Strubbelingen ersbedrijf katholieken ONGEN iders naar Indië in Soerabaja Ontoelaatbars pldsmijteri URS GOES KAAGD Registratie van Zuinig met olie NEDERLANDSCHE MISSIE NAAR BERLIJN DE ONTEIGENING GAS EN ELECTRICITEIT er rants., 384C 385c argarine per rants gram kaas per doosje lucifers p oupures zijn geldig van 4 i.m. 18 Nov van 4 Nov. t.m. i "den uitgereikt de 388C, 389C voor 2 nts., 390C 391C voor per rants.. Deze t.m. li Nov. Voor tgereikt: 374C voor bloem per 10 rants., ïheid inl. bloem p. 'oor reductie, 377C ut per rants. Deze e van 28 Oct. t.m. n zijn reeds uitge- 00 gram koffie per 100 gram cacao p. detaillisten van 28 en voor grossiers 1 Nov. 638-oo 'PELEN VOOR SCH GEBRUIK 3en Ned. Alg. Keu- ie en op partij goed lappelen mag (blij- van het bedrijf- d en pootgoed voor ouw) de sorteering nenlandsch gebruik en verhandeld, van het ras eerste lden dezelfde prij- orteering 28-35 mm' en en klassen zijn dien is het toege- •se verlading voor stemming de sor- 35-45 als 28-45 mm Voor deze laatste speciale prijs vast- ?t dus worden be id van het percen- mm, dat hierin oor deze sorteerin- >r ijzen. 642-oo sing ziet hij daar rs: een man, ge- n geweer, rustig ileine rotsvlakte, m vandaan een estigd is aan een ictie met kamra den zeer zw7are as tt in een gat. ge- odem. RM 'EN IJS, g der toekomst 630-0 Kiiende. bii Obticien OOSTBURO 618-Q ing Walcheren ■vnnnELBLKQ leel van Zeeuwse'1 >ouwen van nood - )RW A ARDEN. Gentschestraat 48 621-0 I EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Bur. Westsingel 75. Goes; Dubbele poort Huls, EdZreuS?UopndeWper^enPvlan Dagblad van Noord- Brabant en zeeland. Uttg. ..Stichting De Stem U .-leur: J. A. H. M. van SehUndel: Hooid- TPdaeteur- J. J H A Biuna; Alg. Zeeuwsen rerT W Gvoffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche banden s N. J. Kartiof. Goes. Ook als planter kan men er het apostolaat beoefenen- (tan onzen Haagschen meoewetker) U DE INDISCHE KWESTIE in het middelpunt van de belang stelling staat en wij dikwijls over de opleiding in Indisch recht hoo- ren spreken tot vorming van be stuursambtenaren. een opleiding die aan onze universiteit te Lei den plaats vindt, schijnt een an dere school welhaast vergeten te worden en wel de school, die voors hands nog den naam voert van de Middelbare Koloniale Landbouw school te Deventer. Daar vindt de opleiding plaats voor „planters" voor alle tropische gewesten, maar voornamelijk voor ons Indië. Door een zeer zwaar studieprogram, dat 2 iaar duurt voor degenen die H. B.S. B. hebben en 3 jaar voor de bezitters van einddiploma voor H.B.S. A. of den 3-jarigen cursus B. worden de jongens technisch voor het plantersberoep geschoold. Naast plant- en scheikundige vak ken geeft het lesrooster ook ver schil! de talen en de studie van agrarische regelingen te zien. Aan de bestudeering van de Adath wordt groote aandacht besteed. De jongelui verzetten 'n weekprogram van 44 uren. Gedurende de laatste 18 jaren is er onder de bezoekers van de ko- lionale school c er zijn plannen voor naamsverandering in tropische school of Indische school) een be weging ontstaan, die er op gericht is ook een moreele training aan de jeugdige aanstaande planters te bezorgen. Sinds 1918 bestaat na melijk een Katholieke Koloniale Kring, die onder de studenten 'n katholieken apostolaatsgeest tracht wakker te maken en die zich ten doel stelt voortdurend in contact te blijven met de uitgezonden plan ters, die aan deze school hun oplei ding ontvingen. Wij moeten de be langrijkheid van dit werk niet on derschatten en de gelegenheid om naast onze missionarissen ook goede leekenapostelen naar onze overzeesche gebiedsdeelen te zen den is een gedachte, waarvan de verwerkelijking voor vele missiona rissen een welkome hulp zal kun nen beteekenen. Er zijn reeds een aantal missionarissen, die de cur sussen komen volgen, en de jonge planters komen op deze wijze leeds in aanraking met degenen, waar mee ze later .een innig contact zul len kunnen onderhouden. Wij moe ten namelijk niet vergeten, dat planter-zijn wil zeggen: een zware dagtaak, weinig vrij en een ont- icltend eenzaam leven. Een chris telijk voorbeeld (du.r aan heeft het onder katholieken ir Indië helaas ook ontbroken) geeft den Inlanders vertrouwen in ten katholieken godsdienst, want een goed mensch neeft. een goeden God volgens de Pi,vattineen van den Ind'Schen mensch. De zwar<= eenzaamheid werkt demoraliseererri en veria ivt de drangen van den mensch Hii kan daarom een goeden grondslag niet ontberen. En juist op deze tropische taak tracht, de Katholieke Kring de studenten eenigermate voor te be reiden Het zou onder ome jonge katho lieken meer aandacht verdienen bij hst kiezen van een iopbaar, ook eens ;:an deze richting 'e denken Zij. die voor Indië iets voelen en daarnaast eenig apostolisch vuur in zich voelen branden, zouden wij graag eens in overweging geven, aan deze school informaties in te winnen. Voor God, Koningin en Vaderland No. 303 DINSDAG 30 OCTOBER 1943. Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; a e. Langenhorst; Mr Dr A. J .J. M. Mes; Mr H. B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M. A. v Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 3 38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij ni°t-postbestelllng) f 0.26. Losse nos. 6 cent. Het Britsche hoofdkwartier werd belegerd. Na Soekarmo's radio-oproep keerde de rust terug. Besprekingen met dr. v. Mook vertraagd. uut.owue.u.t.ekin uer.ven weef. De ontbijtkoek is reeds gedistribueerd en de andere artikelen zullen wel spoedig volgen. De ehocolademachine is hier in voile werking. Betalingen over „De Stem" Meerdere onzer adverteerders en abonnés storten aan ons toekomen de bedragen op postrekening No. 42460. Daar „De Stem" nog niet over een postrekening be schikt, veroorzaken dergelijke stortingen of overschrijvingen voor ons allerlei administratieve moeilijkheden. wij verzoeken daarom onze ad verteerders en abonnés dringend voor ons bestemde bedragen niet te storten of over te schrijven op postrekening No. 42460, doch uit sluitend te voldoen door betaling op een onzer kantoren, per post wissel, dan wel op postrekening No. 185077 van de Ned. Handel- Maatschappij N.V., ten gunste van ons blad. Zoodra ons een postrekening is toegewezen, zullen wij daarvan in ons blad mededeeling doen. Directie Dagblad „De Stem" personen-motorrijtuigen TjTET regeeringsdirect-oraat voor motorvoertuigen meldt: Alle eigenaren c.q. houders van rij vaar dige personenauto's en motorrijwie len, voorzien van een rijvergunning dienen hun motorrijtuig (auto of motor) vóór Zaterdag, 3 November 1945 te doen registreeren bij een der registratieposten. Alle eigena ren c.q. houders van niet-rijvaar dige personenauto's en motoren, al dan niet voorzien van een vergun ning, dienen vóór genoemden da tum schriftelijk of mondeling op gave te doen van de plaats, waar hun motorvoertuig zich bevindt, bij een der registratieposten. dan wel bij de rijksverkeersinspectie. Deze motorvoertuigen zullen ter plaatse waar het voertuig aanwe zig is, door de zorg van het R.D.M. worden geregistreerd. Blykbaar is dus de gelegenheid tot registratie van personen-motor rijtuigen verlengd met twee dagen. IN T KORT1 AARDOLIEPRODUCTEN uit Amerika zullen tengevolge van de stakingen in de petroleum industrie aldaar in November be langrijk minder aangevoerd wor den dan in de afgeloopen maanden. Dientengevolge zullen de toewijzin gen voor benzine, gasolie, stook olie en binnenkort ook voor petro leum aanzienlijk verlaagd moeten worden. Men hoopt, dat de aanvoer einde November of begin Decem ber wéér normaal zal zijn. XJadiodistributieluisteraars zul len niets meer behoeven te betalen dan zij tot dusver de den. In het door hen betaalde bedrag is de luisterbijdrage be grepen. MGR. VON PREYSING. bisschop van Berlijn, heeft alle katho lieken tier stad opgeroepen om een petitie te teekenen. trekkende tot de inrichting van bijzondere scho len, resp. het veder-instellen van godsdienstonderwijs in de gewone scholen, zulks naar aanleiding van !"'t feit, dat de autoriteiten van Berljjn bezig zijn de resten van de godsdienstige vorming in de scholen te vernietigen. TYE KONINGIN vertrekt deze week voor eenige dagen naar Engeland om afscheid te nemen van de Engelsche Kon. familie. Hare Majesteit zal dan tevens eenige persoonlijke zaken afwikke len. TN VENLO is de St. Martinus- toren ingestort. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. NTOORSCH NEDERLANDSCHE handels- en betalingsbesprekin gen hebben te Oslo plaats gevon den. Zij hebben geleid tot de on- derteekening van een protocol om trent een grootere onderlinge goe- derenruil. JjOOR TSJECHO SLOWAKIJE is de buitenlandsche handel on der controle gesteld en zijn de eigen vJ.d niet toegelaten poli tieke partijen geconfisceerci. De bekende Bata-fabrieken zijn thans ook genationaliseerd. J)E KOLENPRODUCTIE in de Limburgsche mijnen bedroeg vorige week Donderdag 25.266 ton de gemiddelde dagproductie van 1 tot, en met 25 October was 22 763 ton. Prof. Schermerhom belichtte actueele vraagstukken rp.A.V. lie schadeloosstelling ver klaarde minister Sehermerhorn op een persconferentie te Gronin gen, dat ons land een officieele uitnoodiging heeft ontvangen, een missie te zenden naar de Allied Control Counsil te Berlijn. Admi raal Doorman zal er de leiding van krijgen en een soort Ned. gezant schap te Berlijn, zijn. Men moet zich van de schade loosstelling niet al te veel voorstel len. Het is, aldus de minister, de vraag of het wel gewenscht is een groot vacuum te scheppen. Hier spelen ook politieke factoren een rol. T.a.v. den wederopbouw van onze industrie en landbouw, zei Prof. Sehermerhorn, dat deze niet aan het inzetten van individueele on dernemers of groepen van onder nemers worden overgelaten. Een plan van opbouw is noodzakelijk, Vandaar de oprichting van een planbureau, dat voorloopig meer ge richt zal zijn op het vermijden van armoede dan op het bevorderen van welvaart. Het is niet de bedoeling het geheele bedrijfsleven in een N. V te vereenigen, maar wel om bij de distributie van kapitaal en grondstoffen naar bepaalde richt lijnen te handelen. Het nationale welvaartsplan zal o.a. de vraag moeten beantwoorden, welke soor ten van industrie Nederland kan overnemen. De minister verwacht te veel van economische samenwer king met Rusland en, wat den tuin bouw betreft, van uitvoer van zaai en pootgoed naar Oost-Europa. TAE EERSTE KAMER zal Vrijdag middag bijeen komen. V- DEGRIJPELIJKERWIJZE hebben we met buitengewone belang stelling kennis genomen van het slot der rede van den Minister- President van Vrijdagavond. Om eens letterlijk te citeeren: „In den tijd, die achter ons ligt en ook nog vandaag, wordt er aan vele kanten met geld gesmeten. Indien er straks weer een staatsbegrooting zal worden gepubliceerd, dan ben ik zeker, dat talloozen menschen de schrik om het hart zal slaan Dit geldt niet alleen den belasting betalers, maar ook hen, die deel uitmaken van het enorme staats apparaat. Immers, ook zij zullen dan voor hun oogen zichtbaar krij gen, dat er een zoodanig gedeelte van ons nationale inkomen voor uitgaven van den staat wordt ge bruikt, dat dit volstrekt ontoelaat baar is. En Prof. Sehermer horn kondigde aan, „den strijd te gen alle onverantwoordelijke en voor ons volk onproductieve geld smijterij", terwijl hij ook als stel ling opzette: „De staatsorganen hebben zich af te vragen, of de kosten, die uit hun werkzaamhe den voortvloeien, wel in de juiste verhouding staan tot de diensten, welke zü bewijzen"Precies hetzelfde betoogden wij de vorige week. Het doet goed aan te erva ren, dat ook van regeeringszijde de toen geschetste euvelen worden erkend. Bij woorden mag het ech ter niet blijven. We willen nu ook bezuinigingsdaden zien. TN SOERABAJA werd Zondag- nacht heel den nacht door he vig gevochten rond het Britsche hoofdkwartier en het postkan toor. Indonesiërs maakten daar bij gebruik van kleine, op de Ja panners veroverde tanks, waar mee zij in het zuiden der stad en rond het station opereerden. De situatie liet er zich zoo ongun stig aanzien, dat generaal Haw thorn Soekarno in der arm nam en met dezen, die vergezeld zou zijn van Hatta en Sjarifoedin naar Soerabaja vloog. Soekarno zou bij het zien van de onlusten nogal onthutst zijn ge weest en verklaard hebben, dat Mustopo, een Indonesische leider in Soerabaja. gek en zwakzinnig was en niet behoorde bij Soekarno's republikeinsch bestuur. Van meer practische beteekenis was echter zijn radio-oproep tot de Indone siërs in Soerabaja om de wapens neer te leggen. Het jongste Reu ter- bericht uit Batavia meldde, dat sindsdien alles rustig is in Soera baja. T\E REIS van de Indonesische lei- ders beteekende een vertraging in de voorgenomen besprekingen met dr. van Mook. Deze zooge naamde „informeele besprekingen" zouden Maandagavond of heden ochtend beginnen ten huize van Christison, maar buiten diens te genwoordigheid. Tot de deelnemers zouden behooren Hatta, Soebardjo, Sjarifoedin en misschien ook Sha- rir. Men verwacht deze figuren nu echter eerst hedenochtend terug in Batavia. AMTRENT HET VERLOOP dezer te houden besprekingen zijn neutrale waarnemers zeer optimis tisch en de Bataafsche correspon dent van de Times meent, dat de Ned. Ind. regeering door haai* inf tiatief zeer sterk is komen te staan. Weigeren de nationalisten te on derhandelen, dan zal de wereld opinie, waar zij zooveel prijs op stellen, tegen hen gekant zijn; aan vaarden zij net Nederlandsche ver zoek dan zullen hun extremistische volgelingen hen als verraders van de zaak der Indonesische onafhan kelijkheid beschouwen en als zij het er niet over eens zijn, zullen zij van de verdeeldheid lijden. De Indone sische ministers hebben een onnlei- zierig weekeinde gehad. Hun droom is ten einde en zorgen en verdeeld heid in de nationalistische oewe ging komen steeds sterker naar vo ren. verwoeste opstallen Doel en procedure van voor verwarming VTOOR woningen waarvan ver warming; met vaste brand stoffen wegens practische rede nen niet mogelijk is, kan gas of electriciteit voor verwarming wor den toegewezen, mits de brand- stoffenkaart T 505 bij den distri- butiedienst wordt ingeleverd. Ook kamerbewoners kunnen voor gas of electriciteit in aanmerking komen, nadat de hun reeds ver strekte rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen bij den distributie- dienst zijn ingeleverd. Voor de in genomen bonkaarten en rantsoen bonnen verstrekt de distributie- dienst een ontvangstbewijs MD 204. Men moet zich met een desbetref fend verzoek, onder overlegging van het ontvangstbewijs MD 204 tot het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf wenden, welke bedrijven voor eiken ingeleverden kolenbon 150 m3 gas of 500 kwh electriciteit zullen kunnen toewijzen. Indien aan de kaart T 505 ontbre kende bonnen, of de voor kamerhuur ders verstrekte rantsoenbonnen bij den kolenhandeiaar zijn ingeleverd, kan de betrokkene dezen verzoeken hierop geen afleveringen te verrich ten. De handelaar dient dan een schriftelijke verklaring af te geven, dat op de in aanmerking komende bonnen geen aflevering zal plaats vinden. Deze verklaring moet bij de gasfabriek of het electriciteitsbedrijf worden ingediend, waarna voor deze bonnen alsnog verstrekking van gas of electriciteit zal volgen. Ook voor het verwarmen van an dere gebouwen met gas of electrici teit kan een rantsoen worden toege kend, mits in 1939-1940 deze wijze van verwarming toepassing vond en er nog geen kolentoewijzing werd afge- gc\ en Men wende zich tot het be trokken gas-, resp. electriciteitsbe- drfcf. Restaurants, café's, winkels en ge bouwen voor publieke vermakelijk heden komen voorloopig niet voor deze regeling in aanmerking. TAE PRACTIJK in* de getroffen gebieden heeft geleerd, dat vele betrokkenen zich geen juist beeld kunnen vormen van het doel en de procedure der onteige ning van restanten van onher stelbaar beschadigde opstallen. Temeer omdat binnen enkele maanden het droogvallen van ruim 13000 H.A. op Walcheren tegemoet kan worden gezien, waar uit den aard der zaak vele van zulke opstallen zullen wor den aangetroffen, meenen wij goed te doen, over dit onderwerp een uiteenzetting te geven. T\E ONTEIGENING heeft ten doel, bruikbare materialen te bergen en die daarna te benutten voor herstelwerkzaamheden. Vele beschadigde gebouwen kunnen voor verder verval worden behoed, in dien het herstel spoedig ter hand wordt genomen. In de tegenwoor dige omstandigheden zijn de res tanten van onherstelbare opstallen vaak de eenige bron, welke daar toe de noodige materialen ban le veren. Het zal duidelijk zijn. dat het in het belang der gemeenschap is. dat de oorlogsschade zooveel mogelijk wordt gereduceerd door te herstellen wat hersteld kan worden. Onteigening van restanten ten be hoeve der gemeenschap is de aan gewezen weg, omdat slechts daar door een juiste en doelmatige dis tributie van het geborgen mate riaal mogelijk is. "pvE ONTEIGENING berust op het K. "b. van 7 Mei 1945 (Staatsblad F 67) en vindt plaats door aanzegging door of vanwege het College van Commis sarissen voor den Wederopbouw, die wordt gericht tot den burgemeester van de gemeente, binnen welke het gebouw zich bevindt. Zoolang de restanten niet onteigend zijn. moeten zij ter plaatse beschikbaar blijven. Wanneer men zich opzettelijk niet aan die bepaling houdt kan men met 6 jaren gevangenisstraf of een geld boete van maximaal f 10 000 gestraft worden. De hierboven bedoelde aanzegging aan den burgemeester kan van twee erlei aard zijn. Heeft een omvangrijke ramp de gemeente getroffen en zijn vele panden verwoest, dan vindt een algemeene aanzegging plaats, met het doel om terstond over de restanten der verwoeste panden te kunnen be schikken. Daarmede zijn al die res tanten onteigend. Is daarentegen het aantal verwoeste panden gering en van meet af overzichtelijk, dan wordt een bijzondere aanzegging gedaan. El ke belanghebbende eigenaar wordt door den burgemeester van een en ander in kennis gesteld. HPENEINDE een lichtvaardige beslis sing te voorkomen, beoordeelt een commissie, welke objecten voor ont eigening in aanmerking komen. Die commissie bestaat uit drie leden, wel ke respectievelijk worden aangewezen door de schade-enquêtecommissie of den Dienst Landbouwherstel, het Col lege van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw en het be trokken gemeentebestuur. Bij voor keur wijzen deze instanties bouwtech nisch onderlegde menschen aan. om- da* de beoordeeling, of een bepaald pand al dan niet herstelbaar is. on zuiver technische gronden dient te geschieden. De vertegenwoordiger van de gemeente in de commissie heeft een bijzondere taak. Hij rtelt nl. een lijst op van de panden, die door de Commissie als geheel verwoest we den aangemerkt. Deze taak is hem opgelegd, omdat hij geacht wordt r»- plaatse bekend te zijn en hij dus h v snelst de noodige gegevens betref' de het pand, den eigenaar, enz. i t verzamelen. Zijn lidmaatschap hcc 1 daarenboven het voordeel, dat hii de aandacht van zijn medeleden kan vestigen op de pla, i.jke belangen.

de Stem | 1945 | | pagina 1