Ierland" listen West-Borneo weer onder NEDERLANDSCH GEZAG 1 - GOES Reclasseering Cc-» Alléén verantwoorde Qorlogsgedenkteekens •EN VOORRAAD T UNGE (Z.) er IMINGS AANLEG IL 53 GOES (VERS. ^ardenhurg. politieke gevangenen IN 'T KORT Noorsche luchtlijn op Schiphol Versnaperingen en meer tabak VANAF 25 NOVEMBER 1 (Nieuw Scheermesjes „ONDERGRONDSCHr N.S.B.-ordeteekens De politieke toestand IN FRANKRIJK Soekarno zou tegen een „heili* gen oorlogzijn - Besprekingen gaande? - Vooraanstaande na tionalisten gearresteerd «ÏST VLISSINGKN. itreiking van de ge deren zal plaats derstaand schema: en N. 24 Oct. O, ns letter W. Vol- wéer tijdig wor- 142-0 TOT CREDIET- JGING lgemeene commis- ^cdeiopbouw deelt »ten heeft de kos- lig herstel uiter lit werkelijk oor- Mi voor zoover dit oelaatbare prijzen rzieningen in op- e. die het herstel •n, aan de(n) aan- Liitbetalen of aan als deze met kwi- dat betaling aan reeds heeft plaats artoe gebruik ma- landsche Tvïidden- let welke instel- getroffen. 'landsche Midden getroffen regeling dat de voor de gelden van het ikomen. is zij be- a noemers, die »n wensch te ken- haar te stellen te verleenen. ter behoefte aan be- n van andere ban- iteraard tot hun wenden met de le voor hen be- het rijk binnen- •landsche Midden- omciai we met een betere weg p die Burton by- £n dan steken ze aar en wordt het liaki. Maar alles ppen dan ze deu gende dag komt wacht en ona.au- KAARTJE 'JES G 46 AN 61-oo te Utrecht, SHEVEN. Een nieuw thans gevestigd te DE DIRECTIE, LIPPENSTIFT DENBORSTELS INDRépéTROLE IE VOOR NA 'T INDERPOEDER POEDER MET ENZ. ENZ. VAN LEEGE JVALITEIT BIJ; ioor ns verkrijgbaar altë I AN EN. 766-0 snden.? Maak daaf <ecren bij: N VULCANfS^UK' E 15, SLUISKIL editie voor de provincie zeeland Bur.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van t Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Nooid- Biabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem Dm deur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg-. Zeeuwsch red.: W. Grotten, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goes. \'oor God, Koningin en Vaderland N®. 298 WOENSDAG 24 OCTOBER 1945 Comm v Toezicht: c J. v. Hootegem; a e. Langenhnrst; Mr Dr A. J .J. M. Me6; Mi H. B. L. de Rechter; Mr Dr C. J M. A v Rooy. Verschijnt eiken werkdag Abonn prijs bij voor- iltbet.: J 3 38 per kwart., p post f 4.10. p week (bij nï^t-postbestelllng) f 0.26 Losse nos. 6 cent. van Van onzen Haagschtn medewerker) IN ONZE gevangenissen huis® een steeds wisselende bevolking. He- middels bedraagt dit aantal vier duizend gevangenen. Ons reelas- seeringsapparaa,t is berekend op deze capaciteit. Wanneer we het aantal politieke gevangenen hierbij vergelijken, val len de cijfers als een bagatel in het niet. Het aantal wordt geschat op a 90 duizend. Het Nederland - sche volk heeft zoowel in de pers als in de rechtspraktijk der ge rechtshoven en tribunalen het standpunt ingenomen, dat de po litieke gevangenen voor het groot ste deel tusschen nu en tien jaar zullen worden losgelaten. Maar daar mede is het vraagstuk van dezen volkskanker niet opgelost. Wanneer wij het standpunt aangenomen had den van massa-executie en massa deportatie, dan zou het probleem der reclasseering ach niet stellen. Doch aangenomen een lankmoedi ge bestraffing, zal onze Nederland- sche gemeenschap zich goed bewust moeten zijn, dat over enkele jaren een steeds groeiend aantal paria's ons volk zal „verpesten". Het groote aantal politieke ge vangenen, die door confiscatie hun ner goederen, tegelijk met hun ge- heele familie tot de onderste sport der maatscha;iv elijke ladder zullen gedegradeerd zijn, zullen een groo te blijvende kern van maatschap- peliikc onrust vormen. Zij zullen bij de eerste de beste kans, den kop opsteken tn revanche trach ten te nemen. Voegen we bij dit aantal boven dien nog- het evengroote aantal ..gezuiverden", dan schatten we het aantal ontevredenen en gedeclas- seerden uit hun onmiddellijke om geving op een kleine millioen men scïven, zijnde ongeveer 10 procent van de bevolking. Wij moeten ons geen enkele illusie vormen over de ..les", die zij gehad hebben. In de toekomst is wel weer een of ander „isme" te vinden, waarmede zij opnieuw hun landverraderlyke handelingen zullen trachten te ca- moufleeren. Aangenomen de verzoenende hou- ding van onze rechtspraak, moet aan den factor „reclassee ring" een essentieele rol in de be straffing èn in het vrijlaten gege ven worden. De bestraffing moet gericht zijn op heropvoeding en de beteekenis van de straf moet door de gevan genen als een boete worden begre pen. Het is zonder meer duidelijk dat een opeenhooping van gedetineer den in kampen al of niet met eco nomisch nuttige bezigheden, niet in staat is een nieuwe en betere men taliteit te scheppen. In de kampen zullen maatschap pelijke werkers en werksters met psychologische scholing een moei lijke maar voorname taak hebben te vervullen. Doch eenmaal losge laten zullen de gevangenen, waar van zich menigeen afzijdig zal wil len houden, weer een eerlijke kans moeten krijgen, liefst in een geheel nieuwe omgeving. De vraag is dan echter: Mogen zy zonder meer worden losgelaten? WÜ staan min of meer gereser veerd tegenover een dienst als b.v. een politieke politie. Wij kun- CORRESPONDENTIE MET DUITSCHLAND ÏTET informatiebureau van het Röo- de Kruis bericht, dat correspon dentie is toegestaan met geheel Duitschland, niet gebruikmaking van eoi respondentieformulieren. gratis ver krijgbaar gesteld bij alle afdeelingen van het Ned. Roode Kruis en bij het informatiebureau te 's-Gravenhage. Deze formulieren worden slechts verstrekt voor correspondentie met naaste verwanten, aan familieleden van hen, die Nederlander of van ge allieerde nationaliteit zijn, of die het Nederlanderschap door huwelijk ver loren. Heden Zon onder 17.28 uur. Maan onder 10.05 u. Donder dag Zon op 7.22 u. en Maan °P 20.33 u. Weersverwachting: stormachtige wind tusschen Z. W en VV., na regen brekende bewolking met regenbuien, iets koeler. nen ons echter heel goed een ap paraat van deze strekking voorstel len, dat geheel op Nederlandsche geest is geschoeid, wanneer we hier een parallel trekken met het reclas seeringsapparaat. dat wij tot heden hebben gekend! Men weet van het bestaan af, doch het werkt verder geheel in het verborgen. Ook de personen, die naast hun normale bezigheden of beter door hun da- gelijksche bezigheden hun reclas- seeringswerk vlechten, zullen op eenzelfde wijze kunnen worden ge- asumeerd voor dezen dienst. Er zal met wat goeden wil zeker in elke stad een college kunnen worden geschapen, dat in alle ver borgenheid dit werk van wederop bouw ter hand zal willen nemen. Minister Kolfschoten heeft in zijn radiorede van Vrijdag jl. reeds aangeduid, dat de Regeering in de ze richting wil werken. Dat is in derdaad goed Nederlandsch! KTA ZWEDEN, FRANKRIJK en' Zwitserland zal ook Noorwegen per vliegtuig bereikbaar zijn. De Noorsche luchtvaart maatschappij Norske Luftfart Styre zal vanaf Donderdag elke week een lucht verbinding onderhouden tusschen Amsterdam en Oslo. T)E VOORZITTER van het Fran- sehe Roode Kruis heeft mee gedeeld, dat In Frankrijk 120.000 personen gestorven zijn aan onder, voeding. TN DEN WIERLNGERMEEJR is het water een 2 meter gezakt. In het N.W. van den polder zijii nu honderden H.A, drooggevallen, waarop ongeveer 60 boerderijen staan. rpE PARAMARIBO is het S.S. Stuyvesant aangekomen, als 't eerste Ned. schip dat sedert het uitbreken van den oorlog direct van Nederland naar Suriname is gevaren XfAN DE ZIJDE van Sovjet-am bassade te Londen is gister verklaard, dat de gezondheidstoe stand van Stalin uitstekend is en dat de maarschalk slechts rust legd naar aanleiding van de ge ruchten da' Stalir dco'i, sterven de of zeer zwaar ziek zou zijn. ÜERICHTEN dat Sovjet-troepen grootscheepsche manoeuvres zouden uitvoeren langs de Bul- gaarsch-Turksche grens, werden door het Russische persbureau „Tass" gedementeerd. ac r\E AANHANGERS van maar schalk Tito zijn met eenparig heid van stemmen gekozen voor de „nationale comités", organen voor plaatselijk bestuur, en opgezet door het „nationale bevrijdingsfront" van den maarschalk. Het is niet bekend of de positie, zooa'ls zij had aangekondigd, de nationale ver kiezingen geboycot heeft. •DNGELAND en de Ver. Staten heb- ben krachtig bij de Sovjet-regee ring geprotesteerd tegen het afsluiten van de economische overeenkomst met Hongarije, waarbij de Sovjets 'n aandeel van 50 pet. zouden krijgen in alle Hongaarsche industrieele han dels, landbouw- en transportbedrijven. Er is verzocht om den tekst van deze en van de met Roemenië gesloten economische overeenkomst. Tj3NGELAND en de V.S. hebben bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen het afsluiten van een econo mische overeenkomst met Roeme nië en Hongarije. Het plan om de politieke partijen in dit laatste land voor de verkiezingen met één lijst te doen uitkomen, heeft men laten vallen. BINNENKORT zullen tabaks- kaarten, versnaperingskaax- ten en gecombineerde tabaks- en versnaperingskaarten worden uit gereikt. Het Hgt in de bedoeling met ingang van 25 November a.s. op deze kaarten de volgende rant soenen ter beschikking te stel len: Op de tabakskaarten twee rantsoenen tabaksartikelen per week. Op de versnaperingskaarten 100 gram chocolade of suikerwerken per week en Op de gecombineerde tabaks- en versnaueringskaarten een rant soen tabaksartikelen en 50 gram chocolade of suikerwerken per week. Men moet er evenwel rekening mede houden, dat deze hoeveelheden al len dan verstrekt kunnen worden, wanneer de voorraadpositie van de verschillende artikelen dit toelaat, terwijl ook tijdelijke afwijkingen daar door noodzakelijk kunnen worden. De nieuwe kaarten zullen op on derstaande wijze worden uitgereikt. Mannelijke personen, gebo ren in 1927 of vroeger kunnen naar keuze een tabakskaart, een versna- peringenkaart of een gecombineer de kaart ontvangen. Vrouwelijke personen, ge boren in 1927 of vroeger komen in aanmerking voor naar keuze een versnaperingenkaart of een gecom bineerde kaart. Kinderen, geboren in 1928 of later kunnen alleen een versna peringenkaart ontvangen. Gecombineerde kaarten. ri}ksbureau voor metalen maakt bekend, dat met ingang van 25 Oct. a.s, aan de daarvoor aangewezen winkeliers is toege staan, om per ingenomen tabaks bon R 16. vijf scheermesjes a,f te leveren. De mannen hebben dus niet al leen de gelegenheid om te kiezen tusschen een volledig tabaksrant soen en een volledig versnaperin- gen-ranisoen, doch kunnen ook, in dien zij geen der beide artikelen geheel willen missen, een gecombi neerde kaart vragen, hetgeen mee brengt, dat zü zoowel het halve ta baksrantsoen als het halve versna peringenrantsoen kunnen verkrij gen. Teneinde ook vrouwen in de ge legenheid te stellen zich tabaksar tikelen aan te schaffen kunnen deze. zij het tegen opoffering van de helft van het versnaperingen rantsoen, hun verlangen dienaan gaande bevredigen door zich in het bezit te doen stellen van een ge combineerde tabaks- en versnape- rngenkaart. Het is, in verband met de voorraadpositie van tabak thans nog niet mogelijk ook aan de vrou wen de volledige keuze te laten. HET OOG op aantal, plaat sing en aesthetische verzor ging, is het oplichten van oorlogs- of vredesgedenkteekens, volgens 'n thans verschenen K.B., slechts ge oorloofd na goedkeuring van het ontwerp door den min. van O. K. W, onverminderd de bevoegdheid der plaatselijke organen. TN DEN TUIN van perceel no: 1 van Plein 1813, te 's-Gravenha ge, waar het „kabinet" van Mus- sert zetelde, zijn opgravingen ge daan waarbij een groote partij orde-ieekenen uit den grond ge haald werden. Deze hadden door Mussert uitgereikt moeten worden aan de Oostfrontstrijders der N.S. B„ wanneer Duitschland gewonnen had. Men verwachtte, dat dit in 1941 zou plaats vinden. De onder scheidingen zijn nooit uittgereikt en op Dollen Dinsdag, toen d« N.S.B.. op de vlucht sloeg, in dien grond begraven. f TP GROND van den nieuw ont- stanen vorming van een kabi net, gebaseerd op de drie grootste partijen, met zeven ministers elk voor communisten, socialisten en katholieken, het meest waars.hun- lijk geacht. De communistische partijleiders hebben duidelijk blijk gegeven van hun verlangen om deel te nemen aan een nieuwe re geering. Lof rooi» Hotiorlantlsche vnouwen in fndië pEN Australische strijd- macht onder luit.-kol. Cot ton heeft West-Borneo bezet en daar in een dagorder de Ned.- Indisehe wetgeving heringevoerd. De Australiërs opereerden samen met vertegenwoordigers van de Nica en een contingent gekleur de Nederlandsche troepen onder Ned. officieren. Op den weg naai- pontianak wa ren door de bevolking eerebogen aangebracht. De bevrijdingstroepen heschen te Pontianak de Neder landsche vlag. In het tijdvak tus schen de Japansche overgave en de aankomst der geallieerden, be stuurde de plaatselijke bevolking Pontianak.- Tijdens de bezetting heerschte er een erge Japansche terreur. Tweeduizend burgers wer den vermoord. Chineezen en In diërs, meestal Dajaks, organiseer den guerillatroepen in de bergen en belaagden ue Japs met zelfge maakte vuurwapens en vergiftige pijlen. De dag v,or den aankomst der geallieerden te Pontianak had den de leden van de plaatselijke zelfstandigheidsbeweging vreedza me demonstraties gehouden tegen terugkeer van het Nederlandsch bewind Het is mijn overtuiging dat men de Indon. questie op menschelijke wijze moet benaderen. Na zooveel ja ren van Japansche terreur en demo ralisatie moet de tegenwoordige toe stand psychologisch bezien worden", aldus verklaarde een geallieerde of ficier, die bij de Hapwi op Java werkt, zestien dagen geleden naar Engeland vertrok en nu, voor zijn terugkeer, nog even tijd vond om enkele ver tegenwoordigers van de Nederland sche pers van zijn ervaringen te ver tellen. Merkwaardig is wel. dat hij Soe karno, Hatta en andere Indonesi sche leiders oen „gevoel van ge matigdheid" toedichtte. Volgens hem waren Soekarno en Hatta 48 uur door de ertremistische jonge ren gevangen gehouden en pas zijn vrijgelaten toen zij met, de extre mistische ideëen hadden inge stemd. Over de -,c< standen m de kam pen zei de ollicier, die zelf jaren- lam» in verschillende kampen hed gezeten, dat het in de kampen der burgerlijke geïnterneerden nu „dui zendma-al beter is dan voorheen". De kampen die bij Batavia, Ban doeng en in den sector Semarang Ambarawa geconcentreerd zijn, staan onder bescherming van ge allieerde troepen V" KEIwoorden van lof sprak de officier nog over de houding der Nederlandsche vrouwen, die zich gedurende de interneering van een prachtige zijde hebben laten zien." De geallieerde krijgs gevangenen zijn van meening, dat voor hen een monument moet worden opgericht. Ook de jongens beneden de tien jaar. die dus nog niet geinterneerd waren, gedroegen zich voorbeeldig. „Al waren zij jong, zij verrichtten het werk van een vader en een grootva der." Q.OEKARNO is, na weer eens on dergedoken te zijn geweest, weer in Batavia teruggekeerd, waarmee de geruchten, dat hü wegens ge matigdheid zou afgezet zijn, gelo genstraft zijn gpekarno heeft verklaard, dat hij een tocht door West-Java heeft gemaakt en erin geslaagd is het extremisme te beteugelen. Verder zou hij invloedrijke gods dienstige leiders gewaarschuwd hebben tegen het uitroepen van van „den heiligen oorlog". Volgens Daily Tel. hebben er op Java informeele besprekingen plaats gevonden tusschen de leden der Indonesische „regeering" en uit Nederland aangekomen advocaten. Een en ander zou hebben bijge dragen tot verbetering van den algemeene situatie. Als een gunstig teeken van de mo- menteele situatie op Java mag wel beschouwd worden, dat er deze week weer een Nederlandsche krant te Ba tavia zal verschijnen. Het is .Het Dagblad". N.a.v. de ergerlijke gebeurtenis sen in Depok en Pledang zijn 6 vooraanstaande nationalisten uit Buitenzorg gearresteerd en onder strenge bewaking naar Batavia' overgebracht. TN Semarang zijn meer troepen aan land gezet, waardoor 100O Jappen vrijkomen om als haven arbeiders gebruikt te worden. De sfeer in Batavia, Bandoeng en Semarang blijft rustig, van Tjeri- bon en het gebied buiten Semarang is het echter nog slecht. De landingen te Soerabaja zijn uitgesteld tot op 25 October. Twee Amerikaansche waarnemers, de brigade-generaal Robin PaPe en een Amerikaansche consul, rijn te Batavia aangekomen, volgens A.P. om den toestand te onderzoeken Op het vliegveld van Batavia zijn twee R.A.F.-escadrilles aangekomen om de assisteeren bij de ontwapening der Japanners. ROODE KRUIS. Bij K.B. is aan den kringcom missaris van het Nederlandsche Roode Kruis in den kring Zeeland H. B. J. Knoop, op diens verzoek, eervol ontslag verleend, zulks on der dankbetuiging voor de bewezen diensten en is benoemd in diens plaats G. Sissingh, arts te Vlis- singen. WAAR ZIJN DE CANADEEZEN GELAND Onlangs hebben wij gemeld, dat te Hoofdplaat de dag werd her dacht, waarop een jaar geleden de Canadeezen aldaar voet aan wal zetten. Nu komt ons echter de grif fier van het waterschap „Het Vrije van Sluis" meedeelen, dat er te Hoofdplaat in het geheel geen landing heeft plaats gehad. Alle Canadeesche'troepen, zoo schrijft hij ons, die vanuit Oost Zeeuwsch Vlaanderen, vanuit het z.g. Boe- rengat te Hoek overgestoken zijn. zijn aan land gegaan op grondge bied van de gemeente Biervliet en wel vanaf den Thomaespolder tot en met de Paulinahaven. Wij zullen niet uitmaken, welke gemeente het recht aan haar zyde heeft. Wel verwondert het ons, dat niemand van de velen, die aan de herdenking te Hoofdplaat deelna men, van deze „geschiedverval- sching" op de hoogte scheen te zyn. HET GOESCHE DRAMA. Uit medelijden nam, na de be vrijding van Goes, de 29-jarige A. S„ een Duitschen soldaat op, die kennis met zijn zuster had gekre gen. De militair zag geen kans om weg te komen en werd op het laatst zeer lastig, omdat het meis je, M. S„ omging met een En- gelsch soldaat. Daar S., uit vrees voor straf, niet durfde aan te ge ven, wie zich by hem in huis be vond, geraakte hy steeds dieper in den put. Toen de Duitscher de zuster ging bedreigen opperde zij het plan om den Duitscher, die Friedl Kappl heette, uit den weg te ruimen. Op Zondagavond 11 Maart was dit, na een uzie, ge beurd. Het meisje had K„ in het gezicht geslagen en toen hij haar vastgreep was A. S„ gekomen, had hem met een bijl geslagen en een mes gestoken, waardoor de Duir- scher bezweek Verdachten hadden daarop sa men het slachtoffer bcsraven in 't tuintje achter de woning. Verdachten bekenden de feiten. De Officier eischte tegen M. S.. 7 jaar gevangenisstraf en tegen A S„ 5 jaar. Mr. F. Adriaanse bestreed dat er tusschen M. S, en den Duitscher een verhouding heeft bestaan het was een vluchtige kennismaking. De verdediger zinspeelde op der overlast en de bedreigingen van den Duitscher en op den angst, welke uit den laatsten factor voor;

de Stem | 1945 | | pagina 1