ZONDERLINGE TOESTANDEN IN IATAVIA Hei ontslag van Jhr. Tjarda aanvaard HET VOSDSELCOMMISSARIAAT Indië in de Tweede Kamer Indonesië WINKELS OPEN Veiligheid der Nederlanders in hel gedrang -in de Kamer onder de nieuwe omstandigheden Wel inkrimping, maar nog geen opheffing Drie landelijke tooneelgroepen Lichtrantsoen VERHOOGD (Vervolg van pag. I.) Tri de verklaring, die minisret Loge- mann Dinsdag in de Tweede Ka mer gaf over de toestanden in Indië en het standpunt der regeering dien aangaande, wees Z. E. dan op de ge vaarlijke tekortkomingen van de ge allieerde bevelvoering, tengevolge waarvan Soekarno een groote mate van bewegingsvrijheid had. Wel zijn de door de pers aan gen. Christison en aan den staatssecretaris Lawson toe geschreven verklaring inzake een de facto-erkenning van Soekarno ge- loochenstraft. Wij bezitten thans ge lukkig de publieke verklaring van den opperbevelhebber, dat de Ned. In dische regeering als het eenig wettig gouvernement wordt erkend. De zonderlinge toestand is evenwel ge bleven, dat zelfs in de stad Batavia de Britten noch de Japanners in hun opdracht, de orde handhaafden en dat op korten afstand van de door de Nederlanders en de Britten in ge bruik genomen gebouwen Soekarno's departementshoofden hun kantoor hielden. Na 6 October werd eerst overgegaan tot beveiliging van de civiele personen, op 14 October meldde de radio, dat de Britsche bevelheb ber het militair bestuur over Batavia zou hebben aanvaard. Z. E. betuigde Neerlands respect voor de Britsche oorlogsprestaties en voor het aandeel van Engeland in Neerlands bevrijding, Het thans blij kende verschil van inzicht moet dan ook tegen dezen achtergrond gezien worden. Bedenkelijk was het niette min, het voornemen te publiceeren, om alleen Batavia en Soerabaja te bezetten, want daarmee scheen aan 't Soekarno-regime practisch onaan tastbaarheid in heel de rest van Java voor afzienbaren tijd gegarandeerd te zijn. Het acute gevaar voor Ned. levens heeft de Britten gedwongen deze be perking los te laten, maar haar kwaad heeft zij gedaan. De heer Logemann, voortgaande de fouten van beleid te bespreken, die door de geallieerde bezettingsautori teiten zijn begaan, wees in dit ver band er op, dat weinig is verricht voor de ontwapening en wegvoering der Japanners, dat niet voldoende de hand is gehouden aan de aan de Jap pen opgelegde verantwoordelijkheid. Dientengevolge is een vrij plotselinge ineenstorting van hun discipline en gezag ontstaan en zijn op tamelijk groote schaal wapens en verder zwaar oorlogstuig (pantserwagens, tanks, vliegtuigen in handen geraakt van de vrijscharen. Daardoor is de situatie weer veel moeilijker geworden. Prac tisch in het geheele eiland buiten Ba tavia zijn de Japanners uit het be stuur en het beheer der verkeersmid delen verdrongen en de persberichten stroomen binnen, die van de rampza- ,(Van onzen parlementairen medewerker) TTREN voor de opening van de zitting der Staten Generaal stonden dichte drommen menschen te wachten voor de deur van de publieke tribune. De gebeurtenis sen in Indonesië vormden het hoofdthema van de gesprekken. Opmerkelijk was het groot aantal Indonesiërs, die door hun tegen woordigheid bij deze ongetwijfeld historische vergadering op het Binnenhof hun interesse in hun vaderland demonstreerden. Gedurende de laatste weken is de diplomatieke activiteit in den Haag tot het vooroorlogsche peil gestegen. Des avonds laat slaat de deur dicht van het woonhuis van minister van Kleffens of van den G.G. en poogt de late bezoeker zijn identiteit, in zijn kraag weggedo ken, te verbergen. Een late voor bijganger mompelt: ,,Kijk, prof. Gerbrandy speelt toch ook nog meeDit is op het oogenblik de Indische kwestie aan den buitenkant. Minister Logemann trachtte in de Kamer den sluier op te lichten van de interne kwestie. Wij kun nen ons niet losmaken van' de eigenlijke grondoorzaak van alles: Een volkomen onbekendheid met datgene, wat gedurende den bezet tingstijd werd gedacht en gevoeld. De Japanners hebben zich in hun expansiezucht niet door al te kies keurige overwegingen laten lei den. In de wandelgangen van -de Ka mer en onder het publiek was de stemming sterk verdeeld. De ont slagaanvrage van den eerst zoo uitbundig gehuldigden G.G. vorm de ongeveer het centrale punt van de gesprekken. De verklaring over het meeningsverschil aan gaande de te voeren methode vol deed niet heelemaal. Wij hebben den indruk, dat de regeering nog tot meer concessies in staat zal blijken dan de G.G. lige gevolgen voor de verzorging en de veiligheid van de Nederlanders ge tuigen. Wel samenwerking maar niet met Soekarno Deze ernstige ontwikkeling heeft aan de Nederlandsche regeering aan leiding gegeven tot herhaalde krach tige vertoogen bij de Britsche regee ring. Deze is daarvoor niet ongevoe lig gebleven, maar met bezorgdheid volgen wij niettemin den zeer lang- zamen voortgang van zaken. Van Engelsche zijde is er op aan gedrongen, dat wij door contact te zoeken met de leiders der Indone sische nationale beweging de politieke situatie zouden verlichten. Naar zulke contacten is ook van het aller eerste begin af uitgezien. Maar de re geering heeft zich toch ook van den aanvang af voor oogen gesteld, dat praten met het Soekarno-regime even onwaardig als onvruchtbaar moest zijn. Onwaardig, omdat ir. Soekarno zich volledig geidentificeerd heeft met het Japansche regime en vol strekt vijandig staat tegenover Neder land. Onvruchtbaar, omdat met dezen leider met niets minder tevreden dan volstrekte onafhankelijkheid geen gemeenschappelijke basis van bespreking te vinden kon zijn. De Ne derlandsche regeering heeft dan ook, tegen den op onzen vertegenwoordi ger geoefenden aandrang, duidelijk haar veto doen klinken en aan de Britsche regeering dit haar stand punt duidelijk verklaard. Zij consta teert met voldoening, dat zij voor dat standpunt ook volledig begrip heeft gevonden. De Nederlandsche regeering betreurt reeds te levendig den funesten te rugslag, dien de agitatie tegen de Nederlandsche ingezetenen in er buiten de kampen, op de toiKom- stige politieke verhoudingen moet hebben dan dat zij niet oprecht zou begeeren gewaper.de botsingen te voorkomen. Zij wil ook even gaarne begrijpen als begrepen worden. Zij heeft goedgevonden, dat van het begin af aan naar samenspreking met Indonesische voormannen ge streefd wordt. Zij heeft voor zooveel noodig den It. gouv. generaal, opnieuw daartoe gemachtigd met die eene restrictie, welke ik reeds vermeldde. Zü heeft hem ook gemachtigd eenige concrete punten van hervorming, die recht streeks voortvloeien uit den geest van de radiorede van December 1942, b« die samensprekingen te ontwikke len. Maar de feiten hebben uitgewezen, dat evenzeer van den aanvang af het Soekarno-regime om alleszins begrijpelijke redenen zich letterlijk met geweld tegen vrije samensprekin gen keert en de regeering heeft dan ook» niet nagelaten het Britsche gou vernement by de bekendstelling van de zoo juist bedoelde machtigingen te doen weten, dat deze onverbreke lijk verbonden worden geacht aan door de bezettingstroepen te nemen maatregelen, die de veiligheid effec tief waarborgen. De regeering beg-rijpt gaarne en wordt gaarne begrepen. Zij is bereid reeds in dit stadium besprekingen te voeren met daarvoor in aanmerking komende Indonesische leiders, ter uit eenzetting van haar inzichten en voornemens. Deze houding is tevens uitvloeisel van haar bereidheid om met het Indonesisch nationalisme binnen het verband van het Ko ninkrijk samen te gaan. TN EEN ONDERHOUD, dat wc met den Voedselcommissaris i oor Zee ir. Dorst hadcrn, begonnen we met de vraag: „Wat is er in den loop van het jaar, dat wij vrij zijn, gebeurd?" Ir. Dorst schrok niet voor het antwoord terug en begon dadelijk met zijn uiteenzetting. In October 1944 had de Voed- selcommissaris in Zeeland nog de bevoegdheden van den secr. gene raal en had ook het geheele dis- trbiutie-apparaat onder zich. Dat was noodig geworden na de isola tie van onze eilanden-provincie. Dank zij tevoren getroffen maat regelen had de heer v. d. Walls in Oost Z. V. de touwtjes geheel in handen genomen, terwijl na de bevrijding van de rest van Zeeland de heer Hansen in Schouwen den scepter zwaaide Thans werkt de distributie weer onafhankelijk van den Voedsel- commissaris en kreeg laatstge noemds weer zijn oude taak. Minder personeel J)OOR DE WIJZIGINGEN, Met zeer groot leedwezen heeft zij bevonden hoe op dit punt haar in zichten verschillen van die van den gouv.-generaal, jhr. van Starken- borgh. Men mag geen oogenblik mee- nen, dat deze, indien hij op zijn post zou terugkeeren, tot het voeren van een progressief beleid niet zijn mede werking zou willen verleenen. Niet over aard en maat van de uiteinde lijk tot stand te brengen hervormin gen, die nog slechts in algemeenen zin met den G.G. in bespreking zijn geweest, loopt dit geschil, maar over den te bewandelen weg en, ik zou willen zeggen, over den toon van het te voeren staatkundig beleid. De Landvoogd is van meening, dat de hervatting van de normale functies van het wettig gezag niet door samensprekingen als bovenbedoeld behoort te worden begeleid en dat in geen enkel opzicht vooruit mag wor den gelooperr op de vroeger uitgestip pelde procedure van de rijksconferen tie. De regeering is van meening, dat zoodanig beleid de diepten niet zou bereiken, waarin geestelijk het hui dig conflict zich afspeelt en dat zij geen gezag prijs geeft door te hande len als zij zich voorstelt. Zij schroomt ook niet in haar uitspraken en woordenkeus het Indonesisch natio nalisme erkenning te geven, waar de aftredende Landvoogd er eer in dachtig op zou zijn vooralsnog te ver mijden een sentiment aan te moedi gen, op de gevaren, van welks on evenwichtig uitgroeien in deze bont- geschakeerde maatschappij hij met nadruk wijst. De G.G. heeft in dit principieel ver schil van inzicht aanleiding gevon den z\jn ontslag aan de Koningin aan te bieden. De regeering heeft dit met diep leedwezen vernomen. Zij is ge machtigd om mede te deelen, dat de Kroon dit ontslag aanvaardt. Zij is zich bewust, dat aan Indië hiermede een man ontvalt, wiens persoonlijk heid den grootsten eerbied heeft af gedwongen van de geheele wereld en wiens toewijding, bekwaamheid en karakter het land zwaar zal missen. Positieve hervormingswil De minister verklaarde dan, dat de regeering de loyale uitvoering van de verklaring van de Koningin van 6 De cember 1942 tot grondslag van haar program maakt. Die verklaring be oogt tweeërlei object van staatsher vorming: het regionale staatsrecht der rijksdeelen en het staatsrecht van het Koninkrijk als geheel. H.M. sprak echter slechts van een verwachting s,zonder vooruit te loopen op de ad viezen der rijksconferentie." Het spreekt echter vanzelf, dat een regee ring die zich stelt op den grondslag dezer declaratie ten volle bereid is mede te werken tot een hervorming, die de zelfstandigheid der rijksdeelen in hun inwendige aangelegenheden inderdaad verwerkelijkt. De regeering wenscht. niet mede te WÊiker, «an de mskigs van een bureaucratisch regime en haar voorgangster heeft voor goed vastgelegd, dat zij in de Indische volksvertegenwoordiging een sub stantieel Indonesische meerderheid wenscht. Tegenover zoo n volksvertegenwoor diging dient een kabinet op te tre den van bewuste dragers van een bepaald regeerbeleid en geen col lege van ambtelijke hoofden der ad ministratie. Verdere uitspraken over de regionale staatsstructuur van In dië meent de regeering niet te moe ten geven. Rasdiscriminatie opgeheven Z. E. gaf dan de verzekering, dat de rasdiscriminatie voor zoover nog aanwezig, zal worden opgeheven. T.a.v. dit onderwerp zal niet op de rijksconferentie worden gewacht, de regeering beoogt en verlangt een benoemingsbeleid, waarin alle ras- groepen zonder onderscheid worden bejegend en ook de hoogste, hoogere en middelbare rangen voor allen wor den opengeworpen, ook regeerings- plaatsen. Ook het bedrijfsleven zal zijn posten zonder rasonderscheid be- hooren te vervullen en dienen te aan vaarden, dat hier een scholingstaak op zijn schouders rust, waartoe het tegenover de Indische samenleving verplicht zal worden gehouden. T.a.v. de rijksstructuur deelde de minister mede, dat de oude kolo niale figuur niet in de vermomming van de rijksstructuur mag terugkee ren. Over de te volgen procedure van de rijksconferentie, zei Z.E. dat zij niet beslist, maar advies uitbrengt. Het in werking brengen der resultaten van de conferentie dient langs consti- tutioneelen weg te geschieden. T.a.v. den naam Indonesië verklaarde de minister, dat de regeering niet afwij zend er tegenover staat. Thans is de grondwettelijke naam nog Ned. Indië. De minister sprak tenslotte zijn ver trouwen uit in een spoedige oplossing der moeilijkheden. De Kamer besloot daarop heden, Woensdag, over de verklaring van gedachten te wisselen. Heden zon onder 17.42 u., maan op 16.45 u., Donderdag zon op 7.10 uur, maan onder 2.46 uur. Weersverwachting: In den ochtend plaatselijk nevel of mist, overdag licht tot half be wolkt, droog weer, iets warmer. In het Z.W. van het land matige wind tusschen O. en Z., in het overige gedeelte van het land zwakke wind. die plaats grepen kon worden overgegaan tot inkrimping van het personeel. In October 1944 waren over geheel Zeeland een kleine achthonderd personen bij het Voedselcommissariaat werkzaam. Op dit moment is dit aantal on geveer met 25 procent verminderd. Het sterkst is de afdeeling con trole ingekomipen; in sommige ge westen zelfs met zestig procent. Of men veröer kan gaan hangt van verschillende factoren af. Zoo is er sprake geweest van vry brood en vrije aardappelen, maar voorloopig is daar niet veel kans op. De geallieerden stellen prijs op de handhaving der brooddistributie en wegens den slechten aardappeloogst zal ook dit volks voedsel op de bonnetjes moeten bltfven. Wel is voor Zee land een zelfverzorgingsregeling in de maak. Terwijl sommige bemoeienissen verminderden kwamen er vele nieuwe bij. Zoo regelt het commissariaat de distributie van 6e landbouwwerk tuigen en tractoren die uit Amerika aankomen en is ook druk bezig met het vee-beslag. Aankoop van vee TTUNDVEE dat uit Walcheren weg moest, is overgebracht naar W. Zeeuwsch Vlaanderen. en jong rundvee is voor dezelfde streek in Holland aangekocht. Deze week gaat er bv. weer een commissie naar Friesland om koeien en jonge runderen aan te koopen voor Schouwen, W. Z. VI. en Tholen. 'n Opluchting is. het voorts dat na de geldzuivering opeens genoeg biggen loskomen en tegen prijzen die lager liggen dan de vastgestel de. Binnen niet al te langen tijd, zal de varkensstapel wel weer op peil zijn, daar er genoeg veevoer aankomt. Het plan is om voor 1946 vergunning te geven in Nederland voor het aanhouden van 30.000 fok. zeugen. De paardenstapel staat nog slechts vier procent achter by dien van 1940, practisch wordt er slechts nog gevorderd voor de getroffen gebieden. De oogst Wat den oogst betreft is de be vrijding precies op tijd. gekomen, daar de opbrengsten lager zijn dan ooit. Sinds 1940 was 1943 uitge zonderd een dalende lijn aanwe zig doch in 1944 ging het met een ruk omlaag. In het algemeen be draagt de opbrengst slechts de helft van die van 1940. Indien er geen invoer had kunnen plaats hebben zou het catastrophaal zijn gewor den voor ons volk. De droogte is niet de hoofdoor zaak, zei ir. Dorst. Tegenwerkende factoren waren de te late grond bewerking, het gebrek aan kunst mest en het te kort aan arbeiders en trekkracht en niet te vergeten het verloren gaan van groote ge bieden door de inundatie. Zoo zijn er naast veel lichtpun ten, heel wat schaduwplekken en zal het werk van het voedselcom missariaat nog niet gemist kunnen worden, al is ir. Dorst er van over tuigd, dat in feite haar arbeid im productief is en niet langer mag duren dan strikt noodzakelijk is. ER IS WEER MAÏZENA Vertrouwde namen uit het verle den komen weer terug. Er is weer echte vóór-oorlogsohe Honig's Maizena in de winkels verkrijgbaar. Sinds de eerste schepen mais Koog aan de Zaan hebben bereikt zijn de Honig's Fabrieken druk bezig deze grondstof te verwerken. Een dubbel geluk voor de huisvrou wen want wie is beter dan Honig in staat uit het edele graan cle zuivere, smakelijke en voedzame Maizena te fabriceeren Adv. 878-00 Tooneel van en voor allen TN EEN RADIO-REDE heeft de dir. generaal van kunsten en wetenschappen, mr. H. J. Reinink, Dinsdagavond medegedeeld, dat overeenstemming is bereikt tus schen de regeering en de gemeen ten Amsterdam, Rotterdam en den Haag over een plan, waarbij de kosten van het tooneel door de gemeenschap zullen worden ge dragen. De drie gezelschappen in genoemde steden kunnen worden beschouwd als een totaliteit, welke haar kunst zal hebben te brengen aan het geheele land. Het geheele land zal dan ook moeten deelen in de kosten en het Rijk is bereid een groot gedeelte hiervan voor zijn rekening te nemen. De nieuw te vormen groepen zul len pas optreden in het seizoen, dat in September 1946 begint. De artistieke leiding te Amster dam zal berusten bij de heeren A. Defresne en C. Laseur, die daarin terzijde zullen worden gestaan door een regieraad waarin in de eerste plaats Louis Saalbom zal zitting nemen. Te Rotterdam wordt de groep geleld door Albert van Dalsum en Paul Storm. Te 's-Gravenhaige door Johan de Meester en mevr. Kanucci-Beck- man. Ook de heer Arnoldi zal in het bestuur van een dezer groepjm Zitting nemen. Regelingen plaatielijh te treffen. rp.A.V. de winkelsluiting is by Kon. Besluit een nieuwe rege ling vastgesteld, waarbij het geven van voorschriften inzake verplich te openstelling van winkels is op gedragen aan de gemeenteraden. Hierbij zal er naar worden ge streefd, dat het deel van het pu bliek, dat in het arbeidsproces is ingeschakeld, de gelegenheid be houdt zooveel mogelijk in het mid daguur en des Zaterdagsmiddags zijn inkoopen te doen. Wat betreft de Zondagssluiting is door bedoeld K.B. de zg. ..Cri sis-winkelsluitingsregeling" van 1934 ingetrokken. Als gevolg daar van zullen van 1 November af, be houdens in die gevallen, waarin door den gemeenteraad een afwij kende regeling is vastgesteld, de visch-, fruit- en bakkerswinkels slechts gedurende ten hoogste vier uren en wel tusschen 8 en 18 uur in het tijdvak van 1 October tot 1 April en tusschen 8 en 19 uur in het tijdvak van 1 April tot 1 Octo ber, voor het publiek geopend mo gen zijn. Slijterijen en tabakswin kels zullen voorts van genoemd tijdstip af op Zondag niet meer voor het publiek geopend mogen zijn. TIET ELECTRICITEITSRANT- SOEN voor verlichting en huis houdelijk gebruik wordt verhoogd. Voor de 5e en 6e periode bedraagt die verhooging 8, resp. 12 kwh en voor de le en 2e periode 12. resp. 8 kwh per periode van ongeveer 60 dagen. Al naar gelang de 5e pe riode in Augustus dan wel in Sep tember is ingegaan, bedragen de nieuwe rantsoenen, dus achter eenvolgens 20, 35, 38 en 27 kwh of 26, 38, 34 en 24 kwh. Tegelijkertijd zijn de kookrant- soenen voor alleenwonende perso nen met ingang van 16 October verhoogd: voor gas van 17 m3 tot 28 m3 en voor electricitelt van 42.5 kwh tot 70 kwh per periode van ongeveer 60 dagen. TTIJ DE TWEEDE KAMER is in- gediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het handvest der vereenigde naties, onderteekend te San Francisco op 26 Juni 1945. DF NED. REG*EERING bestelde 100.000 rijwielen in Engeland. DE KONINGIN heeft een deel van het paleis Het Loo ter beschik king gesteld van de stichting 1940- 1945 ter verpleging van oorlogs slachtoffers, ex-illegale werkers en gevangene».

de Stem | 1945 | | pagina 2