:n ker INDISCH CONFLICT geen interne aangelegenheid NEDERLAND Strak an toch soepel beleid IS r Britten bezetten op Java sleutelposities laat zich niets voorschrijven D - GOES dijke Zoom E.G.B. Zoom irs. Zoom ïurs. Zoom. Jonge erieën Zoom. de kroon Er valt een bondgenootschappelijke en een Nederlandsche taak te verrichten. De Nederlandsche regeering streeft naar samenspreking met Indonesische voor mannen, zonder Soekarno, op basis van de Koninklijke verklaring van 6 December 1942 1 Op Zuid-Java werden twee Ned. soldaten en 1 vrouw gedood. Ver sterkingen zijn aangekomen, andere zijn onderweg. Kostbare tijd ging verloren komt de he peil ids 1907. ;n kieirie »or tech- er nodift LINGEN. t vóór 24 750-O t worden. ele. iet en KEUS Lilt veie KISSEN enz. 780-O ander, ZOOM. /ENS- CA NO. assenaar COPPEN6, Rotterdam. 7STNIJVER- »14 _oo PIEMEN brengen 814—00 RA MER Jut., Arnhem) JTN nd OP ZOOM 793-xxx-o Zoom D NO. 55 j artikelen SPEELGOED JIN _DEN HAAG tikelen. MD 51 gen op Zoom. .straat 4, Breda. editie voor de provincie zeeland Bur.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stern Directeur: J. A. H. M. van achljndel; Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, Goes. Voor God, Koningin en Vaderland No. 292. WOENSDAG 17 OCTOBER 194be Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E, Langenhorst; Mr. Dr A- J .J. M. Mes; Mr. E£, B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- uit bet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij nW-postbestelling) f 0.26 Losse nos. 6 cent. Minister Logemanri sprak in de Tweede Kamer over Indië Dra Vm Mook mot vol- machten uitgerust pvE MINISTER VAN OVER- ZEESCHE GE- BIEDSDEELEN Prof. dr. Loge- mann. gaf Dins dagmiddag in de Tweede Kamer een over in Indië ontwik- 1 keld hebben. Z. E. wierp eerst een terug- PROF. LOGEMANN blik op feiten~er. ontwikkelingen in 't verleden, toen de aandrang tot staatkundige hervormingen van in grijpenden aard versterkt werden door de oorlogsgebeurtenissen. Aan dien aandrang werd weerstand geboden, omdat het Ned. volk in de bezettings jaren zich niet vrij kon uitspreken. Intusschen verscheen de bekende Ko ninklijke verklaring, welke vooraf gegaan was door een aankondiging door den G.G. van een Rijksconfe rentie en een regeeringsverklaring inzake de samenstelling en taak dier conferentie. De minister verklaarde dan aan te willen nemen, dat de nationalistische leiders in Indië niet voldoende be kend zijn geworden met de funda- menteele radiorede van de Koningin van 6 Dec. 1942, noch ook, dat Indië op de hoogte is van den geest van samenwerking die in den bezettings tijd tusschen Nederlanders en radi cale Indonesische nationalisten in ons land is gegroeid. Te tragischer noemde spr. het echter, dat enkele. Indische leiders zich hebben laten meesleepen door een revolutionaire beweging, die explicatie met deze mannen uitsloot. Sprekend over de oorlogsperiode, zette de minister dan uiteen, hoe de Japanners na Indië's capitulatie de Nederlanders geheel, de Indo Neder landers grootendeels uit 's lands ad ministratie en justitie wegvaagden alsmede uit het bedrijfsleven. Vroe ger of later werden zij vernedez'd er mishandeld. De tragische doodenlijst wordt langer en langer. Een geheele maatschappelijke laag is beroofd tot op het naakte bestaan. Maar ook de andere bevolkingsbestanddeelen wor den zwaar beproefd. Tegen dezen achtergrond bleven de binnenkomende fragmentarische rapporten den indruk wet ken, dat de veroveraars er niet in geslaagd waren de sympathie en het ver trouwen der bevolking te winnen. In twee opzichten zijn de in lichtingen der regeering uit het hermetisch gesloten eilandenrijk on volkomen geweest en wel t.a.v. de Japansche tactiek om zich van de jeugd meester te maken en deze te vervullen van een verhit nationa lisme, vol blankenhaat en ander zijds van de elementaire kracht der nationalistische verlangens. Scherp veroordeelde de minister in dit ver band de Indonesische leiders, die uit handen der Japanners de wan kele onafhankelijkheid aannamen. Z E. releveerde dan hoe Nederland er alles op richtte om het reeds ge durende de oorlogsjaren in principe georganiseerde vredeswerk ten be hoeve van Ned. Indië na den oorlog ,met kracht voort te zetten. Door de late bevrijding van Neder land en de vroege capitulatie van Ja pan ontstonden echter moeilijkheden zonder tal. die culmineerden in het ontbreken van machtsmiddelen ter plaatse toen deze er noodig waren. Uitrusting, trainingsmogelijkheid en vervoersgelegenheid ontbraken de Ne derlandsche regeering. De ministers van marine en van oorlog hebben thans de maatregelen getroffen die in hun macht liggen. Evenwel ook het Nederlandsche le ger is nog pas sedert de bevrijding in opbouw. Wij zijn voor training, uitrusting, bewapeningen ten deele ook kampruimte en dan ten slotte weer voor het vervoeren naar het verklaring I oosten opnieuw afhankelijk van de e toestan" I geallieerde bevelvoering, den, welke zich l Ik wil niet ontkennen, dat wij ook hier moeilijkheden te overwinnen hebben gehad en dat de eerste zen ding bataljons enkele kostbare we ken later scheep is gegaan dan wtf haddén mogen hopen, maar ik mag tevens wel de gegronde verwachting uitspreken, dat nu verder het ver schepingsprogram vlot zal ver- loopen. Intusschen waren wij dus niet ge reed konden wij nog niet gereed zijn om onze taak in Indië te her vatten, om ook daar „herstel e n ver nieuwing" te brengen toen Japan de wapens neerlegde. Maar, let wel, daar lag en ligt niet alleen een taak voor ons, madr al lereerst een taak voor de bondge nootschappelijke oorlogvoering, n.l. het ontwapenen en evacueeren van de Japansche bezettingsmacht en het herstel van het wettig gezag van den bondgenoot. Het is een zeer ernstige zaak, dat wij, die in dezen oorlog gegeven heb ben wat wij konden, helaas uit moe ten spreken, dat wij de bondgenooten voor dien gemeenschappelijn plicht niet bereid hebben gevonden en zelfs niet dan aarzelend bereid. Is Soekarno ondergedoken Republikeinen contra j- Mohammedanen De minister zette dan uiteen hoe de gecombineerde stafchefs, nadat het front in het verre oosten vol doende noordwaarts was opgescho ven zonder ons te raadplegen, de mi litaire vraag aan de orde stelden, wie t.z.t. met de opruimingstaak in Indië zou worden belast. Het had een pe riode van onzekerheid ten gevolge, die onze belangen, vooral met het oog op •onze herstelwerkzaamheden onder de werking der lend lease overeenkomst met "Ie U.S.A. ernstig heeft geschaad. Toen de beslissing viel, tegelijk met de Japansche capitulatie, was de S.E. A.C. (Zuid Oost Azië-commando) voor de plotselinge opdracht om over het geheele gebied de Japanners te ont wapenen, niet gereed. In het ooste lijk deel van den archipel hebben daarom de Australiërs de bezetting van een aantal eilanden op zich ge nomen. Geleidelijk zal de S.E.A.C. deze streken overnemen. Indië goon intern* aangelegen held Maar ook van het westelijk deel van den qrchipel met name Java en Su matra blijkt, dat óf troepen óf scheeps ruimte en vermoedelijk beide niet aanstonds in voldoende mate beschik baar gesteld zijn, terwijl het politieke verraad der Japanners toch dringend een onverwijld optreden vorderde. Wij kunnen niet aanvaarden, dat men ons tegemoet voert, dat het con flict met de republiek Indonesië een interne aangelegenheid is, welker be slechting ligt buiten de taak van het geallieerde militair gezag. Wij ont kennen geen oogenblik, dat er een probleem is in ons Koninkrijk van 't Indonesisch nationalisme, maar wij waren gereed en bereid en wij zijn dat nog, om dit probleem op te lossen langs den koninklijken weg van over leg in wederkeerig begrip en waar deering met behoud van alle zede lijke waarden, die de historische ver bondenheid voor beide naties, de Nederlandsche en de Indonesische, heeft opgeleverd. Wij zouden ten volle in staat zijn geweest dit pro bleem in vrede op te lossen, indien niet datgene, wat ik zooeven bestem pelde als Japansch politiek verraad, de nationalistische leiders op Java verleid had een blinden weg in te slaan. Tusschen 15 Augustus en het ver schijnen ter reede van Batavia van Admiraal Patterson op den Britschen kruiser Cumberland (tezamen met Hr. Ms. Tromp), ligt een volle maand. Vandaar tot de eerste landing van niet meer dan 2000 man troepen op 29 September nogmaals twee kostbare weken. Gedurende dien tijd kon de opstandelingenregeering Soekarno zich versterken, ondanks de waar schuwing van Lord Louis Mountbat- ten aan den Japanschen opperbevel hebber Terauchi, dat de verantwoor delijkheid voor het bestuur op hem bleef rusten en ondanks diens betui ging. dat het Japansch militaire be stuur gehandhaafd bleef. Maar als onze adviseur bij den staf van admi raal Patterson, de heer van der Pias, op 16 September aan den wal gaat, vindt hij geen Japansche bezetting en de overheidsgebouwen in handen der Soekarnisten. Hij vindt ook, hoewel er nog heelemaal geen Nederlandsche en geen Britsche troepen geland zijn, een Batavia vol politieke opwinding en, vooral des avonds, vol onveilig heid. Molestaties, aanhoudingen van blanken in auto's, invallen in huizen o.a. van ons welgezinde Indonesiërs, zijn dan reeds aan de orde van den dag. Reeds toen, en dus niet door het laten optreden van Nederlanders, liep het gezag over de jeugdige vrijscha- ren uit de hand. Dit mogen zij be denken, die van oordeel zijn, dat Ne derlandsche troepenzendingen achter wege behoorden te blijven. Ons wettig gezag gelooft in zijn recht en zijn plicht en het zou die laatste ernstig verzuimen, indien het zich niet van de middelen voorzag tot vestiging van orde en veiligheid. Buiten Batavia, met name in Ban doeng, was de toestand aanvankelijk gunstiger en de verzorging van krijgsgevangenen en geïnterneerden kon aanvankelijk tamelijk ongestoord voortgang hebben. Later heeft de voortgezette agitatie ook in het bin nenland een toestand van terreur en TN ZUID BATAVIA ontstonden Maandagmiddag gevechten, waarbij twee Nederlandsche sol daten het leven verloren en en kele anderen werden gewond. Zij werden uit een boom met een mitrailleur beschoten. Vroeger op den dag werd een vrachtauto met Ned. vrouwen, die naar het hos pitaal vervoerd werden, bescho ten. Een vrouw werd gedood; een andere ernstig gewond In verband met deze gebeurtenissen is thans een controle ingesteld op alle Indonesische personen en vrachtauto's, teneinde ze op wa pens te onderzoeken. Als de Indo nesiërs protesteeren, worden zij met de bajonet tot rede gebracht. Tnmiddels zijn twee nieuwe Brit sche brigades in Batavia aange komen en zal spoedig een derde Soerabaja bezetten. Ook verwacht men dat spoedig Bandoeng bezet zal worden, terwijl Semarang en Am- bawara aan de beurt komen als er pijnlijke onveiligheid voor de Neder landers veroorzaakt. Van den aanvang af is deze deli cate situatie niet behandeld zooals wij zouden hebben gewenscht. Ver meld werd reeds, dat de supreme commander den maarschalk Terau chi verantwoordelijk heeft gesteld voor het geheele bestuur, maar dat desondanks er in is berust, dat het Soekarno-bewind bleef voortbestaan. Nopens de door de Britsche bevel hebbers zelf aan te nemen houding tegenover dat bewind meende de su preme commander nadere instructies aan zijn regeering te moeten vragen, omdat hij zich niet gerechtigd achtte de Britsche bezettingsmacht te. men gen in intern Ned. conflicten. Dezer zijds is de Britsche regeering onmid dellijk gewezen op den onverbreke- lijken samenhang van het Soekarno- bewind met de Japansche occupatie en is bij herhaling aangedrongen op nadere instructies terzake aan den opperbevelhebber. De regeering constateert, dat in de laatste dagen een meer bevredigende opvatting zich gaat afteekenen. (Vervolg op pag. 2) meer troepen aangekomen zijn. Deze troepen zouden reeds onder weg zijn. In plaatsen, die de Brit ten niet als de voornaamste be schouwen, zullen de Indonesiërs de macht bleven uitoefenen totdat Ned. troepen zijn aangekomen om daar de orde te herstellen, meldt Anep-Aneta. Volgens Reuter loopen 50.000 vrouwen en kinderen die van Ba tavia zijn afgesneden gevaar als gijzelaars behandeld te worden, Anderzijds kwam een bericht bin nen over het verleenen van voor rang aan het Lawpi-werk, d.i. de hulpverleening aan krijgsgevan genen en geïnterneerden. Deze voorrang zou verleend worden door de Indonesische „regeering''. Dr. v. Mook blijkt een verklaring te hebben afgelegd, dat hij aan geen onderhandelingen denkt voor dat de geïnterneerden veilig zijn. T Tit enkele persberichten blijkt, dat thans spoedig een krachti ger optreden der geallieerde bezet tingsautoriteiten verwacht kan wor den. De Times correspondent sein de daaromtrent uit Batavia: „Wij zullen de leiders der opstandeling laten weten, dat wij niet van plan zijn nog langer het leven van Brit sche en Britsch-Indische troepen in gevaar te brengen door een toe stand te laten bestaan, dat de door de Japanners gekozen rebellen on der den mantel van nationalisme ongeregeldheden in de hand werken teneinde hun eigen opportunis tische doeleinden te bereiken en terloops nog de ontwapening dei- Japanners te vertragen." Men zou uit deze woorden kunnen afleiden, dat het in het oosten eindelijk be gint te dagen wat betreft de aard van hetgeen daar aan de hand is. In het kamp der onruststokers blijkt overigens oneenigheid te be staan. De republikeinen beweren niets te maken te hebben met de oorlogsverklaringen der Mohamme danen. Volgens geruchten zou Soe karno zijn „ondergedoken" of „ge- kidnapped". Beide veronderstellin gen worden echter als onwaar schijnlijk betiteld. E DEINING rondom ons Indië heeft nu haar neerslag ge vonden in een rustige, waar. dige, overtuigende rede van Minis ter I.ogemann. Nederland heeft zich werkelijk over niets te schamen. Het is in 't Verre Oosten ook een bondgenoot geweest zoo loyaal als er geen zijn kon. Het heeft de Japansche uit daging aan de Angelsaksische machten onmiddellijk opgevangen en door de opoffering van al zijn vliegtuigen en zijn belangrijkste oorlogsschepen de vertragingsactie zoodanig gesteund, dat mede daar door Australië voor de vijandelijke invasie werd behoed. Doch toen Japans weerstand plotseling in el kaar zakte, hebben de bondgenoo ten niet onmiddellijk de doeltref fende maatregelen genomen, welke de omstandigheden vereischten. De eerste teleurstelling, welke we te slikken kregen, was al die, welke het ons onmogelijk maakte troe pen voor Indië in Australië op te leiden. Toen gingen de Engelschen openlijk verkondigen, dat ze voor- loopig alleen maar troepen zouden afzetten in Batavia en Soerabaja. Dat gaf den beslisten anti-Neder lander en vriend der Japanners, Ir. Soekarno, moed, om met zijn „republiek Indonesia" de haatcam. pagne tegen Nederlanders, Indo- Europeanen en de loyale Ambon- neezen, in gang te zetten. De Ja panners verkneukelden zich in dit rumoer en ze waren wat grif in het afstaan van hun wapens aan de oproerige en plunderende elemen ten. Toch waren er toen Britsche militairen, die aandrang op ons uitoefenden, om met dat Soekarno- regime aan te pappen. De Regeering heeft dienaangaande haar duidelijk veto laten hooren. De Britten schij nen ons ook bepaalde adviezen te hebben willen opdringen aangaan de de beloften, welke we den In de volkomen oprechte bedoelingen der Nederlanders bloot te leggen. Dit laatste ging Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer te ver. Hij ziet nu slechts één taak: het vestigen van orde en gezag. Ge praat acht hü thans uit den booze. We kunnen ons dit standpunt in denken, doch meenen toch, dat de Regeering den wijsten weg koos. Er kan nu geen schijn of schaduw van twijfel bestaan aan onzen volko men goeden wil. Het is jammer, dat aldus een bekwaam bewinds- rin^&kanS 7^heS«^htór°tn man- die ook een symbool was van 'F dezen met't ons heldhaftig verzet tegen Japan, laten voorschrijven door derdea." Wel echter kon men weten, hoe vol komen bereid we waren, om aan alle gerechtvaardigde nationale as piraties van Indonesië te voldoen. Minister Logemann heeft het gis teren al bizonder duidelijk en om standig verteld. hoe wij ons de nieuwe verhouding tot de Indone sische Rijksgenooten denken, welke procedure we willen volgen, om die nieuwe verhoudingen vast te leg gen in vrije samenspreking. Ja zelfs in dit stadium van onrust en verwarring en beklemmende zorg om het lot van tienduizenden geinterneerden en krijgsgevange nen, die nu als gijzelaars bedreigd worden, hebben onze vertegen woordigers in Indië instructie ge kregen. om met de loyale Indone sische leiders te gaan praten, hun ons heldhaftig verzet tegen Japan, op zulk een spannend oogenblik van het tooneel moet verdwijnen. Doch hier kon wederzijds niet geschip perd worden. De Regeering volgt haar koers en we gelooven te mogen veronderstel len, dat morgen de overgroote meerderheid der Kamer van haar instemming zal doen blijken. We hopen, dat een en ander ook duidelijk in Engeland zal worden verstaan. Opdat men begrijpe, dat meer en krachtiger en sneller optre den slechts ten gunste komt van de bevestiging van een gezag, dat In- diës waarachtig geluk op het oog heeft. Terwijl ieder voet geven aan de Soekarno-republiek een ramp zou inleiden, waarvan heel Zuid Oost Azië den kwaden weerslag zou ondervinden.

de Stem | 1945 | | pagina 1