T Milliardenbegrooting op komst DE De landing bij Baarland Oostburg. NATIONALISTEN Prof. van Ginnekan VALSCHE EENHEID GENEIGD TOT CONCESSIES? OUDE MEESTERS keerden terug Een van de belangrijkste operaties in Zeeland jzen blijven voor- ei aan het Lange >01. 96-00 FTE OORLOGS- ERLENGD financiën brengt is, dat de termijn, aangiften wegens Is bedoeld in art. a it overgangsrege- [K.B. van 16 Juni 98) welke termijn d is tot 31 October wordt tot 1 Jan. ;nquêtecommissies omstig de aangif ten datum alsnog zonder nader on- zaken der vertra- 119-00 VOOR ACCU'S October zijn alle aankoop van door de bureaux pectie, voor zoo* bn accu's zijn af- verklaard. zullen uitsluitend uitgegeven ver- ijn, indien deze de sectie mate- »n strookje, waar- terie van verkeer ïdteekening voor op het strookje ongeldig, uitsluitend wor de bureaux der e op de bekende voor automobiel ireaux ingediende \og niet zijn be niet opnieuw te 195-oo EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND (.■ouden stemmen die de troep knvoert en die In Stalker weg pit als „Dick de de poppeu aan [lob. De mannen straks zeker verdenken en brding gaan roe- NG N.V. LlNG een FLINK® yllicitaties uitsluiten* 164— UIT AMSTERDAM IDA, REIGERSTR LN POSTZEGEL E-zegels. wg kwnende werk#1 1751 1 l I i reeds ate gegaidigd u reecüs regelmate GELDEREN. Servië Garage Dielem®0 23 L ZEN Tel. 2 0 L 'SCH-VLAANDERÊ^ Bur.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8, Hulsf Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. tv Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem' Dincteur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goes. No. 299 DONDERDAG 25 OCTOBER 1 45 Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; a e. Langenhorst, Mr, Dr. A. J .J. M. Mes; Mr ti. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs by voor- uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p week (bij ni°t-postbestelling) f 0.26. Losse nos 6 cent. flillllllHIIIIII VOLGENS „HET BINNENHOF" zal het eindcijfer van de Kyksbegroo'.ing rond 4 mil liard bedragen. Ongewoon hooge posten zullen zijn de subsidie van den import, uitbetaling van over- bruggingssteun, vestiging van nieuwe industrieën, herstel van we gen en bruggen, evacuatie en her evacuatie van ambtenaren. De ver volging, berechting en bestraffing van politieke delinquenten zai den Nederlandschen staat 150 millioen gulden kosten. De post voor den Regeeringsvoorlichtingsdienst zal 2 millioen gulden bedragen. Van milliardencijfers schrikken we al njet eens meer. En iedereen begrijpt, dat de zéér buitengewone omstandigheden ook zéér buiten gewone uitgaven vergen. We kun nen in deze jaren de staatsinkom sten niet zuiver laten opwegen te gen de staatsuitgaven, al zullen de belastingen belangrijk omhoog ge- sclvroefd worden Minister Liei- tiuok heeft ook duidelijk la! we ten. dat hy in geen geval wil grij pen naar het middel, dal de Duitschers hanteerden, 't overvloe dig aanmaken van papiergeld. Hij ziet slechts een uitweg hierin, dat de bevolking van haar normale in komsten gaat sparen, om het over gespaarde ter beschikking te stellen van de Overheid voor de financie ring van allerlei buitengewone uit gaven. Er is dan ook een spaar- campagne op komst, om.de. bevol king rijp te maken voor dit denk beeld. liet zal dan echter ook van groot belang zijn, als het volk de overtuiging krijgt, dat er van Over heidswege naar wordt gestreefd, om haar eigen instellingen zoo zuinig mogelijk in te richten en te behee- ren. Die overtuiging wordt niet steeds door de feiten aangewak kerd, om liet maar eens zacht te zeggen. Rijksbureaux inspecties, directoraten, commissariaten, dien sten voor dit en voor dat schijnen nog steeds in nieuwe variëteiten op te rijzen op een toch al reeds dicht begroeid terrein. Het aantal ambte naren stijgt nog met den dag en de vraag is gewettigd, of voor die alle wel vruchtbare werkdagen zijn weggelegd. Er gaat verschrik kelijk veel tijd en geld zitten in rondtoeren door het land, waarbij ook alweer de vraag rijst, of hier steeds de urgentie aanwezig is, ter wijl anderen, die dringend verlegen zitten om een voertuig, onderaan op de prioriteitslijstjes blijven staan. Wij van de pers weten, hoe we overstelpt worden met commu niqués en uitnoodigingen voor con ferenties en besprekingen en excur sies van een zeer uitgebreid voor lichtingsapparaat, niet alleen van den grooten algemeenen dienst, die ons twee millioen gaat kosten, maar ook van allerlei lagere instanties, die natuurlijk van tijd tot tijd blij ken van activiteit willen geven. En dat bij de krantjes van zakdoekfor maat, welke het doodgewone nieuws bijlange na niet kunnen verstou wen. Hier ontbreekt iets aan de doelmatigheid. De energie, op dit terrein ten toon gespreid, gaat voor een deel verloren. We willen niet terug naar het krenterige beheer, dat op alles be knibbelde en domweg bezuinigings percentages voorschreef. De Over heid moet vooruitzien en begrijpen, dat uitgaven van nu belangrijke winsten voor de toekomst kunnen afwerpen Ze moet zich aanpassen aan de noodzaak eener uitbreiding van staatsbemoeiing op velerlei ter rein. Doch dit moet zoo rationeel en zoo efficiënt mogelijk opgezet wor den Een klein corps bekwame en goed-betaalde ambtenaren kan op wegen tegen heel een bijenkorf van employés, die kersversch of half- OE OVERHEID SCHEUK E DE OVERTUIGING DAT ZE ZOO DOELMATIG MOGE LiJK WERKT IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPI" Heden zon onder 17,20 ulu- in&Jiii onder 12,45 uur. Vrijdag zon op 7,24 uur en maan op 21.33 uur. "VVeersvewachtingAanvan kelijk matige aan de kust krachtige wind tusschen West en Zuid-West. Later weer toe nemende en naar Zuid krim pende wind. Wisselende bewol king. Plaatselijk enkele buien, vooral aan de kust matige temperatuur. kundig elkaar voor een groot deel in den weg loopen. De inrichting en werkwijze van 't Overheidsapparaat, dat onder den druk van directe nooden broks gewijze werd opgebouwd, heeft naar onze overtuiging een algeheele re visie hard noodig. A ls de Regeering medewerking wil vragen voor een spaarcam- pagne, zal ze de bereidheid daar voor zeker buitengewoon verster ken, zoo ook blijkt, dat ze zelf de duur-werkende noodgetimmerten op het terrein der Overheidsbe moeiing wil afbreken, om er een modern geoutilleerd en zakelijk werkend bedrijf van te maken. Het geen volstrekt niet behoeft uit te sluiten, dat de Overheid een voor beeld geeft van socialen zin. In tegendeel. r -\ TN „JE MAINTIENDRAI" ver- telt E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., het een en ander over het Wereldvakvereenigingscongres te Parijs. Hij verheugt er zich over, dat thans in Italië, Duitschland, Polen en Tsjecho-Slowakije de Christelijke vakbeweging is ver dwenen, dat daar nu eenheid op het gebied van de vakbeweging tot stand kwam en hij drukte de hoop uit, dat een van de directe resultaten van het congres zal zijn een fusie tusschen het NT.V.V. en de Eenheidsvakcentrale. Voor ons land onderdrukt hij dus het verlangen naar verdwijning van de confessioneele vakbeweging, doch hij schijnt in allen ernst te meenen, dat er met de onder com munistische leiding staande E.V.C. eenheid van gedachte en werken mogelijk zou zijn. Doorziet hij dan het eeenhefdsspel van deze hee- ren niet? Hun doel reikt veel ver der: de dictatuur der communis tische partij over heel het volk en alle levensgebieden van dit volk, de vakbeweging niet uitgesloten. De S.D.A.P., die toch nauw ver want is met het N.V.V. verwierp een eenheidsaanbod van commu nistische zijde uit naam van „vrij heid" en „democratie". Zijn vrij heid en democratie voor het NVV 11 niets waard? Mislukte overval op Ned. Kazerne bij Batavia Radiostation Bandoeng in ge allieerde handen „Zij kunnen alleen met ons spreken!" zegt de Nederlandsche regeering VfOLGENS ANP-Aneta bench- ten uit Batavia, zou er een toenemende geneigdheid onder de „republikeinen" bestaan om wat betreft de oplossing van de huidige impasse In bespreking te treden, by voorkeur met een in ternationaal lichaam, het zij dat de Indonesische republiek in dit lichaam vertegenwoordigd is, of niet, of zoo noodig direct met de betrokken par tijen of partij. Deze stemming schijnt bijzonder op te vallen onder de meer pro minente leden van het „werk-co- mité" van het „centraal nationaal comité". Zij zijn het niet eens met de extremistische wreedheden en beseffen, dat Soekarno niet aan vaardbaar is bij het voeren van be sprekingen. 'JVo.v. de geneigdheid tot conces sies door de nationalisten gaf onze regeering het volgende com mentaar; Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen dat onze bond- genooten iets te kort zouden doen aan onze door hen erkende sou- vereiniteit. De nationalisten zul len tenslotte alleen met ons kun nen spreken op den voet zooals de minister van Overzeesche ge- biedsdeelen in de Kamer heeft uiteengezet. Wy blijven daartoe ten volle bereid maar zien ook met zorg de toenemende anarchie op Java aan". Qoekarno zelf deelde intusschen aan ANP-Aneta mee, dat hij Hatta en vijftien andere prominen te republikeinen eergisteravond in formeel met den vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van Buitenlandsche zaken, Denning, hebben gesproken. Soekarno herhaalde dat zijn af wezigheid uit Batavia had gediend om de extremisten onder zijn vol gelingen bijeen te roepen, hoofd zakelijk zijn dit de Mohammedaan* sche leiders. Hij zei; ..de extremis ten zijn zeer sterk. Ik heb getracht ze te kalmeeren. Het is volk is ge kant tegen de Japanners en tegen de Nederlanders. Ik wil voorkomen dat de huidige moeilijkheden wor den tot %en rassenstrijd en ik tracht het probleem op vreedzame wijze op te lossen", Jn en bij Batavia is het toch niet zoo rustig als men moest geloo- ven uit berichten van de laatste dagen. Te Kebajoran, ten Z.W. van Bat tvia, heeft een groep Indo nesische bandieten, gewapend met machine-geweren, Dinsdag getracht een overval te plegen op een Nederlandische kazerne. De overval mislukte en 30 Indo nesiërs werden gedood. Aan Ne derlandsche zijde was er slechts één gewonde. Wat Bandoeng aangaat, liet ra diostation, dat voordien door de nationalisten werd gebruikt, is nu door de geallieerde troepen bezet. Deze zendinstallatie is de krachtig ste van heel Ned.-Indië. Uit Australië komt de merkwaardi ge bewering, in den vorm van een protest, van een vakvereeniging van zeelieden, dat Australische troepen op Nieuw-Guinea order hebben gekre gen op te rukken naar een plaats in Nederl. Nieuw-Guinea ten einde een opstand van Indonesiërs te onder drukken. Offiiceel is hieromtrent nog niets naders bekend. Dc troebelen met stakende Indone siërs in Australische havens zijn ove rigens nog lang niet ten einde. Op het oogenblik liggen voor de Austra lische kust niet minder dan 30 on benutte schepen bestemd voor Ned.- Indië. In Brisbane, waar 2 schepen liggen, hebben Nederlandsche en Brit sche officieren nu maar zelf de han den uit de mouwen gestoken om het s.s. „Jansens" voor vandaag reisvaar dig tekrijgen. Nederlandsche krijgsgevangenen, die zijn bevrijd uit de kampen op Malakka, hebben de steun verlee ning aan zwervende en hulpbehoe vende Indonesiërs georganiseerd. 2000 Indonesiërs worden verpleegd in een hospitaal by Singapore dior Ned. officieren van gezondheid. In in een hospitaal bij Singapore door de Jappen naar Malakka en Suma tra getransporteerd voor gedwon gen arbeidsdienst. LIET EERSTE transport dier door de Duitschers geroofde Neder landsche kunstschatten is uit Duitschland in ons land aange komen en op plechtige wijze in het Rijksmuseum te Amsterdam aan de Nederlandsche regeering overgedragen. De overdracht ge schiedde bij monde van den Ame- rikaansche ambassadeur, dr. Stan ley Hornbeck. De plechtigheid werd o.a. door de ministers v. d. Leeuw en Lieftinck bijgewoond. Naar mi nister v. d. Leeuw in zijn speech mededeelde is het terugbezorgen der oude meesters te danken aan een initiatief van gen. Eisenho wer. Het aantal kunstwerken, dat over gedragen werd, bedroeg 40. Intus schen is nog een zending uit Duitschland gearriveerd. Bij terug gekeerde oude meesters zijn o.a. werken van Rubens, Steen en van Dijck. /^HURCHILL zal van 1517 Nov. a.s. met zijn echtgenoote en dochter België bezoeken. Het is eigenaabdig dat er over de landing bij Baarland op 26 Oct. 1944, dus bijna een jaar geleden, nog zoo weinig werd geschreven. Tcöh was dit een van de be langrijkst en best voorbereide operaties in Zeeland, die zeer beslissende gevolgen had. Op 25 October was nl. na bijna drie weken van hevige worsteling de Kreekrakdam geforceerd en Ril land genomen. De Duitschers trok ken haastig terug op de zeer sterke verdedigingswerken langs het ka naal door Z. Beveland en het lag voor de hand dat de stryd daar even verbitterd en langdurig zou zyn. Doch daar kwam in den vroegen morgen van 26 October de groot- scheepsche aanval over de Schelde op Baarland, die alle berekeningen van de Duitschers in de war stuur de. Zij verloren finaal het hoofd, dachten niet meer aan een serieuse verdediging langs- het kanaal er waren in drie dagen Zuid Bevelana uitgeslagen met achterlating van hun geschut en een onmetelijken voorraad munitie. Te Hontenisse DE OUVERTURE van deze operatie, die uitgevoerd werd door de 52e Laagland-divisie, speciaal getraind in Schotland, speelde op Zeeuwsch- Vlaamschen bodem. Maandag 23 Oct. donderden 150 stukken geschut der Royal Artillerie, de gemeente Honte nisse binnen, kozen -positie en zetten Dinsdagmo2'gen een geweldig bom bardement in, ter weerszijden van Baarland en dat voornamelijk Hoede- kenskerke en Kwadendamme trof, daar Ellewoutsdijk reeds eerder was gehavend en geheel geëvacueerd was. Met vliegtuigen, die in den Kruispol der opstegen, werd het vuur gecon troleerd en geleid. Onderwijl nader den de landingstroepen met een on uitputtelijke macht van materiaal, zoodat de wegen voor ander verkeer totaal waren versperd. Donderdagmor gen verdubbelde het kanonvuur en beefde de aarde zoowel in Z. VI. als in den zak van Zuid Beveland, waar het inslagen regende. Den geheelen nacht hadden de in woners van Baarland geronk van vaartuigen op de Schelde gehoord, totdat ongeveer om 3 uur het gedaver van de granaatexplosies al het andere gei ucht overstemde. Toen het licht werd, zag de fam. Zeevaart, wier hofstede „Deli" heel dicht bij den zeedijk ligt, dat er iets gaande was. Bij den zg. „IJzeren ko- lomhoek" spatte een stuk dijk weg, bulldozers groeven hei gat wijder uit en plotseling doken de eerste am- phibie-tanks te voorschijn en wentel den de bouwlanden binnen Ongeveer op gelijken tijd had een zelfde operatie plaats bij Bakendorp afleidingsmavoeuvre, ook nabij Hoede- kerke, terwijl op kleinere schaal, als afleidingsmanoeuvr, ook nabij Hoede- lcenskerke eeftlge tanks het vasteland opstormden. Opgewonden Duitschers TAE DUITSCHERS, die om de 200 m. J-7 een mitrailleursnest langs den di.ik hadden, verkeerden in de groot ste opwinding en voerden niet veel uit. Eerst heel wat later kwam hun artillerie in actie maar was over het algemeen «slecht ingeschoten, waaraan de lichte mist ook niet vreemd was. Slechts twee tanks werden getroffen; een derde, die nabij den oever on klaar was geraakt, bliezen de Engel- schen zelf op. Hoewel de Duitsche granaten links en rechts om de tanks ontploften, manoeuvreerden zij kalm verder. Opvallend was het hoe zij de wegen vermeden, blijkbaar uit vrees voor landmijnen. De bevrijding gEN KLEINE COLONNE infan terie sloop langs de hofstede Deli, waar mr. Vriezendorp, die daar zat ondergedoken, contact kreeg met den commandant. Hij stelde voor, langs een binnenpaadje van achter het dorp binnen te val len, De officier ging hierop in en 't plan gelukte schitterend. Zy vielen de verraste kleine Duitsche bezet ting op het lijf, die terstond capi tuleerde; de commandant, die In 'n putje zat, werd op aanwijzing van een burger ook in den kraag ge pakt. De commandant van den O.D. te Baarland en de contact-off., Jhr. v. d. Brandeler, die ook contact maakten met een der leiders van de landing, hadden minder succes. Men stond eenigszins wantrouwig tegenover hen. Zoo was Baarland des morgens al bevrijd. Het dorp had weinig gele den doordat 't granaatvuur hoofd zakelijk achter het dorp was geval len, wat wel niet de bedoeling zal zijn geweest. Sleehts had het huis van bakker Zandee 'n treffer ge kregen wat Z. en zijn dochter het leven kostte. Daar de Engelschen bezorgd wa ren, dat de Duitschers Baarland zouden bombardeeren, brachien zij al' bewoners uit de kom der ge meente per amphibie naar Oc... Z. VI., waar deze hartelijk werden ont vangen. De staf op „Deli" TAE ENGELSCHE STAF nam haar intrek op „Deli" en leidde van daar uit de operaties, die er aller eerst op waren gericht het brujge- hoofd te verdiepen en zooveel mo gelijk van den Schelde-oever in te palmen. Na den eersten schrik her stelden de Duitschers zich hier en daar, maar moesten tegenover de gemotoriseerde Engelsche troepen 't loodje leggen. Langs het spoor lijntje tusschen Baarland en Oude. Ia/ de werd het felst gevochten els. Elfde om een Duitsche gesc us- p 0/Hie rond de hofstede van lenberg. Om half zeven 's avvls was Oudelande in het bezit dei- En gelschen die 1ten van daar uit op Ellewoutsdijk en Ovezande u- trokken. De rest der landing/ ne pen ping op Hoedekenskefke a in. 't Hoofddoel: voorkoming van het ver zet der Duitschers bij het kar"al, was toen reeds bereikt. Het vv-Hes oer Engelschen was uitermate k! u. Op 't kleine kerkhof, onder 'B v- land voor de Engelschen gems-kt, liggen ongeveer 30 gevallenen be graven, waarbij dan nog 'n aantal komt, die in de twee getroffen tanks omkwamen. Het aantal slachtoffers onder de Duitschers bedroeg ruim tachtig; het getal gevangenen was vel" m"- len grooter; de meesten gaver -ncli ove>- als zij er de kans toe kregen. ten grave gedragen WOENSDAGMORGEN is te Nijmegen het stoffelijk overschot van prof. dr. Jac tan Ginneke-i ten grave gedragen. Door den str.aat van rit R K. Universiteit is Dinsdagavond in de a'ula een rouwzitting gehouden, die door de geheele univer gemeenschap werd bijgewoond Prof dr. G. Brom sprak hier de ge dachtenisrede uit, welke een die pen indruk maakte. Hij schetste den overledene als een priester en een leider met veie uitstekende kwaliteiten. d:e met zijn initiatieven veel goeds stichtte. In de Sint Jozefkelk is de plech tige uitvaartdienst gehouden o.a. bügewoond door vertegenwoordi gers van de Sint Radboudslichting, bet curatorium van de universi teit, het corps professoren, studen ten en oud-studenten, vereer de putaties van de kruisvaarders van St. Jan, van de vrouwen van Na zareth en andere religieuze ver- eenigingen en instellingen. Ook vele sociale en wetenschappelijke vereenigingen hadden afgevaardig den gezonden. De plechtige Re quiemmis werd opgedragen door pater Kerremans, S.J., provinciaal van de Jezuieten, geassisteerd door pa'ter J. Bak, S.J., als diaken en pater Smits van Waesberghe S.J. als subdiaken. Aan de zij-altrren werden H. Missen opgedragen door prof. dr. Pompe, OFM en door prof. J. Ros, S.J. De gezangen werden uitgevoerd door de schola eantorum der stu denten. De lijkbaar was bedekt met een glazen plaat, waarop kelk en stool en het ridderkruis van de orde van dien Nederlandschen Leeuw lagen. Het stoffeiyk overschot van den grooten geleerde is overgebracht naai- Mariëndaal. het klooster der Jezuieten, waar het is bijgezet in het priestergraf. De FRAMSCHE vorkiexingen t>IJ DE FRANSCHE verkiezingen zijn in het totaal uitgebracht: op de communisten met aanver wante groepen 5.004.121 stemmen, op de socialisten met aangesloten groepen 4.808.000 stemmen en op de M.R.P (inks katholieken) met aan gesloten groepen 4.580.222 stemmen radicalen en aangesloten groepen 1.600.916 stemmen, verschillende rcehtsche groepen 2.226.095 stem men en ongeldige stemmen 508.639.

de Stem | 1945 | | pagina 1