OHVERANTWOORDELIJKE ACTIE Britsche troepen tePadangenMedan o< Do strijd om de Schelde i HET GEWROET VAN DE E V.C. Indische Mohammedanen willen den heiligen oorlog' vraagt ontslag Int. Chr. Vakverbond DREIGEND CONFLICT rof. Logemann spreekt in de Tweede Kamer IN 'T KORT DOODSTRAF voor BORMS EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAN® Bur.: Westslngei 75, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courani wordt op last van t Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. .Stichting De Stem Directeur: J. A. H. M. van Schijndel; Hoofd redacteur; j. 3. H. A. Bruna; Alg. feeuwsch red.: W. Groffen. Middelburg; Rayomed Zeeuwsche eilanden N. J. Karhof, G-oe^. No. 291. MNSDAG 16 OCTOBER 1945. Voor God, Koningin en Vaderland Comm v. Toezicht: C. 3 v. Hootegem; A P. Langenhorst; Mr Dr e 3 .J M Mes; Mr Et. B. L. de Rechter; Mr Or C J M A v Rooy. Verschijnt eiken werkdag Abonn prijs by -voor- uitbet.: 3.38 per kwart., p post f 4.10 p week (bij niat-postbesteilmg) f 0.26 Losse nos 6 cent. AL EENIGE WEKEN lang is er een staking gaande aan de Hollandsche Draad- en Kabel, fabriek te Amsterdam. In het kader van den wederopbouw is dit een zeer gewichtig bedrijf. Het heeft spoedbestellingen loopen voor de mijnen, de telefoonbedrijven van de P.T.T., de spoorwegen (electrifica- tie Haarlem-Leiden), voor het her stel van de industrie en den weder opbouw van woningen. E?n belang rijk onderdeel in dit bedrijf is de textielafdeeling. Nagenoeg alle pro ducten moeten daar passeeren. Het geldt hier echt vrouwelijk werk. nl. spinnen en omvlechten, dat door mannen niet of lang niet zoo goed kan worden gedaan. Echter was het aantal leden van het vrouwelijk personeel in de eigenlijke fabriek teruggeloopen van 115 tot 20. Uit de vrije maatschappij kwamen geen vrouwen beschikbaar, waarom de Directie besloot de tewerkstelling van 50 geintemeerde NSB-vrouwen aan te vragen. De zaak werd be sproken met de personeelskern allemaal leden van de Eenheids Vak Centrale deze scheen de zaak te begrijpen, doch wilde eerst het per soneel raadplegen. En ze kwam te rug met de mededeelingheel het personeel zal staken, als er NSB- sters te weik worden gesteld. De Directie heeft toen den voor zitter van de afdeeling Metaal der E.V.C. ontvangen en hem een ter men van drie weken gegeven, om te zorgen voor 555 meisjes en 25 jon gens, die het textielwerk zouden kunnen doen. Na drie weken kon hy echter slechts enkele namen op geven. Toen kwam op 5 October iemand van de E.V.C. vertellen, dat hij be reid "was het personeel te advisee- ren een verklaring te teekenen waarin het volgende stond: ..Ondergeteekenden verklaren het werk te hervatten onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat het tewerk stellen van geïnterneerd NSB-sters zal zijn onderworpen aan de beslis sing van de daartoe bevoegde auto riteiten en dat zoowel de directie als de werknemers zich bij deze beslis sing zullen neerleggen. De onder neming garandeert hiertegenover, dat zij voor deze geïnterneerden, in dien zij zouden worden tewerkge steld, het volle loon aan den staat zal afdragen, en dat zij zoolang der gelijke krachten bij haar werkzaam zijn," elk zich aanmeldend aanvaard baar meisje of vrouw tegen de vast gestelde loonen in haar dienst zal nemen". De man van de E.V.C. veronderstel de, dat de arbeiders wel bereid zou den zijn te teekenen, maar dat de E.V.C., indien zouden weigeren, achter de stakende arbeiders zou staan. En inderdaad weigerden rij. Toch werd door de Regeering gegaran deerd, dat de geintemeerde NSB ers zelf van de tewerkstelling geen enkel voordeel zouden hebben; dat het den ondernemer onmogelijk zou zyn om gesteld, dat hij het zou willen, <uit die tewerkstelling een slaatje te slaan; en tenslotte, dat de geïnterneerde tewerkgestelde N. S.B.'ers niet werkzoekende arbei ders het brood uit den mond moch ten nemen. Contact met het overige perso neel kon geheel worden vermeden. 25 procent van het loon der gein- terneerden dat aan den Staat vervalt zou in spaarfonds van 't personeel worden gestort. r/iedaar de voornaamste der me- dedeelingen over dit conflict, gelijk een woordvoerder van het Departement van Minister Drees die verstrekte voor de radio, waar om hy door iemand van de E.V.C. prompt voor Blokzijl II werd uit gescholden. Het dunkt ons goed. zulk een ge val eens uitvoeriger te vertellen Het typeert weer eens, op welk een onveranfcwoordelyke wijze die zoo genaamde Eenheidsvakcentrale ac tie voert. Ze ondergraaft den we deropbouw, saboteert het herstel des lands. En dat onder het mom van de allerpuurste vaderlandsliefde, welke het niet eens verdraagt dat N.S.B.'ers tot nuttigen arbeid 'wor- m den gedwongen. De bona-fide vak- r beweging blyft hier natuurlijk ver- w. re van. Zij werkt slechts voor het waarachtig belang van de arbeiders I en daardoor ook voor het waarach tig: belang van ons volk. pjET R. k Adviesbureau voor Landbouwkundige Missie-actie, rieerenstraat 22. Wageningen, heeft syn werkzaamheden hervef. JHR. TJARDA VAM STARKEMBQRGH gij besprekingen is gebleken, dat er over 't in Nederlandsch-Indie te voeren beleid verschil van in zicht bestaat tusschen de regeermg en den kortelings uit Japansche krijgsgevahgeschap gerepatrieer- den Gouverneur generaal van Ne- derlandsch Indië, Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer met betrekking tot het stand punt, dat tegenover de nationalis tische stroomingen in het kader van dit beleid valt in te nemen. De Gouverneur- generaal meent ten aanzien van dit gewichtige punt niet de dragen- van de politiek der regeering te kunnen zijn en heeft om eervol ontslag uit zijn ambt verzocht. Situatie op Java iets gunstiger. De politieke situatie bleef nochthans nevelig J Baggerpersoneel wil meer loon Nederlander tot ondervoorxitter gekozen. ttET internationaal Christelijk Vakverbond heeft zijn huiten- gewoon congres gesloten. Het congres sprak zijn voldoe ning uit over de houding van de Christelijke vakbeweging tijdens de bezetting, over het herstel van het internationaal Christelijk Vakver bond, dat de grondslagen hand haafde van zijn standpunt Inzake de vakbeweging, die vrij en onaf hankelijk moet zijn en geen or gaan van den staat en waarin het zich bereid verklaart, op deze grondslagen met andere interna tionale organisaties der vakbewe ging samen te werken. In een twee de resolutie verlangde het congres o.m. dat de vakbeweging mede ver tegenwoordigd wordt bij de onder handelingen voor de vredesverdra gen. Het congres koos den Belgischen oud-minister Henri Pauwel, voor zitter van het ACV van België, tot voorzitter der internationale en tot ondervoorzitters den heer G. Tes- sier, algemeen secretaris van het Chistelijk Vakverbond, en den heer P. P Fuykschot, algemeen secreta ris van het Christelijk Nationaal Vakverbond van Nederland. TTET STUKGOEDEREN VER- VOER per trein is weer ge opend. In het baggerbedrijf hebben de onderhandelingen over de loon- en arbeidsvoorwaarden niet tot over eenstemming geleid. Ook de beslis sing van het college van rijksbe middelaars wordt door de arbeiders onvoldoende geacht. De leden van den centralen bond van transport arbeiders en die van den Ned. Bond van Chr. fabrieks- en transport arbeiders hebben daarom besloten het werk te staken, indien uiterlijk op Woensdag 17 October geen be vredigende oplossing is verkregen Indien de staking een feit mocht worden, zijn ook het baggerwerk op Walcheren daarbij betrokken. TN DEN WIERINGERMEERPOL- DER is het water thans 1.26 m gezakt. Aan de randen is reeds 'n oppervlake van 1500 a 2000 H.A grond droog gevallen. De verwach ting is, dat voor den winter van de behouden gebleven boerderijen een 50tal zal kunnen worden be trokken. Voor Kerstmis hoopt men den geheelen polder droog te heb ben. rjiSJANG KAI TSJEK heeft mee gedeeld, spoedig een bezoek te willen brengen aan Engeland, de Ver Staten, Frankrijk en de Sov jet Unie. VAMTRENT DE LANDING van Britsche troepen op Sumatra werd nader gemeld, dat zjj voet aan land gezet hebben te Padang en te Medan. De bezetting van Buitenzorg en Bandoeng zou elk oogenblik verwacht kunnen wor den. Na het lichtelijk opzienbarende be richt van Zaterdag, behelzende de „oorlogsverklaring" van het nationalisti sche volksle ger,, bleef na Zondag ook Maandag ver der nieuws uit tenzij in den vorm van een geruststellen - de mededee ling. Volgens dr. v. Mook is de situatie op Java iets gun stiger, in het bijzonder wat betreft de vei ligheid van de in Bandoeng en Buitenzorg zich bevindende krijgsgevangenen en geïnterneer den. Wel kwam er nog nieuws van kennelijk verder in het verleden terug liggende betreurenswaardige gebeurtenissen. Zoo zouden in De- pok, een dorp tusschen Batavia en Buitenzorg een groot aantal bewo ners gedood zijn door nationalis tische plunderaars en moordenaars. Zij stalen de huizen leeg en bescha digden ze bovendien. In Garoet, 60 km van Bandoeng werden in de af- geloopen drie dagen 20 personen gedood, onder wie drie Nederlan ders. De politieke hemel blijft inmid dels nogal nevelig. Volgens Reuter zou dr. van Mook tijdens een persconferentie verklaard hebben, dat hij zoodra de op winding op Java geluwd is en er een zekere veiligheid en vrijheid van gedachte en uitdrukking be reikt is bereid is te onderhan delen met Indonesische leiders var, alle schakeeringen, dr. Soe- karno inbegrepen. DR. v. MOOK 'CTOBER is voor het grootste deel van Zeeland de maand der herinneringen. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen was in de tweede helft van September reeds van den vijand gezuiverd, maar de rest van ons gewest moest nog in ongeduld wachten op den gelukkigen dag der bevrijding. Dat die vlug zou komen, begreep ieder, die be sefte wat de Schelde en het gebruik der Antwerpsche haven den geallieerden waard was Zuid-Beveland Walcheren en W - Zeeuwsch Vlaanderen moesten daarom tot iederen prijs genomen worden. Een geweldig aanvalsplan werd uitgewerkt en eind September was het voltooid. Op Maandag 2 October kwam de bekende waarschuwing per radio uit Engeland, dat zij die op de eilanden aan de Scheldemonding lagen op hun hoede moesten zijn Boven Walcheren wierpen de vlie gers van de R.A.F. deze waar - schuwing ook per strooibiljet uit. Reeds den volgenden dag had 't vreeselyk bombardement van den zeedijk by Westkapelle plaats, waarbij de zeewering werd door broken en het dorp Westkapelle werd verwoest, waarbij 200 bur gers om het leven kwamen. |n Paar dagen later werd het de beurt van West Zeeuwsch Vlaan deren. Hevige bombardementen teisterden de dorpen daar. Het fraaie stadje Sluis, dat bijna vier weken in de vuurlinie lag, kreeg op 6 October de eerste bommen te verwerken. Tegelijkertijd drongen de Cana- deesche eenheden in den Westhoek van Brabant op en in het Wehr- machtsbericht van 7 October was voor het eerst sprake van den Kreekrakdam. „Afgegrendeld" Tiet zwaartepunt van den strijd heette toen te liggen tusschen Bergen op Zoom en Woensdrecht. Een penetratie der Canadeezen was. zoo luidde de tijding, na feilen strijd afgegrendeld. Reeds een dag later bleek dat die grendel niet al te soiled was geweest, want het Duitsche hoofdkwartier gaf toe, dat Woensdrecht door de Canadee zen was bereikt. Gesteund door de luchtmacht welke hulp den Duitschers ont brak en beschikkend over zwaar tankmateriaal, sloegen de Cana deezen den sterken Duitschen te genstand plat. zwenkten bü Woens drecht naar het Westen, forceer den den toegang tot den Kreek rakdam en wisten een stuk van dien dam in handen te krijgen. Dit geschiedde op Maandag 7 Oc tober en het feit werd toegegeven in het Wehrmachtsbericht van 9 October, dat echter ook vermeldde, dat de Duitschers erin waren ge slaagd om uiteindelijk de Cana deezen weer terug te werpen. Berichten, welke ons die week clandestien bereikten, bevestigden helaas die lezing. De dam was ge weldig versterkt en aan weerszij den geflankeerd door mijnenvel den. Het operatievlak was daar om zeer smal en dit werd bloot gesteld aan een hevig spervuur der Duitsche artillerie. Ondanks den moed der Canadeezen, was er nog geen doorkomen aan en volgde een terugtocht uit die hel. Aan beide kanten waren, zoo zei het Wehr machtsbericht, de verliezen zeer groot geweest. De Duitschers beseften heel goed wat een belangrijk strategisch punt de Kreekrakdam was. Zn voerden van alle kanten versterkingen aan en wisten daardoor de Canadeezen tot Woensdrecht terug te dringen. Natuurlijk gaven de Canadeezen geen krimp en hernieuwden dage lijks hun aanvallen. Op 11 October probeerden zjj 't zelfs vijfmaal, .iederen keer met inzet van veel materiaal. Het moreel der Duitschers, dat, mede als gevolg van het wegblij ven der Luftwaffe, niet al te best meer was, kreeg door deze voort durende offensieven een geduchten knak. Het was daarom, dat de Duitsche legerleiding een deel van haar fanatiekste strijders inzette. Bij Woensdrecht werden nl. honderden parachutisten afgeworpen, die ter stond levendig deel aan de gevech ten namen, zoodat de Duitschers op 13 October Woensdrecht weer wis ten te veroveren en zelfs een Ca- nadeesch brigadecommandant ge vangen namen. DR. SOEKARNO Dit Reuterbe- richt doet echter be-4 vreemdend aan als men zich herinnert hoe de Ned. regeering te genover Soe- karno rtaat. Zij wenscht dezen vijand der Wester - sche democra tieën en col laborateur niet te erkennen en dit heeft zij naar aanleiding van Reuters mededee ling nog eens nadrukkelijk willen vastleggen in een nadere verkla ring, welke een misverstand van Reuters correspondent veronder stelt. De regeering heeft den lt. gouv. generaal uitdrukkelijk in tegenge stelden zin geïnstrueerd, zoo zegt zjj, en het is haar overigens bekend dat de heer van Mook baar stand punt volledig deelt. Aangenomen mag worden, dat de verklaring, die de regeering aan de Staten Generaal zal geven, de ne velen, die rond het geval nog han gen, wel goeddeels zal verjagen. Behalve de minister-president wordt thans ook minister Loge mann genoemd als een der regee- ringssprekers in de Tweede Kamer. Zii zullen ook de ontslagaanvrage van den gouv. generaal aanroeren. Tnmiddels blijken uit een met ver- traging ontvangen bericht 't is gedateerd van Vrijdag jl. de Mohammedaansclie leiders den heiligen oorlog" tegen de Neder landers te hebben ultgeroenen. Tot nu toe sorteerde de oiiroep nog geen zichtbaar effect. Wel vermin derde in Batavia het aantal ver- voersgelegenheden, maar van een gevolg geven aan den oproep om algemeen te staken, is tot nu toe niet voldaan, Soekarno heeft zich beklaagd over provocaties der Nederlanders en over partijdigheid der Britten, die de Nederlanders helpen innlaats van af te vallen, zooals hij dit zoo gaarne zou zien Men zou er uit willen afleiden, dat hem nog steeds niet duidelijk is. dat de Nederlan ders niet alleen de wettige regeer ders zijn. maar ook aldus erkend worden en tot hun steun komen thans ook meer Britsche en Britsch-Indische troeren, in Ned - Indië aan. Een bataljon Gurkhas, dat te Tandjong Priok aankwam, reisde onmiddellijk door naar Bui tenzorg om er de Japoen te ont wapenen. Tezelfdertijd meldde Reuier, dat lt. gen Slim. de com mandant van het 14e Britsche le ger in Birma, in Batavia is aan gekomen. hetgeen de hoop oo een spoedige beëindiging van de moei- lijkheden op Java zou hebben doen stijgen. T~\E Vlaamsche activist, Dr. August Bornis is Maandagmor gen door den Brusselschen krijgs raad ter dood veroordeeld. f JTJE OOSTENRIJKSCHE REGEER RING Renner is door de Amc- rikaansche regeering erkend op voorwaarde, dat de algemeene ver- kieringen zullen worden gehouden voor het einde van dit jaar, meldt A.F.P. "TjE Britsche regeering heeft geen bewijzen in handen of Hitier dood of levend is. Het onderzoek hiernaar wordt voortgezet, zoo werd in het Britsche parlement medegedeeld. Heden zon onder 17.45 u., maan op 16.18 u. Woensdag zon op 7.08 u., maan op 1.23 u. Weersverwachting: Zwaar tot half bewolkt, hier en d°ar nog eenige regen, in het Noorden van het land tijdelnk matige wind tusschen W. en N.. in het overige gedeelte van het land ztfakke wind. zelfde tempera tuur als gisteren.

de Stem | 1945 | | pagina 1