em Dood Liquidatie van het M.G. EL. 18 besprekingen DE VOLGENDE WEEK rg aan den geest van Potsdam in ieder geval eens: de Einde der Neutraliteitspolitiek Buitendienst zal per 1 Dec. en Staf per 1 Jan. opgeheven zijn. Gen. Kruis bevorderd LUISTERBIJDRAGE GAAT 1 NOV. HET INFLATIEGEVAAR bate van afgeleverd lijds ver- Vaten bo- |ig. 378-00 ■OOR ponnen bt. tot en letaillisten |de d'istri- verkrij- |ingen. (1/2 r.), knt D 753 (22, D 762, llegvel), M 1(4 r.), als- ploem: 737 D 764, E IJ en E 19 Irk: 738 en l?r: 724 (1 2 1710. D 754, 725 (1 r.), I,.boter" 1756 (i'2 r.), 1739 en res- I- D 780, B A R 744 774 (3 l I C 770 (1 3 4 A B C D A B C D |3 C D 771 I".). Vleeseh „Vleesch" J en res- J A, M 43A I glen: a B C 777 (2 (1 1/2 r.), 757 (1 r.), I 43 ,,Aard- likelen: 01 fabak (2 r.) 3 T 28 OCT. '45 SOOKDEN. ng tram uit 404-0 B.00 uur filmwerk, h afspeelt Joan bergen, 3 indruk- leeftijden. ITEYDT. leelt bet Co nner van den is 203.751. aj de Tweiit- i bestaat om en op Zater in Hotel .DC 403—o EVRIJD nvang 7 uur. ïnde werken. /EER ZIJN HAARDEN, ummer Een, 443-0 (ENS OOR EN 246-0 ERINGEN editie voor de provincie zeeland nur Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Huist Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem Directeur: J. A. H. M. van Schflndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red W. Groffen, Middelburg, Rayotired. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 301 ZATERDAG 27 OCTOBER 1945. Comm. v. loezicht: C. J. v. Hootegem; A. E Langenhorst; Mr. Dr. J J. M. Mes; Mr. EL B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- ultbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. ,Gij wilt ons toch Frederik den Grooten niet ontnemen?'' iN AKEN is een journalisten school opgerichtgeleid door democraten, van wie de mees ten voor hun overtuiging jaren lang in concentratiekampen heb ben geleden. Leerlingen van die school zijn gedemobiliseerden, die geen ltd van de N.S.D.A.P. waren en tot op zekere hoogte politiek be trouwbaar mogen worden geacht. Toch worden de docenten telkens weer opgeschrikt door de mentali teit van hun pupillen, die de een voudigste democratische begrippen niet verstaan, en de gruwelen der concentratiekampen weigeren te zien als de realisatie van een le vensbeschouwing. Het Handelsblad vertelt, dat, toen een der docenten opmerkte: „Ge kunt geen journa list zijn, indien ge niet de laatste vonk van militarisme in u hebt ge dood", als een noodkreet de stem van een der leerlingen klonk; „Maar ge wilt ons toch Frederik den Grooten niet ontnemen?".... yóó is de Duitscher geconfijt in een geschiedenis, opvatting, welke de heerschappij van het Pruisendom als een zegen voor zijn volk beschouwt. En tóch: met Fre derik den Grooten begon die ont stellende verspartaniseering van Duitschland, welke dit land met 'n prachtige cultuurtradite en groote daden in dienst van de menschheid zou degradeeren tot „het" groote gevaar voor de Europeesche samen, leving, dat over Bismarck, Wilhelm II en Hitier zou voeren naar den totalen ondergang. Prof. Dr.. Wil helm Kosch, Hoogleeraar aan de Nijmeegsche Universiteit heeft dit boeiend beredeneerd en beschreven in een boekwerk; „Pruisen voor den rechterstoel der geschiedenis", vertaald door Dr. H. H. Knippen berg en uitgegeven door de N.V. Boekdrukkerij „Helmond" te Hei- mond. De schrijver is zelf geboor tig uit Moravië, „dat vredig in na buurschap leefde met het oude Oostenrijk", en al vroeg maakte hjj zoo kennis met de .problematiek van het Middel-Europeesche taai en landenconflict. En geleidelijk aan groeide in hem de overtuiging, dat „de geest van Potsdam" de Duitsche geschiedenis en roeping had vervalscht. Met een overzichte lijke groepeering van feiten en tal van authentieke uitspraken ziet hij de groote lijn der gebeurtenissen aldus: „De heerschappij-aanspra ken van Pruisen in Duitschland be gonnen met Friedrich II, den schepper van Pruisen als groot macht, en werden door Bismarck allereerst bevredigd. De daarop volgende politiek, die een expansie van Berlijn tot Bagdad beoogde, moest Oostenrijk op sleeptouw ne men en in den vorm van een bond genootschap tot vasal maken Het tweede grootpruisische Rijk be reikte echter dit doel niet geheel. Oostenrijk ging te niet en zoo nam het derde pruisisch-duitsche Rijk diens nalatenschap over. Het zocht een imperialistisch program uit te werken met ongeveer de grenzen, waarbinnen de heerschappij vati werri nT ?ele®en had- maar dit plan werd niet gedragen door het zede- hlk-godsdienstig motief van de middeleeuwsche wereldheerschappij, doch door het geweld-beginsel van den modernen machtsstaat." Professor Kosch ziet de kern der oplossing in 'een wedergeboorte van Oostenrijk, het herstel van Weenen als het natuurlijk middelpunt aan de volkerenbrug van den Donau in het hart van het Avondland. JJiermee opent zich een wijd veld •7ün discussie. Doch daarover hegemonie van Pruisen moet voor g°ed gebroken worden, de mythe van Frederik den Grooten en van al zijn ïampzalige imperialistische nazaten verbrijzeld. We moeten in derdaad den Duitschers Frederik den Grooten ontnemen. Ze moeten leeren beseffen, dat in miUtalte- tischen grootheidswaan, waarvan deze Pruisische vorst de verper soonlijking was, het knooppunt van htm ellende ligt. En wij voor ons meenen nog altijd, tlat er geen an der middel is om het gevaar der wederopstanding van den Pots dammer geest te bezweren dan door de zoogenaamde Duitsche eenheid te laten uiteenvallen in een aantal staten, waarbij een samenvoeging van Beieren bij Oostenrijk weer 'n leefkrachtige, staatkundige ver schijning in het Donaubekken zou vormen. Slechts zóó kan Pruisen ge ïsoleerd worden en kan de echte Duitsche geest weer in contact ge bracht worden met den Wester- fchen beschavingskring. TtE ZWITSERSCHE Fdera'le Raad heeft de op 24 Oct. j.l. tus- schen Zwitserland en Nederland gesloten economische overeenkom sten goedgekeurd. Zaterdag zon onder 17,22 uur maan onder 14.35 uur. Zondag zon op 7,28 uur, maan op 23.51 uur. Zon onder 17,20 uur, maan onder 15.U uur. Maandag zon op 7,29 uur. WeersverwachtingGeleidc- fUk verder afnemende wind tusschen N. VV. en Z. W. wisse lende bewolking. Minder buiig. Vru koud. Regeering spreekt z.c/i nos met "it over een Westersch blok T»E TWEEDE KAMER komt Dinsdag weer in openbare zit ting bijeen. Ze zal dan drie leden benoemen voor de commissie, die straks de vacatures in de Staten Generaal moet aanvullen. Ook zal ze dan in behandeling nemen het wetsontwerp tot goedkeuring van het Handvest der Vcreenigde Vol keren. Voorloogpig Verslag en Memorie van Antwoord zijn daar omtrent reeds verschenen. In laatstgenoemde stelt de Regeering vast, dat het lidmaatschap der Vereenigde Volkeren niet te ru men zal zijn met neutraliteitspo litiek, waarvan we trouwens toch al wisten, dat ze ondeugdelijk was geworden. Tegen regionale verdra gen heeft de Regeering geen fun- damenteele bedenkingen, maar ze zou daartoe ongaarne overgaan, indien er geen algemeene staten- organisatie bestond. Voor het vor men van een oordeel omtrent De- gaulles denkbeelden inzake de vor ming van een Westersch bloc acht de Regeering den tijd thans nog niet gekomen. Geen politiek van „het blauwe potlood" "VTAAR de minister-president, Prof. Schermerhorn in zijn Vrydag- avondpraatje over „de liquidatie van het Militair Gezag" mededeel de, zal de geheele buitendienst (de nog zittende militaire commissa rissen en de verbindingsofficieren) per l December a.s. geliquideerd zün, terwijl de Stat van het M. G. op of nabü X Januari eveneens zal worden opgeheven. Gen. Kruis zal per 1 Nov. a.s. zijn functie als chef van den Staf van M. G. neerleggen. Hij is nu bevorderd tot luit.-generaal en als zoodanig be noemd tot chef van den Generalen Staf van de landmacht en tot bevel hebber van het leger. Zoolang de re geering het dienstig acht den bijzon deren staat van beleg te handhaven, zal de chef van den generalen staf met de resteerende bevoegdheden van het M. G. zijn bekleed. Uit deze besluiten vloeit voort aldus de minister-president dat thans in versneld tempo gewerkt wordt aan de overheveling van ta* ken en verantwoordelijkheden van het M. G. naar de normale bestuurs organen. T>rof. Schermerhorn wilde niet ont kennen, dat er geen reden tot cri- tiek is op het beleid van M. G. maar toch wilde hij erop wijzen, dat M. G. in een zeer moeilijken tijd op ver schillende gebieden veel nuttig werk heeft verricht, waardoor hij Gen. Kruis en een aantal van diens mede werkers dank bracht. De sectie binnenlandseh bestuur van M. G. heeft vrijwel al haar werk zaamheden overgedragen aan het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. T.a.v. de secties financiën, economi sche zaken, onderwijs, volksgezond heid en arbeidszaken is voor het mee- rendeel reeds overdracht geschied aan de correspondeerende departe menten. Wat de dienst van de grensbewa king betreft, deze gaat binnenkort over naar de maréchaussée en res sorteert dan onder het Dep. van Oor log. TAe minister-president wees er o.a. op, dat opheffing van het M. G, een aanzienlijke bezuiniging der staats uitgaven beteekent. Hij knoopte daar aan een beschouwing vast over de financieele politiek van het kabinet. Hij zei: „Dit kabinet wil geen poli tiek van het „blauwe potlood", dat domweg als vanouds in begroo tin gen wat schrapt. Hetgeen wij wel willen is, aan het volk zekerheid te geven, dat hetgeen uitgegeven wordt voor de doeleinden die de overheid zich stelt, in elk opzicht verantwoord is! Over de komende Staatsbegrooting zei Prof. Schermerhorn er zeker van te zijn( dat bij publicatie tallooze men- schen den schrik om het hart zal slaan Tn verband met zijn benoeming tot -*• chef van den Generalen Staf is gen. Kruis Vrijdag door het personeel van M. G. in den Haag hartelijk ge huldigd, waarbij hem zijn door Sierck Schroder vervaardigd portret is aan geboden. Appèl van Indische republikeinen aan Ver. Staten Sjaritoedin zou leider der republikeinsche delegatie worden. Situatie op Sumatra rustig T»EPUBLIKEINSCHE kringen op Java verwachten, dat de l»esprekingen met de Nederlan ders in het begin der volgende week zullen beginnen in aanwe zigheid van generaal Christison. Volgens berichten uit Britse he bron hebben de Nederlanders er in toegestemd om formeele be sprekingen te houden met Chris tison en een repubiikeinschen afgevaardigde. De nationalisten bespreken thans openlijk hun groote teleurstelling, dat de vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van Buiten^ landsche Zaken, Denning, die bil: - nenkort Batavia zal verlaten, hun heeft verteld, dat de Britsche re geering de Indonesische republiek mei kan erkennen. Het appel van republikleinen aan de Ver. Staten is hiervan het directe gevolg. Soekarno heeft zijn besprekin gen met Denning, n.l. doen volgen door een radio-oproep aan presi dent Truman, waarin hij verzoekt zijn bemiddeling te willen verlee- nen bij het oplossen van het In donesische probleem. Reeds eerder richtte Soekarno boodschappen tot den Amerikaanschen president zij bleven echter alle onbeantwoord, latere berichten melden nu wel, dat Soekarno op bezoek is geweest bij den Amerikaa'nschen consulaat generaal te Batavia, doch verder nieuws daaromtrent ontbreekt tot- nutoe echter. jt AAR de nieuwe bijeenkomst dier republikeinen te Batavia verdaagd is, is men nog niet tot een besluit kunnen komen wie de republikeinen bij de komende be sprekingen zal vertegenwoordigen. Het uitblijven van een antwoord uit Amerika zou daaraan niet vreemd zijn. Volgens ANP-Aneta is het 't meest waarschijnlijk, dat als leider der republikeinsche dele gatie wordt aangewezen Soekar- no's minister van oorlog Amir Sjarifoedin. Deze is 38 jaar oud en was voor den oorlog verbonden aan het de partement van Econ. zaken in Ned. Indië. Hij heeft een rol ge speeld in de anti-Japansche bewe ging. T TIT RAPPORTEN blijkt, dat de situatie op Sumatra over het algemeen rustig is. Er hebben min der gewelddaden plaats gevonden. Als gevolg van de slechtere verbin dingen op Sumatra en van het feit, dat het land minder ontwikkeld is dan Java, heeft het nationalisme zich er langzamer verspreid. Suma tra wordt door de nationalisten be schouwd als een „provincie van de republiek Indonesia". De nog op Sumatra aanwezige Jap pen steunden eerst de nationalisten, doch werken nu met de geallieerden samen bij het handhaven van rust en orde, In de haven van Tandjong Priok worden tusschen nu en zes Novem ber drie en twintig Nederlandsche, Britsche en Amerikaansche vracht schepen verwacht van gemiddeld twee duizend ton ieder met aan boord on der anderen olie, vliegtuigbenzine, voedsel en medicamenten. Negenhon derd Indonesische dokwerkers wei geren Nederlandsche schepen te ont laden, doch zij hebben geen bezwaar Engelsche schepen met munitie aan boord te lossen. Een zegsman van de 23ste Britsch Indische divisie heeft nóg eenige hoop voor het leven van 5 van de 11 Nederlanders, die volgens zijn eerdere berichten vermoord waren. PROEFVLUCHT naar Mod. Indië POST GAAT MEE /AP 7 NOVEMBER a^. zal van re- geeringswege een proefvlucht naar Ned. Indië worden uitgevoerd Het toestel vertrekt dien dag van het vliegveld Schiphol en zal na 4 of 5 dagen te Batavia landen. Met deze vlucht za] post vo-or geheel Ned. Indië worden meegevoerd. Ter verzending zijn toegelaten gewone (niet aangeteekende) brie ven en briefkaarten. Expres-be stelling is niet toegestaan. ttt Ook voor aansluitingen op radio-centrales. met INGANG van 1 November a.s. wordt voor de radioont vangtoestellen weer een luisterbij drage geheven. Het bedrag daar voor is, zoowel voor dec ontvang toestellen als voor de aansluitin gen op de radio-centrales, op f 1,- per maand vastgesteld. Bijzonderheden omtrent de aan gifte der toestellen en over de uit reiking van luistervergunningen zullen nader worden bekend ge maakt. tn FRANKRIJK is een voorloopig A crediet van 27 millioen guldeji beschikbaar gesteld voor een on middellijk onderzoek naar de atoom-energie. Indien, noodig zal de Sahara voor experimenten wor den gebruikt. TAe verhouding van loonen en U prijzen is een heel moeilijk vraagstuk. Zooals „De Patriot" in een radiorede opmerkte, zijn er nog altijd tienduizenden Neder landsche gezinnen, die leven be neden het bestaansminimum, dat wij eigenlijk voor een volk als het onze noodig vinden. En toch mag nog niet toegegeven worden aan een begrijpelijken aandrang om het loonpeil op te trekken tot waar het zoo snel mogelijk komen moet. Want wij mogen niet tre den in den noodlottigen cirkel loop van loonsverhooging en prijsverhooging. Ter illustratie van dit betoog kan men wijzen op hetgeen thans in Hongarije gaande is. Engelsche dagbladcor respondenten vertellen, dat vóór den oorlog één pond sterling 20 pengo's waard was, in Augustus jl. 6000 pengo's en thans reeds tus schen de 60.000 en 100.000. Een „goed" betaalde werkman krijgt nu 10.000 pengo's per week, een ambtenaar 45.000 per maand. Maar wat beteekenen zulke inkomsten, als men daarnaast hoort, dal een pond boter 5000 pengo's kost, een pond vleesch 40000, een pond sui ker 12000, een pond meel 750. een pond visch eveneens 750. Zoo is 't nog armoede troef. En het einde van de ellende is nog niet te over zien. Want de bankbiljettenomloop is al gestegen tot 37 milliard pengo's en er komen er iederen dag 2 milliard bij. Zoo iets moe ten wij tot eiken prijs zien, te voorkomen

de Stem | 1945 | | pagina 1