r* Schrikbewind van fanatici ■I Kamer steunt de Regeering Een huismoeder doet Eenvoudige^klacht in 'f „zwart" i— Arm Polen - IN 'T KORT Doodstraf voor Van Genechten Staat van beleg in Hongarije Moordpartijen in Depok Rawpi-leden opgesloten Vrouwen en kinderen in groot gevaar Nieuwe bonnen] editie voor de provincie zeeland n westslngei 75. Goes; Dubbele poort 8, Hulst Brabant en ZeeUnd. Uiig. „Stichting De Stem". H. M. van Schijndel;_ Hoofd- ST^ur: J. t. H. X Brünaï Alg. zeeuwsch red.: W. Grollen, Zeeuwsche eilanden Middelburg; Rayonred. N. J. Karhot, Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 293. DONDERDAG 18 OCTOBER IMS Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. B. Langenhorst; Mr Dr A. J .J. M. Mes: Mr. H. B. L. de Rechter: Mr Dr C. J. M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij ni^t-postbestelling) f 0.26. Losse nos. 6 cent. WE ONTVINGEN een brief, zooals we er vele ontvan gen, een klachtenbrief. En het is de eeuwig weerkeerende klacht over de vele loketten en de vele formulieren. Maar het schijnt toch wel noodig te zijn, om onze alles perfect regelende ambte naar-organisatoren nog weer eens wakker te schrikken, nog eens even te laten opkijken van de vele sta tistieken en paperassen om een eenvoudig woord van een eenvou dig meiisch te laten hooren. „Ik ben maar een gewone huis móeder", zoo lazen we in dien brief. „Ik doe geen interessante dingen voor het vaderland. Alleen maar eten ko ken en kamers stoffen en vaat was- schen en kinderen-opvoeden. Een van die kinderen, een jongetje van drie- en-een-half jaar, heeft geen schoenen meer. Het ventje heeft veel frissche lucht noodig, maar ik kan hem niet eens den tuin insturen. Als ik ech ter door de stad mijner inwoning loop, dan zie ik overal schoenenwin kels met keurige étalages. Er zijn jongensschoentjes bij, om van te wa tertanden. Wat zou mijn ventje daar parmantig op kunnen stappen f dacht ik dikwijls. Het schijnt echter voor de gemeenschap van grooter belang te zijn, dat die étalages er keurig uitzien. O ja. onlangs vertelde de Distributiedienst, dat er 600 vergun ningen voor schoenen mochten wor den uitgegeven. Gelukkig had ik net een schoonzusje op bezoek, dat zich aanbood om een formulier te gaan halen. Ze zou maar vroeg gaan, vóór negen uur nogZe kwam terug. maar het eten van één uur des mid dags stond toen al koud te worden. Ze had toen een formulier. Het werd ingevuld. Maar zoo iets kun je dan niet op den post of bijvoorbeeld in een groote bus op het distributie bureau deponeeren. Neen, daarvoor moet je eerst weer dooi gemangeld worden in een lange rij langs een lo ket. En dan wacht je maar. Er komt niets. Ja toch komt er iets. Des avonds laat belt er iemand aan. Een man fluistert geheimzinnig. Hij kan kinderschoentjes leveren. „Zwar te" kinderschoentjes. Natuurlijk voor een flink bedrag. Ik ken alle betoogen over de schandelijkheid van „het zwart". Wie weet, zijn die schoentjes wel gestolen. In ieder ge val, het is er niet rechtaan recht toe mee gegaan. De normale econo mie wordt er door verstoord. De wederopbouw lijdt er geweld dooi Maar dan hoor ik opeens ook weer 't smeekstemmetje van mijn jongen: „Mag ik nou eens mee wandelen Ik had het dien dag een paar keer gehoord. En ik bezweek. Ik praatte me zelf voor: Dan moesten die knappe distributoren er maar iets op vinden, om alle voorraden zoo spoe dig mogelijk onder de menschen te verdeelen. Er moesten nooit voor raden zijn, zoo lang er nog behoeften te lenigen zijn. Leege pakhuizen, leege étalages, dat is het ideaal, als alles wat er geproduceerd en aange voerd wordt ook maar meteen onder de menschen komtDom gerede neerd, vindt U niet Het kamers stoffen en het vaten-wasschen zal me wel naar het hoofd gestegen zijn. Maar toch heb ik niets geen gewe tenswroeging, als ik straks met mijn ventje aan de hand langs de St. Nicolaas-étalages stap en denk: Zoo'n mooi paar schoentjes heeft hij nu ook aan. Ik hoef hem gelukkig niet meer thuis te laten".... rjoo'-o. klacht typeert de vragen en opvattingen van velen. Ze betreft niet één artikel en één ca tegorie van menschen. Ze leeft op een zeer breed front en in tal van plaatsen. Er hapert iets, waar de étalages vol liggen en het gros der menschen niets kan krijgen. Er ont breekt soepelheid en verbeeldings kracht aan ons distributie-appa raat. Het ligt allemaal prachtig vast in formulieren en systemen, maar het contact met het veel- staltige leven stropt telkens. En het verfoeilijke „zwart" vindt er zijn groote aanmoediging in. DE HEILIGE STOEL is „diep onder den indruk van de Russische bezetting: van Polen en beschouwt deze als een voorwend sel om de tegenover de regeering: van Warschau vijandig staande elementen in het land uit te roeien", aldus verneemt United Press, volgens „De Tijd" in Vati caanstad. Het Vaticaan moet vaststellen, dat het dagelijks dui delijker wordt, dat het Poolsche volk het ergste oorlogsslachtoffer is, niettegenstaande het feit, dat Engeland en Frankrijk, en later de Ver. Staten in den oorlog kwamen om de Poolsche vrijheid te redden. KADERLEDEN N.A.D. STRAFBAAR TN DE ZITTING van het Bossche Tribunaal kwam het kaderlid maatschap van den Ned. Arbeids dienst ter sprake. De 40-jarige hoofdopzichter N. Bakker uit den Bosch had zich voor dit lidmaat schap te verantwoorden. De ver dediger sprak over deze ten laste legging zijn verwondering uit, daar andere leden van dit kader niet ter verantwoording worden ge roepen. Het Tribunaal was van meening dat de N.A.D. een N.S.B.-mantel- orgamsatie was en dat het vervul len van een kaderfunctie, mede werking aan de N.s.B. beteekende. Het ziet in den N.A.D. een Natio naal Socialistisch opvoedingsinsti tuut. Ter ondersteuning van deze meening wees het tribunaal om op het brengen van den Germaan- schen groet. De zaak tegen B. werd aange houden voor nader onderzoek. Heden zon onder 17.40 u., maan op 17.08 u. Vrijdag zon op 7.12 u., maan onder 4.10 u. Weersverwachting; zwaar be wolkt, met t(jdelijke opklarin gen, in den ochtend plaatse lijk mist, vooral in het Z. O. van 't land. Overwegend droog, zwakke wind. HET BIJZONDER Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woens dag uitspraak gedaan in het pro ces tegen mr. R. van Genechten, en hem veroordeeld tot de dood straf met ontzegging van het ac tief en passief kiesrecht en het recht tot het bekleeden van amb ten. Het recht tot het aanteekenen van cassatie werd toegestaan. Mr. J. Zaayer, procureur-fiscaal had de doodstraf geëischt, met ont zegging van het actief en passief kiesrecht en het recht tot het aan teekenen van cassatie. DE MOORD TE 'S HEER ABTSKERKE Bijna twee jaar geleden werd te 's H. Abtskerke de landbouwer Con. stant van het leven beroofd. Als verdacht hiervan zal Dinsdag a.s. te Middelburg terechtstaan een zekere v. uit Middelburg. Tevens wordt hij beschuldigd een aanslag te hebben gepleegd op den student Rademaker in een rijdenden trein bij Rotterdam. LOODSWEZEN. Bij K.B. is bepaald: dat met in gang van 1 October 1945 de be trekking van directeur van het loodswezen, de betonning. bebake- ning en verlichting in het 6de district, tevens permanent com missaris voor het gemeenschappe lijk toezicht op de betonning. be- bakening en het loodswezen op de Schelde, wordt opgedragen aan den luitenant ter zee eerste klasse J. Callenfels. TVE STAAT VAN BELEG werd afgekondigd in Hongarije „omdat een golf van beroovingen en moorden over het land gaat." TJEN EERSTE radio-grafisch con. tact met Indië is tot stand ge komen. Voorloopig zal de verbin ding alleen voor regeeringsdoelein- den beschikbaar zijn. IJNKELE veranderingen zijn aan- gebracht in de regeling der overbruggingsuitkeering voor werk- loozen. De overbruggingsuitkeelng is in het algemeen alleen voor loon arbeiders bestemd. 7^"ADAT GRIEKENLAND 11 da- gen lang zonder kabinet is ge weest, heeft de Regent, Aartsbis schop Damaskinos zelf de functie van eerste-minister aanvaard. De andere ministers zijn aangebleven. TN FINLAND begint men nu ook processen tegen hen, die verant woordelijk voor den oorlog worden genoemd, o.a. oud-president Ryti en de oud-ministers Tanner, Ranger en Linkomies. TVE BIJZONDERE RAAD van Cassatie is gisteren voor het eerst in Den Haag bijeen geweest. DUSSISCHE TROEPEN zijn be- gonnen met de ontruiming van Mandsjoerye; tegen het einde van November zullen ze alle het land verlaten hebben. A AN BOORD van het Nederl. schip „Volendam" zijn nieuwe Britsche troepenversterkingen in Palestina aangekomen. 1~\E BELGISCHE senaat heeft het debat over Koning Leopold her vat. Minister-president van Acker heeft een uitstel van 48 uur gevraagd om de regeering gelegenheid te ge ven de boodschap van den Koning te overwegen. De katholieken vroegen een half uur bedenktijd voor dit ver zoek. De boodschap van den Koning schijnt de bewering van v. Acker, dat de Koning aan de regeering geen volledig exposé van zijn doen en la ten gedurende den oorlog heeft ge geven, te weerleggen. jyjINISTER Mansholt is in Que bec om deel te nemen aan het eerste congres van de voedsel- en landbouw-organisatie der Vereenig- de Volken, Het beheer van zijn de partement wordt nu ad interim waargenomen door Minister Vos. /^HURCHILL ZAL, volgens „La dernière heure", begin Nov. een bezoek brengen aan België. Brussel en Antwerpen, welke laat ste stad hem tot eereburger zal benoemen, staan o.m. op het pro gramma. TAE AMERIKAANSCHE admiraal Hewitt heeft gisterenochtend op uitnoodiging van de Nederland- sche marine, een tocht door de Amsterdamsche havens gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de door de Duitschers aange richte verwoestingen. Ook de con- sul-generaal der V.S. was hier bij aanwezig. VIJF FRACTIES hebben giste ren in de Tweede Kamer al haar stem laten hooren over het Indonesisch vraagstuk. Vier bleken er de regeeringspolltiek te willen steunen, al was er ook va riatie in de beoordeeling van het meest noodzakelijke. De anti-revo lutionaire woordvoerder, de heer M e y e r i n k, vertolkte het meest straffe standpunt: uiterst doortas tend optreden tot herstel van de or de, onderdrukking van den op stand met alle beschikbare midde len. En hij uitte een woord van diepe teleurstelling over de nala tigheid der geallieerden. De liberale heer van Kempen meende regee,'il}g te moeten waarschu- niet d00r ontijdige onder- wetHa 'S861}. te B'Uden v»n haar wettig prestige. Meer in het midden lag de op- vatting van den heer Max van 1K.K.)die nadrukkelijk verklaarde, dat zijn heele fractie, wat de hoofdpunten van het be leid be'reft, volledig en zonder voorbehoud achter de regeering stond. 6 Attlee en Baker over Indonesië yREESELIJKE BERICHTEN seint de ANP-correspondent Robert Kiek uit het dorpje De- pok ten Zuiden van Batavia. Minstens 15 Europeesche en Indo-Europeesche mannen en vrouwen zijn hier afgemaakt door benden fanatici, die den „heiligen oorlog" hadden ver klaard. Vier dagen lang zijn de 2000 bewo ners van Depok aan de genade overgeleverd geweest van benden, die het dorp omsingelden, om alle woningen te plunderen en den boel kort en klein te slaan, zoodat de geheele bevolking in de bosschen vluchtte, om daar twee dagen lang vrijwel zonder voedsel door te bren gen. Nadat de Rampokkers hun vernielzucht hadden botgevierd, omsingelden zij de vluchtelingen in de rimboe. De mannen werden naakt in een trein naar Buiten zorg gezonden, terwijl de vrouwen naar Depok terug werden gebracht. Op het station is de 18-jarige G. J. Selier vermoord. De 55-jarige de Bruin, die met eenige vrienden in Depok was «achtergebleven, werd door de rampokkers met nog zes anderen gelast met het gezicht naar den muur te staan, waarop de belagers systematisch begonnen den een na den ander te onthoof den. Drie vielen dood neer: T. de Bruin, voorts de 62-jarige offi ciersweduwe Sleven en haar zoon Gustaaf, oud 40 jaar. De vierde in de ri) viel flauw, zoodat het zwaard zijn doel miste. Toen de vrouwen in twee woningen waren saam geborgen, kwam plotseling een lid van Soekarno's „veiligheidspolitie" opdagen, die verontschuldigingen aanbood en zei, dat het niet de be doeling geweest was zoover te gaan. Hij zou ze wel beschermen met één speer. De correspondent en de auteur Johan Fabricius bereikten het dorp, beschermd door Gurkhas van het Britsche leger. De bandieten scho ten op de door Gurkhas bewaakte omheining, waardoor één kind werd gedood en verscheidene personen zwaar gewond, alsmede verschillen de vrouwen in de omheinde ruim te licht gewond werden Des middags heeft een detache ment van 400 man sterk met vele ambulances en vrachtauto's Ba tavia verlaten om alle vrouwen naar Buitenzorg te brengen, waar zü in de bestaande kampen zullen worden ondergebracht. In Buitenzorg bevinden zich 300 mannen, die door de Indonesische politie voor hun eigen veiligheid zijn ingesloten. Dit zijn de echt- genooten, broeders en familieleden van de vrouwen uit Depok. Te Semarang zijn alle Rapwibe- schciden gestolen. Alle Britsche en Nederlandsche Rapwi-leden in de kampen te Ambarawa en Bandjoe- biroe, alsmede in Midden-Java zijn gevangen gezet. Het meerendeel der kampen met 30.000 vrouwen en kinderen wordt niet langer be- ^Alleen de communist i uit wantrouwen Hij schilderde Soekarno als ex ponent van den Japanschen machtswaan, een creatuur van Ja- pansche sluwheid, waarmee men natuurlijk niet onderhandelt. De verantwoordelijkheid voor gewa pend optreden berust eventueel ge heel bij hem. Hy riep de regeering dan ook toe niet te wankelen in haar houding, ook al zou zy slechts beperkte machtsmiddelen hebben. De Indische specialiteit der S.D.A. P., de heer Stokvis, wilde Soe karno anders beoordeelen: hij was niet geiyk te stellen met een Mus- sert, hij heulde alleen maar met den vyand om de vrijheid van het eigen land te verwerven. Maar de heer Stokvis gaf toe: de Regeering kan niet met hem aan één tafel gaan zitten. Echter zou volgens hem de regeering bemiddelaars uil „de sfeer van Soekarno" niet mo gen afwijzen. Het beste dunkt hem, dat een delegatie van vrystaande Indonesiërs dit contact gaat opne men. Hy was overigens best te spre ken over de Regeeringsverklaring, vertrouwt vast. dat de koloniale fi guur niet zal terugkeeren en dat koers gehouden zal worden volgens de beginselen van de rede der Ko ningin. Opponent van de regeering was natuuriyk de communistische In donesiër Roestam Effen di. Hij wil ook samenwerking tusschen Nederland en Indonesië, maar hy leest de verklaring der Regeering zóó, dat ze het oude koloniale be wind wil herstellen. De regeering mag z.i. Soekarno ook niet veroór- deelen. dat moet het Indonesische volk zelf doen. De „oorlogsverkla ring" was maar het werk van pro vocateurs en saboteurs. Roestam beschuldigde de Engelschen ervan, dat ze opzetteiyk twist stoken tus schen Nederland en Indonesië en vol wantrouwen ziet hy de ver schepingen van materiaal en man schappen naar het terrein van het conflict. Vandaag worden de besprekingen vervolgd. Maar nu staat al vast, dat de overgroote meerderheid van de Kamer de Regeering steunt. waakt door Japanners maar door Indonesiërs, die verhinderden,dat er versch voedsel gezonden wordt. Men heeft nu onmiddeliyk maat regelen genomen om troepen en materiaal aan land te zetten. Hoe langer hoe meer berichten komen binnen over botsingen op geheel Java tusschen Indonesiërs en Ja panners. Soekarno wil torugkrmbbolon Soekarno is Inmiddels weer in Buitenzorg opgedoken. Hü was niet aanwezig by een büeenkomst van 1880 nationalisten te Batavia, waar groote ruzie ontstond tus schen de volgelingen van Soekarno en de jongere onstuimige elemen ten, die aandringen op het gebruik van wapenen. Soekarno schijnt toch contact te willen zoeken met de Nederlanders. Hij sprak eenige uren met Abdoel Kadir, een kolonel van de Nica. die er later op wees, dat „de regeering- Soekarno" in geen geval debet is aan noch kan instemmen met de zg. oorlogsverklaring. De kolonel meent, dat eerst de Japanners van Java verwijderd moeten worden en dat daarna de besprekingen over de toekomst kunnen beginnen. Hy tracht een onderhoud tusschen van Mook en Soekarno tot stand te brengen. Bewapening krijgsgevangenen Pogingen worden aangewend om 5000 Nederlandsche krijgsgevange nen, die in Singapore verblijven, te bewapenen en te oefenen voor den dienst op Java en in andere deelen van Nederlandsch-Indië. Attlee over Indonesië A TTLEE, de Engelsche minis- ter-president, heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring af gelegd over de Engelsche politiek ten aanzien van Indonesië. Hij zeide o.a. dat de Engelschen niet alleen sterke moreele verplich tingen jegens hun Nederlandsche geallieerden hebben, totdat deze in de gelegenheid zijn om het bestuur te hervatten, maar ook voor het handhaven van wet en orde en in het bijzonder voor de veiligheid van verscheidene duizenden Neder, landsche onderdanen, die in het binnenland geïnterneerd zijn Attlee wees er op, dat er een zeer nauw contact is met de Ne derlandsche regeering en met ad miraal Mountbatten over de te nemen maatregelen. Sprekend over de Indonesische onafhankelijkheidsbeweging zei Attlee dat men voorzichtig moet zijn met zich een beeld te vormen van deze beweging en men ait eveneens moet zyn bij het op het eerste gezicht aanvaarden van haar eischen. - Anthony Eden, de voormalige mi nister van Buitenlandsche Zaken, vroeg, of Attlee wel wilde bedenken dat de moeilijkheden van de Neder landers in deze gebieden voor een zeer groot deel veroorzaakt zijn door hun eigen gedrag als geallieerden, doordat zij namelijk uit eigener bewe ging den oorlog verklaard hebben aan de Japanneezen. Attlee antwoord de hierop: „De Nederlandsche regee ring heeft in dezen oorlog naast En geland gestaan en zij heeft onvermij delijk door de oorlogsomstandigheden geleden. Wij zullen in zeer nauw con tact blijven." Er werd nog een regeeringsver klaring over Java afgelegd, door Philip Noel Baker, minister van Staat, die in antwood op een vraag van majoor Guy Lloyd (conserva tief) o.m. benadrukte: „De Engelsche regeering erkent natuurlijk geen ander gezag dan dat van de Nederlandsche regee ring in alle gebieden onder de souvereiniteit van onze Neder landsche geallieerden." DRIE LITER PETROLEUM In het tydvak van 17 October t. en m. 20 November geven de bon nen A B C en D 781 van de bon kaarten He periode recht op het koopen van drie liter petroleum. Voor bijzonderheden zie men een dezer dagen onder „Off. Mededeë- lingén".

de Stem | 1945 | | pagina 1