H. H. Landbouwers Manufacturen Brevet. een nette dienstbode Stad en I Land Lectura Kioskenonderneming Geld- en grensverkeer Een moeilijk te dichten lek ZAAIROGGE firma blondeel aardenburg PUBLIEKE TRIBUNE OFF- MEDEDEELINGEN P. A. V. d. Plas - Oostburg. 6 Hotel '"entraal, Goes Gemeente-gasfabriek Hulst H.H Landbouwers en Tractor gebruikers' RUPSTRACTOREN Fa. Alg. Begheijn en Zn. bezoekt onze tijdschriften afdeeling Lectura Kioskenonderneming AM ST EL BIER Fa. Blondeel-Daens Aardenbur»-. 4 -xt gaan veel geruchten, opmer- kingen en dreigende „Lieftinck- redevoeringen" over deze beide on derwerpen. Bij meerderen kloppen dan de harten „in groote vreeze". En met recht! De sommen, door de Rijks belastingen gevorderd loopen dikwijls in de duizenden, tiendui zenden, ja zelfs tegen de millioen guldens. Er worden nl. verplichte zekerheidsstellingen gevorderd, dit zijn geschatte bedragen voor ach terstallige belastingen. Een en an der geschiedt van lieden, die be kend staan om de groote sommen (natuurlijk zwart!) welke zij gedu rende de bezetting verdienden en waarvoor nooit belasting is betaald. Deze geschatte bedragen worden re-is nu geïnd. Zij zijn betaalbaar, door overschrijving van een nu nog geblokkeerde rekening, op de bank rekening der belastingen. Na een precisieus onderzoek zullen de juiste bedragen aan belasting wor den vastgesteld en zal de juiste verrekening plaats vinden. De zekerheidsstellingen worden ook gevorderd van die personen, welke meer dan f 500 aan achterstallige belastingen aan het rijk schuldig zijn. Wat betreft het grensverkeer, ook hier zijn de vooruitzichten niet erg gunstig. Nog heel wat goederen worden de grens overgesmokkeld, waarvoor betaling geschiedt in nieuw geld of met voorwerpen van waarde, als goud, postzegels, sie- VIERDE CANTINE GEOPEND De vierde en laatste W.M.D.-can_ tine, ten behoeve van de werkers aan de dijken van Walcheren, is te Vlissingen geopend. Dit ging evenals bij de vorige cantines te Rammekens, Vrouwepolder en Westkapelle. met eenige plechtig heid gepaard. Aardenburg Zeldzaam. Ja, dat was hetwat ge beurde bij den landbouwer R. Plas- schaert aan den Liter. In een ge vecht tusschen een muis en een te zorgzamen haan, sprong de muis in den bek van zijn tegenstander. De haan kon dit onvrijwillig verkregen voedsel niet verwerken en gaf den geest door verstikking. De muis had .in „des hanens slokdarm" niet ge noeg luchtgevond en, zoodat ook het muisje ,,er tusschen uit muisde", eveneens door verstikking ?s H. Arendskerke Gemeenteraad. De voorzitter deel de o.a. mede, dat aan de gemeente in bruikleen is afgestaan een Engel- sche motorbrandspuit, welke zeer goed voldoet. Goedgekeurd werd een begrootingswijziging, dienst 1945. waar in o.a. een bedrag is uitgetrokken voor den bouw van een noodschool te Nicuwdorp. Aangenomen werd het voorstel van B. enW. tot toekenning van een vergoeding aan dhr. j. Brou wer als wnd. hoofd der O. L. school te 's-Heer Arendskerke (dorp). Tot lid van het groot armbestuur te 's- Heer Hendrikskinderen werd be noemd dhr. j. Schipper, aldaar. Goes raden, enz. Men verzekerde ons, dat het groote lek momenteel te zoeken is in het drukke militaire grensverkeer. Op deze wijze zouden groote partijen goederen hun weg naar de zwarte markt beginnen. Door marechaussée, grenswacht en douane werd reeds een groot aan tal bekeuringen de grensstreek in geslingerd. Toch blijkt dit zwarte gewroet hierdoor weinig schade te ondervinden. Steeds worden de ran gen der zwarte Pieten aangevuld. De legale manier van handel is zeer omslachtig en loopt niet erg vlot. Hierin zal in de toekomst nog veel verbetering te brengen zijn. En hopelijk gebeurt dit snel! Middelburg Rijwieldiefstal. De 22-jarige J. de P., magazijnmeester te Goes, nam op 8 Aug. ji. een rijwiel weg. dat behoor de aan M. v. 't Westeinde. Hij we»'d gearresteerd en vorige week veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf, 6 maanc*en voorw. met een proeftijd van 3 jaar. - Onderling Kunstgenot heeft het blijspel „Mtl- 1-oi.nair tegen wil en dank" in studie genomen en de Kunstvrienden" „Kopper en Co" van Daan v. d. Zee. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen, ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van den Directeur van Gemeen te-Werken te Middelburg om vergun ning tot het tijdelijk plaatsen van een kortzaag, gedreven door een elec tromotor van 6 PK op perceel Stads- schuur no. 1, kadastraal bekend sec tie C NO. 2285. Op Donderdag 25 Oct. a s. des voor middags 11 uur, zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zoowel de verzoeken, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Vertrek kapelaan v. 't Westeinde. Na een verblijf van ruim drie jaren is kapelaan van 't Westeinde naar Noordwijkerhout overgeplaatst. De sympathieke priester laat hier vele vrienden achter. Zijn opvolger is ka pelaan Heemskerk. Eervol ontslag. Aan den heer A. Schneider, ambtenaar bij den Rijks waterstaat, is op diens verzoek we gens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd,- eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend met ingang tfan heden. Philippine. Uitvoeringen knapenkoor. Steeds meer begint de jonge componist uit Terneuzen, de heer Pierre van Hauwe, op den voorgrond te komen. Na de successen die hij dezen zomer in Holland behaalde, begint hij ook in deze streek weer naam te maken, vooral nu zijn knapenkoor Bel Canto steeds werken van hem ten gehoore brengt. Op Zondag 28 October (Christus Koning) zal het knapenkoor een bezoek brengen aan Philippine, waar een concert zal gegeven worden ten bate van de vernielde kerk al- c.nar Vooreerst zal een plechtige Hoogmis gezongen worden, waarin 't knapenkoor zal uitvoeren de missa Rex Pacificus, van Pierre v. Hauwe. Deze Mis is voor drie gelijke stem men en orgel, dat bespeeld zal wor den door den heer Alb. Standaert. Het geheel staat onder leiding van den componist. Deze Mis, die van Hauwe in 1943 schreef, is gebaseerd op een diepen religieusen grondslag, waarin men 't streven bemerkt naar een dichte benadering van den Gre- goriaanschen zang, waarin al het theatrale is vermeden en waarin spreekt, een diep en innig gebed om vrede, niet alleen om vrede onder de menschen, maar vooral een gebed vooi een diepen oprechten zielevrede Om 4 uur zal door hetzelfde knapen- kom een concert gegeven worden met medewerking van de pianiste José v Puyvelde. Sas van Gent. Propagandavergadering R..K.W.V. Uitgaande van het R.K.W.V. werd een propagandavergadering gehouden in zaal Reseda, waarvoor groote be langstelling bestond. In zijn welkomst woord richtte voorzitter van Assche zich heel speciaal tot de nieuw op gerichte afdeeling van de H.K.w. en do leden van de k.A.J, en V.k.A.J. De eerst genoemde afdeeling wensch- te hij grooten bloei toe. Spreker hoopte dat deze bijeenkomst zou bij dragen tot meer contact en nog groo- tere samenwerking. De heer Broe ders, spreker van den avond, sprak eerst tot de ouderen en later tot de jeugd en spoorde allen aan samen te werken aan den opbouw van Neder land op Christelijken grondslag. De clamatie, voordrachten en muziek was de aangename bijdrage welke speciaal door de jeugd werd gebracht. Excelsior heropgericht. De vroe gere R.K. Tooneelvereeniging Excel sior werd heropgericht. Velen zullen zich zeker de prachtige tooneelstuk- ken herinneren welke vroeger door deze vereeniging voor het voetlicht werden gberacht. Slachtoffer van onbewaakten over weg. Toen de heer de Jonge, ge meente-ontvanger van Selzaete, per ar to huiswaarts keerde, werd deze tusschen Moerbeke en Wachtebeke op een onbewaakten overweg gegre pen door een juist passeerenden Dieseltrein. De man was op slag dood en de auto geheel vernield. Het ongeluk is des te tragischer omdat 't slachtoffer heden in het huwelijk zou treden met een meisje uit Ber- chem, waarheen hij juist was ge weest even voor het ongeluk. Ledenvergadering V'V.V. Het be stuur werd uitgebreid met twee ne ringdoenden en wel de heeren Joh. Ranchaert en L. van Bracken (wijk Zandstraat), zoodat het definitief be stuur uit negen leden bestaat, waar van drie neringdoenden. De vereeni- ging telt thans 112 leden en 9 dona teurs. Sluis Een rat in de wieg In den nacht van 10 op 11 Oct. werd het echt paar Hogerheide-Keymel gewekt door het huilen van hun zoontje. Toen licht werd gemaakt, zag men juist een rat wegspringen uit het wiegje. Het acht maanden oude kind was zoo gebeten, dat het geheele gezichtje bedekt was met bloed. Bij een inge steld onderzoek, werden meerdere ratten gevonden. Ondertussehen wordt door het echtpaar ijverig naar een nieuwe woning gezocht. Vlissingen. Directeuren „De Schelde" vrijgela ten. Vrijdag jl. zijn vrijgelaten de directeuren der Kon. Mij. De Schelde Dit heeft in de Zeeuwsche contreien veel opschudding verwekt. Naar wij nu uit betrouwbare bron vernemen, is de vrijlating der heeren Wesseling en van Tijen geschied op last van den chef-staf Mil. Gezag en niet op voordracht van den afdeelings mili tairen commissaris van Zuid Holland en Zeeland of zijn verbindingsoffi cier te Middelburg. „Leiden helpt Vlissingen". -- Groo te hoeveelheden goederen werden reeds door de inwoners van Leiden geschonken aan de inwoners dezer gemeente. Vorige week arriveerden wederom twee schepen afgeladen met meubelen, enz. ter verdeeling onder degenen, die hiervoor in aanmerking komen. Nu kwam naar Vlissingen, namens het Leidsche Comité, de heer Kerkhof. Hij kwam niet met leege handen, doch bracht met zich mede een vrachtauto hoog opgeladen met schrijf- en leerbehoeften voor de scholen, alsmede schrijfbehoeften voor de gemeente-secretarie. Vanzelf sprekend heeft het gemeentebestuur dit alles in groote dankbaarheid aan vaard daar vooral aan deze artikelen groote behoefte bestond. Eenige da gen geleden ontving het gemeente bestuur bezoek van een aantal Leid sche studenten. Deze hadden een feestbijeenkomst gehouden te Leiden Voor deze bijeenkomst werd entrée geh- -en in den vorm van het betalen met textielgoederen. Deze goéderen werden eveneens aan Vlissingen ge schonken. Thans is het Leidsche Comité doen de met een actie plm. 200 Vlissing- sche kinderen voor den duur van een half jaar in Leidsche gezinnen on der te brengen. Vlissingen krygt glas. Dat ook andere gemeenten den nood onzer gemeente begrijpen en overtuigd zijn, dat nog velen van ons achter de plan ken zich moeten schuil houden en geen voldoende licht in hun woning kunnen krijgen blijkt uit het feit, dat de tuinders van Leidschendam 'n glasinzameling hebben gehouden en binnen enkele dagen 1800 M2 glas naar Vlissingen zullen zenden. 825-0 Uit voorraad leverbaar Ytttr a,le soorten zaaigranen en zaden, kunstmest- enz- Beleefd aanbevelend, Verpleegstersmoeilykheden. Eeni ge gediplomeerde leerling-verpleeg sters van het Roode Kruis willen er de aandacht op vestigen, dat er iets scheefs zit in het feit, dat aan meis jes in speciale gevallen schoenen en lcleeding verstrëkt wordt als zij in de verpleging gaan en haar tezelfder tijd een hoog loon betaald wordt. „Als men een verpleegster ontmoet, die vertelt, dat zij bij M.G. in Brussel f 25 per week verdient, kost en in woning vrij, kleeding en. schoeisel idem, dan vragen wij ons af: hebben wij, die jaren in de ziekenhuizen werken en onder moeilijke omstan digheden dan niets verdiend ?- Zou den wij ook niet eens in aanmerking komen voor kleeding, schoeisel e.d. Overigens hopen wij dat het de meis jes niet alleen hierom te doen is, want dan wordt de verpleging een teleurstelling voor haar". D. K. 'S-HEER ARENDSKERKE. Alleenwonenden en gezinnen te Wolf aartsdijk, die nog geen petro- leumkaarten voor kookdoeleinden ont vingen en daarop aanspraak kunnen maken kunnen deze alsnog afhalen op de zittingen der agenten op 16 en 19 October. 773-o DISTRIBUTIEKRING MIDDELBURG Voor kamerverhuurders en pension gasten kunnen vaste brandstoffen worden aangevraagd. Aanvraagfor mulieren kunnen vanaf 15 Oct. wor den afgehaald bij het kantoor Zuid singel, Zaal 4, Loket 4 en bij de agent schappen. Voor familieleden, kostgangers en inwonend dienstpersoneel mag niet "worden aangevraagd, terwijl personen met 10 of meer gasten zich moeten richten tot de Brandstoffencommissie. Aanvraagformulieren voor geallieer de textielgoederen kunnen voor de laatste maal worden afgehaald op 16 October. Inlevering 19 Oct. Voor stallen, welke niet zijn voor zien van electrisch licht, kan een aanvraagformulier MD 333-06 voor pe troleum vanaf heden bij het kantoor Zuidsingel, afd. brandstoffen of de Agentschappen worden afgehaald. Bij inlevering der formulieren, welke moet geschieden vóór 23 October, die nen deze voorzien te zijn van een accoordverkiaring van den PBH. en van het gas- of electriciteitsbedrijf. Hiervoor moet betrokkene zelf zor gen. Ten behoeve van voertuigen, welke noodzakelijk gedurende de duis ternis voor bedrijfsdoeleinden moe ten worden gebruikt kan per H. for mulier een aanvraag voor petroleum worden ingediend. 774-o DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Petroleum voor kookdoeleinden. Formulieren voor het aanvragen van petroleum voor kookdoeleinden zijn vanaf heden weer bij den distri- butiedienst aanwezig. Zij die genoemd formulier nog niet hebben afgehaald gelieven dit alsnog ten spoedigste te doen. Enquête gas en eiectriciteit. Alleenstaanden en gezinshoofden, die de maaltijden bereiden door mid del van gas en eiectriciteit dienen bij den distributiedienst ten spoedigste een enquêteformulier af te halen en terug in te dienen. Invulling enquêteformulieren. Bovenaan het formulier wordt ver meld het nummer van de gas en-of electriciteitsmeter, hetwelk op de rant soenkaart eventueel oude rantsoen- kaart voor gas en-of eiectriciteit te vinden is. Deze kaarten dienen bij de indiening der enquêteformulieren te worden overgelegd. Aan de achterzijde van het formu lier dient de aanvrager bon 244 Al gemeen van de bonkaart voedingsmid delen 10e periode van elk der gezins leden in het vakje 1 t.m. 14 te plakken. Pension- en kamerbewoners, die niet zelfstandig hun maaltijden berei den mogen geen afzonderlijk enquête formulier invullen. Petroleum stalverlichting. Belanghebbenden, waar in hun stal (len) geen gas- of electriciteitsaan- sluiting aanwezig is. kunnen vanaf heden bij den distributiedienst een formulier afhalen ter bekoming van petroleum voor stalverlichting. Controle stamkaarten. In de gemeente Terneuzen zal Mi de uitreiking van de bonkaarten voor de 13e periode, controle worden uit geoefend op de waarmerking van de stamkaarten, in verband met de in enting tegen typhus. Dus ongeveer vanaf 7 November 1945. 772-o ENQUETE LANDHONGER. Bij vele van de geregistreerden, wier veestapel onlangs door een amb tenaar van den P.V.C. is geregis treerd en die bij deze gelegenheid te vens opgave konden doen van hun behoefte aan grond, heeft ten aan zien van het laatste punt blijkbaar een verkeerde meening postgevat. Deze „enquête landhonger" zooals ze kortheidshalve wordt genoemd, heeft geen ander doel dan de Regee ring een juist inzicht te verschaffen in de behoefte aan grond onder de boeren, opdat zij bij een eventueel zich voordoende gelegenheid om de bodemoppervlakte uit te breiden zou weten hoe groot nu eigenlijk de be hoefte aan grond wel is. Het is van hen, die over (meer) grond willen en kunnen beschikken, dus verkeerd om aan deze enquête hun medewerking te weigeren daar ze door niet mede te werken de zaak juist tegenwerken. Door hun toedoen immers krijgt de Regeering niet de beschikking over de gegevens, welke- zij graag zou willen hebben en waar mede dit zal wel niemand ontken nen toch in hooge mate de belan gen der Nederlandsche boeren en spe ciaal die boeren die behoefte aan grond hebben zijn gediend. Dat ieder wien het aangaat dus hieraan medewerke. Districtsbureau houders en pl. bureauhouders en in sommige gevallen ook de telers, staan U nog tot 26 October a.s. ten dienste Tot uiterlijk dezen datum kunnen de formulieren „enquête landhonger" nog worden ingevuld. ?31o SPONZEN. Importeurs van en groothandelaren in zoowel natuur- als viscosesponzen, dienen aan het Rijksbureau voor se- nees- en verbandmiddelen. Vondel straat lie, Amsterdam W., schriftelijk opgave te doen van hun namen en adressen, onder vermelding van de door hen in het tweede halfjaar '938 en het eerste halfjaar 1939 ingevoer de resp. verhandelde sponzen, ee- splitst naar soort, uitgedrukt in ge wicht of waarde. 730-oo Rob James en Toni 62) Ontsnappen zal niet meevallen U't dit kamp. De bandieten hebben voor een uitstekende wacht ge zorgd en de bergwanden zijn zo steil, dat ze niet beklommen kun nen worden. Dick besluit met de jongens 's nachts de ontsnappings plannen eens degelijk voor te be reiden. Bij het passeren van de slaapplaats van Burton blijkt deze verdwenen te zijn. Waar is Burton? De jongens vertellen Dick, dat ze hem zoals gewoonlijk al vroeg naar bed heb ber. zien gaan. „Misschien heeft hij iets bij de verzorging van de paarden vergeten". zegt Rob. „Nou", begint Diek, „ik zou mor gen-nacht maar eens heel goed op letten en zien, of Burton dan wer kelijk in zijn bed blijft. Ik geloof er geen steek van." vraagt Boven 18 jaar De directeur der Gemeente-gasfabriek maakt bekend, j&t voorlopig de meter om de twee maanden zal worden ipgenomen De eerste opname zal 1 November en volgende dagen dlaats hebben. Daar de meteropname in November iver drie maanden loopt, moet bij de periode Augus tus— September het rantsoen voor 1 maand i perio- 3e> worden bijgeteld iferder wordt onder de aandacht van de verbruikers rebracht, dat met ingang van 1 September 1945 voor ille tarieven de gasprijs met ld, cent per m3 wordt r-enioogci, overeenkomstig het bepaalde in de Beschik- :mg' van het Departement van Handel en Nijverheid i.d. 17 September 1945, No. 7594 H. 753.0 De MAC. CORMICK TV 6 en TV 9 zijn aangekomen en in onze magazijnen te bezichtigen. 255-0 indien U een koop'vergunning hebt willen wij U graas uit voorraad leveren. IVij hebben een geweldige sorteering o.a. Heraut, De Geïllustreerde Commentaar. Od Wacht. Nieuwe Eeuw, Vrij Nederland, Uitkijk, Metro, Ons Vrije Nederland, Victorie, Paraat. Indisch Nieuws, Libe rator, Klankbord, Opdracht, Ochtendpost, Economisch Nieuws, Wereldkroniek, Tuney Tunes, Filmwereld. Voor de kinderen FOK KI-KLINK. Prijs f 0.40 per no. SINGELSTRAAT 19 (bij (Ie Groote Kerk) GOES. Vanaf heden weer verkrijgbaar bij den agent ED. LAUWERS te VOGELWAARDE H .H. LA N DB OU W E R S. Levert Uw kunstmestbonnen in bij UTT VOORRAAD LEVERBAAR,Tevens verkrijgbaa- le soorten GEKEURDE ZOMER ZAAIGRANEN. 766-o

de Stem | 1945 | | pagina 3