaja keerde de rust weer De Koningin in Engeland De zwaar getroffen uithoek van Nederland Bevrijding Revolutie in Brazilië IN 'T KORT editie voor de provincie zeeland Bur westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag ...■drukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uttg. „Stichting De Stem". Directeur: J. A. H. M. van Schijndel; Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwscli red.: W. (troffen. Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof^^Goes^ Voor God, Koningin en Vaderland No. 304 WOENSDAG 31 OCTOBER IMS. Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A. J .J M Mes; Mr. EL B. L. de Rechter; Mr Or C. J M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10 p. week (bü nf<»t-postbestelling) 0.26 Losse nos. 6 cent. AAN WESTELIJK. VLAANDEREN, Z.- eeiis een der meest verwaarloos- de deelen van ons land, is nu de twijfelachtige eer te beurt gevallen zich ook een der meest geteisterde te mogen noemen. De toestand was des te hopeloozer, daar de streek aanvankelijk geheel geisoleerd was en dus geheel op zichzelf was aangewezen. Gelukkig is daarin althans eenige verbete ring gekomen, al zijn de verbindin gen nog uiterst gebrekkig. JJE VERWOESTINGEN waren enorm. Slechts in vier van de veertien gemeenten bedraagt het aantal onbeschadigde huizen meer dan 50 pet. van het totaal, in geen enkele gemeente meer dan 12 pet. Het aantal totaal verwoeste percee. len is in de meeste gemeenten der mate groot, dat een definitieve we deropbouw zich niet kan bepalen tot het hier en daar bijbouwen van woningen, doch neerkomt op een vrijwel geheele vernieuwing der gemeentekommen, met alle streek- en stedebouwkundige problemen, welke daaraan verbonden zijn. Voeg daarbij de uitgestrekte inmidaties (3000 H.A.) en de niet minder om vangrijke mijnenvelden, stel U de gevolgen van bombardementen en langdurige beschietingen voor en ge krijgt eenigen indruk van den chaos, die in dit gebied na de be vrijding heerschte Inundaties T~VE INUNDATIES waren het eerst tenietgedaan. Door het krachtda dig ingrijpen van den Provincialen Waterstaat en ..Het Vrije van Sluis" vielen de gronden reeds in Januari van dit jaar weer droog. De boeren begonnen zelf de op hun landerijen verborgen landmijnen op te sporen: gelukkig zijn daarbij weinig slechtof- fers te betreuren, als viel later bij het ploegen nog menig paard. „Eerst de oogst, daarna het dak boven het hoofd". Dat neemt niet weg, dat nog tientallen Hectaren niet van mijnen zijn gezuiverd, reeds uit de verte her kenbaar aan "het hoogopschietend on kruid. waarmee ze bedekt zijn en dat een ernstig gevaar voor vervuiling ook voor de reeds weer bebouwde gron den in zich bergt. Puinopruiming AARNAAST dienden twee andere groote problemen te worden op gelost: de puinruiming en het nood- herstel. De niet geringe hoeveelheid van 200.000 ton puin moest bij elkaar gebracht en gesorteerd worden, ter voorkoming van besmettelijke ziekten en teneinde materialen voor het nood- herstel te verkrijgen. Dit zou met be hulp van het gering aantal in deze landbouwstreek aanwezige arbeids krachten jaren hebben geduurd. De geallieerden sprongen echter met hun materialen bij en het is dan ook op vallend. hoe weinig puin men nog ziet. Alleen Sluis maakt hierop een uitzondering. Dit, eertijds aan monu menten zoo rijke stadje wordt geheel met de hand gesloopt, opdat de voor de restauraties zoo kostbare monu mentensteen behouden zal blijven. Noodherstel "lüTERLIEP het met de droogmaking, het weer in cultuur brengen van den grond en de puinruiming betrek kelijk voorspoedig, het noodherstel baart heel wat meer zorg. Hieronder is te verstaan het met zoo weinig mo gelijk materiaal zooveel mogelijk hui zen voor bewoning geschikt maken. Aanvankelijk geschiedde dit door het Streekbureau West-Zeeuwsch-Vlaan deren ln eigen beheer met inschake ling van de plaatselijke aannemers als uitvoerders. Dit was echter niet bevredigend en deze methode wordt dan ook sinds Juli van dit jaar niet meer gevolgd. Men hoopt thans dit noodherstel vóór 1946 gereed te heb ben. Alles hangt af van de beschik baarstelling van materialen, waarbij het Commissariaat Noodvoorziening bemiddelend optreedt. W oninggebxek VRAAG naar woonruimte is U evenwel enorm, hetgeen moge blijken uit het feit. dat talloozen in bunkers of half-verwoeste landbouw- schuren wonen. In Biervliet nam het Heden zon onder 17.14 u„ maan onder 16.18 u., Donderdag zon op 7.35 u., zon onder 17.12 u., maan op 3.24 u., maan onder 16.34 u. Vrijdag zon op 7.37 uM maan op 4-31 u. Weersverwachting tot Woens dagavond: In den nacht en den ochtend vrjj koud, met mist «ver groote deelen des lands, *?^er op den dag licht bewolkt, dl'«og en vrij zacht, zwakke wind. gemeéhtebestuur het initiatief tot deft bouw van noodwoningen, samenge steld van door de Duitschers achter gelaten betonplaten. Al naar de groot te van het gezin kunnen er kamers aangezet worden. De bewoners blij ken zeer tevreden over deze oplossing al is zij uiteraard niet ideaal. Deze noodwoningen zijn door Landbouw- herstel overgenomen. Isolement XJET VERVANGEN der 2500 ver- 11 woeste woningen in dit gebied is niet in een handomdraai ge schied. Veel zal er evenwel van af hangen of en in welke mate Neder land. doordrongen van het besef, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen met Walcheren de tol betaalde v.001' Ne- derland's en Europa's bevrijding, belangstelling voor deze streek zal toonen. Wanneer men nagaat, dat vóór den oorlog niet minder dan 60 pet. van het grondbezit en 90 pet van de kapitaalinvesteeringen in buitenlandsche (vooral Fran- sche) handen is, dan geeft dat wel te denken. Men overweegt de stich ting van de landbouwindustrie, na ontsluiting van de streek door ka- nalenaanleg. Dat het Nederlandsche kapitaal zich daarvoor interesseere De Regeering zij ervan doordron gen, dat het doortrekken van de luchtlijn naar Walcheren tot in Z. Vlaanderen van het grootste belang voor dezen uithoek is, een uithoek die toch ook deel van Nederland is. een van de ergst-getroffen en zeker het meest geïsoleerde deel van Nederland. Een jaar geleden werd West- Zeeuwsch yiaanderen bevrijd. Op 12 Sept.'1944 verschenen de eerste geallieerde patrouilles in de nabijheid van het Leopold- kanaalOp 1 November viel als laatste Sluis, Tusschen dez« twee data lag de tragedie van een stukje Nederland. De data, welke de verlossing uit de ellende brachten, waren voor de verschillende plaatsen: Hoofdplaat 10 Oct., Biervliet 11 Oct., IJzendijke 17 Oct.. Eede 18 Oct.. Waterlandkerkje. Sint Kruis en Aardenburg 19 Oct., Breskens 21 Oct., Schoondijke 23 Oct., Oostburg 27 Oct., Groe- de 28 Oct., Zuidzande en Re- tranchement 29 Oct., Nieuwvliet en Cadzand 30 Oct., Sluis 1 Nov. TN EEN DER BOEKEN van den -*■ Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven Hedin komt een beschrijving voor van een H. Mis te velde tij dens den oorlog van 1914-1918. Een der dingen, die dezen niet-katho- liek het meest opvielen, was het dikwijls herhalen onder de H. Mis van de woorden: door alle eeuwen der eeuwen. Onbewust raakt de schrijver hier evenwel een der es- sentieele kenmerken der Kerk: het geloof in de eeuwigheid. Door alle liederen, der liturgie klinkt de klank der eeuwigheid, bij alle gebeden ligt het verlangen ernaar op de lippen. „Ik geloof in het eeuwig leven", ziedaar de reden van haar bestaan. De Kerk is de brug, die de beide oevers verbindt van tijd en President Vargas gearresteerd TN BRAZILIË is een revolutie uit gebroken. Zij is Maandagavond begonnen. President Vargas is afgetreden en opgevolgd door rechter Linha- res van het Hooggerechtshof. Vol gens officieele verklaringen wordt Linnares bijgestaan door Bebarros, die eenigen tijd geleden als hoofd van de federale politie was vervan gen door een jongeren broer van president Vargas, Benjamin Var gas. Enkele minuten, nadat de pre sident zijn functie had opgegeven, verschenen in de residentie tanks en men heeft waargenomen dat Vargas per automobiel vertrok. Latere berichten maken er mel ding van dat Vargas, die 15 jaar president is geweest, onder be waking wordt vastgehouden. Linhares zal het presidentschap tijdelijk waarnemen. Men verwacht dat hij het houden van verkiezin gen op 2 Dec. a.s. zal bevestigen. Door het leger is generaal Edward Gomes, bevelhebber van de lucht vloot. en tevens candidaat van de oppositie voor het presidentschap, voorgedragen. De ministers van Justitie, Luchtvaart en Arbeid zijn gearresteerd. Tot Ue personen, Uie langen tijd van hei tooneei naren verdwenen, be hoorde ook Jan Niemeyer, die voor den oorlog verbonden was aan den beriehten-omroepdienst van het A. N.P. en die zich toen karakteriseer de door de berichten op welhaast declamatorische wijze ie lanceeren. Thans is hü teruggekeerd en aan H err. Nederiand verbonden. Men ziet hem hierboven in de studio aan het werk. gezeten naast den vertegen- woordiger van het M.G. Attlee naar Truman TkE Britsche eerste-minister Att- lee zal begin volgende maand te Washington een bezoek bren gen aan Truman om met hem en den minister-president Mackenzie King van Canada een bespreking te voeren over de problemen, welke de ontdekking van de atoomenergie heeft doen ontstaan. De eerste mi nister wordt op een dusdanig tijd stip te Washington verwacht, dat de bespreking ongeveer 2 Nov. zal kunnen beginnen. TVE voorzitter van de Adviescom missie betreffende de atoom energie, Sir John Anderson, zal Attlee als raadgever vergezellen. TN POLEN is een vierde politieke partij opgericht, de christelyk- democratische arbeiderspartij, welke onder leiding staat van Popiel. Deze party toont, volgens de News Chronicle, veel overeenkomst met de Fansche „Mouvement republi- caine populair", welke onlangs bij de Fransche verkiezingen zulke groote successen heeft weten te be halen. JgEN REGELING is in voorberei ding om van de geblokkeerde tegoeden van f 100 biljetten, een bepaald deel voor giraal verkeer vrij te geven. In Batavia was patrouille - activiteit TN SOERABAJA is de strijd ge ëindigd. De rust is er terug gekeerd, maar de spanning schijnt er voort te duren. De Indonesiërs hebben over heel de stad barricades opgericht en alleen zy, die in het bezit zyn van een door de nationalisten geteeken. de pas worden doorgelaten. Tusschen generaal Hawthorne en Soekarno blykt echter een rege ling getroffen te zyn, waarin be paald werd, dat het havengebied van Soerabaja bewaakt zal worden door gezameniyke strydkrachten, terwyl Darmo waar de voormalige geïnterneerden zich bevinden, door de Britten bewaakt zal worden en de rest der stad door de nationa listen. Een ieder zal zich vrij dooi de stad mogen bewegen op voor- ™a' ,HV,"dc Instelling van een lerbmdingsbureau van Britten en t,n„?ïl ers- Geen Nederlandsche SI? aan8evoerd worden. e veiligheid der voormalige ge- '!"ern^,"ien wordt gewaarborgd door belde parttjen en beide par ty en zullen de gevangenen vry- geven Er zal geen algemeene ont wapening plaats vinden. Alleen de leden der voormalige beroeps instanties als de nationalistische politie mogen gewapend zyn. In den strijd in Soerabaja zijn, volgens een officieel bericht, 20 Britten en Britsch-Indiërs gedood en 59 gewond. Inmiddels zyn de drie nationalis. tische leiders, die naar Soerabaja geweest zyn, weer in Batavia te ruggekeerd. Hier deden zich eenige incidenten voor. Een afdeeling Seaforth-Highlan- ders nam een aantal Indonesiërs waar, die bezig waren een huis leeg te halen. Zij werden neer geschoten. Nederlandsche en Indo nesische patrouilles bestreden elkaar gedurende den nacht en in verschillende gedeelten der stad hadden botsingen plaats. In Bandoeng voorkwam de Indo nesische politie een actie, uitgaan de van de extremisten om alie res taurants te sluiien. Den winkeliers werd aangezegd niet naar opsto- kerij of bedreigingen te luisteren van onverantwoordelijke Heden. TT ET Ned. koppel Peeters-Pelle- naars, behaalde te Brussel in 'n koppelwedstryd over 100 km een prachtige overwinning. Schulte- Boeyen eindigden met 4 ronden achterstand op de 7e plaats. /AP EEN NIEUWE FIETS moet men niet rekenen voor.1950, vertelde een lid van de Ned. missie, die naar Engeland is geweest om rywielonderdeelen te koopen. Wel worden er fietsen ingevoerd en zal de binnenlandsche productie wor den opgevoerd, maar de vraag is te groot om er in afzienbaren tijd aan te kunnen voldoen. Houdt daarom uw oud karretje ln eere. TAE „BEUL VAN AMERSFOORT" van der Laan, die ontsnapt was is thans weer gevangen genomen. TN DE RADIO-RUBRIEK „Op de Brug" zal de minister van voedselvoorziening, land bouw en visschery, ir. S. L. Mansholt, Vrydag a.s. om 9 u. spreken over „Nederland op de conferentie van de international food and agriculture organisa tion te Quebec in Canada". -y-AN DE FORDDIRECTIE zyn 3 leden, nl. de directeur, de on der -directeur en de bedryfschef, weer vrygelaten. De tegen hen in gebrachte aanwyzlngen bleken on voldoende te zyn om hen vast te houden. TN DE AULA van de R.K. Univer siteit te Nymegen had de plech tige inauguratie plaats van onge veer 200 nieuwe leden van het Nij meegsche studentencorps „Carolus Magnus." QP 14 NOVEMBER zal de boot- verbinding tusschen Harwich en Hoek van Holland weer hersteld worden. (JKOT gouverneur-generaal van Z. Afrika is door Koning George benoemd majoor Gideon Brand van Zyl. Hy is de eerste g.g. die in Z. Afrika is geboren. YVONNE GEORGI en haar echt genoot L. Arntzenius behooren volgens den eereraad voor tooneel voor 5 jaar te worden uitgesloten. De leden van het ballet Georgi voor 12 maanden. TIK IN AMERIKA bevroren Ne derlandsche en Nederlandsch- Indische activa bedragen 1619 mil- lioen dollars, waarvan 210 millioen korte termijn saldi. Men verwacht, dat ze spoedig zullen worden vry- gegeven. eeuwigheid, zij is de deur, het voor portaal van de hemelsche woning, de centrale, waar de verbindingen tot stand worden gebracht met het- verre land der eeuwigheid. Levend in den tijd werkt en leelt Zij voor de eeuwigheid en richt daarheen onze blikken en onze gedachten, onze handen en onze harten. Toen wij in ons doopsel in de kerk wer den opgenomen, stelde Zy ons de vraag: Wat vraagt gy van de Kerk Gods. Het geloof. Wat geeft U het geloof Het eeuwig leven.' Tf euwigheidsmenschen zyn we daarom krachtens onze roeping en uitverkiezing Vanaf den dag van ons doopsel hebben we het toegangsbewys voor den hemel op zak. Geen wonder dan ook, dat de Kerk voortdurend ons aan onze he melsche bestemming herinnert, dat zy over de wederwaardigheden van deze wereld haar bemoedigend Sur- sum corda: Omhoog de harten doet weerklinken. Gedurende de eerste dagen van November klinken deze woorden doordringender nog dan anders. Nu opent de Kerk wyd de poorten dei- eeuwige woning en ontvouwt voor onze starende oogen visioenen van bovenaardsche schoonheid en ver rukking. Nu neemt zij onze gedach ten meer in een stoute vlucht naar bovenaardsche regionen en Iaat ons zien de stralende rijen apostelen en martelaren, beleiders en maagden, kinderen en grijsaards en heilige weduwen, heel deze vreugdevolle schare, die gewonnen zijn van deze aarde vol smart en kommer, die nu verzadigd worden in het huis van God. waar Hijzelf hun loon is. Eh meer dan anders nog wil zij in ons verlangens wekken naar Hem. die alleen alle heimwee kan vervullen, wil zij ons bemoedigen door de ge dachte aan het eeuwig vaderland, dat waard is, zich ervoor in te spannen, waard is ervoor te lyden. Want niet om te bewonderen al leen opent zij de hemelpoorten, maar opdat we weten zouden, dat ook wij daarheen op weg zyn en deel zullen hebben aan hun geluk. -^ochtans, de weg tot de glorie 1 gaat door het lyden: de verry- zenis bloeit op uit den dood. Maar het geloof aan het eeuwig leven droogt de tranen, die naar de oogen dringen, als we afscheid moeten nemen van wie ons zoo ontuitspre- kelijk dierbaar waren, omdat we weten, dat het leven niet wordt weg genomen, doch slechts verandert en dat er een hemelsche woning wacht wanneer dit aardsch omhulsel in een valt. Het geloof daaraan doet den stervenden mensch berustend zich overgeven in de machtig hand van God en alle lyden aanvaarden, omdat het als het vuur is, dat de ziel voor de eeuwigheid loutert en door de smarten heen zy het ellen dig lichaam ontvliedt naar het Vaderhart. Dagen der eeuwigheid- Zoo vor dert November ons op in haar eer ste begin, om te gaan met onze gedachten, weg van deze aarde. En met de zaligen hierboven denken we aan diegenen, die ons zyn ont vallen door den dood, maar die nog den moeilijken weg der loutering moeten afleggen door het Vage vuur. Voor hen gelden onze gebe den en offeranden op den stillen Allerzielendag. Naar hen gaan onze. gedachten als we knielen in de H. Mis. als we staan in pieus herden ken op hun graf. En als het oude leed weer schrynt, zal de gedachte aan den hemel ons sterken, want we zyn eeuwigheldsmenschen krach tens onze roeping en we gaan door den tijd met een onverwoestbaar geloof aan het eeuwig leven IT M. DE KONINGIN arri veerde gisterenmorgen per Dakota-toestel op het Oil ark- bush-vliegveld te Londen. Zy werd vergezeld van haar adju dant-kapt. R. van Zinnick Berg man, haar secretaris drs. M. Kohn- stam en haar hofdame mevr. L. de Beaufort. Zoodra het vliegtuig was geland werden de Nederlandsche driekleur en de RAF-vlag geheschen. Ter verwelkoming was o.a. aanwezig de Nederlandsche ambassadeur jhr. Michiels van Verduynen. De Koningin zag er bijzonder goed uit. Zij reikte den leden van haar vliegtuigbemanning de hand en inspecteerde daarna een eere- wacht van de Aircrew Cadets. Hier na vertrok dë Koningin naar een landgoed in Mortimer, ongeveer 80 km van Londen, waar zij volgens haar secretaris een week denkt te blijven.

de Stem | 1945 | | pagina 1