Wat er nu gaat gebeuren Onoplosbaar probleem? Regeering vraagt ]V/| HET KAMERDEBAT I Joden en Arabieren in Palestina Prol. Schermerhorn de R.K.S.P. over een nationale daad Zij laat zich niet dwingen door de gebeurtenissen op Java, maar aan vaardt slechts samenspreking met goedwillende elementen EDITIE voor de provincie zeeland p yvesvsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Huist Deze courant wordt op last van Militair Gezag vediLiat op de persen v. h. Dagolad var, Noord- Brabant en Zeeland. Uiig „Stichting De Slem', nr. mil j a Hi. M. van schijndel: Hoofd- «a.ntenV J J H A. Biuna; Alg. Zeeuwsclt red w' Grollen Middelburg; Hayonred. zeeüwsch'e eilanden; N. J. Karhof, Goes. \'oor God, Koningin en Vaderland No. Ï89 ZATERDAG 13 OCTOBER IMS. Cormri v. Toezicht: C J. v. Hootegem: A. E. Langenhorst: Mr Dr A J .J M Mes: Mr. EL B. L. de RechterMr Dr C J M A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p post f 4.10 p. week (bij ni^t-posrbestelling) f 0.26 Losse ros 6 cent. HOOR HAAR HOUDING bij het lJ Kamerdebat heeft de Regeering zeker aannemelijk gemaakt, dat het haar oprechte wensch is. zoo spoe dig mogelijk tot goede constitu tioneel verhoudingen terug te kee. ren. Ze hield niet stijf vast aan wat eenmaal door haar voorgesteld was en verstrekte concessies, welke op de Kamer een goeden indruk maakten. De voornaamste was wel hierin gelegen, dat de tijdelijke Staten-G ener aal de onvoltallige club. welke nu bijeen is, dus niet onmiddellijk worden afgedankt als ze de leden hebben benoemd van de commissie, welke voor aan vulling moet zorgen, maar dat ze blijven voortbestaan en van tijd tot tijd ook door de Regeering zullen worden bijeengeroepen, als er iets bijzonders aan de orde is. De vol gende week al zal dat geschieden, om over de toestanden in Indië te gaan praten. Wellicht komen ook •nog de berechting der politieke ge vangenen en andere onderwerpen aan de orde. De Regeering zoekt die onderwerpen uit dat is nog het abnormale maai Minister Schermerhorn heeft beloofd, dat ie daarbij niet te karig zal zijn. Dit voornemen is blijkbaar zeer gunstig opgenomen. Deze tijdelijke Staten-Generaal zullen trouwens nog maar vier of vijf weken behoe ven te f unction eeren. Dan kan de heele aanvullingsprocedure al ach ter den rug zijn en treden de voor- loopige Staten-Generaal in functie waarmee de regeering zal verkee- ren als waren ze een parlement- als-van-ouds. Ijye herinneren eraan, dat nu het volgende zal geschieden: Eerst moet de romp-Eerste Kamer het heele geval nog bespreken en goed keuren. We hopen, dat ze het kort zal maken. Voor de benoemingen in de 40 vacatures voor de beide Kamers «al een benoemingscommissie zor gen. Die commisvsie bestaai uit: den vice-voorzitter van den Raad van State; twee Eerste-Kamerleden, door die Kamer aan te wijzen; drie Tweede-Kamerleden, door die Ka mer aan te wijzen: vijf personen aan te wijzen door de Nationale Advies Commissie: een secretaris, benoemd dooi- den Voorzitter. Voor elke te vervullen plaats kan de N. A. C. een aanbeveling indienen. Men ziet, dat aldus voor „hen. die in de bezettingsjaren leiding heb ben'gegeven aan de politieke wils vorming van ons volk" (zooals Je Maintiendrai het uitdrukte) nog maar betrekkelijk weinig invloed is achtergebleven bij de bepaling der gestalte van het Noodparlement. Oorspronkelijk daarvoor gevormde plannen gaven aan wat men korts - halve „de illegalen" noemt veel meer invloed. Doch de denkbeelden hebben in dit opzicht ook bij de Regeeringsleden een evolutie onder gaan. T^|e sociaal-democraat Donker heeft Minister Beel trachten lastig te vallen met een adres, dat deze indertijd o.a. samen met de oud-ministers Tromp en Huysmans had onderteekend. waarin scherp werd geageerd tegen het spoedig houden van verkiezingen. In dit verband klonk de beschuldiging van een „neo--fascistische gezindheid". De heer Donker moest nu echter zelf toegeven, dat dit „neo-fascis- me" bij het wetsontwerp inzake de Voorloopige Staten-Generaal weel was verlaten. Doch die Beel was dan toch niet heelemaal te ver trouwen! De Minister heeft kor daat en krachtdadig geantwoord op de beschuldiging. Dit Kabinet van parlementair-onervarenen is zeker niet verzwakt uit de eerste botsing met de „oude rotten" te voorschijn gekomen. En al doende leert men! A anstonds rijst de vraag of het verantwoord is, dat straks bij de aanvulling van de Staten-Gene raal nog een of twee communisten zullen worden aangewezen. Gezien het feit. dat hun fractie gehal veerd is door den gewelddadigen dood van Lou de Visser zou dit eigenlijk volgens de regels van het spel zijn. Maar de C.P.N. heeft op geroepen tot solidariteit met Soe- karno. heeft een beroep gedaan op de Nederlandsche havenarbeiders en zeelieden „om hun sympathie te betuigen met hun Indonesische ka meraden. die vervoer van wapens en troepen naar Indonesië verhin deren". In d* Volkskrant noemt Prof. Romme dit Rijksverraad in optima forma en hij meent, dat toelating van zulke lieden tot het parlement evenmin verantwoord is als de toe lating van nationaal-socialisten. Hoe zal de kiescommissie erover denken? LORD BALFOUR, Britsch Mi nister van Buitenlandsche Za- Iken van 1916 tot 1919. stelde in 1917 door een historisch gewor den Declaratie vast, dat Brittannië „cie vestiging van een Nationaal Tehuis voor het Joodsche Volk" met welwillendheid beschouwde. Een Joodsch Tehuisde Zionis ten juichten. Hun droomen zouden verwezenlijkt worden. Eindelijk zou den de Joden dan weer in het land der vaderen een eigen Staat krij gen. eindelijk zou er een rustplaats komen voor dit over heel de aarde uitgezworven en voortgejaagde volit! Maar Engeland had aan de Ara bieren, in het Nabije Oosten, die zoo prachtig hadden meegevochten b(j het breken van de Duitseh- Turkjche macht, ook bepaalde be loften gedaan van zelfbeschikking en zelfbestuur. Zij nu. die Pa lestina in groote meerderheid be volkten, voelden er niets voor, om het land te verlaten of daarin als een minderheid tegenover een Joodsche meerderheid te worden behandeld. mandg»I?nd akreeg het >a"« mandaat onder zijn beheer en be- Weerverwaehting; hel 0os na bi 'and vr« koele naehi f' b'-tatseiijk lichte achtvorst. Overdag licht tot 7II1. b,'wolkt' "roos weer. wakke wind, normale tempe- iïS» P het Noorden van t half tot zwaar bewolkt. il?l?fhtend aan dp Wadden- st hier en daar lichte regen- trm11' /wakkc wind, normal ^mperatuur. In hel overiffe I h«ir t van het land lichl 'ot I ke woikt. droog weer. zwak- wind, normale temperatuur gon nu te balanceeren tnsschen de beide beloften. Natuurlijk liet het Joden toe. die er zelfs nieuwe ste den stichtten. Het bleef echter 'n beperkt aantal. Van een Joodsche meerderheid was geen sprake. Toch begonnen de Arabieren te protes teeren. Moord en doodslag volgden. Gewapenderhand moest Brittan nië telkens optreden, om rust en orde te herstellen. En het draaide de kraan der immigratie ook wel eens dicht. Waarop de Joden dan het land op stelten zetten. Een lij densgeschiedenis zonder weerga. Italiaansche en Duitsche agenten deden ook al hun best. om de on rust aan te wakkeren. Den Groot- Moefti van Jerusalem wisten ze tot handlanger te krijgen. Deze wist zich prachtig onvindbaar te houden voor de speurende Britten Van een rustig Nationaal Tehuis had dit in ieder geval niets. De Zionisten-droom was weer uitge- droomd. vpoen de tweede wereldoorlog na derde en Engeland er alles aan gelegen was, de Arabische wereld te vriend te houden, legde het in 1939 de politiek voor de eerst komende jaren in een Witboek vast. Gedurende de lijf opeenvolgende jaren zouden nog in totaal 75.000 Joden worden toegelaten. Verdere Joodsche immigratie zou daarna onderworpen- zijn aan Arabische toestemming. De jammerklachten der Joden gingen spoedig verloren in het ge- druisch van den grooten krijg. De Britsche Labourpartij. die het Wit boek van 1939 scherp had af gekeurd, praatte daar nu ook niet meer over. Doch een Labourregee- ring staat thans voor de taak om de Palestynsche politiek voor den komenden tijd te bepalen Er wonen nu 1.100.000 Arabieren en 600000 Joden in Palestina. Langs de kusten der Middellandsche Zee verdringen zich duizenden Joden, overblijfselen van Hitiers wreede progroms. die er naar hunkeren hun „Nationaal Tehuis" op te zoeken. Honderdduizenden Joden, afkom stig uit Polen en Oost Europa, wachten in kampen van het be zette Duitschland op een bepaling van hun toekomstig lot. V rat staat de Britsche Regeering nu te doen? Ze kan den eisch der Arabieren inwilligen en verdere immigratie van hun toestemming afhankelijk maken. Wat gaat er dan echter ge beuren? Dan zullen de duizenden zwervelingen toch clandestien het land trachten binnen te dringen. De Britsche Regeering moet met geweld optreden. De Joden zouden terugschieten. De Arabieren scho ten aan den kant der Britten. En de burgeroorlog was in vollen gang. Reeds is daarvan een voorproefje te zien in de gebeurtenissen dei- laatste dagen. Clandestien inge voerde Joden, die waren opgeslo ten. zijn uit hun gevangenkamp bevrijd en extremistische jongeren sluiten zich bij hen aan, om zich te verzetten tegen alle maatregelen, welke de overheid nu zou willen nemen. Brittannië kan den Joden hun zin geven, de immigratie onbeperkt laten oploopen, zoodat ze een meer derheid over de Arabieren konden krijgen en een eigen Staat stich ten. Doch de Arabieren begonnen dan zeker ook te schieten en heel de Arabische wereld stond wellicht in lichter laaie. Mag een Britsche Regeering dat riskeeren? Er wordt nu hevig gedokterd aan het probleem. Ook President Tru man spreekt een woordje mee. Doch iets wat beide partijen bevredigt, komt nimmer te voorschijn. Tn eeri rede voor de N.V.B. te Eindhoven heeft Prof. Schermer - horn ook gesproken over de her oprichting der R.K. Staatspartij. Volgens het verslag van het A.N.P. zei hij daaromtrent: ..Wat er op het oogenblik in de R. K. Staatspartij gebeurt, vind ik goed, maar als er niet meer gebeurt dan dit, dan is er in wezen niets veranderd. Het gaat er niet om. dat de R. K. Staatspartij enkele menschen van de N.V.B. in haar bestuur 'zet. Dit is geen garantie, dat we weer niet tot de vooroorlogsche politieke toestanden zullen te- rugkeeren. Naar mijn meening zijn er politieke vormen, waar in feders overtuiging beter tot haar recht kan komen dan bij het handhaven van scheidingen. Wanneer het op stemmen aan komt, dan meen ik, dat de ka tholieke wereld haar taak pas goed verstaat, als diegenen, die personalistische socialisten zijn, hun stem ook op het persona listische socialisme uitbrengen. Dan kan men over specifiek- katholieke vraagstukken nog een zelfde gedachte houden." Het is jammer, dat door woor den als deze het wederzijdsch wantrouwen weer geprikkeld moet worden. Natuurlijk weet eenieder, dat we er met het be noemen van nieuwe bestuurs leden al niet zijn. Maar die drie N.V.B.'ers zullen daar toch ook niet voor spek en boonen gaan zitten, er zal toch wel iets van hen kunnen uitgaan Bovendien mag men bij een bespi-eking van de houding der R.K.S.P. het ont- werp-program niet voorbijgaan, dat toch een zeker goed begrip toont voor de eischen van den nieuwen tijd, dat voor een groot deel strookt met hetgeen de per sonalistische socialisten ook voor staan. De mogelijkheid van een gemeenschappelijk urgentie-pro gram is daarom geenszins afge sneden. Integendeel. De katholieke wereld zal dan ook wel degelijk haar bijdrage leveren aan de ver nieuwing van onze politiek, als ze haar eigen staatkundige or ganisatie aan de stembus steunt. BEROEP OP DE ARBEIDERS- WERELD pROF. SCHERMERHORN wqd de Vrijdagavond het radio- kwartiertje aan Ned-Indië. Z.E. verklaarde daarin, dat de regee- ring een beroep deed op de En- gelsche regeering, aan welke de ontwapening der Japanners door de geallieerden is toevertrouwd, om alles in het werk t~ stellen, ons de beveiliging van de levens der geïnterneerden te verzekeren. De regeering heeft goede gronden voor het vertrouwen, dat de hier voor noodzakelijke militaire maat regelen ten spoedigste zullen wor den genomen. Veel hangt hierbij af van de beschikbare machtsmid delen, ook indien de bereidheid aan wezig is om die voor hetbeoogde doel. namelijk de voortzetting van de bevrijding der geinterneerden en krijgsgevangenen en het herstel van de orde te gebruiken. De verschijnselen van verwarring en chaos op Java besprekend, ver klaarde de minister-president, dat deze verschijnselen geen wezenlij ke gevolgen hebben voor de koers van het beleid der regeering. Hoog stens kan er worden gezegd, dat zij veranderingen kunnen brengen in de manier waarop het gezag zal dienen te worden hersteld. Z.E. karakteriseerde de feiten met een „incident Soekarno", om dat het ontstaan een gevolg was van volstrekt toevallige omstandig heden Dinsdag negeenings verklaring Het zal de regeering niet belet ten den door haar als noodzakelijk beschouwden weg te volgen. Zij laat zich aan de andere zijde niet dwingen tot onderhandelingen doch aanvaardt slechts samenspre king met die nu nog vrij breede laag der inheemsche bevolking, die wel het streven naar zelfstandigheid vertegenwoordigen, maar die op de basis van zelfstandige behartiging der inwendige aangelegenheden van de Indische wereld hun plaats als volledig deelgenoot in het Ko ninkrijk der Nederlanden willen blijven innemen. De regeering is zich ervan be wust, dat zy geen concessies be hoeft te doen bij zulke samenspre- kingen, doch dat zij slechts in eer lijkheid de consequenties behoeft te trekken uit hetgeen in beginsel door Hare Majesteit is aangeduid. Over dit alles is een nauwkeurig overleg met den luitenant-gouver- neur-generaal dr. van Mook, ge voerd. De regeering vertrouwt, dat zy in één van de dagen van de volgende week, waarschijnlijk Dins dag, de gelegenheid zal krijgen over den toestand in Indië een verkla ring af te leggen in de Tweede Ka mer om naar aanleiding daarvan dan met de Kamer in nader overleg te kunnen treden. Prof. Schermerhorn drukte dan het vertrouwen der regeering uit, dat haar, zij het dan ook ten koste van offers, de gelegenheid niet zal worden onthouden om den arbeid ook in dit deel van het Koninkrijk naar de door haar gestelde begin selen te hervatten. De minister sprak daarop met afschuw van de verdwazing van een arbeiderswereld als die in Aus tralië. welke het de Ned. scheep vaart onmogelijk maakt mee te hel pen tot herstel van verhoudingen waaronder het lijden van de Ja- vaansche bevolking bij gebrek aan voedsel en kleeding kan worden voorkomen. Bitter releveerde hy den ondank der Australische arbeiders, die van Ned. zyde slechts hulp verkregen. Z.E. deed dan uit naam der men- schelykheid een beroep op de ar beiders in alle landen om mede te helpen het lot der Javanen te ver beteren. Wai te doen Wat kan het Nederlandsche volk nu doen in de weken die komen? In de eerste plaats zich in het be sef van zijn verantwoordelijkheid rekenschap geven van de positie, die Indonesië in het koninkrijk toe komt en als het kan de consequen ties uit die gedachten trekken. In de tweede plaats moet er ge holpen worden. Wij hopen, dat bin nen afzienbaren fcyd duizenden vrouwen, kinderen en ook mannen naar Nederland zullen terugkeer en. De berichten over den toestand, waarin zij zich bevinden zijn uiterst somber gestemd. Deze menschen hebben letterlijk niets meer. Zij zijn uitgeplunderd. Tegenover deze menschen uast een nationale daad. Ook huln nu Indië zelf is nationale plicht Het Roode Kruis nam het initiatief *ot de stichting van het comité .Ne derland helpt Indië". U zult zon der twijfel in de komende w°ken van deze stichting, waarvan de oud minister Weiter de dageliiksche lei ding heeft, op alle'lei manieren hooren. Er is behoefte aan letterlijk alles, op het gebied van kleeding. Er is ook behoefte aan veel geld. Land- genooten, de postgiro werkt weer en het gironummer van het comité „Nederland helpt Indië" is 500500 in den Haag. KERKELIJKE KALENDER Zondag 14 Oct. 21ste Zondag na Pinksteren, 2de geb. v. d. H. Calixtus. Groen. Maandag 15 Oct. H. Theresia. Wit. Dinsdag 16 Oct. H. Hedwigis, 2de geb. A cunctis, 3de geb. n. keuze Wit. Woensdag 17 Oct. H. Margaretha Maria Alacoque. Wit. Donderdag 18 Oct. H. Lucas Evang. Credo en praef, v. d. Ap. Rood. Vrijdag 19 Oct. H. Petrus v. Alcantara. Wit. Za terdag 20 Oct. H. Joannes Cantius. Wit „Vriend van de Waar- beid:" En zie dit verfoeilijk Nederlandsch imperialisme eens naast de democra tische beschei- ^ge denheid der Sovjet-repu-

de Stem | 1945 | | pagina 1